JIMMY als Marathonloper „MIDDELBURGS VLASMARKT IS EEN HELE DOOIE STRAAT..." FRUITTEELT BEVORDERD DOOR ZELDZAAM WARM VOORJAAR P.Z.C. JONGSTE BEDIENDE (mnl. of vr.) In de P.Z.C. MODERNSTE BEVEILIGING OP ZEEUWSE SPOORLIJN CO-OP KOFFIE TIJDELIJK ISce^r PER PAK GOEDKOPER WiiiïHïiiMïkil&k 10 PROVINCIALS ZSBUW8E COURANT DONDERDAG 14 MAART 1057 KANTONGERECHT MIDDELBURG Aldus een inwoner van Nieuwland Wanneer we de vrachtrijder L. J. te Nieuwland mogen geloven, dan Is er tegenwoordig in de Vlasmarkt geen kip meer te zien. Letterlijk genomen zal men deze dieren er Inderdaad niet veel zien, maar de heer J. bedoelde het natuurlijk anders. Tot de Middelburgse kantonrechter mr. J. Moolen- burgh verklaarde hij tenminste, „dat de Vlasmarkt een hele dooie straat is". „Je ziet er geen kip". J. had zijn vrachtauto In de bewuste straat in strijd met het wachtverbod laten staan, Hy moest enkele brieven afgeven. Was het daar nu maar by gebleven, dan was er niets aan de hand geweest, maar ver volgens was er nog een praatje gemaakt. Naast zijn verdediging over de stille straat, verklaarde verdachte bovendien niet te weten, dat er een wacht verbod was. evenwel glad was, kwam hij te slippen, zodat de motor beschadigd wera. De verdachte beriep zich er echter op dat hij door de auto langs de kant de'mo tor niet gezien had en ook niet gezien kon hebben. De kantonrechter besloot de zaak aan te houden om de gehele aanrijding nog eens te reconstrueren. Ook de zaak tegen de landbouwer C. v. d. D. in Souburg werd aangehou den. Van d. D. was geverbaliseerd om dat hij binnen een afstand van 5 me- De officier van justitie, mr. Th. Le- bret eiste een boete van 6 of 2 dagen. De kantonrechter reduceerde deze straf tot 4 of 2 dagen. J. betaalde contant en voegde er nog aan toe: „Ik zal beterschap beloven en bewijzen", „Gaat U maar eens op de Vlasmarkt kijken naar de drukte'', gaf mr. Moo- lenburgh in overweging. „U zult tot de conclusie komen, dat U er hele da gen niks ziet", aldus de Nieuwlandse vrachtrijder. De expediteur P. M. uit Oudelande had op 17 november van het vorige Jaar met zijn vrachtauto geen voor rang verleend by het kruispunt DorpsstraatDeliseweg in Baarland, waardoor de motorrijder J. J. van V. uit Goes tegen hem aangereden was en zodoende zijn enkel gebroken had. Tot zqn verdediging verklaarde M., dat de weg daar ter plaatse onover zichtelijk is. zodat hq geen gelegen heid meer had om te remmen, mede doordat de weg vrij glad was. Con form de eis werd deze verdachte ver oordeeld tot een boete van 40 of 8 dagen. De landbouwersknecht A. de V. uit Serooskerke had om ongeveer half acht in de morgen van 17 de cember j.l. twee paarden begeleid op de Vrouwenpolderseweg zonder een rode lamp mee te voeren. Daardoor was de typograaf J. A. v. d. V, uit Vrouwenpolder met zyn motor op de paarden ingereden. Verdachte verklaarde niet te we ten. dat hij een rood licht nodig haa. De eis was 30 of 6 dagen, de veroordeling luidde 15 of 5 dagen. FIETSEN OP VOETPAD Mei. N. O., administratrice, uit Sou burg had op 10 januari niet haar bromfiets over het voetpad langs de Nieuwe Vlissingseweg bq Middelburg gereden, Op dit moment werden her stelwerkzaamheden utigevoerd aan de ventweg. Mej. O. verklaarde, dat er een bord gestaan had met de ver- wyzing: Fietsen op het voetpad. Op d.e. vraag van mr. Moolenburgn of dit bord er ook op de 10e januari gestaan had. antwoordde zij daar niet op gelet te hebben omdat het vrij hard regende. „Om alles te vermijden had