Vlissingse Raad besprak steun- normen voor ouden van dagen Wat is het bijzondere van deze LONG RUN Filter King Size? Zeeuwse Almanak VAN TOT GOUDEN JUBILEUMUITVOERING „ACHILLES" KEURIG VERZORGD TELEVISIE KLEINKUNSTAMATEURS IN MIDDELBURG OP DE PLANKEN N.V.v.h. GEBR. POLAK VLISSINGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 MAART 1957 TEVREDEN OVER DE RU YT ER-HERDEN KING Weer vragen over het Havendorp In de raad van Vlissingen, die vrijdagmiddag bijeenkwam onder voor zitterschap van burgemeester, mr. B. Kolff, heeft nestor J. Marijs namens alle raadsleden B. en W. dank gebracht voor de organisatie tijdens de De Ruyter-herdenklng. De heer C. J. Gillissen Verschage (p.v.d.a.) bracht de onderstandsnormen voor de ouden van dagen ter sprake naar aanleiding van een adres van de algemene bond. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten aan de vereniging „De Ruy- terschool" tot 1 december 1957 een kasgeldlening te verstrekken van f 500.000, terwijl aan de Provinciale Zeeuwse V.V.V. een krediet werd ver leend van f 1200 voor het blad „Zeeland Vakantieland". De raad ging akkoord met het voor stel om de bouw van 9 middenstands woningen in plan-west. onderhands op te dragen aan het aannemersbe drijf B. Stegink te Vlissingen voor een som van f 194.850, De overige voorstellen van de agen da werden eveneens aanvaard. Havendorp Het c.h.-raadslid F. van Sabben heeft reeds vroeger schriftelijke vragen gesteld betreffende het beschikbaar stellen van woon ruimte op het Havendorp aan on- gehuwden, die in concubinaat leven. In hun antwoord merken B. en W. op, dat er steeds nauwlettend op wordt toegezien, dat woningen aan bestaande of nog te vormen gezinnen worden toegewezen. Zij, die in concu binaat leven, worden in de regel af gewezen, aldus B. en W. Overigens waren B. en W. het er niet mee eens, dat er te weinig belangstelling zou zün voor de woningen op het Havendorp. Door het gereedkomen van nieu we woningen in Vlissingen en In Oost- en West-Souburg heeft een groot aantal gezinnen het Ha vendorp verlaten. Als gevolg hiervan werden in 1956 in totaal 130 noodwoningen ontruimd. Deze werden grotendeels op nieuw toegewezen, nameljjk aan 53 gezinnen of toekomstige ge zinnen. die in deze gemeente woonachtig waren, terwijl 62 wo ningen, werden toegewezen aan elders w.onende gezinnen, waar van de man in Vlissingen werk zaam was of zou worden tewerk gesteld. Van de 130 vrijgekomen wonin- f en zjjn er derhalve 115 opnieuw oegewezen. De heer Van Sabben geloofde in derdaad wel, dat de gemeente toezicht uitoefent maar hem is nog wel een geval bekend van iemand, zelf afkom stig uit Middelburg, die zijn ouders kon tonen, dat hij zonder slag of stoot een woning wist te verkrijgen. Ove rigens wenste spreker nog wel te we- De heer Gillissen Verschage noem de de brief van de algemene bond van ouden van dagen, afdeling Vlissingen, niet geheel duidelijk. Hij wenste hier over een advies van B. en W. De af deling Vlissingen verzocht de onder standsnormen van de ouden van da gen niet alleen te handhaven doch zo mogelijk te verhogen. Wethouder Post wees erop, dat men nimmer de bedragen verlaagd heeft. Maar de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft terecht gewaarschuwd te gen de circulaire van het Ministerie van Maatschappelijk Werk om de on derstandsnormen voor dfe boven 65- jarigen te verhogen. Gevolg geven aan dit verzoek betekent een meten met twee maatstaven, daar voor hen, die nog niet de 65-jarlge leeftijd heb ben bereikt, geen verhoging zou vol gen. De heer Marijs (a.r.) sloot zich bij het verzoek van de heer Gillissen Verschage aan om