Zeeuwse Almanak GOESE GARAGEHOUDER KOCHT MONTEUR BIJ COLLEGA WEG VAN Ifvin sjj]T0T MIDDELBURGSE MODEHUIZEN TONEN VOORJAARSCOLLECTIES N.C.R.V. MAAKTE KLANKBEELD IN VLISSINGEN Agenda s PROVINCIALS ZBBUW8B COURANT WOENSDAG 20 MAAKI' ltfo7 ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Ontheffing zondagsrijverbod voor vader, die reeds op bromfiets weg was.... De garagehouder E. A. S. uit Goes is dinsdagmorgen door de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, conform de eis van dc officier veroordeeld tot een geldboete van f 500 of 200 dagen hechtenis, omdat hij eenvoudigweg een monteur van een collega „weggekocht" had. Ter zitting bleek, dat er groot gebrek is aan goede monteurs. De vakman op het monteurgebicd kan dus wel eens een aanbod krijgen, waarbij hij een betere beloning ontvangt. De monteur J. K. uit 's-Heerenhoek, die werkzaam was bij de garagehouder P., was op liet aanbod van S. ingegaan, maar had daarbij zonder toestemming van de directeur van het arbeids bureau zijn vroegere werkkring opgezegd. De politierechter legde deze monteur eveneens een behoorlijke boete op, namelijk f75 of 15 dagen. Overigens is het K. bij de garagehouder uit Goes blijkbaar ook niet al te best bevallen, want thans heeft hij weer een baan gekregen in Middel burg De handelaar in brandstoffen, weg- materialen, zand en grind uit Goes, C. F., had op verschillende tijdstip pen in september en oktober van het vorige jaar zijn schepen ter beschik king gesteld voor het vervoer van klei van Hendrik Ido Ambacht naar de zeedijk te Wissekerke, maar dit echter gedaan in strijd met de bin- nenscheepvaartwet. Hij had namelijk aan de rijksverkeersinspectie onthef fing moeten vragen om met deze sohepen te varen. Op deze wijze had hij bijna f500 aan rechten uitge spaard. De officier wees erop, dat verdach te op aanvraag de ontheffing onge twijfeld gekregen zou hebben, omdat er op dit moment gebrek aan scheeps- ruimte was. Overigens kon de ver dachte niet vertellen, wat hij aan deze transactie verdiend had. Nadat de officier f 700 of 3 maanden geëist had, hield de politierechter de zaak aain om te onderzoeken hoe de omzet belasting betaald is geworden, daar dit nog niet erg duidelijk was. Vervolgens stond terecht de land bouwer J. M. uit Nieuwland, die op zondag 16 december van het vorige jaar het zondagsrijverbod had over treden. Ilij zou zijn vader ophalen, die naar de kerk moest. Hiervoor had hij een vergunning, maar toen hij bij het huis van zijn vader arriveerde, bleek, dat de oude man reeds op de bromfiets ter kerke was getogen. Daar hij ondertussen ook een inva lide nichtje opgehaald had (waarvoor hij echter geen vergunning had) is M. doorgereden naar de kerk. Na af loop van de dienst bracht hij het nichtje weer huiswaarts en kreeg toen een bekeuring. De officier van justitie merkte op, dat de vergunning was aangevraagd voor een „wassen neus" omdat bleek, Jat de vader ook zonder auto maar de kerk kon gaan. De officier eiste een boete van f 60 of 12 dagen. (Advertentie) Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tyden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, f 2,40 en 8.88. De raadsman van M., mr. P. C. Adnaanse, merkte op, dat er voor de oude man ontheffing was verleend. M. had zich evenwel die morgen door werkzaamheden op het bedrijf wat verlaat. Eerst had hij het nichtje op gehaald en zou daarna zijn vader op halen. Deze vond het echter ook te laat worden en stapte op de brom mer. Na de kerk werd het nichtje weer thuisgebracht. De raadsman wees er verder nog op, dat M. ook voor zijn 'nichtje een week