Gillette Rocket Gillette DRIE OUD-ZEEUWEN STRIJDEN MEE OM HOOGSTE SCHAAKEER P.Z.E.M. II WERD KAMPIOEN VAN DE 3e KLAS 2 Een nieuwe lente een nieuwe Gillette Rocket Faas Wilkes zorgde voor de Nederlandse gelijkmaker Schoon ma alc DONDERDAG 4 APRIL 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP Middelburger C. Orbaan e.a. op tweede plaats (Van onze schaakredacteur). Twaalf spelers z(jn begonnen aan de strijd om het Nederlandse schaak kampioenschap. Dr. M. Eeuwe, te- f enwoordig in dienst van het be- rfcjfsleven (electronische rekenma chines) is evenals Lod. Prins verhin derd. Aan de strgd nemen drie oud- Zeeuwen deel. C. Orbaan en graaf dr. Van den Bosch, die beiden hun „op leiding" in Middelburg kregen en ar. Barendregt uit Nieuwerkerk. Orbaan staat na drie ronden op de tweede plaats. Hij won van Van den Bosch, die een pion achter kwam en in het eindspel verloor. Tegen Van Scheltin- ga slaagde hg er na pionverlies in toch remise te maken. Tegen Don- ner werd hg na 'n enerverend duel on der de voet gelopen maar verkreeg hy ln tydnooa tegenspel dat eindigde in eeuwig schaak, dus remise. Ba rendregt speelde drie remises, tegen Van den Berg en Kramer beiden reeds na 22 zetten en zonder veel strgd, tegen Bouwmeester na eerst nadeel en daarna winnend voordeel te hebben gehad. Van den Bosch ver loor behalve van Orbaan ook van Van den Berg door enige zwakke ope ningszetten, waardoor de laatste een winnende aanval kreeg. Hy speelde remise tegen (kortlever na een aan val van deze te hebben afgei -i j« Roessel die won ven Kramer en Vis- - fgeslagen. Aan de kop gaat de jeugdkampioen Record-inschrijving voor nationaal kampioenschap. Bijna honderd renners hebben inge schreven voor de wedstrijd om net wegkampioenschap van Nederland (professionals en onafhankelijken), die op 14 april a.s. op de Cauberg wordt gehouden dit aantal is een re cord vorig jaar namen slechts 62 renners aan de wedstrijd deel. Onder de inschrijvingen zijn die van vrijwel alle prominente rijders: Wim van Est, Wagtmans, Adri Voor- ting, Gerrit Voorting, Hinsen, De Groot, Mahn, Nolten, v. d. Brekel, Haan van Breenen, e.a. Aan de wedstrijd om het provin ciaal kampioenschap van Limburg (amateurs), die in de ochtenduren op hetzelfde parcours wordt gehouden, nemen ongeveer 50 renners deel. Belgische voetbaljeugd versloeg Nederland (01) De jeugdwedstrijd tussen de voet bal teams van Nederland en België, welke woensdagmiddag te Breda is gespeeld, is met 1-0 door de Belgen gewonnen. Deze stand was bij rust reeds bereikt. Het doelpunt werd in de 25ste minuut gemaakt door Van Hemelrijck. Rechter in zaak-Adams weigerde staking geding De rechter in het proces tegen de arts John Bodkin Aaams heeft woens dag geweigerd het geding te staken, zoals de verdediger op grond van de stelling, dat da openbare aanklager zijn aanklacht van moord niet waar had kunnen maken, had geëist. De verdediger, Geoffrey Lawrence, had gesteld, dat de verklaringen van twee medische deskundigen, die door de openbare aanklager waren opge roepen, verschild hadden. De rechter verklaarde echter, dat hij tot de slot som was gekomen, dat „de bewuste verklaringen tot vragen leidden, waarover alleen de leden van de jury juist kunnen oordelen". Het is nu de beurt van de verdedi ging om haar getuigen te laten ver- schgnen. Brabant niet langer een „vertrekgebied" Noord-Brabant, Gelderland en Lim burg zijn niet langer als vertrekge- bieden aan te