Tweede Kamer gaf goedkeuring aan gepolijste politiewet De Vrijzinnig Hervormden en het dienstboek der Ned. Herv. Kerk ZIEKENFONDSEN BEËINDIGEN TANDHEELKUNDIGE HULP ZATERDAG 30 MAART 1957 PROVINCIALE ZB BUWSB COURANT 9 „GEZAMENLIJKE GEMEENTEPOLITIEMOGELIJK Burgemeester hoofd van politie bij handhaving openbare orde (Van onze parlementaire redacteur.) Er zaten twee misschien ietwat vermoeide maar toch verheugde mi nisters achter de regeringstafel toen de Tweede Kamer vrijdagmiddag hun ontwerp-politiewet met 106 tegen 4 stemmen had aangenomen. Het waren de minister van justitie, prof. Samkalden, en de bewinds man van binnenlandse zaken, mr. Struycken, die het wetsontwerp tegen de scherpe aanvallen van sommige afgevaardigden hadden ver dedigd en verscheidene felicitaties in ontvangst mochten nemen. De vier tegenstemmers waren de heren Kodde (s.g.p.), Gerbrandy (a.r.), Beemink en Schmal (beiden c.h.). De heer Gerbrandy, zijn stem mo tiverend, vond dat de ministers het ontwerp op knappe wijze hadden ver dedigd en dat de politiewet een betere toestand schept dan het politiebesluit 1945, maar dat hij de tweeslachtig heid van de wet gemeentepolitie en rijkspolitie onder verschillend ge zag niet aanvaarden kon. Bij zijn fractiegenoten gaf de doorslag, dat de nieuwe toestand gunstiger is dan de oude. Op deze laatste grond verklaarde ook prof. Oud van de V.V.D. te zullen voorstemmen. In deze motivering lag in elk geval besloten, dat hij op de politiewet als zodanig nog steeds ernstige kritiek had. Vóór het wetsontwerp goedkeuring verwierf, zijn er eerst nog enkele scherpe kantjes afgeslepen. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer namelijk een amendement aan van de heer van Doorn (k.v.p.), dat de mo gelijkheid opent van samenwerking van twee pf meer gemeenten bij het onderhouden van een gezamenlijke Overleg over Britse staking mislukt. Half miljoen arbeiders voegt zich bij stakers De besprekingen over de lonen tas sen de werkgevers in de Britse me taalindustrie en de vakbondsleiders zün vrijdagmiddag op een mislukking uitgelopen. De vakbondsleiders weigerden het aanbod van de werkgevers voor een loonsverhoging van ongeveer 3 per cent. De vakbonden willen een loonsver hoging van 10 procent. Dit zou de 4300 Britse fabrieken, die door de sta king van de metaalarbeiders worden getroffen, op 100 miljoen pond extra per jaar komen te staan. Het gevolg van de mislukte onderhandelingen is dat een half miljoen arbeiders in Lon den en omgeving zich vandaag bij het stakingsleger zullen voegen. Braby, de woordvoerder van de werkgevers, verklaarde later dat de werkgevers hun laatste aanbod had den gedaan. Hij zei dat van werkgeverszijde er op gewezen is dat de metaalindustrie niet zo welvarend is als de scheeps- bouwindustrie en dat de werkgevers daarom niet hetzelfde aanbod van 5 percent hebben kunnen doen als hun collega's in de scheepsbouwindustrie. De minister van arbeid heeft vrij dagavond de vakbondsleiders verzocht de staking van de arbeiders in de me taalindustrie af te gelasten. Hij kondigde aan dat er onmiddellijk een Hof van Onderzoek zal worden inge steld. Vijfjarig jongetje te Schiedam verdronken Te Schiedam is het 5-jarig jonge tje H. van D. uit de Warande, in de Westerhaven verdronken. Zijn ouders hadden hem gezegd een' 4-jarig vriendje naar huis te brengen. Toen hij echter na enkele urpn nog niet was teruggekeerd, werden zij onge rust en waarschuwden de politie. Zij gingen eveneens naar het huis van de ouders van het vriendje, dat desge vraagd vertelde dat de 5-jarige in het water was gevallen. Men is aan het dreggen gegaan en na enkele uren werd het lijkje opgehaald. UITZICHT. In de Amerikaanse plaats Seattle heeft de heer James Keesling een huisje. Op de stoep