Vlissingen en Sportclub Emma zijn wel aan elkaar gewaagd Wat is het bijzondere van deze RUN Filter King Size? VLISSINGSE HANDBALPLOEGEN NOG STEEDS NIET IN ACTIE STEMMEN UIT DE KERKEN STERKER DAN GELD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 MAART 1957 BRENKENS EN CLINGE DUELLEREN Axel heeft tegen Uno Animo kans om uit benarde positie te komen De Zeeuwse eerste klasser Vlissingen heeft weer een uitwedstrijd voor de boeg. Ditmaal gaat het helemaal naar Sportclub Emma uit Treebeek in Limburg. Deze mijnwerkersploeg heeft destijds ln Missingen een voortref felijke Indruk achtergelaten. Belde ploegen lijken ons dan ook aan elkaar gewaagd, zodat we het op een puntenverdeling houden. Ondertussen gaat de wedloop tussen M.O.C. '17 en Maurits onverminderd voort, Maurits zal aan Klmbria de handen vol hebben, maar toch de winst wel ln eigen huls we ten te houden, terwijl Brabantla bU M.O.C. '17 kansloos is. Alliance zal bjj Roermond niet veel gelegenheid krijgen om zich uit de degradatlezorgen te werken en T.S.C. zal over V.V.H. '16 kunnen zegevieren. In de tweede klas B staan voor 't a.s. weekeinde enkele wedstrijden op het programma, die van groot be lang zijn voor de uiteindelijke be zetting van de onderste plaats. Axel heeft een redelijke kans om de bij zonder benarde positie iets beter te maken, want van Uno Animo kun nen de Zeeuws-Vlamingen winnen. Iternos blijft in de gevaarlijke zone door een nederlaag tegen Roosen daal, terwijl BSC zich waarschijnlijk niet tegen Rood Wit verder in vei ligheid kan brengen. Hulst komt naar Middelburg, hetgeen een spec taculaire stiijd belooft met geen der ploegen als uitgesproken favoriet. Een puntenverdeling zou dan ook geen verrassing zijn. In de derde klas C zal Zierik zee, dat zich de laatste weken keurig herstel heeft, De Schutters zonder winstpunten wegsturen. RCS krijgt zondag gelegenheid toch nog weer terug te komen bij Terneuzen en Corn Boys, want het Souburgse team krijgt Zeeland Sport op bezoek. De Vlissingers zijn ech ter zeker in staat om een gelijk spel af te dwingen. Corn Boys zullen de voorsprong evenwel weten te behou den door een zege op RKFC. Burgh zal in de vierde klas G Seen gelegenheid krijgen Sportclub astel op eigen veld te verslaan. Clinge is praktisch kampioen van de vierde klas H als de grensbewo ners winnen van Breskens. De Bres- siaanders zullen zich echter niet zo maar laten verslaan en we zijn zelfs geneigd Breskens voor zondag als Schouwenaren begonnen 25 jaar geleden te bridgen. Grote jubileum-drive voor paren uit geheel Zeeland Dezer dagen is het 25 jaar gele den, dat het bridgespel op het ei land Schouwen-Duiveland geïntrodu ceerd werd. Tot een bridge-club is men in deze tijd niet gekomen. De zaken werden steeds en nu nog behartigd door een commissie. De huidige commissie heeft ge meend, het jubibleum te moeten vie ren met een grote drive, waaraan behalve door paren uit Schouwen- Duiveland ook kan worden deelge nomen door verenigingen elders uit de provincie Zeeland en het zuid westelijk deel van Noord-Brabant. Een en ander geschiedt met mede werking van de Nederlandse Bridge Bond. De eerste schreden op het pad van georganiseerde bridgespelen werden in 1932 ondernomen door 'n commissie, bestaande uit de heren M. C. Doeleman, H. Schürmann, C. C. Unger en J. Th. Brouwer, allen te Zierikzee. Gedurende 