merken. Integendeel heeft Noord-Brabant na de oorlog nit alle Nederlandse provincies, met uit zondering van Limburg, gezinnen tot zich getrokken. Tot deze conclusie komt een studie van B. P. Speetjens over de na-oorlog- se migratie in 'het orgaan van het Economisch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant. Vooral 's-Her- togenbosch en Oss hebben in sterke mate bevolking uit niet-Brabantse gemeenten tot zich getrokken. Til burg daarentegen kenmerkt zich door een merkwaardig omvangrijke af vloeiing van zijn bevolking naar an dere provincies. Het West-Brabantse centrum Roosendaal geeft vrijwel uit sluitend aantrekking uit Brabantse gemeenten te zien. Betonnen dak stortte in: timmerman gedood Omstreeks half twee gistermiddag is van 'n in aanbouw zijnde fabrieks hal van Smarms* brood- en beschuit fabrieken te Tilburg 'n gedeelte van* het betonnen dak ingestort. De 27-ja- rige timmerman F P D. Janssens. wonende te Tilburg, werd onder het omlaag stortende beton bedolven en kwam om het leven. De getroffene, die een vrouw en een kind achterlaat, werd door snel ter plaatse zijnde geestelijken bediend. Experts stellen een nader onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk in. Grotewohl dreigt met atoomwapens De Oostduitse communistische pre mier Otto Grotewohl heeft gedreigd ..tegenmaatregelen" te nemen indien het Westduitse leger van atoom wapens wordt voorzien. Deze maatregelen zouden aldus de regeringsverklaring welke Grotewohl in zijn parlement voorlas, eveneens „luchtverdediging" inhouden. ser en remise speelde tegen Bouw meester. Na drie ronden luidt de stand: 1 Roessel 2%; 2, 3, 4 en 5 Donner, Van den Berg, Orbaan, Span jaard 2; 6, 7 en 8 Bouwmeester, Van Scheltinga en Barendregt 1%; 9 en 10 Cortlever en Kramer 1; 11 en 12 Visser en Van den Bosch V2. A J. Staal oud-secretaris K.N.V.B. overleden Maandagmiddag is de heer A. J. Staal, oud-secretaris-penningmeester van de KNVB, op de leeftijd van 75 jaar in het Haagse ziekenhuis „H. Johannes de Deo" overleden. Met hem is een der vooraanstaande leden van de oude garde heengegaan, die de voetbalsport, welke zijn blij vende liefde had, in belangrijke func ties heeft gediend. Tonny Staal was lid van het Dordt- se DFC, en hij maakte, als secreta ris, de grote tijd van die vereniging mede. In datzelfde tijdvak (van 1898 tot 1902 en van 1909 tot 1919) was hil consul van de NVB. Hij was ere-lia van DFC en van de afd. Dordrecht van de KNVB die hij als Dordrechtse voetbalbond had helpen oprichten. Voorts was hij sedert 1920 secretaris van de Nederlandse studenten voetbal bond, een functie welke hij tot aan zijn dood bekleed heeft. De meeste bekendheid heeft Tonny Staal ver worven als secretaris-penningmeester van de KNVB met mannen als ir. J. W. Kips, dr. D. J. van Prooye, K. J. J. Lotsy als voorzitters. Centrale training voor amateurs. De kandidaten voor het Nederlands amateur voetbalelftal zullen met het oog op de komende interlandwed strijden, welke ln mei tegen Noord- Ierland en Frankrijk worden ge speeld, op 5 avonden voor een cen trale training bijeenkomen. Deze trainingsavonden worden op donder dag 4 april en vervolgens op de woensdagen 10, 17, 24 april en 1 mei onder leiding van bondsoefen- meester K. Kaufman gehouden op het veld van Vriendenschaar te Cu- lemborg. De volgende 14 spelers zijn voor de training uitgenodigd: Wetzels (Maurits) Mouw (Rapiditas), Claus (Helmondia), Van Bruggen (D.F.C.) Blom (WW), Van Ham (Zeeburgia), Paule (WVC), Ten Braak (HRC), Bult (DCG), De Kreek (Feijenoord), Verhoeven (Lugdunum). Van Gaans (MOO, Fabels (Be Quick, Gron.y en Kerkhofs (Maurits). H.K.V. en Ons Eibernest naar seriewedstrijden van Swift Toonaangevende 1* klassers in Zuid-Hollands korfbal Op Hemelvaartsdag houdt de Mid delburgse Korfbalvereniging „Swift" weer haar jaariykse grote serlewed- strgden op de gemeenteiyke sport terreinen aan de Nadorstweg, Het Is het bestuur van „Swift" gelukt voor deze dag twee bekende Haagse ploe gen naar Middelburg te krygen, die na afloop van de seriewedstr(jden een demonstratiewedstryd zullen spelen. Het zyn de verenigingen H.K.V. en „Ons Eibernest." H.K.V. is op het ogenblik koplo per in de eerste klas van de K.N.K.B. en deze ploeg heeft de laatste jaren verscheidene keren op toernooien de prijs voor 't mooiste spel in de wacht gesleept. Ook „Ons Eibernest behoort tot de toonaangevende verenigingen in Zuid-Holland en staat bekend om haar soepel en mooi speltype. Deel nemers en toeschouwers bg de serie- wedstryden van „Swift" mogen op 'n fraaie wedstrijd tussen H.K.V. en „Ons Eibernest" rekenen. Grote belangstelling voor hengelconcours IJzendijke De Inschrijvingen voor het interna tionale zeehengelconcours op zondag 14 april te IJzendyke zyn thans reeds de 200 gepasseerd. Bjj het comité, dat samengesteld is uit de Hengelaars- vereniging en de plaatseiyke V.V.V. z|jn inschrijvingen binnengekomen uit Rotterdam, Lelden, Zoetermeer, Eindhoven en geheel Zeeland. Van de zgde van de Wereld-Om roep heeft men voorts ook belangstel ling getoond, zodat ook per radio het een en ander over het concours te ho ren zal zijn. Het zeehengelconcours wordt gehouden aan de Scheldeoever van één tot drie uur in de middag, te beginnen bij de Hogeweg naar het dorp Hoofdplaat alsmede in de rich ting Breskens. De weg naar deze plaats zal duidelgk worden aangege ven met borden, waarop een vis is getekend. Vanaf de markt zal een pendeldienst per bus naar en van het viswater lopen. Voor de winnaars is een keur van prijzen verkregen, die geëtaleerd zgn bij mej NeHv de Lo- zanne aan de Koninginnestraat. Na afloop van de wedstrijd zui'en de ver schillende muziekgezelreM-mon con certeren en zullen de prijzen "m on geveer zes uur bg de heer P Gillis in de Koninginnestraat uitgereikt wor den. In de kiosk op de Markt zal de wedstrijd „Wie is de grootste Mata dor in 't visserslatijn" gehouden wor den. Ontheffing van de winkelsluiting voor 14 april is voorts aangevraagd. Winnende Smyslov vergroot voorsprong tot 2 punten De twaalfde partij van de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smys lov, die eergisteren na de 43e zet van Smyslov (wit) was afgebroken, is niet hervat. Botwinnik heeft zich gis termorgen zonder verder te spelen «wonnen gegeven. Smyslov leidt thans met 7 tegen 5 punten. ZEEUWSE T AFELTENNISCOMPET IT IE 12 ii 1 0 23 87—33 12 y 1 2 19 7842 12 1 f> 18 60—60 1(1 4 2 4 10 48—52 11. 