WETENSWAARDIGE FEITEN UIT ONTWIKKELING VANTERNEUZEN WALCHEREN .GEMEENSCHAPPELIJK BELANG" HIELD JAARVERGADERING RAAD WAARDE AKKOORD MET DE BEGROTING VOOR 1957 SCHAAR VAN YERSEKE THANS GEMAKKELIJK TE VINDEN VRIJDAG 15 MAART 1957 PR0V1N0IALB ZEBUWBE COURANT GREEP IN DE GESCHIEDENIS Interessante lezing van de heer Albert IJsebaert Op 23 april van het jaar 1584 gaf Prins Willem 1 van Oranje aan Ter- neuzen een zelfstandig bestuur en ook het recht om een weekmarkt te houden en de Terneuzenaren, die vol trots mogen «eggen „Prins van Oran je, Vader des Vaderlands en Va der van Terneuzen", dienen dan ook zeker deze datum te kennen. Al dus de heer Albert IJsebaert, in wie Terneuzen een kenner van zijn ge schiedenis van groot formaat bezit, tijdens een in „La Belle Vue" door hem gehouden lezing over „Oud Ter neuzen", die toegelicht werd met fraaie dia's en waarvoor, evenals hij vorige gelegenheden, wederom een enorme belangstelling bestond. De heer IJsebaert gaf allereerst een kort overzicht van de geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen en in het bij zonder over het oostelijk deel van dit gewest. Over de oorsprong van de naam Ter neuzen verschillen de meningen. Taal kundig betekent de naam een neus, du» uitspringende landtong in het water. Volgens de Vlaamse schrijvers Sanderius en Gramaije zou zij te dan ken zijn aan een gracht, die reeds in de 9e eeuw werd aangelegd om Axel met de Schelde te verbinden en die om haar kromme loop „ter Neuse" werd genoemd. Bij de uitmonding van deze gracht werd Terneuzen ge sticht. Uit het stadswapen blijkt,* dat Terneuzen als sleutel van het Axe lerambacht werd aangemerkt. Anderen denken bij de naam Ter neuzen aan een vochtige plaats of „nesse", aan een kromme haven, ter wijl het ook niet uitgesloten wordt geacht, dat het hier evenals bij Axel, een Noorse benaming betreft, temeer omdat ook in Noorwegen een „Ter- neuze" ligt. Voor wat de stichting van Terneu zen betreft wordt verder door sommi gen het ontstaan van Novesium ge zocht in de stichting van de parochie Triniteit, terwijl anderen beweren, dat dit ontstaan te danken is aan een nederzetting van vissers. In 1572 stelden de dorpelingen van Neuse een zelfbestuur in, dat de Spaanse koning niet beviel en waar aan hij een einde maakte door aan Axel de administratie en justitie van Neuse te geven. In 1573 voerden de Watergeuzen een land mg uit en sta ken de plaats m brand. Terneuzen heeft twéé vestingen ge had, de eerste dateerde uit 1574, de tweede uit 1839. In 1910 is men begon nen deze af te graven. De eerste protestantse gemeente in Terneuzen, dat tot de classis Vlaan deren behoorde, dateert uit 1578. Op 15 september 1579 werd door de eerste predikant, Pietter van Orliëns een be dehuis in gebruik genomen. Op 5 september 1886 werd de nieuwe her vormde kerk in gebruik genomen. De gereformeerde kerk werd ge ïnstitueerd op 17 juni 1838 en in 1842 werd de gereformeerde kerk in Noordstraat gebouwd De eerste r.-n. kerk in de gemeente werd op 13 december 1849 ingewijd, daarvoor bestond er een hulpkerk de De Jongestraat. Beroofd in Vlissingen De 37-jarige P. uit Goes heeft by de Vlissingse politie aangifte gedaan van mishandeling en beroving. Hij bezocht vorige week zaterdag een ca fé in Vlissingen en toen hij op zijn bromfiets wilde weggaan bleek er een mankement te zijn. Hij werd aan gesproken door twee onbekende jon ge mannen, die hem wilden helpen bij net maken van zijn bromfiets en na derhand voorstelden naar een café op de Boulevard te gaan. In plaats van bii dit café kwamen zij tenslotte niet ver van het kerkhof terecht.... Hier werd hij mishandeld en beroofd van vijftig gulden. De politie stelde een onderzoek in en slaagde er in de beide daders aan te houden. Het wa ren de 22-jarige P., verblijf houdende in Oirschot en de eveneens 22-jarige L. uit Middelburg. Beiden hebben een volledige bekentenis afgelegd: zij zijn inmiddels in verzekerde bewaring ge steld. Aanbesteding herverkaveling. Namens de tierverkavellngscommissle Zeeland heeft de n.v. „Grontmij." don derdagmorgen 'ai café Verbeek te Ove- zande in het openbaar aanbesteed bestek BD. Be. 66: het volledig complexwerk ln de complexen 59. 