Bruinisse bezon zich op het Deltaplan RODENT Zeeuwse Almanak BOSCH Op activiteit aangedrongen RAT en MUIS JUBILERENDE STATIONSCHEF IN KRUININGEN—YERSEKE van tot MIDDENSTANDSVROUWEN ZETTEN BESTE BEENTJE VOOR f£klas Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 4 APRIL 1957 VELERLEI ASPECTEN BELICHT Op advies van het Ministerie van Economische Zaken heeft de afdeling Bruinisse van de Kon. Ne derlandse Middenstands Bond woensdagavond in het verenigings gebouw te Bruinisse een bijeen komst gehouden, waar werd ge sproken over de gevolgen van de komende uitvoering van het Delta plan in het algemeen en met name de aanleg van de Grevelingendam in het bijzonder. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van de heer A. de Koning. Burgemeester H. K. Michaëlis zei onder meer dat de dreiging van het Deltaplan voor Bruinisse groot is. De problemen, die zich opwerpen, kan het gemeentebestuur alleen niet aan. Men moet de hulp aanvaarden van rijk en provincie. De uitvoering van het Deltaplan zal voor Bruinisse in grijpende veranderingen met zich meebrengen. Ir. J. Snip hoofd van het bureau bijzondere werken van provinciale waterstaat in Zeeland, hield een in leiding, waarin hij vooral wees op de opzet van het gehele Deltaplan, namelijk het verkrijgen van een gro tere veiligheid. Eén van de gevolgen van het Deltaplan is de vorming van een aantal zoetwaterbassins die niet alleen gunstige gevolgen voor Zee land zullen hebben, maar ook voor andere gebieden, zoals West-Brabant. Een probleem wordt te Bruinisse gevormd door de visserij. De afslui ting van de Oosterschelde moet de eerste jaren niet verwacht worden. Na de werkzaamheden voor het Drie- eilandenplan zal eerst een dijk door de Grevelingen worden gelegd; daar na volgt de dijk in bet Brouwersha- vense Gat. De heer Snip wees verder op de plannen, die er bestaan met betrek king tot de oestercultuur. Hij spoorde de bevolking van Bruinisse aan om actief te zijn en te trachten de drei gende moeilijkheden en de onzeker heid van de toekomst onder ogen te zien en een uitweg te zoeken. Onzekerheid Drs. M. C. Verburg van het E.T.I. ging door op het vraagstuk van on zekerheid op sociaal-economisch en maatschappelijk terrein. Gezien de moeilijkheden in Bruinisse is inzicht in de functie van de gemeenschap te (Advertentie) uitgeroeid met Bruinisse ten zeerste gewenst, voor al ten aanzien van de economische waarden van het primaire welvaarts plan van Bruinisse, de visvangst. Ac tieve deelname in de strijd voor be houd van het oude en verbreiding van het nieuwe is voor de bevolking van Bruinisse vereist, aldus spreker. Jachthaven De directeur van de provinciale V. V.V., de heer G. W. Oskamp, belicht te hierna de mogelijkheid voor re creatie, die zal ontstaan na voltooi ing van het Deltaplan. Bruinisse krijgt de gelegenheid om in de zeil- sport van de toekomst een belangrij ke plaats in 4e nemen. Dat hierbij aandacht moet worden besteed aan de nodige ontspanning, behoeft geen betoog. Het is zeer waarschijnlijk, dat Bruinisse in verband met de aan leg van de Grevelingendijk een werk- haven in de naaste omgeving zal krij gen. Voltooiing van de dijkbouw biedt dan een unieke mogelijkheid om van deze werkhaven een jacht haven te maken. De heer T. du Bols, chef omzet- statistieken van het economisch instituut voor de middenstand, deelde mede, dat zijn instituut binnenkort zal overgaan tot het aanleggen van een statistiek met betrekking tot de middenstand te Bruinisse. Als punt van aanvang zal het jaar 1956 worden genomen. Hij vroeg de medewerking van de middenstand van