PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Mijnwerkers halveren produktie met „prestatie-naar-loon-actie" Kanaalzone is voortzetting van Belgische industrie-streek VLUCHTELINGENPROBLEEM EN SUEZKWESTIE GEKOPPELD GEVECHTEN BIJ L'EXPRESS TIJDENS PARIJSE BETOGING 200e jaargang - no. 77 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d.' Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 april 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mintm. p. advertentie 4.—. In*, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. re*el») U cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 3S9IOO P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58—60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3811; Goea, Lange Vorslstr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228; Oostburg, Nieuwatraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee: N. Bogerditraat 24, tel. 26. ONTEVREDEN OVER ARBEIDSVOORWAARDEN Morgen overleg tussen ministers en de mijnindustrieraad De 1200 afdelingsbestuurders van de Nederlandse Katholieke Myn- iverkersbond, die gistermorgen in buitengewone vergadering in Kerk- rade bijeen zijn geweest, hebben met algemene stemmen het advies van het hoofdbestuur van de bond aanvaard, de leden te adviseren om met ingang van heden „prestatie naar loon te leveren". De voorzitter van de bond, de heer F. Dohmen, verklaarde dat deze actie, die in sa menwerking met de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten wordt gevoerd, zal duren tot de mijndirecties een bevredigend antwoord heb ben gegeven op de voorstellen tot verbetering van de loon- en arbeids voorwaarden die beide organisaties in januari en februari hebben in gediend. De Kath. Mijnwerkersbond zal thans ook de verkorting van de arbeidsweek voor bovengrondse arbeiders opnieuw aan de orde stellen. Zaterdag was gemeld dat de Mijnindustrieraad van de minister van economische zaken de uitnodi ging had ontvangen om morgen met hem en de minister van sociale zaken en volksgezondheid te spre ken speciaal over de arbeidstijdver korting in de mijnindustrie. Mede in verband met dit onderhoud wa ren de besprekingen van de Mijnin dustrieraad over de arbeidsvoor waarden, die zaterdag waren be gonnen, opgeschort. Zij zullen na de bespreking met de ministers worden voortgezet, aldus dit be richt van De Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond, die gisteren be sloten heeft tot een „prestatie- naar-loon-actie", telt ruim 30.000 leden op de 50.000 boven- en on- dergrondsemijnwerkers in Lim burg. De Katholieke Vereniging van Mijnbeambten, die zich bij de ze staking heeft aangesloten, heeft 5000 leden. De Kath. Mijn werkersbond eist een aanwezig heidspremie zowel voor de onder grondse als bovengrondse arbei ders. Daarnaast wordt een vakan tietoeslag geëist en een verbete ring van de secundaire arbeids voorwaarden. Verwacht wordt, dat door déze ,prestatie-naar-loon- Zaterdagmiddag werd bij de M graftombe van Mich iel Adrz. de Ruyter in de Nieuwe Kerk ee te Amsterdajn een krans ge- Ï6gd door de afdeling Amster- H H dam van het Veteranenlegioen fi Nederland. ee Op de foto ziet men de voor- ee H zitter van de afdeling Amster- damde heer P. J. Koop, en de ee heer E. J. K. Clenver, die na- h mens de veteranen de krans ee plaatsten. