Militaire oorlogsslachtoffers uit Zeeland hielden reünie LEZERS SCHRIJVEN DAM PO STUPMEY man VAKONDERWIJS VISSERIJ IN ZEELAND NODIG TONEEL- EN MUZIEKCONCOURS VAN DE L.J.G. IN GOES Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 MAART 1957 TEVREDEN OVER PENSIOENREGELING Commissaris der koningin reikte aantal bondsmedailles uit TUdens ile janrlUk.se reünie der Zeeuwse afdeling van de Bond van Neder- kindse Militaire Oorlogsslachtoffers, zaterdag in het ,,Slot Ostende" te Goes, is inet grote voldoening gewuagd van het resultaat, om rechtsgrond te krjj- gen voor de pensioenen. Op 1 januari J.l. is dit doel bereikt, toen een nieuwe pensioenregeling van kracht werd, waardoor de Invaliden, zowel als de we duwen van do oorlogsslachtoffers, een beter verzekerde toekomst tegemoet gaan. Een heuglUke gebeurtenis was het verder, toen de commissaris van de koningin In onze provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in zUn functie van erevoorzitter van de Zeeuwse bond 's morgens aan een dertiental le den de medaille voor het .tienjarig lidmaatschap uitreikte. „Het was een mooi en moeilUk moment en het moet mjj van het hart, dat Ik diep met U meevoel en -leef", zo zei de commissaris later op de middag In zUn toespraak. Hierbij herinnerde hij tevens aan de onthulling van het nationaal monu ment op ae Dam te Amsterdam en bracht daarbij hulde aan mevrouw Franke voor de voortreffelijke leiding van de Zeeuwse delegatie by die plech tigheid. Omdat alle leden bijzonder geïnte resseerd zijn bij de nieuwe pensioenre geling en het geheel een nogal inge wikkelde materie is, had het provin ciaal bestuur de secretaris van de Pensioen- en Sociale Commissie uit het hoofdbestuur, de heer P. W. Kroe zen. uitgenodigd. In een bijzonder dui delijk en soms humoristisch betoog besprak hij de gehele achtergrond en de vele toeslagen en percentages bij de pensioenen. De aanwezigen Kregen een goed inzicht in de normen, waar van men uitgaat en de bedragen, waarop ze recht hebben. Eerst behan delde ae heer Kroezen in zijn causerie de nieuwe regeling van het weduwen- pensioen, die de betrokkene een aan merkelijk hoger bedrag per week ver schaft dan de oude pensioenuitkering. Men heeft getracht voor iedere gepen sioneerde per 1 januari 1957 het pen sioen te doen stellen op het bedrag, dat hij naar zijn rang of stand zou hebben verkregen, indien het op die datum was ingegaan. Verder benan- delde spr. de A.O.W., waarover hij zich erg enthousiast betoonde. Alleen was de heer Kroezen teleurgesteld over de wet beperking overheidspen- sioenen. Met sprekende voorbeelden liet hij zien hoe de zaken er hierbij eigenlijk voorstaan. Woorden van dank en hulde bracht de heer Kroezen aan het hoofdbe stuur, dat de gecompliceerde pen sioenwetgeving heeft bestudeerd en krachtig voor verbetering heeft ge ijverd. Als geste van erkentelijkheid aan het hoofdbestuur wilde spreker daarom ook in Zeeland een leden- en donateurswerfactie ontketend zien. Keerpunt Ditzelfde had do voorzitter van de provinciale afdeling, de heer P. van Parée uit Axel. 's morgens in zijn openingswoord ook reeds naar voren gebracht. Nu het keerpunt In de pen sioensituatie is gekomen, wilde hij de activiteit van de afdeling waar over in 1956 ook niet te klagen was met hernieuwde moed verder ont- zijn gehoor nog attent op de jaarlijk se dag van de Wereld Veteranen Fe deratie, die in combinatie met de Bond van Oud-Strijders op 22 juni a- s. op de begraafplaats te Kapelle zal worden gehouden. Ook kwam de voorzitter met het voorstel de volgen de reünie op de laatste zaterdag van Advertentie [verkouden VAN De beide Vlissingse harmonieën mo gen zich sinds hort verheugen in een gloednieuw repetitielokaal. Zater 'dagmiddag, hebben de vrouwen van de leden zich niet onbetuigd gelalen. Zij brachten het geld bijeen voor de aankoop van een elektrische klok. welk geschenk zaterdag werd ont huld door de voorzitters van beide harmonieën. De voorzitter van St- EFFECT... februari te houden, daar men dan meer gelegenheid heeft, eventuele suggesties le opperen voor de alge mene ledenvergadering in Utrecnt. Tenslotte dankte de voorzitter de commissaris voor zijn bereidwillig heid, om zitting te nemen in het lan delijk B.N.M.O.