mmwm Nederlandse landbouwstructuur moet wedijveren met buitenland Rotterdamse speeldubeigenaar werd voor 25 mille opgelicht N.V.V. NIET GERUST OP SLAGEN PRIJSSTABILISATIE RATERDAG 10 MAART 2957 PROVINCIALS ZRSUWBB COURANT MINISTER MANSHOLT IN TWEEDE KAMER Boerderijen worden vaak nog te conventioneel gebouwd (Van onze parlementaire redacteur). De grondslag van de Nederlandse landbouwpolitiek is de bevordering van zodanige omstandigheden, dat de boeren en de landarbeiders een zo groot mogelijk aandeel in de produktie kunnen leveren en zij zelf in de landbouw een goed bestaan vinden. Aldus ongeveer omschreef de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. Mansholt, vrij dagmiddag in de Tweede Kamer de principes Yan het landbouwbeleid, toen hij ter verdediging van zijn begroting voor 1957 aan het woord kwam. De minister vestigde er de aandacht op, dat men wat de structuur van de landbouw betreft, ook in andere landen niet stil zit, zoals bijvoorbeeld in Denemarken, Duitsland en Italië. Óns land moet dus op zijn hoede zijn. De bewindsman onderscheidde twee soorten middelen, namelijk die, welke bepaalde omstandigheden creëren, waarna de zaak aan de betrokkenen wordt overgelaten, en de direct ge richte middelen. Bij de laatste, die ten onrechte wel als socialistische middelen beschouwd worden, aldus dr. Mansholt. is geen sprake van principe, maar van opportuniteit, v oorbeelden ervan zijn de ruilverka veling en de kwaliteitsvoorschriften. Beide soorten middelen zijn nodig, zij het dat de eerste de voorkeur verdie nen. In de toekomst zal de landbouw te maken hebben met de direct gerichte middelen, bijvoorbeeld op het gebied van de meest gewenste bedrijfsgroot- De bedrijven moeten sociaal-eco nomisch verantwoord zijn. Het blijkt, dat de bedrijven van 1 tot 5 ha. reeds in aantal afnemen. Op zichzelf is dat niet voldoende. Want bij crisis en werkloosheid zouden we vanzelf weer terugvallen op de kleinere bedrijven, die op zichzelf niet levensvatbaar zijn. Er zijn daarom ook aanvullende werken nodig. Vervolgens besprak dr. Mansholt de relatie tussen het prijsbeleid en de politiek, die gericht is op structu rele verbeteringen. Hij stelde vast, dat de regering niet door haar prijs beleid beoogt de structuur in de land bouw te veranderen. Wel is er uiter aard verband. Steun aan de landbouw noemde hij gerechtvaardigd, omdat door het wegnemen van een aantal knelpunten de mogelijkheid bestaat tot een op zichzelf renderende land bouw. V estigingseisen De bewindsman verdedigde het stellen van vestigingseisen in de landbouw. Voor talrijke beroepen verlangt men bewijzen van De- kwaamheid. In de landbouw is die bekwaamheid zeker nodig. Hij stelt zich voor, zo zeide hij, binnen niet al te lange tijd voor stellen aan de Kamer te doen be treffende de verkaveling. Er moet gezocht worden naar een methode van ruilverkaveling, waarbij niet -zoals nu nog wel eens het ge val is een ongunstige structuur blijft bestaan. Ook het erfrecht is uiteraard van invloed op die structuur. In het nieu we Burgerlijk Wetboek wordt de mo gelijkheid van uitkoop van andere erfgenamen overwogen. Dat betekent handhaving van gro tere bedrijven. Hij betoogde voorts, dat de over heid niet de te hoge produktiekosten betaalt van de te kleine bedrijven en dat de door het Landbouw Econo misch Instituut voor de kostprijsbe rekening uitgekozen bedrijven vol doende representatief zijn. Voor het sub-marginale bedrijf zullen maatre gelen moeten worden getroffen. Voorts was de minister van mening, dat in de landbouw vaak nog te con ventioneel wordt gebouwd. De boer derijen moeten worden aangepast aan de moderne, machinale bedrijfs- methoden. Men kan niet kost wat kost de historische boerderïjbouw handhaven. Hij erkende, dat