PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAKT EGYPTE ZAL GAZA DIRECT OVERNEMEN Verenigde Naties „overrompeld" Eis tegen De Braai: tien jaar gevangenis „Overwintering" van caissons in Oosterschelde wellicht onnodig BILT Nassers regering maakte bekend: VERKEER EISTE ZES DODEN EN VIER ZWAAR GEWONDEN Egypte geeft toestemming DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 60 Dagbladultgave van <3e £lrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 maart 1957 ADVERTENTir.PKIJS 25 oent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal Urtef. Kleine advertentie» (max. I regel») cent p. regel met een minimum Brieven of adre» van bureau Giro ne 259 blad' 25 cent meer. j P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58—60, tel, 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes. Lang# Vorstatr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228; Oo»tburg, Nleuw#traat 42. tel. 20; Terneuzen. Brou werlj»tr. 2; Zterlkzee: N. Bogerd.traat 24. iel. 2*. De Egyptische regering heeft er maandag bij Dag Hammarskjöld tegen geprotesteerd dat het interna tionale politieleger van de V.N. „zijn bevoegdheden overschrijdt" in de strook van Gaza en op de bevol king van het gebied het vuur heeft geopend. Zij heeft een gouverneur benoemd, die het bestuur in de strook van Gaza onmiddellijk moet overnemen. De Egyptische regering heeft onmiddellijk na een conferentie van Nasser met zijn medewerkers bevelen Ralph Bunche verzekert: V.N.-leger zal niet buiten zijn opdracht gaan Kolonel Abdel Kader Hatem, het hoofd van de Egyptische voorlichtings dienst heeft de regerlngsplannen bekendgemaakt, nadat president Nasser maandag twee uur met z(jn voornaamste assistenten had geconfereerd. Hatem voegde hieraan toe dat Egypte akkoord is gegaan met het verblijf van het internationale politieleger in de strook van Gaza echter met in achtneming van de beperkingen, vastgesteld door de Ver. Naties dat wil zeggen de wapenstilstand af te dwingen en de terugtrekking van de v(jan- deiyke strijdkrachten de Israëlische dus tot de bestandslinies te volgen. „Egypte zal echter niet toestaan dat het politieleger andere dan genoemde functies verricht", aldus Hatem. Wachtposten van het politieleger vuurden zondag over de hoofden van demonstranten, die trachtten het hoofdkwartier van de V.N.-troepen in Gaza binnen te dringen. Grote groe pen demonstranten probeerden de toe gang tot het hoofdkwartier te force ren, maar vielen het niet aan. Volgens Inkomens De K. L. M.-piloten staan bekend als eenvoudige, stoere mannen, die de naam van deze maat schappij en van Nederland hoog hou den over de gehele wereld. Dat ze voor hun werk goed betaald worden ligt voor de hand. Ze worden zelfs naar Nederlandse begrippen zéér goed betaald, want ze beginnen op 'n salaris van 7200 per jaar en kun nen opklimmen tot f 34.000 per jaar voor vliegers van de hoogste catego rie. Toch is een deel van de vliegers on tevreden, omdat in Frankrijk, België, de Verenigde Staten en nog enkele landen de vliegers beduidend beter worden betaald. Dus y'veren de K.L.M.-piloten voor hogere betaling. Dat is hun goed recht en dat moeten ze dan maar met de K.L.M.-directie zien te vinden. ngetwijfeld zullen er mensen zijn, I 1 die met enige verbazing en zelfs met lichte jaloezie kennisnemen van het .hoge bedrag, dat de K.L.M.- piloten verdienen. Moge dat voor deze naijverigen een aansporing zijn om ook te streven naar een functie met een hoog sala ris! Er zijn vrij veel redelyk gehono reerde functies in Nederland. Vori ge week werd bekend, dat de zeven Amsterdamse wethouders hun salaris op 20.000 per jaar gebracht willen zien. Dat is een mooi salaris en ze zullen dat salaris wel krijgen ook! Onze ministers verdienen 41.000 per jaar en onze hoogleraren komen ruw getaxeerd op ruim 20.000 per jaar, hetgeen niet onaantrekkelijk is. Er zijn statistieken van de inko mens in Nederland, maar he laas plegen die pas laat te ver schijnen