Eerste prijzen (40) op het solistenconcours (/SUrifUCS ESPANA 27 ct VER. MARINE OFFICIEREN GAF GESLAAGDE FEESTAVOND KANAALZONE VOORTZETTING <£m)L m Mi Zeeuwse Almanak PUBLIEK DEED AUTEURS - TOT ALLER VREUGD! - GEEN KWAAD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEKER VOOR DE HEER J. LAROES :>Excelsior" uit Kloetinge sleepte er negen in de wacht Dn tweede dag van liet soliatennoncourH van de Bond van Harmonie- en FanfarevcrenIKinzon in Zeeland, dat saterdag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal gehouden werd, is al een even succesvolle gewe est als de eerste dag. Sueese was er voor de organisatoren, maar eveneens voor de heer J. J. Laroes, de di rigent van het Middelburgse „Excelsior", die opnieuw de beker, die voor de beste prestatie van het concours wordt uitgeloofd, wist lo veroveren. Met een voortreffelijke uitvoering van het virtuoze en technisch hoge eisen stellende „Grand Quintetto" voor sopraansax van Carl Maria von Weber bereikte de heer Laroes een puntenaantal van 78 maximum 80 zodat een eerste prys met lof voor deze uitstekende muzikant wegge legd was. Een voortreffelijke presta tie leverde ook de heer J. Zwarte- poorte van „Excelsior" uit Kloetinge, die met zijn vertolking van Hart- manns „My old Folks at Home" 77 f>unten en een le prijs met lof be taalde. Trouwens de Kloetingse muziek vereniging kwam op deze tweede dag van het concours bijzonder goed voor de dag en bleek over een aantal uit stekende muzikanten te beschikken. Met niet minder dan drie eerste prij zen met lof en zes „gewone" eerste prijzen gingen de Bevelanders huis waarts. Er was nog een „Excelsior", na melijk uit 's-Heer Arendskerke, dat 'n zeer goede afgevaardigde zond. Dat was de heer P. Mol, die zijn tuba der mate goed bespeelde, dat hij 74 pun ten en een eerste prijs met lof ver kreeg. Een eerste prijs met lof voor 74 vergaarde punten was er ook voor de heren Jan den Toonder en L. Joosse van „Excelsior" uit Kloetinge en wel in de eerste afdeling duetten. Een eerste prijs me tlof voor 73 Sunten verdienden verder de heren J. Laroes en J. W. Net van „Excel- De heer C. P. de Jongh te Middelburg overleden Op de leeftijd van 63 jaar Is vrij dag te Middelburg plotseling over leden de heer C. P. de Jongh. De heer De Jongh was op hervormd kerkelijk gebied en in het christe lijk verenigingsleven een zeer gezie ne tuur. In en voor de dertiger jaren was de heer De Jongh vele jaren voor zitter van de C.J.M.V. Jarenlang is hij tevens jongensleider van deze vereniging geweest. Tot zijn over lijden was hij voorts administrateur van de commissie van bijstand voor de C.J.M.V. Eveneens ln de jaren voor de oorlog is de heer De Jongh vele jaren leider geweest van de christelijke padvindersgroep in Mid delburg. Lange tijd is de heer De Jongh jeugdouderling in de Nederlands hervormde kerk geweest, terwijl hij daarbij in hoge mate op de bres stond voor de hervormde jeugdkerk, waarvan hij commissielid was. Vrijwel van de oprichting af is hij comptabele geweest van de voogdij raad, de oude raad voor de kinder bescherming, terwijl hij tevens ja renlang bestuurslid is geweest van de vereniging „Pro Juventute" te Middelburg. Vele van zijn functies heeft de heer De Jongh neergelegd, toen hij enkele jaren geleden ernstig ziek was. De begrafenis is bepaald op van daag (maandag) om twee uur des namiddags op de algemene begraaf plaats te Middelburg. IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllll^l De 12-jarige Andries Boo- gaard, lid van