PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Acht oliemaatschappijen leggen buisleiding Perzië-Turkse kust Makarios: praten na terugkeer op Cyprus Z.L.M.-expositie in Zierikzee zal vele bezoekers trekken BiLl MILITAIREN DOORZOCHTEN BANKGEBOUW TE DJAKARTA 200e jaargang - no. 76 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 63 cent per week; 8.50 p. kw.; fr. p.p. 8.75 per kw. Losse nummer* 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 maart '57 ADVERTEN1 Int. m Kleine advertentie» (max. 8 rt 21 cent p. regel met een mml van1.— „Brieven of bureau v. d. blad" 25 cent i Giro no. 358M8 P.Z.C.. Middel Bureaus: Vllssingen, Walatr. 58—80, tel. 2355 lijnen (b.g.«. 848 of >04); Middelburg. Markt 61, tel. 2841: Goes, Lange Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2221; Ooetbui Nieuws treat a. tel. Terr werijstr. 2; Zlerlkiee: N. Bogerd»:raat 24. NIET OVERGELEVERD AAN NASSER Grote Drie waarschuwen reders: „Vaar nog niet door Suezkanaal" Er worden thans Brits-Frans-Amerikaanse besprekingen gevoerd over het jongste Egyptische memorandum betreffende het Suez-ka- naal. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken deelde op een persconferentie mede, dat Frankrijk, evenals Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, de reders heeft gewaar schuwd tot nader order geen gebruik van het kanaal te maken. „Frankrjjk staat zeer gunstig tegenover de thans in studie zijnde plan nen, om oliebuisleidingen door Turkije en Israël aan te leggen", zo verklaarde hij. „De westerse staten kunnen niet toestaan dat hun economie is overgeleverd aan de genade van Egypte". Intussen werd te New York medegedeeld, dat acht oliemaatschap pijen tegen het einde van dit jaar een begin zullen maken met de aan leg van een buisleiding van de Perzische Golf naar de Turkse kust. De buisleiding zal een doorsnede van 84 centimeter hebben en een miljoen vaten olie per dag kunnen vervoeren. De acht samenwerken de maatschappijen de Compagnie de maatschappijen zijn de Compag nie Frangaise des Pétroles, de Ko ninklijke Shell, de Texas Company, de Gulf Oil, de Standard Oil of California, de British Petroleum, de Standard Oil of New-Yersey en de Socony Mobil Oil. In het Suezkanaal heeft vrijdag voor het eerst sinds de blokkade een flinke bedrijvigheid geheerst. Vrij dagmorgen voer een groot konvooi, met het 7000 ton metende Italiaanse vrachtschip „Sandro Primo" voorop, bil Suez het kanaal binnen. Egypti sche, Amerikaanse en Russische loodsen voerden de navigatie. Alle schepen hebben de kanaalgelden aan de Egyptische autoriteiten betaald. Onderhoud in gevaar. In het Egyptische memorandum over de vaart door het Suezkanaal stond onder meer, dat de kanaalgel den bij voortuitbetaling aan de Egyp tische Suezmaatschappij moeten wor den afgedragen. Egypte zal, zo heet het verder, 25 procent van zijn ka naal-inkomsten reserveren voor een fonds ter ontwikkeling van het ka naal. Nu het Nederlandse baggerma- terieel grotendeels uit het kanaal is teruggetrokken, zal het echter nog geruime tijd kunnen duren, voordat het normale onderhouds werk zal worden voortgezet. Door Nu ook Russische nota voor Denen. Een nota van de Russische minister president Boelganin, „ongeveer van dezelfde aard als die, welke de Noor se regering ontving" is gisteravond aan de Deense regering ter hand ge steld. Aldus verneemt U.P. in welin gelichte kringen in Kopenhagen. De Deense minister-president Han sen weigerde alle inlichtingen en deelde mede, dat de nota zondag avond gepubliceerd zal worden. De commissie inzake buitenlandse aangelegenheden uit het Deense par lement is tegen hedenmiddag in spoedzitting bijeengeroepen De regering van ae Sowjet-Unie heeft vrijdag in een nota aan Zwe den zich nogmaals beklaagd over Zweedse spionage in de Sowjet-Unie en verzocht, een einde er aan te ma ken, aldus een bekendmaking van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken. Koningin Juliana heeft vrijdag op Hws ten Bosch dr. A. B. Speelcen- brink beëdigd als gouverneur van de Nederlandse Antillen. Dr. Speekenbrink