PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT oE BILT Staking op Britse scheepswerven volledig: koersdaling van pond De achterstand in de landbouw is niet volledig weggewerkt DRONKEN MAN DOOR POLITIE IN DE BUIK GESCHOTEN KNAPEN VAN 13 EN 14 WAREN BERUCHTE INSLUIPERS 200e jaargang - no. 66 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: 6.50 p. kw.; Ir. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 maart 1957 ADVERTXNTISPRrJS ctnl p.r mm. Mlnlm. p. advertentie tag. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie# (ma*. regela) M cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 259300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 222»; Ooit burg. Nleuwstraat 43. tel. 20; Terneuzen. Brou werijatr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerdstraat 24. tel. M „ONNOEMELIJKE SCHADE" VOOR GROOT-BRIT ANNIE Vrees, dat staking zich nog tot honderdduizenden zal uitbreiden De staking op de Engelse scheepswerven heeft maandag de koers van het pond sterling doen dalen. Door verkopen van bezitters van ponden op het Europese vasteland en elders ln het buitenland daalde de koers voor het eerst sedert januari j.l. tot beneden de 2.79 dollar per pond sterling. Ook op de effectenbeurs waren de arbeidsconflicten van Invloed. Zy de den daar de koersen van staatsfondsen en van vooraanstaande Industriële aandelen dalen. Uit berichten van verschillende werven ln Groot-Brlttannlë biykt, dat alle 200.000 arbeiders van de betrokken vakbonden ln de scheepsbouw het sta kingsparool hebben opgevolgd. De Engelse minister van verkeer, Harold Watklnson, heeft voorspeld, dat de Westduitse scheepswerven voordeel zullen trekken van de staking in de Engelse scheepsbouwnyverheld, maar volgens scheepsbouwkrlngen te Ham burg zal dit niet het geval kunnen zyn, daar de Westduitse werven reeds tot 1960/'61 volledig van werk zyn voorzien. In het gunstigste geval kunnen de Westduitse werven nog kleine reparatie-orders aanvaarden. Er zyn nog geen schikkingen getroffen om schepen uit Engelse havens naar Duitse werven te zenden, maar men verwacht wel, dat dit zal gaan voorkomen, daar schepen na lange reizen gewooniyk ln 'leder geval kleine reparaties moeten ondergaan. De Engelse scheepsbouwarbeiders hebben een beroep gedaan op hun col lega's op het vasteland om geen sche pen, die anders op Britse scheepswer ven behandeld zouden worden, in be handeling te nemen. Dit beroep werd gedaan door de „Amalgamated Engineering Union" als een „tegenprestatie, omdat wij in Engeland hen onlangs hebben gehol pen". De A.E.U. is de grootste van de 40 vakverenigingen, die aangesloten zijn by de confederatie van vakverenigin gen van scheepsbouw-arbeiders en metaalarbeiders, die zaterdag hun ar beiders hebben bevolen in staking te gaan. Ook de „Internationale federatie van metaalbewerkers" heeft een be roep op de 7.750.000 leden van de by haar aangesloten nationale vakbon den gedaan, geen werk te doen, dat feitelijk op Britse werven had moeten worden verricht, als daar niet werd gestaakt. De minister van arbeid. Macleod, heeft maandag in het Lagerhuis me degedeeld dat hij vertegenwoordigers van beide partyen in het geschil heeft Garcia als president Philippijnen beëdigd Carlos Garcia, tot dusver vice-pre sident en minister van buitenlandse zaken, is gisteren beëdigd als presi dent van de Philippijnen. Het stoffelijk ove-schot van zijn voorganger, Ramon Magsaysay, zal dinsdag per vliegtuig naar Manilla worden overgebracht, waar het zal worden opgebaard in het presiden tiële paleis. In november aanstaande zullen nieuwe presidentsverkiezingen wor den gehouden. In de omgeving van Kitoelgala in Centraal-Ceylon