PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Egypte wil alle doorvaartgelden in eigen beurs laten vloeien Krotopruiming in St.-Annaland mede dank zij Herverkaveling K.L.M. IN DE TOEKOMST OVER DE POOL NAAR TOKIO DRS. SPEEKENBRINK WORDT GOUVERNEUR NED. ANTILLEN DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 67 Dagblsdultgave van d# firma Provincial* Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 61 cent per week; 6.60 p. kw.; fr. p.p. 6.T5 per kw. Losse nummer» 18 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 maart '57 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm. Mtnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kiel advertenti' max- regelt) M cent p. regel met een minimum van \j—. ..Brieven of adrea bureau v. d. blad" 16 cent meer. Giro no. BNN P.Z C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 88—60, tel. 23S3 4 lijnen (b.g.g. 846 of 304); Middelburg, Markt 61. tel. 1841; Goes, Lange Vorstrtr. 6», tel. 2475 (b.g.g. 2228; Oostburg, NJeuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouucrustr. 2: Zlerlkzee: s. Boacrdstraat 2*. tel. SUEZKANAAL ZAL WEER WORDEN OPENGESTELD, MAAR David ben Goerion waarschuwt Nasser In een intervieuw met het Ame rikaanse weekblad „Newsweek" heeft premier David Ben Goë- rion van Israël verklaard, dat zijn land, wanneer Egypte op nieuw zal trachten de Golf van Akaba te blokkeren, de wapens zal opnemen. „Het zou een zwarte dag zyn voor het wereldgeweten, als wy ons leger moesten laten aantre den om onze rechten te verdedi gen. Wij zullen het alleen doen in het uiterste geval. Maar wor den wij ertoe gedwongen, dan doen wij het en dan doen wij het effectief". Aldns de Israëli sche premier. Herverkaveling De minister van Landbouw, dr. Mansholt, heeft gisteren in de Tweede Kamer een opmerking gemaakt over de herverkaveling Wal cheren en gezegd, dat naar zijn me ning te weinig gestreefd was naar de sanering van te kleine bedrgven. Nu is de herverkaveling Walche ren minder dan tien jaren geleden 'n paradepaard geweest van onze te genwoordige minister van landbouw Deze herverkaveling heeft vele tien tallen miljoenen guldens gekost. Zo vele tientallen miljoenen guldens, dat men bij het omslaan van dat bedrag over de landbouwgronden van Wal cheren zich afvroeg of een zodanige herverkaveling ooit rendabel te ma ken zou zyn. Jarenlang heeft een bureau van uit voering aan deze herverkaveling gearbeid. De herverkavelingscom missie heeft in nauw overleg met de betrokken landbouwers de verlan gens en bezwaren beoordeeld. Ten slotte is men tot een sanering en toe deling van gronden gekomen. De raad van beroep heeft uiteinde lijk de bezwaarschriften behandeld en voor zover men dan niet tevreden was gesteld, had men toch de indruk, dat alles uitputtend behandeld was. In 1956 verklaarde de heer G. Bier- ma in het bureau van de herver- kavelingseommissie Walcheren, dat men op Walcheren de kansen had gegrepen, die door het herverkave- lingswerk geboden waren. Wel mocht Walcheren dan geen Noordoostpolder zijn geworden, maai er was veel bereikt en de gevolgen zag men dagelijks op Walcheren. Overigens was bekend, dat men in een enkel deel van Walcheren bij de herverkaveling op moeilijkheden was gestuit en dat men na de herverka veling in dat gedeelte nog kleine lap jes grond zou aantreffen (Westka- pelle) Dit alles is echter in nauw contact met het ministerie van land bouw en dus met de huidige mi nister van landbouw tot stand ge bracht. Er was zoveel gesaneerd als moge lijk werd geacht enals het mini sterie van landbouw verlangde. Nu zegt dan de