deze zaak nog eens te bezien. Wethouder Post merkte op. dat een en ander al is besproken in de betrok ken commissie, waar men evenwel ook geen mogelijkheid zag om aan het verzoek te voldoen. Men bevindt zich op een hellend vlak ais men hierop ingaat. De voorzitter wees erop. dat de ge meenten de normen steeds hebben verhoogd, waarbjj evenwel In het uit zicht was gesteld dat met de totstand koming van de definitieve ouderdoms voorziening dit niet meer nodig zou zjjn. Na enige discussie werd tenslot te het adres in handen van B. en W. gegeven ter afdoening. Benoemingen De raad benoemde tot leraar in tij delijke dienst voor het tijdvak van 1 augustus 1956 tot en met 31 juli 1957 aan de gemeentelijke dagschool voor de nijverheid de heren M. den Exter, A. Riddersma, C. J. Janse en J. van der Poel, alsmede de heer J. Hulle- man. Tot leraar in natuur- en werktuig kunde in vaste dienst aan deze school werd benoemd de heer M. den Exter, met Ingang van 1 augustus 1956. De heer A. P. J. Dalhuizen te Rotterdam werd benoemd tot tijdelijk leraar in de tekenvakken aan de gemeentelijke industrie- en huishoudschool. De raad aanvaardde in dank het door wijlen mevrouw P. F. Gerlach- Penny aan het stadsmuseum te Vlis singen vermaakte legaat, bestaande uit het schilderij van Schütz senior, voorstellende de „Rede van Vlissin gen". De verschillende voorstellen tot re geling van de financiële afwikkeling van de vergoeding voor oorlogsscha den van Vlissingse woningbouwver enigingen werden zonder meer aan vaard. Ook de verzoeken tot het verlenen van recht van optie voor grondaan koop ontmoetten geen bezwaren. B. en W. kregen een krediet van f 6000 voor de uitvoering van draina ge-werkzaamheden op het hoofdveld van het sportveldencomplex aan de Irislaan. Er werd f2100 uitgetrokken voor het verlenen van een gratificatie van één procent aan het politiepersoneel. Scheldebeker- z wem wedstrijd op 13 juli a.s. Het comité „Scheldebeker-zwem. strijd" te Vlissingen heeft besloten om Nederlands zwaarste zwemwed strijd dwars over de Schelde van Bres- kens naar Vlissingen dit jaar wel door gang te doen vinden. De wedstrijd is vastgesteld op zaterdag 13 juli en de start is 's middags omstreeks 2.15 uur. Faillissementen in februari Het totaal aantal faillissementen, uitgesproken in februari, bedroeg in Zeeland 3 tegen geen enkele in fe bruari 1956. In geheel Nederland werden in deze periode 113 faillisse menten uitgesproken, tegen 68 in fe bruari 1956. ifvin AANVARING In de havenmonding te Hansweert deed zich weer een aanvaring voor. De „Elise", een binnenvarend motor schip, ontmoette op zijn weg hel sleepschip „Gilbert", dat geladen op weg was naar Brussel. Toen de sche- Sen na de botsing weer uit elkaar reven, bleek het, dat de „Elise" een VEEL EER Het is niet alles rock 'n roll wat de klok slaat bij de jeugd. Lang niet. Dat hebben degenen kunnen onder vinden. die tegenwoordig zijn ge weest bij het optreden van het Sca- pino Ballet in Vlissingen en Goes. Honderden en nog eens honderden opgetogen jongelieden hebben daar hun waardering en bewondering voor het optreden van deze balletgroep niet onder stoelen of banken gesto ken. Integendeel! Met intense belang stelling 'hebben zij het programma van begin tot eind gevolgd, gedul dig luisterend ook naar de uiteen zettingen en telkens opnieuw opge togen reagerend op de prestaties van danseressen en dansers. Ballet is klaarblijkelijk een kunstvorm, die de jeugd sterk aanspreekt en dat was vooral aan het slot van het optreden te merken, toen menig jeugdig toe schouwer met gloeiende wangen van opwinding de zaal verliet. Nog na genietend, van