Etheroorlog nog 350 stoorzenders steeds ijskoud: O.-Duitsland in In Jemen heersen middeleeuwse toestanden AT0MISCH PROEFKONIJN VAN AMERIKAANSE WETENSCHAP ZWEDEN IS EEN BELANGRIJK EUROPEES IMMIGRATIELAND VRIJDAG 15 MAART 1957 PROVINCIALE EBBUWBB COURANT t WESTEN STRIJDT MET OPEN VIZIER Communisten trekken zich niets aan van golflengteafspraken (Van onze correspondent in Bonn) Het meest overtuigende bewjjs, dat op het Europese „slagveld" de koude oorlog tussen West en Oost ondanks dure verzekeringen van vooral de briefschrijvende communistische staatslieden nog onverminderd voort gaat, levert wel de ether. Zo las ik dezer dagen een mededeling van de in formatiedienst „Kerk en Radio", dat de autoriteiten in de Middel- en Oost- Duitse „Democratische Volksrepubliek" dit jaar met niet minder dan 350 stoorzenders de ontvangst van westelijke radiostations achter het IJzeren Gordijn onmogelijk willen maken. In de komende maanden zullen tot dit doel in Oost-Duitsland een honderdtal nieuwe stoorzenders worden opge richt. Daaronder bevinden zich ook verplaatsbare stoorzenders, die d&Ar kunnen worden ingezet waar het onhoorbaar maken der westelijke radio uitzendingen op een andere manier niet mogelijk is. van het vorige jaar (na de omwente ling, die Gomoelka aan het bewind bracht) dat de zenders, die uitzendin- fjen van andere d.w.z. hoofdzake- ijk westelijke radiostations in de Poolse taal stoorden hun activiteit zouden staken. Er werd bij gezegd, dat stoorzenders, die hun werk nog zouden voortzetten, „waarschijnlijk Onverstaanbaar Dat is nieuws voor de radio-luiste raar in Westeuropa en om de kring wat nauwer te trekken in West-Duitsland. Het is bovendien slecht nieuws, want de communisti sche stoorzenders achter het IJzeren Gordijn maken hem óók de ontvangst van een groot aantal zenders in de Bondsrepubliek onmogelijk. Zo kost hét b(jv. in Bonn grote moeite en een scherp gehoor om uit een radiotoestel de Westduitse- en Amerikaanse zen ders in West-Berlijn te draaien. Zo lang er muziek wordt gespeeld is het nog wel te doen, doch niet zodra be gint men daar mét de voorlezing van nieuwsberichten of commentaren, wordt het stoor-volume hoorbaar op gevoerd en het luisteren naar de be treffende zenders vrijwel onmogelijk. Tot de aldus gestoorde zenders beho ren de S.F.B. (Sender Freies Berlin) en R.I.A.S.-Berlin (Radio lm Ameri- kanische Sektor). Ook de op het IJzeren Gordijn gerichte en daardoor in het westen toch al moeilijk hoor bare uitzendihgen van de veel-om- streden (tijdens de Hongaarse op stand) Miinchense zender „Radio Freies Europa" en die van de „Voice of America" ononderbroken gestoord. Af en toe richten de communistische stoorzenders hun activiteit ook op 'n of andere individuele Westduitse zen der, wanneer zij menen dat een door deze zender gesproken woord voor de radioluisteraars achter het IJzeren Gordyn in dit geval vooral de 17 miljoen Oost-Duitsers ongeschikt ig. Los van deze gerichte stoor-acti- viteit, trekt men zich in Oost- Duitsland niets aan van interna tionale afspraken omtrent het ge bruik van radiogolflengten. De Oostduitae zenders spelen eenvou-. dig etherpiraat en zënden uit op golflengten, die internationaal zijn toegewezen aan westelijke radio stations. Zo zendt ae zender in Leipzig uit op de 522 meter golf, die officieel toebehoort aan de Zuidduitse radio-omroep en voorts op een middengolf, die is toegewe zen aan de Zwitserse zender Be- romünster. Duur bedrijf Ietwat verder achter het IJzeren Gordijn is het nog niet veel beter, on danks de mededeling van het Poolse nieuwsagentschap van 24 november Melkboer knoeide met flessen Een melkboer uit Hilversum, de 42-jarige J. D. F. K., had in het na jaar van 1956 van een Amsterdamse flessengroothandel 4200 ongemerkte melkflessen gekocht. Drieduizend daarvan had hij, na ze vooraf met melk te hebben gespoeld, geleidelijk aan bij zijn melkleverancier, de N.V. Verenigde Gooise Melkbedrijven, in geleverd. De flessen waren gekocht voor twaalf en zeventien cent per stuk en de melkfabriek crediteerde op de gebruikelijke wijze haar af nemer voor twintig resp. vijfentwin tig cent per fles. Woensdag stond de melkboer voor de rechtbank te Amsterdam terecht, waar de officier van justitie terza ke van oplichting door middel van listige kunstgrepen zes maanden ge vangenisstraf tegen hem eiste. Belgrado in K.L.M.