PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Miljoen Britse metaalarbeiders leggen zaterdag het werk neer Brug over Westerschelde „uit constructief oogpunt" mogelijk BILT SUEZKANAAL VOOR SCHEPEN TOT 2000 TON OPEN Nederland versloeg Luxemburg: 4-1 BOUW VAN BUNGALOWDORP OP MAJORCA LEGER VAN 100.000 MAN VOOR RUSSEN AANVAARDBAAR 200e jaargang - no. 68 Dagblad-uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 61 cent per week; «.50 p. kw.; fr. p.p. «.75 per kw. Losse nummer* 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 21 mrt. '57 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm. Mlnlm. p. advertentie lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. regels) 23 cent p. regel met een minimum van \j—. ..Brieven of adrea bureau t. d. blad" IS cent meer. Giro no. JSM00 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlleslngen, Walstr. 66-00, tel. 2355 4 lijnen (b-g.g. 646 of J04); Middelburg. Markt 61. tel. 9641; Ooee, Lange Voretetr. Cl, teL 1475 (b.g.g. 2226; Oomburg, Nleuwetraat 41, teL 20, Terneuien. B rouwe rij str. I; Zlerlkzee: N. Bogerds trast 24. tel. M QUEEN MARY (1000 PASSAGIERS) BLEEF IN HAVEN Ook personeel van spoorwegen en elektriciteitsbedrijven dreigt.... Zaterdag leggen een miljoen arbeiders in de Engelse metaalindustrie het werk neer, als eerste fase van de „sneeuwbalstaking", die als intussen geen akkoord wordt beerlkt op 6 april drie miljoen metaalarbeiders zal omvatten. De 370.000 leden van de Britse bond van spoorwegpersoneel hebben giste ren ook duidelijk met een staking gedreigd. Gisteren begonnen de onderhandelingen by de luchtvaartmaatschappy BOAC over de gestelde looneisen. Honderdtwintigduizend arbeiders in de elektrlciteltsbedryven hebben looneisen gesteld en een compromis-aanbod van de band gewezen. Door de staking van de 200.000 arbeiders In de scheepsbouw, die nu reeds zes dagen duurt kon de Queen Mary (81.000 ton) met 1000 passagiers aan boord gisteren de haven van Southampton niet verlaten. De metaalbewerkers hebben zoals uerilla-actie: .1 staking gaan, maar de staking als een sneeuwbal laten aangroeien. De zesde april is evenwel de fatale datum. Wanneer de arbeiders, die 10 loons verhoging eisen, dan Hun zin niet heb ben gekregen, zal de gehele metaalin dustrie lamgelegd worden. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de sneeuwbal ook nog „door zal rollen" naar andere takken van industrie. De eerste stakingsgolf van zaterdag aan staande betreft 1.000.000 arbeiders in tien gebieden van zware industrie en in de vliegtuigbouw. „Beledigend voor de spoorwegarbei ders" noemde hun nationale bond gis teren het aanbod van de regering om 3 loonsverhoging te geven. Ze eisen tien percent. Een staking wordt niet uitgesloten geacht. De arbeiders in de elektriciteitsbe drijven willen hun loon met vier pen nies (16,5 cent) per uur verhoogd zien. De regering bood gisteren 3T4 penny aan, maar het aanbod werd ge weigerd. De tweeduizend personeelsleden van de British Overseas Airways Corpo ration verlangen hun salarissen ook met 10 vermeerderd te zien. Arbitrage? Intussen poogt minister van ar beid Ian MacLeod een vergelijk tus- Sint-Maartenszee bezorgd over kernreactor. De bewoners van het Noordhol landse plaatsje Sint Maartenszee, bij Petten, maken zich ongerust, omdat er reden is om aan te nemen, dat de regering een duinterrein, dat tot deze gemeente behoort, heeft uitgezocht voor de vestiging van een kernreac tor. Sint Maartenszee is een badplaats je en vreest, dat de kernreactor het toeristenverkeer zal belemmeren. Dat radio-activiteit een ongunstige in vloed zal uitoefenen, is ook de vrees van de V.V.V.-bestuurders in Petten en Egmond aan Zee, die zich zullen beraden over een eventueel te onder nemen gezamenlijke actie, zo verne men wij. Dinsdag zijn de Britse stakingslei ders van de sclieepsbouwindustrie op het Ministerie van Arbeid geweest om de huidige stakingen te bespre ken. Later op de dag werden de werkgevers op het ministerie ont vangen. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) de heer TV. J. Carron, president van de vakbond voor de metaalverwer kende industrie, de heer J. R.Scott, voorzitter van een subcommissie van de federatie van vakbonden voor de scheepsbouw- en machine-industrie, de heer Harry Brotherton. president van de federatie van vakbonden, en de heer E. J. Hill, secretaris-gene raal van de vakbond voor ketelma kers, bij het verlaten van het ministerie. sen de arbeiders en de regering tot stand te brengen. Dinsdagavond en gisteravond sprak hy met delegaties van scheepsbouwers en metaalarbei ders. De werkgevers ln de metaalnij verheid hebben gisteravond voorge steld het geschil aan arbitrage te on derwerpen. Een onafhankelijke scheidsrechter zou moeten uitmaken wie In zijn recht staat. De werkgevers in de scheepsbouw hadden voor de staking uitbrak ook toegestemd In ar bitrage. De vakverenigingen weiger den echter en eisten rechtstreekse on derhandelingen met de belofte van eën geldelijk aanbod. Vriendelijk antwoord van Ike aan Drees. Volgens betrouwbare kringen in Washington heeft president Elsen hower op vriendelijke wijze gerea geerd op de brief van dr. Drees waar in deze de Amerikaanse president verzocht zijn persoonlijke attentie te geven aan de luchtvaartonderhande lingen welke op dit moment aan de gang zijn in Washington. Nooh de inhoud van de brief van dr. Drees noch die van de president zijn officieel bekendgemaakt, maar men vimdt het in Washington veelbe tekenend dat Eisenhower zich de moeite heeft gegeven dr. Drees te be antwoorden voor hij naar Bermuda vertrok. De brief zal, naar deze betrouw bare kringen verwachten, bijdragen tot een snellere oplossing en een suc cesvol einde van de onderhandelin gen, maar men zegt dat het niet waarschijnlijk is dat Eisenhéwer in details is getreden. Evenmin verwacht men dat de pre sident bepaalde toezeggingen heeft gedaan. (U.P.). OP 10 APRIL GEHEEL VRIJ „Pandora" ongehinderd door Golf van Akaba. Egypte heeft het Suezkanaal woens dag opengesteld voor schepen tot 2000 ton. Twee Libanese schepen mochten het kanaal niet in, omdat net tolgeld niet ln dollars kon worden be taald. Met Libanees geld namen de Egyptenaren geen genoegen. Generaal Wheeler, die de leiding heeft van het bergingswerk, beeft verklaard dat het kanaal tegen 10 april weer volledig bevaarbaar zal zyn een maand vóór de oorspron kelijke schatting. Hy sprak zyn tevre- Heusunger nu hoogste Westduitse officier. Luitenant-generaal Adolf Heusin- ger is woensdag benoemd tot voorzit ter van de commissie van stafchefs van de Westduitse strijdkrachten. Heusinger is thans de hoogstge- 'laatste officier in de Bondsrepubliek n welingelichte kringen verwacht men dat nij later in het jaar de rang van een vier-sterrengeneraal zal kry- gen. Opnieuw meerderheid voor Indonesische congrespartij. De congrespartij heeft opnieuw een absolute meerderheid in de Indiase volksvertegenwoordiging behaald. Zij heeft volgens onvolledige uitslagen reeds 251 van de 500 zetels verkre gen. De communisten zrjn verzekerd van een meerderheid in de wetgevende vergadering in de staat Kerala. Zij hebben tot dusver 59 van de 126 ze tels gewonnen en kunnen rekenen op de steun van vijf onafhankelijke le den. denheid uit over het werk van de Ne derlandse bergingsploeg aan de „Ed gar Bonnet". Gisteravond werd Hammarsklöld, de secretaris-generaal van de V.N., in Caïro verwacht voor besprekingen met Nasser over Gaza en het Suez kanaal, Volgens diplomatieke kringen heeft Hammarskjold plannen bij zich voor het scheppen van een buffer-zone, die Israël van de Arabische buurlanden zou moeten scheiden, onder beheer van de V.N. Hammarskjold zou ook nog voorstellen in portefeuille hebben voor een interimregeling voor de be taling der tolgelden. Volgens ingelich te kringen beraden de Westelijke mo gendheden zich nog over de kwestie der tolgelden. Men zou onder geen voorwaarde alles aan Egypte willen betalen. Russsiche diplomaten ln Lon den hebben gisteren laten weten, dat zy de vrije vaart willen van Israels schepen door het Suezkanaal. De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse senaat heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen, waar in de nationalisatie van het Suezka naal onwetti^ wordt verklaard. Volgens Egyptische bladen zal de Eg.vptianisering van Franse en Engel se banken in Egypte nog deze week van kracht worden. Gisteravond Is of ficieel bekendgemaakt in Tel Avlv dat het door Israël gecharterde schip Pandora zonder moeilykheden door de Golf van Akaba is gevaren. Nederland heeft de eerste wed strijd ut de voorronde van het wereldkampioenschap gewon nen. In