PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britten en Amerikanen bereid bij atoomproeven Russen toe te laten A Behoort Zeeland tot „het Westen" of tot „overig Nederland" EINDE ENGELSE STAKINGEN NOG DEZE WEEK VERWACHT DRS. VAN DER BEUGEL LIET ZIJN OPTIMISME VAREN DE Bill VERWACHT... 200e jaargang - no. 71 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; 6.50 p. kw,; ir. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 maart '57 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm. Mlntm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. regale) 21 cent p. regel met een minimum van L—„Brieven of adree bureau v. d. blad" 23 cent meer. Giro no. 15*100 P.ZC.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58—60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 104); Middelburg, Markt 61, tel. SMI; Goes, Lange Vo.-ststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 222$; Oostburg, Nleu-.v*-.raat 41, tel. 20; Tcmcuien, Brouwerijstr. J; Zlerlkiae: N. Bogerdstraat 24. «et. BERMUDACONFERENTIE TEN EINDE Geleide projectielen met 2400 km- actieradius voor Groot-Brittannië President Eisenhower en premier MacMillan hebben in het communi qué, dat na hun besprekingen van de afgelopen drie dagen op de Bermu da-eilanden is uitgegeven, verklaard, dat zij bereid zijn de Verenigde Na ties van te voren op de hoogte te stellen van Amerikaanse en Britse atoomproeven, zodat buitenlandse waarnemers die kunnen bijwonen, als de Sowjet-Unie dat ook doet. Wat het Midden-Oosten betreft verklaren de Amerikaanse president en de Britse premier, dat spoedige uitvoering van de recente resoluties van de algemene vergadering der Verenigde Naties inzake de strook van Gaza en de Golf van Akaba nodig is. De beide staatslieden zijn het er in beginsel over eens, dat „In het be lang van de wederzijdse verdediging en economie de Ver. Staten bepaal de geleide projectielen voor de Britse strijdkrachten beschikbaar zullen stellen". Zij erkennen, dat „er oprechte be zorgdheid bestaat dat voortgezette atoomproeven de radio-actieve stra ling in de wereld mogelijk zullen ver groten tot een peil, dat schadelijk zou kunnen zijn". Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt, dat dit niet zal gebeuren zo lang men zich met de proefnemin gen beperkt. De ver. Staten en Engeland zijn dan ook van plan hun proeven zoda nig uit te voeren, dat de radlo-acti- vitelt tot niet meer dan een fractie van het peil, dat gevaarlijk zou kun nen zijn, stijgt. De geleide projectielen zullen zijn uitgerust met atoomladingen, maar ,de Amerikaanse leden van gemeenschappelijke Brits-Ameri kaanse groepen, die met de zorg voor de projectielen belast zijn, zullen de controle over de atoom ladingen behouden. De president en de premier ver klaren, dat zij „in een wereld van toenemende onderlinge afhanke lijkheid hun verantwoordelijkheid erkennen om te streven naar coördinatie van hun buitenlandse politiek, in het belang van een vrede welke gepaard gaat met rechtvaardigheid". Het communiqué gaat vergezeld van twee aanhangsels, waarin nog melding wordt gemaakt van een aantal punten van overeenstemming en de conclusies, waartoe men bij de besprekingen is gekomen. Deze punten zijn o.a. Erkenning van de waarde van collectieve veiligheidsverdragen bin nen het raam van de V.N. en het speciale belang van de Noordatlan- tische-verdragsorganisatie voor be- leide landen als de hoeksteen van hun politiek in het Westen. Bevestiging van het gemeen schappelijke belang bij de ontwikke ling van de Europese eenheid binnen de Atlantische gemeenschap. Bereidheid van de V.S. om deel te nemen aan het werk van de mili taire commissie van het Verdrag van Bagdad. Steun voor het recht van het Duitse volk op spoedige hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid. De perschef van president Eisen hower, James Hagerty, verklaarde Of er iets aan de hand was met de luchtverversing in Tucker's Town op Bermuda of datde besprekingen, die president Eisenhower en premier MacMillan daar Voeren over minder welriekende onderwerpen handelden we weten het niet, maar een feit is, dat een handig fotograaf eerst de Britse premier met de vingers aan zpn neus knipte en even later Ame- rika's eerste burger op de plaat vastlegdeterwijl die stijf