25 jaar heeft men in Noord-Zeeland ge speeld volgens het systeem Scheve- ningen. Thans is men van plan om binnen afzienbare tijd over te stap pen op het Howell-systeem. Per sei zoen werden zes drives gehouden en de inleggelden hiervoor werden be stemd voor prijzen. Wisselbekers voor de beste paren vormden de hoofdinzet. Helaas zijn de bekers in 1953 als gevolg van de ramp ver loren gegaan. De huidige commissie bestaat uit de heren A. Paauwe, wedstrijdlei der, M. de Regt, penningmeester, en J. Th. Brouwer, voorzitter. Van de initiatiefnemers om te komen tot het spelen van bridge op het ei land, heeft momenteel alleen de heer Brouwer nog zitting in de com missie. de favoriet te zien. YersekeLuctor zal een spannende wedstrijd worden, waarbij Luctor de beste papieren heeft en Oostburg moet kunnen win nen bij Ria W. Programma EERSTE KLAS O. MOC '17Brabantia 1 TSC—WH '16 1 SC EmmaVlissingen 3 MauritsKimbria 1 RoermondAlliance 1 TWEEDE KLAS B. Int ernosRoosendaal AxelUno Animo MiddelburgHulst Rood Wit W.—BSC DERDE KLAS C. VirtusHero RWBRKDVC ZierikzeeDe Schutters 1 DERDE KLAS D. RCSZeeland Sport MetoOdio 1 Corn BoysRKFC VIERDE KLAS G. DHVSteenbergen SC GastelBurgh DEVOKaaise Boys VIERDE KLAS H. BreskensClinge 1 YersekeLuctor 2 Ria WOostburg 2 RES. 2e KLAS C. Middelburg II—Breskens n 1 Corn Boys IIVlissingen m 2 Hontenisse IIGoes II 2 Zeeland Sport HVlissingen II 2 Terneuzen II—RCS n 3 Hontenisse moet van Luctor kunnen winnen. Nog steeds hebben de VHssingse handbalploegen, die deelnemen aan de competities van het district Zuid op eigen veld geen wedstrijden kun nen 6pelen. Door weersonistandighee- den werden de velden nameiyk steeds vroegtijdig afgekeurd. Als dit nog enkele keren gebeurt zal het bijzon der moeilijk blijken om de competi tie op tijd af te werken. In de dis tricts le klas dames zal Zeeland Sport in RPC haar meerdere moeten erkennen. Ook de dames van Mara thon lijken ons knsloos, wnt Swift thon lijken ons kansloos, want Swift is een te sterke ploeg. In de 2e klas dames gaat Walché- ren bij het Goese Tonido op bezoek, waarbij de Vlissingse ploeg favoriet is. Het herenteam van Marathon zal in de tweede klas tegen PTT wel op een overwinning aansturen. To nido zal tegen Volt echter geducht op moeten passen. In de le klas dames van de afde ling Zeeland, zal Hontenisse zeker alles in het werk stellen om van Luctor te winnen, hetgeen ook moge lijk moet zijn. EMM zal de Meeuwen geen kans op de winst geven. Een plaatselijke ontmoeting tussen de dames van Olympus en Marathon II is er te beleven in de 2e klas. Een voorspelling is moeilijk, want beide ploegen zijn wel ongeveer aan elkaar ge waagd, maar toch geven we Ma rathon II iets meer kans. Wal cheren II zal EMM II wel met lege handen wegzenden. Luctor II Marathon III kan twee punten voor Luctor betekenen. In de le klas heren komt Volhar ding tegen Marathon ni in het veld. Dit moet een sprekende overwinning voor Volharding worden. Tonido III Walcheren is de strijd tussen twee laaggeklasseerde ploegen, waarbij Walcheren licht favoriet is. De he ren-junioren van Hellas zijn in staat om Marathon van de winst af te hou den. Terwijl Olympus en EMM de punten kunnen verdelen. Bij de dames-juni oren is slechts één wedstrijd vastge steld: LuctorDe Meeuwen. Luctor zal de kans op de titel zeker willen behouden en is ook