42 en 43 In de Zak van Zuid-Beveland. Er werd als volgt ingeschreven: H. J. Meijer te St.-Jacoba Parochie, f 227.000: fa. Jos Mulder te Bergen (N.-H.), voor 239.400; U.V. Rillen Roosen te Am sterdam, 254.500; N.V. C. J. KooIJman te Son. 254.300; gebr. Van Oord te Werkendam, f 283.000; gebr. Geldof te Serooskerke, 285.000; J. en K. T. de Oude te Bierv.iet, 201.000; fa M. Uil te Middelburg, 295.000; G Volker te Vlissingen, 295,300; G. van Oord te Dordrecht, 299.000; fa. Joh de Kroon te Rhenen. 716.000; fa. gebr. Van 't Verlaat te Giessendam 348.300. Grondaankoop in Goes voor insteekhavens Daar de gemeente Goes binnen niet al te* lange tijd zal moeten overgaan tot uitbreiding van de haven door het aanleggen van een of meer insteekha vens, stellen B. en W. van deze ge meente voor, van het Burgerlijk Arm bestuur aldaar 5.76.63 ha tuingrond aan te kopen voor 10.000 per ha, of totaal 57.663. De percelen zijn gele- fen tussen de Oosthavendijk, de Oude ingel en de Kattendijksedijk. Verder is er een voorstel totaal 370 m2 grond aan de Witte de Withstraat- Jan van Riebeekstraat verkopen aan de bouwspaarders A. van Dijke, Nisse en J. J. Helmonds, Breda tegen 10 per m2. In november 1583 landde de Graaf de Hohenlo met 1500 Duitse huursol daten te Terneuzen en hij liet daar de Moffenschans opwerpen. Na 10 jaar kwam Johan Serlippcns in het bezit van deze schans en deze stond haar in 1604 af aan de predikant Petrus Hondius, die er een lusthof van maak te en zich ontwikkelde tot een kruid kundige van wereldvermaardheid. Terneuzen, dat de eerste plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen was, die zich aan de Spaanse heerschappij ontruk te, telde in 1781 nog slechts 380 in woners, die huisden in een 90-tal wo ningen, gelegen aan de haven en enke le oostelijk daarvan gelegen dwars straatjes. In 1825 telde de gemeente 1437 hervormden en 136 katholieken, doch omstreeks de tweede helft van de 19e eeuw begon de bevolking snel toe te nemen. In 1844 bedroeg deze 2300 zielen en stonden er in Terneu zen 400 woningen, benevens een 10-tal winkels, een meestoof, twee koren molens, een pelmolen er een scheeps werf. In 1875 telde de gemeente 4151 in- woners en sindsdien heeft de groei- zicb in steeds sterker mate voortge zet, zodat op 31 december jl. de be volking 14.664 zielen bedroeg. Facto ren die in bet verleden veel hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van Terneuzen zijn zeker geweest de aan leg van het kanaai TerneuzenGent, dat in 1827 werd geopend, de aanleg van vestingwerken en van de spoor wegen naar Gent en Mechelen en de uitvoering van andere werken. De lezing van de heer IJsebaert, waarvoor de Delangstelling zo groot was, dat velen moesten worden teleur gesteld, zodat deze maandag a.s. in het Jeugdgebouw zal worden her haald, werd met een kort welkomst woord namens de Werkgemeenschap „Terneuzen" door dr. J. A Klaassen geopend. Daar burgemeester Tellegen uitstedig was, werd diens officiële openingswoord via de bandrecorder ten gehore gebracht. De heer Telle gen richtte zich daarbij in zeer waar derende bewoordingen tot de heer IJsebaert. Aan het einde van de avond, waar van de baten ien goede kwamen aan de beide bejaardensociëteiten, bracht de heer Klaassen de spreker dank en bood hij mevrouw Klaassen, die voor de vertoning