later een ontheffing verkregen had. „Hoewel het thans helemaal niet meer nodig is", aldus de politierechter, „móet een tijdelijk verbod toch in acht genomen worden." Het vonnis was f40 of 8 dagen. De fruitteler C. W. uit Anna Ja- cobapoldcr moest zich verantwoorden omdat hij tezamen met J. J, R., even eens uit dezelfde plaats, onder Sint- Philipsland zwarte bessen gekweekt had zonder een teeltvergunning te bezitten. VV. werd conform veroor deeld tot f 100 of 20 dagen. R. bij ver- Advertentie) stek tot f 40 of 8 dagen. De landbouwer A. W. te Middel burg had suikerbieten vervoerd met zijn tractor zonder er de vereiste ver gunning voor te bezitten. W. ve'r- klaarde zijn zieke buurman te hebben" geholpen. Hij had echter het weg transport moeten inschakelen. We gens de moeilijkheden met Jiet natte seizoen en de ziekte van de buurman veroordeelde de politierechter W. conform de eis tot f50 of 10 dagen. AANGENAAM VERRAST Dinsdagmiddag werd de heer W. Vos, wonende aan de Ravenslootlaan te Zierilczee, plotseling: aangenaam verrast, toen hem bericht werd, dat liy een pr\js van f 500 had gewonnen in de grote prysvraag, georganiseerd door een fabriek van radiotoestellen. Het betreft hier een limerick-prys- vraag, waarvoor de heer Vos een op lossing had ingezonden. „We doen overal aan mee, maar dit is de eerste keer, dat we iets winnen", zo ver klaarde de gelukkige prijswinnaar. Reeds dezelfde middag werd de heer Vos, die werkzaam is bjj de Provin ciale Boot, het geldsbedrag overhan digd. De heer Vos vertelde, dat hy nog niet weet waaraan hy de gewon nen f 500 zal besteden. DEBUUT De ln 1954 opgerichte gymnastiek vereniging „Willebrord" in Zoute- lande neeit dezer dagen de eerste jaarlijkse uitvoering gegeven. In drie jaar tijd bleek „Willebrord" een grote dosis vaardigheid en techniek verkregen te hebben en dit is zonder twijfel in grote mate te danken aan de uitmuntende lei ding van de heer W. Florusse uit Vlissingen die de turners traint. De grondgymnastiek door de jon gens Bleek goed in de smaak te val- SNEL Het leven gaat toch zo snel, zo snel, zo verbijsterend snel. Dat heeft nog maandag opa Kip in Dreischor verklaard cn als er een is in ons goede Zeeland, die zulks weten kan 'dan is hy dat toch wel. Maar zelfs zonder de in vele, vele jaren opge dane levenswijsheid van Neerlands oudste inwoner wordt dat soms plot seling verbluffend duidelijk. Daar is dan 'veelal maar een kleinigheid voor nodig. Een oude bromfiets bijvoorbeeld. Een echt oud beestje van een brommer. Dan kan het gebeuren, dat ge U ineens realiseert: „Hé, kijk nou es. Nauwelijks een paar jaar ge leden moest die bromfiets zich nog een plaats in onze rijdende samen leving veroveren en nu, ja, nu reeds bestaan er stokoude beestjes Nu kan het al gebeuren, dat ge zoals dat heel, héél vroeger met de trapfiets het geval was iemand ziet sukkelen op een roestig oucl brommertje, een afdankertje, een slóóf van een vervoermiddel. t Valt al byna niet meer op. rekprestaties van de heren oogstten veel succes. Als speci ale attractie gaf de heer Florusse eni ge staaltjes van z(jn lenigheid te zien, waarvoor hij een „machtig" applaus in ontvangst mocht nemen. De uit voering, die in het verenigingsgebouw „Middendorp" werd gegeven, werd geopend en gesloten door de voorzit ter, de heer W. Verhage. KORFBAL De Vlissing8e jeugd toont de laatste r belangstelll tyd meer belangstelling balsport. Duidelijk blijkt dit uit voor de korf- t dit uit feit, dat de korfbalclub „Vedo' Vlissingen aan de komende competitie 1957 met niet minder dan twee ad- spiranten en twee seniorenploegen