Heimans-Thijsseprijs toegekend aan Zeeuwse amateur-veldbioloog /li #•7 e fjfxfd8 III9 #7710H11 Zeeuwse Almanak min IN ZEEUWS KOSTUUM NAAR DE PIJPERSDAG IN DELFT SANATORIUM „DE VIERSPRONG" IN HALSTEREN WORDT GEOPEND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 MAART 1957 Advertentte gebruiksartikelen Huishoudelijke artikelen, niet elektrische verwarmings- en kookapparaten Glas. aard ewerk, p orselein, kristal Luxe metaal- en houtwaren Kunstnijverheids- en religieuze artikelen Woningtextiel, kleinmeubelen, spiegels, schilderijen, lijsten Goud, zilver, bijouterieën - Uur werken - Rokersbenodigdheden 'a0bt^^ê v8ud<g «TOIMG MAANDAG dinsdao WOENSDAGDONDERDAG F i Ape" Ijf Ami, g ML J A w ap,!" Lederwaren - Textiel Parfumerieën en cosmetica, toiletartikelen Speelgoed - Sportartikelen Papierwaren, souvenirartikelen Winkelinrichting prod uktiemid delen Bouwmaterialen Elektrische installaties voor de industrie, telefonie en telegrafie Machines en apparaten voor de luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrichtingen Stoommachines, stoomketels en appendages - Pompen, compres soren, blaas- en afzuiginstallaties Grootkeukeninstallaties en -machines V erbrandingsmotoren Grondstoffen, halffabrikaten, plastics Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaal- en houtindustrie P.Z.C.-MEDEWERKER ONDERSCHEIDEN Erkenning van het werk van de heer B. J. J. R. Walrecht (Barend Zwerfmans Do gecombineerde besturen van de Heimans-Stichting en het dr. Jac. P. Thyssefonds hebben besloten dit jaar een Heimans-Thyssepry» van f 100 toe te kennen aan de heer B. J. J. R. Walrecht te Biezelinge voor zgn pu- blikaties in „De levende Natuur", een Nederlands tydschrift voor veldbio- logie. Met deze pry's, welke eens per jaar wordt geschonken aan amateur- veldbiologen, die zich onderscheiden hebben door werk in de geest van E. Heimans en dr. Jac. P. Thysse, heeft deze zeer gewaardeerde P.Z.C.-mede- werker by onze lezers bekend als Barend Zwerfmans erkenning ont vangen voor zyn jarenlange arbeid om de geheimen van de natuur te hel pen ontdekken. Aangenaam verrast was de heer Walrecht, toen hy de schriftelijke me dedeling van deze onderscheiding ontving. Niet zozeer om de pry's fcelf, dan wel om de officiële waardering welke hierin door professoren en an dere wetenschapsmensen, die het be stuur van deze fondsen vormen, voor zijn werk tot uitdrukking worden ge bracht. Onze lezers weten het voldoende uit zyn zeer interessante en pret tig geschreven artikelen, hoe Ba rend Zwerfmans by zyn omzwer vingen door Zeeland reeds vele geheimen aan de natuur heeft ont futseld. Zelf neemt deze berchei- den natuurliefhebber zijn succes sen te moeten toeschrijven aan 't feit, dat er in onze provincie ver der maar weinigen zyn, die aan veldbiologie doen. „Zo krijg je dan allerlei leuke din- fen onder het oog", zegt onze me- ewerker, die met grote waardering gewag maakt van de vele medewer king die hy steeds van de P.Z.C.- lezers ontvangt. Het is echter vanzelfsprekend in de eerste en voornaamste plaats de gro te liefde voor de natuur, die de heer Walrecht tot een zo groot kenner heeft gemaakt. ..Ik heb wel eens een halve middag aan de rijksweg langs de slootkant gelegen om de insecten in hun levenswyze gade te slaan. Zo zelfs, dat de mensen elkaar vroegen of die-man-daar gek was". Het natuurvorsen is hem eigenlijk min of meer aangeboren. Toen zijn vader deze interesse by hem had ont dekt, schonk hy zijn zoon de Verka- de's-albums over de natuur. Ze staan nog in de boekenkast maar nemen thans een wat meer bescheiden plaats in. Veel binnen- en buitenlandse lite ratuur over plant en dier vormt nu het studiemateriaal, aan de hand waarvan de heer Walrecht zyn on derzoekingen in de vrye natuur doet. Een hobby Toen de jonge onderwy'zer in de dertiger jaren als schoolhoofd in Chaam by Breda kwam, trof hy daar een enthousiast clubje natuurhistori- ci. Vooral van die tijd af, heeft hy zich in het byzonder op de veldbiolo gie toegelegd. Het werd zyn hobby; zoals een ander onderwijzer zich bij- voorbeeld in het byzonder voor ge schiedenis interesseert. In 1935 tot lioofdonderwyzer aan de hervormde school te Biezelinge benoemd, zette hy in het Zeeuwse land zyn onderzoekingen voort. Als de heer Walrecht maar even vry heeft, trekt hy er op uit. Het resul taat van deze uitstapjes kunnen onze lezers vaak lezen in zijn vlot geschre ven artikelen. Tot 1940 heeft hy voor de N.C.R.V.