komt by het paleis aan. de nationalisatie van het Suez kanaal zijn ook de plannen van de oude Suezkanaalmaatschappij voor de verbreding van enkele de len van dit werk getorpedeerd. Op 1 augustus 1956 zou de aanbe steding van dit werk geschieden, dat twee iaar zou duren en waar mee een bedrag van ongeveer 10 miljoen gulden zou zijn gemoeid... Premier Ben Goerion van Israël heeft in een interview verklaard, dat de toestand in het Midden-Oosten „zeer ernstig" zou worden, als de verzekeringen, die aan Israël waren gegeven ten aanzien van de Golf van Akaba, niet beter werden nageko men dan die aangaande het bestuur van de strook van Gaza. Prijs bruinbrood één cent omlaag De Nederlandse bakkers zullen de prijs van het bruinbrood met 1 cent per 800 gram verlagen. Aan gaande de andere broodsoorten zal later een beslissing worden geno- Glsteren hebben de Nederlandse Bakkerijinstellingen en het ministe rie van economische zaken overleg gepleegd over verlaging van de broodprijs. Inzake het bruinbrood heeft de bakkerijstichting zich bereid verklaard, tot prijsverlaging. Voor het overige zal het overleg worden voortgezet. Margarine na 8 april een cent goedkoper De bond van Nederlandse marga rinefabrikanten heeft na overleg met de minister van economische zaken besloten de prjjs van het pakje mar garine met Ingang van 8 april met één cent te verlagen. Deze prijsverlaging is mogelijk door de daling van enkele grondstof - fenprijzen. De verlaagde prijs geldt echter niet voor plantaardige marga rine. Deze foto geeft een overzicht van de werkzaamheden aan de Veleer tunnelgezien vanaf, de kanaalzyde. Salisbury treedt uit protest af De markies van Salisbury is af getreden als voorzitter van de Britse kroonraad uit protest tegen de vrijlating van aartsbisschop Makarios. Aldus een officiële mededeling in Londen, waarin tevens de graaf van Home officieel als de opvolger van de markies van Salisbury wordt aangekondigd. Dit aftreden betekent de ernstig ste aan de openbaarheild tredende scheuring in enig conservatief ka binet sinds Eden voor de oorlog uit het ministerie-Chamberlain trad uit protest tegen de toegeeflijkheid tegenover Duitsland. Salisbury werd vaak de machtig ste man van Engeland genoemd, een „maker van premiers". Men zeide wel, dat de benoeming van MacMil- lan is geschied op aandrang van hem en sir Winston Churchill. Ook als leider der conservatieven in het Ho gerhuis heeft Salisbury zijn ontslag genomen. Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft vrijdag tijdens een fiersconferentie te Mahé (Seychel- en) gezegd, niet bereid te zijn om over de politieke toekomst van Cyprus te onderhandelen als hem niet wordt, toegestaan naar Cy prus terug te keren. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat hij binnen kort naar Cyprus zal kunnen te rugkeren. Hij wenste de nadruk er op te leggen, dat voor het volk van Cyprus „een democratische en rechtvaardige oplossing slechts neerkomt op de toepassing van het zelfbeschikkingsrecht". Dit einddoel zou hij blijven na streven. Te Nicosia Is vrijdagavond een uit gaansverbod afgekondigd voor de tijd tussen zonsonder- en zonsopgang en wel voor personen beneden de 27; het. geldt ook voor Britse onderdanen. Dit geschiedde, nadat de bevolking 24 uur lang op luidruchtige wijze uiting had gegeven aan haar vreugde over de vrijlating van aartsbisschop Ma karios. In Nicosia hadden zich scher mutselingen voorgedaan tussen feest vierders en de veiligheidspolitie, die Kees Pruis overleden Te zijnen huize is donderdagavond na een langdurig lijden op 68-jarige leeftijd overleden de cabaretier en revue-artiest Kees Pruis. Bijna een halve eeuw heeft Kees Pruis op de planken gestaan en tal van successen geoogst, voor het laatst is hij opge treden op de laatste avond van het vorige jaar (voor militairen in Er- melo). Volgens de uitdrukkelijke wens van de overledene zal de begrafenis in alle stilte geschieden gebruik maakte van traangas om de menigte te verspreiden. Leden van de Turkse hulppolitie voerden met gummiknuppels een charge