heeft men een brug gebouwd ter waarde van ongeveer een miljoen gulden alleen om hem weer in de lucht te laten vliegen. De brug, die speciaal werd gebouwd voor de film „The bridge on the Kwai", werd met de trein in zicht door 1000 pond dynamiet opge blazen. Op de foto boven ziet men het begin van de explosie met de aankomende treinop de onderste foto is het pseudo-drama voltrokken. uitgenodigd zonder uitstel besprekin gen op zijn ministerie te voeren. Het socialistische lid Alfred Robens wees erop, dat de staking „het land onmeteiyke schade kan berokkenen". Hij drong er by Macleod op aan „zich met het gevecht te bemoeien en er by de werkgevers krachtig op aan te dringen onderhandelingen te openen". Macleod antwoordde, dat dit met evenveel recht tot de vakbondsleiders kon worden gezegd. Nader is bekendgemaakt dat de vakbondsleiders zjjn uitgenodigd he denochtend op het ministerie van ar beid een bespreking te houden met sir Wilfred Necfen, de voornaamste rege ringsbemiddelaar bjj arbeidsgeschil len. Men verwacht, dat vertegenwoordi- fers van de werkgevers later op de ag afzonderlijke besprekingen op het ministerie zullen voeren. Vakverenigingen van spoorwegar beiders hebben gedreigd eveneens in staking te gaan, mits nun eisen om loonsverhoging worden ingewilligd. Jim Campbell, algemeen secretaris van de national union of railwaymen, keerde haastig van een internationale arbeidsconferentie in Duitsland terug. De spoorwegarbeiders eisen een loons verhoging van 10 procent. Berichten afkomstig uit de scheeps werven in Engeland meldden dat de staking voor de volle 100 procent ef fectief is. Er zyn overal stakingsposten uitge zet. Uit scheepvaartkringen werd ver nomen, dat naar schatting 60 sche| die kleine reparaties moeten gaan, waarschtjniyk naar havens op net vasteland zullen worden gezonden. De stakingsleiders verklaarden „zeer ingenomen" te z.yn met de soli dariteit der arbeiders. Maandagavond deed premier Mac Millan, sprekend in Leicester, een be roep op werkgevers en werknemers, de staking te beëindigen. Het was MacMillans eerste grote politieke re de sinds hij premier is geworden. Hij waarschuwde, dat Engeland het slachtoffer dreigt te worden van won den, die het zicnzelf toebrengt. Hij pleitte voor het beginsel der arbitrage als een eerlijke oplossing voor ar beidsgeschillen. liepen naer- Ministers spraken over Britse legerplannen De ministerraad van de Westeuro- pese Unie Is maandagavond in Lon den bijeengekomen om opnieuw te trachten tot overeenstemming te ko men over het Britse plan om voor maart 1958 27.000 militairen van het vasteland van Europa terug te teek ken. Engeland heeft er op aangedron gen een beslissing te nemen voordat Eremler MacMillan cn minister van uitenlandse zaken Selwyn Lloyd vandaag naar Bermuda vertrekken. In het weekeinde hebben de dele gaties van Frankrijk en België amen dementen op het Britse plan inge diend. die echter door Engeland niet zijn aanvaard. Volgens confcrentlekrlngen zou Engeland wel bereid zijn een vorige week vrijdag ingediend Nederlands voorstel te aanvaarden, dat een be slissing over een deel van het Britse plan wil uitstellen, namelijk over het vormen van een strategische reserve van 5.000 man In Engeland, die inge val van nood naar het vasteland, van Europa zou kunnen worden gezonden. Belgische straaljager bij Maarheeze neergestort Een Belgische straaljager, afkom stig van de basis Kleine Breugel, is gistermiddag omstreeks tien over één bij Maarheeze (N.