PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Akkoord bereikt: Langzaam-aan- actie terstond beëindigd Britse stakers morgen weer aan het werk Landbouwvereniging „E.M.M." in Krabbendijke bestaat 60 jaar BILT V.N.-TROEPEN ZULLEN ZONE VAN SUEZKANAAL VERLATEN DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 79 Dagfeladultgave van de firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.oo p. kw.: fr. p.p. 7.25 per kw. Losse nummert 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 april 1957 ADVERTENTIEPRIJS C«nt W mm. Mlnlm. p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 23 cent meer. Giro no. Ï59300 P.Z C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58—60, tel. 2355 lijnen (b.g.g. 648 of 204); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorstatr. tel. 2475 (b.g.g. 2228: Oostburg, Nleuwstraat 43. tel. 20; Terneuzen, Brouwerij air. 2; Zierlkzee: N. B'ui 2f. NADAT DIRECTIES BESLOTEN MIJNEN TE SLUITEN Mijnwerkers zouden vrijwel al hun wensen vervuld zien In gisteravond gehouden besprekingen van de directies der gezamen lijke mijnen in Limburg en de leiding van de katholieke organisaties van arbeiders en beambten in het mijnbedrijf, Is volledige overeenstemming bereikt omtrent beëindiging van de „langzaam-aan-actie", welke maan dagochtend was aangevangen. In een afzonderlijke publikatie zouden de genoemde organisaties aan hun leden de beëindiging der actie be kend maken. De werkzaamheden op de bedrijven worden terstond op normale wijze hervat. De directies en de leiding der katholieke organisaties doen een beroep op het gehele personeel om de produktie zo spoedig mogelijk in volle omvang te herstellen. De gezamenlijke mijndïrecties had den gistermiddag het besluit geno men, aangezien de actie der mijnwer kers een toestand van voortschrijden de desorganisatie had doen ontstaan, mede uit veiligheidsoverwegingen de mijnen met ingang van heden stil te leggen, tenzij tevoren het werk weer een normaal verloop zou krijgen. Dat laatste geschiedde gisteravond, nadat overeenstemming was bereikt. Om tien uur kwamen de ploegen nor maal op, om de arbeid weer op de ge bruikelijke wjjze aan te vatten. Piedewiet Het departement van onderwijs heeft in de laatste maanden nog al blootgestaan aan kritiek, die uitgebracht werd op vrij dure publi- katies. Men vond ook al in het ka der van de bestedingsbeperking dat het met de sommige publikaties wel wat minder kon. Vergeleken bij de honderden miljoe nen guldens, welke de departementen jaarlijks verwerken, ging het ovei- gens om niet meer dan een grijpstul- ver, maar men wilde dan toch deze grijpstuiver bij wijze van ..verma ning" in het bezuinigingszakje doen. Nu kan vermanen tot zuinigheid nooit kwaad, wanneer daarnaast ook uiting gegeven wordt aan waarde ring voor het nuttige effect, dat het departement met vele publikaties be reikt. Aan die waardering althans openlijke waardering wil het wel eens ontbreken. Zo werd deze weck weer eens her innerd aan de alleraardigste en hoogst nuttige publikatie „Pie dewiet" welke het departement van onderwijs vorig jaar liet verspreiden op de lagere scholen. Zeker, men had die publikatie achter wege kunnen laten, want het ging al leen maar over het behoud van na tuurschoon. De leerkrachten hadden met enige goede wil, dat onderwerp wel mondeling kunnen behandelen en dat had dan geen geld gekost. Maar het zou toch werkelijk jam mer geweest zijn, wanneer dat aller aardigste vlugschrift „Piedewiet" niet op de lagere scholen was ver spreid. Het is leuk geïllustreerd en het doet in eenvoudige taal een beroep op de schooljeugd om het natuurschoon te ontzien, want we hebben maar zo weinig natuurschoon in Nederland. Aan het eind van het vlot geschre ven verhaaltje komen de wijze les sen. Stook geen vuurtjes in de vrije natuur... elk jaar verbranden er 1000 