uit. SALISBURY ..misnoegd over Makarios.. iiifliiiiiiuiinniiiiiiiiiiinuiniiHiiiiiiiiiiBiiiiiniiiiiiniiii Luchtvaartoverleg met V.S. in impasse Drs. van der Beugel sprak met Dulles Staatssecretaris Van der Bengel, dir hoofd is van de Nederlandse dc- 1 ovatie voor de lacbtvaartonderhan- delingen met de Verenigde Staten, neemt aan, dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Fos ter Dulles, zich het komende week eind persoonlijk zal gaan bemoeien met de besprekingen Dulles heeft over deze onderhandelingen, die tot gisteren toe geen enkel resultaat heb ben opgeleverd, nauw contact met president Eisenhower. Het komende weekeinde zal het Amerikaanse mi nisterie vau buitenlandse zaken zich met de Amerikaanse delegatie nog maals beraden. Maandag zal dan waarschijnlijk een wellicht laatste bespreking met de Nederlandse delegatie worden gehouden Dit heeft staatssecretairs Van der Beugel gisteren in Washington tegen over verslaggevers verklaard, nadat hij een onderhoud var. drie kwartier had gehad met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. De heer Van der Beugel gaf te kennen, dat de nu reeds anderhalve week durende onderhandelingen volledig in een impasse zijn geraakt. Niette min hoopte hij, dat het beraad aan Amerikaanse zijde de komende dagen alsnog tot gevolg zal hebben, dat een compromis kan worden bereikt. Mi nister Dulles had hem gesproken over „interne moeilijkheden" aan Ameri kaanse zijde. Tijdens het onderhoud, zo zei drs. Van der Beugel, heb ik de minister meegedeeld, dat het Neder landse standpunt niet kan worden gewijzigd en heb ik een beroep ge daan op de Amerikaanse regering om van het hare terug te komen. „LAAT EEN VROUW KABINET FORMEREN" Soekarno over leiders die van gouden borden eten. Troepen van het plaatselijk mili tair commando van Djakarta hebben vrijdag alle bankgebouwen in de za kenwijk van Djakarta doorzocht, zo wel die van de Indonesische nationale banken als van de buitenlandse bank ondernemingen. Deze invallen hielden verband met het opsporen van mogelijke documen ten, verband houdende met „buiten landse subversieve activiteit" en het overtreden van de deviezenvoorschrif- ten. Tevens hadden zij ten doel, naar van de zijde van het militair com mando werd medegedeeld, het op sporen van eventueel in de bankge bouwen verborgen illegale wapens. Vrijdagmorgen vroeg, voordat met de onderzoekingen werd begonnen, werd de benedenstad van Djakarta, waar de meeste banken gevestigd zijn „afgegrendeld". De cliënten mochten de banken wel binnentreden, doch deze niet weer verlaten voordat het onderzoek afgelopen was. Mevrouw Fatmawati Soekarno, de eerste echtgenote van de pre sident, heeft vrijdag de vraag ge steld of niet beter een vrouw kan worden belast met de formatie van een nieuw kabinet In een open brief tot haar echt genoot (van wie zij reeds twee jaar gescheiden leeft) tot de vroe gere vice-president dr. Mohammed Hatta en tot andere vooraanstaan de leiders, zeide zij„Als een moe der van het volk en als „first lady", die in het presidentiële pa- I teven, ben ik bereid - hebt ten aanzien van de hooggeplaat ste functionarissen en dat L' niet alleen voor hun belaugen gebruikt wilt worden. Het is twijfelachtig of de leiders, die in luxe en weelde le ven, en eten van gouden borden en schalen, wel op een eerlijke manier aan hun welstand komen." VOOR HET EERST NA TWINTIG JAAR Waf er na de ramp werd bereikt op Schouwen-Duiveland „Twintig jaar ls het geleden, dat de Zeeuwse LandbouwmaatschappU te Zierikzee een tentoonstelling heeft georganiseerd. In 1937 werd op Schou wen-Duiveland de laatste tentoonstelling gehouden en sindsdien zijn de om standigheden aanzienlijk veranderd en gewijzigd. Ondanks de veranderin gen ten goede, die vooral na de februarl-ramp van 1953 hebben plaats ge vonden in de vorm van herverkavelingen e.d. hebben de organisatoren van deze grootse tentoonstelling tegen, dat in de agrarische sector momenteel gesproken kan worden van een aflopend tij, waardoor hét grote enthousias me eigenlijk ontbreekt." KORTE PREDIKATIE