PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Israël overweegt inzake Gaza krachtige maatregelen te nemen Bij Westkapelle voltrok zich een scheepsramp in nauwelijks een uur TWEE ECHTPAREN WERDEN UIT AUTO GESLINGERD PHILIPPIJNS PRESIDENT BIJ VLIEGRAMP OMGEKOMEN DE VERWACHT. 200e jaargang - no. 65 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; 6.50 p. kw.: fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 maart '57 ADVKRTENT1EPBIJS 25 cent per mm. Mlntm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. I regel») 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad' 25 cent meer. Giro no. «Stee P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen. Walstr. 58—«0, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 846 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228; Oostburg. Nleuwatraat 43, tel. 20; Terneuten. Brou werijstr. 2; z:erik/<c Bogerdotraat 34. tel. 24. V.N.-TROEPEN LANGS DE BESTANDSLIJN Egyptenaren treden in Gaza steeds onafhankelijker op Gezaghebbende Israëlische woordvoerders hebben er, mede naar aanleiding van de reis van de minister van buitenlandse zaken mevr. Myer naar Parijs en Washington, geen twijfel aan laten bestaan, dat Israël krachtige maat regelen zal nemen als de infiltraties van de Egyptenaren in Gaza voortgang vinden. Aangenomen wordt, dat mevrouw Myer in Washington zal eisen, dat Amerika zal zorgen, dat Egypte een halt wordt toegeroepen en dat de V.N.- troepen het gehele gezag in Gaza voor hun rekening nemen. By haar be sprekingen met de Franse regeerders heeft mevrouw Myer kennelijk krachtige steun gevonden voor een flinke politiek. Een woordvoerder ver klaarde na de onderhandelingen in Parys, dat Israël nu niet langer zou aar zelen op te treden (sommige kringen ztjn van oordeel dat Jeruzalem daar- by op militaire steun van Frankryk zon kunnen rekenen). Van Egyptische zijde is tijdens het weekend meegedeeld, dat Egyptena ren de 'gehele verantwoordelijkheid voor de algemene veiligheid in Gaza hebben overgenomen de controlepos ten aan de grens hebben bezet, de be waking van de gevangenis in handen hebben genomen en voorts een aantal bestuursbevoegheden aan zich heb ben getrokken. Nasser zou wensen, dat de V.N.- troepen als een „schild" tussen Egypte en Israël aan de bestands lijn worden gelegerd, een plan. dat geen verzet van de V.N. zou onder vinden. Zaterdag werd in V.N.- kringen vernomen dat binnen 48 uur net V.N.-leger langs de be standslijn gelegerd zou worden. Matiging By haar aankomst in New York gis teren zei mevrouw Myer, dat de aan wezigheid van een Egyptische mili taire staf in Gaza een bedreiging van Israëls veiligheid betekent. ZQ ver klaarde ronduit, dat Israël weieens gedwongen zou kunnen worden uit zelfverdediging tot actie over te gaan. Zij verklaarde naar de V.S. geko men te zijn om eerst te horen wat de mening in de V.S. en bij de V.N. is, vóórdat het Israëlische kabinet be slissingen zal nemen. Amerikaanse functionarissen waren zeer gereserveerd over het plotselin ge bezoek van mevrouw Myer. Zij waren van mening, dat zij zich maar tot Hammarskjöld moest wendón. Overigens toonden zij zich bezorgd over de dreiging van Israël „hande lend" op te treden. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo bezocht giste ren de Egyptische minister van bui tenlandse zaken. Naar verluidt zou hij aangedrongen hebben op matiging inzake Gaza. Géén communisten in Indonesisch kabinet. Soekarno heeft tijdens een rede in Medan gisteren verklaard, dat zijn plannen voor een kabinet-met-com munisten zijn tegengehouden „door hen die tegen wederzijdse hulp zijn". Hij verklaarde, dat Soewirjo (de ka binetsformateur) een regering moet vormen „in de geest van zijn plan- tot-redding-van-de-natie". Soewirjo heeft zelf gezegd, dat