DEN DOOLAARD SPRAK OVER DE MONTENEGRIJNEN CHR. KLEUTERSCHOOL KRIJGT GROND VOOR NIEUW GEBOUW ZEE'AND SPORT VERSLOEG TERNEUZEN MET 5-2 NOODSCHOOL VAN CHR. H.B.S. KRIJGT VIJF NIEUWE LOKALEN Waar zijn onze schepen? RLAM\ ut de ETHER DTNSDAQ 2 APRIL 1957 PROVINCIALS B E S OW 8 E COURANT 9 TER GELEGENHEID VAN DE BOEKENWEEK En over zijn laatste boek: „Het land achter Gods rug" Bijna geheel bezet was de grote zaal van Britannia in Ylissmgen maandagavond toen A. den Doolaard sprak over de iMontenegrijnen en zijn laatste boek „Het land achter Gods mg". De avond ging uit van de gezamenlijke Vlisslngse bnekhande- aren ter gelegenheid van de boeken week. De voorzitter van hun vereni ging, de heer D. Knik, kon in zijn welkomstwoord ook burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen begroe ten, die zich evenals in andere jaren bereid hrfd verklaard een kort woord op deze avond in de boekenweek te spreken. Terecht zeide de burgemeester dat het zo verheugend is, dat het boek zich ook in onze tijd handhaaft on danks de concurrentie van radio, te levisie, voetbal en bioscoop. Hij haal de herinneringen op aan vroegere ontmoetingen met de spreker van de ze avond, de schrijver van ..Het ver jaagde water", o.a. in 1946 in de ..prettige wilde tijd" toen men nog zoveel kon doen, zonder dat hogere autoriteiten er iets mee te maken hadden. Burgemeester Kolff prees het werk van Den Doolaard en zijn vermogen om zich geheel in te leven in het le ven en wezen van de figuren van zijn romans, zoals ook bleek uit de roman over de dijkdichting op Wal cheren. Den Doolaard toonde zich verheugd dat hij weer eens in Vlissingen was, de stad waar hij woonde toen er nog de grenzeloze oorlogsverwoesting heerste en Britannia nog een puin hoop was. Op levendige en boeiende wijzé leidde de schrijver vervolgens zijn vele luisteraars in de bonte we reld van Montenegro in. Natuurlijk ging zijn aandacht in de eerste plaats uit naar dé mensen zelf in dit woeste bergland, dat als een soort eiland ligt in Joegó-Slavië. De Montenegrijnen zijn dapper, trouw, gastvrij, lichtgeraakt, eerlijk Nog geen chr. technische school in Middelburg Samenwerking met bestaande onderwijsinstellingen nodig Een voorstel van B. en W. van Middelburg om onderhandelingen te beginnen met de „Stichting voor pro testants-christelijk technisch onder wijs in Zeeland" en met de Vereni ging „De Ambachtsschool" te Mid delburg, teneinde tot samenwerking tussen beide instellingen te geraken, is gistermiddag door de raad aan vaard. Dit voorstel, was ingediend naar aanlèiding van een verzoek van bo vengenoemde stichting om de vereis te wettelijke medewerking te willen verlenen tot stichting van een protestants-christelijke technische school in Middelburg. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.dia.) liet van zijn instemming met het voorstel van B. en W. blijken. „Er moet bij het technisch on derwijs weliswaar ruimte zijn voor confessionele scholen, maar er dient tevens rekening te wor den gehouden met de bestaande onderwijsinstellingen", zo be toogde hij. Hij zette uiteen, dat uit cijfers van het E.T.I. blijkt, dat in 1965 er op Walcheren ecu aanbod van leerlingen verwacht kan worden van 678, in 't gunstigste geval van 701. Dit aantal is zelfs nog te klein voor de twee bestaande scholen, namelijk die van Middelburg en Vlissingen. Om met 'n goede outillage geheel verantwoord te kunnen werken zouden deze beide bestaande onderwijsinrichtingen een duizend leerlingen samen moeten hebben. Van de andere partijen voerde nie mand het woord over het voorstel. Wethouder J. W. Kögeler betoogde in antwoord op de heer Hubregtse, dat de onderijs-pacificatie ook voor het technisch onderwijs geldt, maar dat inderdaad gestreefd moet