een povere strijd be haalden de Oianjehemden een 41 overwinning op de spe lers van Luxemburg. Af en toe bleken ook de Luxemburgers nog gevaarlijk en vooral hun midvbor Letsch was nogal eens actief. Hier is hij ge vaarlijk op weg naar het Ne derlandse doel, maar met een bewonderenswaardige sliding speelt Roel Wiersma nog juist de bal voor zijn voeten weg. Cor van der Hart flinkssnélt ook al te hulp. (Foto PX.C.) !niii!i!iiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiniin!i!i!iiiin Engels Hogerhuis keurde beperking doodstraf goed. Het Britse Hogerhuis heeft het wetsontwerp van de regering tot be perking van de doodstraf in Groot- Brittannlë tot gevallen van moord, die de openbare orde kunnen versto len, goedgekeurd. Daar het ontwerp reeds door 't Lagerhuis aanvaardt is, behoeft het thans nog slechts de goedkeuring van koningin Elizabeth om tot wet te worden verheven. NEDERLANDS INITIATIEF Project kost ongeveer 20 miljoen gulden. Een Nederlandse bouw- en aanne mingsfirma (N.V. Bakhuizen te Hil versum) heeft dezer dagen een ver bindende optie verworven op een strook land van pl.m. 3'/2 miljoen vierkante meter langs de kust van het eiland Majorca in de Midden- landse zee. De architecten R. Prill en H. T. Wydeveld zullen, wanneer definitieve koop met de eigenaar een grootgrondbezitter is gesloten, op het stuk land een bungalowdorp bouwen. Met het project, dat ongeveer 800 bungalows in tien cirkelvormige wooneenheden omvat, zal een bedrag van circa 20 miljoen gulden gemoeid z(jn. De gemiddelde koopsom van de bungalows zal liggen tussen de 15.000 en 20.000 gulden .Wanneer alles naar wens verloopt zal in 1958 een begin IN WEST-DUITSLAND Gisteravond is er opnieuw een brief van Sowjet-premier Boelganin in Bonn aan Bondskanselier Adenauer overhandigd. Boelganin stelt evenals enkele maanden geleden voor de be trekkingen en de handel tussen beide landen te verbetere: Ingelichte krin gen zyn van oordeel, dat Adenauer niet voor een officieel handelsverdrag voelt, omdat dat meestal gekoppeld wordt aan een vriendschapsverdrag. In zijn jongste antwoord aan Boelga nin (27 februari) stelde hij besprekin- f en voor om de handel te ontwikke- en. Sowjet-ambassadeur in Bonn Smir- nof verklaarde gisteren tijdens een persconferentie, dat een bezoek van vice-premier Mikojan aan de Bonds republiek waarschijnlijk is. Smlrnof gaf als zyn mening, dat een legertje van 100.000 man in W'est- dultsland aanvaardbaar voor de Rus sen zou zyn. Als Duitsland herenigd zou zijn zou over de totale troepen sterkte gesproken kunnen worden. MINISTER IN MEMORIE VAN ANTWOORD: Tijd voor een nader onderzoek is echter nog niet rijp DE BOUW VAN EEN BRUG over de Westerschelde acht de mi nister van waterstaat, mr! J. Algera, uit zuiver constructief oogpunt bezien wel mogelijk. Daar zij echter een belangrijke zeevaartweg zou kruisen, zou zij aan buitengewone en zeer hoge eisen moeten voldoen en daardoor buitensporig kostbaar worden. De minister meent, dat de tijd voor een nader onderzoek daarvan nog niet rijp is. Bovendien is de bepaling van de meest gewenste plaats voor zulk een brug een vraagstuk, waarvan het onderzoek eerst begonnen zou kunnen worden waneer de verkeersontwikkeling in Zeeland een duidelijk beeld zal hebben, mede tengevolge van het Deltaplan. Dit deelt de minister mede in zijn memorie van antwoord op het voor lopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van zijn departe ment. Over een brug over de Wester schelde merkte mr. Algera verder nog op, dat zij een vrije doorvaart- hoogte van vele tientallen meters zou moeten krygen en daardoor ook zeer lange en hoge, wederzijds toeleiden- de viaducten. Voorts zouden de over spanningen van de scheepvaartgeul- of geulen zeer wijd dienen te zijn. ver der geeft een riviermond als die van de Westerschelde de moeilykheid, dat de plaat3 van de thans bestaande scheepvaartgeulen in de huidige situ atie niet als bestendig kunnen worden beschouwd, zodat ingrypende rivier- werken nodig zouden zijn. Hiervan kan betwijfeld worden of zij uit ri vier- en scheepvaartoogpunt aan vaardbaar zouden zyn. Voor het overige moet de minister het antwoord op een vraag naar de kosten van een timnel- of brugverbin- ding met Zeeuwsch-Vlaanderen schul dig blijven. Hiertoe zou een nadere, omvangrijke studie nodig zijn. Verlenging