de Middelburg- se muziekvereniging „O.N.D. y A heeft zaterdag tijdens het y y solistenconcours in de Concert- y en Gehoorzaal te Middelburg H wel een bijzonder bewijs van y doorzettingsvermogen gele- verd. Toen hij vol inspanning y op de bugel zijn nummer voor- M blies, spande hij zich waar- schijniijk iets teveel in. Het y gevolg was, dat hij onwel werd y en zelfs even niet meer wist, dat hij in de Concertzaal was. H Maar met een kop koffie en y wat broodjes zorgde de direc- y Ij teur van „O.N.D.A.", de heer H J C F. van Kamer, ervoor, dat hij dat spoedig weer wel y y wist. Alsof er niets gebeurd y y was, st&pte Andries weer het - p podium op en blies zijn num- mer opnieuw. Met 59 punten y bracht hij het nog tot een pri- y p ma 2e prijs! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii sior" Middelburg voor hun interpre tatie van Jupiter en Danaé" van Pillevestre. Ook de jeugd was in de derde afdeling weer bijzonder goed ver tegenwoordigd. En hun prestaties waren er evenredig naar. De manier bijvoorbeeld, waarop de jonge Jacques Laroes („Excelsior", Mid delburg) en Rie den Toonder („Ex celsior", Kloetinge) hun nummer brachten en speelden, hield goede be loften in voor de toekomst. Beide werden eerste in hun afdeling met 67 punten en een goede eerste prys. Aan dit concours namen ongeveer 85 muzikanten deel. duetten, trio's en kwartetten meegerekend. Zy speelden 66 nummers, waarin 41 eer ste pryzen behaald werden. Wel een bewns, dat de muzikanten een hoog peil bereikten. De deelnemers werden beoordeeld door Piet van Mever, mu sicus te Rotterdam, terwijl de heren Piet de Rooij uit Vlissingen en W. L. Harthoorn uit Goes voor de piano begeleiding zorgdroegen. (Voor de uitslagen zie pagina 7). (Advertentie; pen Torstelyke Sigaar Het Is zo langzamerhand een goe de gewoonte geworden van de Ver eniging van Marine Officieren, af deling Vlissingen, om ieder half jaar een feestelijke avoiul te houden voor leden en genodigden, waartoe de di rectie van „Britannia" dan haar con certzaal plus café-restaurant wel willend ter beschikking stelt. Tal van burgerlijke en militaire autori teiten uit Middelburg en Vlissingen, vertegenwoordigers uit bandels- en industriekringen en vele anderen ontmoetten elkaar dan in een onge dwongen, feestelijke sfeer en dat was ook zaterdagavond het geval. Als „voorgerecht" was er ditmaal weer het optreden der toneelvereni ging van de Haagse afdeling der Vereniging van Marine Officieren en wel met de thriller „Madame Tic- Tac" van Falkland L. Cary en Ph. Weathers, in een Nederlandse be werking van Alfred Pleiter en ge bracht onder regie van Pim Dikkers, met assistentie van jhr. E. L. Th. v. d. Maesen de Sombreff. Het is oen verdienstelijke opvoering geworden van een stuk, dat ongetwijfeld span ning heeft, maar dat een vrij zwak slot meekreeg en waarvan de intri gue niet helemaal overtuigt. Niette min hebben de Haagse amateurtone listen kans gezien de toeschouwers er enkele uren genoeglijke ontspan ning mee te bicden en dat was de bedoeling. In de hoofdrollen gaven mevrouw M. C. van Wijk als de si nistere madame Tic-Tac en jhr. v. d. Maesen als een bendeleider goed spel te zien, waarbij mevrouw Van Wijk er ondanks een soms haperen de rolkennis in slaagde deze verbit terde en misdadige vrouwenfiguur tot het laatst toe overtuigend weer te geven. De bendeleider van jhr. v. d. Maesen was uitstekend getypeerd: beheerst, dreigend en meedogehloos hard. Mevrouw J. van Eik-de Wilde maakte een kleine, zij het soms