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW Koordirigent Anton Krelage sr. overleden In zijn woning te Amsterdam is za terdag op 72-jarige leeftijd overleden de bekende koordirigent Antoon Kre lage sr. De overledene maakte zich vooral verdienstelijk op het gebied van de arbeiderszangverenigingen. Hij was voorzitter van de Federatie van Nederlandse Zangbonden. Hij was tevens geruime tijd voorzitter van de afdeling Amsterdam van de „Stem des Vólks". Zaterdagavond heeft Rutger Schoute de overleden tnusious voor de radio herdacht^ actie" de kolenproduktie reeds de eerste dagen met 40 tot 50 procent zal dalen. Geen eenheid De Algemene Neutrale Bond van Werkers in het Mijnbedrijf is even eens in vergadering bijeen geweest en wel in Sittard. De voorzitter van de ongeveer 8000 leden tellende bond, de heer Hamers, gaf in zijn inleiding een beeld van de huidige toestand in het mijnbedrijf en van de grieven die on der de mijnwerkers leven. Tevens be sprak hij het beleid dat door het hoofdbestuur in deze is gevoerd. De vergadering sprak zich met nadruk uit voor verwezenlijking van de mijn- wer kersvoorstellen Men drong er op aan, dat de ver schillende bonden één lijn zouden trekken en tot een gezamenlijke ac tie zouden komen. In dit verband ver klaarden de afgevaardigden zich be reid met de Nederlandse Katholieke Mijnwerkers Bond samen te werken. Met de opwekking zich in de komen de weken paraat te houden en zich op alles voor te bereiden sloot de voor zitter de vergadering. Op de suggestie tot samenwerking heeft de" heer F. Dohmen, voorzitter van de r.-k. bond, reeds bij voorbaat ontkennend geantwoord. Kritieke toestand op Zuid-Sumatra De militaire commandant van Zuid. Sumatra heeft zondagavond bekend gemaakt, dat hij een poging van een aantal officieren „om tegen de mili taire hiërarchie in te gaan" had ver ijdeld. Hij zei, dat de officieren uit Palem- bang de hoofdstad van de provincie Zuld-Sumatra, waren gevlucht. Zijn bekendmaking werd uitgezonden voor radio-Palembang, nadat de situatie „kritiek" genoemd was. De groep officieren revolteerde te gen overste Barlian, die zelf op 9 maart tegen de centrale regering heeft gerevolteerd. Wat de reden voor de rebellie be treft aarzelt men in Djakarta te kie zen tussen een contra-revolte die be oogde terug te keren tot de centrale regering, of een extremisten-revolte met het doel de door Barlian begon nen zaak verder tot zijn consequenties te brengen. Weer nauwer contact A.R.—C.H.U. bepleit Op initiatief van het centraal comi té van antirevolutionaire kiesvereni gingen is in Den Haag een conferen tie van dit comité met een aantal an tirevolutionaire bestuurders van de christelijk sociale organisaties ge houden. De vergadering concludeerde, dat een christelijke politieke partij ook de werknemers niet kan missen en dat het klimaat in de partij daarmede in overeenstemming behoort te zijn. Ook bij het nemen van beslissingen zal daarmede rekening moeten wor den gehouden. Van de zijde van het centraal comi té onderstreepte men nogmaals de be reidheid om met de Christelijk Histo rische Unie tot een betere samenwer king te komen. Voorts was men het er over eens, dat by de voorlichting ook gebruik zou worden gemaakt van de radio. Het centraal comité deelde me de, dat contact met de N-C.R.V. is op genomen. NASSER HEEFT NIEUW IDEE Amerika vraagt wijziging van Egyptische plannen. President Nasser van Egypte heeft tegenover een groep Amerikaanse hoofdredacteuren verklaard, dat Egypte zich ertegen zal .verzetten, dat Israëlische schepen door het Suezkanaal varen, zolang het vraag stuk van de Arabische vluchtelingen niet is geregeld. De Israëlische sche pen zouden door het kanaal mogen varen, als deze vluchtelingen „hun eigendommen, rechten en land terug krijgen". De president noemde dit probleem „dringender dan dat van de Hon gaarse vluchtelingen". Kolonel Abdel Kadar Hatem, directeur van de Egyptische voorlichtingsdienst, heeft zon dag verklaard, dat Egypte be sloten heeft onmiddellijk „een grootscheeps program tot ver betering en herstel van het Suezkanaal" uit te voeren. Egypte zou een groot deel van de kanaalgelden besteden voor verbe- Boelganin waarschuwt Hansen tegen A-bommen. Maarschalk Boelganin heeft in de brief, welke hy vrydag aan premier Hansen heeft gezonden, Denemarken gewaarschuwd, geen toestemming te verlenen voor. de legering van met atoomwapens uitgeruste Amerikaan se eenheden. De Sowjet-premier