alles, wat er die avond te beleven teas geweest. De Vlissingse Jeugdraad, die sa men met de Z.V.U. het initiatief tot deze voorstelling nam, heeft er bij- zonder veel eer mee ingelegd en er rest nog slechts te wensen, dat het niet bij één avond zal blijven. flink gat in de romp had opgelopen. Het schip keerde terug om op een werf gerepareerd te worden. De „Gil bert", die ook schade opliep, kon de reis voortzetten. GEVALLEN De oude ijzeren hekken, die de Ne derlands hervormde kerk in Axel ge durende vele jaren omringd hebben, zijn niet meer. Zij vielen onder de dreunende slagen van de slopersha mer. Het ijzer zal vervangen worden door steen. Een muurtje zal in de toekomst de omheining van de kerk vormen. Om tegemoet te komen, aan de eisen, die het moderne verkeer stelt, wordt het muurtje iets van de rijweg Af geplaatst. BESCHERMING Zoals wij reeds meldden, werd veertien dagen geleden een brug wachter op de Lelybrug te Sluis kil aangereden door een vracht auto. Om herhaling van een der gelijk ongeval te voorkomen, heeft de provinciale waterstaat thans op de brugleuning een be schermde Uitwijkplaats gezet, zo dat de brugwachter daar, wanneer hij na het passeren van een schip de brug weer voor het verkeer heeft opengesteld, een veilig Heen komen kan zoeken! VIJFTIG JAAR Uit Sint-Annaland valt weer een gouden bruiloft te melden. Het is het echtpaar C. K. SlagerVan Luijk, dat donderdag 4 april aanstaande 50 jaar getrouwd is. ten wat men nu precies verstaat on der „in de regel". Wethouder Van Popering zou het door de heer Van Sabbep vermelde geval nader bezien. Inderdaad wordt er voldoende toezicht uitgeoefend maar B. en W. zullen de gehele aan gelegenheid nog opnieuw onderzoe ken. Boerderij By de mondelinge rondvraag wees de heer D. Romijn (p.v.d.a.) op het feit dat de boerderij van Barentsen (bij de Bloemenlaan) geheel door de nieuwbouw omgeven wordt. De be woners hebben veel overlast van dit bedrijf, aldus spreker, die als voor beeld de stank van de mestvaalt noemde. Wethouder Van Popering noemde het geval „het taaie ongerief", daar er zich bij de onteigening verschillen de moeilijkheden voordoen. Hy hoopte dat aan de bezwaren weldra een eind zal komen. De heer Marijs bracht vervol gens de dank over namens de ge hele raad voor de wijze waarop B. en W. de raad hebben laten deelnemen aan de ontvangst van het konlnkiyk bezoek bj| de De Ruyter-herdenklng. Burgemeester Kolff totinde zich erkenteiyk voor de waardering In de raad. Hy wees er evenwel op, dat juist het werkcomité, dat reeds zoveel deed, hiervoor de dank toekomt. Op de vraag van de heer Marlis of er op de Boulevard mogelijk een tribune voor de genodigden had ingericht kunnen worden, antwoordde mr. Kolff, dat dit te kostbaar zou zijn geweest. Dit raadslid informeerde nog naar de voorschriften voor het nieuwe gymnastieklokaal aan de President Rooseveltlaan. Namens B. en W. werd geantwoord dat men wel van dit lokaal gebruik kan maken met witte doch niet met zwarte gymnastiekschoenen omdat dit teveel strepen geeft. Daarna werd deze korte zitting ge sloten. (Advertentie) Dat het een King Size is? Die zijn er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret en toch een échte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat u rookt 20 stuks 95 ct 1111111 Mooi gebaar van wethouder Serooskerke (S.) heeft geen burgemeester, zodat wethou der J. Klompe sinds enige jaren als waarnemend burgemeester optreedt. Als zodanig ontvangt hij een jaarsalaris en voorts geniet hij een jaarwedde als wethouder. Bij de behandeling van de gemeentebegroting voor m 1957 vond hij, dat de uitga- venpost „jaarwedde wethouder J. Klompe" wel geschrapt kon worden. De eerste burger van Serooskerke (S.) was van me- M ning, dat hij geen twee sala- rissen moet ontvangen. Ver- =f volgens stelde de raad met al- gemene stemmen de begroting voor dit jaar vast. