PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ver. Staten sluiten zich aan bij militaire commissie Bagdadpact BILT HELDHAFTIGE DRIEËNTWINTIG REDDING VAN DRENKELINGEN 200e jaargang - no. 70 DagbUdultgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; 6,50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Ix>sse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 maart 1957 ADVERTENT1KPRI i 4- me ad' burei Giro -tenties (max regels) •nt p. regel roet een minimum 1.—. ..Brieven of adree r. d. blad" 25 cent meer. UMW P.Z C.. Middelburg. Bureaus: VllssJngen, Walstr. 56—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 846 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3641; Goes, Lange Vorstatr. 63. teL 2473 (b.g.g. 2228; Oostburg, Nleuwstraat 43, 20. Terneuzen. Brouwenjstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerdstr 24. tel. is OP BERMUDA WERD BEKENDGEMAAKT: Eisenhower en MacMillan bespraken plan voor olieleiding Irak-Turkije De Ver. Staten hebben vrijdag op de conferentie van Bermuda Enge land ervan op de hoogte gebracht, dat zij bereid zijn, zich aan te sluiten bij de militaire commissie van het Pact van Bagdad, dat Engeland, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan omvat, zo heeft James Hagerty, de woordvoerder van het Witte Huis, bekendgemaakt. Tot dusver deden de Verenigde Staten slechts mee aan het werk van het pact op economisch gebied en bij de bestrijding van communistische ondermijningspogingen. Hagerty zei, dat het Amerikaanse besluit een logisch gevolg is van de Eisenhower-leer. Het is alleen gericht op verdediging „tegen de commu nistische dreiging". Het lidmaatschap van de militaire commissie brengt geen politieke ver binding met zich mee, zo voegde hij hieraan nog toe, kennelijk doelend op plaatselijke meningsverschillen in het Midden-Oosten waarbij sommi ge leden van het Pact van Bagdad betrokken zijn. De ministers van buitenlandse za ken van de Ver. Staten en Engeland, Foster Dulles en Selwyn Lloyd, heb ben, naar een conferentiewoordvoer der bekendmaakte, vrijdag onder meer gesproken over de recente ver gaderingen in Londen van de West- europese unie, de Europese Gemeen schappelijke Markt, de vrijhandelszo ne, de Euratom, Lloyds voorstel voor één enkele Europese assemblee, de betrekkingen met de Sowjet-Unie en de toestand in Oost-Europa. Lloyd heeft bjj de uiteenzetting van z|jn plan voor een enkele Europese parlementaire vergadering de hoop uitgesproken, dat, tenminste op be paalde punten, .de Ver. Staten en Ca nada zich met de assemblee zullen as sociëren. President Eisenhower zou een voorlopige studie heben gemaakt van maatregelen die nodig zijn om de Amerikaanse wetten te wijzi gen die op het ogenblik de levering van Amerikaanse atoomwapens aan andere landen verbieden. Dit zou verband houden met de Britse bezuinigingsplannen op defensie gebied, die gebaseerd zjjn op het aanschaffen van raketten met atoomlading. De Amerikaanse president en de Britse premier hebben voorts de mo gelijkheid besproken van een nieuwe olie-buisleiding van Irak naar Turkije om op die manier allerlei moeilijkhe den te „omzeilen". Met het nemen van een besluit te dien opzichte wilden Eisenhower en MacMillan wachten op het rapport van de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, na Prijsverhoging van courantenpapier. Nadat de prijs va courantenpapier op 1 december 1956 reeds was ver hoogd, vindt per 1 april a.s. een nieu we verhoging van die prijs plaats, waardoor het courantenpapier 71.50 per 100 kg gaat kosten. In 1938 va rieerde dië prijs tussen 7.00 en 9.00 per 100 kg. De prijsverhoging is een uitvloeisel van verhoogde kosten voor grondstof fen en hulpstoffen. diens ontmoeting met de Egyptische president Gamal Abdel Nasser. Iraakse, door de Iraq Petroleum Company gewonnen olie, wordt thans naar gisteravond werd gemeld, met een capaciteit van 11 miljoen ton per jaar van Klrkuk naar Banlas ln Syrië en naar Tripoli ln Libanon gestuwd. Nog steeds zijn de drie pompsta tions in Syrië, die na de Engels- Frans-Israëlische aanval op Egypte werden op of vervangi niet gearriveerd. Wanneer de pomp stations z|jn hersteld zal de jaarlijkse hoeveelheid olie ln plaats van 11 mil joen 25 miljoen ton bedragen. opgeblazen, niet gerepareerd Migen. Het materiaal ls nog Soewirjo slaagt niet in vorming kabinet De Indonesische kabinetsformateur Soewirjo heeft vrijdag het bestuur van de nationalistische partij P.N.I., waarvan hij zelf voorzitter is, meege deeld, dat hij niet erin geslaagd is, overeenstemming te bereiken met