worden naar samemver'-'nfr. Ten opzichte van de door de heer Hubregtse ge noemde cijfers maakte: hij een voor behoud, omdat haar zijn mening in de toekomst meer leerlingen moge lijk zijn door c°reventuele verdwij ning van het v.g.l.o. Solistenconcours In de uitdagen van het Zeeuws so- listenconcorrs werd vermeld, dat de heer D. Pouwëlse uit Wemeldinge en de heer P. Minderhoud uit Oostkapel- le komt. Beide heren zijn echter lid van O.K.K. te Westkapclle. eneigenzinnig. In sommige op zichten lijken ze op de Friezen en spreker kon daarover oordelen, want Den Doolaard (schuilnaam voor Spoelstra) ls zélf een Fries, geboren in Sneek, en welbekend met de eigen schappen van dit deel van ons volk. Hij schilderde de eeuwenlange strijd van de Montenegrijnen om hun zelfstandigheid te bewaren en hun aangeboren dapperheid. Toen er eens een opstand in Skolpje was, liet de gouverneur hulp vragen van de Montenegrijnen, die maar met een klein troepje mannen waren. Ontzet vroeg de gouverneur of zij alléén wa ren om de opstand te bedwingen. „Natuurlijk ben ik alleen", antwoord de de hoofdma ^1* rots namens zijn mannen, „er is toch ook maar éên opstand..." Frappante staaltjes vertelde Den Doolaard van de spreekwoordelijke gastvrijheid in dit land van bergen. Met heimwee verhaalde hij van zijn vroegere zwerftochten in de tijd toen er nog niet zoveel toeristen warén als thans, maar de wilde, ongerepte na tuur is er toch nog voor hen, die het wagen verder het land In te dringen en aldus kennis te maken met de werkelijke bevolking. In het eerste deel van zijn cause rie liet Den Doolaard prachtige op namen zien van Montenegro, 't land, 1 waar vuur, lucht, water en aarde 'n aparte rol vervullen. Hij beschreef do. sneeuwstormen en vertelde zoveel' over „Het Jahd achter Gods rug", zo als de Montenegrijnen hüh land zélf noemen, dat het soms ademloos stil was in de zaal. De typische zeden en gewoonten, de plaats van de vrouw in deze samenleving, de rol van de mannen èn hun trots op traditie en heldenverering, het werd alles be licht op de voor Den Doolaard typi sche wijée, soms humoristisch, soms ook fel en aangrijpend. Tenslotte behandelde de schrijver het motief Van zijn laatste boek. dat hij ook de titel gaf van „Het land achter God3 rug Hoofdpersoon ls een jonge ingenieur, wiens leven be paald wórdt door de strijd tussen de moderne opvattingen, en het streven het land naar een vreedzamer toe komst te leiden en de oude traditie, verpersoonlijkt in zijn grootvader, die hem voorhoudt dat zijn voorva deren altijd vochten en zich als hel den gedróegen. In de drie generaties van grootvader, vader en zoon weer spiegelt zich de gehele ontwikkeling van het Montenegro van nu. De jon ge ingenieur sterft tenslotte onge wild als een held, een verzetsstrijder, die nadat hij eerst zijn levenswerk, de pas gebouwde nieuwe brug heeft moeten vernietigen, weigert deze te herstellen, zodat de vijand er geen gebruik van kan maken. Na de pauze las de schrijver en kele gedeelten voor uit zijn boek. Achter in de zaal was een kleine ex- Ëositie ingericht van werken van en Doolaard. Het was een boeiende avond; de heer Kulk maakte zich tot tolk van alle aanwezigen, toen hij de auteur dankte voor zijn causerie. Vanavond spreekt Den Doolaard In de „Prins van Oranje" te Goes. GEMEENTERAAD ST. LAURENS Wellicht komt spoedig fiat voor volgende 25 huizen Burgemeester W. Baas van Sint-Laurens kon vorige week tydens de ver gadering van de gemeenteraad enkele verheugende mededelingen doen over de woningbouw in. zijn gemeente. De aannemersfirma 1.1'. in 't Veld, die de bouw van de eerste Zo woningen heeft overgenomen van de Zuid Neder landse Handelscombinatie, heeft namelijk het verzoek tot B. en W. van Sint- Laurens