Zomershow Vlissingen met goed programma komt weer Zeeuwse Almanak CAUSERIE OVER „ONDERLINGE VROUWENBESCHERMING" GEÏNTERNEERDE AMBONEZEN IN VRIJHEID GESTELD MARINE STELT GROOTSCHEEPS ONDERZOEK IN NAAR WRAK ChefarineA Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 MAART 1Ö5T VOOR DE DERDE MAAL Afgestemd op De Ruyter-feesten Niet voor de eerste maal maar reeds voor de derde maal zal ent Jaar de Yiissingse middenstand, verenigd in de drie bekende organisaties alsmede de V.V.V., de aandacht vragen voor de „Vlissingae zomershow." In het Jaar van de herdenking van de 350ste geboortedag van MIchiel Adriaans/., de Ruyter heeft men een bijzonder aantrekkelijk programma opgesteld, dat de toeristen uit binnen- en buitenland, de inwoners uit Vlissingen zélf en de bezoekers uit de omringende plaatsen in groten getale zal trekken. Koopactie, muzikale manifestaties, balletuitvoeringen sportwedstrij den, fotografiewedstrUd, de bekende De Ruyter-spelen, étalagewedstrijd. alle evenzovele programmapunten, waarvoor de belangstelling groot zal zjjn. Terecht constateerde de heer G. W. Oskamp, directeur van de Provincia le Zeeuwse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, op de persconferen tie, waarop deze plannen bekendge maakt werden, dat Vlissingen met deze zomershow weer goed voor de dag komt. Het spreekt vanzelf, dat men deze zomersnow afstemde op de De Ruyter-herdenking om aldus ln te haken bij de propaganda „Vlis singenDe Ruyterstad." De activi teit van de plaatselijke middenstand en V.V.V., daarbjj gesteund door de directie van de N.v. Kon. My. „De Schelde" en het gemeentebestuur heeft ook in de vorige jaren goede resultaten gebracht. Op woensdag 5 juni begint men met de koopactie en het gehele seizoen tot zaterdag 24 augustus zal er in Vlis singen iets te doen zijn, mede in het kader van de Vlissingse zomershow. Koop-actie Om maar met 'n der voornaamste at tracties te beginnen: de koopactie van 5 juni tot 6 juli. Vorig jaar was er de wedstrijd met de serie zeehei-* den. Thans heeft men deze koopactie in 't teken gesteld van de De Ruyter- herdenking. Er werd van het admi raalsschip van De Ruyter „De Zeven Provinciën" een afbeelding gemaakt, welke dient als een legpuzzel. Bh aan koop van artikelen voor in totaal één gulden ontvangt men 1 puzzel deeltje. Heeft men de puzzel com pleet dan is men er echter nog niet. want de prijzen zullen vallen op de misdrukken. Eenmaal in het bezit van zoveel mogelijk van deze misdrukken is men kandidaat voor een der aantrekkelij ke prjjzen, verbonden aan de koop actie. De hoofdprijs is 1000 gulden, de volgende prnzen zyn 500, 300, 200, 100 en 50 gulden. Over de wijze waar op de prijswinnaar in het bezit dient te komen van deze 1000 gulden of an dere bedragen valt thans verder nog niets te zeggen, daar dit een verras sing moet blijven. Voorts Is er een wekelyke prijs, ver bonden aan de gratis uitreiking van plakvellen, waarvoor uiteraard alle kopers, óók buiten Vlissingen in aan merking komen. De reclame voor de ze actie zal zich juist ook tot die plaatsen richten, waaruit de bezoe kers komen, die in Vlissingen winke len. Andere acties zijn: zaterdag 8 juni optreden van de Trommelaere van de Roesendaele, het bekende muziek korps, dat reeds eerder in Vlissingen musiceerde, zaterdag 29 juni demon stratie zwemmend redden uit zee. Deze demonstratie Is landelijk be kend; zij trok o.a. in Scheveningen zeer veel belangstelling. VAN m TOT AUTO IN BRAND Als gevolg van kortsluiting In de accu ontstond brand ln de auto van een Belgische commies, die aan de VOORJAAR Eet voorjaar zit onmiskenbaar in de lucht. Neemevrouwmeneer, ontken het maar niet. 