wat erg gechargeerde creatie van de cy nische lichtekooi Marguérlte en ook de overige rollen kregen over het al gemeen aanvaardbare vertolkin gen, waarbij vooral mevrouw I. B. Veldman-Alving de mogelijkheden van haar „babbelzieke buurvrouw" moeten er dan havengelden wor den geheven.zoals ook in Gent het geval is. Gezien de totale kosten van 244 miljoen gulden, waarvan België 85 procent be taalt, wordt er van de rentabili teit en ook voor Nederland, dat is hier Zeeuvvsch-Vlaanderen wel iets verwacht. Typerend is dat dc bovenvermelde egalisatie van de havenvoorwaarden ook geldt voor de rede van Terneu- zen, twee zeemyien ten westen en ten VAN TOT VERSTEKELING Een melkboer ln Sluiskil leverde enige dagen geleden melk af op het Poolse schip „Edward Dombowski", dat een lading bad ingenomen aan de kade van de C.N.A. De vlijtige zaken man was zo in zijn zaken verdiept, dat het hem ontging dat bet schip vertrok. Welgemoed wilde hij weder om de kade opwandelen, maar wie schetst zijn verbazing, toen hij zag dat het schip reeds was vertrokken! De onvrijwillige verstekeling moest noodgedwongen de reis naar Terneu- zen meemaken, vaar hij aan wal werd gezet. Per bus aanvaardde de onfortuinlijke melkboer de terugreis naar Sluiskil, waar zijn auto nog steeds aan de kade stond. AUTO ALS PRIJS. Meer geluk clan de Sluiskllse melkboer had de heer M. Blaak man te Hoofdplaat, die tot zijn verrassing de winnaar bleek te zijn van een fonkelnieuwe personen auto. De heer Blaakman won na melijk de hoofdprijs in de loterij, TEGENSLAG De -patiënt in het Vlissingse zie- kenhnis zat; er na het dagelijks be zoek van dc dokter mam somber uit. en belangstellend informeerden zijn mede-patiënten dan ook naar de uitslag van het onderzoek, 'f Manne tje. afkomstig uit één van de Wal- cherse dorpen, slaakte een diepe zucht. <t ,,'k Moet er morgen uit sjirak hy triest. Z'ii zaalgenoten staarden hem in opperste verbazing aan. ,Man, dan kun je naar huis' Is dat een reden om zo somber te doenf" 't Mannetje keek peinzend in het rond en sprak toen: ,,Ja. mant ran het ziekenfonds heb ik recht op 'iS lagen en morgen is het de veertigste die gehouden werd ten bate van de Jongensstad „St. Jozef" te Hulst. Een aangename verrassing, te meer omdat de winnaar nooit eer der geluk had in het spel. DANK VOOR HULP. Het ministerie van sociale zaken heeft de leerlingen van de christe lijke landhouwhuishoudschool te Middelburg een filmprogramma aangeboden als dank voor de hulp, die de leerlingen gegeven hebben bij de inrichting van de kampen te Biggekerke en te Aagtekerke, waarin de Hongaren zijn onderge bracht. Vertoond werd de film „Roman Holiday", met in de hoofdrol Audry Hepburn. Advertentie Sterling, met Jou bsb ik m'n draai gevonden. J y De auteurs Van Scha gen jg y reclitsen Viruly verkochten y zaterdag bekwaam hun weder- y zijdse ,,produktcn". y (FOTO P.Z.C.) 1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Middelburgse export-manager Unie van Zuid-Afrika Zoals wij reeds meldden, is de Mid delburgse export-manager, de heer P. H. M. Adriaansens 20 maart j.l. in ge zelschap van de heer F. Wensing, een industrieel uit Apeldoorn per K.L.M.