U beter langs het jaagpad kunnen ryden", veronderstelde de officier. De zaak werd aangehouden om te laten onder zoeken waar en of de borden (bord) er gestaan hebben. Op het kruispunt Van Dishoeck- straatPaul Krugerstraat had A. J. van D. uit Vlissingen met zqn auto geen voorrang verleend aan de schilder-aannemer S. J. B. uit Retranchement, die op zijn motor over de Paul Krugerstraat nader de uit de richting stad. Van D. ver klaarde voor het kruispunt een fractie van een seconde gestopt te hebben. Er was niets te zien, dus reed hij stapvoets door. Aan de rechterzijde van de Paul Kruger straat stond echter een vrij grote auto, waarachter de motorrijder zich bevonden had. aldus de ver klaring van verdachte. Tóen hij doorreed hoorde hij een klap en achterom kijkend, zag hij de motorrijder op de grond liggen. B. vertelde, dat hij midden op de weg ge reden had. Hij kon niet meer remmen, maar zag nog net tussen de auto en de stoeprand een „gaatje", waar hij doorheen kon glippen. Daar de wég hoop gemaakt had. „Er was helemaal geen mesthoop", aldus verdachte. Wel lag er een hoop bietenkoppen, die af gedekt waren met stroo. Dit heeft de politie kennelijk voor een mesthoop aangezien, veronderstelde hq. Wet was er in de nabijheid (15 k 20 meter van de weg) een mesthoop, maar deze werd volgens de verklaringen van verdachte, op de daarvoor bepaalde februari J.l. „bromden" de tyden opgeruimd. Op de 10e februi Duitse coaster liep vast op dijk van Westkapelle In de nacht van woensdag op don derdag is de Duitse coaster „Achil- lus" (499 brt.) vastgelopen op de dijk van Westkapelle. Het schip was op weg naar Antwerpen en is eigendom van de rederij Jons. Thoden in Alte- na (Hamburg). Circa twaalf uur ls de kustvaarder, vermoedelijk als ge volg van slecht zicht, boven op de dijk va8tgevaren. Inmiddels zijn ae in Vlissingen gestationeerde Belgische sleepboot „Scaldls" en het bergings vaartuig „Dolfijn" uitgevaren tenein de assistentie te verlenen. grondwerker A. J. van H. en zjin col lega L. W., los-werkman uit Rilland- Bath over de Weststraat te Krabben- djjke naar hun werk. Plotseling begaf de motor van W.'s bromfiets het. Van H., die achter VV. reed, stopte om te vragen wat er aan mankeerde. Hlerby stond hy echter niet helemaal rechts van de weg (ongeveer 90 cm van de rechterberm). Op dit moment nader de achter de twee bromfietsers een auto, bestuurd door J. van S., aanne mer uit Krabbendqke, terwijl er van de tegenovergestelde kant een auto bus naderde. In plaats van te stoppen om de bus gelegenheid te geven te passeren reed Van S. langs de twee bromfiet sers en raakte daarbij (niet ernstig) het been van Van H. Van S. verklaar de niet gezien te hebben, dat de twee bromfietsers stilstonden en toen hy dat wel zag kon hij niet meer stoppen. Bovendien had hq er geen erg in ge had, dat de bus de Weststraat in draaide. Conform de eis werd Van S. veroordeeld tot 15 of 3 dagen. De zelfde straf werd geëist tegen Van H., die dus niet helemaal recnts gestopt was. Mr. Moolenburgh veroordeelde hem tot 10 of 5 dagen. KWEKERS KRIJGEN HET DRUK Grote voorraden appelen liggen in de koelhuizen Het zeldzame mooie weer waarme de maart het voorjaar heeft aange kondigd, vormt voor dit jaar wel een schril contrast met het voorjaar van verleden jaar. Hoe groot dat verschil is, valt zeer duidelijk waar te nemen door de fruitkwekers, die in hun boomgaarden nu dageiyks.de vorde ringen van moeder natuur kunnen aanschouwen. Was in de boomgaar den een