wel in staat om te winnen. Bij de jongens adspiran- ten zal Olympus van EMM kunnen winnen. Badmintonclub Zierikzee verloor van Breda De onlangs gehouden stedenont- moeting van de badmintonclubs uit Zierikzee en Breda, is voor de Schouwenaren in een nederlaag ge ëindigd. Na het aanvankelijke succes tegen de vertegenwoordigers uit Bergen op Zoom, welke ontmoeting met dui delijke cijfers werd gewonnen, was men vol goede moed naar Breda getrokken. Het zowel technisch als tactisch overwicht van de Braban ders kwam tot uiting in een 84 nederlaag van Zierikzee. Deze wedstrijd is waarschijnlijk een van de laatste geweest in dit winterseizoen. Dat het een King Size is? Die zij'n er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret en toch een échte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat n rookt Stranden van „Marne" niet gemeld: kapitein gestraft. De raad voor de scheepvaart heeft overeenkomstig het voorstel van de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de kapitein van het m.s. „Marne", J. van der R. uit Rotterdam, gestraft door.hem het diploma van gezagvoer der voor de tijd van 18 maanden te ontnemen. Het diploma van de stuur man, J. K. uit Garrelsweer, werd door de raad eveneens conform het voorstel voor de tijd van twee weken ingehouden. De kapitein had voor de bevoegde instanties verzwegen, dat de „Mar ne" op 8 februari 1956 bij kaap Gris Nez was gestrand. Na een uur kwam het schip weer los en bleek achteraf vrij ernstige bodemschade te hebben opgelopen. Eerder had de kapitein verzwegen het stoten van het m.s. „Express" op 13 maart 1955 bij Stiff- key Overfalls aan de Engelse kust. Het schip zat slechts enkele minuten vast. De hoofdinspecteur achtte de kapitein schuldig aan dit ongeval maar stelde voor hem hiervoor niet te corrigeren. De raad besloot de kapi tein hiervoor niet te straffen. Slager reed na rechterlijk verbod toch op bromfiets De Haarlemse rechtbank heeft, overeenkomstig de eis van de officier van justitie, de 46-jarige slager A. v. d. H. uit Aerdenhout veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken en intrekking van het rijbewijs gedu rende een jaar, omdat hij in een pe riode dat hem bij vonnis van de Haag se rechtbank het besturen van motor voertuigen verboden was, op een bromfiets had gereden. Bij de behan deling van de zaak werd de vraag gesteld of een bromfiets bij het op eggen van rechterlijke strafmaatre gelen gelijkgesteld moet worden met een motorvoertuig of een fiets. Op 11 december had de slager een van de drie bromfietsen, die ng voor zijn zaak nodig heeft, gerepareerd, waarna hij de bromfiets probeerde door een eind rond te rijden. Een agent van politie hield hem aan en maakte proces-verbaal op. Zó boeien tl is nu PANORAMA (Slot van pag. 11) en dat zal onvermijdelijk het geval zijn als de differentiatie tussen pre diker en publiek en wellicht nog sterker de differentiatie in het pu bliek groter wordt. Wij menen dat deze groeiende differentiatie ten nauwste samenhangt met de diffe rentiatie van ontwikkeling en smaak. „Met het stijgen van het in tellectuele en geestelijke peil der meeste Rooms-Katholieken, dat, vol gens deze schrijver vroeger „vrij homogeen laag" was, is het probleem van de prediking naar boven geko men. „Het gehoor staat veel kriti scher tegenover de preek dan vroe ger". Dat vindt hij helemaal niet erg, want „de preek mag niet aan de enorme veranderingen in de wereld en geest der mensen voorbijgaan en zich nog steken in versleten cli- ché's". Al die vragen rondom de prediking hebben, voor de r.