-B.) neerge stort. De piloot heeft zich met de pa rachute in veiligheid kunnen stellen. Recidivist bedreigde ouders met mes. In Alblasserdam is zondagavond een man door een politieagent in de buik geschoten. Omstreeks 7 uur kwam de 21-jarige A. B. dronken bij zijn ouders thuis. Er ontstond een woor denwisseling cn daarbij bedreigde de man zijn ouders met een mes. Dezen vroegen assistentie van de rijkspolitie. Twee politiemannen trachtten B. tot rede te brengen en sommeerden hem het mes waarmee hij ook hen be dreigde neer te leggen. In plaats van dit te doen kwam de man met het mes op de politieman nen af, dreigend hen te zullen neer steken. De politiemannen kenden B. zeer goed en achtten hem inderdaad in staat zijn bedreigingen waar te maken. Daarom trok een hunner zijn Spaak wordt door Larock opgevolgd De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, zal naar men te Brussel uit regeringskringen vernam, op 16 mei a.s. ontslag nemen om zijin functie van secretaris-generaal van de Navo te gaan uitoefenen. In gewoonlijk welingelichte krin gen verluidt, dat Victor Larock, thains minister van buitenlandse zaken, Spaak als minister van buitenlandse zaken zal opvolgen. pistool en vuurde op B. Deze werd in de buik getroffen en zwaar gewond. Hij werd overgebracht naar het r.-k. ziekenhuis te Dordrecht, waar hij werd geopereerd. Op het ogenblik maakt B. het naar omstandigheden redelijk wel. Naar de politie mededeelde is B reeds verscheidene malen met haar in aanraking geweest Hij heeft vijf jaar in een opvoedingsgesticht door gebracht. Ontploffingen aan boord van Liberiaanse tanker Aan boord van de Liberiaanse tan ker Perama in de Golf van Mexico hebben zich gisteren twee ontploffin- fen voorgedaan. Twaalf minuten na- at de tweede ontploffing zich op het ruim 7000 ton metende schip had voorgedaan, toen het water met volle kracht binnenstroomde, kreeg de be manning (43 koppen) bevel van boord te gaan. Alle mannen werden door te hulp gesnelde schepen aan boord ge nomen. Volgens sommige berichten zou het schip zinkende zijn. Andere berichten zeiden, dat het wellicht toch nog behouden kan worden. In het leg er-genielaboratorium le Fort Belvoir in de Ameri- |g H kaanse staat Virginia worden een aantal praktische instru- §f menten ontwikkeld door civie- le en militaire deskundigen. Op de foto ziet men een op een jeep gemonteerde mijnde- H tector, die door een specialist wordt getest. Dit apparaat laat de jeep automatisch stop- pen op het moment, dat het s een myn ontdekt. Het beweeg- H bare zoekhoofa kan door de chauffeur in de jeep worden s gecontroleerd. llllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Engelsen zouden aan vijf H-bommen werken Engelse geleerden werken op top snelheid aan de voltooiing van vijf H-bommen om deze te kunnen testen voor de publieke opinie in de wereld de Engelse regering dwingt de proe ven af te lasten, zo meldde de Daily Express gisteren. De Engelse minister van bevoorra ding, Aubrey Jones, heeft in het La gerhuis verklaard, dat Engeland werkt aan de vervaardiging van een atoomwapen, waarvan de ontploffin gen niet door de Russen kunnen wor den waargenomen. Zondagsrijverbod nu geheel ingetrokken De minister van economische zaken heeft besloten het zondagsrijverbod, dat reeds enkele weken geleden werd opgeschort, in te trekken. Dit omdat ook volgens internationaal beschikba re gegevens de voorzieningssituatie voor aardolieprodukten zich voor de naaste toekomst gunstiger laat aan zien dan de vorige maand nog vast stond. Voorts is aan de aardoliemaatschap pijen verzocht de aflevering van benzine en van andere aardouepro- dukten aan te passen aan het ver bruik. Dit betekent, dat praktisch ge heel aan de vraag, zoals deze wordt voorzien, kan worden voldaan. MEER DAN HONDERD OPERATIES Buit ver boven de duizend gulden Meer dan honderd keer zijn