PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDONESISCH KABINET AFGETREDEN Staat van oorlog in gehele land Israël beklaagde zich bij Veiligheidsraad Zeeuwse spoorlijn krijgt modernste automatische beveiliging de BILT Bijeenkomst van commandanten PAMFLETTEN IN HONGARIJE: MORGEN GEEN OPSTAND Hammarskjöld naar Cairo 200e jaargang - no. 62 Dagbladultgave van de «Irma Provinciale Zeeuwse Courant. Dll-ectte: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 14 rart '57 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) 21 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad' 25 cent meer. Giro no. 3i»w) P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 66—60, tel. 2355 4 lijnen (b^.g. 646 of 204); Middelburg, Markt 61. tel. *641; Goes, Lange Voratatr. $3, tel. 247$ (b.g.g. 2226; Ooetburg, Nleuwetraat 43, tel. 20; Terneuzen. Brou wertjstr. 2; Zlertkzee: N. Bogcrditraat 24. teL V-. Het Indonesische kabinet heeft woensdagavond besloten, zijn man daat aan president Soekarno terug te geven. Na de speciale kabinetszitting, die vijf uur duurde, heeft het kabinet gisteren een communiqué gepubliceerd. Dit zegt: „Alle pogingen tot uit voering van een reorganisatie van het kabinet waren vergeefs". Hef kabinet besloot zijn mandaat aan het staatshoofd terug te geven op donderdagochtend 10 uur plaatselijke tijd. President Soekarno zal waarschijnlijk vandaag de staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië afkondigen, zo werd woensdagavond in politieke kringen medegedeeld. (De president is tevens opperbevelheb ber van de Indonesische strijdkrachten). Soekarno's conceptie „rechtvaardig" President Soekarno verklaarde woensdagavond, dat hij zijn defini tieve beslissing over zijn plan tot de redding van de natie binnen en kele dagen zou bekendmaken, doch na de standpunten van verschei dene partijen en organisaties met betrekking tot zijn plan gecoördi neerd te hebben. Hij legde deze verklaring af tegenover een delega tie van de linkse vakbond van spoorwegarbeiders en van de vakbond van openbare werken, die hem verzochten om mede te delen, dat zij Zijn plan steunden. De president zeide, dat hoe meer delegaties ui ting gaven aan hun steun, hoe meer hij ervan overtuigd is, dat zijn plan rechtvaardig en juist is. De kleine Islamietische partij P.S. I.I. heeft haar twee ministers uit het kabinet teruggetrokken, twee uur vóór de laatste kabinetszitting eindig de. Deze partij had „integrale reorga nisatie van het kabinet" met inbegrip van de premier geëist. Het coalitiekabinet All Sastroamid- jojo is bijna twaalf maanden aan het bewind geweest. Het was het zestien de kabinet sedert de afkondiging van de Indonesische onafhankelijkheid In augustus 1945 en het zesde kabinet se dert Nederland de soevereiniteit in de cember 1949 overdroeg. Het kabinet Ali Sastroamidjojo raakte geleidelijk op de achtergrond sedert december, toen officieren van het leger op Sumatra de macht in handen namen. De grote Islamietische partij Masjoemi en twee kleine par tijen traden in januari uit het kabinet, omdat zij meenden, dat het alle gezag verloren had. In maart werd het ge zag getrotseerd door Oost-Indonesië, Zuid-Sumatra en Borneo. Tevoren was gemeld, dat thans pogingen worden ondernomen tot de instelling van een „regionale raad" voor Pasoendan (West-Ja va). Op de instelling van zulk een raaa, werd aangedrongen door de Bandoengse party „Parki".. Woensdag werd in Djakarta be kendgemaakt, dat heden in de hoofd stad een bijeenkomst zal worden ge houden van alle troepencommandan ten van geheel Indonesië, zowel z|j die zich tegen de centrale regering heb ben gekeerd, als zij die de regering trouw zyn gebleven. Z(j zullen de mi litaire aspecten van de jongste ont wikkelingen In de verschillende ge biedsdelen van Indonesië aan een be spreking onderwerpen. De enige naam, die onder de deelne mers niet voorkomt, is die van kolo