Bruinisse. Het lid van het provinciale bestuur van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje was van oordeel, dat het Del taplan voor Zeeland naast de moei lijkheden, ongekende mogelijkheden biedt. Zeeland staat voor een grote ontwikkeling, die de volledige be langstelling heeft van het provinciaal bestuur en de regering. Zeeuw naar internationale ploegwedstrijd in V.S. A. van Dijke uit 's Heer Arendskerke werd tweede in Westerbork Op het Ellertsveld bij Westerbork (Drente) werd woensdag de vHfde na tionale ploegwedstrhd gehouden, ge organiseerd door net „ploegcomité Nederland", tussen 19 deelnemers De twaalf hoogst geclassificeerde deelne mers waren: 1. Wim de Lint uit Ze- venbergsehoek, 482 punten; 2. A. van Dijke uit 's Heer Arendskerke 479 punten; 3. Klaas Eelman uit Texel 478 punten; 4. J. Breuro uit Dinteloord 458 punten; 5. C. de Jager uit Wol- phaartsdyk 457 punten; 6. J. Mulder uit Coevorden 456 punten; 7. P. V. Saase uit Schermernorn 455 punten; 8. E. Buyck uit Waterlandkerltje 453 punten; 9. H. Meerman uit Midden- meer 450 punten; 10 en 11 W. van Dorp uit Roozenburg en J. Terwisscha van Scheltinga uit Emmeloord 446 punten en 12, S. van het Zet uit Mark nesse 433 punten. Nummer 1 en 2 zullen uitkomen op de Internationale ploewedstryd, die dit jaar gehouden wordt op 19 en 20 september in de Verenigde Staten, in de staat Ohio. Bloesemrit L. J.G. De Landbouw Jongeren Gemeen schap-Zeeland zal dit jaar een bloe semrit organiseren door de mooiste gedeelten van Zuid-Beveland. Reeds meer dan 50 deelnemers hebben zich aangemeld voor deze rit, die van Rilland-Bath naar Kapelle zal gaan. Deelgenomen kan worden door leden van de L.J.G., Z.P.M., Z.L.M. en Bond van Plattelandsvrouwen. Naast een wisselbeker en drie medailles voor elke categorie: auto's, motor fietsen en bromfietsen, zijn nog een aantal prijzen beschikbaar. Voor bromfietsen bedraagt de lengte van het parcours 21, voor de andere voertuigen 60 kilometer. De datum waarop de rit gehouden zal worden, zal van de ontwikkeling van de bloesems afhangen. Mist stagneerde veerdienst Tengevolge van een vrij dichte mist trad woensdagavond enige stagnatie op In de veerdienst VlissingenBres- kens. Nadat reeds met vertraging was gevaren, viel de laatste boot van Breskens naar Vllssineen geheel uit. „Niet graag zou ik na mijn pensione ring willen wonen op een plaats, die ver van de spooriyn af ligt", merkt de chef van het station Kruiningen-Yer- seke, de heer P. Janssen (56), op. Op 18 april aanstaande is het veertig jaar geleden, dat deze vriendelijke Limburger als loopjongen in dienst trad by de N.S. Sindsdien is hy zó vergroeid geraakt met alles, wat met „het spoor" te maken heeft, dat hy dit niet graag zou missen. In oktober 1953, toen er op het sta tion nog een grote wanorde heerste als gevolg van de maandenlange over stroming van de polder, is de heer Janssen in Kruiningen komen wonen. Hij heeft dan ook de hele restauratie en modernisering van het station mee gemaakt. Op de dag vóór zyn jubi leum zullen min of meer als afsluiting van de modernisering de eerste elek trische treinen langs zyn huis de chef woont nameiyk boven het sta tion rijden. Hoewel Limburger in hart en nieren is de eerste ontmoeting met Zeeland deze spoorman uitste kend bevallen en vooral de omgang met het personeel noemt de heer IfVlf1 IN DEVENTER De Zeeuwen buiten de provincie hebben cr ai meer biyk van gegeven, er een actief verenigingsleven onder elkaar op na te houden! Nu weer in Deventer, waar de Zeeuwse Vereni ging in het parochiehuis in feeststem ming byeen kwam. De in