-fonds. In zijn jaarverslag over 1956 deel de de secretaris, de neer M. de Dreu uit Goes, o.a. mede, dat de Zeeuwse afdeling momenteel 141 leden telt en 49 weduwen-leden. Het aantal dona teurs is 96. Over de sportbeoefening in onze firovincie kon de secretaris geen op- Imistische mededelingen doen. In dit verband wees de heer Kroezen op het belang van deze tak van lichamelijke ontwikkeling, waarin hij tevens een binding tussen de leden van de bond onderling zag. De medailles Aan de volgende personen reikte de commissaris der koningin de bonds medailles uit: de dames J. Westdijk Lechner te Goes, E. Leenknecnt Huissen te Terneuzcn. C. Bakker Bakker te Westenschouwen, S. de ValkKnult te Vlissingen, en J. Reij- erseHollemans. eveneens te Vlissin gen. Acht heren kregen deze onder scheiding op de borst gespeld, te we ten K. Flipse te Koudekerke. J. Fond- se te Zierikzee, P. Glas te Kapelle, J. Gijzel te Kruiningen, J. Marcusse te St.-Laurens, Th. Sey te Terneuzep, A. de Smit te Hulst en J. van Velthoven te Zierikzee. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat het huidige bestuur ook zitting zal hebben in het komende jaar. Na het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bij elkaar. Hongaren uit Zierikzee naar Canada vertrokken. Hedenmorgen (maandag) ih roegte zijn veertig Hongare ierikzee vertrokken met be alle [ongaren uit iet bestem ming Canada. Om half zes vanmor- §en is men, vergezeld van vele goe- e wensen, in de autobussen gestapt met bestemming Rotterdam. Men hoopt tegen tien uur in de havenstad te arriveren. Omstreeks drie uur zal de groep zich inschepen op de „Zui derkruis". Gisteravond heeft men op bescheiden wijze het vertrek gevierd en heeft men afscheid genomen van vrienden en bekenden. S.G.P. in Goes bijeen. Onder leiding van burgemeester D. Kodde van Zoutelande kwamen zaterdagmiddag in „De Landbouw" te Goes de Zeeuwse gemeentesecre tarissen en gemeenteraadsleden, die lid zijn van de Staatkundig Gere formeerde Partij, bij elkaar. De heer J. Verhage hield een in leiding over de concentratie van pol ders en waterschappen. In zijn cau serie kwam ook de samenvoeging van gemeenten ter sprake. Op een en ander volgde een geanimeerde dis cussie. TOT Ook achter de schermen van het amateurtoneel wordt nogal eens ge worsteld met technische problemen, waar het publiek zo over het alge meen geen weet van heeft Dat on dervond, nog onlangs de C.J.M.V. in Bieselinge, die Verdronken Land" over het voetlicht bracht, 't Ging allemaal uitstekend naar wens en zelfs had men het voor elkaar gekre gen om een i» het stuk voorkomende ontploffing natuurgetrouw na te bootsen. De ijverige amateurs deden dat met behulp van een raam. ivaar de regisseur behoedzaam een klap te- gen moest geven, Bij de generale was gebleken, dat het effect alles zins bevredigend was. Bij de prémière was het effect nog verrassender en voor de toeschou wers nóg bevredigender Voor de regisseur tuinder. Want die gaf in z'n enthousiasme eo'n dreun tegen het raam, dat de zaak aan scherven ging. 't Viel allemaal nogal mee; hij kreeg slechts lichte verwondingen, maar de ruit zal opnieuw ingezet moeten worden. Muur ddt hebben de ware amateur-tonelisten gtaag voor de goede zaak over! Caecilia bracht van harte lof aan de vrouwen, die voor dit prachtige ge schenk zorg droegen. Hij hoopte, dat hiermede ook het Vlissingse kwar tiertje tot het verleden zou behoren. De voorzitter van de Kon. Harmonie Ons Genoegen" verzocht voorts de vrouwen niet al te boos zyn, indien de mannen ondanks deze nieuwe klok wel eens een kwartiertje te laat thuis zouden komen in verband met een icat langer durende