Tunnel of hangbrug over de Westerschelde technisch mogelijk WALCHEREN OOSTERLAND AKKOORD MET „PLAN-BEATRIXSCH00L" MARKTBERICHTEN DONDERDAG 14 MAART 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOSTEN ZIJN HOOG, MAAR... Interessante lezing door ir. H. Visser voor Zeeuws Genootschap VOOR HET ZEEUWS GENOOTSCHAP der Wetenschappen hield gister avond ir. H. Visser, ingenieur van de Po!der Walcheren, een interessante lezing over „tunnels en hangbruggen", xvaarby hy met name de mogelijk heden naging voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Daar bij kwam ir. Visser tot de conclusie, dat zowel een tunnel als een hangbrug hier praktisch te verwezenlijken is, doch dat dan vele moeilijkheden over wonnen moeten worden en dat met name de kosten bijzonder hoog zullen zijn- Spreker zette uiteen, dat het geu lenstelsel van de Westerschelde steeds aan wisseling onderhevig is. In vrij wel het gehele Nederlandse gebied van deze rivier heeft men langs elke oever een geul, die over het alge meen tussen 10 en 20 meter beneden N.A.P. diep is. Maar op sommige plaatsen, o.a. in scherpe bochten, zijn veel grotere diepten aanwezig, bij Ritthem bijvoorbeeld van 50-60 me ter, bij Borssele en Terneuzen 60 me ter, ten westen van Hansweert bijna 50 meter en bij Walsoorden 35 meter. Het feit nu, dat de geulen min of meer beweeglijk zijn en geen cons tante diepte hebben, schept allerlei problemen, zowel voor een tunnel als voor een brug. Het is bijvoorbeeld duidelijk, dat de steunpunten van een brug niet onderspoela mogen wor den, want een brug staat of valt met de stabiliteit van zijn ondersteunin gen. En komt een tunnel „bloot" te liggen, dan wordt hij kwetsbaar voor beschadiging door ankers enz. van schepen. Maar bovendien zullen plaatselijk grote verdiepingen' ont- staan, daar het water dan in zijn stroombed een obstakel ontmoet, waardoor wervelingen optreden met bijbehorende ontgrondingen. Het blootkomen van de tunnel Kan dus 't begin van zijn ondergang zijn. Spe ciale maatregelen, o.a. afdekken met zinkstukken met bestorting zijn ver eist. MOGELIJKHEDEN In de Westerschelde zou echter in een tracé, bijvoorbeeld ten westen van Terneuzen, een tunnel zeker mo gelijk zijn. De maximale diepten heb ben hier tussen 1800 en heden slechts gevarieerd tussen de 15 en de 25 me ter. De grootste diepte bedraagt op het ogenblik nog geen 20 meter. Ook voor een brug zou dit tracé uitvoer baar zijn. Maar omdat nu eenmaal vrijwel overal in de Westerschelde langs beide oevers een vaargeul voor komt, zal de tunnel over de gehele lengte op dezelfde diepte en de brug Chauffeur uit Terneuzen in Wouw tragisch verongelukt Woensdagavond omstreeks tien nur is de 35-jarige chauffeur J. H. -**■ Terneuzen aan het begin van Rondweg van Bergen op Zoom naar Roosendaal onder de gemeente Wouw als bestuurder van een truck met aanhangwagen de macht over het stuur kwijtgeraakt en met zijn wagen in een sloot gereden. De bestuurder was vrijwel op slag dood. H. werd vermoedelijk door een hartaanval ge troffen. De heer H., die Engelsman van ge boorte is, kwam met een truck met aanhangwagen uit de richting Roo sendaal naar Bergen op Zoom met een vracht bakstenen, die hij ver voerde voor de bouwmaterialenhandel „De Hoop" uit Terneuzen. In Rotter dam, waar hij met enkele collega's zrjn brood had genuttigd, had hij ver teld, dat hij zich niet in orde voelde en liever doorreed naar Terneuzen. Op de Rondweg moet hij de macht over het stuur kwijtgeraakt zijn. De wagen reed slingerend over de weg en stak plotseling beide rijbanen over, waarna de truck in een sloot tegen een duiker tot