jaar geleden begin maart al les nog doods en kaal, dit jaar staan de vroege pruimen de rooiacties van de laatste jaren hebben het are aal danig doen Inkrimpen al te pronken met een tooi van witte bloe men. De bessenstruiken en frambo zen hebben al jong fris groen te zien gegeven en de pereknoppen zwellen zo snel, dat, wanneer dit zachte zo merse weer nog enige tyd aan zou houden, ook deze binnen niet al te lange tyd hun bloesempracht ten toon zouden spreiden. Wat de ontwikkeling in de fruitcul- tuur voor dit jaar aangaat, kan ge zegd worden, dat een maand vroeger begonnen is dan het vorig jaar. Of men straks over enkele maanden een maand eerder aan de oogst toe zal zijn, kan moeilqk voorspeld worden. Dit zal grotendeels afhangen van 't weer in de komende weken. Toch mag aangenomen worden, dat de oogst wel wat vroeger zal vallen (hiermede wordt dan de oogst van kruisbessen en aardbeien als eerste produkten bedoeld) omdat de eerste ontwikkeling aanmerkelqk vroeger geschiedde. BH dit alles kan ook vermeld worden, dat door dit mooie weer de fruitkweker plotseling voor bergen werk geplaatst wordt. Verschillende kwekers zyn nog niet geheel klaar met de snoei; ook de ziektenbestrqding vraagt nu reeds de aandacht. Verder moet er ook nog veel geplant wor- worden. Hoewel de gedachten-door de ver schillende werkzaamheden alweer bepaald worden by de nieuwe oogst, liggen er in de koelhuizen nog he- langrqk grote voorraden appelen te wachten op verkoop. De ruiming is de laatste weken niet bepaald vlot verlopen. De vraag vooral van ex- portzqde, was niet groot waardoor ook de prijzen langhaam afbrokkel den. Bij de afzet werd aanmerkelijke concurrentie ondervonden van net Italiaanse fruit op de buitenlandse markten. Deze week trad er ten aan zien van de afzet een kleine verbete ring in, doordat er voor Franse reke ning belangstelling bestond voor Goudreinette. Op de Zeeuwse veilin gen was er deze week een' behoorlijk aanbod van dit ras. De prqs liep dan ook enkele centen per kilo op. Ook België blijft een geregelde afnemer. Het binnenland neemt eveneens be- hoorlqke kwantums voor haar reke-. nin°- BH de afzet van Goudreinette naar België blijft echter de belangrij ke exportheffing*'n handicap om tot 'n vlotte afzet van dit ras naar dit land te komen. Enkele prqzen van de af gelopen week zyn: Goudreinette gro ve huishoud van 27 tot 54, fynere maten 22 tot 30. Jonathan grove ma ten 42 tot 58, fijnere maten 35 tot 64 cent per kilo. Echtpaar De Potter naar bejaardenhuis te Hoek Tot directeur en directrice van het bejaardenhuis te Hoek zijn benoemd do heer en mevrouw P. J. de Potter Vreke, thans nog werkzaam in het rusthuis „Ter Hooge" te Middelburg. 58. Toen eindelijk de dag aanbrak, waarop Jimmy aan de Olympische Marathon moest meedoen, was het_ gehele atletiekpvogramma ai zowat afgewerkt. Helaas waren de resultaten, die door zijn ploeggenoten waren behaald, erg. erg, magertjes geweest. Er was geen sprinter, geen hordeloper, geen speerwerper, geen hoog- of verspringer bij de Nederlanders geweest, die er ook maar iets van terecht had gebracht. Zij waren niet eens tot een halve eindstrijd doorgedrongen. Het was wel een beetje bedroevend geweest. Ook voor Piet Spillepüp was geen schijn van succes weggelegd geweest De deelnemers aan de 10.000 meter moesten eerst een voorwedstrijd lopen en als zij daarin tot de eerste vijftien behoorden, zouden zij aan de finale mo gen deelnemen. De brave Plet Spillepijp was er zeker van geweest, dat