twee jongens van 13 en twee van 14 jaar kerken, kantoren, rusthuizen, banken, woningen en winkels binnengeslopen met de bedoeling geld weg te nemen. De knapen, die tenslotte tegen de lamp zijn gelopen, zouden erin ge slaagd zijn op deze manier een be' Kregen zij geen antwoord dan gingen zij brutaalweg binnen om te zien of er iets van hun gading was. In woonhuizen vroegen zij, wanneer men hen in de gaten areeg, naar oude kranten. Zo gingen zij ook eens een kantoor binnen, liepen regelrecht door naar de kelder cn gingen de kluis binnen, waar hoofdzakelijk postzegels werden bewaard. Hier be machtigden zij slechts acht gulden. Het geld werd gebruikt voor snoep- drag, dat vermoedelijk ver boven de I goed en bioscoopjcs. Ook hadden zij ecn luchtdrukpistool gekocht, dat in een rioolput bewaard moest worden. Thuis kon het niet. want bun ouders waren onkundig van hun „liefhebbe rijen". duizend gulden ligt, bij elkaar te krij gen. De kinderpolitie heeft zich over hen ontfermd. De knapen, uit Rotterdam afkom stig, gingen na schooltijd en op vrije middagen samen op stap. Twee van hen begonnen met deze insluipingen in december en de andere twee heb ben zich sinds enige weken bij hen aangesloten. Twee van hen werden betrapt in een pastorie, waar zij met een smoes je waren binnengekomen. Een gealar meerde hoofdagent geloofde het ver haal niet, dat zij opdisten zij moesten voor moeder boodschappen doen en daarom hadden ze dertig gulden bij zich en tenslotte beken den zij samen meer dan dertig maal ergens te zijn binnengeslopen. Zij hadden offerblokken in kerken ge licht, collectebussen geopend en in kantoren geld uit damestassen ge stolen. Eenmaal nadat zij ter biecht wa ren geweest, waarbij zij hun euveldaden haddei. bekend, had den zij nog voor het verlaten van de kerk kar.s gezien een of ferblok te lichten. Elders liepen zij kantoren binnen en op de deuren van de kamers klopten zij aan. Kregen zij antwoord en ging de deur open, wel dan vroe gen de jongens om postzegels. HOOFDBESTUUR Z.L.M.: Twee-prijzenstelsel wordt voor Zeeland onaanvaardbaar geacht In aanmerking genomen, dat de bekende voorstellen van de georganiseer de ladnbouw op een moeiiyk tydstip ter kennis van regering en volksverte genwoordiging zyn uitgebracht, concludeerde het hoofdbestuur van de Z.L.M. in zyn maandag te Goes gehouden extra-vergadering, dat de gevoer de actie zeker het een en ander heeft bereikt. Wel biyven op verschillende punten nog ernstige verlangens over, waarby met name wordt gedacht aan een verdere doorberekening van de volledige eigenaarslasten en aan een volledige gelykstelling van de landarbeidersionen met die in andere bedrijfs takken. De uitkomsten van het oogstjaar 1956, die nu bekend worden ver vullen de vergadering voor ver schillende delen van Zeeland met ernstige zorg. Zonder oppositione le ontevredenheid te tonen, zal de georganiseerde landbouw met grote ijver verder moeten werken, opdat de landbouw zijn plaats in de Nederlandse samenleving op 'n behoorlijke wijze kan blijven in nemen, zo sprak de vergadering als haar mening uit. De achter stand die in de laatste jaren is ontstaan, is ook thans nog niet volledig weggewerkt. Zoals bekend, was deze extra ver gadering van het hoofdbestuur ge wijd aan de toestand in de landbouw, zoals die is ontstaan na de behande ling van de bestedingsnota en na het verschijnen van de memorie van ant woord op de landbouwbegroting. Nadat de algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze, een algemene beschou wing aan dit onderwerp had gewijd, hebben vijf sprekers, namelijk de he ren J. B. Becu, M. de Bruyne, W. Koster, dr. ir. W. H. Ubbink en dr. ir. C. W. C. van