één van de belangrijkste punten voor zijn kabinet zal zijn de vor ming van een Nationale Raad, zoals Soekarno die wil. Hij zal niet met de partijen onderhandelen, maar di rect met de kandidaten voor minis tersposten. De communisten zouden de eis hebben gesteld ook aan het kabinet deel te nemen, als daarin Masjoemi-ministers zitting zouden krijgen. De Indonesische goud- en deviezenreserve is in de afgelopen week teruggelopen. Het dekkings percentage verminderde van 19.17 tot 18,1 percent. Klap bleek dodelijk. De politie te Dieft heeft de kel ner L. uit Delft, die er van verdacht wordt een man zodanig te hebben geslagen, dat deze aan de verwon dingen is overleden, in arrest ge steld. Op zaterdagavond 9 maart kwam de 49-jarige G. J. van der W. te Delft in een café. De kelner wei gerde W. een borrel te schenken, waarna een woordenwisseling ont stond tussen beide mannen. Deze liep zo hoog op, dat L. de bezoeker een klap gaf. Van der W. ging daar op naar buiten en is enige meters verder in elkaar gezakt, waar voor bijgangers hem vonden. Hij werd overgebracht naar het oude- en nieuwe gasthuis te Delft, en is daar vrijdag j.l. overleden. De politie liet sectie op het lijk verrichten, waarbij kwam vast te staan dat de dood het gevolg was van de klap. De kelner heeft oekend Van der W. een klap te hebben ge geven. De prins in Genève Prins Bernhard is zaterdag Der vliegtuig in Genève aangekomen ter bijwoning van de algemene vergade ring van gouverneurs der Europese cultuurstichting. De prins is voornemens vandaag of morgen naar Nederland terug te keren. Heden zal de prins in Genève de 27ste internationale autotentoonstel ling bezoeken. Arabier gedood Amerika heeft zaterdag vertegen woordigers van Noorwegen, Frankryk Italië, Engeland en Nederland laten polsen hoe hun regeringen denken over de betalingen van doorvaartgel- den voor het Suezkanaal, wanneer Egypte zou vasthouden aan de volle 100 Men meent te weten, dat het Westen inclusief de V.S. zullen blijven staan op de voorlopige fifty- fifty regeling, waarbij de helft van de tolgelden aan een internationaal lichaam worden afgedragen. Radio-Bagdad heeft verklaard, dat alle drie de door Syrië lopende olie- bulsleidlngen thans 7,yn hersteld. In Gaza is door een soldaat van de V.N.-troepen zaterdag een demonstre rende Arabier doodgeschoten, toen hy trachtte het V.N.-hoofdkwartler bin nen te komen. Generaal Burns heeft zijn spijt over het gebeurde betuigd. Passagiers „Waterman" op „Zuiderkruis" overgestapt. Het regeringsschip „Waterman", dat donderdag op de Atlantische Oce aan een ernstige aanvaring heeft ge had, is zaterdagmorgen om kwart over zes in Brest aangekomen. Gisterochtend om zeven uur kwam de ..Zuiderkruis" in de haven van Brest aan. De achthonderd opvaren den van de „Waterman" stapten over op de „Zuiderkruis", waarop dit schip de reis van de ongelukkige „Water man", die voor reparatie naar Rot terdam zal komen, kon vervolgen. Passagiers van de „Waterman" deelden mee, dat de opvarenden zich bij de botsing zeer rustig hadden ge houden. Er waren passagiers, die hun reis per vliegtuig hadden willen voortzetten, maar tenslotte is slechts één Amerikaan in Brest afgestapt. i Zal Makarios in Londen onderhandelen "Volgens enkele Londense bladen is vrijdag op een bijeenkomst van het Britse kernkabinet de mogelijkheid besproken om aartsbisschop Maka rios van Cyprus naar Londen te laten komen voor besprekingen over de kwestie-Cyprus. Gouverneur Harding van Cyprus zou de Britse regering aanbevolen hebben, het jongste voor stel van de Cyprische verzetsbewe ging, Eoka, te aanvaarden. De Eoka neeft zich, zoals gemeld, bereid ver klaard de verzetsactiviteit te staken op voorwaarde dat aartsbisschop Ma karios wordt vrijgelaten. ÉÉN DODE, DRIE ZWAARGEWONDEN Botsing