PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEVAAR KABINETSCRISIS IS GEWEKEN Geen deblokkeringsvoorwaarden Melkprijsmotie werd veranderd Ook op Borneo stellen militairen een revolutionaire raad in Hervormd Kloosterzande bouwt jeugdhuis in de pastorie Akkoord over bestedingsbeperking DE BILI VERWACHT... 200e jaargang - no. 61 DagtolsdultgAve van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJ unot-hoofd red.O. A. de Kok. tSTJSTtwTfr. ?,"7EÏ WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw. Losse nummert 10 oent. Woensdag 13 maart '57 ADVERTENTIEPRIJS Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. I regels) 21 oent p. regel met een minimum van L„Brieven of adres bureau v. d. blad' 23 cent meer. Giro no. 35»iee P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 60—60, tel. 2353 4 lijnen (b.g.g. 040 of 204)j Middelburg, Marlet 61, tel. 0M1| does. Lange Vorstatr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2226; Oostburg, Nleuwetreat 43. tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerllczee: N. u aat 24. tel. 2*. (Van onze parlementaire redacteur). De lucht is opgeklaard. De spanningen zi|n gewe- net durven dragen ken en het kabinet, waartegen een ontevreden Kamer verleden week dreigend te hoop liep, zit nog rustig In het zadel. Dat behoeft niet te verwonderen. Wel konden en kele fracties verleden week met beslistheid verklaren, dat de zestig miljoen gulden, die nodig zijn, nu de melkprijs niet met tien maar met zes cent per liter zal worden verhoogd, gevonden moeten worden door ver dere bezuinigingen in de sfeer van de Rijksoverheid en niet door belastingverhoging en wel kon minister Hof- stra een desbetreffende motie-Janssen onaanvaard baar verklaren en de kabinetskwestie stellen, maar wie zou de verantwoordelijkheid voor een aftreden van de regering en dus voor de formatie van een nieuw kabi- De praktijk heeft dinsdagmiddag bewezen, dat in derdaad een oplossing mogelijk was. De heer Janssen van de K.V.P. veranderde zijn motie zodanig, dat zij voor de regering geen onoverkomelijke bezwaren meer opleverde en de Kamer nam haar daarna aan met 91 tegen 48 stemmen. Tegen waren alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. De tweede motie, waarover de regering het onaan vaardbaar had uitgesproken, die van de heer Biewen- ga (a.r.) over de blokkering van de eigenaarslasten in de landbouw, verwierp de Kamer met 48 tegen 90 stemmen. Er vóór verklaarden zich de A.R., V.V.D., C.P.N., S.G.P., C.H. behalve de heren Tilanus en Die penhorst, benevens zeven K.V.P'ers. Prijsverhoging schoolmelk voorkomen Ook hieraan was het een en ander voorafgegaan. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. Mansholt, had namelijk verklaard, dat de regering bereid is de aan de deblokkering verbonden voorwaarden, waartegen de bezwa ren uit de kamer in hoofdzaak wa ren gericht, te laten vervallen. Dit wil dus zeggen, dat de gerichte be steding van de te deblokkeren gelden aan verbetering en vernieu wing van bedrijfsgebouwen in de landbouw niet meer geldt. De kamer nam de motie van de heer Roemers (p.v.d.a.), waarin ge vraagd werd een prijsverhoging van de schoolmelk te voorkomen door de verlening van een rijkssubsidie, zonder hoofdelijke stemming aan. Tenslotte verenigde de kamer zich bij zitten en opstaan met de motie van de heer Droesen (k.v.p.), waar in de kamer zich de vrijheid voorbe houdt om in de toekomst het vraag stuk van de netto-pacht opnieuw aan de orde te stellen, ongeacht de be slissingen, die nu genomen worden. Tegen bleken te zijn de Partij van de Arbeid, de C.P.N. en een deel van de C.H.U. Het kabinet kon ook deze motie ge laten over zich heen laten gaan, na dat minister Mansholt uitdrukkelijk had vastgesteld, dat de pacht in de toekomst wel weer aan de orde ge steld kan worden, maar dat de rege ring niet in het midden kan laten Inkomens In ons blad van gisteren gaven we enkele cijfers over de inkomens verdeling in 1952. Deze cijfers waren ontleend aan