daarvoor staat een telefoonpaal, die met één arm over het tuintje steekt en zo de heer Keesling wat van zijn uitzicht beneemt. De „benadeelde" bewoner begon een proces hierover. De uitspraak: de telefoonmaatschap pij moest hem 1 dollar betalen voor elke dag dat de paal er gestaan had, t.w. 1238 dagen, GOED GEWED. In Londen had de echtgenote van Walter Howes (84) haar man van haar vermogen van 30.000 gulden maar 1000 gulden na gelaten, omdat hij volgens haar me ning zijn geld „toch maar verdeed met wedden". Meneer Howes liet het er niet bij zitten. Hij kreeg door de rechter een lijfrente uit het vermo gen toegewezen, toen hij kon bewij zen nooit meer gewed te hebben, na dat hij er in 1929 een kwartje mee verloren had. INTELLECTUEEL. Donald Foster, van beroep misdadiger, te Toledo, in de Verenigde Staten, wist het cheque boek van de niet onbemiddelde me juffrouw Annie Barnett te stelen. Hij vulde een flink bedrag in, tekende keurig netjes Annies naam in en stapte naar de bank. Later in de cel hoorde hij van de politiemensen, dat Annie haar che ques met een kruisje pleegt te teke nen. gemeentepolitie. Zo'n samenwerking vankelijk bezwaren tegen het amen dement geopperd en vond hij het overbodig, doch bij nader inzien liet hij de beslissing toch aan de Kamer over. De bewindslieden namen een amen dement van de heer Boekhoven (p.v. d.a.) over. Het had tot strekking ar tikel 35 van de wet, dat over de po sitie van burgemeester handelt dit was tijdens het debat een gewich tige kwestie geweest niet te doen luiden „voor de handhaving van de openbare orde staat de in de gemeen te dienstdoende politie onder de bfeve- Ien van de burgemeester", doch „voor de handhaving van de openbare orde treedt de burgemeester on als hoofd van de politie ter plaatse, voor die handhaving staat de in de gemeente dienstdoende politie onder zijn beve len". In de door de regering overge nomen tekst ligt het gezag van de burgemeester sterker verankerd dan in de oorspronkelijke tekst. Geen justitiële taak ;n soortgelijk amendement van Oud ging de Kamer te ver, om- Een prof. dat het de burgemeester als hoofd van de politie, ook wilde betrekken in het opsporings-, dus in het justi tiële beleid. De Kamer verwierp het amendement bij zitten en opstaan. Vóór bleken te zijn V.V.D., A.R., C. H. en C.P.N. Tenslotte namen de ministers over een amendement van de heer Van Doorn om een nieuw artikel op te nemen, luidende: „Over voor een be paalde gemeente te geven algemene aanwijzingen met betrekking tot het opsporingsbeleid, die plaatselijk de handhaving van de openbare orde ra ken, wint het openbaar ministerie het gevoelen van de burgemeester in". idelijk het heft in handen, heer Calmeijer (c.h.) had met overtuiging de opneming van niet alleen de rijks- en gemeentepolitie in de wet maar ook van de ko ninklijke marechaussee verdedigd. Minister Samkalden verklaarde nadrukkelijk, dat de marechaussee geen enkele aantasting van haar positie behoeft te duchten. Een amendement van de heer Cal meijer, dat dit wapen onder de wet bedoelde te brengen, noemde hij overbodig en hij had er daar om overwegende bezwaren tegen. De Kamer verwierp het met 37 tegen 71 stemmen. Vóór waren A. R„ C.H., V.V.D., S.G.P. en de twee militaire deskundigen van de K.V.P., de heren Fens en Visch. Aan de stemmingen gingen de re plieken vooraf, waarbij de professo ren Gerbrandy en Oud lijnrecht te genover elkaar kwamen te staan en eerstgenoemde aan de heer Oud een openbaar debat aanbood over de vraag of het Londense beleid dan wel het na-oorlogse beleid ten aanzien van Indonesië in strijd met de grond wet was s Deze foto icerd Hollywood H gemaakt nadat daar de Óscars, de hoge onderscheidingen van de ,yAcademy of Mition Pic- H ture Arts and Sciencesvoor