van de dia's zorg droeg, bloemen aan. Lustrum-show van „Margriet-mode" Collectie werd getoond in Vlissingen en Goes (Van onze redactrice) Het damesweekblad „Margriet" Is voor de vdfde maat met een mode show op toeraee door Nederland en heeft ook Zeeland weer opgenomen In liet reisprogramma. Woensdag werd Goes bezoent waar een tweetal shows werd gegeven In hotel „De Koren beurs"; gisteren bracht Margriet" een bezoek aan Vlissingen waar de collectie 's middags en 's avonds te zien was In een uitverkocht Concert gebouw. Met deze lustrumshow van voor- Jaars- en zomerkleding heeft men terecht! veel succes geoogst. Suc ces dat in de eerste plaats te danken is aan de geslaagde combinatie van nieuwe buitenlandse modelijnen, met Hollandse smaak en het gemiddelde budget van de Nederlandse vrouw; in de tweede plaats aan de enorme veel zijdigheid aan modellen en kleuren welke men telkenjare in de Margriet- collectie kan aantreffen. Modellen, va riërend van hetgeen men in de vroege of zeer vroege ochtenduren draagt ochtendjassen pyama's met lange of korte pantalon, hulshoudschortjes die overal aan doen denken, behalve aan het saaie woord „huishouden" tot kleding voor de late of zeer late avond uren: geklede japonnen met jasjes, cocktail japonnen en 'n groot avond toilet in wit dat met een decent jasje en een sluier tot een fraai bruidstoilet wordt omgetoverd. Jeugdige japon netjes en pakjes voor hoogzomer: een rode rayonlinnen „separate", een oranjekleurige katoenen imprimé Ja pon en geestige vondsten voor net jonge meisje: een geruite pantalon in zwart-wit tinneroy, een veelkleurig jersey vest, een felrode strandpyama met zeven-achtste pantalon. En de veelheid van kleuren, opbloeiend tij dens deze show: olijfgroen in een shantung trois-pièces, een mengeling van pastelkleuren in een linnen japon met manteltje: beige in een mouwloze japon met bruin-beige iasje, Iinde- bloesemgroen in een taiöeur met bij passende mantel, warm-rood in een ottoman japon met a-symmetrische knoopsluiting, geel-en-wit in een ge streepte jersey japon met effen bole.- g» Het ls geen wonder dat de manne quins in een zo vlot tempo en met kennelijk veel plezier deze show af werken. Het moet een genot zijn om dergelijke kleding te dragen in de wetenschap dat men veel van dit aan trekkelijks met enige handigheid en met niet te hoge kosten zelf kan ma ken. MIDDELBURG Interessante voordracht door dr. G. A. Brouwer Voor oudervereniging R.H.B.S. en M.S.V.M. Tijdens de ouderavond van de ouderver. der R.H.B.S. en M.S.V. M. te Middelburg, die donderdag avond onder voorzitterschap van de heer A. Kornet in het schoolgebouw gehouden werd, heeft dr. G. A. Brou wer, leraar aan het Maerlant-lyceum te Den Haag een interessante en leer zame voordracht gehouden over „Er felijke aanleg, invloed van het milieu en schoolproblemen." Bij het bespre ken van dit onderwerp, aldus dr. Brouwer, moet men zich wel reali seren, dat men te maken heeft met het levend wezen, dat is opgebouwd uit cellen. In elke menselijke cel be vindt zich een kern en daaromheen het protoplasma. In die cellen bevin den zich ook dc chromosomen, de dragers van de erfelijke eigenschap pen. Elk mens, waar ook ter wereld heeft 48 chromosomen. „Misschien is het wel interessant te vernemen" al dus dr. Brouwer, „dat een varken er ook 48 heeft Het geheel van de erfelijke aanleg is ontzaglijk gecompliceerd, zo merkte spreker op. Daarom kan men nooit tevoren bepalen, welke erfelijk heidsfactoren een kind kan krijgen. Van alle kanten komen de factoren over, waai'bij men er rekening mee moet houden, dqt men twee ouders, vier grootouders, 8 overgrootouders, 16 bed-overgrootouders enz. heeft. Dr. Brouwer wees er op, dat het dus fout is bij de beoordeling van de