zijn neus dichtkneep. In antwoord op vragen van journa listen, dat Russische waarnemers Britse en Amerikaanse proeven met kernwapens zouden kunnen bijwo nen, indien dit geschiedt op basis van wederkerigheid. Aangaande de projectielen voor Engeland zei hij, dat zich, hieronder intercontinentale ballistische projec tielen van middelgrote reikwijdte (2400 km) zullen bevinden. Hij wei gerde echter verdere bijzonderheden te geven. President Eisenhower keerde zon- ig van de Bermu Vashington terug. Tijdens een persconferentie, gis teravond, heeft MacMillan ver klaard, dat er in beginsel géén onopgeloste vraagstukken meer zijn tussen de V.S. en Engeland betreffende het Midden-Oosten. Hedenochtend arriveren op Ber muda drie Canadese ministers om te Kraten met de Britse leiders die juist un besprekingen met president Eisenhower afgesloten zullen heb ben. De Canadezen premier Lonis St. Laurent, minister van buiten landse zaken Lester Pearson en mi nister van handel Clarence Decatur Horve zullen door premier Mac Millan Ingelicht worden over de re sultaten van het Anglo-Amerikaan- se overleg. Mollet: „Israël kan op Frankrijk rekenen". Premier Mollet van Frankrük heeft zaterdag gezegd dat het Is raëlische volk op Frankrijks steun kan rekenen om het recht te «'/#en eerbiedigen en de vrede te bewa ren. Er is nooit een tijd geweest, zei hij, dat het voor vrije mensen zo belangrijk was blijk te geven van hun solidariteit met Israël. Naar in diplomatieke kring verno men wordt, heeft de Egyptische pre sident Nasser zaterdag tijdens zijn bespreking met de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Dag Ham- marskjöld, verklaard, dat Egypte ge neigd is een gebruikersgemeenschap voor het Suezkanaal te aanvaarden echter met dit voorbehoud, dat deze „gebruikersgemeenschap" er een moet zijn van privé-personen, die slechts een zakelijke onderhande lingsbasis hebben. Latere berichten melden, dat de besprekingen in Cairo „in de richting van 'n redelijke oplossing gaan". Het Suez-kanaal is zaterdag open gesteld voor schepen tot 2500 ton. Het Egyptische blad „Al Akhbar", meldde zondag, dat het Nederlandse schip „Casablanca" (499 ton) van daag 't Suezkanaal zal passeren. Het tolgeld wordt aan de Egyptische au toriteiten betaald, aldus het blad. Bromfietser en motorrijder omgekomen Zaterdagmiddag is te Nijmegen de 57-jarige gehuwde bromfietser F. H. uit Nijmegen met zijn bromfiets te gen een bus van de gemeente Nijme gen gereden en gedood. Zondag is op de rijksweg no. I onder de gemeente Naarden de 29- iarige motorrijder W. G. P. tegen een auto gebotst en is aan de beko men verwondingen overleden. Er zijn thans 1.200.000 man bij betrokken. Naar zondag In Londen verluidde zal de staking van de Britse scheeps- bouwarbeiders en metaalbewerkers waarschijnlijk nog deze week aflo pen door het aanbod van de werkge vers voor een loonsverhoging van vijf percent. Zoals bekend heeft het verbond van vakverenigingen in de scheepsbouw- en metaalindustrie een verhoging van 10 percent geëist. Deze verhoging zou de werkgevers op ruim één miljard gulden per jaar komen te staan. Commentators uit politieke en in dustriële kringen voorspelden zondag dat het aanbod van vijf percent ge daan zal worden op de komende on derhandelingen tussen beide partijen. De vakbonden moeten bij wijze van tegenprestatie echter beloven, dat zij de produktiviteit zullen opvoeren. De staking van de scheepsbouw- arbeiders omvat 200.000 man van 70 werven. Ongeveer 600 schepen, die in aanbouw zijn of gerepareerd moeten worden, hebben hiervan de weerslag ondervonden. De staking van de metaalbewer kers, die zaterdag is ingegaan, om vat een miljoen man, werkzaam in tien centra van sleutelindustrieën. De Engelse minister voor de be voorrading, Aybrey Jones, heeft ver klaard, dat, wanneer de bestaande druk op liet pond sterling, welke ver oorzaakt werd door de sfakingssitua- tie, zeer ver zou gaan, dit wel eens op een nieuwe devaluatie van het pond sterling zou kunnen uitlopen. Jongens van het matrozen-op- leidingsschip „Pollux" te Am- |f sterdam hebben zaterdagmid- dag i» het Rijksmuseum van M de hoofdstad de Nationale Ten- toonstelling geopend, waarmee de 350 jaar geleden te Vhssin- gen geboren Michiel Adriaans, m zoon de Ruyter werd herdacht. Zjj