Daardoor hebben we op dit ogenblik alleen de statistiek van 1952 Dij de hand (uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek). Nu was 1952 geen topjaar. Nadien zijn de salarissen en andere inkomens aanzienlijk gestegen. Toch waren er in 1952 totaal 63.000 zelfstandige bedrrjfshoofden in Ne derland. die gemiddeld 'n (onzuiver) inkomen hadden van bijna 20.000, de vrije beroepen brachten het tot "n gemiddelde van 22.000. Bijna twaalfduizend directeuren van N.V.'s kwamen op een gemiddeld inkomen van 39.000. Het gemiddelde inkomen van de landbouwers lag in 1952 op rond 14.000. Het aantal personen, dat in 1952 een inkomen had van meer dan 10.000 per jaar maakte toen 3 van het aantal belastingplichtigen uit. Het behoeft geen betoog, dat thans dit cijfer veel hoger ligt. Wij geven deze getallen om aan te tonen, dat de ruim 500 K. L. M.-vliegers maar een heel klein groepje vormen van de beter- gehonoreerde bevolkingsklasse in Nederland en dat ze binnen die groep geen positie innemen, waarover men grotelijks verbaasd zou moeten zijn. Ze hebben het goed, maar er zijn duizenden mensen in Nederland, die het even goed of beter hebben!! Trekt men een vergelijking met 't buitenland, dan valt het ook voor de vliegers op. hoe laag het Nederlandse salarispeil is. De Franse piloten ontvangen in hun land ruim de helft meer en de Belgische piloten een kwart meer dan de Nederlanders!! Vandaar vermoedelijk de ontevre denheid in de kring van de K. L. M.- piloten, die dagelijks constateren hoe hun collega's in het buitenland voor hetzelfde werk een belangrijk beter loon ontvangen! Egyptische persberichten werd een Palestijnse jongeman neergeschoten en gewond toen hij trachtte de vlag van de V.N. te vervangen door de Egyptische. Generaal Burns, de bevel hebben van de V.N.-troepen. was zon- in Gaza toen het incident voor- da< vieL Het hoofdkwartier van de troepen der Verenigde Naties in Gaza heeft maandag ontkend, dat de V.N.-troe pen op Burgers geschoten hebben en dat er by de betogingen van zondag slachtoffers gevallen zijn. Ook sprak het hoofdkwartier berichten tegen volgens welke de plaatselijke autori teiten niet met het V.N.-leger willen samenwerken. Dr. Ralph Bunche. onder-secreta ris van de Ver. Naties, verklaarde gegeven voor het overnemen van hef bestuur. De Syrische premier Sabri el Assali heeft maandag in Damascus verklaard, dat Syrië „het Egyptische standpunt, dat Gaza aan Egypte teruggegeven moet worden, volledig steunt". Op vragen van verslagge vers inzake de toekomst van de strook van Gaza ant woordde hif: „Wij hebben ons op alle mogelijke ge beurtenissen voorbereid". maandag in Gaza, dat „de troepen der Ver. Naties niet van plan zijn de strook van Gaza, te internationalise ren". Volgens een V.N.-woordvoerder heeft Bunche voorts verklaard, dat de „taak van het politieleger duidelijk omschreven is in de resoluties van de algemene vergadering en dat het le ger niet buiten zijn opdracht zal gaan". Het voornaamste doel van de politietroepen in de huidige faze is het herstel vaj 1, aldus Bu De Egyptische mededeling, dat Egypte het bestuur over de strook van Gaza onmiddellijk overneemt, heeft opzien gebaard in buiten landse diplomatieke kringen en kringen van de Verenigde Naties in Cairo. Deze kringen hadden wel een of andere Egyptische reactie ver wacht op het incident dat zondag in Gaza voorviel maar werden „overrompeld" door de Egyptische verklaring. De Israëlische plattelandsbevolking langs de Iandstrook van Gaza heeft de Israëlische regering om bescher ming door militairen gevraagd tegen verdere aanvallen van Egyptische zelfmoordcommando's. Niet alleen onder de bevolking, ook In officiële kringen sprak men zijn ongerustheid uit over de snelheid, waarmee de over vallen der „Fedayeen" hervat zyn nu de Israëlische troepen uit de Iand strook van Gaza zijn teruggetrokken. Jacht op dronken automobilist Een dronken automobilist, de 32- jarige D. B. heeft in de nacht van