ha hei en 265 ha bos in Nederland... Geen schillen en dozen in bos of duin, want niemand zit graag op een vuil nisbelt. Ruk geen takken van bomen of struiken en snij geen namen in de bast van elke boom... Er wordt ook gezegd wat je wel kunt doen in de vrije natuur... ie kunt er wandelen en stoeien, de vogels cn de bloemen bekijken. Echt een boekje voor de kinderen eri ook een boekje dat nodig was en nog al tijd nodig is. Omdat er elk jaar jon gere en oudere mensen zijn, die toch weer het natuurschoon geweld aan doen, in geheel Nederland en ook in Zeeland. Er is nog vrijwel geen jaar voorbijgegaan of er stonden in deze krant klachten over moedwillige ver nieling en over onachtzaamheid. Zo'n boekje als „Piedewiet" werkt er toe mee. dat jong en oud meer bedacht worden óp natuurbe houd en dat daardoor de beperkte re creatiemogelijkheden in ons land een groot nuttig effect krijgen voor de duizenden mensen die zich in de vrije natuur willen verpozen. Voor de mensen, die dit boekje sa menstelden en het departement wis ten te bewegen tot het uitgeven en verspreiden ervan, moet het een gro te voldoening zijn, dat 't vlugschrift- ie ook in het buitenland de aandacht heeft getrokken. Een Canadese organisatie zal het bewerken voor Canada en het in dat land verspreiden. Er is ook een meis jesschool in Marokko, die het vlug schriftje voor Marokkaans gebruik wil vertalen. Dat bewijst eens te meer hoezeer men met „Piedewiet" de juiste snaar heeft getroffen. En dan mogen de mensen van de stuivertjes bezuiniging het hoofd schudden over de kosten... de vakan tiegangers zullen het departement dankbaar zijn voor deze uitgave. Zij levert een goede rente op! Slakkegang Nadat maandag de eerste dag van de langzaam-aan-actie de kolenproduktie reeds terugliep tot 14.523 ton. tegen 39.666 ton maan dag een week geleden, liep giste ren de kolenproduktie tot ongeveer 20 van normaal terug. Uit Duitsland werd toegezegd door het gaskoppelnet via Treebeek zoveel mogeiyk gas naar Nederland te zullen voeren. De cokesproduktie was gisteren iets hoger dan maan dag. De opkomst der arbeiders was gis teren evenals maandag normaal. Maar al het werk werd met een „slak kegang" uitgevoerd. Zo kon men de vrachtauto's van de mijnen gemakke lijk op de fiets bijhouden. De medede ling, dat de directies besloten hadden de mijnen te sluiten sloeg als een gro te verrassing in bij de arbeiders. Gerucht Ofschoon nog geen definitieve ge gevens door één der beide partüen verstrekt zUn. ghig by de goeclsmoed- se koempels, die gisteravond voor de nachtploeg In de müneu afdaalden het gerucht dat vrywel alle eisen, die door de Nederlandse Katholieke Mynwer- kersbond gesteld zyn, tijdens het ge meen overleg in Den Haag ingewilligd zyn. Dit zou betekenen, dat o.a. in «Ie secundaire sector een vakantietoeslag van 4 procent In plaats van 3 procent zal worden toegekend. Bovendien zou, volgens de eerste inlichtingen, voortaan een aanwezig heidspremie worden gegeven voor on dergrondse mijnarbeiders van 1.75 per dag en voor bovengrondse mijn arbeiders van 1.per dag. Dit alles echter stond nog niet vast, zolang de vertegenwoordigers van de mijndïrecties en de heer F. X. Doh- men en diens medewerkers nog niet in Heerlen waren teruggekomen. Naar alle waarschijnlijkheid zou van één van beide of van beide partijen in de loop van de nacht een verklaring over de overeenkomst worden gegeven. Het was waarschijnlijk, dat de definitieve overeenkomst eerst in de loop van woensdag bekend zal worden ge maakt. Israël blijft staan op vrije doorvaart Uit gezaghebbende kringen van dc Verenigde Naties wurdl vernomen, dat de politietroepen van de V.N. binnenkort een begin zullen maken met de ontruiming van de zone van het Suezkana3l. Er zullen slechts kleine verbindingseenheden bij het kanaal achterblijven. De basis van 't legertje zou