PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mijnwerkers-actie ging te hard, erkent voorzitter Frans Dohmen Drs. Van der Beugel bereikt akkoord Ook Zeeuwse schooljeugd werkt in bedrijven tijdens vakanties FELLE KRITIEK IN SENAAT OP LANGZAAM-AAN-ACTIE Adjunet-hooMred.: O. A. d« Kok. M5r WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANTEN VRIJE STEMMEN 200e jaargang - no. 80 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. per lew. Losse nummers 15 cent. Donderdag 4 april 1957 AD VERTE.NT1EP31JS 15 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) 21 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 15M0Q P.Z C.. Middelburg. Bureau*: Vlissingen, Walstr. 68—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg. Markt 61, tel. J641j Goes. Lange Vorststr. «3, teL 2475 (b.g.g. 2228: Oostburg, Nleuwetraat 43. tel. 20; Terneuzen. Brouwerljitr. 2: Zlertkzee: N. Bogerdstraat 24. tel. 2< SITUATIE IN MIJNEN WORDT WEER NORMAAL Zonnig voorjaarsweer (Van onze weerkundige medewerker) Er strekt zich een hogedruk- gebied uit van Portugal over onze omgeving tot Zuid-Zwe den. Hierin komt op de meeste plaatsen zonnig voorjaarsweer voor, al is het weer hier vlak langs de kust nog kwetsbaar door invallende lage wolken velden. Zo gebeurde het gistermid dag, dat in het binnenland bij zonnig weer 16 graden Celsius werd gemeten op een tijdstip dat plaatsen als Hoek van Hol land en IJmuiden in de mist lagen bij een temperatuur van 6 graden Celsius. De eerstko mende dagen verwachten wij nog een aanhouden van het droge weer met overdag lang durige perioden van zonne schijn. In Zeeland blijft de kans nog aanwezig, dat er in de nacht en ochtend wat lage wolken of mistbanken binnen drijven, maar verder in de morgenuren zullen die op de meeste plaatsen ook weer gaan verdwijnen. In Polen werd gis termiddag al 20 graden Celsius gemeten en in een groot deel van Europa komt momenteel voor begin april fraai lente weer voor met voor de tijd van het jaar bovennormale tempe raturen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiin Woensdagochtend is het geregelde leven in de Nederlandse mijnstreek weer begonnen toen de daqploeg de nachtploeg kwam aflossen, zoals bij de Staatsmijn Emma te Heerlen, waarvan de foto een beeld geeft. geleld tot het resultaat, dat de arbeidsvoorwaarden voor de «mijnwerkers verder ter sprake zullen komen in de mijnindustrie- raad", aldus de verklaring, „maar daarover was men het vóór de ac tie ook al eens. Aangezien die overeenstemming al béstond heb ben wij onze leden afgeraden deel te nemen aan de langzaam-aan- actie." Overschatting van resultaten overleg in Kurhaus De langzaam-aan-actie van de mijnwerkers ging te hard. Dat heeft de heer Frans Dohmen, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Mijn we r- kersbond, die tot de actie had opgeroepen, gisteren erkend. Het was niet de bedoeling de gehele gang van zaken in de mijnen te desorganiseren en we wilden een minimum-produktie handhaven. Gisteren was de "toestand in de Limburgse mijnen weer vrijwel normaal. Weliswaar liep de zaak hier en daar nog wat stroef door de ontwrichting op maandag en dinsdag, maar het zag er naar uit, dat alles spoedig weer in orde zou zyn. De order om de actie te staken werd dinsdagavond door de heer Dohmen gegeven, nadat hy en zijn mensen in Scheveningen met de directies van de mijnen hadden overlegd. „Steek de vlag maar uit", zei hij toen in een telefoongesprek met zijn epi gonen in Heerlen, „alles is in orde". Op 'n persconferentie gisteren sprak de heer Dohmen over „volledige over eenstemming" en hij deelde mee, dat de mynindustrieraad