zegt in zijn boodschap, waarvan de inhoud zater dag te Kopenhagen is bekendge maakt, dat een groot deel van' het Deense grondgebied, n.l. Groenland, al een militaire basis van de V.S. is. Door het stationeren van atoomwa pens in Denemarken zelf zou het land grote kans lopen in een oorlog, waar in vanzelfsprekend ook door de tegen- party atoomwapens zullen worden ge bruikt, volkomen te worden vernie tigd. Veertig arbeiders na lawine vermist Reddingsbrigades zijn zondag op zoek gegaan naar veertig arbeiders, die na een lawine op net Japanse eiland Hokkaido worden vermist. Der tig anderen, van wie er vijftien waren fewond, wisten zich. in veiligheid te rengen. Vier lijken zijn reeds geborgen. Vermoed wordt, dat de lawine is ontstaan door het doen springen van rotsen. De arbeiders waren namelijk bezig met de aanleg van een weg in een bergachtig gebied, tering van het kanaal ten behoeve van de scheepvaart en de interna tionale handel. Met de uitvoering van het plan was reeds een begin gemaakt. Volgens kolonel Hatem heeft de oude Suezkanaalmaatschappij het kanaal niet voldoende aan de be hoeften van de scheepvaart aange past omdat haar concessie toch spoedig zou verlopen. De Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Raymond Hare, heeft gister ochtend, in een conferentie met de Egyptische minister van buitenland se zaken, Mahmocd Fawzi, gevraagd welke, wijzigingen Nasser bereid is *h zijn plan voor de exploitatie van het Suezkanaal aan te brengen. H Begeleid door Amerikaanse, f§ Russische en Egyptische lood- ee sen is het eerste konvooi sche- ij pen sinds november van 't ee vorige jaar het Suezkanaal ee gepasseerd. Aan het hoofd van het konvooi voer het Russische s ee schip Krosnodar (4186 ton), H dat men op de foto ziet bij H haar aankomst te Port Said, e: nadat het het kanaal was ge- h passeerd. êe iiiiniiiiuiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Stoffelijke resten van mevr. Carroll gevonden. Zestien kilometer van de plaati waar de bandieten van Dad Shah een week geleden een Amerikaans gezel schap overvielen, is gisteren het stof felijk overschot aangetroffen van mevrouw Anita Carroll. Zy had steek en schotwonden. Het lichaam werd gevonden door een groep die naar sporen van haar ontvoerders zocht. De Iraanse minister van binnen landse zaken heeft officieel verklaard dat mevrouw Caroll vermoord is door de bandieten. De heer en mevrouw Carroll de heer Brewer en enkele Iraanse solda ten waren vorige week zondag, in twee jeeps van Teheran onderweg naar een ontwikkelingsproject, nabij Iranshahr door bandieten te paard overvallen. De twee Amerikanen, le den van de Punt Vier-missie naar Iran. en twee Iraanse soldaten, wer den gedood. Men heeft een week lang naar mevrouw Carroll gezocht, en een tijd lang gehoopt haar nog levend aan treffen. Hofkapper Olthof viert diamanten jubileum. „Kapper van prinses Wilhelmina" kan terecht de 74-jarige heer A. Olt hof uit Amsterdam worden genoemd, die vandaag zestig jaar in het dames- kappersvak werkzaam zal zijn. Sedert de heer Olthof in 1936 op het Konink lijk Paleis op de Dam brj koningin Wilhelmina werd ontboden, heeft ook in later jaren zijn koninklijke cliënte veelvuldig van zijn diensten gebruik willen maken. o.a. bij haar officieel bezoek in 1938 aan België. Vijf dagen verbleef toen ook de heer Olthof in Brussel. Vooral het kappen wanneer een zwaar diadeem wordt gedragen vordert aldus de jubilaris vaar digheid en fantasie. Ook bij het laatste onofficiële ver blijf van prinses Wilhelmina (enige weken geleden) in Amsterdam heeft de heer Olthof haar kapsel mogen verzorgen. In zijn zestigjarige loop baan nebben verscheidene bekende vorstelijke personen de verzorging van haar kapsel aan de heer Olthof toevertrouwd, o;a. koningin Elisabeth van België, de dochter van de keizer van Ethiopië en prinses Hermine, ge malin van ex-keizer Wilhelm II. TEGEN HET ALGERIJNSE BELEID Armeniër verwondde twee mensen met een bom. In Parijs zijn zaterdag twee be togingen gehouden, waarvan de ene een protest inhield tegen de benoe ming van de Duitse generaal Spei- del tot opperbevelhebber van de N.A. V.O.