- lijntoestel naar de Unie van Zuid-Afri ka vertrokken. Gedurende hun verblijf zullen zij als gedelegeerden van de Nederlandse Export Combinatie de belangen van de NederJandse export industrie behartigen. Verwacht wordt, dat gedurende de „Rand Easter Show'' in Johannesburg ongeveer 50.000 per sonen het Nederlandse paviljoen zul len bezoeken. Op doorreis naar de Unie bezochten de heren Adriaansens en Wensing een aantal handelshuizen in de Belgische Congo. Inmiddels heeft de N.E.C. de eerste gunstige rapporten uit de Con go ontvangen. In de Zuid-Afrikaanse handelsbladen wordt er groot gewag f emaakt van deze show. waarbn twee actoren een belangrijke rol spelen bij de ontwikkeling der economie. In de eerste plaats wordt de nadruk gelegd op een grotere mechanisatie in de in dustrie én in de tweede plaats kunnen meer emigranten aangetrokken wor den. De N.V. Focus Veilig uit Middelburg is op de Rand Easter Show met een aparte stand met nog vijf Nederland se bedrijven vertegenwoordigd. Tegen stilstaande wagen gereden Het zoontje van de heer P. de Jonge reed toen hij gistermiddag uit school kwam met zijn fiets tegen 'n stilstaande wagen, waarbij hij een lelijke wond aan de hals opliep. Dok ter Van Maanen behandelde de jon gen en bracht hem naar huis. Examen De heer W. Broekhoven te Tcrneu- zen slaagde te Arnhem voor het examen straatmaker. oosten van de havenmond: ook dit spruit voort uit zekere verwachtin gen t.a.v. een ontwikkeling buiten de zeesluizen! Daarnaast krijgt Terneu- zen een nieuwe binnenvaartsluis oon. om de accommodatie te verbeteren. Ook de overslagfunctie te Terneuzen krijgt dus meer kansen. Het zou van een kleine visie getuigen als men zou stellen dat in de toekomst de zeesche pen voor Gent niet meer in Terneuzen behoeven om te slaan. Men dient dit hele gebied immers als één groot toe komstig werkgebied te zien dat zeke re Waterweg-allures zal krygen. Maar nogmaals: deze plannen zyn ontleend aan het advies Steenbergne Van Cauwelaert en wy nemen aan dat dit van kracht blyft ondanks de gewijzigde opvattingen over de wa terwegenkwestie. Evenals in Vlissingen nemen wy ook in deze kanaalzone zekere ontwikkelingslijnen waar. De ge meente Terneuzen zal. nu zij de kanaalhavens met de outillage van uitstekend wist te benutten. Een opvoering, die met meer vaart nog aan wa&rde gewonnen zou heb ben, maar die voor het overige aan de verwachtingen voldeed en waar voor de toeschouwers zich dankbaar toonden. Het was de commandant maritime middelen Vlissingen, de kapitein ter zee N. W. Sluyter, die deze dankbaarheid vertolkte in woorden en met 'n uitgebreide bloe menhulde voor de dames. Tevoren had de organisator, de lui tenant ter zee E. I. M. Waalewijn, een kort welkomstwoord gesproken tot de vele gasten en in het bijzon der tot de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff en diens echt genote. Met dans en opgewekte conversa tie is deze feestelijke bijeenkomst daarna nog geruime tijd voortgezet, waarbij een uit de Marinierskapel gerequireerd dansorkest en de „huis pianist" van „Britannia", de heer J. Wijnen, de dansmuziek verzorgden. Advertentie j SPROETEN-*m komen vroeg tn 't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL het Rijk wil overnemen ongetwy- feld de uitrusting verbeteren. De vijf kanaalgemeenten Terneuzen, Hoek, Axel, Westdorpe en Sas van Gent zyn met overheids- en parti culiere organen bezig een streek- ontwikkehngsplan op te stellen, dat een harmonische ontwikkeling moet bevorderen en een beleid van „doublures" moet voorkomen. De soms ongelukkige indeling van woon- en werkruimte langs het kanaal moet in goede banen wor den geleid. In dit kader zal een oud probleem nl. dat van de westeiyke ryks(-afval-) waterleiding langs het kanaal mede opgelost moeten worden. Een ander waterprobleem ls de voorziening met zoet water door middel