deze week nog bjjeen zal komen om het bereikte ak koord uit te werken. De mededelin- f;en van de heer Dohmen versterkten n Limburg de indruk, dat de mijn werkers inderdaad een aanwezig heidspremie zullen krijgen en 'n ver hoging van de vakantietoeslag met 1 tot i Nieuw standpunt Deze tegemoetkomingen zouden ruw geschat de mijnbedrijven reeds ongeveer 35 miljoen kosten, hetgeen verdeeld over 60.000 mijnwerkers neerkomt op 500 per jaar per per soon. Daarbij dient iji aanmerking te worden genomen, dat de verhogingen voor de ondergrondse arbeiders aan zienlijk hoger zullen zijn dan voor de „bovengronder s Toen de heer Dohmen gevraagd werd, waarom de actie was ingezet, terwijl toch op zulk een korte termijn overeenstemming mogelijk bleek, ant woordde hij, dat het nieuwe stand punt van de directeis geheel afweek van dat wat zaterdag (vóór de actie) werd ingenomen. „De situatie was afgelopen za terdag precies eender werd ons daarentegen meegedeeld van de zijde van de protestants-christe lijke mynwerkersbond en de alge mene Nederlandse bedrijfsbond mijnindustrie. De besprekin gen in Scheveningen hebben Overleg Engelse arbeiders met tegenzin weer aan hel werk Gisteren op de dag dat in Londen een regeringshof van onderzoek met zijn werkzaamheden begon, hebben de stakers die vandaag, zij het met tegenzin, weer aan het werk gaan door het hele land vergade ringen georganiseerd, waar het nog al rumoerig toeging en de leiders meer dan eens van een „verkooptac tiek" tegenover de werkgevers wer den beschuldigd. Functionarissen van de vakvereni ging van ketelmakers in Liverpool, die afzonderlijk met hun werkgevers onderhandeld hebben, besloten dat de 3000 leden van hun bond in het ge bied van de rivier de Mersey zullen blijven staken. Gesprek in Oslo over Kremlin-waarschuwing Vandaag worden in Oslo spoedbe- sprekingen gevoerd tussen de Noor se premier en zijn Deense collega Hansen. Het voornaamste en mogelijk enige punt van bespreking is de waarschu wing die Denemarken en Noorwegen vanuit het Kremlin hebben ontvan gen. In brieven aan de regeringen van Noorwegen en Denemarken heeft de Sowjet-premier Boelganin onver bloemd gewaarschuwd zich niet lan ger door het Westen te laten bewape nen met geleide projectielen en atoomwapens. Radio-Moskou ontken de gisteren, dat de brieven de bedoe ling hadden de beide landen te ver wijderen van de V.S. en de Navo. De Britse scheepsbouwmaatschappij Cammel Laird heeft dinsdag bekendge maakt, dat op haar werven te Birken head het ontwerp voor een groot atoom tankschip gereed gekomen is. De maat schappij verwacht dat zij de eerste in Engeland zal zijn die een atoomschip bouwt. Van de zijde der directie der geza menlijke mynen in Limburg heeft men de volgende toelichting gegeven op de dinsdagavond gegeven ver klaring omtrent -de beëdiging van de langzaam-aan-actie in de Limburgse mijnen. „Tijdens de bespreking te Scheve ningen op 2 april 1957 tussen de di recties der gezamenlijke steenkolen mijnen en de vertegenwoordigers van de Nederlandse Katholieke mijnwer- kersbond en de Katholieke vereniging van mynbeambten is men tot de over tuiging gekomen, dat een gemeen schappelijke oplossing over de door beide genoemde organisaties aan de orde gestelde punten gevonden dient te worden en wel in de daarvoor be stemde organen. De directies hebben zich ten volle bereid verklaard om by de bespreking te zijner tyd van de verschillende problemen de moeilijk heden te helpen oplossen." (Van onze parlementaire redacteur). De regering heeft het conflict, dat by de mijnen uitgebroken is en dat ge lukkig weer spoedig tot het verleden behoorde, zeer