2 2 7 42—68 10 2 (1 X 4 39—61 y U 1 8 1 26—64 Luctor ontsnapte aan degradatie door winst. In de eerste klas van de Zeeuwse tafeltenniscompetitie is het Sorry II gelukt om de reserves van Will'van Zoelen op de ranglijst te passeren. Sorry II won namelijk de nog te spe len wedstrijd uit de eerste helft van Sla Raak met 4—6 en ook Will van Zoelen II kreeg de kous op de kop en werd met een 73 nederlaag naar Middelburg teruggestuurd. Luctor I stelde zich veilig door thuis met 73 van Sla Raak te win nen en het ls nu wel zeker dat Be Fair het kind van de rekening gaat worden Sorry I bewees nogmaals zijn superioriteit door met 82 van Will van Zoelen H te winnen. De stand luidt thans: Sorry Spirit Sorry n W. v. Z. II Raak Luctor Fair In de tweede klas is nu dus ook de beslissing gevallen. V.S.V. speelde lelijk tegen M.T.T.C. en werd hier- loor kampioen. M.T.T.C. blijft de tweede plaats behouden met twee punten voorsprong op Wilno. Will van Zoelen III kwam goed voor de dag met een 46 overwinning op P.Z.E.M. I, waardoor de elektrici teitsmensen de aansluiting met de kopgroep verloren zagen gaan. R.T. C. zorgde deze week voor de verras sing door met 37 van Sorry ni te winnen, waardoor de Rillanders zich behoorlijk uit de gevaarlijke zone werkten. De stand luidt als volgt: V.S.V. M.T.T.C. Wilno II v. Z. III P.Z.E.M. Spirit II Sorry III R.T.C. Fair H P.Z.E.M. H behaalde door een 82 overwinning op Spirit Hl het kam pioenschap van de derde klas, waar mede nu drie van de vier titelhouders bekend zijn. Rodelaja schijnt hele maal van slag te zijn en verloor met duidelijk verschil van Spirit III (3 7). Spirit IVSpirit III gunden elk aar de winst niet, zodat een gelijk spel de enige oplossing werd. Will v. Zoelen IV tenslotte verpletterde Wil no III met 100, waardoor de Mid delburgers een plaatsje klommen op de ranglijst. 15 12 1 26 10317 14 9 3 2 21 85—55 14 8 3 3 19 81—59 15 8 3 4 19 78—72 14 6 2 6 14 77—63 14 5 3 6 13 71—69 14 3 1 10 7 61—79 14 2 2 10 6 52—88 11 1 0 10 2 19—91 De stand in de derde klas luidt: P.Z.E.M. n 13 12 0 1 24 100—30 Luctor II Spirit m Rodelaja I Wilno IH W. v. Z. IV Spirit IV Sorry IV 13 11 0 9 0 3 18 8 2 4 18 8 1 3 17 3 2 8 8 3 0 9 6 2 2 9 6 79—41 78—62 69—51 46—84 44—76 50—80 34—76 In de vierde klas werd slechts één wedstrijd gespeeld, maar die was dan ook van groot belang. Luctor IH dat maar één verliespuntje meer heeft als M.T.T.C. II, bond de strijd aan tegen de leiders. Net als de eerste keer konden ook nu geen van beiden tot winst komen, zodat het er naar uit gaat zien dat het gelijk spel van Luctor in tegen Rodelaja n de mensen uit Heinkenszand noodlottig wordt. De stand luidt: M.T.T.C. II 13 11 2 0 24 104- Luctor IH 12 9 3 Rodelaja II 10 8 1 W. v. Z. IV 13 P.Z.E.M. Hl 10 Luctor IV 13 Sorry V 11 Spirit V 12 W. v. Z. VI 13 6 2 5 1 4 2 4 0 2 0 10 0 0 13 0 21 1 17 5 14 4 11 7 10 7 8 4 0 90— 30 80— 20 71— 59 47— 53 48— 82 39— 71 41— 79 9—121 (Advertentie) een prachtig precisie - apparaat, waarbij U een Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheert de baard er werkelijk volkomen uit en U bent de gehele dag goed geschoren, tot avonds toe. voor super - snel scheren (Slot van pag. 9) spandoek gehesen met de veelzeggen de leuze „Wer will es wagen den Weltmeister zu schlagen". En toen Siedl de Oranje-defensie even later een hoekschop afdwong, galmde de roep „Noch ein Tor" door her stadion. Voordat scheidsrechter Leafe het signaal voor de rust gaf, raakte Cor van der Gijp, bij een duel op de mid denlijn, geblesseerd. Reeds maakte Mickey Clavan zich gereed om hem te vervangen. Maar aangezien het bijna tijd was, hield de K.C. de Ha genaar vooralsnog buiten de lijnen. Toch Clavan Het spel bleef ook in de tweede helft op en neer gaan en zo zagen de 65.000 toeschouwers in de 12e minuut een duel in het strafschopgebied van de gasten. Tinus Bosselaar trachtte langs linksback Schmidt te komen. Dat gelukte niet en hij raakte