mumm Soekarno: staat van beleg nodig in deze strijd op leven en dood Hongaarse communisten zijn op hun hoede SCHOOLZORGEN BIJ V.H.M.0. DOOR LEERLINGEN-ACCRES Nu VRIJDAG» 15 MAART 1057 PROVINCIALE SBBUWBB COURANT S PRESIDENT HEEFT DICTATORIALE BEVOEGDHEDEN Zal een nieuw kabinet ook buiten Java gezag kunnen herstellen? President Soekarno van Indonesië heeft gisteren de staat van oorlog en beleg afgekondigd in geheel Indonesië. De proclamatie verscheen nauwelijks een half uur nadat premier Ali Sastroamidjojo op het presiden tieel paleis de ontslagaanvrage van zijn kabinet had overhandigd aan Soekarno. „Ingevolge de toestand in Indonesië, kondig ik In Indonesië de staat van oorlog en beleg af", zo luidde de proclamatie van Soekarno. Hij verklaarde verder zo spoedig mogelijk een nieuwe kabinetsforma teur te zullen aanwijzen, en verzocht de demissionaire ministers op hun post te blijven totdat een nieuwe regering is gevormd. Verwacht wordt, dat Soekarno zal Instemmen met een compromis, dat voor een nieuwe regering tot stand kwam tussen de nationalistische par tij en de Nahdatoel Oelama, doch po litieke waarnemers menen, dat zulk een kabinet niet door de gebieden bui ten Java zal worden gesteund. De documenten tot afkondiging van de staat van oorlog en beleg welke aan Soekarno vrijwel dictatoriale be voegdheden verlenen, werden door het hoofd van de staat en de minister van defensie ad interim AU Sastroamidjo jo ondertekend enkele minuten voor dat Soekarno het ontslag van het ka binet had aanvaard. Soekarno heeft donderdag in een ra dioboodschap tot de natie verklaard, dat de staat van oorlog en beleg over geheel Indonesië is argr'— net oog op „een str dood van Indonesië". Op een tijdstip, dat „de internatio nale toestanden om ons heen een kri tiek hoogtepunt bereiken en buiten landse subversieve activiteiten op ons gebied worden gepleegd is er onder ons onenigheid", aldus de president. Er werden meermalen aanslagen op de centrale regering gepleegd. In de provincies is het gezag met succes overgenomen. Wij Kunnen niet toela ten dat deze zaken hun eigen loop ne men, daar dit de instorting van de grondvesten van onze staat, de des integratie van de eenheid en de ver lamming van het gezag zou beteke nen, aldus Soekarno. „Het kabinet viel, toen het land door een kritieke situatig ging. Het is Amerikaans luchtschip breekt vele records De Amerikaanse marineleiding heeft meegedeeld dat het luchtschip „Z.P. G.-2", dat zich nu reeds meer dan 230 uur onafgebroken in de lucht bevindt en dat alle duur- en afstandsrecords heeft gebroken, zaterdag a.s. te 0.30 uur Nederlandse tijd op de basis te Key West, in Florida, zal landen. De „Z.P.G.-2" was woensdagavond j.l. opgestegen en maakte een vlucht over de staat Massachusetts, waarbij tot nu toe 11.263 kilometer werd afge legd. Dit betekent een verbetering van het in 1929 door het Duitse luchtschip „Graf Zeppelin" gevestigde record van 11.230 kilometer. Wat het onafgebroken verblijf in de lucht betreft was het, in 1954 geves tigde, record: 200 uur en twaalf mi nuten. Ook dit is reeds ruimschoots door de „Z.P.G.-2" gebroken. De „Z.P.G.-2" is een produkt van de Goodyear-fabrieken. Dit 103 meter lange luchtschip van de Amerikaanse marine wordt voortgedreven door twee motoren, die het een snelheid van 115 kilometer per uur geven. Het heeft een bemanning van veertien koppen. Kamerlid Ten Hagen ten grave gedragen Op het kerkhof Jonkerbos te Nij megen is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. C. J. A. M. ten Hagen, in leven lid van de Tweede Kamer, die enkele dagen geleden ten gevolge van een verkeers ongeluk is overleden. De begrafenis werd o.a. bijgewoond door mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Twee de Kamer en vele Kamerleden. EVEN RAPPORTEREN. Bij de politie in de Amerikaanse stad Great Falls kwam