gerielit om ook de volgende 25 eengezinswoningen te mogen bou wen. Mef de eerste 25 is men thans zover gevorderd, dat wellicht de èefste voor Pasen onder de kap komen. Well icht ook. dat. deze aanvraag voor dè completering de bouw van alle 50 woningen zal bespoedigen. Hiermee zou dan het betreffende uitbreidingsplan afgewerkt kunnen worden. In principe besloot de raad voorts zijn goedkeuring te verlenen aan het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de bouw van een transfor matorenhuisje annex wachtlokaal voor buspassagiers op de plaats van het oude wachtlokaal te Brigdamme. De kosten er van zullen voor reke ning worden genomen van gemeente bedrijven te Middelburg, die het nood zakelijk acht om het transformato renhuisje daar te bouwen. Voorts verzocht de vereniging van de christelijke kleuterschool om toe wijzing van grond voor de bouw van een nieuwe chr. kleuterschool. In principe besloot de raad om bouwter rein aan de vereniging te verkopen. Na overleg met Ged. Staten zal het college van B. en W. nieuwe voorstel len over de verkoop voorleggen. Als bouwterrein had men zich gedacht de grond achter het parkeerterrein te Brigdamme. Moch de gemeente zich evenwel steeds meer uitbreiden, dan zal ook daar een kleuterschool kun nen verrijzen. In het tegenwoordige uitbreidingsplan is dit niet mogelijk, maar in het nieuwe plan, waarvoor een voorstel tot opmaken goedge keurd werd, wel. Verbetering Noordweg Voorts deelde burgemeester Baas mee, dat na de goedkeuring van de begroting door Ged. Staten, aandacht besteed zal worden aan de verbetering van de Noordweg. B. en W. zullen dan met de opzich ter de weg in ogenschouw nemen om de grootste kuilen er uit te ha len. Op een vraag van de heer Joh. Marinissen (a.r.) of de verbete ring niet bespoedigd kan worden, deelde burgemeester Baas mee, dat waarschijnlijk alle gemeenten, die in beroep zjjn gegaan bij de Kroon, op dezelfde dag opgeroepen zullen worden. Sint-Laurens zal niet toetreden tot de I.Z.A. Nadat B. en W. met de betref fende ambténaren gesproken had den, waarbij bleek, dat de meerderheid er tegen was, achtte het college geen termen aanwezig toe te treden, zodat ook de raad besloot afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer K. A. Hamelink (g.b.) kon zich de overwe gingen van het personeel indenken. Hij wees er echter op, dat men dan ook de consequenties moet aanvaar den. Bij ziekte kunnen de ambtenaren dus niet bij de gemeente om een bij drage aankloppen. De voorzitter merkte op. dat de betreffende perso nen cr nadrukkeljjk op gewezen is, dat uit de vaste bijdrage alles gedekt moet worden. Evenmin zal de gemeente deelne men aan de gemeenschappelijke regeling inzake de kostenverdeling van de Zeeuwse Muziekschool. Dit werd reeds op 24 oktober van het vorige jaar besloten. Wel werd over 1957 25 per leerling bijge dragen. De raad besloot dit eefder genomen standpunt te handhaven. Evenals vorige jaren krijgt de Oran je vereniging van Sint-Laurens over 1957 een subsidie uit de gemeentekas van 50, onder meer voor het orga niseren van het kinderfeest op konin ginnedag. De vergoeding voor het op- Halen van het huisvuil werd met 100 verhoogd, daar de raad dit billijk achtte wegens de uitbreiding van het aantal deelnemers van 254 tot 264. Wegens de periode aftreding van de heer C. J. van der Weele als lid van het burgerlijk armbestuur herbe noemde de raad uit een aanbeveling van twee personen (C. J. van der Weele en C. Ton) op voorstel van B. en W. eerstgenoemde. Burgemeester Baas werd per 1 januari gekozen tot bestuurslid der stichting „Werkplaat sen Walcheren". Enkele onderwijs-, voorstellen gingen eveneens vlot on der de hamer door. In de rondvraag bracht de heer P. A. Abrahamse (s.g.p.) die