-landstrijdkrachten in Midden- Europa en de andere ten doel had, aan te dringen op een krachtiger politiek ten aanzien van Noord- Afrlka. Gevarieerde buit van invallen bij banken. Tijdens de onderzoekingen bij vrijdag door Indonesische milital- banken in Bandoeng, welke daar ren werden gehouden, zouden naar werd vernomen Amerikaanse dol lars, ponden sterling, Straits- en Hongkong-dollars alsmede 43 sta ven goud tot een totale waarde van ongeveer een miljoen Ameri kaanse dollars in beslag zijn geno men. Deze buitenlandse valuta en goudstaven waren gedeponeerd in safeloketten bij de Nederlandse Handel-Maatschappij, Escompto- bank en Nationale Handels Bank in Bandoeng, en waren het eigen dom van Chinese, Indiase en Ne derlandse onderdanen. Bij deze laatste demonstratie kwam het tot gevechten met de politie, toen ongeveer duizend jongeren een krans op het graf van de onbekende soldaat hadden gelegd om eer te be wijzen aan de Franse legerkapitcin René Moreau, die vorig jaar juni in Zuid-Marokko werd ontvoerd en vol gens onbevestigde berichten zou zijn vermoord. De betogers probeerden het gebouw binnen te dringen van het links-georiënteerde weekblad „l'Express" van oud-premier Mendès- France, dat eea liberale politiek ten aanzien van Noord-Afrika voorstaat. Een jonge Armeniër wierp een bom in de menigte, waardoor twee per sonen verwondingen opliepen. De po litie moest de dader tegen de beto gers beschermen. Bij de gevechten op de Champs Elysées staken de de monstranten een auto in brand. Ver scheidene personen liepen lichte ver wondingen op. Een vijftigtal mensen werd aangehouden. De demonstratie tegen de benoe ming van Speidei had een rustig verloop. Drieduizend mensen, van wie velen onderscheidings tekenen uit de verzetstijd droe gen, namen er aan deel. Eén be toger was gekleed in het ge streepte pak van een Duits con centratiekamp. Hij droeg een bord op de rug, waarop stond „Speidei moordenaar". Er werden kransen gelegd op het graf van de onbekende soldaat. Belastingfaciliteiten nodig voor scheepvaart. In aanwezigheid van minister inr. J. Algera en tal van hoogwaardig heidsbekleders heeft dr. W. F. van Gunsteren voor het Ned. Verkeers- instituut een referaat gehouden over „de voorwaarden voor Nederlands positie in het internationale diensten verkeer". De overweging dat het diensten verkeer een belangrijke post op de betalingsbalans uitmaakt deed hem voorts betogen, dat voor ver nieuwing van de verouderde en achteruitgaande vloot belasting faciliteiten noodzakelijk zullen zijn, omdat anders onze positie verloren gaat. VIJF GROTE BEDRIJVEN Ontwikkeling kan voor Zeeland van beslissende betekenis zijn Wanneer Zeeland een taak krijgt in de Westeuropese Randstad aan de Noordzee dan richt zich de aandacht niet alleen op hel naar voren ko mende Vlissingen, maar ook op het kanaal van Terneuzen naar Gent. Beide plaatsen of liever gezegd helde streken want het gaat om Vlis singen en wyde omgeving bieden vestlgingsfactorén, die objectief gezien in de staalkaart van vestigingsplaatsen langs de Noordzee schaars zyn. In dit Oost-Zeeuws-Vlaamse gebied echter is van de mogelijkheden meer profijt getrokken dan in Vlissingen, waar slechts één groot bedrijf op die factoren is gericht. Langs het Nederlandse gedeelte van het kanaal naar Gent immers staat een vyftal grote bedrijven, die of als diep-vaarwater- bedryven of als Westerschelde-voorpost van het zuiden zyn te beschouwen. Deze bedrijven tellen ongeveer even veel arbeiders als de Kon. Mij. „De Schelde" alleen, n.l. bijna 4000. Bo vendien is dit gebied een voortzetting van de aansluitende Belgische