van het be kende spaarbekken-plan in de Braak man, dat een belangryk knelpunt zal wegnemen. Ook de vestiging van de U.T.S. in deze contreien is van groot belang. Het knelpunt van de arbeids markt kan op korte termyn w/'den verholpen door een goed bouwpro gramma en on lange termijn door een vaste verbinding over de Westerschel- de en door de Belgische arbeidspoli tiek die de grote werkloosheid wil op vangen in ae Vlaanderen zelf. Hierin zullen grenzen minder een rol spelen naarmate lonen én prijzen elkaar na deren. Er is alle reden om ook binnen dit gebied te streven naar eigen vesti gingsfactoren voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. Ook hier zal de drang naar de ltnst ter tegemoetkoming aan de zeer grote zeeschepen gunstig werken. Dit alles doet de vraag rijzen of de pro jectie van Industrieterreinen bez(j- den deze stad en buiten de sluizen niet wenselyk zou zijn. Zulk een poli tiek zal niede vanzelf leiden tot het wekken van financiële belangstelling van Gent voor Terneuzen. Buiten lands ondernemers-kapitaal zal ook ln de toekomst niet kunnen worden gemist. DAAR STONDEN ee dan, zaterdagmiddag bij Van Benthem Jutting in Middelburg, onze dappere auteurs! De onvermoeibare heer Carrière had hen ter gelegenheid van de boekenweek zo maar voor het Zeeuw se publiek geworpen, dat bloeddorstig langs de boekenstalletjes schuifelde. Néén, maakt U zich géén zorgen, het is gelukkig allemaal goed afgelopen: de- schrijvende dames en heren zijn zaterdag avond zo vernamen wij van bevoegde zij de behouden in de schoot van het gezin teruggekeerd: dit tot grote vreugde van hun familieledendie overigens wel een bar re en boze dag van spanning achter de rug hadden. Het publiek is coulant geweest en heeft de auteurs niet bescha digd. Wèl heeft het deze arbeidzamen in de Nederlandse letter- tuin een enorme voor raad handtekeningen afgeperst die zij móes ten plaatsen in aller lei uiteenlopende wer ken. Zo zagen wij on ze Rotterdamse colle ga Anton van der 'Vet. dieecu. lyrisch boekje over de Zeeuw se havens heeft ge pleegd, met een glazi- ae glimlach op het ge bronsde journalisten- gelaat zy naam note ren in een boekje over paddestoelen. En als wij ons niet vergissen, heeft de zo gerespec teerde rector van het Middelburgse Gymna sium, dr. H. W.'Fort- getis, zijn klassielc-ge- rormde handtekening onder meer aange bracht in cru rosig werkje over babyver zorging' Viruly had 't ook, met makkelijk: vele potige jongelui, vliegers der toekomst, eisten op forse wyze zijn handschrift. Bn omdat de dichterlyke heer Von Schagen, te gen beter in glimla chend, naast hem stond, kwam diens poëten-naam in menig boek broederlijk onder of boven de vlieger- krabbel te staan. Mevrouw Greup Rol- danus en mevrouw HuismanGriep ver zorgden. als waren zy goede zusters, samen een stand, waarby op viel dat de beide da mes elkaar uitstekend aanvulden, Mevrouw Huisman verkocht zeer bekwaam, waar bij mevrouw Greup geboren docente de klanten nuttig en de gelijk instrueerde, als of zij een klas opge wekte meisjes belang wekkende zaken uit de historie onthulde. Voor het betere vér- koopwerk moest men evenwel op de boven- verdieping zyn. Met name drs. M, C.Del taplanVerburg en de heer L. A.Noord- zeeboulevard Stof- koper, lieten hier su bliem vakwerk zien. Het was zaterdagmid dag zelfs outsiders duidelijk, dat men hier te doen had met twee talentvolle amateurs, die zonder euig be zwaar overschrijving naar dn profs kunnen aanvragen. Henk 6tam viel in dit gezelschap