eigenschappen van ee> kind alleen maar te kijken naar ciie van de ou ders, of het nu van de mannelijke of van de vrouwelijke lijn is. Dr. Brouwer gaf een aantal tref fende voorbeelden, daarbij gebruik makend van projectieplaatjes. Een muzikale man en een onmuzikale vrouw krijgen altijd muzikale kinde ren. Dan was er het voorbeeld van de muzikale moeder en de intelligen te vader. De muzikale moeder heeft goede chromosomen en minder goede, evenzo de vader. Wanneer nu het kind het ongeluk heeft van beiden de minder goeae chromosomen gekregen te hebben, dan is er de kans, dat het kind onmuzikaal en niet-intelligent is, met alle nare gevolgen van dien, om dat de moeder toen zó muzikaal en de vader zó knap is Ook het milieu is zeer belangrijk. Dr. Brouwer vertelde, dat men aan neemt, dat het milieu, waar het kind de eerste zes jaar in vertoefd heeft, van beslissende invloed kan zijn op zijn verder leven. Voorts deelde de heer Kornet nog mee, dat liet bestuur van plan is om jaarlijks voor de beste leerling der school een prijs beschikbaar te stel len. Chr. plattelandsvrouwen hielden bijeenkomst De afdeling Walcheren van de bond van Chr. Plattelandsvrouwen hield donderdag onder leiding van mevrouw LorierLorier uit Souburg een bij eenkomst ln de Bogardzaal te Mid delburg, waar de heer J. J. Strijk, de directeur van een Nederlandse bor stelindustrie, de dames zo het een en ander verteld heeft over (lè aller nieuwste borstels. De secretaresse deelde nog mee, dat de bondsdag dit jaar gehouden zal worden in Hoofddorp en wel op 7 en 8 mei a.s. Mr. de Vries sprak voor vereniging van huisvrouwen De afdeling Middelburg van de Ne derlandse vereniging van huisvrou wen hield donderdagmiddag in café restaurant „Suisse" een bijeenkomst, waarin mr. M. R. de Vries, mede werker aan de Nederlandse stichting voor amateurfotografie was uitgeno digd om de Middelburgse huisvrou wen iets te vertellen over de ama teurfotografie. Op interessante wijze ging mr. De Vries nader in op de mogelijkheden en de resultaten, die men kan berei ken met flitsfotografie. Deze bijeen komst stond onder leiding van de pre sidente der Middelburgse afdeling, mevrouw M. A. van den Boogert Selhorst. SINT-LAURENS Vergadering N.C.B.W.H.B. De afdeling Sint-Laurens van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid vergader de onder leiding van de heer P. Pol derman. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heer J. Willeboordse en J. Chnstiaanse bleek een ledental van 21 en een ba tig saldo van 41.38 De heer Zui- dema uit Bergen op Zoom hield een propagandatoespraak. Voorts werden enkele filmpjes vertoond en mast- klïmmen beoefend. ZOUTELANDE Gemeente-avond hervormde kerk De leden van de hervormde gemeen te te Zoutefande hielden onder leiding van ds. J. F. Wagener een gemeente avond. Voor de pau^e werden diverse gemeentezaken besproken; na de pau ze sprak ds. E. Turkstra over zijn reis naar Nieuw Guinea. Ds. Turkstra il lustreerde zijn lezing met lichtbeel den. Haven van Coljjnsplaat zal dit jaar verbeterd worden Kosten rond 15.000 Donderdagmiddag kwam de ge meenteraad van Kortgcne in openba re vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester A. A. Schuit. Deze vergadering had 'n vlot verloop; de vele agendapunten gingen zonder enige discussie onder de ha mer door. I)c schade, db; liet vorig jaar door het m.s. „Cobri" aan de ha- van to Coiynsplaat werd toegebracht, werd met dc vereniging „Zeevaart" te Groningen geregeld. Er zal 15.000 betaald worden. Ook werd gesproken over het verbeteren van deze haven. In mei of Juni zal met dit werk in eigen beheer begonnen worden. Er zal circa 15.000 mee gemoeid zijn. De gemeenterekening over 1955 werd voorlopig vastgesteld. In de ge wone dienst