minister, dat er op Wal cheren te weinig naar sanering is ge streefd. Zijn ambtenaren hebben des tijds de medewerking van de Walcher- se bevolking geprezen. Zij waren er enthousiast over. Men ontkomt daar om niet aan de indruk, dat de minis ter, die thans zijn ontevredenheid over de sanering op Walcheren uitspreekt, minder een oordeel uitspreekt over de Walcherse landbouwers dan over zijn eigen ambtenaren en dus over zijn eigen departement. Dat departement heeft het beslissende woord gesproken over de besteding van de regerings- gelden voor de herverkaveling. Wan neer het resultaat niet bevredigend is, dan moet dat geweten worden aan de genen, die de beslissing namen! Jam mer genoeg heeft de minister dat in de Tweede Kamer niet tot uiting ge bracht. De Ver. Staten gaven Israël nieuwe verzekeringen De Egyptische ambassade te Den Haag heeft de tekst vrijgegeven van een Egyptische regeringsverklaring waarin de bereidheid om het Suezkanaai voor de vrije doorvaart open te stellen wordt uitgespo- ken, maar verlangd wordt dat Egypte volledige controle heeft over de waterweg. De Egyptische regering verbindt aan deze bereidheid een aantal voorwaarden 1. Egypte is vastbesloten de conventie van 1888 te respecteren. 2. De kwestie van schade en schade-claims voortkomende uit de na tionalisatie kan door directe overeenkomst of arbitrage worden ge regeld. 3. Het systeem van betaling der kanaalgelden moet blijven zoals dit was vastgesteld door de Egyptische regering en de niemve kanaal maatschappij. 4. Kanaal tolgelden moeten van te voren betaald worden aan de ka naalmaatschappij; 5. De kanaalautoriteit zal een speciaal fonds opzetten voor een ver beteringsplan van het kanaal, waarvoor een bepaald percentage van de inkomsten zullen worden afgezonderd, een percentage niet lager dan dat van de internationale kanaalmaatschappij. Volgens Britse diplomatieke krin gen zal de Egyptische eis, dat de ka naalrechten ten volle aan de gena tionaliseerde Egyptische kanaalmaat schappij moeten worden voldaan, een der voornaamste punten van bespre king vormen op de komende Ameri kaans-Britse beraadslagingen op de Bermuda-eilanden. Londense waarnemers zijn van me ning dat de Egyptische regering thans haar standpunt heeft uiteen gezet, om dit als basis te gebruiken voor de besprekingen, die president Nasser en secretaris-generaal Ham- marskjöld te Caïro zaïïlen voeren. Dag Hamniarskjöld is dinsdagavond per vliegtuig uit New York naar Caïro vertrokken. Het Egyptische gezagsorgaan van het Suezkanaai neeft gisteren bekendgemaakt dat schepen van 1.000 ton met ingang van neden door het Suezkanaai kun nen varen. Een verklaring, afgelegd door de Israëlische minister van buitenland se zaken mevr. Meir, na een gesprek met Hamniarskjöld dat twee uur duurde, behelst dat Israël niet kan toestemmen in de terugkeer van „een belligerent Egypte naar de landstrook van Gaza". In politieke kringen in het hoofd kwartier der V.N. wjjst men op het verschil in accent van deze verkla ring vergeleken met vorige medede lingen, dat Israël niet kon instemmen met de terugkeer van Egypte naar Gaza „in enige vorm of gedaante". Proel Vandaag vertrekt de door Israël techarterde „Queen of Sheba" uit de aven van Eilat voor een vaart door de Golf van Akaba. De „Queen of Sheba" zal het eerste Israëlische troepenschip zijn dat een dergelijke tocht onderneemt, sinds de Israëli sche troepen zich uit Egypte terug trokken. De tocht zal een „proef" zijn van de Egyptische bedoelingen. De Amerikaanse regering be schikt over „aanwijzingen", dat Egypte van zyn hersteld gezag in de landstrook