zal deelnemen. Vorig jaar immers speel de er maar een adspirantenploeg in de competitie mee. Als vanouds zullen de thuiswedstrijden weer gespeeld worden op de sportvelden aan de Bas- kenburgweg en wel op zaterdagmid dag. BIJEN Zaamslag en Axel bogen op het be zit van enige enthousiaste bijenhou ders. Deze lieden, ook wel imkers ge naamd, hielden dezer dagen een in structieve vergadering in de „Stads herberg" in Axel. Vol belangstelling moeten de imkers de leerzame films gevolgd hebben, zodat zij ongetwijfeld net een en ander opgestoken hebben over het leven der bijen en over enige imkersmethoden. Een byzonderheid is nog, dat het pro gramma voor de pauze bestond uit een zwart-wit-film, waaraan een kleurenfilm gedraaid werd. Wellicht meenden de bestuurders, dat de beste wtjn, net als vroeger, tot op het laat ste moment bewaard moet blijven... Hoornsignalen mochten in een klank beeld over De Ruyter en Vlissingen niet ontbreken. Reporter Jan dé Vis ser van de N.C.R.V. zorgde ervoor dat zij op de band kwamen. (Foto P.Z.C.) Collecten. De Biddagcollecte bracht in de Ned. herv. kerk van Nisse f 394.— op. Voor de zending werd f 163.50 gecol lecteerd. Kapitein-luitenant ter zee De Greeuw overleden In het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen is op 50-jarige leeftijd overleden de kapitein-luitenant ter zee C. de Greeuw, hoofd Maritieme Havenverdediging van Nederland. Zijn bureau was gevestigd op Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" te Vlissingen. Na zijn opleiding aan de zeevaart school „Abel Tasman" te Delfzijl, ging hij naar de K.P.M., voor welke maatschappij hij in het toenmalige Nederlands-Indië als stuurman voer. IN 1930 ging hij over naar de Konin klijke Marine en op 6 feb. 1931 werd hij benoemd tot luitenant ter zee derde klas bij de Kon. Mar. Reser ve. In mei 1937 kreeg hij de rang van luitenant ter zee tweede klas. Kort voor de tweede wereldoorlog ging hij over in beroepsdienst. Op 1 september 1945 werd de thans overledene bevorderd tot luitenant ter zee eerste- klas en in 1955 kreeg hij de rang van kapitein-luitenant ter zee. Iri het begin van de tweede we reldoorlog voerde hij het bevel over een grote mijnenveger in Neder lands-Indië. Hij probeerde nog met zijn schip naar een veilige haven' in Australië uit te wijken, maar de Japanse overmacht was te groot. De Japanners voerden hem in krijgsge vangenschap naar Makassar, van waaruit hij kört-e tijd later met nog 6000 "krijgsgevangenen naar Japan werd overgebracht. Op weg daar heen werd het transportschip ge torpedeerd. Van de 6000 krijgsge vangenen werden er slechts 230 ge red, onder wie kapitein-luitenant ter zee De Greeuw. In Japanse krijgs gevangenschap deed hij veel voor zijn medegevangenen, voor welk feit hij na de oorlog een tevredenheids- betuiging kreeg van de toenmalige minister van marine. Kapitein-luitenant ter zee De Greeuw was een zeer geziene fi guur, die altijd klaar stond om zijn collega-officieren en zijn onderge schikten waar mogelijk te helpen. De begrafenis met militair eerbe toon is bepaald op donderdagmiddag aanstaande om 3 uur op de algeme ne begraafplaats te Vlissingen. Ka pitein-luitenant ter zee De Greeuw was gehuwd en vader van drie kin deren. En schenken veel aandacht aan „de grotere maten". (Van onze redactrice) De Middelburgse modehulzen „Kriek' en „De Duif" hebben enkele malen hun collecties „in eigen huls" ge toond, maar kozen dit voorjaar toch weer een showruimte buitenshuis. Het is de benedenzaal van hotel „De Burg" en al bereikt men met een mo de-expositie „in eigen huis" ontegen- zeggeiyk een