-net bij zomerdienstregeling Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. om met ingang van de zo merdienstregeling Belgrado in het vliegverkeer op te nemen. De dienst zal van Amsterdam over Dusseldorp naar Belgrado als eindpunt lopen. bulten Polen" staan. Daartoe is het dan wellicht te herleiden, dat er van die hoek nog niet veel verbetering valt te melden. Het opheffen stoorzenders zou de Poolse ri fen. Het opheffen van de Poolse regering, aldus meldde het nieuwsagentschap, 70 miljoen zloty per jaar besparen. Officieel is in dé Bondsrepubliek naar aanleiding van deze mededelingen ge constateerd, dat de bekendmaking van het Poolse nieuwsagentschap, tot dusver althans, van slechts lokale be tekenis is gebleken. De westelijke radio-uitzendingen in de Poolse taal worden gelijk vroeger ijverig ge stoord: die van „Radio Freies Euro- Êa" op al haar 22 frequenties; van de .B.C. in Londen, voor Radio Parijs, Radio International de Espana en van de R.A.I, in Rome, die alle per dag enkele uitzendingen in de Poolse taal verzorgen. De Europese dienst van de „Voice Of America" in Mfincben wordt ook "Off gestoord. De zender is met 1.000 Kw echter zo sterk, dat hy deson danks tot ver achter het IJzeren Gordijn doordringt. Hjj komt gemak kelijk boven de stoorzenders uit. In de koude ether-oorlog vecht het westen met open vizier. Geen enke le Oostblok-zender is bovendien de moeite van het storen waard. LEVEN IN SCHADUW VAN DOOD Ben Zwacki in de ban van de radioactiviteit (Door Dick Growald, U.P.-correspondent) Ben Zawacki, elektromonteur, is een man, die leeft in de schaduw van de dood. Dat is zo sedert hij, nu 14 maanden geleden, bij ongeluk in aanraking kwam met een cilindertje waarin cobalt-60 was opgeborgen. Van die dag af is hij het atoml- sche proefkonijn van de gehele Amerikaanse wetenschap, maar de vraag die Zawacki eigenlijk het meest interesseert, kunnen de ge leerden niet beantwoorden: de vraag namelijk, of hij het overleven zal. Het begon, toen Zawacki in Mil- ford op een fabrieksterrein een stuk touw vond, met een cilindertje er aan. Het cilinrdetje interesseerde hem niet zo, maar Zawacki was op gevoed met de wijze lessen ,dat niets waardeloos is en dat alle miljonairs begonnen zijn met spelden op te ra pen. Deze zuinigheid werd hem wel licht noodlottig. Wat Zawacki niet wist, was dat het cilindertje gebruikt werd om las-plaatsen te controleren. En dat het het ge vaarlijke cobalt-60 bevatte, dat bijzonder radioactief is. De volgende dag begon de jacht naar het intussen als ver mist opgegeven cilindertje en tenslotte vond men het met be hulp van geiger-tellers. Het lag in het handschoenenvakje van Zawacki's auto. Twee weken hield men Zawacki in het ziekenhuis in Bridgeport. „Ik dacht, dat het met me gebeurd was. Iedereen dacht dat", vertelt de blon de reus. „Toen ik indertijd las, dat er een atoombom was uitgevonden, maakte het weinig indruk op me. Het was iets waar ik toch nooit mee te maken zou hebben. Maar tegen woordig lees ik iedere letter over atoomkwestes. Niemand kan hem zeggen, welke uitwerking de straling van het co- balt-60 op hem zal blijken te heb ben. Sinds hij het ziekenhuis verla ten heeft, voelt hij pijn in zijn borst. Geen erge pijn, maar altijd. „Nie mand weet wat het is. Maar ik weet dat het er zit". Zijn trouwplannen heeft Zawacki eraan gegeven. „Hoe kan ik zeggen, wat er gebeuren zal met kinderen, die ik zou krijgen", zegt hij een beetje droevig. Volgende maand gaat Zawacki eindelijk weer normaal aan het werk. De eerste maanden zijn het moeilijkst geweest. Nu en dan wat gelegenheidswerk. Collega's en vrienden leken hem te mijden. „Ze dachten dat ze het ook konden krij gen. Maar op den duur merkten ze wel, dat het niet besmettelijk is". Nu noemen ze hem „het