de kredietvoorzie- ning in de landbouw op verschillende punten te kort schiet. In de naaste toekomt zal deze zaak bekeken moe ten worden. Dr. Mansholt is van plan het vraag stuk van de stichting van streekdor- pen ter voorkoming van de ont volking van het platteland met en kele van zijn ambtgenoten onder ogen te zien. Aantrekkelijk noemde hij het door één der afgevaardigden geopperde denkbeeld om eens te onderzoeken, welke de gevolgen zijn, als men op BAAN. In het Amerikaanse dorp je Corfu trachten burgemeester en wethouders een gemeentewerkman te vinden die de volgende taken moet kunnen uitvoeren: politieman, toezichthouden op schoolverzuim, voorman van de sneeuwploeg, meter- opnemer, tuinman en het algemeen onderhoud van de gebouwen. Men heeft nog niemand gevonden. WOEF. Judy, een terrier met een grote reputatie als rattenvanger, eigendom van een inwoner van Aberdeen, heeft de teleurstelling van zijn leven gehad. Judy heeft een re cord op zijn naam staan. Eens heeft hij op één dag 75 ratten gevangen. Dezer dagen keek Judy naar de televisie van zijn baas, toen op het beeldscherm een rat verscheen. Ju dy sprong toe en belandde tussen de scheiven van de verbrijzelde t.v.- buis. Nu vertrouwt hij zijn eigen ogen niet meer. Als men komt tot een algemene ga rantie voor de varkensprijs, dan zal men rekening moeten houden met de bedragen, die reeds betaald zijn uit het vleesfonds, vond hij. De regering doet niets aan de eier- prijzen. Dat zal wel weer in orde ko men, dacht de minister. Hij betreur de wel de wijze, waarop Engeland eieren afzet op de Duitse markt. In Engeland steunt men kunstmatig de eierproduktie. De kwestie van de grondrente en de pacht dacht de minister la ter uitvoerig te behandelen als de normen van de grondrente en de pachtwet aan de orde komen. Dan komt ook weer de overwegende invloed, die naar sommiger me ning de centrale grqndkamer uit oefent, ter sprake. Omtrent net bouwvolume voor landbouwscholen verkeerde de be windsman nog in het onzekere. Hierover zal overleg gepleegd worden met de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid. De minister brak vrijdagmiddag zijn rede af. Dinsdag aanstaande zet hij haar voort. Het Wereldgebeuren Willig werktuig Antwerpen verwonderd over uitlatingen mr. Luns Het kabinet van de burgemeester van Antwerpen heeft meegedeeld dat het volgende telegram is gezonden aan de Belgische minister van buiten landse zaken, de heer Spaak: „Het college van burgemeester en schepenen van de stad Antwerpen, kennis genomen hebbend van de be richten omtrent de verklaringen van de Nederlandse minister Luns aan gaande het Moerdijkkanaal, drukt zijn spijtige verwondering hierover uit en verzoekt de heer minister van buiten landse zaken dienaangaande ophelde ring te brengen. Het college consta teert dat het Moerdijkkanaal een drin gende noodzakelijkheid blijft voor de ontwikkeling der Belgische economie en dringt bij de regering aan op een krachtdadig ijveren ten gunste van de verwezenlijking van deze eis". VAN WINGERDEN IN RADIOREDE Moment voor overleg met regering niet ver meer? De voorzitter van het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen, de heer C. W. van Wingerden, heeft gis teravond voor de Vara-microfoon het standpunt van het N.V.V. bij de maatregelen inzake de beperking van de bestedingen nog eens toegelicht. Spreker stelde vast, dat de ongerust heid van het N.V.V. over het even wicht in de lastenverdeling na het de- ba.; in de Tweede Kamer bepaald niet is geweken, Integendeel. Hij bracht in herinnering, dat minister Suurhoff naar aanleiding van de door de vakbe weging gestelde grens, waarboven de kosten voor levensonderhoud niet zou den mogen stygen, heeft toegezegd dat overleg zal worden gepleegd als die