intiemere sfeer: de zaal waar men ditmaal showt, blykt toch ook uitstekend geschikt voor dit doel, mede door de gunstige belichting. En zoals de showruimte is, zo Is ook de getoonde collectie: stemmig, in milde tinten, met hier en daar een uitbundigheidje, maar dat is dan be stemd voor de jongere garde. Voor het openingsnummer van de show heeft men een aantal bleyle- japonnen gereserveerd welke het nieuwe Parijse modebegrip ,.flou" dat wil zeggen: vryheid, vloeiende lynen beogen weer te geven. De ja ponnen zitten zeer soepel, ze hebben geen taillenaad en zijn, mede dank zy de kwaliteit van het verwerkte mate riaal. goede voorbeelden van de nieu we voorjaarslyn. Men is bij het samenstellen van de ze collectie kenneiyk ervan uitge gaan, dat Nederland veel koude voor jaarsdagen, veel koele zomerdagen en betrekkeiyk weinig hete zomerse len kleding Is uitgevoerd in tinten, bij het zien waarvan men geen mo ment aan de winter denkt. Er is een ideale (Weense) japon van tricot in jacquard-dessin zonder mouwen, dus zomers, maar dank zy het mate riaal toch warm. Er zyn kostuums uit een zeer grof tricotweefsel, dat handgebreid lykt en ook door grotere maten uitstekend kan worden gedra gen: hooggesloten in beige, en voorts m een geslaagd blazer-model in ma rine-en-wit. Tweemaal ballet in Zeeland Deze maand komen er twee ballet groepen naar Zeeland, die zich elk op eigen terrein, in den lande een goede naam hebben verworven. Donderdag a.s. treedt in dc Schouw burg te Middelburg op „Het Neder lands Ballet" onder leiding van Sonia Gaskell en vrijdag 29 maart komt het Scapino-ballet onder leiding van me vrouw Hans Snoek naar Goes voor 't geven van-een jeugd- én een avond voorstelling voor volwassenen. Het Nederlands Ballet werd in 1954 opgericht met subsidies van het Ryk en van de gemeente Den Haag, na ad vies van o.a. Kurt Jooss en onder lei ding van Sonia Gaskell. Naast wer ken van het internationaal repertoire maakte het Nederlands Ballet ook fu rore met puur Nederlandse balletten. Voor de in Middelburg te geven op voering staan enkele klassieke num mers op het programma, zoals „Les Sylphides" en de „Grand Pas de Deux Classique" uit het ballet „De Notenkraker". Voorts zullen gedanst worden „Nachteiland" en „La Som nambule". Het Scapino-ballet, dat zijn naam ontleent aan de Scapino oftewel „De verteller" uit de aloude Comedia del Arte, bestaat thans 12 jaar. Het stelde zich vooral teii' doel bij de jeugd be grip voor de danskunst te kweken en net is daar uitstekend in geslaagd. „Scapino" brengt vooral balletten, geïnspireerd op sprookjes, bekende verhalen en sagen, maar ook voor vol wassenen biedt het een boeiend reper toire met balletten, die een tydsduur van dertig tot zestig minuten vergen, afgewisseld met kleinere werken. Beide balletgroepen treden op onder auspiciën van de Z.V.U. VANAVOND om vijf over half elf zendt de N.C.R.V. tje op diverse manieren vard troffen de radio- de reders de Schelde te variëren, zodat men mensen prof. dr. T. Milo, een miniatuur-klankbeeld niet afhankelijk was van de Leidse hoogleraar, die vlochten af te turen naar 'vloot. uit over de De Ruyter- het korte deuntje op de vrijdag in de Sint-Jacobs- kend zal ook H.M. de Ko- kerk de officiële herden- ningin een bezoek aan het '.itspreken. huis van kolonel Ter herdenking te Vlissingen speeltrommel. en daarom was reporter Wie De Ruyter zegt, zegt kingsrede zal Jan de Visser dinsdag marine. Daarom toog Jan Voor de microfoon ver- Poorten brengen, met een kleine staf van de Visser met de grijze telde nu prof. Milo een Het laatste „Vlissingse -,2on. gelulddaf