Koninklijk Paar aanschouwde het nieuwe Vlissingen VERRASSENDE MUSICAL VAN MIDDELBURGSE H.B.S.-ERS VORSTELIJKE GASTER OP DE DOORREIS IR MIDDELBURG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 MAART 195T BEGROETING IN BRITANNIA Onderhoud met raadsleden Op do Boulevard Evertsen in Vlissingen had zich omstreeks 12 uur een talryke menigto verzameld, die in spanning de komst van het koninklijk paar afwachtte. Om tien minuten voor half één weerklonk het doffe geluid van saluutschoten, hetgeen betekende, dat het hoge bezoek de grens Kou- dekerke-Vlissingen passeerde. Via de Koudekerkseweg, de President Roo- seveltlaan, waar honderden schoolkinderen stonden opgesteld, en de Bou levard Evertsen, bereikte de stoet vijf minuten voor half één „Britannia". Koningin Juliana was gekleed in een blauw-gryze japon en een bruine bont mantel en prins Bernhard droeg het admiraalsuniform van de Koninklij ke Marine. Nadat burgemeester mr, B. Kolff het koninklijk paar had be groet, stelde hij de wethouders voor, de heren M. A. van Popering, W. Poppe en J. Post, alsmede de gemeente-secretaris, de heer A. de Bejjl en de leden van de gemeenteraad. Op het terras van „Britannia" waar een blauwe loper was gelegd, bood het 9-jarig dochtertje Hannie van het raadslid ir. J. H. Krietemeijer Hare Majesteit met een verlegen glimlachje een boeket orchideeën aan. Koningin Juliana nam de bloemen met een vriendelijk: „Dank je wel, Hannie" in ontvangst. In „Britannia" waren leden van 't Nationaal Ere-comité De Ruyter-her denking 1957 aanwezig, die aan het koninklijk paar werden voorgesteld. Dat waren o.a. dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van Sta te. mr. J. Algera, minister van ver keer en waterstaat vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, staatssecretaris van marine, mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, dr. M. J. Prinsen, com missaris der koningin in de provincie Noord-Holland, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, chef van de Marinestaf, kapitein ter zee N. W. Sluyter, com mandant Maritieme Middelen te Vlis singen, luitenant-kolonel A. Kornet, farnizoencommandant van Middel- urg en de heren W. L. de Vries, di recteur-generaal van scheepvaart van verkeer en waterstaat en A. de Mulder, inspecteur van het Belgi sche loodswezen. Vevolgens onderhielden H.M. koningin Juliana en prins Bernhard zich op ongedwongen en prettige wij ze met verscheidene leden van de Vlissingse gemeenteraad. Prins Bern hard, die een gesprek had met het oudste raadslid, de heer J. Marjjs, vertelde, dat hjj verbaasd was over de grote toeneming van het aantal wo ningen in Vlissingen na de tweede wereldoorlog. Het koninklijk paar sprak voorts nog met mevrouw J. L. C. van Put- ten-van Thiel, die speciaal de jeugd- en sportaangelegenheden behartigt, mevrouw C. H. L. Spithout-Naere- bout, speciaal voor maatschappelijke zorg en volksgezondheid en de heren H. van Rooijen, ambtenaar van 's Rijks Belastingen. F. G. Smit, be ambte van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde", E. G. Vader, bedrijfsleider van dezelfde maat- (Slot van oae 3» schillende nationaliteitstekenen en kenmerken van de schepen uit leggen. „Ja", zo vertrouwde ons wethouder Poppe toe, die de prins gesproken had na het noenmaal, „de prins heeft overal belangstel ling voor. Ik vroeg hem bijv. of het vliegen nu niet erg moeilijk was en hoe dat precies ging", De prins vertelde de wethouder, dat het in feite veel eenvoudiger was dan men zo wel aanneemt, maar dat hjj zelf nimmer zonder kaarten vliegt en altijd moet ver trouwen op de verschillende mel dingen van de weerposten e.d. Nadat prins Bernhard en zijn gastheer in het gezelschap waren teruggekeerd ging burgemeester mr. B. Kolff, die zich inmiddels had onderhouden met verschillen de gasten, over tot het uitreiken van de gouden penning aan het koninklijk paar. Men weet dat in opdracht van het gemeentebestuur van Vlissin gen een gedenkpenning werd ge slagen op 's Rijks Munt, naar het ontwerp van Dick Wolbers in Den Haag, De voorzijde geeft 't borst beeld van De Euytei; te zien met het onderschrift Michiel Adri- aansz. de Ruyter en voorts de jaartallen 1607-1957. De keerzijde vertoont een gezicht op de stad Vlissingen in gestyleerde realiteit met het