in Den Bosch: vijf ernstig gewonden. Twee verkeersongevallen, één te Hoogkeppel (gemeente Hummelo en Keppel) en de ander in 's-Hertogen- ■bosch, hebben tijdens het weekeinde één dode en niet minder dan acht ernstig gewonden geëist. In Hoogkeppel kwam zaterdag avond een personenauto, waarmee ae echtparen Nacken en Bierman uit Arnhem van een familiefeest huis waarts keerden, te slippen in een bocht van de weg en botste, na vier bomen te hebben geraakt, tegen een vijfde boom. Alle inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De 30-jarige mevrouw Nacken, moeder van zes kinderen, werd op slag gedood. Haar 35-jarige echtgenoot en het echtpaar Bierman, beiden 27 jaar oud, werden zwaar gewond. De auto werd volko men vernield. Nieuwe aardbeving bij de Aleoeten Zaterdagmorgen te kwart voor vier hebben de seismografen van het K.N. M.I. een zeer sterke aardbeving opge tekend waarvan de haard vermoede lijk weer was gelegen in de omgeving van de Aleoeten. De magnitude van deze aardbeving bedroeg 714- In 's-Hertogenbosch botsten een Volkswagen en een kleine Fiat tegen i zijn Kloppenburg uit Eindhoven, de 77- jarige heer Kloppenburg uit Arnhem, de 56-jarige heer A. Houtschild en de 35-jarige heer Th. Kuypers, beiden uit Den Haag. Beeldhouwer Constantin Brancusi overleden De beeldhouwer Constantin Bran cusi is zaterdagmorgen vroeg in de ouderdom van 81 jaar in Parijs over leden. Brancusi wordt beschouwd als de vader van de moderne beeldhouw- kust. Brancusi stamt uit een Roemeens boerengezin. Hij studeerde anatomie op de academie voor beeldende kun sten te Boekarest toen hij 16 was. In 1904 ging hij naar Parijs. Zijn werken bevinden zich in musea in alle delen van de wereld. Het mu seum voor moderne kunst in New York heeft enkele van zijn beste produkten. Machteloos ligt het Duitse kustvaartuig „Achilles" in de branding bjj 't Zuiderhoofd te West- telle. Een Westkappelse vrouw be- het rampzalige schip. (Foto P.Z.C.) ape Ondergang van „Amor" raadselachtig. vrachtschip „Amor", dat vorige week in cTe nacht van zondag op maandag ten zuiden van Kreta in de golven verdween, is niet geheel duidelijk, zo verklaarde zaterdagmorgen de heer M. C. Kieft, een der directeuren van de K-N.S.M., tijdens de ontvangst van de 32 geredde opvarenden te Amster dam. De „Amor" was geladen met 2750 ton pyriet. Doorgaans vormt dit erts in laadruimten een compacte massa. Vlak voor de ondergang van het schip demonstreerde het, aldus de heer Kieft, een geheel onbekende, raadselachtige hoedanigheid. De bo venlaag van de pyrietlading vertoon- de^op een gegeven ogenblik beweging, en deed denken aan lava. Het schfp maakte toen reeds slagzij. Het is niet ondenkbaar, dat het verschuiven van de lading de ondergang van de „Amor" bewerkstelligde. Ook viel de oliedruk in de machinekamer weg, waardoor de machines stopten. Jongetje door locomotief overreden en gedood Zaterdagmiddag is het achtjarige jongetje F. van der M. uit St.-Anna- Parochie bij het spelen nabij het vei linggebouw Berlicum onder een ach teruitrijdende locomotief geraakt. Hij werd overreden en was onmid dellijk dood. Viscounts-701 moeten aan de grond blijven De British European Airways heb ben het bevel gegeven, dat alle Vis- eount-701's op de grond moeten blij ven, in afwachting van een grondig onderzoek door de fabrikanten, Vickers Armstrong. De maatregel is genomen, nadat donderdag een machine van dit type komende van Schiphol bij Manches ter verongelukte. TIJDBOM IN TOESTEL President Ramon Magsaysay van de Phllippynen Is zondag by een vlieg tuigongeluk om het leven gekomen. Het vliegtuig, waarmee hy op weg was van Debu naar Manilla, Is neerge stort op de berg Plnutubo, nabij het dorp Tapyawan, 32 kjn ten noorden van de stad Cebu. Negentien passagiers, onder wie de