atoom- jong". „Leuk, he?" zegt hij met iets van bitterheid. Dulles over Russen in het Zuidpoolgebied De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dull'és, heeft woens dag op een persconferentie te Can berra, waar nrj heeft deelgenomen aan de Zoavo-conferentie, verklaard, dat de Amerikaanse regering bezorgd is over de aanwezigheid van Russen in het Zuidpoolgebied in het Interna tionale Geofysische jaar. Hjj zei deze kwestie besproken te hebben met de Australische minister-president, Men- zies. „Wij zullen er scherp op letten, dat de Sowjets onder dekmantel van het Geofysische Jaar niet zullen overgaan tot een activiteit, welke de geleerden die het onderzoek hebben georgani seerd, niet hebben beoogd", aldus Dul les. Klad voor krant Betsy, een chimpansee van de dierentuin van Baltimore, die met haar vingers schil dert, heeft een hoogtepunt in haar kunstenaarsloopbaan be reikt. De directeur van de die rentuin, Arthur Watson, heeft verklaard, dat de zevenjarige chimpansee, wier schilderijen als kunstwerken verkocht wor den, haar eerste opdracht heeft gekregen. Het dagblad „Winnipeg Tribune" heeft Betsy opgedragen iets ab stracts te maken, getiteld „Winnipeg in de winter". VVW*\*\VS<VVVVWW***^V Behoort Baarle-Hertog toch bij België De gemeente-secretaris van Baarle- Hertog heeft in het archief van die gemeente een stuk ontdekt, dat ver moedelijk een nieuw licht wernt op het onlangs aan het Internationale Gerechtshof voorgelegde geschil tus sen Nederland en België inzake het betwiste gebied in die gemeente. Het betreft hier een verslag van de zit ting van 24 mei 1893 van dc Belgi sche Kamer van volksvertegenwoor digers, waarin is behandeld een ont- werp-overeenkomst tussen Nederland en België tot opheffing van de Belgi sche enclave ln Nederlands gebied. In deze door de Nederlandse en Belgi sche regeringen gezamenlijk opge maakte ontwerpovereenkomst wordt in artikel 9 van het standpunt uitge gaan. dat het gebied, dat België en Nederland nu elkaar betwisten en waarop de Nedcrlandsche justitie meermalen invallen pleegde in speel zalen. Belgisch was. Het betrokken wetsontwerp is destijds door de Bel gische volksvertegenwoordiging ver worpen. Uit deze ontwerp-overcen- komst zou onomstotelijk blijken, dat het betrokken gebied aan België toe behoort. Verbindingscentrum van Amerika in Ethiopië heeft te verstaan gegeven dat Amerikaanse verzoek voor toestem ming tot het bouwen van een lucht- macnt-verbindingscentrum in Ethio pië, toegewezen is. „Wij wensen altjjd met de Verenigde Staten samen te werken", zei de keizer. Het verbindingscentrum in kwestie is een onderdeel van .„strategie air command", en zal bediend worden door naar schatting 500 man perso neel van de Amerikaanse luchtmacht. Er zullen geen vliegtuigen worden ge stationeerd. Ballonvaart voor foto's van de zon derzoek bekostigen een ballonvaart, die de volgende week bij gunstige weersomstandigheden zal worden ge maakt. De ballonvaarders zijn Au- douin Dollfuss, de zoon van een Franse pionier op dit gebied, en de Britse sterrenkundige Bernard Black- well van de universiteit van Cam bridge. Dollfuss verklaarde te hopen, vier of vijf uur lang foto's te kunnen ma ken van de zon van een hoogte van ongeveer 6000 meter. De ballon zal van een weide bij het observatorium van Meudon. in de omgeving van Pa rijs, opstijgen. 9 In Milaan zijn twee meisje» ln een leeuwen'itool gedoopt. Het ene meisje is de dochter van een Zweedse leeuwen temmer, het andere van een circusdirec teur. Zeven leeuwen en vijf beren waren om de doopvont geschaard. Kustvaarder op Utrechts Croeselaanterrein Op de aanstaande voorjaarsbeurs te Utrecht, die van 2 tot en met 11 april wordt gehouden, zal voor het eerst een speciale scheepsbouwafdellng aanwezig zHn. Bij de formering van deze groep heeft de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs gestreefd naar een zo volledig mogelijk overzicht van materiaal en machines, bestemd voor deze tak van nijverheid. Bij deze eerste verschijning als groep zal echter het accent worden gelegd op de bouw van