in dustriestreek met als centraal punt de stad Gent, nijverheidshaven by uit stek, in tegenstelling tot Antwerpen, dat in de eerste plaats handelshaven is. Ook in de Belgische kanaalzone vinden wij de op groot transport ge oriënteerde industrieën als papier-, olie-, zeep-, cokes-, zwavelzuur-, sal peterzuur-. loodwitfabrieken en ande re chemische bedryven naast ijzergie terijen en constructie- en machine» industrieën en petroleumraffinade- rijen. Het is geen wonder dat de Zeeuws-Vlaamse industrieën inter nationaal zijn gericht. In tegenstelling to+ de andere be drijfstakken in Zeeuwsch-VIaanderen, die over het algemeen weinig expan sie vertonen textiel, vlas en klom pen is de kanaalindustrie wel ex pansief. De Terneuzense Scheepsbouw zou by meer arbeidsaanbod zeker kunnen uitbreiden. De stikstof fabriek en in mindere mate de „cokerie" zijn voort durend aan groei onderhevig. De spie- geiglasfabriek heeft onlangs met dit doel een obligatielening van 2 miljoen gulden uitgeschreven. Met andere woorden: deze streek kan voor de ontwikkeling van Zuid-Zeeland van beslissende betekenis worden. Reeds lang zijn de installaties van Gent te klein geworden om een ver dere ontwikkeling toe te staan. De plannen tot verbreding van het ka naal naar Terneuzen waren echter vastgeknoopt aan andere tegengehou den Benelux-problemen. Minister Luns heeft nu echter medegedeeld, dat de kanaalplannen verwerkelijkt zullen worden. Het kanaal dat op Ne derlands gebied 67 meter breed is zal indien althans voor dit punt het advies SteenbergheVan Cauwelaert wordt gevolgd nu worden gebracht op een breedte van 150 meter en al dus worden ingericht voor dubbele vaart met de grootste schepen. De diepte wordt van 8,75 meter, geschikt voor schepen van 10.000 ton gebracht op 12,50 meter zodat de grootste tan kers er zelfs binnen kunnen. Ook de nieuwe zeesluis wordt hierop inge richt. Bovendien is aan het gehele ha vengebied toegezegd, dat het voor de spoorwegtarieven zal worden behandeld alsof het een Belgisch station ware, met inbe grip van de h'jzondere zeehaven tarieven. Als tegenprestatie .(Vervolg op pa& 2). Warmste maart sedert eeuwen Deetr en de 1'7 7 itai >g V( ht, w sverho aanvax - De zware >n VI; Het K.N.M.I. deelt ons mee: g'0""'* g De zojuist geëindigde maand H maart is de warmste sedert g het begin der waarnemingen g in 1706. De gemiddelde tem- g peratuur bedroeg te De Bilt H 8,4 graden Celsius. Dit is 0,4 M graden hoger dan die van g maart 1750 welke tot nu toe g de warmste maart kon wor- H den genoemd, g De afgelopen maand had j§ dan ook een gemiddelde tem- g peratuur, die ongeveer nor- g maal is voor april. Het aan- M tal uren zonneschijn bedroeg g te De Bilt 116 tegen 133 nor- g maal. De hoeveelheid regen g was overal groter dan nor- Ij maal, hier en daar is zelfs g het dubbele van de normale j§ maandsom gevallen. iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiniiiiiiiiii Vijftienhonderd gulden ontdekt in matras. De bedrijfsleider van een matrassen- fabriek te Drachten heeft een merk waardige vondst gedaan. Bij het re pareren van een oude veren matras vond hy een portefeuille met ruim f 1500.aan bankbiljetten. Deze schat zat verborgen in een linnen schortzak, zoals de Friese vrouwen die vroeger onder de bevolking plachten te dragen met een band om het mid del vast gebonden Het bedrag, dat gedeeltelijk be stond uit niet meer geldige bankbil jetten, is terstond ter hand gesteld aan de eigenaar, van de matras, de heer J van der Veer te Drachten. Ver moedelijk is het geld afkomstig van de reeds overleden moeder van de heer Van der Veer. VERWACHT... DROOG WEER. Wolkenvelden, maar plaatselijk ook opklaringen. Droog weer. Overwegend matige oostelijke wind. Weinig ver andering In temperatuur. ZON EN MAAN april Zon op 16 onder 17 Maan op 6.50 onder 22.0Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1