onderschrift Vlissingen en het opschrift „Vrede met de strijd". Burgemeester Kolff lichtte in een korte, eenvoudige toespraak toe, waarom men op het Idee kwam juist deze gedenkpenning te laten slaan. Iiy herinnerde er aan dat het by de Ruyter-herden- klngen een traditie is penningen uit. te reiken. Zo ontving koning Willem II bij de onthulling van het standbeeld in 1841 een penning. Vervolgens wees de burgemeester op de betekenis van deze penning en het opschrift „Vrede met de strijd" verklaarde hij uit de stra tegische positie van vlissingen, de stad, die zovele malen getuige was van het oorlogsgeweld, dat zij langzamerhand vrede kreeg met haar uitzonderlijke ligging. Vervo'gcns overhandigde mr. Kolff di gouden gedenkpenning aan het vorstelijk paar, dat staan de achter een tafel een levendige belangstelling toonde voor dit bij zondere souvenir. Langzamerhand werd het tyd om naar de Boulevard De Ruyter te gaan. Terwijl een groot deel van het gezelschap recas vertrokken was, spraken de koningin en prins Bernhard nog met hun gast vrouw en gastheer en daarna ver trokken ook zij langs dezelfde weg, als zij binnengekomen waren. Bij het afscheid zeide de koningin tot mevrouw Ter Poorten: „Harte lijk dank voor uw gastvrijheid en tot ziens..." Ook prins Bernhard toonde zich bijzonder ingenomen met dit korte intermezzo en ook hij dankte zijn frastheer en gastvrouw allerharte- ykst. Rest nog te vermelden dat bur- femeester Kolff een zilveren ge- enkpenning uitreikte aan de hoofavlootpredikant, ds. J. W. Sepmeijer, prof. dr. T. H. Milo, de Hongaarse predikant ds. J. A. L Zaborsky, de commissaris der ko ningin in de provincie jhr. mr, A. F. C. de Casembroot en de voorzit ter van het nationale comité De Ruyter-herdenking 1957, en 't lid der Tweede Kamer, de heer G. Rit meester. ,Twee turven hoog" Is Eric van Hoek en hy had een hondje van een klasgenoot geleend. Samen verover den zH gisteravond de harten van het Eubliek in de Middelburgse schouw- urg tydeus de jaarlykse uitvoering van de h.b.s.-bond M.H.B. „Ik vind het gezéllig", hoorden we één van de glundere ouderen tydens de pauze opmerken. Het was gezellig en vooral, het was goed. Wat de jon gelui deze avond op de planken ge presteerd hebben tintelde van leven, het was voortreffelijk doorstroold met vondsten en het werd met charmante «elfbewustheid gepresenteerd. Het gehele programma werd opge bouwd uit een simpel verhaal, waar voor „Olivier" de aardige tekst had geschreven: twee detectives zitten fi nancieel aan de grond. Een laatste kans op redding wordt geboden door een opdracht, die inhoudt, dat een ge stolen kaart moet worden opgespoord. Die kaart zou de sleutel zijn tot het vinden van een schat. Dat blijkt ten slotte een schat, die bestaat in een er fenis. aan de broers-detectives nage laten door een Amerikaanse (hoe kan het ook anders) suikeroom, die als voorwaarde voor het verkrijgen van de erfenis had gesteld, dat de broers moesten bewijzen iets van hun „vak" te verstaan. De h.b.s.-ers bleken niet bang voor experimenten te zijn. Experi menteel was het inbrengen in de handeling van een stel „dwalende figuren", waarvan Eric van Hoek er één was. Hij schooierde door het spel als een schoffie-met-een hondje, dat steeds kernachtig de dingen tot hun juiste proporties terugbrengt. De talrijke „dwaal sterren" weerden zich als echte sterren in vele liedjes, in meerder heid van een vlotte tekst en melo die voorzien door samensteller-re gisseur-hoofdrolspeler Tonny van Verne. We werden onder andere getroffen door het gevoelige versje dat Marjan Luyenaijk zong. Het tweede „verkennende" aspect van het programma lag in het voor treffelijke spel met het onwerkelijke. Hierin kwam Dick de Graaf tot zeer opmerkelijke prestaties. Zijn uitbla zen van het elektrisch licht en de ma nier waarop hij de zo gezochte kaart telkens weer u.t handen gaf waren hoogtepunten in de muzikale comedie. Het meest uitgebalanceerd en het best voor liet voetlicht gebracht was het spel in het tweede bedrijf, een ca féscène. Het laatste tafreel, kleurrijk, beminnelijk en met enkele sterke momenten, had o.i. toch teveel ogen blikken, waarin vooral de montage te kort schoot. Tonny van Verre, die zulk een centrale plaats in de voorbe reiding en uitvoering van het pro- pramma