-microfoon ook vele ra dioluisteraars op het schone en inte ressante in de natuur attent gemaakt. Bijzonder uitgebreid is zijn bijen- studle. Nog in het jongste nummer van „De levende natuur" publiceer de hy weer een artikel over dit on derwerp. Zonder het zeker te weten, heeft ae heer Walrecht het vermoe den, dat hy aan zyn talrijke publika- ties over het leven van byen, wespen en hommels, de hem thans toege kende onderscheiding wel voor een belangrijk deel te danken zal hebben. De Heimans-Thysseprijs werd ver der toegekend aan het museum „Na- tuer en ged" te Dokkum en aan de heren G. Bosch te Leeuwarden, C. Swennen te Den Haag, B. J. Lempke te Amsterdam en K. Zweeres te Half weg. JBarend Zwerfmans" bestudeert een in deze omgeving gevonden wespennest. (Foto PX.C.) VAN TOT GOED ZO. Ook Bruinlsse leeft na tuurlijk mee met de Goedzo-actie voor de kinderen, die aan kinderverlam ming lyden. Evenals in menig andere Nederlandse stad of dorp worden hier regelmatig kaarten met slagzinnen op de post gedaan. Om echter een nog grotere opbrengst te verkrygen heeft de muziekvereniging „Nu met Hope" besloten een muzikale mars door de gemeente te maken, vvaarby dan de leden van de hervormde vrouwenver eniging met bussen huls aan huis gel den zullen inzamelen voor het goede doel. GOUD. Vijftig jaar geleden moe ten er beslist een groot aantal Zeeuwen in het huwelijk zijn ge treden. Alweer namelyk is er een Zeeuws echtpaar, dat het voorne men heeft de dag te vieren, waar op het vijftig jaar geleden in de echt verbonden werd. Het betreft AANVANG „De Bilt" had régen voorspeld, maar De Bilt is er (gélukkig) vol komen naast geweest. Een bijna uit bundig schijnend maartzonnetje heeft vrijdagonvergetelijke luister bijgezet aan de De Ruyter-herden- king in Vlissingen. Reeds in de mor genuren was er een opgewekt komen én gaan van feestgangers, van wie de 'meesten al met oranje getooid waren. En voorzover dat nog niet het geval was, waren daar wel de altijd actieve „speldjesverkopers", die er voor zorgden, dat wéldra nie mand meer zonder oranje was. Straatfotografen maakten van de gelegenheid gebruik om zaken te doen en in de middaguren kon men in menig café-restaurant via de ra dio de herdenkingsdienst in de St.- Jacobskerk meebeleven. Zo was het vrydag in Vlissingen „één De Ruyter al De Ruyter", niet alleen voor de officieel genodigden maar ook in straten en op pleinen, waar talloze vlaggen deze dag het stadsbeeld een b\j uitstel: feestelijk aanzien gaven. Het is een feestelijkemaar vooral ook waardige aanvang geworden van de De Ruyterfestiviteiten, die Vlis singen (én Zeeland) deze zomer nog verwachten kunnen. hier de heer en mevrouw Is. van Gaever-Meersman, wonende in het buurtschap Kapellebrug te Sint- Jansteen. Vandaag over drie we ken (13 april) zal het daar de gro te dag zijn. OP STAP. De ouden van dagen in Sas van Gent zullen weer eens een dagje op stap gaan. Tydens een ver gadering van het comité voor ouden van dagen werd besloten op 13 juni a.s. (de donderdag na Pinksteren) een uitstapje te maken met de plaatsely- ke bejaarden. Voordat de vergadering gehouden werd, had het comité al even hier en daar geïnformeerd, of er nog wensen waren ten aanzien van de rit. Wel, enige oudjes verklaarden heel eerlijk, dat ze maar liever had den dat de tocht niet zo lang duurde. Anders werden ze zo stijf van het zit ten. Geheel in overeenstemming hier mede werd op de vergadering dan ook besloten een tocht te maken door Vlaanderen, zodat ditmaal eens dich ter by huis vertier gezocht zal wor den. PAARD OP HOL. Misschien dat het