't Zit in de lucht. Dat werd ons nog eens on miskenbaar duidelijk in dat koffie huis in Vlissingen, alwaar twee ge achte, gehuwde en tot de jaren des onderscheids gekomen middenstan ders elkaar achterna zaten rond het biljart. Die ongekende hoge tempe raturen missen hun uitwerking niet. Dat zoudt ge met ons eens zijn, wan neer ge eveneens die twee midden standers bezig had gezien. Een uitzonderlijk uit de kluiten gewassen textielman was oprecht voornemens om zijn krachten op het groene laken te meten met een niet zozeer uit de kluiten gewassen, als wel in de omvang gegroeide, kaal hoofdige loodgieter. Eet is er niet van gekomen- De langbenige textielhandelaar die zó in aanmerking zou kunnen ko men voor de rol van Vadertje Lang been in de gelijknamige film, zag zich op zeker ogenblik belaagd door de kogelvormige loodgieter, die hem jolig met de keu achterna zat. Gil lend en giechelend als een rock-and- roll-bakvis nam de textielman de (lange) benen en zo rende dit op vallende tweetal, tot niet gering ge noegen van de overige koffiehuisbe zoekers, op een gegeven ogenblik rond het biljart. Eijgend en puffend als een tot verdwijnen gedoemde lo comotief. Eet geheel leverde een zeldzaam, zotte aanblik op en op ze ker ogenblik werd de kaalhoofdige loodgieter zich zulks bewust. Hij stopte, weerde de textielman af met z'n keu, en sprak tot de menigte: ,JDat moet U ons maar niet kwalijk nemen, 't is het voorjaar''. De man had gelijk. 't Was evenzeer een voorbeeld van het voorjaar als de leeuwerik, die wij gisteren ergens in het Zeeuws-Vlaamse lana jubelend ten hemel zagen stijgen. Overal, in de stad en op het land, manifesteert zich de lente en het is wel bijzonder moeilijk om daar onge voelig voor te blijven. Alle pessimis tische geluiden ten spijt. Geluiden van mensen, die somber voorspellen: .Wacht maar. 't is nog geen mei.." Maar dit, déze zonnigeongekend milde dagen, mensen, die hébben we dan toch! Kan ons mei schelen! P.8. In Vlissingen zagen wij stoelen op bijna dlle terrassen. Markt te Siuls geparkeerd stond. De chauffeur van 'n andere auto en een gemeentewerkman verleenden de ei genaar, zekere A. van O., met brand- blusapparaten assistentie. De schade bleef zodoende beperkt tot een ver nielde motor. De eigenaar wa» verze kerd. EEN TOXOPECS IX ZEELAND. In café „Den Hollander te Schudde- beurs sprak voor de culturele vereni ging de heer Mees Toxopeiis, een lid van het geslacht Toxopeiis dat zich sinds jaar en dag verdienstelijk maakt met het redden van schipbreukelin- ;en. Waarover zou de spreker het an jers hebben gehad dan over het red den van mensenlevens? Tijdens zijn causerie kwam vast te staan, dat To xopeiis behalve een groo ook een groot causeur is! STRAFEEST Evenals in enkele andere plaatsen op Schouwen-Duiveland werd vorige week in Scharendijke het traditionele „Str&feest" gehouden. Een achttal versierde paarden nam aan de wed strijden, die werden begunstigd door mooi weer, deel. De muziekvereniging „Luctor et Emergo" uit Renesse ver leende haar medewerking. 40 JAAR. Onder grote belangstelling heeft de heer J. K. de Roos, wonende aan de Spuistraat te Vlissingen, dinsdag zijn 40-jarig jubileum als besteller der P.T.T. gevierd. In de morgenuren reeds werd de jubilaris te zijnen hui ze gehuldigd, waarbij de directeur van het kantoor Vlissingen, de heer J. A. Schaarman. in het kort de Joop- baan van de heer De Roos memoreer de. Nadat de lieer De Roos op 19-ja- rige leeftijd by „Tante Pos" in dienst was getreden als hulpbesteller, volgde nauwelijks één jaar later zijn benoeming in vaste dienst. In 1948 werd hy besteller eerste klas. Namens de directeur-generaal over handigde de heer Schaarman de ju bilerende besteller een oorkonde en een gouden draagspeldje. De direc teur van het postdistrict Middelburg, de heer P. J. Waale. stuurde een fe licitatiebrief. Namens de collega's bood de heer F. H. Gazan de heer De Roos een horloge aan. De heer en me vrouw De Roos mochten voorts een groot aantal bloemstukken in ont vangst nemen. Het ballet Soesman zal een tweetal uitvoeringen geven en wel op een vlot in de vissershaven. Deze uit voeringen op 24 juli en op 10 augus tus, in samenwerking met de Zeeuw se Muziekschool, zullen een alleraar digst effect geven door deze originele wyze van optreden. Op 17 augustus is er een demonstratie ringrjjden. Men zal verschillende amateur-bok