kustvaartuigen, en wat de voorlich ting ter beurze betreft, op de kust vaart. Een bijzondere attractie voor vele jaarbeursbezoekers zal zijn, dat naast de afdeling scheepsbouw, op het Croe selaanterrein een modern en volledig uitgeruste kustvaarder bezichtigd kan worden, welke tijdens de gehele jaarbeursperiode gelegen zal zjjn in het Merwedekanaal ter hoogte van de Bernhardhal. De kustvaarder die daar zijn lig plaats zal kiezen, is de 400 ton me tende „Cariba", een vaartuig van 45 meter lengte en een hoogte van 6,75 meter, dat gebouwd werd te Delfzijl. Ongeveer 285 vooraanstaande toe leverende fabrieken en handelsonder nemingen zu'len in de afdeling scheepsbouw op de komende voor jaarsbeurs vertegenwoordigd zijn. Ook uit Nederland trokken duizenden erheen (Van onze Zweedse correspondent) Uit een overzicht dat enige tijd ge leden werd gepubliceerd door de Zweedse vreemdelingendienst blykt dat Zweden momenteel een van de belangrijkste Europese immigratie landen is. Aan het eind van het afge lopen jaar werkten er niet minder dan totaal 135.000 buitenlanders, ter- wyl er in de loop van de laatste tien jaren ongeveer 95.000 buitenlanders het Zweedse staatsburgerschap heb ben verkregen. De meeste immigran ten komen uit Finland; van bovenge noemd totaalcijfer maakten zjj meer dan een derde gedeelte uit. Daarna komen de Denen met onge veer 25.000 en de Duitsers met ca, 21.000. De rest bestaat uit Noren, Es- ten, Letten, Litauers. Italianen, Po len en ook nog enkele duizenden Ne- die inmiddels zijn genaturaliseerd derlanders. De 95.000 buitenlanders zijn hoofdzakelijk afkomstig uit de Baltische landen en uit Polen en kun nen over het algemeen worden be schouwd als politieke vluchtelingen. (Door Colin Reid) Deze week keerde ik terug van een bezoek van een week aan een weinig bekend land: het koninkrijk Jemen, ir ik de mogelijkheden had, een Toppunt van snelheid. gesprek te voeren met Koning Ach- med en met zijn gasten van dat ogen blik gevluchte stamhoofden uit het omstreden gebied tussen het wes telijke protectoraat A<Ten en .Jemen te praten en verder aan Jemeniti- sche zijde een blik te werpen op het strijdtoneel, zoals ik dit eerder al had gedaan aan Britse zijde. Van de bevolking kreeg ik de in druk, dat het vriendelijke, primitieve mensen zijn, bij wie de Egyptische „bevrijdingspropaganda" maar heel langzaam invloed krijgt. Hoe echter staat het met de Imam? Myn ont moeting met hem was bijzonder ver helderend. Zyn titel Imam is een reli gieuze Mohammedaanse titel en het is inderdaad ook volkomen onmoge lijk in dit land te verblijven zonder zich onophoudelijk te realiseren, dat men hier te doen heeft met een theo cratische monarchie, die naar buiten toe middeleeuws aandoet, waarin echter de Imam een macht heeft, zo als in veel vroeger tijden slechts de priesterkoningen bezaten. De Jeme- nieten uit alle lagen van de bevolking vooral echter die uit de bovenste, le ven in een voortdurende angst, bij de koning in ongenade te vallen. Deze koning schijnt de staatszaken tot in de kleinste details van hun uit voering verwonderlijk stevig in de hand te hebben, ieder inreisvisum, dat een buitenlander toegestaan j wordt, is een koninklijk visum. Is men eenmaal in het land. dan kan Imam heerst als priesterkoning niemand dit ook een diplomaat niet verlaten zonder persoonlijke toe stemming van de koning, welke toe stemming nogal eens op zich laat wachten. In Jemen worden, zo vernam ik, burgers, die zich aan een strafbaar feit schuldig maken, in ketenen aan de schandpaal ten toon gesteld of, op de rug liggend, vastgesnoerd op een ezel. De slavernij is nog niet geheel afgeschaft, de straf voor echtbreuk is steniging en het bezit van spiritualiën wordt als een ernstige misdaad be schouwd. Aanslagen, moord en intriges heb ben de Imam gediend om zijn eigen positie te verstevigen. In Jemen is niet de oudste zoon van de heerser automatisch de troonopvolger. Veel eer wordt de heerser hoofdzakelijk door de beide heersende sekten, de invloedrijke Seiditen en de minder aristocratische Schafieten, gekozen