deze dag jarig was de noodzakelijkheid van een geregelde controle van de brand- blusapparaten onder de aandacht. Voorts werd nog betoogd, dat verhar ding van de oversteekplaats van fiets pad naar weg bij de Noorddorpseweg geen luxe zou zijn. Burgemeester Baas zal dit doorgeven aan de pro vincie, omdat het lïier een provinciale weg betreft. In een uitstekend gespeelde wed strijd hééft Zeeland Sport een ver diende overwinning behaald op de kampioenskandidaat Terneuzen (5 2). Bceds van de aftrap af had de thuisclub het beste van bet spel. In de 8e minuut lanceerde de beweeglij ke Vlissingse aanval een gevaarlijke aanval met als resultaat een voorzet van Feenstra, die door midvoor Schuit dp de juiste manier werd af gewerkt (10). Steeds maar weer stuwden de halfspelers de gebroeders Van Ryswyk de voorhoede. Zodoen de kon rechtsbuiten Hubregtse op keurige wijze zijn midvoor Nol Schuit in staat stelle» nummer twee achter doelman Dooms te werken (20). In de 13e minuut kreeg Terneuzen df-n penalty toegewezen, die door mid voor Koch werd benut (21). Zeeland Sport bleef het beste van net spel behouden en de goed spe lende Feenstra, Hubregtse en Schuit brachten steeds verwarring in de Terneuzen-defensie. Het was weer Schuit die na een half uur spelen met een geweldig schot nogmaals de bal achter de Terneuzense doelman werkte (31). Na de rust viel Terneuzen fel aan om de achterstand zo vlug mogelijk in te lopen én niet zonder succes. Na 5 minuten kon linksbuiten Wissel 'n fout van doélman Florusse afstraf fen. De verdediging van Zeeland Sport hield stand. Doelman Florusse had hier een groot aandeel in en met werkelijke fantast! sfche saves wist hij erger te voorkomen. Zeeland Sport verplaatste het spel en een keurige dribbel van rechtsbuiten Feenstra werd door linksbuiten Noest goed afgewerkt C4—2). In de 23e minuut maakte midvoor Schuit aan alle eventuele Terneuzen- illusies een einde door de bal achter de Terneuzense doelman te werken (5—2). VLISSINGEN Twintig jaar in dienst van het Strandhotel. Maandagmorgen is in het Strand hotel te Vlissingen de heer A. de Koning, die twintig jaar geleden bij dit hotel in dienst kwam, gehuldigd in tegenwoordigheid van directie, personeel en zijn echtgenote. De directeur, de heer E. T. Ooster huis. sprak de jubilaris toe en herin nerde aan het feit, dat steeds in een prettige sfeer kon worden samenge werkt. Vervolgens wierp hij een te rugblik op de toestanden, zoals die een twintig jaar geleden in het ho- telbedrijf bestonden en op de na oorlogse ontwikkeling. Tenslotte bood hij de heer De Koning een ge schenk onder couvert aan en het Horecaf-diploma voor twintig jaar trouwe dienst. Voor mevrouw De Ko ning waren er bloemen eh ook zij werd in de hulde betrokken. De heer Oosterhuis bracht haar dank voor de steun, die zg haar man altijd in zijn drukbezette werkkring geeft. Namens het personeel bood de heer W. Vader enige geschenken aan. Hij wees op de prettige onderlinge verstandhouding, welke er onder het personeel bestaat. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heer A. Verhagen, een oud-collega van de jubilaris. Collecten De biddagcollecte heelt te Ovezanöe In de Ned. herv. kerk opgebracht voor diaconie 23.78 en voor kerkvoogdij 26.68. Op 13 april a.s geeft de zangver. ..Kunst naar Kracht" te Ovezande— Driewegen een uitvoering te Driewe gen. „Nederland en Oranje" vergaderde. Onder voorzitterschap van de hcor A. Schout, lid van Ged, Staten, ver gaderde ln hét jeügdgebouw der ge reformeerde kerk te Vlissingen de ccntrafé anti-revolutionaire kiesver eniging „Nederland en Oranje"- De voorzitter achtte het wénselijk, dat de kiesverenigingen hun Jaarversla gen opzenden aan het provinciaal co mité. Teneinde hierin de nodige