stilstand kwam. De omwonenden, die te hulp snel den, waarschuwden dokter en politie, die spoedig ter plaatse waren. De overledene laat een vrouw en twee kinderen achter. Muziekconcours te Goes op 13 juli a.s. De harmonie „Euphonia" te Goes zal ter gelegenheid van haar 70-ja- rig bestaan op 13 juli aanstaande een groot federatief muziekconcours or ganiseren. Het concours wordt gehou den in de tuin van het Schuttershof; de tamboers- en marswedstrijden zullen op de Markt worden afge werkt. Er is reeds de medewerking van een drietal korpsen uit het oostén des lands toegezegd. Eerste andijvie en spinazie op veiling Terneuzen Op de veiling te Terneuzen werd woensdag de eerste andijvie aange voerd door de kweker Jos. de Rijk te Walsoorden en deze bracht f 0.79 per kg. op. De eerste spinazie werd aan gevoerd door kweker G. de Zeeuw te Terneuzen. De opbrengst bedroeg 0.70 per kg. Televisietoestellen voor kampen op Schouwen In alle kampen op Schouwen-Dui- veland, waar Hongaren zijn onderge bracht, zullen televisietoestellen wor den geplaatst. Deze toestellen zijn in bruikleen afgestaan door de firma Philips. A. den Doolaard spreekt op 2 april in Goes. De bekende auteur A. den Doolaard zal op 2 april a.s. ter gelegenheid van de Boekenweek een lezing houden in „De Prins van Oranje" te Goes. Deze avond wordt georganiseerd door de Goese boekhandelaren. op dezelfde hoogte moeten blijven, hetgeen met name lange op- en afrit ten netekent. Ir. Visser kwam aan de hand van diverse nautische gegevens tot de conclusie, dat een tunnel tussen Eiiewoutsdijk en Terneu zen op een diepte van ongeveer 30 meter beneden NAT. zou moeten liggen (tunnel Rotterdam circa 23 nieter, Velzen eveneens 23 meter en Antwerpen 80 meter beneden N.A.P. De totale tunnellengte met inbegrip van de opritten zou 8700 meter bedragen (Antwerpen 2000 meter, Rotterdam 1400, Velzen 1600 meter). Voor een hangbrug zou een vrije hoogte aangenomen moeten worden van niet minder dan 70 meter, waarbij de totale lengte van de brug met de oprit ten 10 km. zou zijn. Deze brug zou dan een combinatie zijn van een „gewone" met over de vaargeul een hangbrug. Spreker behandelde voorts diverse hangbruggen en tunnels, zoals die el ders zijn gebouwd en ging daarbij nader in op de constructiemethoden. Hil wees er daarbij onder meer op, dat over de Straat van Messina een brug zal worden gebouwd, waarvan de pijlers 240 meter boven de water spiegel uitsteken, hetgeen neerkomt op de lengte van driemaal de Lange Jan. KOSTEN Na deze lezing volgde een levendi- f;e gedachtenwisseling, waarbij ui- eraard ook het kosten vraagstuk aan de orde kwam. Ir. Visser had bere kend dat een vaste oeververbinding rond 500 miljoen zou vergen, waar bij de exploitatie 30 miljoen per jaar zou vergen. Een hangbrug zou wel licht iets goedkoper zijn aan een tun nel, meende hij. Spreker betoogde, dat een dergelijk hoog exploitatiebe drag wel een bijzonder groot verschil betekende met de huidige kosten van de veerdiensten. Uit de vergadering werd daarom de opmerking gemaakt, dat men echter ook diende te calcule ren de economische voordelen voor een groot gebied, waardoor de renta biliteit gunstig wordt beïnvloed. Verder werd nog gesproken over eventuele moeilijkheden met betrek king tot het Schelde-regime, waarbij ir. Visser als zijn mening uiteenzette, dat België ongetwijfeld allerlei waar borgen zal vragen voor de scheep vaart op Antwerpen, waarborgen aie de uitvoering zeker niet eenvoudiger zullen maken. In dit verband werden nog aangeroerd de voor- en nadelen verbonden aan de normalisatie van de Westerschelde, waarna tenslotte