een opgewonden meneer Maurice Lemieux binnenlopen. Hij vertelde aan de agenten, dat van zijn geparkeerde auto een wiel met band en al gestolen was. De agen- .ten noteerden keurig netjes alles. Toen Maurice vervolgens naar zijn wagen terugkeerde waren de reste rende drie wielen ook vertrokken. TECHNISCHE STROP. De trein arriveerde 18 minuten telaat in het plaatsje Fresno in Californië. Offi cieel werd meegedeeld, dat „onvoor ziene technische moeilijkheden" de oorzaak van de vertraging waren. Later bleek, dat machinist Wim Franey geniesd had. daarbij zijn bo- vengebit door een raampje uit de trein had „geblazen", de trein had stilgezet om ernaar te zoeken. AMOK EN JUSTITIA. In Detroit kreeg James Milne een boete van drie dollar opgelegd, wegens het be sturen van een auto met één arm om een passagiere geslagen. Hij protesteerde bij de commissaris van politie, omdat hij met zijn eigen vrouw zo gereden had. De commis saris prees James wegens zijn „voorbeeldige gedrag als echtge noot", gaf de agent die de bon uit schreef een pluimpje en betaalde zelf de boete. vanzelfsprekend dat deze luchtledig heid vol gevaar is", verklaarde hij verder. „Ik proclameerde de staat van oor log en beleg over heel het gebied van de republiek Indonesië. Aldus is het opperste gezag tydel^k In mijn han den gekomen lil mijn functie van staatshoofd en opperbevelhebber der van de westie van leven en dood voor de staat, voor de eenheidsstaat, voor de fundamen tele structuur van de staat Zoon mishandelde vader: drie jaar geëist De officier van justitie bij de rechtbank te Den Haag, mr. G. J. de Lint, heeft donderdagmorgen een ge vangenisstraf van 3 jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen de 26- jarige betonvlechter L. T. uit Delft. T. had op de avond van 7 oktober van het vorigjaar zijn vader ernstig mis handeld. De betonwerker koesterde reeds vele jaren een wrok tegen zijn vader, die 20 jaar geleden was ge scheiden van zijn moeder. Op de avond van 7 oktober kwam het tot een uitbarsting, waarbij T. zijn vader ernstig mishandelde. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Hongersnood in Zuid-Korea Volgens te Tokio ontvangen berich ten heerst ln Zuid-Korea een ernstige hongersnood. Ongeveer twee miljoen mensen, tien procent van de bevol king, hebben hulp nodig. Een groot aantal van hen zou zich met gras en ratten ln het leven houden. Sinds de herfst van het vorige jaar zijn de oogsten in Zuid-Korea slecht geweest. Om het voedseltekort te be strijden is 58.000 ton rijst uit de Ver enigde Staten ingevoerd. REEDS LEERLINGEN AFGEWEZEN Wellicht bouw van barakken nodig Tengevolge van de geboortehausse van na de oorlog- is er van septem ber 1958 af een zeer belangrijk ac cres te verwachten van het aantal leerlingen dat het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs zal vol gen. Dit deelde mr. J. J. Hangelbroek mede tijdens een gistermiddag in Utrecht gehouden vergadering van de Bond van Verenigingen voor Christelijk Middelbaar en Voorberei dend Hoger Onderwijs. De heer Hangelbroek zei, dat dit probleem de schoolbesturen met gro te zorgen vervult. Men zal genood zaakt zijn tot uitbreiding van bestaan de schoollokalen of tot nieuwbouw over te gaan. Reeds in september 1956, aldus de heer Hangelbroek, werden er bij ver scheidene van de bij de bond aange sloten scholen leerlingen afgewezen op grond van het tekort aan schoollo- kaliteit. Volgens hem dienen de sohoolbesturen tijdig maatregelen te treffen om dergelijke beslissingen te voorkomen. De schoolbesturen, aldus de heer Hangelbroek, staan voor de moeilijk heid dat zij geen toestemming meer krijgen voor garantie van de over heid wanneer zij kortlopende kasgeld leningen kunnen aangaan. Hij sprak de hoop uit, dat voor de te verwach ten leerlingenaanwas door de over heid middelen beschikbaar zullen worden gesteld om tot uitbreiding van het V.H.M.O, over te gaan. In dit verband dacht de heer Hangelbroek aan de oprichting van voorlopige schoollokalen in de vorm van barakken. Anderzijds meende spreker te moeten waar schuwen voor een te grote uitbrei ding van het V.H.M.O-onderwijs in een bepaalde streek. Verschillende schoolbesturen vrezen namelijk dat door een te grote uitbreiding het V.H.M.O.