uni formiteit te verkrijgen, werd de se cretaris, de heer m. A. van de Putte uit Souburg, gémachtlgd een „vra genlijst" op te stellen. De aanwezigen waren algemeen van oordeel, dat een regionale conferen tie met predikanten ten behoeve van de Verkiezingen te prefereren is, bo ven een landelijke conferentie. Men zal pogingen in het werk stéllen dezè zaak te regelen. \rervolgens vormden de strijdkas van het prov. comité en de uitgave van het weekbléd „Neder landse Gedachten" punten van be spreking. Voor wat dit laatste betreft werd ervoor gepleit aan de „Arjos" meer plaatsruimte beséMkbaar te stellen. Aan de afdeling Zeeland der ver eniging van ahti-rëvólüflonAire pro; vlncle- en gémeentebestuürders werd een subsidie van f 25 toegekend. De heer Schout wees tenslotte op de grote veranderingen, die zich in de toekomst in Zeeland zullen voltrek ken, in verband met het Drie-eilan den- en Deltaplan. De ontwikkelingen zullen volgens de heer Schout met name voor het platteland vele próblé- men met zich meebrengen. Het is zaak, dat de kiesverenigingen hun medewerkifig geven bij het oplossen van de moeilijkheden. MIDDELBURG Maranatha-confereritie op 3 en 4 april a.s. Op 3 en 4 april a.s. zal uitgaande van „Het Zoekliéht" in de Bogardzaal te Middelburg een tweedaagse conferen tie worden gehouden. Het algemeen onderwerp luidt: „De geestehjké éh politieke achtergrond van de tegen woordige wereldgebeurtenissen". Als sprekers treden op ds. J. Karelse te Goes, ds. W. Oosthoek, te Westkapëllé evangelist J. van Oostveen te Drie bergen en ds. H. R. Timmerman te Yerseké. Ds. Karelsë fungeert als lei der. Des morgens wordt een bidstond en des avonds -op beide dagen een getuigenisdienst gehouden. Di verse zangkoreri zullen hun medewer king verlenen. Op vrijdag 5 april a.s. zal in de Ned. herv. kerk te Westka- pelle 'n bgzohderé Maranathan-avond Worden gehouden. Gesproken zal wor- I den door ds. Karelsè te Goes en ds. Timmérman te Yerseke, onderschei denlijk over „De Troon der Genade" en „De Witte Troon". De leiding van deze avond berust bij ds. "W. Oost hóek. Van onze adverteerders Firma Gebr. Schonis opende nieuwe schoenwinkel Zaterdagmiddag heeft de firma gebr. Schonis haar modern ingerichte schoenwinkel aan de Korte Noord- sli aat te Middelburg geopend. Zoals bekend, had de firma reeds een ortho- paedische schoenmakerij, die vanzelf sprekend voortgezet zal worden. De firma Schonis kan zijn klanten uit stekende voorlichting geven, niet al leen bij de aankoop van maatschoe nen, maar tevens wat de aankoop van confectieschoenen betreft. De cönfectiesehoenen-afdeling in de ze nieuwe Middelburgse schoenwin kel is zeer uitgebreid. De heren Scho nis leveren niet alleen schoeisel van verschillende bekende Nederlandse fabrikanten, maar ook van die uit 't buitenland. Zo zijn er Engelse, Fran se en Belgische schoenen van zeer goede kwaliteit. Wat de inrichting van de winkel betreft, kan gezegd wórden, dat het er prettig kopen is. Het is er niet groot, maar wel ruim, terwijl de uit stalkasten een goede en gemakkelijke keuze waarborgen. Tevens kan men in de etalage zien, wat er zoal te koop is. Ter gelegenheid van deze opening ontvingen de gebr. Schonis vele blij ken van belangstelling van zakenre laties en bekenden, die in ruime niate voor de traditionele bloemen zorgden. RAAD MIDDELBURG „Uitgeklede" woningen in de Stromenwijk Hot noodgebouw van do chr. h.h.s. to Middelburg zal waarschijnlijk bin nenkort worden uitgebreid met vijf lokalen. Deze uitbreiding is nodig om de te verwachten toeneming van het aantal leerlingen te kunnen op vangen. Dit bleek tijdens een korte discus sie in de raadsvergadering van Mid delburg. waarin B. en W. voorstel den, enkele voorstellen rond de ver koop van