en kele technische heren discussieerden over details, die niet alleen in Middel burg. maar vooral ook in Delft van groot belang zijn. De vergadering stond onder voorzitterschap van mr. J. A. E. Rink. MIDDELBURG Oud-onderofficieren van voormalig K.N.I.L. bijeen Onder voorzitterschap van de heer C. Moens, Souburg, hield de afdeling Walcheren van ae vereniging van oud-onderofficieren van het voorma lig K.NJJli. „Madjoe" in café-restau rant „De Eendracht" te Middelburg haar periodieke vergadering. Voor de ze vergadering bestond-grote belang stelling, daar zelfs leden uit Goes en Breskens aanwezig waren. Dit hield ongetwijfeld verband met het feit, dat de afdeling Walcheren zes jaar gele den door de huidige voorzitter opge richt werd. In zijn openingswoord memoreerde de heer Moens dit feit en sprak er zijn voldoening over uit, dat er in de af deling gedurende het afgelopen tijd vak steeds een goede belangstelling en een prettige samenwerking tussen bestuur en leaen is geweest. De secre taris, de heer Ch. E. Montanari, werd dank gebracht voor zijn grote activi teit en belangstelling voor het wel en wee der afdeling sinds 1951. Ook wer den woorden van waardering uitge sproken tot de twee trouwe verga deringbezoekers de heren Daane en Van Keulen, de hoogbejaarde nestors van de afdeling. Vervolgens ging de voorzitter uit voering in op de meest brandende kwestie, de sanering der militaire pen sioenen en die der weduwen en wezen. „Als deze aangelegenheid door de re gering naar wij hopen spoedig naar genoegen zal zijn geregeld, dan zal de kroon op een arbeid van jaren gezet zijn", aldus de heer Moens. Het ver dere gedeelte van deze bijeenkomst 5 gewijd aan de algemene verj mei a.s. in Den Haag gel worden. Bromfietser kwam in botsing met autobus Dinsdagmorgen gebeurde op het kruispunt De RuyterstraatPoelen- daeleweg te Middelburg een botsing. Uit de De Ruyterstraat draaide een autobus van de „Stoomtram Walche ren" in de richting van de Langeviele- wcg. Op dit moment naderde vanaf die weg de bromfietsberijder L. L. T. uit Koudekerke, die over het fietspad reed. Doordat de bromfietser geen •voorrang 'verleende reed hij tegen de linkervoorzijde van de bus op. De bus werd op die plaats licht be schadigd. maar de bromfiets kwam er slechter af, daar deze zware beschadi gingen opliep. De bromfietsbestuur- der kreeg een wond aan de enkel en ee.i lichte hersenschudding. Met de auto van dokter W. W. Stevens werd de bromfietser naar het ziekenhuis overgebracht, waarna hij na verbon den te zijn, zijn weg naar huis vervol gen kon Gezelschap Van Oorschot „Alleen voor vrouwen" „Alleen voor vrouwen", stond op het programma voor de feestavond van de leden van de N.V.V.-vrouwen- bond te Middelburg, die inderdaad al leen maar voor dames in de Gouden Poorte belegd was. Dit geheel nieuwe programma werd verzorgd door het gezelschap Adri van Oor schot. Direct na de opening hield me vrouw Van Dijk uit Biervliet een kor te toespraak, waarin zij wees op het nut van de N.V.V.-vrouwenbond. Ook stipte mevrouw Van Dijk de noodza kelijkheid aan voor de vrouwen om naast de mannen te strijden voor een betere toekomst. Vervolgens gaf liet programma van het gezelschap Van Oorschot voor elk wat wils: er was humor, ernst, er viel te genieten van enkele Voortref felijke cello-nummers van Gerard Heystee met begeleiding van Justus Jesayes op de piano, waarna de brui loft van twee Walcherse boeren Du- vekot en Mommaas (Van Oorschot en Jesayes) een vrolijk gelach ontke tende. Ook Mieke van Oorschot was zowel in ernst als in luim uitstekend. De bijna volle zaal heeft prima ge noten