nel Simbolon, de opstandige en afge zette commandant van Noord-Sunia- tra. Door trein gegrepen en Woensdagochtend is de 54-jarige leerbewerker A. de K., wonende te Oisterwyk (N. B.) by het passeren van de spoorlijn Tilburg-Eindhoven tussen de overwegen aan de Uden- houtse- en de Keukelomseweg door een trein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer, dat geestelijk ge stoord was, was gehuwd en vader van twee kinderen. PRESIDENT SOEKARNO meer steun nodig Geen plichtsbesef De rectoren en directeuren van de Amsterdamse gymnasia en mid delbare scholen maken zich on gerust over velen van hun leerlingen. Zo hoog is die onrust gestegen, dat ze een brief hebben gericht aan alle ouders om te klagen over „onvoldoen de plichtsbesef en toewijding", bij een deel der leerlingen en over de wijze waarop het huiswerk wordt ge maakt. Indien het hier om een zuiver Am sterdams verschijnsel ging, zou deze brief, echter beperkte betekenis heb ben, maar helaas doen zich deze ver wordingsverschijnselen bij de school gaande jeugd van geheel Nederland voor. Ook in Zeeland. Een week ge leden moest een directeur van een H.B.S. in Zeeland een soortgelijke brief als de Amsterdamse als ver maning rondzenden aan de ouders van zijn leerlingen en er daarbij aan herinneren, dat de ouders de resul taten van de onverschilligheid hunner kinderen zouden bemerken bij het eindexamen en bij de overgang. Boven de brief van deze H.B.S.- directeur stonden de woorden (ont leend aan dagbladbericht): „Huis werk maken... of van school." Er is dus alle reden om ook in Zeeland aandacht te schenken aan de vermaning van de Am sterdamse onderwijsmensen. Op alle ouders rust in dit verband de plicht tot zelfonderzoek. Zij dienen zich af te vragen of ze hun kinderen wel zo danig opvoeden, dat deze kinderen met vrucht een middelbare school kunnen bezoeken. En als ze die vraag ontkennend moeten beantwoorden, dan zullen deze ouders hun eigen levenshouding moeten herzien. De directeuren en leraren zien de werklust van hun leerlingen en de bereidheid om zich te geven aan op gedragen taken, steeds verminderen. Veel afleidende invloeden doen zich gelden en er is veel gelegenheid tot oppervlakkige verstrooiing. Daaraan wordt meer toegegeven dan nodig en wenselijk is en dus krijgt het werk niet altijd meer dp aandacht, die het moet hebben. Het huiswerk wordt oppervlakkig geleerd en met weinig zorg gemaakt. Soms wordt het hele maal niet gemaakt, wamt voor alle mogelijke bezigheden en pretjes moe ten de school en het huiswerk wijken. Lichtvaardig schoolverzuim met medeweten van de ouders komt te vaak voor. Veel leerlingen krijgen ook niet voldoende nachtrust. Voorts zijn er leerlingen, die allerlei betaalde arbeid verrichten, a'leen maar om een ruim zakgeld te hebben en dat te kunnen besteden voor cultuurloze verstrooiing. Zij zijn dikwijls te ver- (Vervolg op pag, 3) Maar regering Kadar zet zich schrap De Hongaarse verzetsleiders heb ben naar United Press meldt de Hongaarse partisanen opdracht ge geven, geen openlijke actie te be ginnen op 15 maart dit in tegen stelling tot het eerder gegeven pa rool. Op 15 maart morgen wordt de Hongaarse revolutie herdacht. De Hongaarse regering van Kadar heeft echter afgekondigd dat deze dag een gewone werkdag zal moe ten zijn. Veiligheidstroepen zjjn be zig, Boedapest te doorzoeken naar wapens en ondergrondse contact centra van de partisanen. Door middel van strooibiljetten maakten de verzetsleiders hun besluit bekend, geen actie te ondernemen op de 15e maart. Wij zullen toeslaan wanneer de tijd rijp is, stond op de biljetten. De rege ring Kadar heeft inmiddels de vol gende maatregelen genomen om de verzetsstrijders binnen de perken te houden: 2. Alle wegen naar Boedapest zijn afgezet. 3. Alle hotels in de stad worden doorzocht. 4. In Kistarca, 15 km ten oosten van Boedapest, heeft men een con centratiekamp voor ongewenste ele menten heropend. 