grond voor een permanent schoolgebuw voor de chr. h.b.s. aan te houden. Over dit stuk zijn name lijk enigè moeilijkheden gerezen met de planologische dienst en B. en W. achtten het nu tactlscher met de be wuste voorstellen even te wachten totdat zij de zaak met Ged. Staten hébben besproken. De voorzitter van het schoolbestuur is ingelicht over deze gang van zaken. Dit uitstel werd weliswaar betreurd, maar het bleek niet mogelijk er op dit ogen blik iets aan te doen. Besloten werd derhalve de zaak voorlopig aan te houden. Een krediet van f 497,000 werd Wijziging in verbinding Zeeland-Nijmegen De elektrificatie van de Zeeuwse lijn brengt, zoals gemeld, een aanzien lijke wijziging in de verbinding van Zeeland met Nijmegen. Op 2 juni zal ook de elektrificatie van de spoorlijn RoosendaalBreda gereed zijn. zodat van de verbinding VlissingenNijme gen het gedeelte VlissingenTilburg (BredaTilburg is reeds sinds 1950 elektrisch) door elektrische treinen bereden kan worden. Men zal dan moeten overstappen In Bergen op Zoom of Roosendaal. Tegelijk met de invoering van de zomerdienstregeling en dus met de invoering van de recht streekse verbinding VlissingenAm- Sterdam gaan namelijk c-lektrisohe treinen Bergen op Zoom—Tilburg v.v. rijden. In de laatstgenoemde plaats moeten reizigers van en naar Nijme gen evenwel overstappen op de tot net baanvak TilburgNijmegen Inge krompen diesel-elektrische dienst. De ze overstap wordt enige tijd later waarschijnlijk in augustus verlegd naar Den Bosch als de elektrificatie TilburgDen Bosch gereed is en de elektrische treinen van Bergen op Zoom kunnen doorrijden naar de Bra bantse hoofdstad. Met ingang van de winter dienstregeling zondag 29 september a.s. zal ook Den Bosch Nijmegen geëlektrificeerd zijn, zodat dan Bergen op Zoom—Nijmegen vol ledig met elektrische treinen kan wor den bereden. M. C. J. Koper ter aarde besteld Ondèr grote belangstelling is fnaan- dagmorgen op de algemene begraaf plaats te Vlissingen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer M. C. J. Koper, in leven employé van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Daarbij waren o.a. aanwezig ir. E. Niemeyer en ir. J. H. Krietemeijer van „De Schelde", de heer H. P. Mastenbroek, notaris J. L. Verhagen, de heer L. de Bruyn van Bijker's Aannemingsbedrijf, bedrjjf- leiders, bazen en talrijke employé's van „De Schelde". Nadat pater dr. Rigobert Koper o.f.m. de absolutie had verricht, werd het woord gevoefd door ir. Niemëyèr, die de overledene dank zegde voor het vele dat hij voor de Kon. Mij „Dé Schelde" heeft ge daan. Spreker wees er op. dat de heer Koper een voorbeeld was van nooit aflatende trouw en toewijding. De be drijfsleider van de timmerfabriek, de heèr Sohier, noemde het een voorrecht dat hij met de thans overledene had mogen samenwerken. De oudste zoon van de heer Koper dankte vervolgens voor de belangstelling en voor de ge sproken woorden. verstrekt voor de bouw i 30 «r- (p.v.d.a.) Ont vouwde een aantal ernstige bezwa ren tegen de al te nobere opzet va» de woningen, waarbij hH word ge steund door de heer P. Mellefsté (a. r.). Wethouder Van 't Wcstende gaf toe dat de woningen volkomen „uit gekleed" zijn. Men zal daarom do houw nog niet gunnen, maar probe ren eerst een betere kwaliteit te krij gen. Tijdens deze vergadering werd eer vol ontslag verleend aan mejuffrouw H. B. Th. Schouten als lerares aart het gymnasium wegens het bereiken van cTê pensioengerechtigde leeftijd. Zij zal tot het einde van de cursus in functie blijven, Een aantal ondérwljsvoorstellen ging tijdens deze vergadering zonder dis cussie onder de hamer door. BIJ de rondvraag tenslotte vestigde de heer A. J. Kaland de aandacht op enige leegstaande en onbewoonbare oude panden in de binnenstad. Mark tber ichten ROTTERDAMSE VEEMARKT. 