hesen o.m. aan een midden ia de grote zaal staande ra de s Nederlandse driekleur en daar. na seinvlaggen, waarmee de initialen M. A. R. en het ge- tal 350 werden uitgebeeld. M Aardschokken troffen San Francisco. In het gebied van San Francisco zijn vrijdag in vier-en-een half uur tijdv vier aardschokken gevoeld. Na de vierde beving riep de burgemees ter van San Fransicso de raad voor hulpverlening bij rampen bijeen. Dit orgaan is in het leven geroepen om op te treden bij atoomaanvallen. Alle scholen in het gebied van San Francisco werden ontruimd, evenals de zakenpanden in Dale City, tien ki lometer ten zuiden van San Fran cisco. De eerste en derde schok waren licht, de tweede en vierde beving had den tot gevolg, dat gebouwen in de stad stonden te schudden. De hevige schokken gingen gepaard met ge rommel. De derde etage van een warenhuis werd ernstig beschadigd, gevangenen in een strafinrichting raakten in pa niek en het telefoonverkeer in de stad liep vast door het grote aantal ge sprekken. Er ontstonden breuken in gasleidingen en er braken tientallen kleine branden uit. Vijftig personen werden wegens shock behandeld. Meer dan tien personen liepen ver wondingen op. LUCHTVAARTGESPREK IN WASHINGTON Bij mislukking minder geld voor defensie? De luchtvaartbesprekingen tus sen de Verenigde Staten en Neder- De Amerikaanse senaatscommis sie voor buitenlandse handel is voor nemens de kwestie woensdag te be spreken. United Press meldt, dat staats secretaris Van der Beugel heden zal aandringen op het openbaar maken van het standpunt van de land in Washington verlopen traag Amerikaanse regering. De Neder- en leveren nog geen resultaten op.Iandse delegatieleider zou voorne- iandse delegatieleider drs. Van der Beugel zijn oorspronkelijk optimis me hebben laten varen. Men is van mening, dat de instructie voor de besprekingen van president Eisen hower, waarin gezegd werd, dat de onderhandelaars het Nederlandse standpunt ernstig moesten overwe gen, weliswaar blijk gaf van een welwillende benadering van de kwestie door de Amerikaanse re gering en van een officiële poging tot het beteugelen van de druk op het Congres door de Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen, maar voorlopig zonder veel resultaat. Russische troepen blijven in Hongarije De minister van staat Marosan heeft volgens het Hongaarse persbu reau M.T.I. zaterdagavond op een bn- eenkomst in Csepel, de industriële voorstad van Boedapest, verklaard, dat de Sowjet-troepen in Hongarije zullen blijven, „zolang de Amerikaan se strijdkrachten in Duitsland, Italië en andere plaatsen" gelegerd zijn. Indien de Amerikaanse strijdkrach ten echter vertrekken, zal de aanwe zigheid van Sowjet-troepen in Honga rije, Polen en elders „ongetwijfeld niet meer nodig zijn". OOK IN DE RANDSTAD DENKT MEN PROVINCIAAL Merkwaardige brochure van het E.T.I. Zuid-Holland De industrialisatie-mogelijkheden van de „buitengewesten", die ter on derscheiding van de Randstad Holland ook wel „overig Nederland" worden genoemd en waartoe Zeeland ook behoort, worden steeds meer het onder werp van discussie. Nadat jarenlang slechts theoretisch aandacht aan deze zaak was geschonken, is de praktische belangstelling gekomen met de be kende publikatie. „Het westen en overig Nederland". De publieke opiuie heeft er zich meester van gemaakt en de regering zal er zich ongetwijfeld binnen niet al te lange tijd over uitspreken. Gezien de verstedelijking van Nederland, waar de bevolking zich jaarlijks vermeerdert met ongeveer 125.000 zielen en gelet op de opgave elk jaar z.eker 50.000 en na 1960 60.000 of 70.000 arbeidsplaatsen voor mannen te creëren, rijst de vraag, waar dit moet gebeuren. De gebieden, die van de bevolkingsaanwas bet meeste profijt trokken het westen hebben er echter alle belang bü daarover niet te praten. Maar nu het onderwerp aan de orde is gesteld is ook het westen gedwongen stelling te nemen! Het Economisch Technologisch In-zwaartepunt valt daarbij op het wes- stituut voor Zuid-Holland heeft zich ten en westelijk Noordbrabant, aldus dezer dagen in zijn kwartaalbericht I het instituut. aan dat onderwerp gewijd. In het I Het is duidelijk dat hier met al te kort komt zijn beschouwing hierop e begrippen wordt gewerkt. Wat neer, dat dit vraagstuk in