betreurd, zo heeft mi nister Suurhoff, woensdagmiddag tydens de behandeling van zyn begroting voor 1957 in de Eerste Kamer verklaard. Hy deelde (lit mede ten antwoord op beschouwingen, die de heren Molenaar (v.v.d.), Middelhuis (k.v.p.), Rup- pert (a.r.) en Oosterhuis (p.v.d.a.) over de langzaam-aan-actie hadden ge leverd, beschouwingen, waarin in som s felle bewoordingen kritiek werd ge leverd op de leiders van de bonden van katholieke mijnarbeiders, die tot deze actie hebben opgewekt. ken en van de produktie na welover wogen beraad van de leiders op een ogenblik van onderhandeling kwalifi ceerde hy als een unicum in de vakbe weging ln Nederland. Hoogst ernstig vond hy, dat de lei ders óf hun positie niet hebben begre pen, óf hun lidmaatschap van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarin onderhandeld behoort te wor den, aan hun laars lappen. De heer Middelhuls, verbondsvoor zitter van de Nederlandse katholieke arbeidersbeweging, betreurde met prof. Molenaar, dat de K.A.B. er niet in geslaagd was het conflict te voor komen. Minister Suurhoff: „Zeer betreurenswaardig" Géén beslissingen De minister verzekerde, dat tydens de besprekingen, die hy en zyn ambt genoot van economische zaken, prof. Zylstra, hebben gevoerd, niet is on derhandeld. In de conferentie van de directies met de vertegenwoordigers van de bonden van werknemers, die woensdag in het Kurhaus in Schever ningen gehouden is, zijn géén beslis singen over de arbeidsvoorwaarden genomen. De Kamerleden, die over het conflict het woord voerden, keurden meren deels het optreden van de leiders der bonden scherp af. Enkelen hunner spraken hun verwondering erover uit, dat luist de katholieken, die zich altijd sterke voorstanders van de P.B.O. hebben getoond, de P.B.O. ondermij nen. M achtsmisbruik De heer Oosterhuis sprak van machts. misbruik en van een optreden, dat vol ledig in strijd is met elk begrip voor verantwoordelijkheid en fatsoen. Het verstoren van de goede gang van za- H Het Nederlands elftal heeft M het huzarenstukje wereld- kampioen Duitsland verslaan niet kunnen herhalen.' De H Oranjehemden moesten nu ge- §1 oegen nemen met een 21 m nederlaag, die verdiend, maar Ij eervol was. Op het ogenblik, dat deze foto werd gemaakt, was er echter nog volop hoop M bij het Nederlandse legioen. M Faas Wilkes heeft zojuist de ff Nederlandse gelijkmaker ge- scoord en is alweer op weg naar het middenveld. Cor van H der Gijp (11) en Appel (ge- f§ heel rechtshebben het al ge- §f zien en uiten hun vreugde, ter- wijl doelman Tilkoxoski ver- H slagen op de grond ligt en We- rp vers (5) en Szymaniak (ff) e§ verslagen toekeken. H Voor een verslag van deze H wedstrijd zie pagina 9. iiiiiiiifiiniHini!nii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii:iini!iiiiiii!iiiiii!iiiiiiiiiiiiiininiiiF Wervelstorm trof Dallas in Verenigde Staten Dinsdagavond heeft in de V. S. een wervelstorm dood en verderf gezaaid m Dallas en tal van kleinere wervel stormen namen het noordelijk deel van Texas en het zuidelijk deel van Oklahoma in hun greep. De wervelstormen doodden 14 per sonen en verwondden 152. In Dallas bedroeg het aantal doden 8 en het aantal gewonden 118. In Oklahoma werden 5 personen gedood en 30 ge wond. Elders werd nog 1 persoon ge dood en liepen 4 letsel op. Op zeker ogenblik woedden vijf wervelstormen -in het gebied van Sherman in Texas alleen al. Maar Dallas, de op één na grootste stad van Texas, werd het zwaarst getroffen. De politie schat dat daar 800 huizen vernield of beschadigd werden en de schade wordt op minstens 1.500.000 dollar geschat. Amerikanen beginnen ook weer atoomproeven