worden verplaatst van Aboe Soeweir naar Raffah in het ui terste zuiden van de strook van Ga za, Mevrouw Golda Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in Jeruzalem verklaard dat Israël erop zal staan vrije door vaart door ïiet Suezkanaal te ver krijgen. Zij zei diep teleurgesteld te zijn door het feit, dat de Verenigde Staten niet hun invloed hebben aan gewend om het slechter worden van de toestand in de strook van Gaza na het terugtrekken van de Israëli sche troepen te verhinderen De Amerikaanse minister Dulles heeft gisteren verklaard, dal hij bin nen één of twee dagen zal weten of er met Egypte te onderhandelen zal zijn over het toekomstige regime van het Suezkanaal. Hij zei, dat er veel afhangt van de wijze waarop Nasser Ontploffing op schip te Rotterdam Er zouden twee doden zijn In de afgelopen nacht heeft een hevige ontploffing plaatsgehad op 't scheepje „MarsdieD" van het klassi- ficeerbedrijf J. W. Junius Zoon, dat bij het Pernissehoofd te Rotter dam op stroom ligt. Op de ontplof fing volgde een brand. Gevreesd wordt dat er twee doden te betreuren zijn. Vast staat dat één persoon is omgekomen. De loaarnrmend burgemeester van Krabbendijke, wethouder W. P. Ge braad, kon dinsdagavond tijdens de viering van het 60.jarig bestaan van de plaatselijke landbouwvereniging E.M.Maan de enige nog in leven zjjnde oprichter, de 87-jarige heer G. A. van Nieuwenhuijzende ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitreiken. Links op de foto de heer L. Th. Vo gelaar, die op deze bijeenkomst zijn voorzittersfunctie overdroeg aan de heer J. Smallegange. (FOTO P.Z.C.J reageert op een door de Verenigde Staten over deze materie gezonden memorandum. „Wij zijn niet van plan het Suez kanaal te boycotten, of ons er. schie tend een weg door te banen",' aldus Dulles, die er echter aan toevoegde niet te kunnen zeggen, dat de V.S. eventuele economische sancties te gen Egypte niet zullen steunen. In een telegram uit Cairo aan de „New York Times" wordt gemeld dat president Nasser via de Verenig de Naties een lening tot een bedrag van tien miljoen doilar wil sluiten voor het aanschaffen van nieuwe sleepboten, baggermachines en ander materiaal, dat nodig is om het Suez kanaal weer volledig voor het ge bruik geschikt te maken. Dc Egyptische kanaalautoriteit heeft dinsdag opdracht gegeven het 399 ton metende Spaanse schip „Vir- gine de la Luz" in de grote Bitterme ren, halverwege het Suezkanaal, aan te houden, omdat het tolgeld voor dit schip niet in dollars betaald is. De loods heeft het schip, dat nu moet wachten tot het verschuldigde be drag in dollars is voldaan, verlaten. -i I Conclusies commissie over Van Everdingen-therapie Voortzetting behandelingen gewenst geacht De weten schappeiyke commissie, die In opdracht van de Inndeiyke or ganisatie voor de bestrHdlng van de kanker (I..O.K.) een onderzoek heeft Ingesteld naar de nieuwe kankerbe- handellnesrnethode van de Utrechtse arts-specialist dr. W. A. G. van Ever- dingen. is gereedgekomen met haar werkzaamheden. De conclusies van de commissie lul den als volgt: 1. Een genezing van een kankerpa tiënt door de methode Van Ever- dingen is niet waargenomen. 2 Door toepassing van methodiek Is géén verlenging van de levensduur gezien. 3. In een deel der gevallen werd door enige klinici een verbetering van de algemene toestand der patiënten waargenomen gedurende de normaal te verwachten laatste periode van hun leven. De commissie acht de bcvlndfngen van zodanige betekenis, dat zfj het gewenst acht, onder nauwkeurige controle en beoordeling van dc re sultaten de behandeling met de Van Everdingen-preparaten voort te zetten. Vliegtuig van M.L.D. maakte noodlanding Tijdens de oefening „Droge Dek- lancfing" heeft eer» v'iegtuig van de marlneiuch»vaarfdienst, van het type Avenger, een noodlanding moeten ma ken en ls