en was dan ook gul met ap plaus. Herv. vrouwenvereniging in vergadering bijeen De afdeling Middelburg van de her vormde vrouwenvereniging „In dienst der kerk" hield een ledenvergadering in de Bogardzaal. De vergadering stond onder leiding van de waarne mend presidente, mevrouw Groene- wold-Smit. die een inleidend woord sprak. Zij gaf vervolgens het woord aan ds. I. J. van Houte. die sprak over „Het Vryzinnig-Protestantisme". Ds. Van Houte zette op heldere wijze de beginselen van het Vrijzinnig Protestantisme uiteen, zulks aan de hand van een viertal specifieke pun ten, welke hij nader uitwerkte. Mevrouw Groenewold dankte ds. Van Houte hartelijk voor zijn met grote belangstelling door de aanwe zigen gevolgde rede. In haar slotwoord deelde zij nL„. mede, dat de toestand van de presi dente der vereniging, mevrouw M. C. Don-Verboon, die thans wegens ziek te te Utrecht verpleegd wordt, goed vooruitgaat. Toch een „rommeltje" De olifant, waarover wij gisteren schreven in een berichtje over een chaos in de kleuterschool op 't Zand te Middelburg, is met helemaal een mug geweest. Van de zijde van het bestuur werd ons er namelijk op ge wezen, dat het niet bij enkele papier snippers gebleven is. De twee kleu ters, die na schooltijd nog wat gingen spelen in één der lokalen, hebben na melijk treintje gespeeld met de tafels en stoelen.... En als kaartjes hebben zij kennelijk alle pap-er gebruikt wat zij maar vinden konden. Zodoende hadden de twee een tamelijk „rom meltje" gemaakt. „Acgidrum" zaterdag a.s. voor K.R.O.-microfoon Het Middelburgse muziekensemble „Acgidrum", dat onder leiding staat van de heer H. C. van Essén, zal de ze week voor de tweede maal voor de radio optreden. Vorig jaar was het ensemble te gast bij Radio- Luxemburg; zaterdag 16 maart a.s. speelt „Acgidrum' voor de K.R.O.- microfoon in de rubriek „Musiceren de dilettanten" van tien voor drie tot tien over drie of van tien over half vier tot vier uur des middags. Het eerste nummer, dat gespeeld wordt is de „Succesmars" van Lan- gerak en het tweede is bewerkt door pianist Jan Groenewoud te Middel burg en heet „Orgelliedje". Muzikale medewerking In de kerkdienst van de Vrijzinnig Hervormden te Middelburg, die zondag a.s. om 10 uur in de Koor kerk zal worden gehouden en waar in ds. I. J. van Houte zal voorgaan, zal muzikale medewerking worden verleend door Peter de Wildt, solo hoboïst van het Rotterdams Kamer Orkest. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van politie te Mid delburg zijn inlichtingen te bekomen over in het tijdvak van 5 tot 12 maart 1957 gevonden yoorwerpen: verschillende handschoenen en wan ten, huissleutels, rijwielen, bruine portemonnaie met inhoud, 1 paar rol schaatsen; groene ceintuur, kindér- zakdoekje, rood kindertasje, lees boekje, bruine jongenspet, ijzeren ketting, witte poedelhond, góudfa- zant, bruine aktentas. broche, rode haak vermoedelijk van een auto. blauw geruite sjaal, ziekenfonds- kaart, vulpotlood, grijs gestreepte das, ballpointpen, vlaggetje, pijp. ro de step, rode damesportemonnaie met inhoud, herencolbert, pakje in houdende slopen, kinderbril, munt biljet, kinderschoentje, schroeve- draaier. 1 pr. gymnastiekschoenen, rode ballpointpen. geblokte wollen sjaal, motorbril, groene muts, ta bakspijp, wit kinderschoentje, ruw harige herdershond. 