zijn er uitgaven tot een bedrag van 750.948,11 en ontvang sten 732.029,23, dus een nadelig sal do van 18.918,88. Ook de kapitaal- dienst heeft een nadelig slot en wel van 410.217,65. De cyfers ln ont vangst en uitgaaf zh'n hier respectie velijk 2.768.122,67 en 3.178.340,31. De heer A. Gouloze, die werkzaam is geweest als hoofdarbeider der se cretarie is na een succesvol examen voor onderwijzer als tijdelijk onder wijzer geplaatst te Westkapelle. Er zal afstand gedaan worden van het erfpachtrecht van een perceeltje grond in de Willem Adriaanpolder. Op dit terrein hebben zes door de ramp verwoeste hulzen gestaan. De jaarwedden voor de wethouders wer den herzien en gebracht van 640 op 780. Een subsidie van 50 werd verleend aan de commissie tot het houden van voordrachtsmiddagen. Ten behoeve van woningbouw en straataanleg te Colijnsplaat werden enige percelen grond aangekocht. Naar aanleiding van het opnieuw Instellen van een wachtverbod voor een gedeelte van de Hoofdstraat op- Eerde de heer A. Welleman (p.v.d.a.) et plan, met witte strepen te wer ken. De voorzitter zegde toe. dit na der te bezien. Voorts werden tijdens deze vergadering nog vastgesteld de bedragen der uitgaven voor het open baar en bijzonder lager onderwijs. Teraardebestelling T. Staat Onder grote belangstelling werd op de Nieuwe Begraafplaats te Nieuw en Sint Joosland ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer T. Staat. De overledene bekleedde ver schillende functies in het kerkelijk en maatschappelijk leven. Zo was nij o. m. ouderling van de Gereformeerde Kerk te Arnemuiden. secretaris van het provinciaal comité der V.U. en se cretaris van de C.B.T.B. Arnemuiden. Aan de groeve werd gesproken door ds. H. K. Poelman uit Arnemuiden, die in het licht stelde het vele werk. dat de overledene in dienst der kerk had verricht. De oudste broer van de over ledene. dr. A. Staat uit Amsterdam, dankte voor de belangstelling. Ontwrichte arm De landbouwer N. de Oude te Sint Philipsland liep een ontwrichte arm oj. toen hij van een klamp stroo viel. Dokter H. Menger achtte overbren ging naar het ziekenhuis noodzake lijk. Voorzitter De Visser nam afscheid De Vlissingse middcnstandsverenl- Elng „Gemeenscliappejyk ield gisteravond haar Belang" "Jiuirvcrgad.-- ring in het .Strandhotcl. De heer Jac*q. de Visser, de voorzitter, is op deze vergadering als zodanig afgetreden nadat hty sinds 1920 de vereniging als secretaris cn als bestuurslid gemend heeft. Tot y.yn opvolger werd met meer derheid van stemmen gekozen de heer H. G. Daalhuizen. De heer De Visser werd in het bestuur gekozen, terwyi dc heren F. II. JIDènu, pen ningmeester en P. J. Vcntevogel, be stuurslid, werden herkozen. In zijn afscheidswoord zeide de heer De Visser, die zyn benoeming als bestuurslid aannam, dat hy meen- VLISSINGEN Jaarveragdering vrouwenbond In het A.N.M.B.-gebouw te Vlissin gen werd de jaarvergadering gehou den van de plaatselijke afdeling der N.V.V. Vrouwenbond onder presidium van mevrouw J. van Putten-van Thiel. In het kort memoreerde deze in haar openingswoord de werkzaamheden van de afdeling In het afgelopen jaar. Zij deelde o.m. mede, dat het ledental gestadig groeit. De jaarverslagen van penningmeesteresse en secretaresse werden goedgekeurd. De secretaresse en de tweede penningmeesteresse wer den bij acclamatie herkozen. De heer C. Hoek. districtsbestuurder van het N.V.V. uit Goes sprak na de pauze over „Sociale regeling voor gehandi capten". Medegedeeld werd nog, dat een deputatie van de afdeling de te houden Landdag in Ede zal bijwonen. Oogst van de straat De commissaris van politie te Vlissingen maakt bekend, dat in het tijdvak van maart tot en met 12 maart 1987, de vol gende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd; diverse