jQn de Vtsser ven op de band vastlegde, was niet helemaal Vlissings, technici naar De Ruyters reportagewagen naar "de aantal frappante geboortestad getogen om binnenhaven, waar op de derheden uit het hier allerlei materiaal te kade vóór Hr. Ms. van Michiel de Ruyter en verzamelen. Dat is in de- oord-Brabant" de Vlis- zijn relaties tot Vlissingen maar zal het deze zomer dagen niet zo'n zware singse marinemensen em- nadat hij overgegaan was zeker worden, namelijk opgave, want het stig bezig waren met de in dienst van de Admira- de stem van de Rotter- Vlissingen thans alles De erewacht-voorbereidingen liteit van Amsterdam. Ruyter wat de klok slaat. voor )let }comende komnk- In de verhouding De Ruy. ?ni/ip/. f i ni/,/rlnIrp nlQ iïi zowel in figuurlijke als in Z^V"„ Voor die iegde jan de Visser JetterUjke an" zorgt ie bijbehormde geMden Sint-Jacobstoren, die nu rmnmandn't al wekenlang „de blauw- geruite kiel" via het ca rillon over de Vlissingse daken uitstrooit. Deze ge- ruite-kiel-in-beiaardklan- ken mocht in het klank beeld vanzelfsprekend niet ontbreken en daar om werd de microfoon bij de Sint-Jacobstoren opge- damse majoor der mari niers De Jong Oudraad. lijke bezoek. Even ernstig terVlissingen speelt het Deze officier werd name- de huis van de heren Lamp- lijk uitverkoren om tij- sins, de nuidige ambts- dsns de landing van De tromgeroffel woning van dè directeur Ruyter, die deze zomer en hoornsignalen op de van 't Nederlandse Loods, geheel in stjjl te Vlissin- band vast, om daarna wezen, een grote rol. Zo- gen zal worden uit ge- haastig naar de Vlissing- dat ook hier enkele im- voerd, de rol van de grote se afdeling van de mu- pressies op de band moes- admiraal te spelen, ziekschool te rijden voor ten worden vastgelegd, Vandaag mixt Jan de Visser dit alles tot één een geheel ander geluid: hetgeen mogelijk de stem van Henk Stam. dank zy de gastvrijheid klankbeeld van tien mi- Deze componist vertelde van de directeur, de ka- nuten: iets van zijn De Ruyter. pitein ter zee, C. ter Poor- steld. Beiaardier Broerse ouverture en illustreerde ten. Deze bracht de ra- was zo welwillend om en kele minutenlang 't kiel- zijn woorden, aan de piano. In hotel ,,Noordzeeboule- diomensen naar het to- goede inlei ding tot de herdenking van vrijdag, die een fees telijke dag voor Vlissin- r ent je op liet huis, waar gen belooft te worden. (Advertentie) PASSAGE de jonge Schiedammer jenever van WYNAND FOCKINK voor de gezelligste tijdpassering per liter kelder/les f 7.80 Burgemeester 's-Heerenhoek vroeg ontslag. De heer C. F. A. M. van Horsigh, sedert 24 april 1923 burgemeester en secretaris der gemeente 's-Heeren hoek, heeft per 1 mei a.s. ontslag ge vraagd, Reeds geruime tijd kon bur gemeester Van Horsigh wegens ziek te zijn ambt niet vervullen. Hij heeft zich thans genoodzaakt gezien om gezondheidsredenen hij werd door de daartoe aangewezen medische In stantie afgekeurd ontslag te vra gen en met drie jaar vervroegd pen sioen te gaan. Mej. C. Brasser in Souburg overleden Te Souburg is op 57-jarige leef tyd overleden mejuffrouw C. Brasser, die gedurende een groot aantal jaren als onderwyzeres verbonden was aan de Marnixschool te West-Souburg. Mejuffrouw Brasser nam geduren de vele jaren een vooraanstaande plaats in het jeugdwerk in Oost- West-Souburg in. Zo wag zij ruim jaar leidster van de C.M.V. „Wees een zegen" en rond 30 jaar leidster van de hervormde kinderkerk. Haar heengaan wordt in ruime kring be treurd. De teraardebestelling is bepaald op vrydag 22 maart a.s. Aan de grote maten is trouwens wel aandacht geschonken in