2 combinatietan gen, rode ballpointpen. Gasfabriek Zierikzee bestaat 100 jaar De gasfabriek te Zierikzee Is dc enige gemeentelijke fabriek in de pro vincie Zeeland, uic de leeftijd van 190 jaar beeft bereikt. De economische moeilijkheden zfln de oorzaak geweest van het feit, dat deze un:;ke gebeurtenis in de gaswe- rcid praktisch onopgemerkt is voor bijgegaan. De viering van het jubileum vond plaats in de vorm van" een besloten bijeenkomst voor het personeel van het gasbedrijf cn straatverlichting, 'n receptie in café „Mondragon" en een diner, waar uitsluitend werd aange zeten door genodigden. Voor de receptie bestond, naar ge meld, zeer veel belangstelling. Diver se firma's waren vertegenwoordigd, talrijke cadeaus werden aangeboden, terwijl de jubilerende gascommissie en de directeur van de gasfabriek, de heer J.' Baas, werden bedolven on der een schat van bloemen. Het diner werd 's avonds gegeven. Hierbij was o.a. aanwezig de com missaris der Koningin in de provin cie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot en voorts alle gemeente raadsleden, de heer J. van Tuiner van de provinciale griffie, de heer Stein- kamp, hoofdbestuurder van de vere niging voor exploitatie van gasbe drijven in Nederland, de heer W. J. Kleijn van het gasinstituut, de heer Koster van de vereniging voor Ne derlandse gemeenten, de secretaris van de gemeente Zierikzee de heer E. H. Minder en vele anderen w.o. af gevaardigden van de diverse vrou wenverenigingen. Na de inleiding van de tafelpresi dent, burgemeester mr. F. Th. Dyck- meester, aie een kort overzicht gaf van de historie van de gemeentelijke gasfabriek, werd het woord gegeven aan de commissaris der Koningin. Jhr. mr. De Casembroot herinnerde aan de moeilijke omstandigheden waarin was gewerkt tijdens ae oor log. Ook de andere aanwezigen h/b- ben vele waarderende woorden ge sprokén. Het enige vrouwelijke raadslid van de gemeente Zierikzee, mevrouw J. van der WerveSchouls wees op de plaats van het gasbedrijf in de Nederlandse huishouding. Gereformeerde ouderlingen confereren in Goes De jaarlijkse Zeeuwse ouderlin gen-conferentie van de gereformeer de kerken zal dit jaar worden ge houden op woensdag 10 april a.s. in de Oosterkerk te Goes. In de morgenvergadering zal ouderling A. Sandee te Nieuwdorp refereren over: „Wat leest, wat hoort, wat ziet men in onze gezin nen?" In de middagvergadering spreekt ds. IJ. Tlemersma te Zierik zee over: „Hoe activeren we de ge meenten?". De Ruyter-herdenking Men deelt ons mede: Voor ae plechtige herdenking op 22 maart 1957 in de St-Jacobskerk te Vlissingen is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar voor de Vlissing- se bevolking. Personen ygn 15 jaar of ouder, die voor een toegangskaart in aanmer king wensen te komen, kunnen zich vóór 16 maart aanstaande uitsluitend per briefkaart, aanmelden bij het se cretariaat van het werkcomité De Ruyterherdenkmg, Stadhuis, Houtka de 12. Per briefkaart kunnen zich ten hoogste twee nersonen aanmelden. Indien het aantal aanvragen groter zal zijn, dan het aantal beschikbare plaatsen bedraagt, zal loting plaats vinden. GEMEENTERAAD VERGADERDE De raad van de gemeente Oosterland kwam In vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. W. A. Laurenne. Dc voorzitter me- memoreerde In het kort de besluiten In het Jaar 1956 genomen en de wer ken, die In dat jaar tot ntand kwamen. Zo «prak hfj er r.yn voldoening oxer uit, dat het gemeentehui»» weer in gebruik kon worden genomen en dat de organisatie van de brandweer te Oosterland en ttlrjanstand tot «tand kwam, waarbij In Oosterland een brandweergarage werd geopend. Het straat- en rioleringswerk te Slrjansland werd voltooid en dat te Oosterland zo goed als voltooid. De berbepiantlng kwam verleden jaar goeddeels gereed. Ook kon In het afgelopen Jaar een aantal bejaarden»onlngen in gebruik worden genomen. Dat aan de toekomst wordt gedacht