rij wielen, handschoenen, wanten, sleutels, oorbel, portemonnees, etui met rozen krans, stuk lood, regenmantel, wieldop, step, schoudertas, wandelwagen, wollen sokje, lange broek, speelgoedbeertje. In lichtingen aan zijn bureau zijn te be komen over de adressen alwaar de na volgende voorwerpen zijn te bevragen: diverse wanten en handschoenen, vulpot lood, muntbiljetten, paraplulhoes, bank biljetten, kinderschoentje, duimstok, herenschoenen, sjaal, halsketting, aan steker, armband en een kachelhaak. DOMBURG Onderlinge hulp De leden van het ondersteunings fonds „Onderlinge hulp" te Domburg kwamen onder voorzitterschap van de heer W. Brand in jaarvergadering bijeen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Provoost, M. Pas- senier, A. Provoost en W. Passenier herkozen. Als lid var. de kascommis- sie werd benoemd de heer Jac. van Eijzeren. De contributie werd met 25 pet. verlaagd. De inkomsten over 1956 bedroegen 4017.36. De kas sloot met een batig slot van 271.—. Het aantal uitgekeerde ziekendagen in 1956 be droeg 1599 aan 56 leden. dc te moeten aftreden omdat hy lang zamerhand dc leeftydsgrens bereikte cn zbn taak aan Jongere krachten diende af te staan. Hij dankte de le den voor de steun in de afgelopen Ja ren en voor het vertrouwen in hem gesteld, zoals dit ook bleek uit zyn verkiezing in het bestuur. De vice-voorzitter, de heer H. Groenouwc. bracht in een bijzonder woord hulde aan het vele werk, dat de acheidende voorzitter gedurende deze reeks van jaren heeft verricht. Aan het jaarverslag van de secre taris. de heer F. ter Poorten, zij ont leend, dat het afgelopen jaar weinig verandering te zien gaf. De penning meester, de heer Jillcba. kon een be vredigende stand van zaken vermel den Inzake de kas der vereniging. Het ledental bedraagt thans 115 leden. Op deze vergadering sprak de heer P. G. v. d. Weele, hoofdbestuurder van de K.N.M.B. over de middenstand en het Deltaplan. Na de pauze lichtte de heer H. G. Daalhuizen de koopac tie voor dit jaar toe. NA ENIGE TOELICHTING De raad van de gemeente Waarde heeft in de donderdagmiddag gehou den openbare vergadering de gemeen tebegroting voor 1957 goedgekeurd. De gewone dienst sluit met een to taalbedrag van 256.616 en een post onvoorzien van 3638.70. De uitga ven van de kapitaaldienst belopen 812.610,62, terwijl de inkomsten op 672.366,52 zijn begroot, zodat er 'n nadelig slot van 140.244,10 over blijft. In de begroting werd nog een wijziging aangebracht voor do bouw van het schoolgebouw voor openbaar en bijzonder onderwijs, waarvoor 182.000 werd uitgetrokken. Hier in te dan begrepen een bedrag van 2Ö00 voor het bouwen van een fiet senbergplaats en een stevige afraste ring, waartoe de raad alsnog besloot. RAAD YERSEKE Restauratie van de toren een dubieuze zaak -Mdens de donderdag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Terseke deed de voorzitter, burge meester A. C. Willemscn, mededeling van het feit, dat de bakens in het Schaar van Yerseke thans voorzien zijn van reflecterende toptekens, het geen gebleken was uit een schryven van' de directeur van het loodswezen, betonning, bebakenlng cn verlichting in het zesde district. Schepen, die met schymverpers zyn uitgerust, kunnen nu gemakkeiyk de vaargeul vinden. De voorzitter deed verder medede ling van besprekingen, die zyn ge voerd met de secretaris voor de we deropbouw met betrekking töt de restauratie van de toren. Een positie ve toezegging is er echter niet ge daan. De Vereniging van Nederland se Gemeenten in Zeeland had een verzoek tot de raad gericht toe te treden tot de gemeenschappelijke re geling der Zeeuwse muziekschool. Men voelde hier echter over het alge meen niet veel voor. Het verzoek werd dan ook met acht tegen drie stemmen verworpen. Vóór stemden de heren C. Pekaar, D. van Boven (beide p.v.d.a.) en J. van Schalk (c. h.). Aan de heer E. 