grens onverhoopt zou worden overschreden. Wij moeten de minister en de rege ring toch wel zeggen, aldus de heer Van Wingerden dat wij er niet ge rust op zrjn of het moment, waar op dit overleg zal moeten plaats vinden, nog wel veraf is. Dat is niet alleen een vraag van de stij ging van de kosten van levenson derhoud dat is ook de vraag hoe tenslotte de lastenverdeling zal uitpakken. Spreker memoreerde, dat de bijzonde re maatregelen voor de landbouw 'n verschuiving in consumptiemogelijk heden teweegbrengen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen, waar van het agrarische volksdeel zal pro fiteren. Dat is dus naast die der be jaarden de enige groep die in deze tijd van bestedingsbeperking er op voor uitgaat De ondernemers krijgen een verhoging van de vennootschapsbelas ting te slikken: het dubbele van wat in het S.E.R.-advies was voorzien. De investeringsfaciliteiten populair gezegd: het investeren gemakkelijk maken door verlichting van belasting maatregelen worden afgeschaft. Maar de fysieke investeringsbeper king dat is de voorafgaande con trole op het bouwen door de industrie gaat niet door, terwijl de S.E.R. daarvoor toch een bedrag van 125 miljoen in zijn berekeningen had op genomen. En de boeren, die volgens de hestedingsnota 50 miljoen zouden krijgen, echter met de beperking dat dit bedrag zou moeten worden besteed voor verbetering van de bedrijfsge bouwen. zullen minister Mansholt wel dankbaar zijn dat hij deze staart er af geknipt heeft. Zodat zij, weliswaar pas na enige tijd. dat bedrag zonder bestedingsvoorschrift in handen krij gen. Maar intussen, zo betoogde de heer van Wingerden, gaat de consump- tiebeperking in de sector, waar de grote massa er het meest mee te maken heeft, door en zijn we zijn we zeggen het expres niet in overdreven termen er niet zeker van of 't prijsstabilisatie- beleid óók een van de hoekste nen van het S.E.R.-rapport wel slagen zal. De voorzitter van het N.V.V. zei ten slotte, dat zijn organisatie eraan zal vasthouden, dat zy slechts met het ad vies van de S.E.R. heeft ingestemd, omdat dit advies een samenhangend complex was dat in zijn geheel tot een evenwichtige verdeling van de beste dingsbeperking moest leiden. 7Jjn conclusie uit het Kamerdebat was, dat de vakbeweging uiterst waakzaam zal biyven en het verdere verloo| nauwlettend en van dag tot dag biyven volgen. 'l00|j Ernstig bezwaar tegen maximumsnelheden Het voornemen voor bebouwde kommen een maximumsnelheid van 50. by uitzondering 60 kilometer te gaan voorschrijven, heeft ernstig be zwaar ontmoet by de A.N.W.B. en de andere verkeer»- en vervoersorgani saties. Dit biykt uit een documentatlerap- port van de A.N.W.B. over dit onder werp, dat aan 8800 verkeersdeskundi- gen o.w. een groot aantal kamerleden, in ons land la verzouden. Grote De Ruyter-parade in Den Helder. De 350ste geboortedag van luitenact- adrmraal Michiel Aóriaansz. de Ru.v- ter zal in Den Helder op 25 maart worden gevierd met een parade van de Koninklijke Marine die, naar ver wacht wordt, de grootste zal worden welke ooit in Nederland is gehouden. Hieraan zullen deelnemen twee com pagnieën adelborsten met vaandel en vaandelwacht, een compagnie aspi rant reserveofficieren, drie compag nieën mariniers met vaartdei en vaan delwacht, zes compagnieën matrozen, een detachement marva's, het geheel bestaande uit vier bataljons, voorts de Marinierskapel van de Koninklijke Marine met tamboers en pijpers en vliegtuigen van de Marineluchtvaart dienst. Als paradecommandant zal funge ren de luitenant-kolorei der mariniers W. A. van Heuven. De parade zal worden gehouden op het nieuwe ha venterrein, dat voor hel publiek toe gankelijk zal zijn. Maandag 25 maart zal het Hilver- sumse Comité voor Nationale Volks feesten