ook niet té gen, hoewel in tegen stelling tot de aanvan kelijke verwachting, zijn specialiteit niet de muziek bleek, doch 't opmerkelijke foto boekje van Nico Jes se: „Vrouwen van Pa rijs". Eerbiedig een an der woord zou hier on- gepast zijn hebben wy met velé anderen naar doctor P. H. Rit- ter junior gestaard die al Zeeuwse mijme ringen mijmerend kal me handtekeningen op Sapier tekende, daar- ij géén enkele maal vergetend „junior" achter zijn naam te plaatsen. Een niet ge- ruige prestatie! L. TV. de Bree in stemmig blauw vocht niet te gen de bierkaai, doch bracht het Zeeuwse Tydschrift aan man, welke taak hij berustend, doch zeer blijmoedig ten uitvoer bracht. Verder waren er zwer ver Dirk Broeder, kin- derboekenschriiver Ar- noldüs, romancier Sturm uit Seroosker- ke, archivaris M. de Bruin en het Veer- se artiesten-echtpaar A beleven-Labberton. Ieder beijverde zich deze eerste Zeeuwse Boekenmarkt te doen slagen. En gelukkig, voor al deze dapperen, hun Ijver wercl be loond! Mej. dr. H. C. M. Ghij- sen uit Domburg had in de morgenuren deze boekenmarkt geopend, va een welkomstwoord door de heer B. P. Carrière Een speciaal begroetingswoord richtte deze tot burge meester mr. dr. N. Bolkcstein en diens echtgenote. Dr. Ghij- sen stelde het op hoge prys ('l Is weliswaar een afgezaagde formu- 'le". aldus mej. Ghij- sendeze boeken markt te mogen ope nen. Zy zag dit hete rogene geselschap van schrijvers als een een heid, omdat zij in hun werk toch allen ge bonden waren door Zeeland. Na afloop van de boê- kenmarkt dankte de heer L. A. Stofkoper uit Middelburg na- mens de deelnemers. KUNST. Eduard Flipse leidde Bachs Mattheus-Passie. BRUNO WALTER bekent in zyn autobiografie, dat hy in zyn MUn- chener tijd veel aan Bach misdreven heeft. „Tien jaren lang heb ik elk jaar met de schitterende middelen, die mij daar aan solisten, koor en in strumentalisten ter beschikking ston den, de Mattheus-Passie uitgevoerd met coupures, die ik niet verantwoor den kon en die zwaar op myn gewe ten druktenJaren later evenwel herstelde hij zijn fout en in de oorlog voerde hij in New York het werk volledig uit, want aldus Bruno Walter de Mattheus Passie" is 'n organisch geheel en wie er. aan tornt, bezondigt zich aan haar en aan een immanente grondwet van de kunst." Helaas, in Hulst is zondag deze grondwet weer eens op een uiterst laakbare manier geschonden: de jaar- lykse uitvoering van Bachs Matthe- us-Passie in de Basiliek was zoals hier gebruikelijk onvolledig! Ook nu schroomde men niet coupures aan te brengen, daarbij zelfs enige malen de organische eenheid verbrekend, die wordt gevormd door madrigaal-reci tatief en de daaropvolgende aria. Wèl het recitatief werd dan gezon gen, maar niet de aria! Waarom toch deze vcrwerpeiyke inconsequen tie Tijdgebrek kan hier moeilyk als oorzaak worden genoemd, want de uitvoering ving pas om half drie aan en had zonder enig bezwaar een half uur eerder kunnen beginnen. Waar om doet men dat dan niet? Deze coupures moeten te voorkomen zyn! Het gaat immers om met Bruno Walter te spreken om de handha ving van de „immanente grondwet der kunst!" En op dat stuk kan men zich géén vrijheden veroorloven! Deze negatieve kant van de Hul ster Mattheus Passie diende ditmaal dadrom in de eerste plaats en met na druk te worden gesignaleerd, omdat met deze „coupure-kwestie" een zéér belangrijk aspect van de uitvoering in het geding is, en voorts omdat in het overige van deze bespreking nu alle ruimte is voor het noemen van de