veerboot Op een vraag wanneer de nodige verbeteringen aan de bestaande veer ponten zullen worden aangebracht, antwoordt de minister dat Ged. Sta ten van Zeeland een plan hebben doen opmaken voor verlenging van de „Koningin Wilhelmina" en vernieu wing van de voortbewegingsinstalla tie. Een beslissing hieromtrent is ech ter nog niet genomen. Het bedrag voor de verlenging is nader begroot op 2.100.000, waarby een bedrag van 900.000 is inbegrepen voor de nieu we voortstuwingsinstallatie, die toch onder alle omstandigheden moet wor den aangebracht. Het is nog niet mo gelijk te zeggen wanneer dat werk beemdigd zou kunnen zyn, mede in verband met de bezetting van de werven. De „Dordrecht" is reeds verlengd en van nieuwe motoren voorzien en voor het overige liggen vooralsnog feen andere wijzigingen van bestaan- e ponten in de bedoeling. De „Prins Hendrik" zal dus evenmin verlengd worden. De door enige leden ter sprake ge brachte cyfers, die door de heer Van der Peijl in de Tweede Kamer zyn verstrekt ten aanzien van de veren op de Westerschelde stemmen voor wat de verkeerscyfers betreft over een met de cyfers. die op het depar tement bekend zijn. Ook de progno ses voor de volgende jaren ontlopen elkaar weinig. Zij geven de minister derhalve geen reden zijn plannen ten aanzien van de veren te herzien. Niet aanvaardbaar noemde mr. Al- Vervolg op pag. 2) met de voorbereidende werkzaam heden worden gemaakt. De totale bouwduur wordt geschat op vHf jaar. Door de bouw zullen geen arbeider» aan de Nederlandse markt \yorden onttrokken. De aannemingfirma i» van plan slechts enkele deskundigen uit Nederland naar Majorca te zen den en het proleet verder te laten uit voeren door Spaanse aannemers en arbeidskrachten. Britten willen Makarios van Seychellen halen. De Britse minister van koloniën AJan Lennox Boyd heeft gisteren ln het Lagerhuis meegedeeld, dat de En gelsen bereid zyn een einde te maken aan de ballingschap van aartsbis schop Makarios op de Seychellen- eilanden. De voorwaarde is echter, dat Makarios de gewelddaden van de'Eo- ka openlijk zal veroordelen. De minister verklaarde, dat er geen sprake van kan zijn, dat Makarios nu naar Cyprus terugkeert. Hij maakte bekend, dat Engeland ook bereid is ln beginsel een aanbod van Lord Ismay, secretaris-generaal van de Navo, te aanvaarden tot het verlenen van goe de diensten by het zoeken naar een aanvaardbare oplossing van de be staande geschillen tussen de regerin gen van Griekenland, Turkye en En geland over Cyprus. Ingelichte krin gen in Athene verklaarden, dat Grie kenland niet voelt voor het zoeken van een oplossing binnen het kader van de Navo. Installatie Nationale Raad maatschappelijk werk. In de Rolzaal te Den Haag Is gis termorgen de Nationale Raad voor maatschappelijk werk geïnstalleerd. De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. Klompé, hield daarbij een rede. Zij zei dat de regering, gezien 't grote belang van een gezamenlyk •beraad van het particulier initiatief van alle richtingen over het alge meen beleid ten aanzien van net maatschappelyk werk, de totstand koming van de Nationale Raad zeer toegejuicht. De minister verwacht goede resul taten van het beraad, indien allen, die in Nederland het maatschappe lijk werk behartigen, direct of Indi rect daaraan kunnen deelnemen. Voorzitter van de Nationale Raad is jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uf- ford. vice-voorzitter prof. dr. L. J. M. Beel en algemeen secretaresse mejuffrouw mr. M. Tjeenk Willink. Norstad: atoomwapens zijn al in Europa. De opperbevelhebber van de N.A.- V.O.-strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal Launs Nor- stad, heeft tijdens een persconferentie te Bonn verklaard, dat Amerikaan se atoomwapens in Europa zyn op geslagen. Generaal Norstad verklaarde te vens te zyn teruggekomen op zyn uitspraak van vorige maand, dat een vermindering van de Engelse troe pen op het vasteland van Europa een ingrijpende verandering in de gealli eerde strategie met zich zou brengen. DE VERWACHT... LAGERE TEMPERATUREN. Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Overwegend krach tige wind tussen zuidwest en west. Vooral ln het binnenland lagere tem peraturen. ZON EN MAAN 22 maart Zon op 6.41 onder 1858 Maan op 1.49 onder 10.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1