in samenwerking met de com- j Politiemannen en brandweerlieden j zoeken m de puinhopen van getrof- Jen huizen en het neergestorte Vt.s- count.vliegtuig vaar slachtoffers. Minstens 20 personen de inzitten den van het toestel kwamen bij dit ongeval, dat vlak bij het vliegveld van Manchester gebeurde, om het .uyter herdenken. Des ochtends zullen de marinctroepen een mars ioor de gemeente maken en 's avonds zal er een taptoe worden gehouden voor het raadhuis door de marine- kapel en het tamboer- en pijperkorps „Beatrix". Om de rijpere jeugd in de herden king te betrekken, zullen er roeiwed- strijden worden gehouden in marine sloepen door leerlingen der middelba re en soortgelijke scholen. Elke school bemant een sloep. De voor wedstrijden worden gehouden op za terdagmiddag 23 maart. Na afloop worden prijzen in de burgerzaal van het raadhuis uitgereikt. Koudere lucht in aantocht 1 (Van onze weerkundige medewerker) 1 Boven Frankrijk ligt oen I I centrum van hogedrukgebiod. I waaraan wij het tc danken hebben dat er zachte en voch- s i tige oceaanlucht aangevoerd i wordt. De temperatuur stijgt i hierin overdag tot ongeveer 11 a 13 graden Celsius. Hoewel dit hogedruk gebied in betekenis afneemt, zorgt dit ook vandaag 1 nog voor aanvoer van zachte lucht, maar in de komende da- 1 gen zal koudere lucht welke oven het noordelijke deel van de Noordzee en Zuid-Seandina- vië is aangekomen, ons land bereiken. Er loopt van Noord- Duitsland over de Noordzee naar Schotland en front, waar- 1 langs enkele regenstoringen naar-het oosten trekken. In de komende 36 uur zal dit front ons land kunnen bereiken en wanneer het hier eenmaal is 1 gepasseerd, zal de wind naar meer noordelijke richting draaien. Er wordt dan drogere, maar ook koudere lucht aangevoerd, waarin weer flinke opklaringen voorkomen. De neerslag, die hieraan voorafgaand, als regen valt, kan later plaatselijk in natte sneeuw overgaan. Na zondag kan deze koudere lucht l ook Zeeland bereiken. Prijsstop havermout wordt opgeheveü In de Nederlandse Staatscourant van vrijdag is een beschikking gepu bliceerd. waarbij met ingang van 16 maart de prijsstop van havermout, die op 28 december 1956 was afge kondigd, wordt ingetrokken. Hiertoe heeft de minister van eco nomische zaken besloten, nadat de fabrikanten zich bereid hebben ver klaard hun prijzen niet te zullen ver hogen dan na voorafgaand overleg met genoemd ministerie. Zielige man bood vals lot aan De recherche te Rotterdam heeft klaarheid weten te brengen in de zaak, waarbij een inwoner van Delft, de 62-jarige betonwerker J. B., de 40-jarige Rotterdamse koop man B., eigenaar van een speelclub in Baarle-Nassau, voor een bedrag van 25.000 zou hebben opgelicht. Hoewel de man blijft ontkennen de oplichting te hebben gepleegd, meent de politie zoveel bewijzen te» gen hem te hebben verzameld, dat hij voor de officier van justitie kon worden geleid. Op 5 maart j.l. kwam een zielig oud mannetje, zo noemden getuigen de Delftenaar, een café in het westen van Rotterdam binnen. Hrj had een lot van de Belgische koloniale loterij bij zich en vroeg de caféhouder of er soms een prijs op was gevallen. Zon der Belgische krant kon deze hem niet inlichten en zo werd het oude baasje naar een kiosk verwezen. Enige ogen blikken later stapte hij het café weer binnen en groot was de algemene vreugde, toen bleek, dat op het lot een prijs van 2.000.000 Belgische franks- kes was gevallen. De Rotterdamse koopman was niet de enige, die een bod op het lot deed, maar zijn offerte was tenslotte wel de hoogste, n.l. 100.000. De mannen verlieten samen het café om elders de kennismaking voort te zetten en in een ander café kwam de transactie tot stand. Een be drag1 van 25.000 werd contant be taald en verwisselde dus