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GESCHENK VAN 225 ADSPIRANTEN Directeur J. A. Bal werd hartelijk gehuldigd. De Middelburgse gymni eniging „Achilles" heeft hai ste uitvoering weer achter nastiekver- laar vijftig ste uitvoering weer achter de rug. Dat gebeurde vrijdagavond in de grote zaal van het Schuttershof en 225 jongens- en meisjes-adspiranten zorgden er voor. Het mooie geschenk voor een directeur van welke vereni ging dan ook is nog altijd een goede uitvoering. Welnu, directeur Jan A. Bal van „Achilles" kan tevreden zijn, want zijn pupillen hebben metterdaad getoond het op prijs te stellen, dat hun directeur zo veel voor hen doet. Zij boden hem een keurige uitvoering. Voordat de „Achilles"-hope even wel aan het woord kwam, moesten zij eerst nog even iets met de heer Serooskerke (S.) krijgt nog geen gemeentehuis In de onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester, wethou der J. Klompe, gehouden vergade ring van de raad der gemeente Se rooskerke (S.), werd medegedeeld, dat het verzoek om rijksgoedkeuring voor de bouw van een gemeentehuis annex verenigingsgebouw is afgewe zen. De voorzitter zeide dit zeer te betreuren, temeer omdat thans de bijdrage uit de zogenaamde „com* missarissenpot" van het Rampen fonds verloren dreigt te gaan. B. eu W. zullen echter trachten alsnog goedkeuring te verkrijgen. Antwerpen en de vaargeul van Bath. Verklaring van minister Anseele over Moerdijkkanaal In de Belgische Senaat hééft oud minister Segers verklaard, dat België in verband met de waterwegen-kwes tie een diplomatieke nederlaag heeft geleden. In zijn antwoord zei de minister .ja P.T.T. en Transportwezen, de heer Anseele, dat de toekomst van do haven van Antwerpen van de vaargeul van Bath afhangt. De wer ken aldaar moeten een prioriteit heb ben. Langs de Schelde zullen radarin- stallaties worden geplaatst. Tenslotte zei de minister nog vol gens „De Maasbode": Men is druk aan het onderhandelen over het Moerdijkkanaal. Er is geen verande ring in de houding van de Belgische regering: zij blijft de eis van het Moerdijkkanaal handhaven. Aldus luiden ook de instructies aan de on derhandelaars. De zaak van de Stop van Ternaayen is geregeld; men is het er echter niet over eens, of zulks al dan niet in het voordeel van Ant werpen uitvalt. Bal vereffenen. Want deze uitvoering, „zijn" 50e uitvoering, kon toch niet ongemerkt voorbijgaan. Na het ope ningswoord van het bestuurslid C. Nieuwenburg die in verband met de ziekte van voorzitter K. de Vries de aanwezigen welkom heette werd de heer Bal „de spil waar de uitvoeringen om draaien", hartelijk gehuldigd bij monde van de heer J. Geers. Namens de leden van de gym nastiekvereniging bood de vroegere penningmeester de directeur een ra diomeubel aan, terwijl mevrouw Bal verrast werd met bloemen. Nadat de 34 man sterke „Achilles"- signaalafdeling onder leiding van bandleider Jan Arnoldus vervolgens voor een „donderende" ouverture ge zorgd had, lieten de 225 jonge gym nasten met veel ijver en toewijding zien, waartoe zij reeds in staat wa ren. Vanzelfsprekend was dit niet zo spectaculair als het optreden van de signaalafdeling. Het geen overigens te begrijpen was, dat kan en mag men niet verwachten van jongens en meisjes van zes tot twaalf jaar. Maar wat zij lieten zien, was uitstekend. Maandenlange oefening is er aan voorafgegaan en