zondag op maandag te Amsterdam de 29-jarige serveerster mej. M, L, P., die hem op de fiets tegemoet kwam, aangereden. Het slachtoffer, dat zwaar gewond werd, is in het Binnengasthuis overleden. De dron ken chauffeur reed in razende vaart door, maar het gelukte aan een ra diowagen van de politie en een ande re automobilist, die aan de jacht deelnamen, de dronken woesteling te doen stoppen. B. is in arrest gesteld. In de nacht van zondag op maan dag is onder Soesterberg een perso nenauto, bestuurd door de heer L. uit Huis ter Heide, door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De heer L. werd b(j de bot sing op slag gedood. De mede-inzit tenden, zijn echtgenote, een vriend en diens vrouw, de heer en mevr. H. uit Apeldoorn, werden zwaar gewond. Op de foto ziet men een stoomketel van een karretje, waarop kastanjes gepoft worden. Zmvel de herkomst van het karretje als de plaats waar de fotograaf dit plaatje maakte, la ten geen twijfel. In het mooi ge poetste koper reflecteert de Eiffello- ren en een stuk van de Panjse Sei- nekade, terwijl erboven het beroem de Brusselse manneke troont. In Franeker is maandag de 10-ja- rige J. W. M. van een aan een trac tor gekoppelde wagen gevallen. De jongen kwam onder één der wielen terecht en werd gedood. Bij het oversteken van een weg op het Hoogoven terrein te IJmuiden is maandagmiddag de 41-jarige uitvoer der J. van D. uit Velsen onder een achteruitrijdende auto gekomen. De man overleed ter plaatse. Bij een botsing tussen twee brom fietsen is maandagmorgen te Utrecht één der berijders, de 47-jarige A. v. d. H. uit Amersfoort om het leven gekomen. In Den Haag zyn maandagavond twee auto's met grote snelheid tegen elkaar gebotst, tengevolge waarvan twee inzittenden ernstig werden ge wond en één gedood. De toestand van een van de gewonden is levens gevaarlijk. Een kleine 3500 huizen wer den vernield en daardoor bijna 10.000 mensen dakloos ge maakt toen de oostkust van Griekenland werd geteisterd door hevige aardbevingen. Het gebied, dat thans werd getrof feu, leed ook tijdens de aard bevingen van 1953 en 195J, ernstige schade. Een beeld van cle verwoestingen in hel kleine havenstadje Volos aan de Egeische Zee. Berging van sleepboot „Edgar Bonnet" De Egyptische regering heeft gene raal Raymond Wheeler, die het toe zicht heeft op de bergingswerkzaam heden in het Suezkanaal, toestem ming gegeven voor het lichten van het wrak van de sleepboot „Edgar Bon net". het laatste obstakel voor de scheepvaart ln het kanaal. Dit is maandagavond officieel In Cairo be kendgemaakt. John Hare: Brits leger wordt drastisch hervormd De Britse minister van oorlog, John Hare, heeft maandag het Lager huis medegedeeld, dat men bezig is het leger „drastisch" te hervormen teneinde zijn structuur voor de ko mende generatie vast te stellen. Te gen 1 april aanstaande zal het leger 370.000 officieren en manschappen omvatten, 33.000 man minder dan 'n jaar geleden. Er worden bovendien plannen gemaakt om het leger dit jaar verder in te krimpen, maar de minister kon hierover nog geen cij fers noemen. Minister Hare opende het debat over een voorlopige begroting voor liet leger voor de eerste vijf maan den van het belastingjaar, dat op 1 april begint. De uitgaven voor deze Jieriode worden geschat op 210 mil- oen pond (ongeveer 2,23 miljard gul den). Tegen april 1959 zal het leger over meer dan 70.000 voertuigen, 250.000 ton munitie en meer dan 120.000 ton geniemateriaal beschikken, aldus Ha re. De hervorming van het leger zal leiden tot vermindering van het aan tal depots en bases. Gezien de ont wikkeling van de moderne bewape ning zijn grote opslagplaatsen van wapens en materieel uit de tijd. Het leger van de toekomst moet voorra den bij de hand hebben, zonder dat deze over lange afstanden moeten worden aangevoerd. Vliegverbod voor Fireflies is opgeheven Het tijdelijk vliegverbod voor Fi refly'"-lesvliegtuigen van de marine luchtvaartdienst is thans opgeheven. Het