sers aantrekken voor een bokswed strijd, waarop de bekende oud-kam pioen Piet van Klaveren de techniek van het boksen zal demonstreren. Er komt een handbaltoernooi, een open luchtschaakspel en voorts is er een wedstrijd voor amateurfotografen. Van 2 tot 10 juli zullen alle ama teurfotografen, die plegen mee te doen aan deze bekende landelijke wedstrijd, zich naar Vlissingen bege ven om er opnamen te maken, o.a. van de De Ruyter-feesten. De wed strijd werd hiervoor speciaal uitge steld van mei naar juli en de beken de „familie Kiek Es" zal de prijzen uitreiken. Natuurlijk is er de kermisweek en voorts zijn er de De Ruyter-spelen met het boegspriet-lopen enz. Het is niet onmogelijk dat men dit jaar zal komen tot de uitroeping van een kampioen der vloot De étalagewedstrijd zal o.a. het publiek animeren tot een bezoek aan de De Ruyter-tentoonstelling, welke na Amsterdam in Vlissingen zal wor den gehouden. Hoofdbestuur Z.L.M. bespreekt landbouwpolitiek Maandag a.s. komt het hoofdbe stuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Goes in buitengewo ne vergadering byeen, ter bespreking van de huidige landbouw-polltieke toestand. Advertentie) Verlichting van de KOU begint direct! gasleiding had gerepareerd, vermoe delijk als gevolg van bevanging gas in zijn woonhuis overleden. Na werk aan gasleiding plotseling overleden Maandagmorgen is de 81-jarige heer A. Dees uit Terneuzen, werk zaam bij het stikstofbindingsbedrijf Compagnie Néerlandaise de l'Azöte in Sluiskil, nadat deze een defecte rmoo- f door De heer Dees kreeg zondag met enkelen van zijn collega's de opdracht om een defecte gasleiding te herstel len. De arbeiders werden van gas maskers voorzien, aangezien door de breuk een grote hoeveelheid gas ont snapte. Na het beëindigen van het went voelde de heer Dees zich onwel, maar de volgende morgen reeds ver klaarde hij aan de huisarts, dat hij zich redelijk goed voelde. Twee uur later is het slachtoffer plotseling overleden. Collecten Voor de t.b.c.-bestrijding collecteer de het N.V.V. te Axel f 205,22. Een collecte voor de Zendimg, ge houden tijdens de Vrouwenwereld- gebedsdag in de Ned. herv. kerk te Axel, bracht f 35,27 op. Ult>I«lt*nd wkmabM» *9 Bijeenkomst in Goes Naar aanleiding van een artikel in een der weekbladen, waarin de ten hemel schreiende toestanden van de ongehuwde moeder werden be schreven, nam zestig jaar geleden een dapper groepje dames het initia tief tot het oprichten van de vereni ging „Onderlinge Vrouwenbescher ming. We hebben in al die jaren van het bestaan van deze organisatie, die de zorgen en de ellende van de onge huwde moeder minder groot wil ma ken, al veel resultaat mogen zien, maar het grootste struikelblok is nog steeds, dat „Onderlinge Vrouwenbe scherming" te weinig bekendheid ge niet", zo verklaarde mevr. E. J. v. d. Broeckede Man, op de bijeen komst van de Plaatselijke Raad Zee land van de Nationale Vrouwenraad, dinsdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes. In een interessante causerie gaf dit Zeeuwse hoofdbestuurslid van „Onderlinge Vrouwenbescherming" de aanwezigen een indruk van de vele morele, praktische en financiële Vaders en moeders krijgen verkeersles steun, welke de organisatie de onge huwde vrouw enerzijds biedt en over het juridische werk van het hoofdbe stuur, dat vooral bestaat uit het op sporen van misstanden in de wetsar tikelen en te trachten hierin verbete ring te brengen. De verschillende correspondenten op het platteland, waar het werk vol komen anders ligt, dan in de grote stad, moeten in de eerste plaats so ciaal voelend zijn, verder over veel vrije tyd kunnen beschikken en ten slotte met veel tact de zo uiteenlo pend mogelijke gevallen kunnen aan pakken. Met treffende voorbeelden toonde spreekster verder aan, welke moeilijkheden er op het ogenblik in de verschillende wetten schuilen. In het vervolg van haar toespraak wijd de zy ook enkele opmerkingen aan de nieuwe adoptie-wet, waaraan „On derlinge Vrouwenbescherming" haar volle medewerking heeft