Beekom, een aantal onderwerpen nog afzonderlijk toege licht, resp. de akkerbouw, de melk prijs, de loonvorming, het pachtprijs- peil en de structuur van de landbouw. De heer Geuze gaf eerst een over zicht van de omstandigheden, die in ons land hebben geleid tot de nood zaak om de bestedingen te beperken. Hierbij wees hij op ae door de rege ring aangevoerde argumenten ais de overspannen arbeidsmarkt, de ver slechterende betalingsbalans en de extra voorraadvorming, als gevolg van de gebeurtenissen in de herfst van 1956. In het kort komt het er op neer, dat het Nederlandse volk in al zijn geledingen 6.8% moet bezuini gen. Tegelijkertijd vroeg de land bouw om maatregelen, die de in deze bedrijfstak ontstane achterstanden moesten wegwerken. Het is begrijpe lijk, dat deze samenloop van omstan digheden voor de regering en de pu blieke opinie moeilijk te verwerken Zoals men weet, was de totaaleis van de georganiseerde landbouw: een verbetering van de kostprijsbereke ning door het L.EJ. tot een bedrag van f 350 miljoen. De regering is aan de wensen tegemoet gekomen tot een totaalbedrag van f 200 miljoen. Het verschil van f 150 miljoen zit voornamelijk in de kwestie van de eigenaarslasten en in de werkclassi- ficatie. De kwestie van de eigenaars lasten, die o.m. ook door dr. ir. Ub- oink uitvoerig werd toegelicht, komt erop neer, dat de regering wèl bereid is. een bedrae in de kostprijzen te la ten doorberekenen voor de achter stand in het onderhoud van de be drijfsgebouwen. T.a.v. het stellen van de rente op 4% en het doorberekenen van de specifieke vervangingswaar de, d.i. de werkelijke waarde op dit ogenblik, wil zij echter niet aan de wensen van het Landbouwschap tege moet komen. Wel Is een verdere be- (Vervolg op pag, 5) Dominee schoot bankrover dood In Sellersburg. ln de Ameri kaanse staat Indiana, is giste ren een bankrover, die een poli tieman doodgeschoten had, op zijn beurt door een protestants geestelijke neergeschoten. William Haskett, 25 jaar oud, j had in een bankgebouw te Sel- lersburg vyf vrouwelijke em- ployees bedreigd en een bedrag van 1655 dollars geroofd. De politie werd gealarmeerd en i zette een groot deel van Sellers- i burg: rond het bankgebouw af. Tien minuten na de overval, i kreeg agent Marvin Walts, die in een radio-auto patrouilleerde en dominee Robert W. Gingery, methodist, bij zich had, de voortvluchtige in de gaten. |f De agent hield de verdachte auto aan. De rover sprong uit zijn auto en schoot de agent neer. De dominee was in de po- litie-auto blijven zitten en zag ff de man. die zojuist een lid van zijn parochie had neergescho- m ten. met twee revolvers op zich af komen. ji Achterin de politieauto lag een revolver. De dominee pakte die. en loste een schot. Dat was voldoende: de bankrover viel dood neer. n Even later hoorde de agent die in de radiokamer van de po- 'itie dienst deed en alle patrouil- lerende auto's vroeg of zij al ff nadere berichten konden geven, een vreemde stem uit zijn luid- spreker. „Marvin Is neergeschoten, en H Ik heb de bankrover gedood". Het was dominee Gingery. Eoka goedkoper geworden heeft de losgelden gezet op de hoof den van Eoka-leiders beduidend ver laagd. Een leider w'ens waarde vroe ger 5000 pond bedroeg „levend of dood", brengt nu In dezelfdestaat slechts 500 pond op. Maar kolonel Grivas ligt toch altijd nog voor op de rest: vroeger 10.000 pond. nu 10OÖ pond. VERWACHT... TIJDELIJK ENIGE REGEN. Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest cn west. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. ZON EN M AAN 20 maart Zon op 6.46 onder 18.55 Maan op onder 8.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1