van eigenaar. Voor f 65.000 werd een schuldbekente nis afgegeven en 10.000 zou nog wor den betaald als de prijs was uitbe taald. Thuisgekomen bekeken familie leden van de koopman het lot nauw keuriger en daarbij bleek, dat ermee geknoeid was. Een drie was in een acht veranderd. De politie werd in de zaak gemengd en aan de hand van een signalement kwam men de Delftenaar op het spoor en deze werd aangehou den. Hp ontkende evenwel iets van vervalsing af te weten. Hij had het lot van een onbekende in Rotterdam ge kocht. Bewijzen hud de politie dus niet. maar zij liet het er niet bij zitten en speurde verder. Men belandde in een café te Schiedam en toen De 15e maart :s voor de Hongaren ren nationale bevrijdingsdag. Óp de ze dag stonden de onderdrukte Hon garen meer dan een eeuw geleden in 1848 op tegen de Oostcnrij kers. Ook in de Zeeuwse woonoor den. waar Hongaarse vluchtelinge verblijven, is de 15e maart van 18. herdacht. In het kamp te Aagteker- \n hees de öSrjarige. Rosea Tsti'an Hongaarse vlag, terwijl zijn landge noten het volkslied van Hongarije zongen. (FOTO P.Z.C.) bleek, dat de htan uit Delft op 4 maart had verteld op een lot de hoofdprijs te hebben gewonnen. De politie bezocht ook andere café's en men ontmoette opeens een kel ner, die vertelde een lot te hebben fehad. Hij zou de hoofdprijs heb- en gewonnen ware het niet, dat er een klein verschil in de cijfers was. Op zijn lot stond een drie. waar een acht moest staan. Een cafébezoe ker wilde als curiositeit het lot graag hebben. De politie is erin geslaagd 12.500, deels in natura, te achterhalen. De be tonwerker had zich verschillende nieu we dingen aangeschaft, o.m. een bromfiets. Zelfs zijn zoon, die als vrachtrijder woont ln een dorpje In de buurt van Rotterdam, is er de dupe van geworden. Ify kreeg van vader, die de hoofdprijs had getrokken, tien duizend gulden, die hij ln zijn bedrijf heeft gestoken. Tot uw dienst i» kisarbihkeitjK de leus geworden van de bekla genswaardige Janos Kadnr. En ■lat ..tot uw dienst" Is dan gericht tot I de Russen, die ervoer zorgen, dat I Hongnrpe. waarover zij hem als vazal I hebben gesteld, stevig in hun greep bltfft. Die greep hebben de Hongaren gisteren weer extra nijpend gevoeld. De algemene herdenking van de op- I stand van 15 maart 1848 tegen de Oostenrijkse overheersing mocht lm- f mers niet doorgaan. Bij het stand- I beeld voor de dichter „Petöfi. die met zijn „Waak op Hongeren, liet land heeft U nodig" in 1848 de bezielende kracht was en die in de gevechten om het leven kwam. .-tonden tanks ge reed met de opdracht, elke betoging tc voorkomen. Al was officieel ont kend, dat Russische patrouilles door de hoofdstad liepen, toch mag men aannemen dat dc t ten Russische divi sies welke thans in Hongarije zijn ge legerd, in staat van paraatheid waren gebracht om eventueel met grof ge weld in te grijpen. Op aandrang van de Russen had Kadnr het Indertijd door zijn voorganger en vroegere vriend Imre Nagy genomen besluit om de herdenkingsdag in ere te herstellen, ingetrokken. De Russen hadden hun reden voor die drang. Wie aan 15 maart 1848 denk', moet zich immers herinneren dat het uiteindelijk, in 1849 de troepen van de Russische tsaar wa ren, die op verzoek van de Oosten rijkse keizer 't Hongaarse verzet neersloegen, zoals in nov. 1956 de le gers van de Russische communisten wreed tekeer gingen tegen het naar vriflidd hunkerende Hongaarse volk. Petöfi werd in 3948 door Russen ge dood, zoals in 1956 de mensen die door hun vaderlandslievende daden zijn voetstappen drukten, vielen on der Russisch vuur. De algemene herdenking ging gis teren dus niet door De commu nistische leiders met Kadar aan het hoofd, legden kransen bij Petöfl's en Kossuths standbeeld. Dit gebeurde ln drie „geheime" plechtigheden on der strenge bewaking... 