blijkt uit het uitbreidingsplan. Noodzakelijk noemde de burgemees ter het aanbrengen van een rioolzui vering. Hy hoopte, dat de regering In verband met ae bestedingsbeperking geen bezwaren zou maken. In ruimer verband noemde de voorzitter het ge reedkomen van het Rode-Kruiszieken- huls en een centrale werkplaats te Zierikzee. De raad besloot ln principe een bedrag van 67 cent per inwoner te reserveren op de gemeentebe groting 1958 voor de uitbreiding van de Beatrixschool. Het voor stel van de gemeenteraad van Brouwershaven om een onder zoek te doen instellen naar de mogeiykheid van onderbrenging van de Beatrixschool in het zie kenhuis te Noordgouwe had de Instemming der vergadering. Deze aangelegenheid heeft reeds de aandacht van de commissie van beheer dezer school. Met het concept-besluit van Ged. Sta ten tot herziening met ingang van 1 Januari 1957 van de bezoldiging van de wethouders ln Zeeland werd ak koord gegaan. Daarna werden enige regelingen getroffen inzake de bezol diging van net gemeentepersoneel. Een verzoek werd behandeld van de postduivenhouders te Strjansland om ontheffing van het verbod om duiven te laten uitvliegen in de periode 15 maart15 mei. verzocht werd de die ren gelegenheid te geven tot uitvlie gen na des avonds 7 uur. Het nut van uitvliegen werd door de raad erkend, doch de schade, welke in het verleden aan de landbouw is toegebracht, is beduidend gebleken. De x-oorzltter stelde voor by wQze van proef het ver zoek toe te staan. Met 5 tegen 2 stem men werd dit voorstel verworoen. Vóór stemden de heren Van der Maas (g.b.) en Bolle (s.g.p.). Vervolgens werd besloten tot ver koop van grond aan diverse personen. Voorts werd besloten een ryksvoor- schot aan te vragen voor het verbete ren van de woning In de Kerkstraat. Met het plan tot verbouwing van de conferentiezaal werd ingestemd. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: G. P. Jansen—Focke, d.; K. P. Jansen—Brand, d.; E. G. v. Beek— v. Weisenbroeck. d.; J. C. Moelaert—Job- se, z.; C. Weijermans Stroo, z.; C. A. Klewiet—Schot, z.: M. C. Polderman—v. d. Broeck, z.; F. M. Blokland—Gazan, z.; J. P. v. Noppen—Kloet, z.; J. A. de Vlieger—Brands, d.: B. v. d. Hoek—v. d. Zwan, d.; A. A. Bimmel—Berger, d.; M. Sinay—Commas, d.; J. H. Seijbel—De Smit, d.; J. S. Verduljn—Bruljnooge, z.; C. J. A. de VriesStevense. d.; A. J. Loüws—Munter. d.: C. A, Kreefft—Beer. 3. M. C. Meeuse—Boom, z.; H. F. Kas —Mulder, d.: L. H. M. Quaadvüeg—Tee- ling, d.; G. F. v. Driel—Roodbol. z. Ondertrouwd. J. T. de Kam. 24 Jr. en C. M. Mipderhoud, 21 j.: I. J. F. van Overbeeke, 22 j. en I ,M. E. van Vlaande ren, 26 j. Overleden: L. J. Poerstamper, 72 J., e. v. M. Bok; C. B. v. Kaam, 37 Jr. e.v. M. J. Maas; C. Buisman, 81 wedn. v. A. Gunst. VLISSINGEN Rode Kruis-donors kregen Landsteinerpenningen In het „Scheldekwartier" werd aan 2S donors van het Rode Kruis, afde ling Vlissingen. de Landsteinerpen- ning uitgereikt als bewys voor het 5- maal leveren van bloed. De Landstei- nerplaquette werd uitgereikt aan me vrouw C. W. P. Helhnga-Broekman en de heer C. J. H. van der Kam, die beiden vyftienmaal bloed geschon ken hebben. Mevrouw M. van Kalke- ren-Meulmeester werd gehuldigd voor haar twintig jaar trouwe dienst als helpster eerste klas, waarby haar een medaillë Overhandigd werd. Mevrouw M. van de Hout-Goedhart werd ln waarderende woorden toegesproken op grond van tien jaar trouw lidmaat schap als helpster eerste klas. Haar wera eveneens een draagmedaille overhandigd. De voorzitter van de afdeling, dr. J. Spuyman, reikte aan de volgen de personen, die vijfmaal als donor bloed gegeven