-onderwijs tot een grote kolos uitgroeit, waardoor schade aan dit onderwijs zal wor den berokkend. Beperking van krediet en invoer in Frankrijk De Franse regering heeft vandaag besloten tot krediet beperking en in voerbeperkingen ter bescherming van de nationale economie. De desbetref fende maatregelen werden bekendge maakt in een regeringscommuniqué dat werd gepubliceerd na een kanl- netszitting welke 4 uur heeft geduurd. In dit communiqué wordt voorts mee gedeeld, dat de regering een nieuwe belasting zal voorstellen op dividend verhogingen. De minister van financiën heeft er op gewezen, dat de wanverhouding tussen de koopkracht van Frankrijk en de hulpbronnen van het land „ernstig" is. Hij drong aan op invoer en krealetbeperkingen en op bezuini gingen op de begroting teneinde een bedrag van 250 miljard frank per jaar te besparen. Voorts zal de regering aan de Banque de France en aan de Nationale Kredietraad vragen maat regelen te nemen ter vermijding van -'tor*" Smokkelaar ex-wielrenner moet nog straf uitzitten De vroegere wielrenner en nu als smokkelaar bekend staande Johnny B., is door de douanerecherche te Roosendaal gearresteerd in Breda. De douaniers hielden een onderzoek in een huis in de omgeving van de Oosterhoutseweg in Breda en tot ver bazing van de ambtenaren zelf bleek B. zich daar op te houden. Het feit, dat hij zich uit de voeten trachtte te maken, was aanleiding hem te arres teren. Bij fouillering bleek hij in het bezit te zijn van een groot bedrag aan Belgisch geld. Johnny B. heeft nog enige straffen uit te zitten. Tweede kievitsei in Friesland gevonden Donderdag is ook het tweede kie vitsei in Friesland gevonden, twee da gen na het eerste en wederom in Oudega. Vinder was de heer K. de Jong, die het aan de commissaris der koningin heeft aangeboden. In het ,.Haus der Ministerial", het voormalige hoofdkwartier |1 van de Nasi-Luftwaffe in Oost-Berl\jn, is een overeen- f§ komst tussen de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland ondertekend H krachtens welke 22 Russische divisies in Oost-Duitsland f/e- H legerd sullen kunnen bWven. H De foto toont Gromyko t links j| de Sow jet-minister ran hui- tenland.se zaken en Lot har Bols, zijn Oost duit se ambt ge- noot, tijdens de ondertekening, liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiio Duitse minister Strauss bezoekt ir. Staf Hedenochtend om tien uur komt op het vliegveld Twenthe aan de minis ter van defensie van de Duitse Bonds republiek, J. Strauss, die hier met minister Staf een aantal gemeen schappelijke problemen komt bespre ken en in verband daarmee een aan tal Nederlandse industrieën en mili* Het Wereldgebeuren Ingrijpen p j den krjjgt. En, zoals in mociiyke m- I t naties in het verloden, heeft hij ook nu weer in de eerste plaats zijn toe- I vlucht genomen tot hei doen van een beroep op ieders medewerking. Het i» zijn overtuiging, dat men de mensen in hun bedrijvigheid zo weinig moge- lUk aan banden moet leggen! Maat dan la het nodig, dat zy een grote zelfdiscipline tentoonspreiden. Er- i hard heeft op die zelfbeheersing tcl- i kens een beroep gedaan, wanneer hij zich - - met de grote overtuigings- Kracht die luan eigen is - tot qo landgenoten wendde. De loon- en pi ijsspiraal is inmiddels 't onderworp geworden van hevige discussie. Er- aard heeft in dit opgewonden concert een forse partij meegeblazen, toen hij I zondag aankondigde dat hij „alles zal doen om de pilzen stabiel te