-k. kringen, hun neerslag gevonden in een boek van dr. Borgert: Theologie en Prediking. Het is des te merkwaardiger dat men van r.-k. zijde zoveel problemen van de prediking kent, omdat deze hier steeds een bij-functie heeft ge had. Het sacrament was in de ere dienst het hoofdmoment. Men vraagt echter nu naar een meer bijbelse prediking. In „Het Schild" schrijft dr. Pauwels een artikel over: „Het verkondigen van Gods Woord", waarin hij het o.a. ook heeft over „de preek als genademiddel". De prediking moet een stuk zielszorg zijn. Dit zijn opmerkenswaardige uitdrukkingen voor een r.-k. schrij ver. De klank is nog al reformato risch. We zien er uit dat er ook r.-k. kring meer aan de hand is dan al leen maar de differentiatie van dr. v. d. Wey. De problemen van de protestant se kerken wat betreft de prediking, zijn ernstiger. Het helpt hen niet wanneer zij zich aan de R.K. Kerk trachten te spiegelen in dezen, want de prediking is in de protestantse kerken nog altijd het hoofdmoment van de eredienst der gemeente. Het is zo langzamerhand een respecta bele lijst van schrijvers geworden, die hun opmerkingen hebben ge maakt over de prediking in de pro testantse kerken. Het spreekt van zelf dat ieder hier voornamelijk met eigen kerk is bezig geweest. Ook daar zit men met de afstand die er blijkbaar gekomen is tussen predi ker en hoorder. Het moeilijke is het Evangelie zó tot de hoorders te brengen, dat het voor hen is, wat men vroeger gewoon was te noemen: „teerkost op de weg". Het gaat er niet alleen om bij de prediking dat de Bijbel beter wordt verstaan, maar „dat de betekenis van het tekst woord zo wordt uitgelegd dat zowel de tekst naar de buitenwereld wordt gericht als ook de persoonlijke ge- loofsverhouding juist wordt gesteld". Aldus ds. Krop. De mannenorganisatie „In Dienst der Kerk", houdt de 26 en 27ste van deze maand een landelijke bij eenkomst te Apeldoorn, waar men zich bijna uitsluitend bezighoudt met de problemen rondom de predi king. „Moet er in Nederland anders worden gepreekt?" In het laatste nummer van „Woord en Dienst" schrijft de heer Lebbing een artikel ter voorbereiding van deze Apel- doornse bijeenkomst. Hij zegt daar in dat het niet alleen een vraagstuk is van de predikheren, maar dat het eveneens een vraag is naar de wijze waarop geluisterd wordt. De pro testantse kerkganger moet een preek niet over zich heen laten ko men „als de Roomsen het wijwater". We zijn benieuwd te horen wat de slotsom zal zijn van die vergadering in Apeldoorn. H. (Advertentie) Peanut butter (Pindakaas) is rijk aan vitamine en een bron van kracht en gezond heid. De fijnste pindakaas komt 7/lc/MfanJ HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N A.P. U.—N A.P. U.