Zeeuws kos tuum gehulde leden van de toneel groep brachten enkele aardige lied jes ten gehore, die op vlotte wijze door een conferencier werden aange kondigd. Na do pauze werd het biy- spei „Vader strijkt de vlag" opge voerd. De Zeeuwen werden op deze avond welkom geheten door hun voorzitter, de heer W. Verhage. ONDER EGGE In Ovezande gebeurde een ongeval, dat nog betrekkelyk goed is afgelo pen. Het zoontje van de heer C. P. V. reed mee op de trekker van de land bouwer K., terwijl deze aan het eggen was Plotseling viel het kereltje van WEERZINWEKKEND Dat was een bijzonder trieste ge schiedenis, zoals die stond opgete kend in de krant van gisteren, in het verslag over dc zitting van de poli tierechter in Middelburg. Twee man nen in Nienwerkerk hebben het be staan om een jonge hond zes maan den op te sluiten, het dier vervolgens los te laten en het daarna toen liet dol van vreugde rondrende dood te slaan. „Omdat ze dachten, dat het dier dol was". „Van vreugde waarschijnlijk''merk te de politierechter terecht op. Daar hebben deze „hondenliefheb bers'' klaarblijkelijk geen ogenblik aan gedacht. Zij wisten niet beter te doen dan het dier dood te slaan. Een weerzinwekkende daad, die niet ge noeg gelaakt kan worden en die met veertig gulden boete of acht dagen hechtenis nauwelijks vergolden is. Een daad. die in brede kring veront waardiging en afschuw gewekt heeft. Vooral ook omdat dergelijke feiten in ons goede Zeeland gelukkig zeld zaam *ün. En dat moeten blijven! de tractor af, waarna enkele tanden van de eg in zijn lichaampje drongen. Gelukkig bleek na onderzoek door een arts. dat het ongeval meeviel, zo dat de onfortuiniyke knaap er met enkele vleeswonden vanaf zal komen. PIJPROKERS OPGELET! We wippen vandaag weer even over naar het Zwin en komen dan in de Belgische plaats Heist te recht, waar de koninklijke rokers club „De ware vrienden" deze week het Belgisch kampioenschap pijproken georganiseerd heeft. Het belooft danig mistig boven deze stad te worden, want de mannen moeten maar liefst vier gram tabak in rook doen opgaan. De vrouwen roken met twee gram tabak een minder zware pyp. Er zijn geldpryzen beschikbaar ge steld ten bedrage van 3500 franc. Koning Boudewyn schonk een fouden medaille met een ere- iploma! TWEEMAAL Terug in Nederland komen we in Poortvliet terecht, waar een tweetal echtparen zijn 45-jarige echtvereni ging vierde, nl. de heer en mevrouw C. J. Steenpoorte-Jasperse en het echtpaar J. J. Oostdyk-Geuze. P. JANSSEN verknocht aan „het spoor" Janssen byzonder plezierig. Hij wil dan ook niet meer uit Zeeland weg. Voordat hij in Kruiningen als chef werd aangesteld, heeft de heer Jans sen al verschillende standplaatsen ge had. Na twee jaar in Tegelen te heb ben gewerkt, kwam hij in Baxum by Roermond, vanwaar hij in 1924 naar Pijnacker vertrok om daar als sta tionsambtenaar dienst te gaan doen. Ook in Nijmegen, Boxmeer en Venlo heeft de over twee weken jubilerende stationschef als ambtenaar nog ge werkt, totdat hy in 1948 te Reuver in Limburg het oppertoezicht over het station verkreeg. De heer Janssen hoopt in Kruiningen-Yerseke nog minstens zeven jaar zijn taak te kun nen uitoefenen. „Als ik het aantal passagiers dat dageiyks de controle passeert zou tel len. kwam ik niet ver van de 700" zo vertelt de heer Janssen om er een in druk van te geven, dat zijn station de opvangplaats van oostelyk Zeeuwsch-Vlaanderen voor de N.S. tot de drukste aan de Zeeuwse lijn be hoort. Daarbij komt dan nog het la den en overladen van de landbouwpro- dukten en het zeebanket uit Yerseke. Aan de nieuwe automatische