De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft woensdag in Washington bekendgemaakt, dat cir ca 15 mei op de proefterrelnen in de Amerikaanse staat Nevada een nieu we serie atoomproeven zal beginnen, die met onderbrekingen de gehele zo mer door duren zal. De afgevaardigden van de Labour- party in het Britse Lagerhuis hebben woensdag een resolutie goedgekeurd, waarin de regering verzocht wordt de komende kernproeven uit te stellen en onmiddellijk stappen te doen om te komen tot een internationale over eenkomst voor het afschaffen van wa ter stofbomproeven LUCHTVAARTBESPREKINGEN IN WASHINGTON Geen toestemming voor Nederlandse lijn op Los Angeles Er is een nieuwe luchtvaartover eenkomst tussen Nederland en de Verenigde Staten tot stand geko men, die Nederlandse vliegtuigen het recht geeft diensten te onder houden op New York en Houston en van de Nederlandse Antillen naar Miami via tussengelegen plaatsen en direct naar New York. Dit is woensdagavond in Washing ton bekendgemaakt door het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. Bejaard echtpaar door kolendamp gedood Gistermorgen is een geval van ko lendampvergiftiging ontdekt aan de Gorechtkade 129 te Groningen, ten gevolge waarvan twee bejaarde men sen, de 73-jarige heer J. K. F. Arken en zyn 74-jarige echtgenote K. Arkes- Houwer om het leven /.in gekomen. Het ongeluk werd ontdekt, toen de werkster geen gehoor kreeg. Ze waar schuwde ae buren, die met behulp van een loper de woning betraden en het echtpaar in de woonkamer levenloos aantroffen. De kachel had kolendamp verspreid. Oostenrijkse luchtvaartmij. doet het zónder K.L.M. De nieuw opgerichte Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij zal vol gens betrouwbare kringen te Wenen steunen op twee Scandinavische luchtvaartmaatschappijen terwijl de K.L.M. er niet aan zal deelnemen. De Scandinavische S.A.S. en de Noorse Fred Olsen charter firma zui len fifty-fifty-partners worden van de nieuwe Oostenrijkse mij. De K L. M.-deelname werd afgewezen daar de K.L.M. niet met de S.A.S. wilde sa menwerken. VLISSINGSE LERAAR SPRAK IN BREDA De overeenkomst geeft Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen ruime rechten voor diensten naar Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen. De overeenkomst geldt voorlopig vanaf de dag van ondertekening. Met hel commnniqué is een brief van dc leider der Nederlandse dele gatie. drs. Van der Beugel, aan de Amerikaanse onderminister Christian Herter gepubliceerd, waarin dc heer Van der Beugel zijn teleurstelling uitspreekt over het feit, dat het op dit ogenblik niet mogelijk is ge weest in dc overeenkomst de K.LJW. het recht te geven een dienst van Nederland naar Los Angeles te ope nen. Volgens de bepalingen van de over eenkomst heeft de K.L.M. thans de volgende landingsrechten in de Ver enigde Staten: Van Nederland naar New York met tussenlandingen in Engeland, Ierland, Newfoundland en de Azoren. Naar Houston, Texas via Montreal. Van de Nederlandse Antillen naar Miami via Ciudad Trujillo. Port au Prince, Kingston Montelo Bay, Ca- magugy en Havana. Dit betreft zowel de reeds bestaan de landingsrechten als die. welke uit de nieuw gesloten overeenkomst voortvloeien. Naar United Press in de afgelopen nacht berichtte, heeft de K.L.M. vol gens de nieuwe overeenkomst het recht gekregen direct van New York naar de Nederlandse Antillen te vlie gen en op de lijn Montreal-Mexico City een tussenlanding te maken in Houston. Voor- en nadelen ter sprake op een tweedaags congres (Van een speciale verslaggever). Op het kasteel Bouvigne by Breda is woensdagmiddag een tweedaags congres