repetitie. Er bleek zelfs o, vrouwelijke zuinigheid nog iets over van het geld en daarvoor hebben de dames een deurmat gekocht. Een voortreffe lijk staaltje van samenwerking.' MééR TIJD. Met ingang van vandaag zal de dienst regeling van de hehkopterverbinding Rotterdam—Zw Vlaanderen—Brussel volgens de zomerdienst veranderd worden. Het toestel zal eerst te 17.15 van Rotterdam vertrekken en te 1800 uur te Axel aankomen. Voor de za kenlieden dus meer tijd om de beurs te bezoeken en men wéét het: méér tijd, méér geld. GOUDEN BRUILOFT. In Axel was het feest. Het echtpaar L. de KrakerKoster, wonend aan de Oudeweg, vierde onder grote belang stelling van familie, vrienden en buurtgenoten de gouden bruiloft. SUCCES. Axel heeft zich bij de inzameling van kleding en levensmiddelen, be stemd voor de Hongaarse vluchtelin gen, weer eens van de beste zijde la ten zien. Niet minder dan 30 pakket ten van 20 kg; 7 van 15 kg en 1 van 5 kg. alle gevuld met waardevolle goe deren, konden van uit het verzamel- centrum het „Torenlokaal" der Ned. herv. kerk te Axel per post naar Hongarije worden verzonden. Jonge Kerk hield in Goes een werkvergadering. Omdat er uitwisseling nodig is tussen de landelijke leiding van de Jonge Kerk en de bestuursleden van de plaatselijke afdelingen, worden in verschillende districten werkver gaderingen georganiseerd. Hierdoor wordt ook het plaatselijke werk ge stimuleerd en het haofdbestuur komt te weten, hoe men de zaak van het jongelidmatenwerk levend kan houden. Zo was er voor de afdeling Zeeland zaterdagmiddag in „De Landbouw" te Goes een dergelijke bijeenkomst belegd, waar bestuurs leden uit de gehele provincie zich on der voorzitterschap van ds. G. van Schuppen uit Kortgene op verschil lende problemen hebben bezonnen. Eerst kwam het kampwerk van de Jonge Kerk ter sprake. Ook dit jaar zullen er op vijf verschillende plaatsen kampen worden georgani seerd, waar aan discussie en bespre kingen ruimschoots aandacht zal worden besteed. Verder wisselde men op deze werk vergadering van gedachten over de geestelijke vorming tot volwassen gemeentelld met eigen verantwoor delijkheid en geloofsinzicht. Hier voor is de Jonge Kerk uitermate ge schikt. In dit verband werd het lei dersblad „Contact" onder de loep ge nomen. Vervolgens kwam ook net blad „De Hervormde Kerk" ter tafel, waaraan de Jonge Kerk zijn mede werking verleent. Uitvoerig werd hierna nog gedis cussieerd over het praktisch kerke- werk, zoals de hulp aan vluchtelin gen. Van de landelijke leiding waren op deze bijeenkomst aanwezig: mej. Wika Koolhaas, ds. H. Bartel» en ds. F. Kejan. N.V.V.-zomerdag in Goes. In een zaterdag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden vergade ring van de N.V.V.-bestuurdersbon- den uit Zeeland is besloten in de a.s. zomer een zomerfeest in Goes te or ganiseren voor alle Zeeuwse N.V.V.- leden. De datum zal nog nader wor den vastgesteld. (Advertentie) FIETSERS U wint het van de tegenwind... Een Stunney Archer naaf geeft vleugels aan Uw flets I Onspannlngsavond voor do Hongaarse vluchtelingen. In de kampen in Zeeland, waar thans de Hongaarse vluchtelingen verblijven, zal door het ministerie van sociale zaken een ontspannings avond worden aangeboden, waarvoor ook de bevolking van de verschillen de plaatsen wordt uitgenodigd. Men wil op deze wijze ook van zijn erken telijkheid blijk geven jegens de be volking, die op uitstekende wijze heeft meegeholpen om het verblijf van de vluchtelingen te veraangenamen. Deze avonden begunnen met een bijeenkomst dinsdag a.s. in het kamp Biggekerke te acht uur. Op deze eer ste bijeenkomst zal ook het Zeeuw se comité alsmede de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot aan wezig zijn. „Vrij vervoer" van textiel in grensgebied Zeeland. Nu textielgoederen in het algemeen bij invoer definitief zijn vrijgesteld van omzetbelasting en in het han delsverkeer met België en Luxem burg voor uit deze landen