bevei liging heeft chef Janssen wel even moeten wennen, maar hy vindt het nu plezierig werken. Het is zelfs zo, dat er 's nachts behoudens incidentele gevallen niemand meer op het sta tion aanwezig behoeft te zijn. De heer Janssen zal op 18 april ze ker niet vergeten worden, 's Morgens is een receptie waar de heren van de inspectie Breda acte dea présence zul len geven en 's avonds komt het per soneel met zijn jubilaris gezellig by elkaar. Advertentie reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motor! Imp. N.V. Willem van Rijn Hudcainiervea 475 A da* Ï«L 64711 (7 lijnee) Telei 12292 Advertentie MODEL Karla Verrassend in ieder opzicht! Sola begrijpt de wensen van déze tijd en streeft er steeds naar. die wensen tot werkelijkheid te. maken. Met ons nieuwe model „Karla" zijn wij daarin alleszins geslaagd. Zie de ranke lijn, het eenvoudige en juist déérdoor zo beschaafde décor van dit door en door vlekvrije Sola Massief - één en al uw wens. Het is een bezit en een dagelijkse vreugde voor heel uw leven. Sola voor ieders smaak, ieders beurs. Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt. SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. Tal van evenementen staan in Goes op stapel De Goese Evenomuntencommtssle heeft, thans voor 1957 een program ma van evenementen samengesteld, die weer het nodige vertier in de Gan- zestad zullen brengen. Aan de meeste van deze activiteiten zal ook de eve nementencommissie haar medewer king verlenen. Op 17 april a.s. zal, zoals bekend, de geëlektrificeerde Zeeuwse spooriyn op feestelijke wijze in gebruik geno men worden. Daar zich in Goes een belangrijk deel van de festiviteiten zal afspelen, wordt de bevolking opgewekt die dag de vlaggen uit te steken. De Evenementencommissie organiseert in verband met dit festijn op 17, 18 en 19 april een tentoonstel ling in het Schuttershof, waar de te keningen zullen worden geëxposeerd van de tekenwedstrijd over het ver voer, waaraan alle Goese scholen hebben deelgenomen. Ook op de zaterdag 29 juni a.s. door de Provinciale Zeeuwse Courant te organiseren grote sportdag, wil de commissie inhaken door 's-avonds voor enkele attracties op de Markt te zorgen. Op zaterdag 13 juli houdt de har monie „Eupnonla" haar festival, waaraan talrHke korpsen zullen deel nemen, terwijl de week van 1 tot en met 9 augustus in het teken zal staan van het folkloristisch festival, waar aan grote groepen uit zeven landen zullen meewerken. Van 1321 september zal de grote Hajuto-tentoonstelling duizenden naar Goes lokken, terwijl ln dezelfde periode, n.l. van 14—21 september ook de Frultweek zal worden gehou den. On 18 september Is er weer het langzamerhand traditioneel geworden concert van het Rotterdams Phllhar- monlsch Orkest en tot slot van deze feestweek op zaterdag 21 september het frultcorso. Federatie beschuttende werkplaatsen in Zeeland Geen medewerking van andere gemeenten dan Middelburg In de afdelingen der Provinciale Staten van Zeeland is gesproken over het voorstel van Ged. Staten betref fende de oprichting van de stichting „Federatie beschuttende werkplaat sen in Zeeland". Eén der leden stelde de vraag of er geen aanleiding is om te trachten de opleiding door en in Vlissingen te doen geschieden, nu Middelburg niet tot de gevraagde medewerking kon besluiten In hun antwoord delen Ged. Staten mee, dat de eventuele benadering vBn de ge meente Vlissingen bij het verkrijgen van de medewerking van deze stad op de weg van de voorbereidings commissie gelegen zou hebben. Deze commissie was echter van mening, dat geen andere gemeente om die