5. arrestaties werden op grote schaal verricht. Gisteren alleen wer den 11 arbeiders gegrepen, onder be schuldiging voor 15 maart een de monstratie te hebben voorbereid. Naar de Hongaarse minister van justitie Ferenc Nezval heeft meege deeld, zijn in Hongarije sinds het neerslaan van de oktoberrevolutie 40 personen ter dood veroordeeld; 25 hunner vroegen gratie, 14 verzoeken werden ingewilligd. Dit betreft alles uitsluitend de militaire tribunalen. Nezval verklaarde, dat bovendien „een aantal" doodvonnissen door ge wone rechtbanken in de provincie is uitgesproken. Ann de weg ApeldoornAmersfoort onder Voorthuizen, i<r op het ogenblik, juist in dc tijd van het ontluikend groen, ccn droef voor beeld te zien van het verslinden van natuurschoon door de verkccrs- moloch; één van de mooiste beukenlanen van Nederland, naar men zegt aangeplant in de tijd van Napoleon, valt hier onder de bijl slagen van de houthakkers, omdat de weg moet worden verbreed. De fotograaf, die een kijkje nam op deze weg, waarlangs per dag een 7000 d 8000 auto's razen, had op deze tragedie zo zijn eigen kijk. Warmtegolf heeft hoogtepunt bereikt (Van onze weerkundige medewerker) Met een temperatuur van 18 graden C. in Vlissingen geme ten bereikte de warmtegolf ook in Zeeland gisteren haar hoog tepunt. De hoogste temperatuur werd op het vliegveld volkel In Oost-Brabant gemeten en be- droeg 20 graden C. In De Bilt, i waar het kwik tot IS,5 graad i C. steeg, was het na 1880 zo vroeg in het voorjaar niet meer zo warm geweest. In het noord- westen van ons land werd al de koele zeelucht merkbaar, waar- door het kwik op Terschelling en in IJmuiden niet hoger j kwam dan tot 12 graden C. Het hogedrukgebied boven de i Balkan krh'gt versterking van een nieuw hogedrukgebied, dat van de Golf van Biscaje naar de Alpen trekt. Hierdoor draai de gisteren de wind al naar westelijke richting, waarmee nu geleidelijk koelere lucht van de Noordzee wordt aangevoerd. De middagtemperaturen zullen hierdoor belangrijk lager blij ven en ook is er kans, dat er la ter wat lagere bewolking bin- nendryft. De regenkansen bly- ven echter nog klein, maar aan het byzonder warme lenteweer is een einde gekomen. Israël heeffc zich woensdag bjj dl Veiligheidsraad beklaagd over her leving van de aanvallen, die Egyp tische zelfmoordbrigades indertijd van Gaza uit op zijn gebied uitvoer den. De permanente Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties, Abba Eban, heeft in een nota, die hjj aan de huidige raads voorzitter, de Rus Sobolew, heeft overhandigd, verklaard dat de „herleving van deze aanvallen door Israël buitengewoon ernstig wordt opgevat, daar hierdoor een toe stand van groot gevaar wordt ge schapen". De Israëlische vertegenwoordiger heeft de Veiligheidsraad niet ver zocht, onmiddellijk handelend op te treden. DERDE BAANVAK IN NEDERLAND Van maandagmorgen af zal ook het beveiligingssysteem op het traject Kruiningen-Lexcedorp volledig ge automatiseerd zijn. Voor het empla cement Goes wordt dan het nieuwe centrale seinhuis in gebruik geno men. Op een *ableau heeft de spoor- wegman (zie fotohet emplacement met alle sporen voor zich. (FOTO P.Z.C.) Vernuftig stelsel van knoppen, lampjes en draden DE ZEEUWSE LIJN is straks één van dc drie modernste baanvakken van N.S.! Niet alleen omdat de elektrische exprestreinen met een vaart van 120 km door het Zeeuwse land zuilen gaan denderen, maar tegelijk zal een ingenieus ontworpen en uitgevoerd automatisch beveili -ingssysteem, zoals tot dusver alleen maar op de lijn AmsterdamRoosendaal en de lyn EindhovenVenlo is toegepast, één van de pylers waarop de N.S. zijn ge grondvest: de veiligheid, nóg verder helpen verstevigen. Eind mei zullen de mannen van het seinwezen gereedkomen met de modernisering van de gehele lyn van Roosendaal tot vlissingen toe. Thans is men reeds tot Kruiningen gevorderd en van