van Gaza geen ge bruik zal maken om aanvallen op Israël aan te moedigen, aldus ver klaarden goedingelichte zegslie den dinsdag in Washington. Kon. Marine herdenkt geboortedag De Ruyter. Op maandag 25 maart zal aan boord van Hr. Ms. schepen van oor log en in de walinrichtingen der Ko ninklijke Marine, waar ook ter wereld op plechtige wijze het feit worden herdacht dat luitenant-admiraal M. A. de Ruyter 350 jaar geleden te Vlis- singen werd geboren. Zo zal de betrokken commandant des ochtends in aansluiting op de vlaggeparade tijdens een „alle hens voor de boeg" een herdenkingsrede uitspreken. In de daarvoor in aanmerking ko mende plaatsen zal een grote para de aan de wal worden gehouden. Na afloop van deze parade, of in dien de omstandigheden geen parade toelaten, na afloop van de herden kingsrede, zal de dienst worden ge houden als op zondag. KOOPVAARDIJ. Ook aan boord der koopvaardij schepen zal het feit worden herdacht dat het op 24 maart a.s. 350 jaar ge leden is dat Michiel Adriaansz de Ruyter te Vlissingen werd geboren. De bij de koninklijke Nederlandse redersvereniging aangesloten rede rijen hebben de gezagvoerders van hun schepen verzocht op die datum de bemanning voor de boeg bijeen te roepen en in een toespraak de grote strijder voor de vrijheid ter zee te gedenken. Na afloop hiervan wordt een extra oorlam uitgereikt. Deze „aanwijzingen" zouden zijn verkregen door Raymond A. Ha re, de Amerikaanse ambassadeur in Cairo, en dr. Ralph J. Bunche. de assistent secretaris-generaal der Verenigde Naties. Beiden heb ben onlangs met president Nasser van Egypte geconfereerd. Verboden De Ver. Staten hebben Israël be loofd, dat zij voor de vrede zouden werken in 't Midden-Oosten en gaven nieuwe verzekeringen, dat zij de Is raëliërs zouden helpen bij hun moei lijkheden met de Arabische staten. Dat was het resultaat van een con ferentie tussen de minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles en de minister van buitenlandse za ken van Israël Golda Meir over het jongste Arabische optreden in dat gebied, aldus deelden waarnemers gisteren mee. De Egyptische regering heeft In een nieuwe wet een vijftiental bui tenlandse firma's welke vestiging in Egypte hebben, verboden. Hieronder zyn drie Britse firma's, de Ameri kaanse internationale latex compa ny en de Franse luchtvaartmaat schappij „Air France". Het verbod is uitgevaardigd daar „deze firma's commerciële betrekkingen met Israël onderhielden". Dinsdagochtend is het emi grantenschip „Waterman" de haven van Rotterdam binnen gevaren. De foto geeft een beeld van de scheur in de ach terzijde van het schip van binnenuit gezien. Op waterstaatswerken wordt 19,2 miljoen bezuinigd Op werken van waterstaat zal dit jaar in totaal 19.2 miljoen gulden worden bezuinigd als gevolg van de uitvoering van de bestedingsbeper king door de overheid. In de memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer over de begroting van verkeer en waterstaat geeft minister Algera een opsomming van w erken, waaraan minder zal worden uitgegeven dan aanvankelijk was voorzien. Het grootste bedrag wordt bezui nigd op de post voor versterking van zwakke plaatsen in hoogwaterkerin gen, die op 35 miljoen gulden was ge steld, namelijk 8 miljoen gulden, zo dat voor deze werken 27 miljoen gul den overblijft. „Voor een lijn van Amsterdam over de Noordpool naar Tokio heeft de K.L.M. bijzondere belangstelling en wij hopen die in de toekomst nog eens te kunnen realiseren." Dat deel de de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, dinsdag middag mee op de jaarlijkse pers