was ingesteld naar aanleiding van twee ongelukken met vliegtuigen van dit type. n.l. een bij Scheveningen en een bij Den Deil. Over de resultaten van het onder zoek naar de oorzaak van de onge vallen kon men ons niets mededelen. „Alibi dekte niet al zijn daden" Op de zitting van het Landge- recht te Madjalengka (West-Java) heeft de officier van justitie maan dag tien jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëist in de zaak tegen de Nederlander H. de Braai. (De heer De Braai werd op 3 januari 1954 te Bandoeng gear resteerd). De officier van justitie bracht in herinnering, dat De Braai beschuldigd wordt van primair opzettelijke hulp en steunverlening aan de vijand m tijd van oorlog, secundair het lid maatschap van een subversieve orga nisatie. De officier van justitie achtte de primaire tenlastelegging bewezen. In net bijzonder bewezen oordeelde hij, dat De Braai gedurende de pe- Russisch voorstel voor Midden-Oosten verworpen De diplomatieke vertegenwoordi gers van Engeland, Frankryk en de Ver. Staten hebben maandag ln Mos kou de antwoorden van hun regerin gen op de Sowjet-voorstellen inzake het Midden-Oosten overhandigd. De Sowjet-voorstellen worden in die no ta's verworpen. De voorstellen waren door de in middels afgetreden Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Siepilow, op 11 februari aan de westelijke Grote Drie toegezonden. De Sowjet-minis ter stelde ontruiming van alle mili taire bases van vreemde mogendhe den in het Midden-Oosten voor, als mede terugtrekking van alle vreem de troepen. IN I9S7 OOSTERSCHELDE DICHT Maar dan moet 45 miljoen m3 zand in 1 jaar worden gespoten RIJKSWATERSTAAT ONDERZOEKT thans of het mogelijk is om b(j de afsluiting van de Oosterschelde het plaatsen van de grote doorlaatcais- sons en het spulten van het d(jkiichaam ln één jaar te doen geschieden. Zoals bekend was aanvankelijk het plan om éérst de doorlaatcaissons te plaatsen en deze met open kleppen te laten overwinteren, om pas het jaar daarop tot sluiting over te gaan en tevens de dyk er over heen te bouwen. Wanneer men evenwel deze werkzaamheden in één jaar kan combineren dus zonder overwintering dan kan men 20 op de caissons besparen, hetgeen uiteraard een groot financieel voordeel Is. Er wordt thans onderzocht of ck-ze I kiezen van een tracé, dat niet al te snelle methode technisch uitvoerbaar ver verwijderd is van 'de platen, waar ook op andere gronden te verkiezen, het zand vandaan moet komen' is. De grote moeilijkheid h;erbij zal zijn het transport van het zand: in vrij korte tijd moet name'ijk niet min der dan 45 miljoen kubieke meter zand in het dïjklichaam worden ge spoten. De zandaanvoer zal uiet per bak kunnen geschieden, doch het zand zal rechtstreeks van de zandplaat naar de dijk moeten worden gepompt. Dit stelt de rijkswaterstaat voor vele problemen, terwijl bovendien het tra cé van de afsluitdijk mede afhanke lijk is van de methode, d e uiteindelijk zal worden gekozen Immers, het transport van het zand rechtstreeks zonder inschakeling van bakken van plaat naar dijk dwingt tot het Het ligt in de bedoeling om in de Oosterscheldedam drie sluitgaten te projecteren, die met doorlaat caissons gevaarten met een lengte van 45 meter en een breedte van 20 meter zullen worden ge sloten. De duur van de werkzaamheden aan de Oosterscheldedam zullen naar ruwe schatting ongeveer achttien jaren in beslag nemen nameljjk vyf a zes jaar voor de voorbereidingen en circa twaalf jaar voor de uitvoering, zodat wellicht omstreeks 1975 de af sluiting van deze grote zee-arm een feit kan zyn. De technici van de rijks waterstaat hopen, dat zij dan reeds waardevolle ervaring hebben dank zy het sluiten van het Brouwershavense Gat, dat zij dus vóór de Oosterschelde willen sluiten. Dit vertelde de hoofdingenieur-di recteur van de Deltadienst-Zuid ir. H. A. C. M. Dibbits maandagavond tij dens een bijeenkomst van de Bond van middelbare en hogere technische amb tenaren, technische