de Islamitische Nahdatoel Oelama over de samenstelling van het nieuwe ka binet. De Nahdatoel Oelama eiste opname van de Masjoemi in het kabinet, zon der communisten, terwijl de PU.I. een kabinet verlangt met nationalis ten en Nahdatoel Oelama als kern, en met uitsluiting van Masjoemi en de communisten. Tijdens een donderdagavond tussen de formateur en de leiding van de Nahdatoel Oelama gehouden bijeen komst, welke in een gespannen at mosfeer verliep, hielden beide par tijen aan hun standpunt vast. In Islamitische politieke kringen werd verwacht, dat Soewirjo zijn mandaat aan president Soekamo zal teruggeven, doch de vice-voorzitter van de P.N.I., Mangoensarkoro, ver klaarde, nog steeds optimistisch te zijn over de kansen van Soewirjo voor het vormen van een kabinet. 9 Jozef Bajos ls schuldig bevonden aan een overval op een postkantoor te Boe dapest, waarbij hij een bedrag van 591.000 forlnt (ongeveer 200.000 gulden) bultmaakte. Het over hem gevelde dood vonnis werd direct voltrokken. Door bemanning van Nederlands schip. De kapitein van het m.s. „Senegal- kust" (eigendom van de N.V. Neder landse Tank- en Paketvaart Maat schappij te Amsterdam) heeft aan zijn rederij verslag uitgebracht over de moedige redding door zijn beman ning van 23 drenkelingen van de Li beriaanse kustvaarder „Fer". De „Senegalkust", die in de Hol landWest-Afrikalijn vaart, was op weg van Takoradi naar Grand Bassa, zo vertelt kapitein Kuipers in zijn rapport, toen ih de nacht van 25 op 26 februari een lichtschijnsel werd waargenomen, dat afkomstig bleek te zijin van een kleine kustvaarder. Aan boord van het schip de „Fer" woedde kennelijk een oliebrand en de voortdurende ontploffingen, die werden waargenomen, wezen op de aanwezigheid van drums met benzine. Op het eerste gezicht leek het onmo gelijk dat er zich nog levende wezens aan boord zouden bevinden. Een half uur later hoorde men aan boord van de „Senegalkust" een uit het water opklinkend hevig ge schreeuw, van een twaalftal drenke lingen, die zich aan drums hadden vastgebonden of op luikplanken la gen uitgestrekt. De derde stuurman C. Doeksen, die met het commando was belast, zag kans met behulp van een buitenboord gereedhangende bar kas elf mensen uit het water op te pikken en aan boord te brengen. De kapitein* van de „Fer" was er reeds eerder in geslaagd langs een touw aan boord te klimmen. Met de inmid dels eveneens gevierde motorredding boot werd het zoeken naar nog meer drenkelingen voortgezet. Volgens de kapitein van de „Fer" moesten er in totaal 26 mensen aan boord zijn ge feest. Later werden nog twee men- Den opgepikt, zodat nog twaalf op- varendén zoek waren. Het speuren naar de overlevenden werd onverdroten voortgezet en stuurman Doeksen, die zich tot dicht bij het als een fakkel brandende wrak waagde, ontdekte dat er zich nog mensen aan boord bevonden. Hij riep ze toe in het water te springen, het geen ze echter niet durfden. Hij ging toen met de barkas langszij het bran dende sohip en slaagde erin drie vrouwen, twee kinderen en vier man nen uit de vuurzee te redden. Tenslotte moest het zoeken worden gestaakt. Toen de „Senegalkust" des nachts nabij de pieren van Monrovia ten an ker ging, was de Spaanse hoofd- madhinist van de „Fer" aan zijn opge lopen brandwonden bezweken. Gezagvoerder Kuipers, die in zijn rapport lof brengt aan de gehele be manning van zijn schip, vermeldt in het bijzonder stuurman Doeksen voor zijn moedige reddingen. De bollenvelden krijgen reeds kleur. Doordat het zachte weer zich hand haaft zal men reeds tijdens het ko mende weekeinde kunnen genieten van bloeiende narcissen en krokussen afgewisseld met een enkel veldje fel-gekleurde tulipa's. Ook in de hyacinthen begint nu kleur te komen. De eerste bloeiende velden (meest blauw) zijn reeds ge signaleerd. Vrijdag is in een zonovergoten Vlissingen op grootscheepse, plechtige en bovenal toch feestelijke wijze de geboortedag van Michiel Adriaanszoon de Ruyter herdacht. Een hoogtepunt vormde uiteraard het koninklijk bezoek, dat aan deze historische dag onvergetelijke luister bijzette. Hier ziet men v.l.n.r. Z.K.H. Prins Bernhard (met achter hem nog juist zichtbaar de burgemeester van Vlissingen, mr. B. KolffHM. Koningin Juliana en de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot tijdens de wandeling van de Jacobskerk (in de Kerkstraat) via het Eellamypark naar het Lampsinshuis aan de Nieuwendijk. (Voor een uitvoerige, geïllustreerde reportage zie men o.m. de pagina's drie en vier). (Foto P.Z.C.) Amsterdammer nntsnapte uit Haarlemse gevangenis. Gistermiddag