hen die zich op het gebied van de filmkunst onderscheidden, M waren uitgereikt. Links An- thony Quinn met de prijs voor de beste mannelijke bijrol van het jaar. Naast hem Dorothy j= Malone met dezelfde prjjs in de vrouwelijke afdeling. Ver- der Yul Bryner, die als de bes- te acteur van het jaar uit de bus kwam en tenslotte Cary H Grant, die de prijs in ont- vangst nam voor Ingrid Berg- mattra, die met haar spel in „Anastasia" de titel van de beste actrice van het jaar verdiende. ALS GEVOLG VAN CONFLICT Tandartsen: Tijd om grens te trekken Het hoofdbestuur van de Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde deelt ons het vol gende mede: „De stappen, door de minister van sociale zaken en volksgezondheid en door de ziekenfondsraad ondernomen in verband met de tussen de Maat schappij en de organisaties van alge mene ziekenfondsen gerezen moei lijkheden, hebben geen uitzicht ge geven op een oplossing binnen de termijn die daarvoor nog openstond. In het kanaal door Walcheren bij Souburg tussen de brug en de zwemschool naderen de werk zaamheden aan de stellage, die daar gebouwd wordt voor het laten zak ken van een zinker, hun voltooiing. Ongeveer twee maanden duurt dit werkdat grote nauwgezetheid ver eist, Binnenkort de juiste datum is nog niet bekend zal de zinker op zijn plaats gebracht kunnen wor den. De stellingen, die vanaf beide oevers als het ware naar elkaar toegroeienhebben aan de boven zijde gezien reeds de vorm van de zinker. Tegen de tijd, dat men deze kan laten zakken, worden de moten in de stelling gehesen en aan elkaar gelast. De lierendie bovenop de stel ling staan, worden dan bemand en stickje voor beetje laat men de zin ker naar omlaag gaan. Voordat deze op de plaats van bestemming is aan geland anderhalve meter beneden de kanaalbodem heeft hij een af stand van meer dan acht meter af gelegd. Het middelste gedeelte der zinker, een buis met een diameter van 50 centimeter, ligt rechts op de foto al gereed. Foto P.Z.C.j Het hoofdbestuur ls van mening, dat gezien de lange periode, geduren de welke reeds getracht is een basis te krijgen %-oor tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden op een verantwoorde wijze, de tijd voor de tandartsen is gekomen om, zeer tot hun leedwezen, de grens te trekken. Het hoofdbestuur drukt er nog maals zijn spijt over uit, dat de zie kenfondsorganisaties hebben ge meend het tijdens de besprekingen door de maatschappij gedane aan bod tot arbitrage van de hand te moeten wijzen. Uiteraard is het hoofdbestuur te allen tilde bereid aan de daarvoor in aanmerking komende instanties alle gewenste inlichtingen te verstrek- De algemene ziekenfondsen heb ben de volgende mededeling gedaan: „Als gevolg van de omstandigheid, dat de tandartsen van 1 april 1957 af niet meer aan de algemene zieken fondsen verbonden wensen te blijven, zijn de ziekenfondsen op grond van wettelijke en reglementaire voor schriften .genoodzaakt, de tandheel kundige hulpverlening te beëindigen. De ziekenfondsen moeten constate ren, dat zij voor de onmogelijkheid zijn geplaatst hun verzekerden de hulp. verleend door landartsen, over eenkomstig de bepalingen van 't zie- kenfondsbesluit, hun statuten en re glementen, te verstrekken. Om dezelfde redenen kunnen de ziekenfondsen ook geen terugbetaling doen van door de verzekerdén recht streeks aan de tandarts betaalde be dragen voor verleende hulp. De verzekerden wordt in over weging gegeven, zelf te beoorde len of het inroepen van tandheel kundige hulp onder deze omstan digheden dringend noodzakelijk is. Indien blijkt, dat tandartsen be reid zijn na 31 maart aanstaande de verzekerden op de tot dusverre voor de ziekenfondsen geldende M.T.S. wordt Hogere Technische School