—N A.P. 24 maart Vlissingen 8.17 1.41 20.55 1.16 1.55 1.56 14.25 1.41 Terneuzen 8.42 1.59 21.24 1.34 2.21 1.69 14.51 1.53 Hansweert 9.03 1.74 21.42 1.51 2.50 1.86 15.21 1.71 Zierikzee 9.23 1.10 22.00 86 2.53 1.42 15.29 1.36 Wemeldinge 9.41 1.29 22.21 1.04 2.53 1.62 15.23 1.54 25 maart Vlissingen 9.45 1.34 22.28 1.12 3.15 1.45 16.02 1.34 Terneuzen 10.10 1.52 22.56 1.30 3.39 1.57 16.25 1.46 Hansweert 10.26 1.69 23.11 1.47 4.04 1.75 16.52 1.64 Zierikzee 10.45 1.02 23.30 84 4.09 1.38 16.54 1.28 Wemeldinge 11.03 1.19 23.50 1.01 4.08 1.55 16.57 1.46 FEUILLETON DOOR SONIA DEANE Er hing een romantische waas om het huisje, dat in zijn ouderwetse dege lijkheid de opwinding van een verlo ren tijdperk bevatte. Allans vrouw zou eens dit pronkstukje met hem de len. Haar hart klopte sneller en vlub terwgj ze vocht tegen de kleur, door het onstuimige bloed naar haar wangen gejaagd zei ze: „Hoe zou U zich voelen, als Allan ging trouwen? Of is dat een te gekke vraag?" „Helemaal niet. Ik vraag niets meer voor hem, dan dat hg dat ge luk vindt, dat Duncan en ik voor hem bestemd hebben". Zacht ging ze verder: „Ik ben er zeker van, dat hg uit liefde zal trouwen. Dat is het be langrijkste". „Ja", zei Claudia nadenkend, „dat is het belangrijkste. Maar komt Al lan daar niet juist aan?" Eensklaps zweeg ze. terwijl ze zich er op be trapte. dat zgn plotseling verschijnen haar verlegen maakte. „Ik dacht, dat hg niet voor vijven terug zou zijn". „Maar jij bent hier niet elke dag, liefste", zei Marion zacht. Eén ogenblik maar ontmoetten hun blikken elkaar, zonder dat ze het zelf wilden. En in dat ogenblik was het hart van de een een opengeslagen boek voor de ander. Marion bleef zwijgen. Ze ging alleen maar staan en zei, toen Allan naderbij kwam: „Ik zal thee gaan zetten". Daarna liet zij de twee jongelui alleen en viel Allan neer in de stoel, die zij juist had verlaten. Claudia zag het diep-bruin van zijn hals en borst, waar zijn sporthemd open viel. Ze zag ook zijn grote, sterke handen, die toch goed gevormd waren. Er was iets in zgn uiterlijk, iets onver zettelijks en ontembaars, dat haar in de war bracht; dat haar z(jn aanwe zigheid deed voelen en dat een golf van opwinding door haar heen joeg. „Druk?" vroeg hij, haar aankij kend, terwijl hrj zijn hoofd tegen de leuning van de ligstoel vleide. „Moe?" Hij lachte zacht. „Nee, jij soms?" „Op deze plaats van rust en vre de? Nooit". Claudia legde haar stop werk neer en gunde haar handen een ogenblik rust. „Het' is zo plezierig met je moeder te praten. Ze is zo be grijpend". „Gelijk heb je". Hij wachtte even en ging toen verder: Zullen we direct na de thee opstappen Ik wil je van middag voor mij alleen, Claudia", voegde hij er teder aan toe, „Ik durf je haast niet eens aan te zien, met al die pottenkijkers om ons heen". Ze wendde haar blik af en weer bekroop haar dat vreemde gevoel van angst, dat wonderlijke gevoel dat het verlangen tegelijk scheen weg te jagen en vast te houden. Een klein uur later verlieten ze „Cloverdell". Ze gingen door de zwa re eiken poort van de ommuurde tuin en begonnen hun wandeling over de groene, vruchtbare weiden van de boerderij. Niet lang daarna bereikten ze de top van de heuvel, vanwaar ze op het erfdeel van de Russels neer zagen en waar hun blik alle lande rijen omvatte, die deze familie sinds vele generaties toebehoorden. De avond was vervuld van een eigen aardig zwijgen en een wazige nevel (Advertentie) ^^l't*ol>«*«*i*l I iiii oliën Oude Vat Jenever- r 7.10 per liter p I riidgl I ir u/ijler!! I'ollen YV. Kollerriam dit* tl;in t ii ra Mntli'r nu l I n -lijlrr rrjjrli. uit de warme aarde steeg op als van wierook en zo ver als hun oog reikte zagen ze heuvels, die verleden en toe komst in hun freep gevangen leken te