positieve waarden dezer vertolking. En positieve zaken waren er vele! Van de reeks uitvoeringen onder Flipse, die wy in de afgelopen jaren in de Hulster Basiliek hebben ge hoord, was namelyk die van gister middag zonder enige twyfel een der schoonste. Er was zondag in die prachtige gothische kerk van de oude vestingstad dat zeldzame ogenblik te beleven vrijwel onmiddellyk na het begin waarop alle excecutan- ten afstand deden van eigen glorie en van de zo menselijke neiging om ook in dit selecte gezelschap nummer één te willen zijn. vanaf dat moment ging het er slechts om, samen te die nen! Men kent de opvattingen van Flip- over de Mattheus-Passie: hy is voorstander vaji een uitvoering, wars van geëxalteerde effecten en opera trucjes, zonder dat hy daarby even wel optreedt als een Bach-puritein. Doch bovenal en vooral gisteren kwam dat bijzonder duidelijk naar voren slaat hy een vertolking voor, waarby alle uitvoerenden stuk voor stuk een dienende rol vervullen. Dat laatste is niet altyd bereikbaar het hangt af van de medewerkenden doch zondag bleek het mogelyk! Me de dank zy Flipse's inspirerende lei ding voegden allen zich tot dat on deelbare geheel, dat tenslotte het instrument werd om 't grootste mys terie van de christenheid te vertol ken. Bij zulk een interpretatie let men niet in de eerste plaats op kleine, technische onvolkomenheden. Er was slechts een zéér gering aantal, dat men nu gaarne voor lief nam. Zo zorrde Ëduard Flipse zondag middag voor een sublieme vertolking van Bachs grootste werk, daarbij terzijde gestaan door een schare be kwame en gelijkgezinde medewerken den: de sopraan Corry Bijster. Aafje Heynis, een ideale alt voor deze mu ziek. Bruno Miiller. nobel en expres sief als vertolker van de Christus party. Ernst H&fliger als Evangelist bewogen, maar zonder pathetiek, en Leo Ketelaars en Arjen Blanken, die de kleine partijen voor hun rekening namen. Hans Schouwman bespeelde het klavecimbel en Piet v. d. Kerk- hoff het orgel. De overige instrumentale solisten en het orkest waren eveneens geïn spireerd: het is nog vroeg in het sei zoen: over eni^e weken, na zestien, zeventien begeleidingen in verschil lende plaatsen in den lande, zal ue inspiratie misschien wat langer op zich laten wachten De belangstelling was der tra ditie getrouw zeer groot zodat de beschikbare ruimte in de fcérk vrijwel geheel was benut. de K. Twee gewonden bij botsing met „bromtandem" Op het gevaarlijke kruispunt aan het eind van Eindewege onder Kwa- denéamme is zaterdagmiddag rond kwart over twee een bromtandem door een auto gegrepen. De berij ders, zekere Z. uit 's Heer Arends kerke en zijn dochter uit Terneuzen, moesten per ziekenauto naar het gasthuis te Goes worden overge bracht. Het ongeluk ontstond toen de brommer, op weg naar Hoedekens- kerke en komende uit de zijweg, de rijweg naar rechts wilde oversteken. Het tweetal werd toen gegrepen door de personenauto van M. uit Oude- lande, die over het nieuwe wegge deelte uit de richting Kwadendamme kwam. VANDAAG. Middelburg Electro: „Nana", (18 Jr.), 19 en 21.IS uur; Schouwburg: „De man, die nooit bestond", (14 Jr.), 20 uur; Schuttershof: uitvoering ,,d' Op rechte Amateur", 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Don *t knock the roek", (14 Jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Curucu van de Amazone(14 Jr.), 20 uur; Britannia: lezing A. den Doolaard. 20 uur Goes Grand; „Don "t xnock the rock", (14 Jr.), 30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2