TOEN KREEG JUDAS BEROUW. Mattheus 21:3a. Judas begint zjjn loopbaan als discipel van Jezus, maar beëindigt deze als zelfmoordenaar. Judas, die zijn Meester verraadt, maar als hij ziet, dat Jezus veroor- ui er ld is, krjjgt hij berouw, zijn kwa de geweten gnat spreken om zyn doortrapte daad. Nu het te laat is, gaat hij naar zijn medeplichtigen, dc over priesters cn de oudsten en schreeuwt het in radeloosheid uit: ,Jk heb gezondigd, onschuldig bloed verraden." Maar hun antwoord ri.' „Wat gaat ons dit aan. Gij moet zelf maar zien wat er van komt." Dan smijt hij de zilverlingen, het verradersloon, door de tempel, gaat weg en hangt zich op. Als wy uit Matthcus 27 dit alles lezen van Judas'daad e,i Zyn dood, dan is dit huiveringwekkend, hier is alles duisternis. Alleen is er sprake van berouw, echter van een berouw, dat tot een wanhoopsdaad voert. Een berouw zonder geloof. Dunte plaatst in zijn de verrader Judas, in de onderste kring, in dc. sfeer van het eeuwige ijs, waar alles bevriest. Er is wel smart, maar .1 geen mog^.-jkheid om haar te uiten. leis placht t. loven, bon ,k hereto De r. ,-,„;ven lot IfjJcmlal- mijielf op te otteren m het belang te„ ,,eztcMeZ die fn onzeg- bare angst verwringen, verstarren. Dat is het peilloze van het berouw van Judas, wat hem brengt tot de wanhoop, en hem belet te vluchten tot God, iu een vreseltfkc zelfmislei ding, alsof men zo door de hand aan zichzelf te slaan. God ontlopen kan, en daardoor verlost kan raken uit de ellende. Dit is de ergste zelfmis leiding. Judas kreeg berouw, maar zijn sprekende geweten is geen verlos sende macht. Bet geweten is wel een hardr rechter, overtuigt de mens van schuld, en kan ons zélfs tot de tvan- hoon brengen. Maar nllegp bij Christus is er voor elk wanhopig, schuldig mens Red ding, door z'n toevlucht te zoeken bij Hem. die het Leven is. Ieder vertwijfeld mens mag horen dat Hij onze Verlosser is. „Wat buigt gij U neder, o, mijn van land en volk." Soekarno zelf zei in een toespraak te Rankasbetoeng onder meer: „Ik kan zeker begrijpen, dat U grieven Aldus de voorzitter van de Z.L.M., district Schouwen Duiveland, de heer A. M. Geluk, tijdens een persconfe rentie In het Huis van Nassau te Zierikzee. „Dit neemt echter niet weg", zo vervolgde hij. „dat alles wordt ge daan om de tentoonstelling een suc ces te doen worden. Vooral ook het prettige contact dat we tot nu toe gehad hebben met he gemeentebe stuur, doet ons de toekomst zonder schroom tegemoet zien. Schouwen Duiveland organiseert de tentoonstelling vooral om te tonen wat na de februari-ramp bereikt is en wat we ons voorstellen te bereiken". De tentoonstelling wordt gehouden op donderdag 4, vrijdag 5 en zater dag 6 juli; zij zal een oppervlakte beslaan van ruim 125.000 m2. De plaats waar het geheel zal verschij nen is de zuidhoek van Zierikzee, het nieuwe industrieterrein, vlak bij de aankomst van de provinciale boot uit Katseveer, verder omzoomd door de nieuwe haven en de weg naar Zijpe. Het is de bedoeling dat de commis saris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot de openingsplechtigheid om streeks 12 uur zal verrichten. In de Concertzaal te Zierikzee zal 's mid dags de algemene vergadering wor den gehouden. Na afloop van deze vergadering zullen hoofdbestuur en genodigden door het gemeentebestuur van Zie rikzee in het stadhuis officieel wor den ontvangen. Deze dag wordt be sloten met een diner. Excursies De eerste dag van dc tentoonstel ling, dus de donderdae en de zater dag. de laatste dag, zullen voorts een aantal excursies worden gehouden over het eiland. Men hoopt hiervoor (Vervolg op pag. 10) (ziel, en zijt gij onrustig in mijT Hoop op God. want ik zul Hem (nog loven, m\jn Verlosser en mijn God." Riïlund-Bath. C. den Engelse. DE VERWACHT... DROOG WEER. Opklaringen, maar plaatselijk ook wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere middagtempera turen. ZON EN MAAN 31 maart Zon op Maan op 1 april Zon op 6.18 Maan op 6.24 onder 19.14 onder 19.43 onder 19.15 onder 20.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1