houden. Daar hielden ze stil en rustten ze uit op de met hooi be dekte helling. „Waarom zouden we ons haasten", zei Allan na een lang zwijgen en in zgn stem klonk een vreemde span ning. „Ik zie er tegen op, dat hier straks weer een eind aan komt. De tijd zou nu stil moeten blijven staan", ging hij zacht verder. Hij hield zijn blik strak op haar gevestigd, alsof hij de schoonheid van haar gelaat in zich op wilde nemen; de ronding van haar rode lippen, de zachtheid van haar huid, de hartstocht in haar zwarte ogen. En plotseling toen hij niet langer weerstand kon bieden aan iets dat hem sinds lang bezig hield, zei hij: „Ik hou van je Claudia, je had het al lang moeten weten." Claudia antwoordde niet, maar haar zwijgen was welsprekender dan welke woorden ook. De verraste uit drukking op haar gezicht, die schuil ging onaer een air van plechtigheid, verried haar ontroering. „Oh, Allan", mompelde ze even later en in haar stem klonk een on dertoon van spijt. „Wat is er?" Angst en onzeker heid overmanden hem. „Liefste..." Zijn stem was hees, „zeg dat je met me vilt trouwen". Claudia's hart bonsde heftig; iedere zenuw in haar lichaam leek gespan- Advertentie) lippen Bijna wanhopig ging Allan verder: „Ik ben niet iemand, die mooie woorden kan vinden, maar er is nie mand anders in mijn leven geweest sinds ik jou voor het eerst zag Claudialiefste, wat is ei' „Het spgt me", antwoordde ze ademloos. „Ik heb dit villen voorko men, of in ieder geval willen uitstel len; ik heb me wgsgemaakt. dat we vrienden zouden kunnen blgven, zon der meer, zonder iets anders, dat al les in de war zou sturen". „Omdatviel hij haar angstig in de rede, „omdat je niet van me houdt?" „Omdat ik bang ben te trouwen" bekende ze openhartig en ernstig: „Ik heb zo veel gezien, Allan, dat ik bang ben dezelfde fout te maken als mijn ouders. Ik kan je niets belo venzoals ik me voel „Maar", protesteerde hij, „dat je ouders niet gelukkig zijn, wil toch niet zeggen, dat jij „Ik", viel ze hem in de rede. „Ik weet wat het betekent, ongelukkig te zijn Allan, Ik heb het van nabg ge zien. Twee mensen, die allebei beste mensen zijn, maar wier leven ver woest is door een ongelukkig huwe lijk. Ik heb het niet alleen gezien, maar het ook meegemaakt. Van na bij. Ik ben er in betrokken geraakt en er door besmet. Dat is het; het eindigt niet met die twee ongelukki ge mensen. Ik moet zo zeker van me zelf zijn, zo vol vertrouwen, dat..." smekend zweeg ze. „De liefde brengt dat vertrouwen", zei Allan berouwvol. Ze schudde haar hoofd: „Je hebt je hele leven in een harmonisch ge zin geleefd, Allan, en dat heeft je Het vertrouwen gegeven dat ik mis. Dat is onvermijdelijk". Nadenkend wacht te ze even. „Maar zelfs bij het zien van het huwelijk van jouw ouders, vervaagt het beeld niet, waarnaar ik altijd heb moeten kijken". Hl' greep haar arm en schudde haar heen en weer, „Kijk me aan", smeekte hg. „Kijk me aan, en zeg dat je niet van me houdt, Claudia". Ze huiverde onder zijn aanraking met moeite: „Dat kan ik niet... Maar oh, zie je niet, dat het er niet alleen op aan komt, hoeveel ik van le houd, maar veel meer waar die liefde me toe zou brengen? Het zou zo ge makkelijk zijn, óm me te laten gaan en alles wat je biedt aan te nemen. Zo gemnkke'ijk en zo verschrikkelijk on eerlijk..." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8