conferentie, die in het hoofdkantoor van de maatschappij in Den Haag werd gehouden. Ten aanzien van het prachtige pio nierswerk van onze Scandinavische collega's volgen wij met veel belang stelling de ontwikkeling. Zowel uit geografische als economische overwe gingen is dit verkeer voor ons niet zo urgent als voor de Scandinaviërs. Wij hebben ook een dergelijk plan voor de toekomst en op zijn vroegst over twee of drie jaar zouden wij er aan kunnen beginnen. Dat komt voorna melijk omdat niet direct alles kar. worden ondernomen, want de wense lijkheid van vervoer te bieden is al tijd aanmerkelijk groter dan het pro- duktievermogen mogelijk maakt, al dus de heer Aler. Bij Koninklijk Besluit van 18 maart is met ingang van de dag waar op hy zijn ambt aanvaardt benoemd tot gouverneur van de Neder landse Antillen drs, Antonius Bernardus Speekenbrink, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, hoofd van de economische afdeling bij de Nederlandse ambassade te Washington. Voor korte tijd verliet de heer Speekenbrink de staatsdienst om het voorzitterschap van dc Nederlandse Indonesische vereniging: voor de af zet van suiker (NTvas) or> zich te nemen, doch op 1 januari 1950 volgde zijn benoeming tot financleel-econo- misch adviseur van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Indonesië, met de rang en titel van buitenge woon gezant en gevolmachtigd mi nister. In 1952 keerde hij voor een kort verblijf in ons land terug om vervol gens zijn huidige functie in Wash ington te aanvaarden. De heer Speekenbrink is gehuwd en heeft vier kinderen. Naar wij vernemen Is de heer Speekenbrink, die rooms-katholiek is niet aangesloten bij enige politieke partij. Hij vervulde verscheidene hoge ambtelijke functies. De heer Speekenbrink werd 10 sep tember 1905 te Breda geboren. Zijn jeugd bracht hij door in Ned. Oost- Indië, waar hij in Bandoeng de h.b.s. doorliep. Daarna volgde hij de oplei ding van zeeofficier te Dordrecht en Den Helder, welke hii om gezond heidsredenen niet geheel voltooide. Na een jaar werkzaam te zijn ge weest bil de Kon. Petroleum Mij. stu deerde de heer Speekenbrink aan de handelshogeschool te Rotterdam, waar hij in 1933 voor het doctoraal examen slaagde. Een laar later volg de zijn aanstelling bij het departe ment van economische zaken; in 1940 werd hij aan dit departement bevor derd tot referendaris. In 1940 werd de heer Speeken brink naar Londen uitgezonden, waar hij door de minister tot ver tegenwoordiger bij de Ned. Scheepvaart- en Handelscommis sie werd benoemd. In 1944 trad hij op als waarnemend secretaris-ge neraal bij het departement van scheepvaart en visserij. In dezelf de functie ging hij begin 1945 over naar het departement van handel, nijverheid en landbouw. Na de oorlog terug In Nederland werd de heer Speekenbrink directeur-gene raal van de buitenlandse economi sche betrekkingen. Als gedele geerde woonde hij verschillende handelsconferenties In het buiten land bij. NIEUW HUIS NIEUWE MOGELIJKHEDEN Voorbereiding vergde veel tijd St.-Annaland op Tholen heeft vèèl oude huizen. Goed beschouwd ls het woord huis voor een bepaald deel van de woonruimte in dit Zeeuwse dorp een veel te weidse naam. Mevrouw J. C. den Engelman, Cureestraat, St. An- naland had er geen goed woord voor over: dit „kot", waarin zij met haar man en 4 kinderen huisde In het centrum van het dorp. En mevrouw M. Brnijnzeel, haar buurvrouw, verlangt al evenmin terug naar de tyd toen zjj met zeven mensen de zolderruimte als slaapzaal moest delen. Nu wonen zü In frisse, keurig verzorgde huizen. St. Annaland hegon aan de