houden". Desnoods zou hij overgaan tot „bruut geweld". anneer prof. Erhard zo uit de hoek komt, moet dal voor alle betrokkenen wel een ernstige waar schuwing zijn. Dwars tegen oe opposi tie en togen veel medeleven van zijn christen-democratische partij in. heeft hij sedert '19. toen bondskanse lier Adenauer hem in 't kabinet op nam, allerlei etugels gevierd. Hij had de wind mee: bijna overal ter wereld profiteerde men van de steeds ster ker wordende hoogconjunctuur Maar het valt niet te ontkennen, dat ook zijn zogenaamde sociale markt-econo- mie ertoe heeft bijgedragen, dat men in het na-ooiiogsc Duitsiand van een wonderbaarlyke economische weder opbloei kon spreken. Allerlei prijs- voorschriften maakten plaats voor vrije concurrentie. De ondernemers waren met dat principe in hun nopjes, zolang de vraag 't aanbod ver ovei - trof. Maar toen de markt verzadigd raakte, deden zij hun best om veelom vattende ondernemersafspraken te taire installaties zal bezoeken. Na maken. Daartegen heeft Erhard zich aankomst op Twenthe zullen de twee echter met felheid gekeerd. De prijsvorming op de markt mag naai zijn overtuiging ook door de belang hebbenden niet willekeurig worden be ïnvloed. Niet alleen de ondernemer, maar het gehele volk moet profijt kunnen trekken van de omstandighe den VANDAAG HERDENKING VAN PETOEFI Kinderen niet zonder geleide op straat Gewapende militie heeft gisteren te Boedapest de wacht betrokken bij 't standbeeld van Petoefi, Hon gaarse dichter en held uit de re volutie van 1848. Zoals bekend zaï deze revolutie vandaag in Hongarije herdacht worden. Men is van mening dat dit standbeeld een brandpunt zal vor men voor demonstraties tegen Het huidige communistische regime in Hongarije. Veel mensen droegen donderdag strikjes met de nationale kleuren van het land. De politie en militie patrouilleerden door de stad in samenwerking met de kortgeleden gevormde „arbeiders- wachten". Twee open vrachtauto's, waarin Hongaarse soldaten zaten, uitgerust met machinegeweren en radio's re- donderdagmorgen tijdens het net centrum van Boe den spitsuur door dapest. Het communistische vakvereni gingsorgaan „Nepakarat" berichtte dat de politie 12 handgranaten, een geweer en een pistool op een jon gensschool in beslag heeft genomen. De regering-Kadar heeft in de Hongaarse onderwijsinrichtingen een rondschrijven doen verspreiden, waarin het kinderen beneden de veer tien jaar verboden wordt zich heden op straat te begeven, indien zij niet door een volwassene worden verge zeld. Leerlingen van middelbare scholen mogen niet in groepjes door de stra ten lopen. ministers de Hollandse signaalappa- ratenfabriek in Hengelo bezichtigen, voorts staan voor morgen een bezoek aan de Oranje-Nassaukazerne in Schaarsbergen waar parate onder delen van de koninkiyke landmacht zijn gelegerd en een bezoek aan land- en luchtmachtonderdelen op de Veluwe op het programma. Zaterdag zal de Duitse minister de tankwerk plaats in Amersfoort bezoeken, die middag om drie uur vertrekt hii naar Duitsland. Everhard van Beinum overleden In alle stilte Is gistermorgen op Westerveld gecremeerd het stoffelijk overschot van Everhard van Beinum, waarnemend directeur van het ko ninklijk conservatorium voor muziek te Den Haag. De heer Van Beinum is dinsdag onverwacht overleden in een ziekenhuis in Den Haag. Mevrouw C!are Booth Luce, die voor haar benoeming tot Amerikaans ambas sadeur in Rome reeds toneelstukken heeft geschreven, heeft thans een nieuw I om met invoer van zulke verbrulks- stuk vervaardigd: „The littie dipper", I goederen de voortdurende stijging dat in oktober in Broadway wordt op-1 der prijzen in het binnenland tegen te gaan. In de Westdultse hoofdstad Bonn wordt niet verwacht, dat de I „getroffen" bedrufstakken zich zul- len verzetten. Gezegd wordt, dat ver tegenwoordigers van de schoenenin dustrie, de