hij zich heel gemakkelijk voor deze finale zou kunnen kwalificeren, maar hq had bulten de waard gerekend. Xn zijn serie liepen zo'n macht Tsjechen, Hongaren, Finnen en Zweden mee, dat hq er eenvoudig niet aan te pas was gekomen. Plet had heel dapper geprobeerd het tempo bq te houden, maar dat was zo moordend geweest, dat het geen vijf ron den had geduurd of Piet Splllepqp bungelde hele maal achteraan. Hq liep de wedstrijd uit maar hq kwam lang na nummer één binnen. Mistroostig wan delde hq naar de kleedkamers, waar hq alleen Jlmmy aantrof om hem 'n beetje te troosten. „Ja Piet" zei Jimmy, „nou zie je eens wat het zeggen wil aan de Olympische Spelen deel tc nemen. Daaraan doet het beste van het beste mee. Jit voelt je nu niet erg hap py, maar als je denkt, dat ik nog veel zelfvertrouwen bezat, dan heb je 't mis". EEN ADVERTENTIE IN DE is zijn geld DUBBEL EN DWARS WAARD. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA M. L. POLAK ZOON N.V., Middelburg, Postbus 10, vraagt voor direct Wordt tevens opgeleid voor administratief werk met gunstige promotiekansen. Gunstige arbeidsvoorwaarden. Mulo-diploma strekt tot aanbeveling. Brieven met uitvoerige Inlichtingen te richten aan bovenstaand adres. v*vw*/vwwwwvwwwvvvvw*vwwv KUNT U IEDERE DAG ADVERTEREN. Gevraagd voor uitbreiding zaak 2500,Aflossing nader overeen te komen. Onderpand aanwezig. Brie ven no. A 79, bur. P.Z.C., Goes. Concert van Apeldoorns ned. herv. kerkkoor Het lofwaardig Initiatief van de Kruiningse zangvereniging „Crescen do" om het Nea. Hervormd Kerkkoor van Apeldoorn, een concert te laten verzorgen in 't gerestaureerde kerk gebouw heeft woensdag tot een mooie avond geleid. Met medewerking van de sopraan Corry Robbers en de dirigent van 't koor, Alex Schellevis, die aeze talent volle zangeres aan het orgel bege leidde, heeft het ruim honderd leden tellende Apeldoornse koor de ln flink aantal opgekomen Kruiningenaren een programma van religieuze kunst op hoog niveau gebracht. Ongetwq- feld is hiervan ook een stimulans uit begaan om het ei<*en kerkkoor nieuw leven in te blazen. Met verschillende werken van oude meesters als H&ndel, Bach, Mendels sohn, Bartholdy en Bortnianski werd de lof aan God bezongen, waarby 't „Groot Gloria" van de laatstgenoem de componist een machtig sluitstuk vormde. Indrukwekkend was verdér de ver tolking door de heer Schellevis (or- Sel) van het bekende „Wohl mir ass ich Jesum habe" van Bach, ter- wyi de soliste Corrv Robbers haar froede kwaliteiten volledig kon tonen n de aria „Höre Israël" uit de „Eli- is" van Mendelssohn. Met dit concert, waarin koor, so liste en organist elk driemaal optra den, heeft de hervormde gemeente van Apeldoorn naast haar krachtda dige hulp na de rampdagen in 1953, thans ook een mooie bijdrage gele verd aan de opbouw van Kruiningen op cultureel gebied. De plaatselqke predikant, ds. in Burgelei W. C. van Burgeier, vertolkte de waar dering van de aanwezigen voor het gebodene. Hq zag daarbij met dank baarheid terug op hetgeen Kruinin gen van de zustergemeente Apel doorn sinds de watersnood heeft mo gen ontvangen. Aan het begin van het programma heette hq allen liar- teiyk welkom en liet hq enkele ver zen van gezang 149 zingen. Jeugdige diefjes De laatste tijd kwam het geregeld voor dat uit de kleedkamers op het sportpark Rozenoord en ook op de Raaqoerg in Bergen op Zoom. porte- monnaies met geld en gebruiksvoor werpen werden ontvreemd. Het ont vreemde geldbedrag liep al aardig op. Een door de