gegevens, welke het Centraal Bureau voor de Statis tiek vorig jaar publiceerde. Er valt daarover nog wel iets meer te zeg gen, maar eerst moeten we er nog even de nadruk op leggen, dat de door ons genoemde statistiekcijfers uitsluitend betrekking hadden op de groep personen met een hoger bruto inkomen dan 10.000.per jaar. Het gemiddelde cijfer van het inko men dezer personen geldt dus niet voor een gehele beroepsgroep, maar uitsluitend voor de bovenlaag van hun beroep. Dit moet men vooral ln het oog houden, wanneer men het inkomens- cijfer van de landbouwers be schouwt. Zij behoren tot de zelfstan dige bedrijfshoofden. In 1952 waren er in Nederland ruim 63.000 zelf standige bedrijfshoofden, die meer dan 10.000.per jaar verdienden. Het gemiddelde (bruto) inkomen van deze personen was bijna 20.000.per jaar, maar als men de landbouwers uit deze groep uit schift komt men tot de conclusie, .dat zij het slechts brachten tot een gemiddeld inkomen van ruim 15.000.per jaar (gisteren werd abusievelijk 14.000.vermeld). En nu komt het opmerkelijke: zij hadden van de diverse uitgesplitste groepen bedrijfshoofden het laagste gemiddelde! Zij bleven ook met hun gemiddelde achter bij de groep „em ploye's", dat zijn personen, die in een niet-ambtelijke dienstbetrekking werken. Er waren ruim 23.000 em- ployé's met een hoger bruto-loon dan 10.000 per jaar en hun gemiddelde loon beliep 16.000.Overigens bleven de ambtenaren in 1952 het verst achter, want slechts 3100 amb tenaren in algemene dienst kwamen boven de 10 000.per jaar en hun gemiddelde beliep niet meer dan 14.000.—. Omdat we het nu toch over hoge inkomens hebben, is het wel aardig ook iets mede te delen over de allerhoogste inkomens. Wij ontlenen die gegevens aan een publi- katie van de heer J. B. Booij in De Verzekeringsbode. De heer Booij maakte namelijk een analyse van de hierboven reeds genoemde inkomen statistiek 1952. In de inkomensklasse van 50.000en meer zijn de directeu ren van N.V.'s, coöperaties enz. het sterkst vertegenwoordigd, n.l. met 15 Daarna volgen de zelfstandi ge bedrijfshoofden, die voorzover zij niet in de sectoren nijverheid, land bouw en verkeer, maar in de overi ge takken van het bedrijfsleven werkzaam zijn, met 12 in de hoogste inkomensklasse voorkomen. Slechts 1 van de zelfstandige landbouwers blijkt een inkomen van 50.000.of meer te hebben. Vermeldenswaard is ten slotte nog, dat 1472 van de bij het onder zoek betrokken personen een inko men genoten, dat 100.000.en meer bedroeg. Daartoe behoren 611 zelfstandige bedrijfshoofden (259 in de sector handel, 244 in de sector nijverheid, 55 in de sector verkeer (Vervolg op pag, 3) wat de minimumprijs is bij de mini mum grondrente. Men zou dan name lijk in een pachtspiraal terechtkomen. Crisis vermeden Het is mogelijk om thans propa gandistische leuzen aan te heffen als: „de kamer of de K.V.P. haalt bak zeil" en „De regering gaat overstag", doch men zou daarmede miskennen, zo komt 't ons voor, de ernst van de geslaagde poging aan weerskanten om tot een vergelijk te komen en 'n kabinetscrisis te vermijden. Wat de motle-Biewenga over de blokkering betreft, was het ongetwij feld de regering, die de kamer een groot eind tegemoet kwam. Zij liet immers de aan de deblokkering ver bonden voorwaarden vallen. Dat was voor de fractieleider van de K.V.P., professor Romme, aanleiding om in een stemmotivering te kennen te ge ven, dat de K.V.P. na de toezegging van minister Mansholt geen behoefte meer aan de motie had en dus tegen zou stemmen. Bij de motie-Janssen was het de voorsteller zelf, die de regering de helpende hand toestak. Hij voegde namelijk aan de motie, die bleef uit spreken, dat de 60 miljoen voor de handhaving van het subsidie op con- sumptiemelk opgevangen behoort te (Vervolg op pagina 3). Suezkanaal op 10 april open Het Suezkanaal zal op 10 april weer open zUn voor schepen tot 10.000 ton, aldus een aankondiging van generaal Wheeler, het hoofd van de bergings- ploeg der Verenigde Naties in Egypte. Naar