had, verraste zijn dankbare fehoor met tal van met veel flair ge- rachte liedjes, waarvan we willen noemen: Ko, o Ko wat ben je toch stom en Vriend ik ben m'n bloes kwijt. Herman Bierma bracht zijn driedub bele rol er behoorlijk af. Van de ande re optredenden willen wij nog noe- Geen halve maatregelen. H Ds. Sepmeijer verlevendigde H zijn rede in de Jacobskerk met een aantal biografische gege- §i vens over De Ruyter, ontleend aan Brandt's beroemde levens- H beschrijving. Zo vertelde de vlootpredikant als voorbeeld van de trouw, die Michiel de H Ruyter toonde jegens het ge- f§ zag, dat hij eens reizend in y een trekschuit een mederei- ziger vermaande omdat deze allerlei negatieve kritiek had op de regering van die dagen, y Toen de zwartgallige kriticus M echter de woorden van de admi- y raai negeerde, pakte deze de man op, vouwde hem dubbel en zette hem krachtdadig over- y boord. y Geen halve maatregeleny lllll!llllll!l!!!!llll!lllllllllll!!llllllllt!lllllllll!IIIIII!!l!llll|[[|!llllllll!illllliir schappij, notaris J. L. Verhagen, voorzitter van de stichting Nieuw- Walcheren en C. Philipse, lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland. Voor ieder hadden de koningin en de prins een persoonlijk woord en uiteraard werd het meest gesproken over Vlis- singse aangelegenheden. Omstreeks één uur zetten de 144 gasten zich aan een door de gemeen te Vlissingen aangeboden noenmaal, dat bestond uit kreeft, ossetong, champignons, rijst met pikante saus en vrucntensla. Om ongeveer half drie begaven het koninklijk paar en het gevolg zich naar de wachtende auto's. Onder gro te belangstelling reed het gezelschap via de Boulevard Evertsen, de Boule vard Banker t, de Coosje Busken- straat, de Walstraat, de Kleine Markt en de St. Jacobsstraat naar de Ja cobskerk, waar de plechtige herden king van de 350ste geboortedag van Michiel Adriaansz. de Ruyter werd bijgewoond. Voordat het koninklijk paar in Vlis singen de De Ruyter-herdenking bij woonde, bracht het een bezoek aan de ambtswoning van de commissaris der koningin in Middelburg. De ko ningin bij het verlaten van de auto op de Balans. (Foto P.Z.C.) Vragen uit Kamer over Rijn-Scheldeverbinding. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Goes van Naters heeft aan de minister van buitenlandse za ken onder meer de volgende vragen sehriftelyk gesteld: Is het de minister bekend, dat zijn mededelingen, op 13 maart jl. in de Eerste Kamer gedaan over de Ryn- Scheldeverbinding, in België onrust hebben verwekt, waaraan o.a. in de senaatscommissie voor buitenlandse zaken uiting is gegeven Is het de minister bekend, dat deze onrust haar oorsprong vindt in de be staande onzekerheid, zowel omtrent de ontwikkeling ten aanzien van de vaarweg tussen Antwerpen en de Ryn een eventueel alternatief tot een kanaal als waarover de Neder lands-Belgische onderhandelaars het op 11 maart 1954 eens zijn geworden als omtrent de na dichting der an dere zeegaten op de Westerschelde te verwachten waterstanden? Is de minister zich ervan bewust, dat zijn verklaringen in de Eerste Ka mer vanzelfsprekend door hem niet bedoeld in België zijn geïnter preteerd als het plotseling en eenzij dig stellen door Nederland van een voldongen feit, terwyl deze eenzij digheid in de huidige Benelux-ver- houding uiteraard niet meer past Is de minister bereid, deze indruk weg te nemen door de in deze mate rie verder te volgen werkwijze wat de samenwerking met België betreft, publiekelijk uiteen te zetten? Kort oponthoud bij commissaris der Koningin. Alvorens koningin Juliana en prins Bernhard zich naar Vlissingen bega- i om daar de plechtigheden bij te nen ter herdenking van de 350e geboortedag van Michiel de Ruyter, werd een kort bezoek gebracht aan Middelburg. Enkele duizenden hoofd stedelingen hadden zich in de binnen stad langs de route geschaard, die de koninklijke stoet volgde. Om ongeveer tien voor twaalf pas seerde de stoet de grens der gemeen te bij de Zaagmolendijk. Reeas bij de Stationsbrug werden koningin en prins begroet door een enthousiaste kinderschare. Via de Sergeersstraat en Onder de Toren, waar zich even eens veTe "Middelburgers opgesteld hadden, draaiden de auto's, voorafge gaan door. motorrijders van de Mid delburgse politie en twee van de rijkspolitie, de