half vier is de Am sterdammer F. W. erin geslaagd uit de gevangenis te Haarlem te ont snappen. In de keuken worden her stelwerkzaamheden verricht. Tijdelijk wordt daarom van een spoelkeuken gebruik gemaakt. In deze spoelkeu ken is ook een w.c. De man heeft een spijl in het venster daarvan doorge zaagd, zodat hij de binnenplaats kon bereiken. Na over de muur aan de Papentorenvest te zijn geklommen, verdween hij de vrijheid in. In juni a.s. zou hij zijn straf heb ben uitgezeten. Prijsstop mineraalwater en limonade ingetrokken. In de staatscourant van gisteren is een beschikking gepubliceerd, waarbij met ingang van heden de prijsstop „limonade en mineraalwa ter 1956", die op 28 december 1956 was afgekondigd, wordt ingetrok ken. De minister van economische zaken heeft hiertoe besloten, nadat de fabrikanten zich bereid hebben verklaard over prijsverhoging met 't ministerie van economische zaken vooraf overleg te plegen. Bij het gepleegde overleg is over eenstemming bereikt over een prijs verhoging met gemiddeld 1 cent van enige koolzuurhoudende limonades, welke als gevolg van de recente stij ging der grondstofkosten noodzake lijk is geworden. Italiaanse mijnwerkers naar Nederland. De Italiaanse regering heeft vrijdag gunstig beschikt op een Nederlands aanbod tot tewerkstelling van onge veer 2000 Italiaanse mijnwerkers in Nederland. Zoals bekend, heeft de Italiaanse regering na de mijnramp te Marci- nelle besloten, de uitzending van Ita liaanse mijnwerkers naar het buiten land stop te zetten. Wat Nederland betreft zou dit besluit dus thans ver vallen. Een karakteristiek beeld van Vlissin gen op vrijdag 22 maart 1957! Het koninklijk paar, geflankeerd door links burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen en rechts de commissaris der koningin in Zeeland jbr. mr. A. F. C. de Casembroot, na de herden kingsbijeenkomst in de St.-Jacobs- kerk. waarvan de toren op de achter grond zichtbaar is, op weg naar het standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Rnyter voor de kranslegging, ter jelegenheid van de 350e geboortedag an de grote vlootvoogd. Duizenden Vlissingen waren op de been om van KORTE PREDIKATIE HET PROCES. Jezus voor de Joodse Raad. Matth. 26:57-68 Het proces-Dreyfus ligt, ofschoon lang geleden, nog vers in 't geheu gen. Ook Dreyfus was evenals Jezus eeyi Jood en ook Dreyfus was on schuldig. Toch werd hij veroordeeld en er was althans aanvankelijk niemand, die het voor hem opnam. Totdat Zola met zijn ,J'accuse" (ik beschudig) hel wereldgeweten wakker riep. Ondanks hardnekkige tegenwerking werd Dreyfus «ifein- delijk vrijgesproken en in zijn eer hersteld. Zola riep: Deze man is onschuldig. Was er maar iemand in de zaal geweest, die dat riep, toen Jezus voor zijn rechters stond. Maar was dat genoeg geweest f Heen. Daar had nog iets bij gezegd moeten wor den. Wat dant Dit: Ik hoorde daar te staan en wij allen. AUen, aüen, zjjn wij schuldig, maar Hij gaat vrij uit. Toch was ook dat nog niet vol doende geweest. Daar had toch nog iets bij gemoeten. Wat dan nogt Dit: Hij staat daar in onze plaats! Deze beklaagde, tegen wien wif allemaal wat te zeggen hebben, aan tden wy ons allen lafhartig hebben onttrokken, is onze Rechter. Mensen, wij doen het ergste, wat er is, wij kruisigen de liefde Gods! Deze stem heeft niet weerklonken. Tot Jezusdroefheid hoorde hij en kel Petrus' stem, hoe die zich steeds verder van Hem af vloekte.*. Waf heeft het ontzaglijk veel moei te gekost om Dreyfus in zijn eer her steld te krijgen. Nog veel moeilijker is het echter Jezus tot zijn recht te brengen. Zola en de zijnen ktcamen met harde waarheden, maar zjj waren hard voor anderen. Maar wantieer ik voor het recht van Jezus Christus opkom, kom ik met een waarheid, die hard is voor mjjzelf. Er zjjn veel tranen voor nodig om deze harde waarheid omtrent lezus en mijzelf toch uit te spreken, zoals ook Petrus ondervond. Want naar buiten gaande, weende hij bitterlijk. En toch is alleen deze harde waar heid de enige redding voor ons al len: Jezus is de Chrsitus, Gods Zoon, die in volkomen onschuld ons van de medeplichtigheid aan Zijn dood be vrijdt. Middelburg. P. F. Th. Aalders. DE dit schouwspel getuige te zijn en iljei vooral ook de schooljeugd was uit stekend vertegenwoordigd! (Foto P.Z.C.) VERWACHT... OOSTELIJKE WIND. In de noordelijke helft van het land tamelijk zonnig weer, elders bewolkt, maar overwegend droog. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. Matige tot vrij krachtige oostelijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1