z(jn zeggen zal dan het gehele oprulmlngswerk in het kanaal gedaan zjjn. De werkz.aamheden aan de „Ed gar Bonnet" zullen drie weken ln beslag nemen. Admiraal Byrd overleden Admiraal Richard Byrd, de man die het eerst over de noord- en zuid pool heeft gevlogen, Is maandag ln de ouderdom van 68 Jaar te Boston over leden. In 1926 maakte Byrd een verken ningsvlucht over de noordpool, het jaar daarop vloog h(J met nog twee vliegers over de Atlantische Oceaan. Zjjn eerste vlucht over de zuidpool ge schiedde in 1928. Ook in 1947 en 1956 maakte Byrd vluchten boven de zuidpool. Byrds karterlngsexpeditie in 1947 heeft het mogelijk gemaakt, dat de Verenigde Staten tenminste een derde van het zuidpoolgebied voor zich heb ben opgeëist. Reeds herhaalde malen hebben de •pro-Egyptische demonstraties in het gebied van Gaza een zeer dreigend karakter aangenomen. Kort na de aankomst ran generaal Edson Burns, opperbevelhebber van het po- htiéleger in het V.N.-hoofdkwartier te Gaza, werd daar door een grote menigte, waaronder veel kinderen, een wilde demonstratie gehouden, waarbij schreeuwend werd geëist Gaza en omgeving weer onder Egyp tisch beheer te stellen. Toen de hartstochten te fel opvlamden en de menigte teveel opdrong, dreven leden van het Deens-Noorse bataljon dat hier is gelegerd, de demonstranten terug, waarbij zij zelfs schoten in de lucht moesten lossen. De foto's la ten dat zien. PRESIDENTIËLE CONCEPTIE VAN DE BAAN Soekarno wenst na reorganisatie van het Indonesische kabinet Volgens dinsdag in Djakarta ontvangen berichten, heeft Borneo het grootste eiland van de Indo nesische archipel zich aangeslo ten bij Midden- en Znid-Sumatra en Oost-Indonesië in hun uitdaging van de centrale regering. De waarnemend militair com mandant van Borneo, luitenant kolonel Hasan Basry, maakte in Bandjermasin, de hoofdstad van Borneo, bekend dat een „revolu tionaire raad" is ingesteld, die het bestuur in de drie provincies van het eiland heeft overgenomen. De centrale regering oefent thans alleen nog maar op Java haar gezag uit. President Soekarno heeft dins dag verklaard, dat hij instemt met integrale reorganisatie van het ka binet van premier Ali Sastroamid- jojo. De president legde zijn verklaring Pension te Ede door vlammen verwoest Een felle brand heeft gisteren te gen het middaguur het pension „Vredenburg" aan de Vijverlaan te Epe vernield. Het werd bewoond door zeven Ambonese gezinnen, te zamen 21 personen tellende, en door het gezin van de eigenaar, de heer J. Pennarts. De brand die was ont staan door een der kachels op de bovenverdieping, breidde zich snel uit. De brandweer van Epe, geas sisteerd door die van Vaassen en Heerde, kon niet voorkomen, dat de bovenverdieping van het huis met vrijwel de gehele inboedel verloren ging. Beneden richtten instortingen en bluswater grote schade aan, doch hier kon de inboedel grotendeels worden gered. KLEINE GEMEENTE MET GROTE PLANNEN Ook interieur middeleeuws kerkje zou vernieuwd moeten worden Het fraaie, middeleeuwse kerkje van de hervormde gemeente van Honte- nisse, dat in Kloosterzande staat. Het uit de 12de eeuw daterende gebouw ioerd in de jaren 1922 tot 192lt gron dig gerestaureerd. Thans leeft bij de kerkelijke gemeente de wens, ook het interieur te vernieuwen. (Foto P.Z.C.) De kleine gemeenschap van Nederlands hervormden in de gemeente Hontenisse, die een fraai kerkje in Kloosterzande bezit is voornemens de pastorie gedeeltelijk te verbouwen tot een jeugdhuis. De 240 doopleden tellende gemeente, die verspreid woont over zeven rooms-katholieke pa rochies in het noord-ooosten van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft grote behoefte aan een vergader- en ontspanningslokaal. Met de verbouw van de pastorie is een bedrag van ruim 8000 gemoeid, waarvan de helft 4000) verkregen wordt uit de zg. „comraissarissenpot" van het rampenfonds. De andere 4000 zullen de gemeenteleden gezamenlijk moeten bijeen vrengen. Om dat te verwezenlijken, heeft men 't plan opgevat een