begonnen uitgaande van de stichting Contactcentrum Bedryfsle- ven-Onderwys over het. probleem van de vakantiestage. In de zomervakan tie van 1956 werkten circa honderdduizend scholieren enige weken in Ne derlandse bedrijven. Zy doen dit «om geld te verdienen en vele bedryven kunnen deze tijdelijke arbeidskrachten best gebruiken. Het contactcentrum heeft zich nu afgevraagd in hoeverre dit vakantiewerk zinvol is te maken voor de toekomst van de jongens en meisjes. Vandaar dit congres, dat door een vijftigtal personen uit de kringen van industrie en onderwijs wordt bijgewoond. Een van de inleiders, dr. A. van Gent, adjunct-directeur van een groot suikerwerkbedrijf in Breda zei, dat op korte termijn wel een ingrijpen van de overheid ïs te vrezen in dit probleem. Daarom zag hij liever, dat ouders, school en bedrijfsleven samen naar een oplossing zoeken, waardoor de nadelen ervan bestreden kunnen worden. Na een kort inleidend woord van mr. P. van Boven, directeur van een machinefabriek in Breda, die voorzitter is, voerde als eerste inleider het woord de heer L. W. de Bree, leraar aan de rijks-h.b.s. te Vlissingen. De heer G. Lam- - niers, directeur van deze school, enkeling kan er wel die aanvankelijk zou spreken, was voor zijn verdere leven door verhinderd. De heer De Bree zag in het werken tydens de vakantie diverse voorde len. Nu onze maatschappij de periode van 't kind-zijn langer rekt dan vroe ger, meent hy, dat de scholieren vele vruchten kunnen plukken van (vroegtijdige) kennismaking met het bedrijlfsleven. Maar dan moet het bedrijfsleven ernaar streven, dat de scholier verantwoordelykheid krijgt in het werk. De lust om te werken in de vakantie Is volop aanwezig. In het Goese land wordt gewerkt in de fruit - pluk. in Domburg in het hotelbedrijf. in Vlissingen in het Horecabedrijf en op de boot naar Breskens zyn de jongens ijscoventer. Zy werken om een vakantiereis te kunnen maken of een begeerd voorwerp te kunnen ko pen. Spreker gaf daarvan voorbeel den. De opzet van de industrie zal moe- Egypte weigert kanaal- internationalisatie" „Het Suezkanaal is Egyptisch en blijft het", verklaarde gisteravond radio-Cairo. ..internationalisatie van de waterweg blijft Egypte weigeren." De radiouitzending was een antwoord op een uitnodiging van de Amerikaan Dulles om binnen 48 uur akkoord te I gaan met het voeren van onderhande lingen over een aanvaardbaar plan voor beheer van het Suezkanaal. „Als wij ons verlaten op de verklaringen van Dulles, zullen wij zien, dat het plan binnenkort neerkomt op interna tionalisatie van het kanaal en het stellen onder beheer van het westelijk blok", aldus de uitzending. Er is gis teren ook schriftelijk een antwoord van Egypte aan de V.S -ambassadeur in Cairo overhandigd op de onder- handelingsvoorstellen van Dulles. Over de inhoud werd niets bekend gemaakt. In Jeruzalem werd gisteren verno men. dat de Israëli's mogelijk de grens langs de strook van Akaba zullen afrasteren. ten zijn de schooljeugd te interesse ren voor het bedrijf. Wie flink genoeg is zich voor een vakantiestage te melden, behoeft daar geen spijt van te hebben. De jeugd zal het interes sant vinden^ maar meer ook niet. Een koers vinden. (Vervolg op pag. 13) DE BILI VERWACHT... BIJNA OVERAL ZONNIG. Aanvankelijk op vele plaatsen mist of laaghangende wolken. In de loop van de ochtend overal oplossend waar na droog en zonnig weer. uitgezon derd hier en daar langs de kust. Wei nig wind. Over het algemeen Iets ho gere middagteraperatüren. ZON EN MAAN 5 april april Zon Maan op 6.09 op 8.46 onder 19.22 onder 0.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1