medewerking diende te wor den gevraagd, nu de hoofdstad der provincie met tot medewerking kon besluiten. Ged. Staten achten het dan ook niet op hun weg liggen om de oommissie alsnog te bewegen met een andere gemeente over deze aangele genheid in onderhandeling te treden. Het college vindt tenslotte in het algemeen verslag geen aanleiding om het voorstel te wijzigen, behoudens enkele in het ontwerp-statuut aan te brengen wijzigingen. Federatie Noord-Zuid van Kunstenaars opgericht. Hulp op brede basis en contact met inwoners Beneluxlanden. De federatie Noord (Nederland) van Kunstenaars en de federatie Zuid (België) van Kunstenaars hiel den in Hulst een oprichtingsvergade ring om te komen tot een federatie NoordZuid. De voorzitter van de afdeling Noord, de heer H. Metsers te Hulst, sprak een welkomstwoord, in het bij zonder tot de Belgische kunstenaars. Hij sprak de hoop uit, dat deze eer ste vergadering een begin zou zijn van een vruchtbare en langdurige samenwerking. De heer Metsers on derstreepte het doel van de federa tie NoordZuid, namelijk de kunste naars op brede basis te helpen en in contact te brengen met de inwoners van de Beneluxlanden. Namens de afdeling Zuid voerde prof. dr. Paul Rogghé te Gent het woord. „Ik hoop, dat de samenwer king zo zal zijn als waren wij één volk en dat het ons mag gelukken de liefde voor onze cultuur wakker te schudden tot heil van allen en voor allen", aldus de Belgische pro fessor. In de rondvraag vroeg dr. Marcel van Houtrijnen te Brugge ook de letterkunde in de actie te betrekken. Dit zal op de eerstvolgende vergade ring worden beproken. De samenstelling van de commis sie-Zuid is thans als volgt: prof. dr. Paul Rogghé, Gent, voorzitter; Roger Debusscne, leraar te Oostende, se cretaris; prof. dr. Jan v. d. Broeck, Antwerpen: dr. Marcel van Houtrij nen, Brugge; mr. K. Geirlandt, Gent, en Jozef Cantré, eveneens te Gent, allen leden. Dc commissie-Noord heeft de vol gende samenstelling: Hugo Metsers, Hulst, voorzitter drs. L. Lockefcer, leraar te Hulst, secretaris jhr. L. E. D. S. van Bönninghausen tot He- rinckhave, burgemeester van IJzen- dijke H. Pieters, bibliothecaris te Middelburg, en Leo Boekraad, kunst redacteur te Breda. Landbouwhuishoudschool van C.B.T.B. in Bruinisse Naar wij vernemen heeft de C.B.T. B. in Zeeland de koninklijke goedkeu ring verkregen om in Bruinisse een landbouwhuishoudschool te stichten. Men wil de school, die gevestigd zal worden in een bestaand verenigings gebouw, 1 september van dit jaar openen. Directrice en leerkrachten moeten nog benoemd worden. Show van mode en allerlei in „De Prins van Oranje" te Goes Van onze redactrice). De Goese Middenstands Vrouwen vereniging heeft gisteren bezit geno men van de zalen van „De Prins van Oranje" te Goes, om daar gedurende twee dagen een „show van mode en allerlei" te houden. Het is de tweede maal dat de Goese M.V.V. met een dergeiyke manifestatie in de open baarheid treedt, en ook ditmaal is er grote belangstelling voor deze „show van mode en allerlei", welke gister avond officieel geopend werd. De presidente van de vereniging, mevrouw M. S. DominicusVan der Graaff, sprak welkomstwoorden tot de vele bezoeksters en bezoekers, waarna de echtgenote van de burge meester, mevrouw A. C. ten Kate Poppinga, de officiële opening ver richtte door op het toneel een lint door te knippen. In een korte toe spraak roemde mevrouw Ten Kate vervolgens de durf en de energie van de Goese M.V.V.