krotoprul- mlng, hetgeen mogelijk was mede dank zij het aanbod van de Herverkave ling. „Het is nog maar een begin", zegt burgemeester J. van den Bos, die ons ontving in zijn gemeentehuis. „De ramp in 1953 heeft wel enkele van di# krotten opgeruimd maar toch niet ge noeg en de inundatie tijdens de bezet ting was in dit opzicht ook niet van grote betekenis Het ministerie van landbouw heeft in samenwerking met het ministerie van volkshuisvesting destijds 50 wo ningen aan de gemeente beschikbaar gesteld om een aanvang te maken met de krotopruiming. Wie een kykie neemt in St. Anna land kan daar kennis maken met wo ningtoestanden. die in vele opzichten de verbeelding te boven gaan. En naar mate de jaren verstrijken worden deze krotten er natuurlijk niet beter op. Maar de financiële consequenties, aan nieuwbouw verbonden, hielden velen er van terug zélf daaraan te beginnen. Een 25-tal inwoners heeft thans gebruik gemaakt van de nieuwbouw- regeling, in het bijzonder mogelijk ge maakt door de herverkaveling. Mits de nieuwe woning wordt gebouwd op grond in het uitbreidingsplan kan men gebruik maken van een financiering waarbij de herverkavelingsrente, als mede de aflossing op de totale bouw som neerkomt op een 500 tot 600 gul den per jaar. Dit betekent een huur van 10 tot 12 gulden per week; men is er dan in 30 jaar van af. Men moet overigens onderscheid maken tussen eigenaren van de krot ten en mensen die hiervoor huur be talen meestal zeer laag, een twee tot drie gulden per week. De eigenaar-bewoner krijgt bij ver andering op de normale bouwpremiën een krotopruimingstoeslag van 20 a 30 procent, waarvan de kosten door rijk en gemeente gedeeld worden. Het krot dat opgeruimd wordt schat men voor vergoeding op de residu-waarde. De bewoner niet-eigenaar ontvangt deze 30 procent uiteraard niet. Veel voorbereiding Natuurlyk zitten aan deze proble men veel financiële consequenties vast, want men stapt maar zo niet uit een krot naar een nieuwe woning. Het gemeentebestuur en met name de bur gemeester is nu sinds 1955 bezig met deze aangelegenheid en het kostte veel moeite en tactisch overleg om de mensen duidelijk te maken, dat zjj hier (Vervolg op pag. 5) Kalender-lente begint vanavond. (Van onze weerkundige medewerker) Al enkele weken is als gevolg van de hoge temperatuur al van lenteweer sprake. De eigenlijke lente is er dit jaar ook op de kalender vroeg bij. Vanavond om 17 minuten over 10 staat de zon pal boven de evenaar en begint officieel bij ons de lente. De ene depressie na rle andere trekt met zachte lucht, zuidwesielijke winden en nu en dan regen van de oceaan over de Britse eilanden naar de Noordzee. Ook vandaag zal een van deze depressies weer regen en een vrij krachtige zuidwesten wind veroorzaken, waarbij de tem peratuur weer tol 12 a 13 gra den kan stijgen. Ligt geheel West- en Midden-Europa in zachte lucht, in geheel Scandi navië is het nog volop winter. In Noord-West-Rusland, dicht bij Archangel werd zelfs 42 graden vorst gemeten. Dene marken ligt in het grensgebied van deze koude lucht, met als gevolg, dat daar vrij veel sneeu w valt. Deze koude lucht blijft nog een bedreiging vor men voor het weer in West- Europa, al ziet het er niet naar uit dat de eerstkomende dagen een sterke daling van tempe ratuur is te verwachten. NOG ZACHT Over het algemeen veel bewolking met hier of daar enige regen of mot regen, maar elders ook enkele opkla ringen. Overwegend krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN* 21 maart Zon op 6.43 onder 18.56 Maan op 0.51 onder 9.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1