recherche Ingesteld on derzoek had uiteindelqk tot resultaat dat de hand kon worden gelegd op tien knapen van een leeftijd variëren de van 10 tot 13 jaar, die zich aan de ze diefstallen hadden schuldig ge maakt. De knapen gingen min of meer georganiseerdte werk en hiel den zich op de terreinen alleen op als er des zondags wedstrqden waren. De portemonnaies begroeven zq ln de bos kant; het geld verdeelden zij onder elkaar. De Kinderpolitie heeft de zaak verder In behandeling. iSlol van pag. 1) doet op enkele honderden meters af stand een wissel overgaan. Knipper lichtjes geven precies de plaats aan, waar de trein zich bevindt. Deze re- laisbeveillglng werkt zó vernuftig, dat vergissingen praktisch zqn uitge sloten. Er kan geen veilig sein Ro men, wanneer bijvoorbeeld op het be wuste spoor de stand van de wissels niet goed is, de wissels zijn vergren deld of het spoor niet vrq is. In elke apparatuur kunnen natuurlijk sto ringen optreden. Ook daar is aan ge dacht, beter r.og, daar is het gehele automatische beveiligingssysteem op afgestemd. Het is alles namelijk zo gemaakt, dat een storing altqd resul teert in een onveilig seinbeeld. Daar door kan er dus wel vertraging in het'treinverkeer optreden en op een automatisch beveiligde overweg kun nen de gesloten gebleven bomen het wegverkeer wel eens stagneren, doch onveilige situaties kunnen als gevolg van een storing nooit ontstaan. Veiling Bergen op Zoom De Bergen op Zoomes groenten- en fruitveiling heeft dit jaar wel een record omzet geboekt en wel in to taal voor een bedrag van 3.840.019 (v. j. 2.955.606). Aan fruit bedroeg dit 1.594.209 (v. j. 1.3137.990) en aan groenten 2.082.093 (v.j. 1.502.056) en aan aardappelen, afwijkende produkten, diversen en handelaren 163.727 (v. j. 135.560). Wat het fruit aangaat hier vorm den de omzetten van appelen, peren, aardbeien, rode bessen, zwarte bes sen en kersen de voornaamste pro dukten. Hoewel er wel meer aange voerd werd waren de bedragen die meer werden ontvangen niet veel groter. Bij de groenten vormden natuur lijk weer de asperges de doorslag gevende groente. Er werd dit jaar aangevoerd 395.411 kg met een om zet van 653.959 (v.j. 363.938 kg met een omzet van 622.462). Bloemkool was er dit jaar veel meer 205.247 st. voor 81.600, princesse- bonen 971.396 kg met een omzet van 648.343 (v.j. 554.896 kg met een omzet van 234.579). Van de ande re groenten vernoemen we nog rode kool, prei, schorseneren, knolselde rij, sla, spinazie, tuinbonen en wit lof. Ook hiervan was de aanvoer groter, dus ook een hogere omzet. Het pakhuis had een mindere om zet ml. 74.654:81 66.106.37. v.j. HOOG EN LAAG WATER U.+NA.P. U.+N.A.P. U.N.A.P U.—N.A.P. 15 maart Vlissingen 1.00 2.05 13.32 2.22 7.37 2.25 19.50 2.04 Terneuzen 1.30 2.20 13.59 2.37 8.09 2.37 20.24 2.16 Hansweert 2.06 2.27 14.44 2.46 8.42 2.55 20.58 2.34 Zierikzee 2.32 1.38 15.07- 1.66 8.04 1.72 20.19 1.46 Wemeldinge 2.49 1.63 15.17 1.92 8.26 2.02 20.50 1.72 In totaal komen er zes van derge lijke stationsbeveiliglngen op de Zeeuwse lijn, namely 1< in Bergen op Zoom, KruiningenYerseke, Kapelle Biezelinge, Goes, Middelburg en Vlissingen. Dit vormt echter nog slechts een gedeelte van de groot scheepse modernisering van het be- eiligingsstelsel, want het gehele 70 km lange baanvak krygt ook een au tomatisch blokstelscl met lichtseinen. In de afgelopen weken zijn reeds verschillende tot dusver onbewaakte overwegen van automatische knip perlichtinstallaties voorzien, terwijl enkele