'd Anker werd op de haven een perceel grond in huur ge geven. De heer C. J. de Jonge kreeg op zijn verzoek eervol ontslag als secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Mol. De heer J. Snoep werd gekozen in de commissie tot wering van het school verzuim. De gemeente heeft het pakhuis en erf van Langevlele 8 aangekocht (voor 1000). waardoor het nu mo gelijk is de panden met de nummers 8 en 10 te slopen. Ten behoeve van de bouw van een tweetal woningen werd een perceel grond, gelegen aan de Kakelaans, verkocht aan de n.v. Bouwkas voor Nederlandse Gemeen ten. tegen 1.70 per vierkante meter. De heer Pekaar vroeg bij de rond vraag of B. en W. de mogeiykheid al eens onder het oog hebben gezien om voor de jeugd een speelterrein aan te leggen. De burgemeester voel de het ontbreken hiervan ook als een gebrek, maar een geschikt terrein wist hij niet. De heer C. J. Gebraad (s.g.wilde op het Kerkplein een wachthuisje voor buspassagiers. De voorzitter zal deze zaak met de bus onderneming bespreken. Enige raadsleden vroegen een na dere toelichting bij enkele begro tingsposten. Zo vroeg de heer A. Dek i g.b.) of er in Waarde nog iets aan de B.B. wordt gedaan, waarvoor toch een bedrag is uitgetrokken. Burge meester A. Lokker antwoordde, aat er thans zeven man voor dit werk be reid gevonden zijn. De burgemeester hoopt binnenkort over een volledige ploeg van 12 man te beschikken, zo dat met de oefeningen, waarvoor het materiaal reeds voorradig is, kan worden begonnen. Op een desbetref fende vraag van de heer Dek naar het uittreden uit de gemeenschappe lijke regeling voor de Centrale Dienst Bevelanden, antwoordde de burge meester, dat hieraan wordt gewerkt. De heer K. van Hou te (cJi.) vond het bedrag van 1731 voor honderd me ter brandslang wel wat hoog en wees in dit verband op een nieuw model slangen, die niet meer gedroogd be hoeven te worden. Aan het begin van deze vergade ring, die de heer P. A. Schrier we gens ziekte niet kon bijwonen, werd meegedeeld, dat de egalisatie van het sportterrein binnen vijf dagen gereed kan zijn. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een discussie over de vraag, welk gewas thans ingezaaid dient te worden, voordat men per 1 augustus de grasmat gereed kan ma ken. Tenslotte werd B. en W. mach tiging verleend, deze zaak zo produk- tief mogelijk en in elk geval op tijd ter hand te nemen. Over de kolentoeslag bleek enige WESTKAPELLE Ouderavond chr. school De school met de bijbel te Westka pelle hield een drukbezochte ouder avond. De voorzitter, dc heer H. Wou ters, sprak een openingswoord, waar na de leerlingen onder leiding van de onderwijzers en de onderwijzeres de aanwezigen bezighielden met decla matie, zang en muziek. In de pauze werd het werk van de leerlingen be zichtigd. Vervolgens hield het hoofd der school, de heer K. van Sparren- tak, een inleiding over het onder werp: „Wat moet mijn kind wor den". GRIJPSKERKE Uitvoering „Halleluja" De christelijke zangvereniging „Hal leluja" te Grijpskerke gaf onder lei ding van de heer J. Hekhui* Wzn. haar jaarlijkse uitvoering in de gere formeerde kerk. Nadat de voorzitter van de vereniging, de heer F. Dron- kera. een openingswoord had gespro ken. werd op verdienstelijke wyze een zestal geestelijke liederen ten gehore gebracht. Op verzoek werd na dc pau ze het lied „Achter Hem aan" her haald. De paascantate „Opstanding", die met orgelbegeleiding gezongen werd. kwam goed tot zyn recht. Decla matie en zang van een dubbelkwartet en solisten wisselden de koorzang af. Het kinderkoor zong na de pauze eni ge liederen, die zeer ln de smaak vle ien. Ds. L