paard geschrokken was van een paar koeien, zo deelt onze cor respondent in Sluis mede, maar het dier sloeg plotseling op hol. Het edele dier galoppeerde de Vleeshouwersstraat uit en stoof over de Kade en door de Smeed- straat. Een vyftal mannen brach ten het op hol geslagen paard ten slotte tot stilstand, zodat het avon tuur gelukkig nog zonder ongeval len afliep. Aanbesteding riolering en wegaanleg te Yerseke. Vrydag werd ifi het gemeentehuis te Yerseke aanbesteed het maken van een riolering en het aanleggen van een straat in het bouwplan Ka- keldans. Ingeschreven werd als volgt: gebr. Boonman uit Roosendaal f 147.000; fa. N. Knuist uit Goes f 137.200; fa. F. Duinhouwer Sr. uit Goes f 136.420; fa. Hoogesteger uit Wemeldinge f 132.262; M. Wandel uit Souburg f 131.642; J. Leijs uit Kapelle f 129.300; J. v. d. Heide uit Hoedekenskerke f 128.717; M. v. d. Velde uit Bruinisse f 121,600; fa. Elshout en v. d. Corput uit Teterin- gen f 117.950; fa. F. Duinhouwer uit Goes f 116.900; gebr. Geldof uit Se- rooskerke (Walen.) f 115.849; A. de Bourgraaf, Wilhelminadorp f 109.250 De gunning werd aangehouden. Zomertoogdag van Zeeuwse C.B.T.B. op 5 juni. Op 5 juni a.s. zal de Zeeuwse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond haaf jaarlijkse zomertoogdag houden. Dit maal is Tholen aan de beurt voor dit jaarlijkse agrarische evenement. Daar men op dit eiland niet over een vergaderruimte van voldoende groot te beschikt, zullen de ochtend- en middagbijeenkomsten in Bergen op Zoom worden gehouden. Als speciale attractie zal aan deze dag een excur sie over Tholen verbonden zyn. De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zylstra, isals spreker uitgeno digd. Installatiecommissie „Streekverbetering Eede". Na twee jaar van voorbereidende werkzaamheden is men thans zover, dat de commissie „Streekverbetering Eede" officieel zal worden geïnstal leerd. De installatie in het Parochie huis te Eede is bepaald op maandag 8 april a.s. Hierbij zullen o.a. aanwe zig zijn de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het voltallig colle- fe van Gedeputeerde Staten, ir. Pen- ers, vertegenwoordiger van de land- bouwvoorlichtingsdienst, de provin ciale voorlichtingsraad vertegenwoor digers van diverse landbouworgani saties en de gemeenteraadsleden van Aardenburg. Weer boter in beslag genomen: nu in Eede Ambtenaren van de dienst der In voerrechten en Accynzen hebben in een noodwoning te Eede beslag ge legd op 400 kg roomboter, die be stemd was voor frauduleuze uitvoer naar België. De ambtenaren zagen, toen zij verdekt stonden opgesteld, een bestelauto naderen, die de boter op-het betrokken adres afleverde. De bewoners van de noodwoning bleken by onderzoek er vandoor te zijn ge gaan. De boter werd in beslag geno men. Mr. C. A. Wiessing overleden. De vroegere directeur van het Bu reau voor Muziekauteursrecht, mr. C. A. Wiessing, is maandag j.l. op 77- jarige leeftijd te Hilversum overle den. Mr. Wiessing, die te Vlissingen werd geboren, studeerde rechten te Amsterdam, ging op 24-jarige leef tijd naar Nederlands-Indië, waar hij als financieel expert werkzaam was en door de regering tot lid van de Volksraad werd benoemd. In 1926 keerde hij naar Nederland terug, waar hij in 1932 directeur van het B. U.M.A. werd. Mr. Wiessing heeft ook vaak de stichting Donemus met ad vies en steun terzijde gestaan. Bevordering dr. Grijns. By Koninklijk Besluit is bevorderd tot wetenschappelijk hoofdambte naar by het bestuur der visseryen op de Zeeuwse stromen, dr. A. Grijns, ter standplaats Bergen op Zoom, thans wetenschappeiyk ambtenaar'le kl. by dit bestuur. JUBILEREND JULIANA" WIL: Middelburgs korps bestaat in 1958 een kwart eeuw. Het Middelburgse tamboers- e\ p\jperkorp8 Juliana" zal in 1958 een kwart eeuw bestaan. Aangezien het korps zich momenteel in een bijzon der grote bloei mag verheugen, heeft het bestuur gemeend dit jubileum niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Er is daarom een com missie in het leven geroepen, die een en ander zal voorbereiden. Advertentie OP DONDERDAG 18 APRIL: In verbouwde villa worden 54 patiënten verpleegd. In Halsteren zal op donderdag 18 april het sanatorium „De Viersprong" van de Stichting tot Christelijke Ver zorging van Neurosenpatiënten offi cieel worden geopend. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dit reeds in oktober 1956 te doen, maar de werk zaamheden hebben meer tijd gevergd dan verwacht werd. Dokter J. Zit man, die de leiding van dit sanato rium heeft, krijgt 15 man personeel onder zich. In totaal kunnen 54 pa tiënten in deze verbouwde villa wor den ondergebracht. Reeds na Pasen denkt men de eerste patiënten te kunnen ontvangen. De oude villa die nu is verbouwd tot een sanatorium, werd jarenlang bewoond door de familie Testers en later door de paters Assemtionisten. De verbouwing heeft ongeveer tien maanden in beslag genomen. Vanzelf sprekend is het interieur volkomen gewijzigd. Gelijkvloers is er een hal, een ontvangstcentrum en recreatie zalen voor mannelijke en vrouwelij ke patiënten. Verder nog de keuken en de gemeenschappelijke eetzaal. Daarnaast is de kamer voor de dokter. Op de eerste verdieping zijn de slaapkamers en zalen voor vrouwe lijke patiënten. Nog een verdieping hoger, op de zolder, zijn slaapkamers en een ontspannmgszaal voor het per soneel. De mannelijke patiënten vin den een onderkomen in slaapkamers in één der bijgebouwen. Rond „De Viersprong" ligt een tuin met een totale oppervlakte van 2,3 ha. In deze tuin zullen nog twee therapie-gebouwen verrijzen. Verder ligt het in dc bedoeling in de toekomst een Jaarverslag 19S6 Television-Electronics Fund, Inc. in de zojuist verschenen Nederlandse uitgave van dit faarverslao wordt erop gewezen.dat tn de eerstkomende jaren de Industriële toepassingen van de Elektronica de ontwikkeling op televisie gebied belangrijk zullen overtreffen. In het op de Amsterdamse beurs genoteerde Television-Elec tronics Fund. Inc. zijn 140 Amerikaanse elektronische concerns vertegenwoordigd. Genoteerd zijn certificaten in coupures van 5 en 10 aandelen. Bij een koers van $12»/g per aandeel bedraagt de waarde van een „vijfje" ƒ245.-. van een ..tientje ƒ490,-. Op een certificaat van 10 aandelen werd in 1956 uitgekeerd: f 11.67 uit inkomsten en f 21.04 uit kapitaal winst. Rendement op deze basis is ruim 6'/i Vraag het Jaarverslag 195b aan bij uw effectenhande laar of rechtstreeks btj de firma D. W. Brand. Keizers gracht 215 te Amsterdam-C. volière en een bloemenkas te bouwen en een sportveld in te richten. De staf van „De Viersprong" zal bestaan uit twee medici, een arts- eherapist en een psycholoog. Door de oorlog en de veranderde maatschap pelijke toestanden is het aantal neu rosen aanmerkelijk toegenomen. „De Viersprong" wordt de eerste particu liere inrichting in Nederland. Ds. Jan Wit spreekt op Maandag a.s. zal de laatste Zeeuw se theologische studiedag van dit sel- .zoen gehouden worden in de gerefor meerde kerk te Goes. Ds. Jan "Wit uit Nijmegen behandelt dan de nieuwe psalmberyming. Zeeuw eerste op voordracht benoeming secretaris Rolde De gemeenteraad van Rolde (pro vincie Drente) zal in de vergadering van 29 maart a.s. een gemeente-se cretaris benoemen. Als nummer één op de aanbeveling voor deze benoe ming staat de heer E. van Weel, hoofdcommies ter secretarie en te vens waarnemend secretaris van de gemeente Oost- en West-Souburg. Nutsbibliothecarissen komen in Goes bijeen. Zaterdag 6 april wordt in „De Korenbeurs te Goes een vergadering gehouden van Nutsbibliothecarissen. Namens de Nutscommissie voor het bibliotheekwezen zullen aanwezig zyn mejuffrouw J. M. van Hasselt en mejuffrouw A. C. Jacobs. Gesproken zal worden over een provinciaal ver bond van Zeeuwse Nutsbibliotheken en ovex- de vraag of het mogelyk is de Nutsbibliotheken in een stichting onder te brengen. Ds. Schneider uit Kapelle een jaar reserve-legerpredikant In april aanstaande zal een dertiental reserve-legerpredikanten zich in militaire dienst begeven, ge durende