De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft er geen be zwaar tegen, dat de namen \an de In gevolge de nyverheidsonderw(j*wet gesubsidieerde Middelbaar Techni sche Scholen en van de Middelbare Confectieschool Mr, Koetsier te Am sterdam worden gewijzigd In onder scheidenlijk: Hogere Technische Scho len en Hogere Technische School voor de Confectle-lndnstrle Mr. Koetsier. Verzoeken hiertoe waren bij de mi nister ingediend door de besturen van de Vereniging van Middelbare Tech nische Scholen ln Nederland en van de Stichting Middelbare Confectieschool Mr. Koetsier. De toestemming tot naamswijziging is in hoofdzaak ge grond op de omstandigheid dat net adjectlel „middelbaar" in het buiten land niet dezelfde betekenis heeft als in ons land. Daardoor ondervinden de bezitters van het getuigschrift van een Middelbare Technische School vaak moeilijkheden bij sollicitaties. Om dezelfde reden is indertijd door de minister geen bezwaar erte- fen gemaakt, dat de textielscholen te Inschede en Tilburg de naam Hogere Textielschool voeren. Tweede Kamer vijf weken op reces. Uitstel van interpellatie over lerarensalarissen (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie van mevrouw For- tanier-De Wit (v.v.d.) over het sala- risbelead ten aanzien van de leraren en de wetenschappelijke ambtenaren in verband met de verhoging van de salarissen van de hogere rijksambte naren is iti de Tweede Kamer uit gesteld. De minister van onderwijs, kunsten en'weten^happen, mr. Cals, heeft in de memdfie van antwoord op zijn begroting aan de Eerste Ka mer medegedeeld, dat een commissie van onderzoek de vergelijkbaarheid van de lerarensalarissen met die van daarmede gelijk te «teilen functiona rissen zal bezien. Bovendien wordt de begroting van O. K. en W. binnen kort in de Eerste Kamer behandeld en komt de Tweede Kamer pas weer op 7 mei a.s. bijeen. voorwaarden te blijven behande len. kunnen de verzekerden uiter aard op de normale wijze van de tandheelkundige hulp voor reke ning van het ziekenfonds gebruik maken. De verzekerden wordt aangera den zich zo nodig te vergewissen of hun tandarts bereid is, aan zie kenfondsverzekerden op de voor 1 april 1957 geldende voorwaar den voor fondsrekening tandheel kundige hulp te blijven verstrek ken". Nieuw marinecommando van Navo ingesteld Een nieuw marinecommando van het Atlantisch Pact zal maandag a.s. in Cuxhaven (Duitsland) worden opge richt Hiervan zullen aanvankelijk al leen strijdkrachten van de nieuwe Westduitse marine deel uitmaken. Dit is vrijdag door generaal Lauris Nor- stad. de opperbevelhebber der Atlan tische strijdkrachten, te Parijs mee gedeeld. Kapitein Karl Zenker zal het bevel voeren over het nieuwe N-A.V.O.- commando dat de verantwoordelijk heid voor het zuidelijke gedeelte van de Noordzee zal hebben. Het nieuwe commando zal een on derdeel vormen van de zeestrrjdkrach- ten van de N.A.V.O. in de centrale sector van Europa, waarvan de Ne derlandse schout-bij-nacht H. Bos commandant is en die als hoofdkwar tier Fontainebleau hebben. STEMMEN UIT DE KERKEN i Het Wereldgebeuren Verloren jaar Binnenkort zal de Cyprisch© aarts bisschop Makarios dus afscheid kunnen nemen van Tony de kok. May de serveerster. Therêsea de dienstbode en Louise de wasvrouw Izijn uitgelezen gevolg op "t groot ste Seychellen-eiland Mahé. Hii zal er ook de met prikkeldraad omhein de villa kunnen verlaten, waar hij een jaar in ballingschap heeft dooi- gebracht. De Britse politie-kapitein die zfjn „huishouding van een teni uit be stuurt. zal hij kunnen bedanken voor het beschikbaar stellen van een grammofoon. En aan de Minister van Opvoeding op het eiland kan hy z(jn erkentelijkheid uiten voor het lenen van een grote hoeveelheid klassieke platen. Op zijn bekende ietwat lijzige en zeer