hebben de Landstei- nerpenning uit: A. Beyer, J. J. Boon man, A. M. Brasser, mej. A. Corbyn, N. H. Dekker, A. van Gessel, H. Grootjans, W. van der Hoek, C Hout zager, J. K. Jobse, J. C. Kas'se. W. Kasteelen, J. Koops. J. Lucasse, C. Molenbroek, J. Polderman. J Post, J. Reuter, mevr. J. E. de Ruitér-Jan- sen, mevr. Sierevogel-van de Sande, H. A. Schot, A. Steketee J. Steutel, C. Stok, A. J. Streefkerk, W. Touw, G. Zinning en E. Zijlstra. Tijdens deze bijeenkomst voerden de leden van de Middelburgse toneel vereniging „Mercurius" het toneel stuk „Het witte legioen" op. Examen De heer G. J. W. C. van der Ven, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen, slaagde voor 't scheeps- werktuigkundige diploma A. De heer Tj.- Spanjer, leerling van de „De Ruyterschool" in Vlissingen slaagde voor het diploma eerste stuur man G.H.V. De heer J. W. Droppers, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissin gen slaagde voor het examen 3e stuurman G.H.V. VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TERNEUZEN Sla 22.20—23.10. Knolselderij A 7—18, B 4, C 3—5. Bintjes 10. Andijvie 79 Boeren kool 5—16. Meerlanders 10.90. Rodekool 7. Savoyekool 20—23. Breekpeen 1—7. Prei 10—20. Knolselderij u. Spinazie 70. Spruiten A H 31—64, B II 30—32. Uien I 7—13, II 4—9. Witlof A n 1843. B I 11— B II 9—33, efw. 2—25. Sjalotten 12—23. Veldsla 45—48. Golden Delicious huishoud —70 70. —65 57, -60 45. -55 28. II 13. keuken 42. fabr. 8—28. Jonathan keuken 22—31. fabrieks 14—18. Winter Banana keuken 27, fabr. 9. Sterappel fabr. 6. Saint Remy fabrieks 34. VISMIJN VEERE 13 maart. 481 kg. Exportgarnalen 127— 183. 11 kg. Schar 16. 13 kg. Bo« 18. 4 kg. Middel tong 182—190. 213 kg. Rog 30—41. Ongesorteerde vis 16—21 VEILING BERGEN OP ZOOM U maart. Rodekool £9—22; Wuiekool 8 -8. Savoyekool 7—36. Kroten 4 li—10. Prei 10—22. Spruiten 15—'77. Witlof 9—38. Schorseneren 12—35. Boerenkool 5—23 Raapstelen 19—20 per bos. Radijs 27—29 per bos. Veldsla 73—1.05. Glassla 26—23 Spinazie, gestoken 32—16. Appelen: Jonathan 643 Golden Deli cious 27. L. Calville 26 -38. Goudreinette 26—28. Peren: Saint Remy 14—37. EIERMIJN Elernoterir.g van de Coöp. Wouwse Melkinrichting Bergen op Zoom. In gaande donderdag 14 maart t937. Klasse 0 15, klasse I 14, klasse H 13 klasse III 12, klasse IV 11, klasse V 10 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogkar3pe!-Lutje- broek Sr de Jong. kand. te Amster dam; te Kethel (toez.) J. A. Poelman vicaris te Wassenaar. GEREF. KERKEN Bedankt voor Boechout (België) K. J. Schaafsma te Rotterdam-Delfsha- ven; voor Oude-Pekela H. Hortensius te Engwierum; voor Smilde J. Ban- ga te Vleuten-de Meern (U); voor Gouda P. Robbers te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-Oost W. van Heest te Roozenbun* en A. H. Schippers te Hillegom. Tweetal te Rotterdam-W. H. C. van der Ent te Werkendam en J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. OUD-GEKEF. GEMEENTE Beroepen te Zundert (N.-Br.) G. J. Zwoferink te Kampen. GEREF. KERK (art. SI) Beroepen te Nykerk J. van Dyk te Waarthuizen. Bedankt voor Bussum K. Brüning te Rtjnsburg. KOUDEKERKE Echtpaar De Potter nam afscheid van Rode Kruis Veertien jaar colonnecommandant en cursusleider In hotel Walcheren te Koudekerke hield de plaatselijke afdeling van bet Rode Kruis haar jaarvergadering, die geleid werd door de beer A Osté, co lonnevoorzitter, daar burgemeester J. L. Dregmans, de afdelingsvoorzitter, slechts korte tijd aanwezig kon zijn. De hoofdschotel van deze avond be stond uit een enigszins weemoedig gebeuren: er werd namelijk afscheid genomen van de heer en mevrouw