eerste aan- is b.v. een vérgaande spreiding. In de leg van economische aard is. Stimu- brochure vindt men uitgesproken, dat lering van industrie-vestiging buiten i een plaats als Den Bosch in dit beeld het westen zal de groei van de be- J thuis hoort. Waarom echter worden staande industriegebieden weinig i Emmen, Delfzijl, Twente, Arnhem, beïnvloeden, omdat ae vestigingsfac toren daar toch minder gunstig zijn. Vérgaande spreiding mist iedere eco nomische basis. Het natuurlgke Nijmegen, de mijnstreek en Eindho ven niet beschouwd als even gunstige kansen biedend. Daar voltrekt zich toch zeker een even „natuurlijke" ont wikkeling? Wat is trouwens het ver schil tussen „kunstmatig" en „na tuurlijk"? De aanleg van de Nieuwe Waterweg en van het Rotterdamse vliegveld (dicht bij Schiphol) zal, evenals de verbeteringen van 't Am sterdam-Rijnkanaal, zonder twijfel wel „natuurlijk" zjjn volgens deze vi sie. Het tegenhouden van het Moer dijkkanaal door Rotterdam zal in de ze gedachtengang wel even natuur lijk zijn als de Antwerpse aandrang om dit kanaal aan te leggen kunst matig is. Industrie-terreinen aanleg gen langs de Westerschelde zal wel weer kunstmatig zijn. Het is duidelijk dat wij met deze begrippen niets an ders kunnen beginnen dan aantonen dat het westen recht heeft op hand having van zjjn voorsprong. Het is trouwens typerend, dat de hele Wes terschelde tot aan Antwerpen in deze publikatie wordt vergeten. DECENTRALISATIE Alles draait om het gevaar het wes ten afbreuk te doen. De decentrali satie van na de oorlog wordt vooral geweten aan het woningtekort in het westen en niet aan het steeds verbe terde transport, het rustige arbeids klimaat elders en het feit. dat toon verschillen steeds minder een rol spe len. Kon men vroeger nog net op 20 km afstand zitten van de grote con sumptie-centra. thans kan Rotter dam voor steeds meer produkten ook (Vervolg op pag. 7) Iandse delegatieleider zou voorne mens zijn op het hoogste politieke niveau een demarche uit te voeren, Indien zou blijken, dat de bijeen komst van de senaatscommissie van woensdag in verband zou staan met het trage verloop der onderhande lingen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de Nederlands delegatie vóór het eind van deze week resultaten wenst te zien. In sommige Amerikaanse kringen kan men de mening horen, dat wanneer de luchtvaartonderhan delingen mislukken, minister Staf op 1 april in Washington een ver mindering van de Nederlandse de fensie-inspanning zou moeten aan kondigen. U.P. meldt voorts, dat ook in Bel gië, Zwitserland en Australië het verloop der besprekingen met aan dacht wordt gevolgd, omdat binnen kort delegaties uit die landen in de V.S. eveneens over uitbreiding der luchtroutes zullen gaan spreken. Ernstige autobotsing te De Bilt Eén dode, twee zwaar en zeven lichtgewonden Zaterdagmiddag is op de rijksweg te De Bilt een ongeluk gebeurd (waarbij vijf auto's waren betrok ken), dat het leven heeft gekost aan de 23-jarige mej. J. D. uit Nijebeet* (Fr.) en tengevolge waarvan twee den gewond. toedracht van het bestuurder van een uit Utrecht komende bestelauto wilde op de rijks weg linksaf gaan. Hij ging daartoe voorsorteren en stopte op het linker gedeelte van de weghelft die hij be reed. Achter hem aan kwam een personenauto, waarin zich zes perso nen uit Nijkerk en omgeving bevon den. De bestuurder van deze perso nenauto heeft de bestelauto vermoe delijk te laat of helemaal niet opge merkt, met het gevolg, dat de bestel auto werd geraakt. Daarna kwam de personenauto in botsing met een uit de richting De Bilt naderende perso nenauto, die werd bestuurd door de heer A B. uit Rotterdam. In deze auto roden, waarschijnlijk als liftsters mede twee meisjesstudenten, n.l. mej. J. D. uit Nijebeets en mej. B. Z. uit Groningen. Nadat de Rotterdamse auto door de Nijkerk3e was geraakt, werd zij geramd door een uit de richting De- Bilt komende auto. Tenslotte werd nog een personenauto uit De Bilt bij de botsing betrokken. TAMELIJK ZACHT. Aanvankelijk hier en daar mist en veel bewolking. Later echter ook op klaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Tamelijk zacht «eer. I ZON EN MAAN 26 maart Zon op 6.32 onder 19.05 Maan op 4.16 onder 14.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1