president, en de vyf leden van de bemanning kwamen om het leven. De enige Inzittende die het onge luk overleefde, was Nestor Matta, een medewerker van de „Philippine He rald" die In een ziekenhuis Is opgenomen. Vice-president Carlos Garcia, die onmiddellijk uit Canberra, waar hy de conferentie van de Zoavo-raad heeft bygewoond, zal terugkeren, volgt Mag saysay op. Negentien doden, slechts één overlevende. Generaal Manuel F. Cabal, het hoofd der Philippijnse politie, heeft 'n functio - mmmmti mfgB ringsinllchtingendienst naar de plaats groep leidende functionarissen van de staatsveiligheidsdienst en de rege- waar 't vliegtuig van president Mag saysay is verongelukt gezonden. Er zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld in verband met hardnekkige geruchten over sabotage. Eén van de geruchten behelst, dat er een bom verborgen was in een mand met mango's, die aan de presi dent werd aangeboden kort voor het vliegtuig opsteeg. In leder geval heeft de overlevende de journalist Matta, verklaard dat hij tijdens de vlucht ontwaakt is door iets, dat een ontploffing leek te zijn. Vrijwel dadelijk daarop stortte het toetel neer. aldus Matta. Ramon Magsaysay. die in 1906 ge ils zoon van een boér, werd na een snelle carrière op 47-ja- rige leeftijd tot president van de I lippijnen gekozen. Hrj v"~ verwierf zich een bijna legenda rische faam door zijn ondergrondse activiteit tegen de Japanse bezetters m de Tweede Wereldoorlog. In 1950 werd Magsaysay minister van defensie. Als zodanig organiseer de hij de stryd tegen de stam der Huk- balahaps. die kort na het einde van de oorlog tegen de regering in opstand was gekomen. Magsaysay ontsloeg drie generaals, reorganiseerde het le- „ACHILLES" IN NOOD NA VLOTTREKKEN Bergingsexpert verdronkenoverige opvarenden gered met wippertoestel [uks. die onder communistische lei ding stonden. Vervolgens bond hij de stryd aan tegen de corruptie en de economische moeilijkheden. Op grond van zijn program, dat o.a. het verschaffen van grond aan de be volking, de bouw van scholen en be scherming tegen onrecht Inhield, werd hij in 1953 met grote meerderheid tot president gekozen. Magsaysay was al eerder betrokken geweest by een vliegtuigongeluk. Dit was in 1954, toen hy legereenheden op het eiland Jolo wilde inspecteren. Het watervllegtulgje, waarmee hy reisde, moest een noodlanding maken op het eiland Mindanao. Een tweede vlieg tuig, waarmee hy vandaar z.yn rel» voortzette, maakte by Belmonte een mislukte landing, waardoor het ge deeltelijk werd vernield. De 50-jarige Maassluise herger Cees Sperling was één van de drie man nendie van de zinkende Achilles oversprong op het bergingsvaartuig „Dolfijn". „We lieten ons langs de spekgladde wand van de Achilles naar beneden glijden", vertelde hij, „sprongen en kwamen goed op de Dolfijnterecht". (Feis PASU. De pogingen om het Duitse kustvaartuig „Achilles", dat woensdagavond omstreeks twaalf uur op de zeedijk bij Westkapelle was vastgelopen, vlot te krijgen, hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een bijzonder dramatische wending genomen! Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat zich in nauwelijks een uur tijds zo'n tragische scheepsramp zou vol trekken, waarbij zelfs één man de Rotterdamse bergingsexpert M. J. N. van der Hïdde om het leven kwam. De „Scaldis" hoefde slechts een kwartier zijn gigantische krachten in te spannen om de coaster vlot tc krijgen. Maar al spoedig daarna drong het met ontstellende zekerheid tot de dertien opvarenden door, dat het schip zinkende was. Toen de toe stand al bijzonder kritiek was, lukte het aan drie man over te springen op het bergingsvaartuig „Dolfijn". Ook een vierde man. de heer Van der Hidde. waagde de sprong, maar hij greep mis, kwam in de kolkende zee