ernstige manier, heeft de Britse minister van koloniën. Alan Tindal Lennox-Bovd, donderdag in 't Lagerhuis bekendgemaakt, dat een bevel is uitgegaan tot vrijlating van de aartsbisschop, die niet ten onrech te wordt beschouwd als de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus by Griekenland. Tot die verbanningen de aarts bisschop werd een jaar geleden besloten. Evenmin als indertijd het Franse besluit, om sultan Ben Yoessef van Marokko naar Makas sar te verbannen, heeft die maatre gel echter enig positief resultaat op geleverd. De ondergrondse verzetsbe weging Eoka. geleld door de geheim zinnige kolonel Grivas, deed integen deel een schepje erbovenop. De bloe dige verzetsacties en de Britse re presailles vonden voortgang en tot een politieke oplossing voor deze Britse kroonkolonie is het niet geko men. De Griekse Cyprioten hébben door dik en dun vastgehouden aan de stelling, dat over de toekomst van hun eiland alleen maar een op lossing te vinden zou zijn, wanneer de Engelsen zich aan één tafel zou den scharen met de verbannen Ma karios. En waarschijnlijk zal het zo ver nu na een verloren verban ningsjaar wel komen. Op vragen in het Lagerhuis heeft Lennox-Boyd immers geantwoord, dat besprekingen op brede basis moeten worden gehouden, waaraan door vertegenwoordigers van de Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus moet worden deelgeno men. „Het is duidelijk, dat aartsbis schop Makarios. als hoofd van de kerkelijke hiërarchie op Cyprus, een der vertegenwoordigers'van de Griekse Cyprioten zal zijn! Men zal tot Makarios geen twee maal behoeven te zeggen, dat j hij zich mag inschepen. Als het waar is. dat hij vrij mag reizen waarheen hij wil, behalve naar Cy prus. dan is het zeer waarschijnlijk dat hy onder meer naar Griekenland zal gaan. Griekenland immers be schouwt hy, Grieks Cyprioot, als zijn elgenlyke vaderland, daar vindt hij medestanders en van daaruit zou hij zich, byvoorbeeld per radio, tot zHn Cyprische volgelingen kunnen rich ten. In Makarios' verbanningsjaar heeft de Britse rechtsgeleerde Radcllffe 'n grondwet voor Cyprus uitgedokterd, die aan de Cvprio'ten een periode van zelfbestuur ónder Britse controle be looft, die by welslagen van het ..ex periment" door zelfbeschikking kan worden gevolgd. Splitsing van het eiland in een Grieks en een Turks fedeelte behoort tot de mogelHkhe- en die Radcliffe onder ogen neeft fezien. Ook de belangen van de urkse minderheid moeten immers in aanmerking worden genomen. Over dit ontwerp-grondwet konden echter, bij ontstentenis van Maka rios, tot nu toe op Cyprus geen onder handelingen worden gevoerd. Daar toe zal men nu kunnen overgaan als tenminste een oplossing wordt ge- Ghana ontstond? De vrijlating van vonden vQor het nieuwe probleem: dat Makarios alleen maar wil praten als hij op Cyprus toegelaten wordt. Voor Lennox-Boyd staat nog veel en moeilyk werk te wachten. Hij zit bij de oplossing van de kwestie-Cv- prus met de moeilykheid dat het be trokken gebied een belangrijke basis vormt voor de strijdkrachten. Ware dat niet het geval.- dan zouden de verwikkelingen waarschijniyk min der bloed, zweet en tranen kosten. Werkt Lennox-Boyd niet op royale manier mee aan de opbouw van de Westindische Federatie" En kon niet onlangs, zonder noemenswaar dige strubbelingen-vooraf, aan de Goudkust onafhankelijkheid worden gegeven, zodat een nieuwe staat. I Ghana, ontstond? De vrijlating van Makarios past in het kader van die I ruimgedachte politiek beter dan de verbanning van een jaar her. Liturgische situatie nog niet rijp voor definitieve regeling Ruim een jaar geleden is het „Dienstboek voor de Nederlandse Hervorm de Kerk" verschenen. Nu kregen we een dezer dagen toegezonden: „Bijdra ge tot de Hervormde