contactkring Zee land. die te Middelburg onder voorzit terschap van de heer J. A. Mol werd gehouden. Ir. Dibbits sprak over allerlei aspecten van het Deltaplan, waar bij hij met name ook aandacht schonk aan allerlei maatschappelij ke problemen. Daarbij stelde hij, dat niet alleen de veiligheid de af sluiting van de zeegaten noodza kelijk maakt doch ook de na-oor- logse ontwikkeling van West- Europa. Nederland vormt de poort van de smidse, die thans door West-Europa en vooral door West- Duitsland wordt gevormd. „Wij maken een stormachtige ontwik keling mee. die in de toekomst op de juiste wijze moet worden opge vangen. Dat kan echter alleen, wanneer de zeegaten worden afge sloten". Vervolgens behandelde ir. Dibbits een aantal technische problemen, waarbij hy wees op de noodzakelijk heid van research-werk op het gebied van de civiele techniek. Hij stipte in dit verband de proefnemingen aan rlode medio 1952 tot begin 1953 in het Madjalengkatse met benden op trok. Bewezen is, aldus de officier, dat De Braai deelnam aan drie gevechten van Kartosoewirio van de Daroel Is lam tegen de T.N.I. (Indonesische le ger) en eveneens, dat hij anderszins Kartosoewirio in diens subversieve activiteiten bijstond. Niet bewezen achtte hij, da* De Braai ten behoeve van de bender. brieven zou hebben ge tikt of ander voorlichtingswerk zou hebben verricht. De officier van justitie was van oordeel, dat de confrontaties, waarbij De Braai door de ver schillende getuigen h charge her kend werd. voldoende waarborg boden. Het zou uitgesloten zijn, dat de verklaringen van de getui gen a charge hun tevoren door de politie zouden zijn ingeprent. Op- bewezen door de zelf, zonder hiervoor no- zet achtte hij materiële handeling dat enig extra bewijs dig zou zijn. Met betrekking tot het motief, dat De Braai tot deze handelingen zou hebben bewogen, zei hij, dat De Braai door de getuige Baden bij de politie werd aangegeven als lid van de sub versieve Nederlands-Indische Gueril- la-organisatie of A.P.R.A.. zodat hij bewezen achtte, dat De Braai het mo tief zou hebben gehad aan subversie ve acties mee te doen, ongeacht in welk verband. Met betrekking tot de verklaring van de zes getuigen h décharge be toogde de djaksa, dat deze De Braai wel een alibi verschaften, doch dat zij niet al zijn doen en laten dekten, terwijl het bovendien algemeen be kend in. hoe gemakkelijk bendeleden zich van en naar de stad kunnen be- geven. Hij zei dat dit voor beklaagde als chauffeur nog gemakkelijker moet zijn geweest. Bij de strafmaat overwoog hij in zijn requisitoir, dat De Braai een lei dinggevende functie bekleedde, wes halve hem een zware straf diende te worden opgelegd. Volgens de research-afde'.lng van N. B.C. waren er op 1 Januari J.l. In de Ver enigde Staten 251 televisiestations, die ln kleuren konden uitzenden. Daarvan wa ren 136 stations aangesloten op het net van de N.B.C.. dat in Januari ln het totaal gedurende 54 uur en negen minu. ten ln kleuren uitzond. met plastic, nylon, met golfmeters, Decca-systemen zinkstukken van rietmatten enz. Óok wijdde hij enkele woorden aan de ontzilting. de chloor- afvoer via de Ryn, waarna hij in het bi;zonder stilstond bij de belangrijke taak, die de lokaliteit in het Deltage bied heeft. Als acuut voorbeeld van dit laatste noemde ir. Dibbits Veere. waar thans belangrijke beslissingen voor de toekomst genomen moeten worden. Na de causerie verduidelijkt met vele lichtbeelden waren er nog vele vragen. Bij de beantwoording ver klaarde ir. Dibbits nog nader in gaande op de taak van het provinciaal bestuur dat het gewestelijk be stuur van Zeeland naar zijn mening een grote activiteit ontplooit. AANHOU Droog weer met weinig bewolking Zwakke tot matige, af en toe vry krachtige zuidoostelijke wind. In de middag ongeveer dezelfde tempera turen als gistermiddag. ZON EN MAAN 13 maart Zon op 7.02 onder 18.42 Maan op 15.38 onder 5.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1