verloting te hou den, waarbij alle hervormde gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen worden ingeschakeld. Op die manier hoopt men het benodigde bedrag bijeen te krijgen. Ds. K. Verbeek, Ned. hervormd pre dikant te Kloosterzande, de presi dent-kerkvoogd, de heer Jac. de Fey- ter en de secretaris-kerkvoogd, de heer L. C. van Duivenbode, waren het er allang over eens, dat er „iets" ge daan moest worden. Van heinde en verre komen de parochianen 's zon dags naar de kerk en na afloop van de dienst bestaat er praktisch nooit gelegenheid om eens gezellig met elk aar na te praten. Vooral voor de klei ne hervormde gemeenschap in de ge meente Hontenisse, die zich uitstrekt over zeven dorpen, acht ds. Verbeek een nauw contact van het grootste belang. Reeds lang bestonden er plannen om 'n jeugdgebouw te stich ten, dat zowel voor de jeugd als voor de ouderen in een grote behoefte zou voorzien. af, toen hy een delegatie van de kleine Isiamietische regeringspar tij P.S.I.I. ontving. De president zei, dat integrale reorganisatie kan worden uitge voerd, indien het kabinet zelf in staat is dit te doen. In politieke kringen te Djakarta was men verrast over deze-Verkla ring van president Soekarno. Toen de vijf overgebleven rege ringspartijen vorige maand de pre sident bezochten om zijn bijstand te vragen voor een volledige reor ganisatie van het kabinet zei hy, dat de vraagstukken, waarvoor het land geplaatst was, niet over wonnen zouden kunnen worden door reorganisatie van het kabi net. Enkele dagen later maakte hij zijn plan bekend voor een nieuwe regeringsstructuur, die voorziet in de vorming van een kabinet van alle partijen, waaronder ook de communisten. Tijdens een in Makassar, de hoofd stad van Oost-Indonesië, gehouden massabijeenkomst heeft luitenant kolonel Saleh Lahade. een der voor naamste medewerkers van kolonel Soemoel, een felle aanval gedaan op de centrale regering in Djakarta. Hij noemde „Djakarta'^ verantwoordelijk voor de obstructie van het herstel van de veiligheid in Oost-Indonesië en voor de stagnatie bjj de opbouw. Andere sprekers op deze bijeenkomst, die door naar schatting 100.000 men sen werd bijgewoond, leverden kritiek op de plannen van Soekarno om de communisten aan regering en natio nale raad te laten deelnemen. ..Ons land zal in verval raken, als wij het presidentiële plan aannemen", aldus een van deze sprekers. De bijeenkomst nam een resolutie aan. waarin herstel van de „twee-een heid SoekarnoHatta" wordt geëist. Het Indonesische leger en de natio nalistische part yen zullen president Soekarno verzoeken de staat \an oor log en beleg af te kondigen teneinde het verval van de Indonesische natie tegen te gaan. Dit werd gisteravond door gezaghebbende kringen te Dja karta meegedeeld. Soekarno zal „waarschijnlijk" op dit verzoek Ingaan, aldus deze krin gen. daar zün oproep tot Invoering van de „geleide democratie" en het herstel van de eenheid wel als mislukt zijn te beschouwen. Toen hekend werd, dat de her vormden in Hontenisse in aanmer king zouden komen voor een be drag uit de zogenaamde „commis- sarissenpot" van het rampen fonds, stond men plotseling enige stappen dichter bij realisering van de plannen. Inmiddels heeft archi tect J. Hennink uit Sas van Gent een plan voor de verbouwing van de pastorie opgesteld. Eenmaal zo ver, was het organiseren van een verloting, die op 13 april wordt fehouden, spoedig een vaststaand eit. Voor deze verloting zijn fraaie prij zen bijeengebracht en de algemene verwachting is dan ook. dat de netto opbrengst wel een 3000.zal be lopen. Met dit bedrag en met de gel- Vervolg op pag. 5) KANS OP ZEEWIND. Droog en zonnig weer maar ln de ochtend plaatselijk mist. Aanvanke lijk zwakke tot matige zuidoostelijke wind, maar ln de middag kans op In vallen van zeewind, gepaard gaande met enige daling van temperatuur, vooral in de kustprovincies. ZON EN MAAN 14 maart Zon op 6.59 onder 18.44 Maan op 17.02 onder 5.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1