de tijd van één jaar en zes weken. Onder hen bevinden zich vier predikanten uit de Ned. Herv. Kerk, acht uit de Gereformeerde Kerken en één uit de Gereformeerde Kerken naar art. 31.' Tot de her vormde predikanten behoort ds. D. Schneider te Kapelle-Biezelinge. Overigens belooft „dit een en an der" nogal wat te worden. De com missie wij een aantal evenementen organiseren, waarmee het jubileum van dit ook buiten Zeeland gewaar deerde korps tot iets groots gemaa'kt wordt. Hoewel men dus nog een jaar voor de boeg heeft wat betreft het eigenlijke jubileum, staat er binnenkort toch al een gebeurte nis voor de deur, die als voor proefje beschouwd mag worden van het 25-jarig bestaan. Op He melvaartsdag zou het korps na melijk met alle leden in Zeeuws kostuum willen deelnemen aan de pijpersdag in Delft. Dat het optreden van „Juliana" in Delft op bijzonder hoge prijs gesteld wordt, blijkt wel uit het feit, dat de Middelburgse tamboers en pijpers, evenals de drie grootste korpsen uit Nederland, afzonderlijk moeten optre den voor een duizendkoppige menig te. De Middelburgers zijn ervan over tuigd, dat zij met een bijzonder goede prestatie uit de bus moeten komen. De aandacht moet namelijk op de Zeeuwse hoofdstad gevestigd worden, want het kan wel eens gebeuren, dat het volgend jaar alle Nederlandse korpsen naar Middelburg komen voor de jaarlijkse pijperdag. De grootste moeilijkheid bij de plannen om op te treden in Zeeuws kostuum is de kostuums zelf. Om deze te krijgen zal de commissie een actie op touw zet ten. Want gezien de jeugdige leeftijd van de meeste leden is het moeilijk een kostuum te krij gen, terwijl uiteraard uit de kas van „Juliana" geen nieuwe kostuums betaald zullen worden. Momenteel zijn enkele Zeeuwen aangezocht om met hun naam de plannen van de tamboers en pijpers te steunen. Voorts zijn alle ouders van de leden verzocht hun medewer king te willen verlenen, terwijl ook de grote vriendenkring van het,korps zeker niét zal achterblijven. - Aanbesteding Leendert Abrahampolder. Het bestuur van de waterkering- van de calamiteuze Leendert Abraham polder heeft vrijdagmorgen in café „Het Wapen van Kats" te Kats in 't openbaar aanbesteed het aanleggen en herstellen van de steenglooi'mgs- werken, het aanbrengen van steen- bestorting en het onderhoud tot 31 december 1957 van de waterkerende en andere werken aan de waterke ring van de polder. Er waren zeven Inschrijvers: fa. P. A. Remeus te Kats f 33.434; G. en A. Sponselee te Kloosterzande f 33.480; A. C. van Hee te Kamperland f 33.506 fa. A. de Bourgraaf te Wilhelmina dorp f 34.100; J. F. Warrens te Osse- nisse f 34.200; L. J. Dekker te Vlis singen f 34.300; P. de Regt te Terneu- zen f 36.600. Het werk is behoudens goedkeuring van G.S. aan de laagste inschrijver gegund. SIMAVI-collecte in Zeeland In de gehele provincie Zeeland zal in de periode van 25 tot en met 30 maart een collecte gehouden worden door de vereniging tot me dische hulp in tropenland „SIMA- VI". Deze jaarlijkse inzameling zal in hoofdzaak besteed worden aan de bestrijding van de kindersterfte in Nieuw-Guinea. Advertentte PRAKTIJK-EXAMEN Bockh, Ned, Fr, Duits, Eng en Spaans De kortste en voordeligste opleiding RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) VANDAAG. Middelburg Electro: „Het recht om geboien te worden", (19 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Ontsnapt uit Chiku Shan", (14 jr.). 20 uur; Prov. Bibliotheek: expositie over Ro me, 10—12.30 en 13.30—18 uur. Vlissingen Alhambra: „Duistere drif ten", (18 Jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Fortune carree", (14 jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „De 6e juni", (18 Jr.), 19 en 21 uur; De Prins van Oranje: uit voering tamboers- en pijperskorps „Excelsior". 20 uur: Schuttershof: feestavond Nederlandse Volleybal- bond, afdeling Zuid-Beveland, 20 uur. MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, es Grand: als vandaag, la, 19 en 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2