P. J. de PotterVrckc. De heer De Potter was ruim veertien jaar colon necommandant-cursusleider. Hij leid de in die periode ruim 50 Koudekerk- se cursisten op. waarvan er slechts twee geen diploma behaalden. Voor de laatste maal las de schei dende colonnecommandant als secre taris-penningmeester het jaarverslag voor. Als zijn opvolger werd be noemd de heer I. A. van Houte. Op hartelijke wijze werd het echt paar De Potter vervolgens toegespro ken door de heren Dregmans, Osté, Fouw en Van Houte. Hierbij werden veel herinneringen opgehaald uit de oorlogsjaren, de evacuatie en de wa tersnoodramp 1953, waarbij de heer De Potter op eervolle wijze heeft meegewerkt om het leed der slacht offers te verzachten, alsmede aan het vervoer van de omgekomenen. Namens de colonne kregen de heer en mevrouw De Potter een moderne staande schemerlamp aangeboden. De dochters des huizes werden verrast met een lepeltje „omdat zij altijd maar alleen .thuis moesten blijven". Naderhand verscheen ook dokter L. Sloos nog, die ook de heer De Potter dank bracht voor zijn activiteiten. Zuster Joziasse van „Der Boede" droeg een zelfgemaakt gedicht voor, waarin zij een terugblik wierp op het werk van de commandant. Rest nog te vermelden, dat de heer De Potter onder meer ploegieider was van het mobiel geneeskundig team van de Koudekerkse B.B. De Rode Kruis-colonme in Koudekerke bestond op 1 januari j.l. uit 17 hel pers en 8 helpsters. Raad komt bijeen De raad der gemeente Koudekerke zal maandagmiddag half vyf in open bare vergadering bijeenkomen. B. en W. stellen de raad voor deel te nemen in de gemeenschappelijke regeling Zeeuxx-se Muziekschool tot verdeling van de kosten over de Zeeuwse ge meenten. Het college acht het niet waarschijnlijk, dat de bydrage der ge meente een bedrag van f 500 per jaar zal overschrijden. Voorts Is er een voorstel tot het aankopen van een nieuwe vrachtauto. In de vergadering van 29 oktober 1956 had de raad een de aankoop van deze wagen. Thans krediet van f 10 330 gevoteerd voor kan het college de raad een voorstel doen een wagen aar. te schaffen voor de prijs van f 9300 zonder laadbak. De agenda vermeldt voorts een voor stel tot het verlenen van een garan tie ten behoeve van de n.v. bouwkas Nederlandse gemeenten. Officiële publikaties VLISSINGEN VERGUNNING VERLEEND B. en w. van Vlissingen. geic: op art. 12 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 5 maart 1957 aan de eerstaangewezen ingenieur van de Genie te Bergen op Zoom ver gunning ls verleend tot het uitbreiden van de Inrichting door plaatsing van een elektrische hijstakel en een elektromotor met een vermogen x-an 2,5 p.k. op het perceel Emmastraat 2 (Nieuw Arsenaal). Vlissingen 12 maart 1957. Generaal Hasselman naar Amerika en Canada Van 26 maart tot 5 april zal, op uitnodiging van de Amerikaanse mi nister voor defensie, de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. asselman, tezamen met zyn medele den van het militaire comité van de A.V.O. en vergezeld van de generaal- majoor (vlieger-waarnemer) A. J. de Vries van de koninklijke luchtmacht, in de Verejjigde Staten een aantal re- scarch-instituten van de Amerikaan se strydkrachten bezoeken. In aansluiting hierop zal het gezel schap vervolgens van 7—10 april, als gast van de Canadese minister voor nationale verdediging een over eenkomstig bezoek brengen aan mili taire research-instituten in Canada. Tussen belde bezoeken door zal het militair comité van de N.A.V.O. op 6 april onder voorzitterschap \-an ge neraal Hasselman te Washington for meel vergaderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 15