uit de meest in aanmerking komende en beste broeders van de gestorven vorst. Pas wanneer die er niet zijn, of er onder de broers geen geschikte ge vonden kan worden, komen de zoons aan de beurt. De Imam Arhmed heeft thans suc cessievelijk alle wettige kandidaten voor de opvolging uitgeschakeld en z(jn oudste zoon, Saifeddi Al-badr praktisch tot troonopvolger gemaakt. De tot nu toe niet gepubliceerde fa miliekroniek van de Jemenitische heersers Is een huiveringwekkende lectuur. Daaruit kan men leren, dat de vader van Imam Achmed. de grijs aard Jahia, veertien vorstelijke zonen naliet, waarvan er thans maar liefst acht omgekomen of spoorloos ver dwenen Zijn. Europese tekeningen en opstellenwedstrijd Van 16 tot 23 maart wordt ten be hoeve van de h.b.s.-en, lycea, gym nasia en kweekscholen voor de der de maal sedert 1955 een Europese tekeningen- en opstellenwedstrijd gehouden. Leerlingen van overeenkomstige schooltypen in België, Denemarken. Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland, Italië', Luxemburg. West-Duitsland en Zweden doen tezelfder tijd aan soortgelijke wedstrijden mee. De beste prestatie per school wordt landelijk beloond met een schoolprijs van maximaal 500. Voor de leerling, die het beste op stel van alle deelnemende landen heeft gemaakt, stelt de raad van Europa een gouden medaille ter be schikking. Per land zijn bovendien als prijs enige internationale reizen in het vooruitzicht gesteld. Voor Zweden dat zelf een bevolking heeft van nauwelijks zeven miljoen en dat vooral de laatste jaren ernstig te kampen heeft met een tekort aan arbeidskrachten betekent de toeloop van buitenlanders een welkome aan vulling op de arbeidsmarkt. Boven dien is de immigratie van buitenland se arbeiders een uiterst voordelige zaak voor Zweden; men krijgt de mensen immers doorgaans kant en klaar geschoold, ze hoeven niet mper groot gebracht en opgeleid te worden en dat betekent een besparing van honderden miljoenen guldens. Een vooraanstaand socioloog heeft onlangs verklaard dat het voor Zwe den van het allergrootste beleCng is te trekken; niet alleen met het oog om zoveel mogelijk buitenlanders aan op de huidige behoefte aan arbeids krachten, maar ook met het oog op de toekomst. Het geboortecyfer bedraagt name lijk momenteel slechts ca. 190.000 per jaar en dat betekent dat Zweden over ongeveer twintig jaar niet meer in staat zal zyn om de natuurrijkdom- men van het land met eigen krachten te exploiteren. Het is niet uitgeslo ten, aldus genoemde socioloog, dat 't aantal buitenlanders in Zweden dan zo groot geworden zal zyn dat zjj als het ware een staat in onze staat vor men; een vooruitzicht dat in sommi ge opzichten niet aanlokkelijk is, maar waarmee Zweden toch werke- lyk ernstig rekening moet houden. SEATO-programma tegen opstanden communisten De Raad van Ministers van de Seato heeft icoensdag zijn conferen tie in Canberra beëindigd. Alle gede legeerden schenen ervan overtuigd te zijn, dat er belangrijke vooruit gang tcos gemaakt voor de verster king van de organisatie. Een officieel communiqué, na de conferentie uit gegeven, verklaart, dat er plannen gemaakt zün om de defensieve capa citeit van de leden van het verdrag te handhaven en voor het opstellen van programma's ter bestrijding van communistische opstanden. Er wer den voorstellen aangenomen voor de ontwikkeling van "de economische hulpbronnen van de leden-landen. Het communiqué verklaart, dat er stappen moeten worden genomen om communistische opstandige bewegin gen te bestrijden en dat die stappen kunnen bestaan uit betere inlichtin gendiensten en uit een opvoedings- program, dat er op uit moet zijn om het geestelijke niveau van de volke ren in het Seato-gebied te verhogen. Tenslotte wordt medegedeeld, dat goedkeuring is gegeven aan de on middellijke invoering van een kame raadschapsprogramma. volgens het welk studenten uit Seato-landen in staat zullen zyn te studeren en on derzoekingen uit te voeren op het gebied, dat van byzonder belang is voor de Seato.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7