terecht en verdronk jammerlijk. Kort daarna werd de Achilles", die zware slagzij maakte, aan de grond gezet. Het schip kapseisde vrijwel onmiddellijk, maar met een wippertoestel werden de overige opvarenden, dank zij een moedige en spectaculaire redding door een aantal Westkap- pelaars, van boord gehaald. Reeds vrijdagmiddag, toen bij hoog water de lichte sleepboot „Tomy 2" van het bergingsbedrijf Van den Ak ker weer zonder resultaat een poging had gedaan om de „Achilles" vlot te krijgen, besliste de kapitein van het Di- tse vaartuig, de 37-jarige Her- naeoa Qif uit Hamburg, dat de mn- tentie ingeroepen zou worden van de sleepboot „Scaldis". Wellicht zou het bij sul weer wel aan de Tomy 2" (500 p.k.) gelukt zijn om het 499 ton metende schip vlot te krijgen, maar nu er een stevige zuidwester stond en zware rollers de „Achilles" steeds v«xd«r da dijkgloo:ias opsin wow. waren de pogingen nutteloos. En evenals donderdag schuurde ook vrij dagmiddag tegen half één door de zware deining de tros van de „Tomy 2" stuk. Met behulp van het bergingsvaar tuig „Dolfijn" van het bedrijf Van der Tak werd vrijdagavond om acht uur dc tros van de machtige „Scal dis" (2400 p.k.) al vastgemaakt. Toen lag het Duitse schip echter nog hoog op de glooiing, terwijl het water de romp van het schip nog niet bereikt had. Des nachts half één. nog een vol uur voor hoog water, ging de „Scal dis" op volle Kracht aan de „Achilles" hangen. Weliswaard beukten aan bakboordzijde op dat ogenblik de rol lers van de branding reeds tegen het schip, maar aan stuurboordzijde stond nog m3ar nauwelijks water. De coas- j ter ondervond dus praktisch nog niet j de opwaartse druk van het water. Het was echter frappant om te zien J hoe snel de „Scaldis" het Duitse kust-1 vaartuig met de voorsteven in de richting van de vaargeul trok. Slechts even bood „Achilles" weerstand, maar toen draaide het voorschip schurend naar de vaargeul. Het zware achter schip. waarin de machinekamer zit. drukte toen echter nog stevig op dc met asfalt bestreken bazaitbiokken. Maar ook deze enorme druk kon de krachten van de „Scaldis" niet rem- xvervoir od p&e. 2) Plan van Russen voor economische samenwerking. De Soivjet-Unie heeft zaterdag een plan gelanceerd voor de oprichting van een Europese organisatie voor economische samenwerking, waaron der ook vraagstukken van de atoom energie. Het plan is ter kennis ge bracht van alle Europese naties, waarmee de S.U. diplomatieke be trekkingen onderhoudt. De gemeenschappelijke markt en Euratom worden door dc Russen ge kritiseerd. Men wil ervoor in de plaats: samenwerking bij de bouw van grote waterkracht-centrales, hij de ontwikkeling van een brandstof- en energiedepot, het sluiten van een akkoord voor het vergemakkelijken van de handelsbet rekkingen en het onderling verlenen van economische en financiële steun. Amerikaanse functionarissen gaven als hun oordeel, dat het plan meer een diplomatieke manoeuvre dan een ernstig voorstel Is. Europese kringen waren van oordeel met een nieuwe propagandastunt te maken te hebben. Nederlander gearresteerd in Engeland Vrijdag is op Nederlands verzoek in Engeland gearresteerd de Neder lander H. R.. die er door de Doetin- chemse politie van wordt verdacht vrachtauto's te hebben gestolen. De affaire zou gaan om een bedrag van anderhalve ton. R. Is zaterdag voor-de rechtbank van Bowstreet verschenen naar aanleiding van het Nederlands verzoek om uitlevering. De zaak werd opgeschort, omdat de betreffen de stukken nog niet uit Nederland waren ontvangen. MINDER SOMBER. Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Vrij krachtige tot matige westelijke wind. Iets min der zacht. ZON EN MAAN 19 maart Zon op 6.48 onder 18.53 op 23.45 onder S.C4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1