Groenmarkt op. Hier had zich een duizendkoppige menigte verzameld. Vooral de school jeugd liet zich hier niet onbetuigd; zij zwaaide en juichte koningin en {irins hartelijk toe. Vriendelijk glim- achend en wuivend, dankten beiden voor dit hartelijk welkom. Nadat langs het plantsoen op de Balans en weer terug gereden was, stopte de stoet voor de ambtswoning der com missaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, waar koningin Juliana en prins Bernhard een korte rust genoten. Het hoge ge zelschap onderhield zich hier korte tijd met de echtgenote van de com missaris der koningin, die thans her stellende is van een ongeval. Om kwart over twaalf vertrokken koningin en prins weer uit Middel burg, waar via de Koudekerkseweg naar Vlissingen gereden werd. Het koninklijk paar, in aan- dacht verzonken, na de krans- M legging aan de voet van het standbeeld van Michiel Adri- y aanszoon de Ruyter. Foto P.Z.C.) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllinilll Vragen over opheffing van rijkscommissie kerkorgels. Het lid van de Tweede Kamer de heer Verhoeven (k.v.p.) heeft aan de minister van onderwys, kunsten en wetenschappen onder meer de vol gende vragen sehriftelyk gesteld: Is de minister bereid de overwegin gen mede te delen, die hem ertoe heb ben geleid om de Rykscommissie van Advies voor Kerkorgels in 1946 voorbereid door minister Van der Leeuw, benoemd door minister Gielen en sindsdien door opeenvolgende mi nisteries by vacatures regelmatig aangevuld op te heffen? Welke zijn de overwegingen van de minister geweest om, terwijl de Rijks commissie van Advies nog in functie was, buiten haar advies om zeer be- langryke Rijksgelden te verstrekken voor de plaatsing van orgels in de Nieuwe Kerk en de Koorkerk te Mid delburg en de Nicolaikerk te Utrecht? Indien kritiek op de gedragingen der commissie aanleiding is geweest tot de opheffing, "ware dan de voor de hand liggende oplossing niet geweest de samenstelling of instructie der commissie te wijzigen, eerder dan de ze laatste op te heffen Voorts heeft de heer Verhoeven de minister gevraagd of deze bereid is, het rapport en plan inzake de restauratie van het orgel in de Grote of Sint Bavokerk te Haar lem, uitgebracht door een commis sie, waarvan de thans inzake mo numentale orgels aangewezen ambtelijke deskundige voorzitter is, alvorens een besluit ter zake te nemen, te toetsen aan het oordeel van deskundigen, die in staat zyn de technische merites van deze stukken te beoordelen. Tijdens het korte intermezzo van het bezoek aan het voormalige huis van de Lampsins aan de Nieuwendijk thans het bureau van het Nederland se Loodswezen in Vlissingen be zichtigde prins Bernhard de toren, waar hij genoot van het uitzicht over de Schelde. De prins werd voor af gegaan door zijn gastheer, kapi tein ter zee C. ter Poorten. (Foto PJ,.C.)_ men: Rob van Hoek, Peter Maljers, Aernout Broekhuysen, Leo Zelders en Eelkje Visser. Madelane Borkel uit Ia had een programma voor ons geschilderdhet onze was n.l. één van de 288 program ma's, die door leerlingen van de school expressief beschilderd waren en waar op de naam van de maker vermeld was. Een aardig Idee van tekenleraar P. W. Bulthuis met verrassende resul taten. De directeur, de heer E. Kuiper, sprak een geestig slot- en dankwoord. Later werd in „De Vergenoeging" nog wat gezellig gedanst. |llllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllllllll!llll!lllllllllllllllllllillllllllllll| H Marjolein de Ruyter de Wildt W M uit Den Haag, vijftien jaar m H oud, bood koningin en prins y bloemen aan bij de ingang van de St.-Jacobskerk. 1 (Foto P.Z.C.) Vlissingen heeft ter gelegenheid van de herdenking van De Ruyters ge boorte voor 350 jaar een penning la ten slaan, welke werd ontworpen door Dick Wolbers. Links het portret van Michiel Adri aansz. de Ruyter, dat voor zijn ver trek naar Amsterdam werd geschil derd met het oude Vlissingen op de achtergrond. Rechts: het tegenwoor dige Vlissingen. Het opschrift „Vre de met de strijd" verklaarde burge meester mr. B. Kolff uit de strategi sche positie van Vlissingen, waar men in de loop der jaren al zovele malen de oorlog heeft meegemaakt, dat men er langzamerhand in leerde berusten.... (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 4