de bal kwijt aan zijn tegenstander. Deze wilde, in de overtuiging „weg-is-weg", de bal wegkogelen en onbesuisd schoot hij de Rotterdammer de bal midden in het gelaat. Groggy werd Bosselaar van het veld gevoerd. En weer kon Clavan zich klaarmaken. In de Nederlandse voorhoede ope reerden hierna (van links naar rechts) Van der Gijp, Clavan, Appel, Wilkes en Timmermans. De Nederlanders lieten zich niet ontmoedigen door he» uitvallen van Bosselaar. Integendeel, er werd zelfs beter gespeeld, er zat meej opbouw in de aanvallen en ook Faas Wilkes werd meer in het spel betrokken. Een soloren van hem zou de in leiding worden van het enige Ne derlandse doelpunt. Op het mid denterrein kreeg hij de bal te pak- daar komt FLIT aan te pas! Het voorjaar lacht U alweer toe. De schoonmaak misschien niet, maar „wat moet, dat moet"het huis vrsagt om een extra grote beurt en de ■winterkleren kunnen gelukkig weer opgeborgen worden. Daar komt onherroepelijk Flit aan te pas! Flit voor Uw meubelen, gordijnen, bed- degoed, tapijten en waar de motten zich nog meet aan te goed zouden kunnen gaan doen. Flit ook voor de winterkleren, die U na de zomer weer onbeschadigd te voorschijn moet kunnen htlenGeen motten Dat betekent: Flit! Verkrijgbaar in: butaan ken. De V.V.V .-er passeerde een drietal Duitse verdedigers, gaf vervolgens een pass naar de vrij- gelopen rechtsbuiten Theo Tim mermans en liep door tot in het strafschopgebied van de gasten. De voorzet van de A.D.O.-er werd in eerste instantie onderschept, maar uit de doelworsteling die volgde, kwam de bal toch weer bij Faas terecht. En terwijl de tienduizenden hun adem inhiel den, passeerde Wilkes schijn baar tergend langzaam Jusko- wiak, om" van dichtbij een laag schot te lossen, waarop doelman Tilkowski zelfs niet meer kon rea geren. En zo was, na 20 minuten, de stand weer gelijk: 11. Niet slechts in de stand kwam ver andering, het gehele aspect van de strijd wijzigde zich. Het tempo ging omhoog en een fel-aanvallend Oranje team, zich het bewusie „Nederlandse kwartiertje" herinnerende, poogde de beslissing te forceren. Langzaam maar zeker hernamen de Duitsers evenwel het initiatief. Een schot van Rahn kon Frans de Munck slechts met moeite bedwingen. Toch verzetten de Nederlanders zich hef tig, maar de gasten kwamen in de meerderheid. Het was vooral aan 't spel van Jan Notcrmans te danken, dat Nederland tot de -3lste minuut stgnd kon houden. Maar een knappe pass van Rahn, tussen Klaassens en Wiersma door, werd de Inleiding voor het beslissende, tweede doelpunt. Al fred Schmidt liep tussen zijn bewa kers door en kwam vrij voor De Munck. Wel kon deze door uit te lopen het schot van ae debutant ke ren, maar de terugstuitende bal kwam voor de voeten vaa de op de grond liggende Schmidt. Een tikje was voldoende om de uit positie ge raakte De Munck te passeren (12). Verwoed poogde het Oranje-team zich in het laatste kwartier naar de gelijkmaker te vechten. Maar daar voor bleek de Duitse verdediging te hecht en de strijd eindigde met een verdiende 21 zege voor de wereld kampioenen. Twee Nederlanders (Appel en Cor van der Gijpspringen om 't hoogst met twee Duitsers (spil Wevers en doelman Tilkowski). Dank z\j het feit, dat de Duitse keeper zyn han- den mag gebruiken, verliezen de Ne derlanders deze strijd. De bal zal weer het veld worden ingeslagen. (FOTO P.Z.C.) PRODUKT: BENT U BETER MEE UIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11