-dames. Het feit dat het aantal deelnemers aan de manifestatie groter is dan de eerste maal, zag zy als een bewys dat er „muziek zit in de organiserende ver eniging. De modeshow die hierna begon, vormt uiteraard het belangrijkste on derdeel van het programma, want welk „evenement-voor-de-vrouw" is tegenwoordig compleet zonder mode expositie? Er wordt op deze show dameskleding getoond, maar ook mo derne herenconfectie; er zijn hoeden, schoenen, tassen en paraplu's te zien, terwyl ook aandacht wordt be steed aan het moderne brilmontuur en aan de make-up van de vrouw. Byzonder mooi is de kleine maar selecte collectie Bleye-mo- dellen, welke in de loop van de show getoond wordt. Ze zijn uitge voerd in lichte zomertinten, en va riëren van sportief tot gekleed. Moderne en toch „tydloze" kle ding, waarmee men nooit aan de moae voorschriften van één sei zoen gebonden is. Daarnaast zyn er eenvoudige kos tuums. fleurige regenkleding in mo derne tinten soms met changeant effect en mantels, waarbij met al leen de swagger te zien is (onder meer in de moderne rode tint, ge combineerd met roomkleurige acces soires), maar ook de klassieke getail leerde mantel, uitgevoerd in grys en gecombineerd met een blauwe hoed met witte roos. Het jersey-kostuum is natuurlijk ook vertegenwoordigd, onder meer in een leverkleurige rok met jacquard Jasje, waarbij een tas, een hoedje met voile en pumps in beige kleur gedragen worden, en door een turqoise deux-pièces met vest en accessoires, beide eveneens in beige. Aan de bruidsstoet, nog altyd onmis baar onderdeel van een show, is even eens veel aandacht besteed. De mede werkers aan deze show zyn de fir ma's Berco, Janse van Noordwijk, Modehuis Dominicus, Eversdyk— Schryver, Verburg, Sinke—Paraplu- Telefoonnummers met vier cijfers in Vlissingen Op 1 mei a.s. zullen de telefoon nummers van het net Vlissingen, wel ke uit 3 cijfers bestaan, worden ge wijzigd in telefoonnummers van 4 cyfers. De nieuwe nummers worden ge vormd door vóór het bestaande num mer het cyfer 3 te plaatsen. In de eerstvolgende uitgaaf van de telefoongids, welke in mei a.s. zal verschijnen, zullen de nieuwe num mers zyn vermeld. Een ensemble uit de kledingcollec ties welke getoond worden op de „show van mode en "'b rioi" van de Goese M.V.V.: gr: plooirok van „terylene", sportieve isi-u-.te zeven achtste mantel, witte fléchel-hoed. huis, Rietveld van Eijsden en Kamp man. In de pauze kunnen dc stands be zichtigd worden, welke verscheidene Oopsp firma's met veel zorg en vaak met originaliteit hebben ingericht in de beneden- en bovenzalen. Men kan er kamerplanten zien, maar ook auto's, brei- en naaimachines, maar ook parfumerieën, handenarbeidarti- kelen, meubels en nog vele andere za ken welke de meeste vrouwen wel zul len interesseren. Er is bovendien een verloting van fraaie handwerken, waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor de bestryding van kinderver lamming. Wie dit alles wil gaan aan schouwen, kan vanmiddag en van avond nog terecht in „De Prins van Oranje" te Goes. 1 Arivertonttej Baby-verzorging met Babyderm-preparalen Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei VANDAAG Middelburg Electro: geen vooretel ling; Schouwburg: toneelgr. „Thea ter" voor Z.V.U. met „Pygmalion", 20 uur; Kunstmuseum: tentoonstel ling Overljselse kunstenaars, 1417 en 19.30—21.30 uur. Vlissingen Alhambra- „Het verlaten paradijs", 19 en 21 uur; Luxor: „Destry", (18 jaar), 20 uur. Goes Grand: ,,De lokkende diepte", (18 jaar). 20 uur; .De Prins van Oran je": Show van Mode en Allerlei, ge organiseerd door Middenstandsvrou wenvereniging, 14.30 en 20 uur; „Slot Ostende": Filmavond Jonge Kerk, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2