1 april. Aanvoer ln totaal 1*94, Vétte' koelen en ossen 1228; varkens «86. vette koelen ie kW. 310-840 7e kW. 293 —320, 3e kw. 280—290; varkens <lev. g«w.) ie kw. 130. 2e kw. 17», »o kw. 174. belde In ct. per kg. Vette koelen aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen vooral niet hoser. prima'» boven notering; varkens (lev. gew.) aan voer ruimer, handel redelijk, prijzen ho ger. afloop minder, prima's boven note ring. GRAANBEURSROTTERDAM. Binnenlandse granen, ochtenbeuri. Of ficieuze noteringen oer 100 leg. franco Rotterdam. Tarwe, rode op vochtoonditie f 28.00— 28.35. Voedergrancn. zeer kalm. Zomér- gerst. naar kwaliteit, 21.50—72.50. extra daarboven. Haver, naar kléur, droogte en kwaliteit 18.00—20.50. extra bianké 21.75. Rogge, doorsneekwalltelt 20.50, gedroogde 21.25, Bakrogge. geschoond, 22.25. Peulvruchten, zéér aiR. Groene erwten en schokkers resp. va?» 28.00— 36.00 éh van 85.00—57 genoteerd, waar op evenwel geen handel Bruine bonen ln de blanke droge kwa liteit 57,00-65.00. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Kleiaardappelen 55 mm. opwaarts. Eigenheimers ïO.OO—18.00 Bintjes 7.50—8.00. Bevelander* 12.00—13.00. Furore 9.00—10.00 Meerlanden 10.00— 10 50. Kleiaardappelen 40 mm opwaarts. Alphas 7.00-T.50. Bintjes On Alphas voor export praktisch geen vraag. Zandaardappelen 35 mm. opwaarts. Ll- bertas 8.50—9.00. Voeraardappélen 3.50, prijzen bere kend per 100 kg en op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. 1 april. Aardappelen Bintjes, grote 4.90—6. Fruit: Goudrefnette 65-75 77—43. 75-83 46—48. Jonathan 50-60 24—25. 60-65 77—39. 65-70 46—49, 70-75 58. II 22—24 K 21—2». Groenten: Kropsla A 11—18. B 7—16. C 5—9. Bloemkool A 78—76 B 20—45. C 7— Bosradfjs 18—28. Spinazie 37—57. An dijvie 42—51. Rabarber 9—20. Prei 8—11. Witlof 35—41. Uien per kg. 8-14 Breek- peen 2—11. Rodekool 5-8. VISMIJN VÉRRE april. 2617 kg. Exportgarnalen 1.85— 2.71. 24 kg. Schar 3641. 191 kg Bot 25— 40. 115 kg. Middel tong 2.18—2 so 196 kg. Rog 46-68. 2 kg. Griet 1 J3. 2 kg Kabel jauw 67. 13 kg. Ongesortee-df - jgio. AmerskerJc 23 Antw. n, A'dam. Abudra 30 IJmuiden. Anoen kerk 31 A'dam n. Hamburg. Andijk 31 R'dam n. Houston. Aagtekerk 29 Shimisoe n. Nagaya. Adlne 29 Rotterdam. Albireo 31 dw, Port Èilsabeth. Alnati verm. 11 R'dam n. B. Aires. Alpherat l Montevideo. Ampenan 31 Kaapstad verw. Amstelslot 29 160 m. o. Kaap Dondra. Arendsdljk 1 Havana. At Je Ray S. 29 231 m. z.o. Cape Sable. AveMijk p. 29 Beachyhead. Bali 30 Amsterdam n. Hamburg. Blltar 1 Bahrfeln n. Penang. Bloemfontein verm. 5 A'dam n Durban. Bosch kerk 1 Colombo. Barendsz. 29 Surabaya n. Makassar. Bussum 29 140 m. n.n.o. Freetown. Caltex „Nederland" 31 Kopenhagen. Cistula 31 Kopenhagen n. R'dam Congokust 31 Dakar n. Freetown Cottica p. 31 Ouessant n. Madeira Delfshaven 30 Karachi. Dongedtjk 30 Rotterdam. Eomland 30 Santos. Esso „Den Haag" p 31 Arorcn Esso „Rotterdam" 31 Las Palma- Frans van Seuméren 29 R'dam n Nordenhamn. Gaasterland 31 te Vitforia. Gaasterkerk 29 Durban n. Penang Garoet 31 New Orleans. Groote Beèr p, 1 Dungeness n New York. Gulneekust 1 Lagos n. Abidjan. Haulerivijk 29 173 m. o. Norfolk Hoogkerk 30 Adelaide. Tvooruit 29 94 m. z.w, Rissao Jagersfontein 30 Port Elisabeth n Kast London. v. Óldenbarnevelt 4 Surabaja verw Kal inga 31 Mardealbo n. Liverpool Katelyslé'31 Portland Maine. Kenia p. 31 Dakér n. Rotterdam, Kermla 29 170 m. z.o. Durban Kieldrecht 31 Finlsterre n. Antwerpen Kinderdijk 29 v. New York n Antw. Korovina 1 Balikpapan. Kosicia 31 Curacao. KloostértUjk I Boston. Lekhaven 3! R'dam n. Hamburg. Lieve Vrouwekërk 29 260 m. w Bordeaux Leopoldskerk 1 Londen. Leto 29 600 m. n.n.o. Azoren. Llssekerk p. 30 Kaap De Goede Hoop. Louis Lantz p. 31 Dakar n. Monrovia. Lombok 31 Beira n. Dar es Salaam. Maasdam. 