Wisse sprak een slotwoord. OOSTKAPELLE Groene Kruis De vereniging voor christelijke wijk verpleging „Het Groene Kruis" te Oostkapelle hield een algemene leden vergadering in het verenigings gebouw. De voorzitter, de heer J. A. Aalewijnse, sprak een openingswoord, waarna de .secretaris, de heer A. J. de Broekert en de penningmeester, de heer C. Wondergem, de jaarverslagen uitbrachten. De secretaris gaf tevens een verslag van de gehouden provin ciale vergadering te Kapelle. Uit het jaarverslag van de wijkverpleegster zuster Van de Slikkc bleek, dat zij in de beide afdelingen Oostkapelle en Grijpskerke in totaai 2212 bezoeken bracht aan zieken, kleuters en zuige lingen. De penningmeester meldde voor de afdeling Oostltepelle een te kort van f 754,65, maar dank zij de verhoogde subsidie van de gemeente kon voor dit jaar een sluitende begro ting worden overgelegd. Burgemeester H. U. Bouwman van Grijpskerke werd door de voorzitter hartelijk dankgezegd voor het beheer van de financiën. Door drukke werkzaam heden kon deze zich niet meer voor deze functie beschikoaar stellen. De aftredende bestuursleden, de heren J. A. Aalewijnse en L. Wondergem wer den herkozen. Tot slot werden door zuster Stellweg districtsverpleegster van het Groene Kruis te Vlissingen enkele belangwekkende films ver toond op het gebied van de Volks gezondheid. twijfel te ziin ontstaan. In enkele vallen was het niet duidelijk, hoe iet staat met deze toeslag ten opzichte van inwonenden in familieverband. De raad besloot aan de betrokkenen de helft van de toeslag 20) te ver strekken. Aan de Kon. Landmacht werd ver gunning verleend voor het leggen van een pijpleiding over gemeentegrond door de polder Waarde. Van de minister van financiën was een bedrag van 825 ontvangen als suppletie voor grondkosten na de ramp in 1953. De begroting over 1956 was door G.S. zonder enige wijziging goedgekeurd. Collecten De te Vlissingen gehouden N.V.V.- t.b.c.-collecte voor „Zonnestraal" heeft f 767,10 opgebracht. De in Souburg voor het Zonnestraal— N.V.V. t.b.c.-fonds gehouden collecte bracht 236.83 op. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 12 maart: Veritas, Honfluer. John M., Tripoli. Vlissingen vertrokken op 12 maart: Rosa Corrado, Brake. Erasmus. Galway. 13 maart: Ventas, Buckle. John M., Szczecin. Gepasseerd naar Antwerpen op 12 maart: Averdijk, Le Havre. Gdile ,R. Londen. Nyenburg, Paskallavik. Citadel. Zee/Gent. Helke, Humber, Alm- djjk, alle Rotterdam. 13 maart: Leendert Dordrecht. Fendo. Londen. Ina L„ Rotterdam. Kars, Zee/Gent. Morag. Rix- borough. Westpolder. Kings Lynn. Gepasseerd van Antwerpen op 12 maart: Tiberius, Rotterdam. Prins Johan WUlem Friso, Rotterdam. 13 maart: Adlne. Rot terdam. Jans. Waterford. Port Talbot, Rotterdam. Beekbergen. Goole/Gent. Twente. Ipswich. Fortuna, UddevaLa. Flamingo, Zee. W. Mooyman heeft Indonesië verlaten Dc Nederlandse journalist W. Mooy man. tot voor kort werkzaam als re dacteur aan „De Nieuwsgier" te Dja karta, laatstelijk als waarnemend hoofdredacteur, tevens correspondent van het Vrije Volk te Amsterdam, heeft geruime Ihd geleden de aanzeg ging gekregen Indonesië te verlaten. De uitwijzing hield verhand met het feit, dat Mooyman na de oorlog in In donesië heeft gediend als officier van het Nederlandse leger. Hij had reeds in )uni 1956 het land moeten verlaten. Een request om te blijven, ingediend bij de Indonesische minister van Jus titie, werd in december afgeweken. Daarna heeft de heer Mooyman nog en|e tyd uitstel gekregen, maar ten slotte ontving hij de mededeling, dat hij in de eerste helft van maart Indo- nesie moest verlaten. Donderdag landde hij met de Djakartamachlne van de K.L.M. op Schiphol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3