gegeven, terwijl nog altijd de grondgedachte, dat de natuurlijke band tussen moe der en kind bewaard moet blijven, voorop staat. Het belangrijkste werk van de af delingen zag mevr. v. d. Broecke in het op tijd verwijzen naar het be staan van de organisatie. „Onder de voorzorg en de nazorg neemt vooral 't goedmaken van de verhouding tus sen de ongehuwde moeder en haar familie een grote plaats in." Tenslot te gaf spr. gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij nog tal van on derwerpen nader werden belicht. In haar openingswoord zette de pre sidente het doel van de Nationale Vrouwenraad, die ook internationaal is georganiseerd, uiteen. „Zij wil een forum zijn voor alle vrouwenvereni gingen, om met elkaar onderwerpen die ieder aangaan, te bespreken. De over de gehele wereld versprei de Soroptimistenclub, was tijdens de ze bijeenkomst verder onderwerp van bespreking. Hierover ver,telde mevr. A. G. v. d. HaveLueieer uit Kloe- tinge een en ander. Deze vereniging, die in zekere zin lijkt op de Rotary Club, bezit in Zeeland twee afdelin gen (De Bevelanden en Walcheren) en men heeft thans ook op Schouwen Duiveland plannen tot het oprichten van een club. Met enkele herinnerin gen aan het nationale en internatio nale congres van de club, resp. vorig jaar in Scheveningen en New-York gehouden, wekte spr. de aanwezigen op, meer belangstelling te tonen voor deze arbeid van vriendschap en ver draagzaamheid in dienend verband. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 1 Chaos in I kleuterschool Dinsdag werd weer eens on- dervonden, hoe de mens van 'n s mug een olifant kan maken. „Er is ingebroken in de chris- telijke kleuterschool op 't Zand s s te Middelburg", kregen we 's morgens vroeg op de redactie n te horen. „De indringers heb- ben op brute wijze huisgehou- H den en het was voor het onder- l| wijzend personeel 'n heel werk om weer orde in de chaos te l", zo werd ons meege- deéïd. Ook de politie werd van het gebeurde op de hoogte gesteld. Men dacht reeds aan een herhaling van de ordeversto- ring in de r.h.b.s., enkele jaren s geleden. Toen men echter het schoolgebouw betrad, vond men in één der lokalen enkele snippers rood papier op de grond liggenEnkele kin- deren waren blijkbaar wat eerder naar binnen gegaan en waren wat aan het knippen geweest. Vandaar die chaos.... IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll 1 krijgt deeld TWAALF UIT WOONOORD-WESTKAPELLE „Verbeter het verkeer, begin bij Uzelf". Deze variatie op het beken de spreekwoord hebben de leden van de buurtvereniging 't Zand te Mid delburg zich eigen gemaakt. Voor de tweede maal wordt thans een ver- keerscursus gehouden, waaraan een achttiental dames en heren, gewoon maar huismoeders en huisvaders, deelneemt. Nu trof het wel bijzon der, dat de voorzitter der buurtver eniging dagelijks met het verkeer te maken heeft. Eet was dan ook geen wonder, dat wachtmeester le klas der rijkspolitie E. J. Glerum het initiatief nam om zyn mede-buurtle- den een verantwoord, inzicht te ge ven in alle verkeerstheoretische en -technische vraagstukken. Elke dinsdagavond wordt er een les gege ven in het gebouw van de buurtver eniging en 'het gebeurt maar zelden, dat er een deelnemer afwezig is. Want wil men de jeugd voorlichten, dan moet men zelf eerst weten, wat er te vertellen is, zeggen deze da mes en heren. Dinsdagavond hebben wij zo'ti les bijgewoond. Onder het motto „Laat je niet i» de boot nemen", begon de heer Glerunt zijn les. Eerst werden de verkeersborden afgehandeld. Als eerste ging mevrouw Tatenhove on der het mes": vlot kwamen de ant woorden, evenzo bij de volgènde da ta es. De heer De Boks kreeg acht borden op te noemen: Achter elkaar „rammelde" hy ze er uit! Vervol gens vuurde wachtmeester Glerum 'een aantal van de lljS vragen (plus antwoorden) uit het stencil op zijn (Advertentie) 't helpt en't is lekker[ (A. buurtgenoten af. En deze heten zich inderdaad niet „in de boot nemen". Op meestal voortreffelijke wyze kreeg de heer Glerum een antwoord. Eet