kleinhandel en de vakver eniging zich in goedkeurende zin heb- ben uitgelaten. Het komt overigens wel aardig ln de Europese kiaam te pas, dat men met het opheffen van handelsbarriè res onder de g geven omstandighe den de economie van het eigen vader- 1 land een dienst bewijst.... En met dit i middel toont de man. die van 1928 tot I 1942 verbonden was aan het Insti- tuut voor Economisch Onderzoek van de Neuunbergse handelshogeschool. I en die in 1945 te Münclien het hoog leraarschap aanvaardde, dat hy het niet bij professorale beschouwingen wil laten, maar dat zal hij met beide benen in het maatschappelijke strijd perk staat. u echter liggen de kaarten wéér anders. „Lonen en prjjzen doen een vitusdans op een vulkaan". En Erhard ziet zich gedwongen, aan de ontwikkeling een halt toe te roe pen. Bij zijn waarschuwing van zon dag heeft hij het niet gelalen. Op zyn favoriete manier, met ccononuscne middelen, bindt hij de strijd aan te gen de spiraal van lonen en prijzen - - een gevecht dat zeker niet met Don Quichotte's kruistocht tegen de wind molens mag worden vergeleken. Met ingang van gisteren heefthij namelijk alle invoerbeperkingen voor kleding, schoenen en synthetische stoffen vooi onbepaalde tijd opgeheven. Hij deed dat niet om vooruit te lopen op de totstandkoming van een Gemeen schappelijke Europese Markt of een Vrijhandelsgebied of welk andei ideaal dan ook, maar enkel en alleen gevoerd. De regering is blijkbaar beducht dat zich, e\"enals in vorige jaren, af vaardigingen van scholieren naar het standbeeld van Petoefi zullen bege ven, om deze grote Hongaarse vrij heidsstrijder te eren. Verscheidene leerlingen van mid delbare scholen, van wie wordt aan genomen dut zij onder bepaalde om standigheden als „leiders" zouden kunnen optreden, zijn donderdag door de politie in preventieve hechtenis ge nomen. Het betreft hier scholieren van veertien tot zeventien jaar. Radio-Boedapest heeft donder dagavond een tegenspraak omge roepen van in het buitenland ver spreide berichten, volgens welke Sowjet-Russische patrouilles ïon- den maakten in de stiaten van Boedapest, terwijl Russische tanks posities zouden hebben in genomen in de omgeving van re geringsgebouwen en de Russische en communistisch-Chinesc ambas sades. Hieraan werd toegevoegd dat de Hongaarse politie, „overeenkoms tig het internationale gebruik", de gebouwen der buitenlandse am bassades en gezantschappen te Boedapest bewaakt. Vrije Hongaren Mevrouw Anna Kcthly, minister van staat in dc regering van Imre Nagy, heeft in New York de oprich- ting van een nationale vertegenwoor- diging van Vrij Hongarije bekendge maakt. Deze vertegenwoordiging, waarvan mevrouw Kcthly voorzitster is, zal de j westelijke regeringen trachten te I overreden dc regering-Kadar niet te j erkennen, de Verenigde Naties bewe gen resoluties te aanvaarden, waarin de Russische agressie jegens Honga- rije wordt veroordeeld en de naar het I westen gevluchte Hongaren bijstaan. W.M. de Koningin heeft donderdag- niddag op de werf van P Smit jr. X.V. te Rotterdam het nieuwe pas sagiers-vrachtschip van de K.N.S.M. .Prins der Nederlanden" te water gc- atenHet moment, waarop de fles champagne tegen de huid van het schip kapot slaat. Op de tribune de koningin, links prins Bernhard. Engeland wil gevangenen beter betalen I Autoriteiten die Bemoeienis hebben met het Britse gevangeniswezen wer- I ken op het ogenblik aan gevangeni«- j hervormingen welke o.a. zulien voor- j zien m een „industrieel loon" voor ee- I vangenen, die tot dusverre slechts c«: I symbolische beta!:r.g ontvangen voor hun verplichte werkzaamheden, Engeland wil zijn gevangenen standaardionen gaan betalen waaruit zij kunnen betaien voor hun logies, hun gezinnen steunen en zelfs mivi echien hun slachtoffers kunnen scha deloos stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5