't Hongaarse volk is zo verstandig geweest, om niet zo vlak na de tragische gebeurte nissen van vier maanden geleden-- opnieuw door de voorschriften te over treden zijn afkeer van het huidige re gime te demonstreren. Er is minder kans dan vorig najaar dat een op stand met succes wordt bekroond. De opstand van oktober-november 1956 behoort trouwens nog niet tot een ver geten verleden. Als een bewijs van het feit, dat het communistische'imperium langzaam maar zeker van binnen uit tot verval moet komen, staat de held haftige strijd de gehc!" wcr••ld nog helder voor dc geest. Er. ii- Hongaren kunnen er van overtuigd z :r. dat er eens een tijd zal komen rin vrije lijk de opstand van 1848 én die van 1956 mogen worden hei dacht. Beklagenswaardig inderdaad een man als Kadr.r. die nu tegen de wil van het eig- r, volk in moet gaan. Misschien is h.-t zijn communis tische levensovertuiging, die hem er toe verleidt om dc terreur te lelden. Maar verscheidenen zijn van mening, dat 't vooral de angst is. die thans bij hem de doorslag geeft. Angst, even zeer voor de vrijheidslievende landge noten als voor de Russische macht hebbers. Zelf heeft hij immers van '51 tot '53 door toedoen van mede com munisten in de gevangenis doorge bracht. Hij zat er onder verdenking van „titoïsme", als een man dus die het waagde om er als Hongaars com munist een andere mening op na te houden <Uo ztfn Russische gelijkgezin den. De Russen stelden hem vorig jaar ln de plaats van de opstandige Nagy om dat zij in Hongarije iemand als pre mier wilden zien. die niet belast was met de bijster slechte reputatie van stalinisten als Rakosi en Gerö, maar die tegelijk een willig werktuig voor hen was. En een willig werktuig dat blijkt Kadar nu inderdaad te zijn. Wie een verklaring daarvoor zoekt moet naar ztin vingers kijken. De na gels verloor hij bij de folteringen in de cel. Zoiets wil hij niet opnieuw bele ven. Maar intussen beleven anderen - - terwijl hij verantwoordelijk Is weer even erge dingen. En het ziet ernaar uit dat de stalinisten ook in Hongarije zelfs weer aan invloed winnen. Vol gende week zal Kadar op bezoek gaan in het Kremlin. Men kan zich afvra gen of hij daar de opdracht krygt, zijn baantje neer te leggen, dan wel nieu we orders, waarop hij dan weer rea geert met zijn krampachtige „Tot uw dienst". Joego-SIaviër Pijade in Parijs overleden Mosje l'yade, voorzitter van de Joegoslavische Nationale Vergade ring, is Vrydag in Parijs na een hart aanval overleden, zo meldt het offi ciële Joegoslavische persbureau „Tan- joeg". Pijade was 67 jaar. Hij overleed eni ge uren na aankomst in Parijs, op doorreis van Londen naar Belgrado. Hij had met een delegatie van het Joegoslavische parlement een bezoek aan Engeland gebracht. Mosje Pijade was lid van het politie ke bureau van de Joegoslavische com munistische partij en naaste medewer ker van president Tito. Tijdens de tweede wereldoorlog stond hij aan het hoofd van de admini- j stratie van Tito's „nationale bevrij- I dingsleger". Het bij Manchester neergestorte En- relse vliegtuig had Nederlandse post -an boord voor midden-Engeland en 'erland. Deze post. die als verloren moet worden beschouwd, werd in de late avond van woensdag en op don derdagmorgen vroeg hier te lande ge post. JANOS K.ADAR ..geheime plechtigheden.. Overleg over salaris van K.L.M.-vliegers Directieleden van de KLM. en be- stuurslcden van de twee verenigingen van K.LAI.-vliegers hebben op Scnip- hoi een eerste bespreking gehouden oyer de salariswcnsen die bij K.L M - vliegers leven. De directie van de K L.M. heeft deze wensen in studie ge nomen. Er is geen datum voor een volgende bespreking vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3