Eredienst", uitgegeven vanwege de studiecommissie voor het dienstboek van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in Ne derland. Bescheiden wordt het een „bijdrage" genoemd, maar wat op deze titel volgt, is een compleet dienstboek, al wordt het dan later ook „te on volkomen" en „te eenzijdig" genoemd. Ook de uitgave zelf maakt niet de in druk dat het alleen maar een bijdrage wil zyn. Ze is keurig verzorgd, in een stemmig zwart bandje met gulden letters en van hetzelfde formaat als het dienstboek van de N. H. Kerk. Het aantal bladzyden is iets minder dan de helft. We vinden hierin orden van dienst voor de zondagmorgen en verder de titels van alle bekende formulieren voor de doop enz. Bovendien zijn hier in opgenomen formulieren voor een dienst op 4e Hervormingsdag, de bid- en dankdagen voor het gewas, de „herdenking der gestorvenen'', voor een „uitvaartdienst" en voor de „inwijding van een kerkgebouw". Deze bijdrage tot de hervormde ere dienst is de tweede, geheel herziene druk De eerste druk is verschenen in 1952, nadat in 1950 het eerste ont werp voor het dienstboek voor de N.H. Kerk in druk was verschenen. Ook, wanneer we er verder niets van wis ten, zou de veronderstelling boven komen dat er tussen deze tweemaal twee verschijningen een zeker ver band ligt, welke veronderstelling dan ook inderdaad juist is. Wil nu de Vereniging van Vrijzin nige Hervormden naast het officiële dienstboek een ander plaatsen, ten februike in die gemeenten waar men eze „modaliteit' kent? Dat is een lastige vraag en op deze vraag gaat het „woord vooraf" uitvoerig in. Na eerst de verschijning van het eerste ontwerp van een dienstboek door de Generale Syr.ode der N.H. Kerk ge prezen te hebben als een belangrijke gebeurtenis, „omdat hier een moedige poging was ondernomen enige orde aan te brengen in de wijze waarop in de hervormde kerk de godsdienstoefe ningen gehouden worden" en het „wel dringend noodzakelijk" genoemd is „dat er duidelijkheid zou komen in de gedachten ten aanzien van de ere dienst", zodat niet meer iedere pre dikant „met eigen inzichten te rade kon gaan", komt er in dit voorwoord zoals te doen gebruikelijk is, na een lofprijzing, een „maar": Maar wy, van onze zijde hebben ernstige bezwa ren! En daarom kwam in 1952 onze „bijdrage tot de hervormde ere dienst". Het ontwerp dienstboek moest in 1952 nog door de Generale Synode behandeld worden. Nadat dit ge beurd was. is in 1955 de tweede druk, het inmiddels bekende groe ne boek verschenen. En nu ver schijnt dit jaar de tweede druk van de „Bijdrage tot de Hervorm de Eredienst" vanwege de Vereni ging van Vrijzinnige Hervormden. Waarom? Het woord vooraf zegt het duidelijk: Wij van onze zijde blijven ernstige bezwaren hebben! Na er eerst op gewezen te hebben dat ten onrechte op de band van het dienstboek der N.H. Kerk de woorden „in ontwerp" zijn wegge laten. welke men wel vindt op de binnen-titel. gaan de schrijvers van het voorwoord verder: „want het komt ons voor, naarmate wij ons meer met deze stof bezig hou den, dat in ons vaderland de litur gische situatie nog niet rijp is voor definitieve regelingen". Van de zijde der Vrijzinnige Hervorm den heeft men daarom „ernstig bezwaar tegen elke gedragslijn, die (Vervolg op pag. 10) ALAN LENNOX-BOYD nieuwe visie op Cyprus Boek over Suezactie wordt tegengesproken Een woordvoerder van het Franse m:n:sterie van buitenlandse zaken heeft woensdag verklaard, dat de bladzijden in het zojuist uitgekomen ooek over de Suezcnsis (waaruit de Franse bladen „Figaro" en „Par:<- Presse' donderdag stukken citeer den), d;e een beschrijving geven van de besprekingen tussen de Britse en Franse regeringsleiders, „volkomen Uit de lacht zijn gegrepen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3