bewaakte overwegen, voor zo ver de situatie dit toelaat en de ver- keersinspectie daarvoor toestem ming gaf, automatische halve over wegbomen kregen, die de taak van de overwegwachtër overnemen. Er wa ren reeds zeven knipperlichten op de Zeeuwse iyn in bedrijf, doch er komen thans nog achttien bq. Op elf overwegen moet de overwegwach ter plaats maken voor de automatiek met de halve bomen, die door de na derende trein zelf in werking wor den gesteld door de druk op de rails. Wegverkeer opgelet De reacties van het wegverkeer op de nieuwe soort van overweg- beveiliging is gunstig. Alleen nioet er nogmaals met de meeste nadruk op gewezen worden, dat men de overweg slechts mag pas seren Indien de rode lichten zyn gedoofd. Wanneer de lichten na- melyk blyven branden, ook al zijn de bomen reeds open, kan dit be duiden dat er een tweede trein in aantocht is, waarvoor de bomen zich weer onmiddellyk sluiten. Op de banen zullen verder volauto matische blokseinen ervoor zorgen, dat de treinen elkaar niet te dicht kunnen naderen, zonder dat ze overi gens behoeven te wachten, totdat de eerste trein het volgende baanvak heeft bereikt. Door dit laatste wordt verkregen, dat de capaciteit van baan en emplacementen wordt verhoogd. Mèt de verhoging van de veiligheid en de verlaging van de exploitatie kosten door personeelsbesparing en lagere onderhoudskosten voor Ned. Spoorwegen, vormt dit het doel van deze zeer kostbare modernisering. Om slechts een zeer onvolledige indruk te geven van wat de techni ci van Seinwezen hebben moeten ver werken: voor het gehele Zeeuwse baanvak, de stationsemplaccmenten niet meegerekend, moest er 200 km kabel worden gelegd! Het station Bergen op Zoom vergde alleen reeds 500 relais, 25 k 30 km kabel en on geveer 10 km montagedraad. Het gehele object mankt deel uit van een N.S.-tienjarenpIan oni de spoorwegbeveiliging in het gehele land te moderniseren. In 1953 is men hiermee begonnen, waarbij Zeeland nu als derde baanvak aan de beurt is. Ditmaal komt onze provincie dus zeker niet achteraan. Het geboorte land van de president-directeur van de Ned. Spoorwegen geniet in Utrecht de volle aandacht! CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP co- Zó voeren wij, verbruikers, de strijd tegen de duurte. Kijk naar de verlaging van de theeprijzen dat was het werk van de CoöperatieI En de koffieprijzen? De situatie op de wereldmarkt laat nog niet toe ze blijvend te verlagen. Maar tóch doet de Coöperatie weer iets: tijdelijk alle soorten CO-OP koffie 15 cent per pak goedkoper I SPURT snelwerkend wasmiddel, pak 42 KAMFERINE tegen ruwe handen,potje 45 SKINTANOL verzacht - geneest,doosje 18 SUPRA MARGARINE pakje 40 SPINAZIE literblik 63 KAPUCIJNERS klaar In 't blik 89 SOEPGROENTEN 2 blikjes voor 47 PRUIMEOANTEN 250 gram 49 CO-OP MOSTERD potje 19 GROTE PINDA'S 250 gram 59 FLENSKO flensjetbloem pak 5 I HAWAII ANANAS 4 hele schijven, blikl08 PINK ZALM hele moten blik 105 TONIJN 'n delicatesse blik 87 CO-OP BESCHUIT 14 In een pak 29 CO-OP MELANGE suikerwerkbonbons, 200 gram 49 CARAMEL DRUPS rol 17 CHOCO DRUPS rol 20 WITTE BONEN 500 gram 39 GRIESMEEL 500 gram 2 I KANDIJKOEK van 60 voor 54 CHOC. BISKWIE 200 gram van 58 voor 49 LUNCHWORST (340 gram) blik 119 GEBRADEN GEHAKT 100 gram 36 GELD. ROOKWORST 250 gram 105 BELEGEN KAAS 100 gram 36 B0VEN0IEN DIVIDEND NIET OM HET GEWIN - MAAR VOOR HET GEZIN CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-OP CO-(

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6