maandagmorgen af wordt ook de automatisering op het traject KruiningenLewedorp een feit. Half april volgt het emplacement Middelburg, eind april Vlissingen en 'en maand later Lewedorp—Vlissingen. ka is uitgedokterd. Het lykt alles zo eenvoudig op die „commandobrug", van waaruit de treindienstleider van Zondagnacht zullen tussen Kruinin gen en Lewedorp de bekende, oude seinpalen worden „gekortwiekt", om dat ze dan hebben afgedaan. Nieuwe seinlichten langs de baan zullen de taak overnemen. Op de grotere sta tions is straks ook het met de hand overhalen van de wissels voorbij en het merendeel van de Zeeuwse over wegwachters ziet zich door de auto maten al evenzeer hun arbeid uit handen genomen. Het is allemaal het werk van een druk op de knop ge worden. In het nieuwe centrale seinhuis aan de overweg by de Kloetingseweg te Goes hebben de heren van het sein wezen de pers ingewijd in de gehei men van het automatische beveili gingssysteem, dat destgda in Amen- maandag af, door op enkele knoppen te drukken, alle trein- en rangeerbe wegingen op het gehele emplacement Goes beheerst. Druk op de knop Op een tableau heeft hjij het em placement met alle sporen, schema tisch voor zich. Voor het omzetten van wissels behoeven geen handels meer te worden overgehaald; een simpele druk op de knop of een een voudige schakeling, waarbij de man precies de door zijn handeling ont stane nieuwe situatie voor zich ziet, (Vervolg op pag. 10) De Israëlische premier Ben Goe- rion heeft gisteren in 't parlement van zjjn land gezegd, dat Israël zich, wat de zone van Gaza betreft, vrijheid van handelen voorbehoudt Terugkeer van de Egyptenaren naar het gebied van Gaza zal een actie van Israëlische zijde tenge volge hebben, maar een dergelijke actie zal niet van tevoren worden aangekondigd, aldus de premier. Radio-Caïro berichtte gisteren, dat dr. Ralph Bunche, vice-secretaris van de Verenigde Naties, tegenover ver slaggevers van de Verenigde Naties te Cairo heeft verklaard, dat de troe pen van de V.N. volledig zullen sa menwerken met het Egyptische be stuur, „dat zich zeer binnenkort te Gaza zal vestigen". Het semi-officicle Egyptische blad „Al Gomhouria" meldde gisteren dat generaal Hassan Abdoel Latif, die maandag door de Egyptische rege ring tot burgerlijk gouverneur van Gaza werd benoemd, vandaag naar dit gebied zal vertrekken. Een woordvoerder van de Verenig de Naties heeft woensdag bekendge maakt, dat secretaris-generaal Ham marskjöld van plan is, zaterdag aan staande uit New York op reis te gaan naar Cairo. Het was echter mo gelijk, dat de reis met het oog op eventuele gebeurtenissen werd ver vroegd of uitgesteld. Ongeveer 7000 Arabieren heb ben woensdag in Gaza betoogd voor terugkeer van het Egyptische bestuur. Er deden zich geen inci denten voor. De V.N.-troepen ble ven achter hun prikkeldraadver sperringen en hielden hun wapens uit het gezicht. Arabieren hebben dinsdagnacht 'n spoorlijn opgeblazen die gebruikt werd om voorraden voor de Palestijn se vluchtelingen van Haifa naar het gebied van Gaza te brengen. Een V. N.-woordvoerder deelde voorts mee, dat een patrouille in de buurt van de bestandslijn drie Egyptische com mando's had gearresteerd, die in het bezit waren van machinepistolen en explosieven. Bus stortte in ravijn zes doden, 20 gewonden Zes personen werden gedood en 20 gewond bij een verkeersongeluk nabij Aibonito in midden Porto Ri co. Een bus dook een 70 meter diep ra vijn in bij een poging een aanrijding te vermijden met de bestelauto van een ziekenhuis. VERWACHT... LAGERE TEMPERATUREN. Tydelyk overdrijvende wolkenvel den, maar droog weer. Matige, in de kustprovincies krachtige, wind tus sen zuidwest en west Overdag be langrijk lagere, maar toch nog bo ven het normale peil liggende tem peraturen. ZON EN MAAN 15 maart Zon op 6.57 onder 18.46 Maan op 18.21 onder 6.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1