terechtgekomen in de buurt van het restaurant ..The Dutch Inn" aan de Katwijksev/eg nabij Valken burg. Het toestel werd beschadigd, de vlieger bleef ongedeerd. De vereniging Nederlands Fa brikaat heeft voor de Bern- hardhal van de Koninklijke Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht een stand ingericht welke, in het kader van de nieuwe expositie groep scheepsbouw een enorme scheepsschroef laat zien. De dames van de Jaarbeurs zijn elke ochtend druk bezig aan de stand, die, met de fleurige bloemen van de Keukenhof'n waardige Nederlandse repre- sentatie vormt. Stakingen in België breiden zich uit De beweging om loonsverhoging in België, ontstaan door de stijging van dc kosten van het levensonderhoud en de verhoogde kosten van de socia le verzekering, breidt zich steeds verder uit. In de gebieden van Charleroi en Luik zijn het speciaal de arbeiders, die zich bij de beweging aansluiten. In Antwerpen en Brussel daarente gen zijn de kantoorbedienden begon nen te staken. In Brussel hebben bijna driedui zend bedienden van de spaarbank 't werk dinsdagmorgen voor drie dagen neergelegd. In Antwerpen zijn 800 personeelsleden van een werf'in sta king gegaan. Zowel het christelijke als het socialistische vakverbond eist verhoging der lonen en verbete ring van de andere arbeidsvoorwaar den. In afwachting van onderzoek De staking van 1.700.000 arbei ders in de Engelse scheepsbouw en in de Engelse fabrieken is door de vakbondsleiders afgelast. De arbei ders zullen morgen weer aan het werk gaan. Men besloot de staking af te gelasten in afwachting van de uitslag van het onderzoek naar de looneisen, dat op het ogenblik is ingesteld door een hof van on derzoek. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse marine zijn dinsdag elf leden van de bemanning van een vlieg tuig van de marine, dat by Chinco- teague, aan de oostkust van Virginia is neergestort, om het leven gekomen. OPRICHTER (87) KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Voorzitter L. Th. Vogelaar droeg taak over aan I. J. Smallegange EEN HOOGTEPUNT in de viering van het zestigjarig bestaan van de landbouwvereniging „Eendracht Maakt Macht" te Krabbendyke was dins dagavond het moment, toen de waarnemend burgemeester, wethouder W. P. Gebraad, de nog vitale 87-jarige mede-oprichter, de heer G. A. van Nicuwenhuyzen, de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oran je Nassau op de borst speldde. Een der oudste Z.L.M.-ers, die 58 >/2 jaar bestuurslid van de afdeling was, waarvan 20 jaar voorzitter, die nooit op een vergadering ontbrak, ontving hier de koninkiyke waardering voor dit wel zeer zeldzaam blyk van organisatletrouw. De landbouwvereniging maakte er een gezellige en opgewekte jubileum viering van. In de zaa! van „De Koophandel" kwamen tegen half zes vele leden met hun dames tezamen. van de negentiende eeuw, toen veel ten goede veranderde in het boeren leven, in Krabbendijke de landbouw vereniging „Eendracht maakt macht" werd opgericht. Het doel was toen gezamenlgke aankoop van kunst mest, later zelfs ook van een dek stier, van ploegen en zaden. Duidelijk liet de heer Vogelaar uit komen, hoe de geschiedenis van de vereniging en de ontwikkeling van de landbouw in die streek steeds sterk verweven is geweest met die van de gemeente. Met waardering getuigde hij daarby van het werk van de bur gemeesters Elenbaas en Wclleman, die veel hebben bijgedragen tot de bloei van de landbouw. Toen voorzitter L. Th. Vogelaar zijr. openingsspeech hield, kon hij dan ook tal van genodigden welkom heten, onder wie de waarnemend burge meester, wethouder W. P. Gebraad en gemeentesecretaris, de heer H. Pos. Ook de oud-burgemeester, de heer J. Vader was voor deze gelegen heid nog eens met zijn echtgenote naar Krabbendijke teruggekeerd. Voorts was er van de Z. L. M. o.a. de tweede voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, terwijl de rijkslandbouw- consulent voor de Zeeuwse eilanden, ir. ir. C. W. C. van Beekom met zijn echtgenote eveneens acte de présen- 2 gaf op dit festijn. Voorzitter L. T. Vogelaar liet van zelfsprekend de gedachten nog eens teruggaan naar-de afgelopen zestig 'aren, een periode die niet bepaald ustig is geweest. Grote, blijvende ■eranderingen hebben zich voltrok- .en, tijden van vooruitgang en wel vaart hebben zich afgewisseld met j besloot de heer Vogelaar Jeriodes van moeilgkheden en zorgen. I zicht, ay herinnerde or aan hoe in het laatst I De veiling De landbouwvereniging is het ook geweest, die de stoot gaf tot de op richting van de veiling ter plaatse. Na nog de bezettingsjaren in de her innering te hebben geroepen, toen de vereniging weer tot aankoopvereni ging werd omgevormd om aan de greep van de Landstand te ontkomen, gaf de heer Vogelaar tenslotte zijn vi sie op de nabije toekomst. Hij maande daarbij tot grote voorzichtigheid en hoopte dat de komende jaren beter zullen zijn dan 1956. „We gaan met moed de toekomst tegemoet, onder betere voorwaarden «fan onze voor gangers van zestig jaar geleden." De vereniging telt ongeveer 100 leden, een aantal dat tot dusver nooit werd bereikt. De samenwerking tussen de fruittelers en landbouwers is goed. .Moge God onze arbeid zegenen7", zo Zgn over- Het besluit werd genomen tijdens een bijeenkomst van 40 vakbondsbe stuurders. door de stakers naar deze conferentie in Londen afgevaardigd. Vandaag zal het uit drie leden be staande hof van onderzoek zijn werk zaamheden beginnen. Protesten. Tegen het besluit om de staking op te heffen is krachtig gcprotcstèerd door een grote massa stakers, die zich buiten de vergaderzaal verza meld had. Zij eisten dat de sta king wordt voortgezet totdat de werkgevers besloten hebben de geëis te loonsverhoging van tien procent te betalen. De politie is verschillende keren tussenbeide gekomen. Toen 't nieuws van het afbreken van de staking be kend werd, ontstonden er demonstra ties en handtastelijkheden. In hun stormachtige vergadering hadden de afgevaardigden met 7 J 0-177 tegen 449.162 stakers-stem men besloten weer aan het werk te gaan. De resolutie, welke werd ingediend door Harry Brotherton van de scheepsbouwers, en William Carron van de fabrieksarbeiders, werd zo geformuleerd dat de mogelijkheid open blijft weer te staken wanneer het hof van onderzoek onbevredi gende resultaten geeft. Gewoon verstandig. Ted Hill van de ketelmakers, en Frank Foulkes, een communist, had den de vergadering voorgesteld de staking te laten voortgaan, maar hun motie werd afgewezen. Een amende ment om de staking te laten voortdu ren totdat een tussentijdse loonsver hoging van 5 percent verkregen zou zijn. werd eveneens afgestemd. „Omdat de meerderheid dat wenste hebben wij onze mensen geadviseerd weer aan het werk te gaan. Dat is ge woon verstandig". Het bevel om weer aan het werk te gaan betreft 200.000 arbeiders in de scheepsbouw, die 11 dagen geleden, na 18 dagen staken, gezelschap kre gen van 1,5 miljoen fabrieksarbei ders. De veertig vakbonden die hij «le sta kingen betrokken zijn hadden 6 mil joen pond sterling uitgekeerd in stakingsgelden. tegenover een loon verlies door de stakers van naar schatting 25 miljoen jiond sterling. Wat de staking de scheepswerven en de fabrieken gekost heeft is niet bij benadering vast te stellen. (Vervolg op pag. 5) DROOG WEEK. Aanvankelijk mist of laaghangen de bewolking, welke zich in de kust streek tamelijk lang kan handhaven, waarby temperaturen van omstreeks 9 graden. In de middag vooral in het binnen land zonnige perioden en aanmerke lijk hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. ZON EN MAAN 4 april Zon op 6.11 onder 19.20 Maan op 7.59 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1