deze show. De geklede japonnën-met- jasjes ziin er in een grote ver scheidenheid soms mouwloos, maar dikwijls ook met een kort mouwtje en dat ïykt ons voorna melijk voor oudere dames prettig. Deze complets zyn er in fraaie hoogglanzende katoen en in be scheiden kleuren, waarbij vooral de combinatie van wit met een donkergrijs dessin heel geslaagd is. By de mantels zyn veel fanta siematerialen, maar meer moge lijkheden biedt uiteraard zo'n bei ge velours-wollen swagger zonder kraag (de z.g. „peignoirlijn"), of de klassieke swagger, uitgevoerd in mooie shetlandtweed. Het streepdessin blijft modern: het is er in een gekleed kostuum waar onder een koraalrood vest wordt ge dragen, en in de populaire ..over hemdjapon" waarvan ook de Neder landse vrouw zal zeggen dat het zo'n prettige dracht is: gemakkelijk (om niet te zeggen: huiselijk), en toch een beetje gekleed. Dat er in deze show veel aandacht wordt geschonken aan de grote ma ten, wil niet zeggen dat de jonge en slankere vrouw vergeten is. Voor haar is er bijvoorbeeld een ivoorwitte bleyle plooirok met blauwe jumper en rode zevenachtste mantel. Of een zomerse witte japon met ingeweven rode, gele en zwarte dwarsstrepen, en niet te vergeten dat perion jurkje met in relief aangebracht ro- zenmotief, dat denken doet aan zo'n ouderwets zijden poczie-plaatje uit onze jeugd... Voor de sportieve vrouw zyn er strand- en sportcnsembles: bla zers, lange gestreepte pantalons, korte „Mexicaanse" badjasjes. En opmerkelijk zyn de plooirokken, vervaardigd uit „Terylene" dat 'n mengsel is van 45% wol en 55% synthetisch materiaal, en waar mee men ongeveer alles kan doen zonder dat zo letterlijk en fi guurlijk uit de plooi raken. Mooi en luxueus zijn tenslotte de zomercocktails met bijpassende man tels, waarvan vooral het zwarte com plet (de japon is geïnspireerd op de moderne Parijse „haremdracht") heel up to date is. Een tikkeltje ge durfd, maar toch beslist heel stijlvol Modern is ook het witte bruidsjurkje, zowel wat model als wat lengte be treft; de kleine donkere mannequin draagt het op ingetogen wyze, zoals dat bij een bruiastoilet behoort. Deze gistermiddag en gisteravond gehouden show wordt met muzi kale omlijsting van hammond-orga nist Groenewoud vanmiddag en vanavond herhaald ln hotel „Den Burg". Morgenmiddag en morgen avond worden deze collecties ge toond in hotel „Du Commerce" te Oostburg. Een hoogzomer-jurlcje, getoond op de modeshow welke Middelburgse confectiezaken ook vandaag brengen in hotel ,De Burg"; het materiaal van dit japonnetje is wit, met rode,* gele en zwarte dwarsstrepen. Foto P.Z.C.) „Reizende modeshow" in Goes en Vlissingen. De firma Slager-Walvis uit Breda heeft gisteren in „De Prins van Oran je" te Goes een modeshow van voor- jaars- en zomerkleding gehouden. In „Britannia" te Vlissingen kan men vanmiddag en vanavond gaan kyken naar deze modeshow, waarvan wij in ons blad van 12 maart reeds een uit gebreid verslag brachten, naar aan leiding van de première op 11 maart in Oostburg. VANDAAG Middelburg Electro: „Bandeloos", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Prov. Biblio theek: expositie over Rome, 10—12.30 en 13.30—18 uur. Vlissingen Alhambra: „Ik was de vriendin van een gangster". (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Het laatste ge vecht", (14 jaar), 20 uur; Johannes- kerk: gecombineerde zanguitvoering „Hosanna" en „Soli Deo Gloria", 20 Goes Grand: „Malaga", (18 jaar), 20 u. De Prins van Oranje: jaarvergade ring christelijke middenstandsbond Zuid- en Noord-Beveland, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2