het vormde de basis voor goede gymnastiek en wat nog belangrijker is voor een goede lichamelijke ontwikkeling. Het geheel was keurig verzorgd. Een vergissing stond deze avond ken nelijk niet in het „Achilles"-woorden- boek, want er werd er maar hoogst zelden een gemaakt. Alles ging keu rig gelijk, waardoor het kijken tot een waar genoegen werd. Vrije oefening, klassikaal brug, lange mat of houdingsoefening, het was allemaal even correct. Een groot aandeel in het slagen van deze avond had ook het Hammond-kwartet on der leiding van Jan Groenewoud, dat de muzikale begeleiding op zich ge nomen had en tevens tussen de num mers door voor vrolijke klanken zorgde. Na de pauze was er zowel voor oud als voor jong te genieten van een vro- liik programma, gebracht door de „Zandkorrels". Hieraan werkten o.a. mee het ensemble „Acquidrum", dat o.l.v. de heer H. van Essen voor enke le verdienstelijke muzieknummers zorgde, en de kunstfluiter Frans Burghs, die „Standchen" van Schu bert ten gehore -bracht, waarbij zijn verloofde mej. Rie Brouwer een bal letimprovisatie danste. Twee smokkelaars uit Aardenburg gepakt Na een bewogen achtervolging zijn Belgische douanebeambten er don derdag in geslaagd te Torhout (B.) een auto tot staan te brengen, die 700 kilo gesmokkelde Nederlandse boter vervoerde. De twee smokke laars, J. C. en H. van B. uit Aarden- burg, zijn in de gevangenis van Brugge opgesloten. (Advertentie) Vakkundige plaatsing. Snelle service bij storingen. Gratis demonstratie aan huis. //DE LICHTBRON'' Lange Noordstraat 14 - Tel. 3373 MIDDELBURG MAANDAG IN SCHUTTERSHOF Opbrengst komt ten goede aan Nationaal Fonds De kleinkunst-amateurs uit Mid delburg, Vlissingen en Goes, die aan gesloten zijn bij de stichting d'Op- rechte Amateur", treden maandag a.s. in het Middelburgse Schutters hof voor het voetlicht. Ongeveer 25 dames en heren, die alle „takken" van kleinkunst beoefenen, zullen die avond hun beste beentje voorzetten. Zij doen dat niet alleen voor het ge noegen van zichzelf en van hun toe hoorders, maar en dat in de eerste plaats ten bate van hun lijdende medemens. Want de opbrengst van deze avond komt ten goede aan het Nationaal Fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming. Enkele weken geleden werd een een dergeiyke avond in Goes verzorgd door Zeeuwse amateurs. Dit werd zo wel financieel als „amateuristisch" gezien een succes. De stichting werd opgericht in 1954 met het doel de amateur een stimulans te geven om zijn werk op hoger peil te brengen. De oprichters willen hi er by ook lei ding geven aan de amateurs, overi gens niet zozeer om hen op te kweken tot beroepsmensen. In het begin van dit jaar werd de Zeeuwse afdeling op gericht en de uitvoering in Goes be wees het nut ervan. Thans worden na Middelburg ook avonden verzorgd in Vlissingen, Oostburg en Zierikzee. Zo worden in het gehele land door de leden van de stichting uitvoeringen gegeven. Elk jaar wijst het stich tingsbestuur een instelling aan. waar voor de opbrengst bestemd wordt. Dit M. C. J. Koper overleden. Op de leeftijd van 63 jaar is over leden de heer M. G. J. Koper, em ployé van de N.Y. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. De heer Ko per was slachtoffer van een verkeers ongeval te Rilland-Bath op 28 decem ber 1956, aan de gevolgen waarvan hij thans is overleden. Het ongeluk ontstond doordat de auto wegens gladheid van het weg dek slipte. De gezongen uitvaartdienst zal plaatsvinden op maandag 1 april 1957 te half tien in de parochiekerk te Vlissingen. Vain 19 maart tot 30 oktobei 1909 was de heer Koper in dienst van de K.M. S. in Den Helder aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik". ,Van 27 mei tot 20 oktober 1910 was hij aan boord vain Hr. Ms. „Tromp". Op 7 maart 1911 kwam hij aan boord van de „Bul hond" als scheepsmaker. Tijdens de mobilisatie en de daarna volgende militaire dienst diende hij het vaderland van 6 november 1915 tot 5 apri'l 1919. Op 7 april 1919 keer de hij terug Hij de K.M.S. aan boord van de kruiser „Java". Op 13 oktober van het jaar 1927 volgde een andere belangrijke datum in het leven van wijlen de heer KoDer, tqen hij een tij delijke aanstelling aannam als uit besteder van aangenomen werk, dit als opvolger van de heer A. Meer man. Op 1 mei 1929 volgde zijn vaste aanstelling als uitbesteder aangeno men werk. Op 1 januari 1953 werd hij aangesteld als chef van de afdeling tarifering. Op 31 juli 1953 was wijlen de heer Koper 40 jaar in dienst van de K.M.S. jaar worden alle recettes overgedra- §en aan het Nationaal Fonds voor de estrljding der kinderverlamming. Zoals reeds opgemerkt, vele soor ten kleinkunst zullen er maandag avond te zien zijn. Er zijn een volks dansgroep en een jeugdorkest, er wordt voorgedragen, een schetsje op gevoerd, muziek gemaakt zowel klassiek als jazz en voorts valt er te genieten van ballet. Dit laatste" komt voor rekening van een negen jarige ballerina. De prestaties worden beoordeeld door juryleden uit de stichting, die tevens zullen beoordelen of de uit voerenden in aanmerking komen om op treden voor radio of televisie. Bo vendien zyn ook radio- en televisie mensen aanwezig. Dan wordt op deze avond de beste uit de groep uitgewezen om Zeeland te vertegenwoordi gen in de landelnke competitie te Amsterdam. Ook worden zeven tallen van oprechte amateurs ge kozen, die eveneens in competi tieverband tegen elkaar „in het veld zullen komen". De Middelburgse middenstanders hebben een groot aantal prezen be schikbaar gesteld (opgehaald door enkele enthousiaste jongelui) voor de verloting, waarvan de opbrengst eveneens ten goede komt van het Na tionaal Fonds. De voorstelling begint om acht uur. Er is in de Zeeuwse hoofdstad ook een comité van aanbeveling samengesteld. Hierin hebben zit ting genomen de heren mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, dr. J. R. van den Borgh, mr. J. F. Hornstra, dr. H. W. Fortgens, drs. E. Kuiper, drs. H. J. van Alphen, A. de Jonge, A. J. van Bennekom en A. A. Leenhouts. (Advertentie) HÉT ADRES VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. VANDAAG. Middelburg: ..Nana", (13 jr.), 19 en 21.16 uur; Schouwburg: „De man, dl# nooit bestond", (14 jr.), 20 uur; Con cert- en Gehoorzaal: 2e dag solisten concours 11—22 uur. Schuttershof: Uitvoering Achilles-senioren, 20 uur; Van Benthem en Jutting: Boeken markt, opening 11 15 uur: Mod- deroord: Zeeuwse veldloopkampioen schappen, 16 uur; Markt: Swift—Dee- tos, 16.30 uur voo-wedstrljden van af 14.30 uur; Prov. Bibliotheek: expo sitie over Rome, 10—12.30 en 16.3018 u. Vlissingen Alhambra: „Don tknock the rock", (14 jr.), 19 en 21 uur; Duxor: „Curucu van de Amazone", (14 jr.), 19 en 21 uur; Concertgebouw: Spoorweg Toneelvereniging, 20 uur. Goes Grand: „Don 't knock the rock", (14 jaar), 19 en 21 uur. Schuttershof; Kinderoperette „Rozet- te", 14.30 uur. „De Prins van Oran je": Voorjaarsconferentie Zondags- schoolleld(st)ers Noord- en Zuid-Be veland, 14.30 uur. MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur; Schuttershof: uitvoering „d'Oprechte Amateur". 20 u. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 19 en 21 uur; Luxor. als vandaag, 19 en 21 uur. Goes Grand: als vandaag, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2