31 Southampton n. Halifax. Maashaven 29 B. Aires n. Las Paltnas. Maaslloyd p. 31 Mauritius n. Belawan. Mariekerk 29 Las Palmas. Merwede 29 Hamburg. Ni as 29 Ras Tanura. Nieuw-Amsterdam 2 New York verw Noordam 1 Rotterdam. Oldekerk 30 A'dam n. Z.-Afrika. Oranjé verm. 4 Djakarta n. A'dam. Oranjefontein 4 Las Paimas verw. Ouwerkerk verm. 1 Melbourne n. Durban Pr. Alexander 31 R'dam n. Londen. Prins Fr. Willem 31 Rotterdam. Pr. Willem 4 30 R'dam n. Montreal. Rempang 29 250 m. z.z.o. Seychellen. Rijndam 4 Rotterdam verw. Rljnkerk 1 Mombasa. Rotula 29 950 m. o. Paranagua Samarinda 29 400 m. n.o. Ascension Saroena 30 Pula Bukorn Schouten 30 Mauritius n. Bunbury. Schlédijk 30 Rotterdam. Senegalkust 29 Antw. n. Hamourg. Sibajak verm. S Rotterdam n. Wellington Scherpendrecht 29 428 m n.w Seychellen Sigli 29 Labuan n. Bangkok. Stad Arnhem 1 rede Melllla Stad Alkmaar 29 90 m z. Loioten Stad Schiedam 29 Gibraltar. Statendam 3 Bridgetown verw Sumatra £9 Hamburg. Taria 31 Punta Cardon n Rio TJltjalengka so Singapore TJlpondok 31 Kobe. Tomori 29 330 m. 2.0. Reunion Triton 30 Amsterdam. VI 1st 30 Rotterdam. Vasum p. 31 Kaapstad n Las Pain,. W. Alton Jones 31 Rotterdam n Cart;/ I Waterman 2 Tenerife verw Weltevreden 29 80O m. n n w Si -Helena, j Willemstad 3 Amsterdam verw Zuiderkruis 5 Rotterdam verw Zeeland l Kaapstad. WOENSDAG 7 HILVERSUM I. 482 24 00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber 7.10 Ge wijde rnuz. 7.45 Een worod voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.27 Idem. 9,00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Gram, 9.35 Waterst. 9.40 Amus, rnuz. 10.10 Gra-n 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.10 Tam-Tams vooi Bokulu. hoorsp. 11.50 Promenade-ork 12 30 Land en tulnbouwmeded. 12.13 Lichte muz 11.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Inter kerkelijk Thuisfront. i2.?o Salonork 13 50 Gram. 14.35 Kamermui 15.00 Voor de leugd. 16.20 Gram 16.if Voerealwedstr. Nederland—Duitsland. 18.20 De koorzang onder de loep 18 45 Spectrum van het christelijk organisatie- en veremeingsJe- ven 19.00 Nws. en weerber 19 ie Orgel- conc. 19.30 Bultenl. >verz 19 50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20 20 Orar ork en *0- ilste. 20_50 Ltjdensoverdenking ti 20 Gees telijke liederen. 21.50 De roerige wereld, caus. 22.00 Gram 11 10 Bas en piano 72.45 Avondoverdènklng. 23.00 Nws 23.15 Sport- uitsl. 23.20—24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 100/ kcs. 7.0« VARA. 10.00 VPRO. IC 20 VARA. 15 30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.09 Nws. 7 10 Gym 1» Gram. 7.23 De ontbljtcluö iOC Nws 8 18 De ontbljtclub. 8.50 Voor ne vrouw VPRO: 1 Schoolradio. VAR 10.20 Gram 11.30 Gevar. progr. Land- en tuinöouwmeded. 12.33 Voor het platteland 12 38 P:anoduo. 13.00 Nws. 13 15 Tento'/nstellinssagenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.60 Gram. 14.30 Voor de jeugd 16 voor de leken. 16.30 Gram .100 Gram 27 ?o Dansmuz. 17.50 Regeringsultz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitr Da orlevenbus gaat open. correspondentleciub o.l v Regina Zwart. 18.00 Nws ers comm. 15 20 Ham mondtrio. 18-40 Act .8 50 Gram. 19.00 Voor de Jeugd 19.U1 Progressieve katho lieke geluiden uit het ouitenland. toespr. 19.25 VARA-varia VPRO: 19.3c Voor de leugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Tussen de regels door, comm. 20 i5 Operaconc. 21.10 De redder, hoorspel, ff 20 Lichte mui. 22.45 Tussen mens en nevelvlek caus. 23.00 Nws. 23.15 Schak-n 23.20 Hammond- orgelspel. 23.40 Gram. 23 50— 24 M 80c. nws. in Esperanto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3