gaat hier tijdens zo'n les ver re van schools toe. Op gepaste tij den wordt er eens een grapje gelan ceerd, wordt er eens vrolijk gela chenmaar het grootste gedeelte van de les wordt er in een gezellige sfeer met ernst gewerkt. Dat bleek ook tijdens de arbeid aan de verkeers- maquette (gemaakt door een vereni gingslid), waar de heer Mieras met een aantal van de 95 verkeersborden een voorrangsweg in elkaar zette. Het moet al gek lopen, willen deze vaders en moeders (evenals de 22 van de vorige cursus), niet allemaal slagen, volgende maand op het exa- Kinderen morgen voor het eerst weer naar school. De in het gesticht „De Kruis berg" te Doetinchem en in het huis van bewaring II te Scheveningen geïnterneerde Ambonezen, zyn gis teren in vrijheid gesteld. Zoals be kend zijn onder hen een twaalftal Ambonezen van het kamp te West- kapelle. Men zal zich herinneren, dat de minister van justitie zich enige tijd geleden genoodzaakt zag een aantal Ambonezen te interneren. Dit is ge schied in verband met hun invloed op de misdragingen van de groep (de P.N.M.S.), waartoe zij behoren. De laatste tijd is in de houding van deze groep een aanmerkelijke ver betering gekomen. Deze Ambonezen hebben thans allen de zgn. zelfver- zorgingsregeling aanvaard. Zij ver klaarden zich bereid arbeid te ver richten en hun kinderen naar school te zenden. Deze ontwikkeling heeft de minister aanleiding gegeven de geïnterneerden, die waren onderge bracht in „De Kruisberg" en het Huis van Bewaring II te Schevenin- Sen weer in vrijheid te doen stellen. ok de in enkele woonoorden ge- OP PLAATS, WAAR VITTANGI STRANDDE Deel Westerschelde wordt opnieuw in kaart gebracht De hydrografische dienst van de marine zal in de Westerschelde voor Vlissingen een grootscheeps onderzoek instellen op de plaats, waar het Zweedse ertstankschip „Vittangi" dagenlang aan de grond heeft gezeten. Het doel van dit on derzoek is om de Westerschelde daar ter plaatste opnieuw in kaart te brengen. Aan de werkzaam heden van de hydrografische dienst zal waarschijnlijk worden deelgenomen door de opneniings- vaartnigen „Zeefakkel" en „Hydro- graaf" uit Den Helder. Ongeveer half maart zal een aanvang worden gemaakt met dit onderzoek. Zoals bekend hebben duikers van de marine inmiddels reeds vastgesteld dat er op de plaats waar de „Vit tangi" lek stootte, inderdaad een wrak ligt. Het was voor de duikploeg van het marinevaartuig „Hercules" echter slechts mogelijk om tussen de ge tijden in ongeveer een half uur een onderzoek in te stellen beneden water. Niettemin heeft men ontdekt, dat op verschillende plaatsen stukken van een wrak boven het zand uit steken. troffen bijzondere maatregelen zijn in dit verband opgeheven. In Westkapelle is de bewaking rond het kamp zoals gisteren gemeld opgeheven. Het spe ciale detachement van de rijks politie is gehalveerd. Op het ogenblik wordt alleen nog gepa trouilleerd in de omgeving van het kamp en in het dorp, hetgeen nog wel enige dagen zal duren. Ruim 30 kinderen uit het Ambo- nezenwoonoord te Westkapelle zullen morgen donderdag weer naar school gaan. Advertentie 4-voudigecombinatie,een wetenschappelijk succes Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun- dig gebied is „synergismus". Hiermede wordi bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elkafzonderlijkal beroemd- werken tezamen nóg beier. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste mesg, wint die wordl beschermd door het bestanddeel (htleroj. VANDAAG Middelburg Electro: „La Strada" (18 Jaar), 1» en 21.15 uur. Schuttershof: Nieuw Nederlands To neelgezelschap voor Arb. kunstkring met „De vrouw met het rode haar", 20.00 uur. Vlissingen Alhambra: „Oase", (18 Jaar), 19 en 21 uur, Luxor- „Misdaad ln duplo", (18 Jaar), 20 uur. Goes Grand: „Agent der Apachen", (14 Jr.), 20 uur. Hotel „Centraal": Ledenvergadering Goese Oranjevereniging, 80.30 uur. Kruiningen Ned. herv. kerk: Uitvoe ring Apeldoorns heivormd kerkkoor, 19.15 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2