herkom stige goederen by invoer geen in voerrecht wordt geheven, heeft een verscherpt toezicht op het vervoer van textielgoederen in het Neder lands-Belgisch grensgebied zyn bete kenis verloren. In verband hiermede heeft de directeur van 's Ryks Be lastingen te Breda tot wederopzeg- gens algemene ontheffing verleend van de eis, dat elastiek van alle soor ten, garens, klederen en kledingstuk ken en manufacturen van alle soor ten bij vervoer in het grensgebied van Noord-Brabant en Zeeland zijn gedekt door documenten, die daar voor tot nu toe voor de douane no dig waren. Slijpsteen in het oog. Toen de heer C. de J. te Tholen aan een slijpsteen werkte sprong de steen plotseling in stukken waar door De J. ernstig aan het hoofd werd gewond, terwijl één der weg vliegende stukken zijn oog raakte. Het slachtoffer werd naar het Al gemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd waar operatief moest worden ingegrepen. Wellicht zal het slachtoffer het oog moeten missen. fSlot van pag ij slotte nog op aan de leerlingen „on danks de wellicht moeilijke verbindin gen" toch naar de vlsseryschooi te sturen. Vlsserijschool „Hoe werkt een vlsserijschool?", was vervolgens het onderwerp waar over de heer Varkevisser sprak. Hij vertelde hoe uit particulier initiatief reeds in 1860 het visserijonderwiis in Katwijk aan Zee ontstond. Als belang rijkste data noemde hij 1907, toen voor het eerst diploma's door het rijk wer den uitgereikt, en 1948, toen de tegen woordige eisen aan dit onderwijs wer den gesteld. De „doorlopende opleidingscur sus" achtte hy het meest nodig voor Zeeland. Het is een cursus voor jongens van twaalf tot veer tien jaar, dus nog de leerplichtige leeftijd. Dit onderwijs brengt de leerlingen de beginselen van de stuurmansopleiding bij. Verder is er in Katwijk een stuurlie dencursus, gesplitst in twee gedeelten en die momenteel gevolgd wordt door leerlingen van 17 tot 53 jaar. In aan sluiting op deze cursus kan ook een aanvullend diploma voor stuurman behaald worden, dat nodig is voor het vissen bulten de Noordzee. Onderde len van het lesrooster zijn onder meer: bestek maken, zeemanschap (takels, touwwerk, manoeuvreren), motorkün- de, scheepsbouw, praktische dek- clienst, E.H.B.O. en rekenen. Vanzelf sprekend wordt er ook onderwezen in „visserijkunde", zoals vistechniek en visverzörglng. Tenslotte is er dan nog een avond cursus. die vier maanden duurt en waarbij vooral motordrijvers worden opgeleid. Liberiaans schip liep vast in Westerschelde Het Liberiaanse schip „El Cafe- tero" is zaterdagmorgen op de Ko- nljnenschar In het verdronken land van Saaftinge in de Westerschelde aan dc grond gelopen. Zaterdagmid dag kwam het echter vlot en het kon op eigen kracht weer verder va ren. Het schip, dat 2743 ton meet, be hoort toe aan de Gulf and Atlantic Shipping Cy te Monrovië in Liberia. Het was evenwel gecharterd door de Holland Amerika Lijn. Aanvankelijk waren er vier Belgische sleepboten bij om liet schip vlot te trekken, maar dit bleek naderhand niet meer nodig. Het Liberiaanse schip was vlak bij de plaats vastgelopen, waar een binnenschip, de „Fendel 134" na een aanvaring met een Russisch schip is gezonken. NOG TWEE SCHEPEN. Zaterdagmorgen liep ook de Ne derlandse motorspits Josefina uit Roosendaal op de plaat van Valke- nisse aan de grond. Het schip was op weg van Antwerpen naar Hans- weert. 's Avonds is het schip op eigen kracht vlotgekomen en heeft zijn reis voortgezet. Om half elf zaterdagmorgen liep de Nederlandse tanker Tunesië van Van Ommeren uit Rotterdam op de punt van de Ballastplaat aan de grond. Het schip was ledig op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Ook dit schip is op eigen kracht vlot gekomen. Ty'dens de discussie, die onder lei- ding"stond van drs. M. C. Verburg van het E.T.I. voor Zeeland, aanwezig in de functie van waarnemend voorzitter van de Zeeuwse volkshogeschool, zijn vele problemen aangesneden. Daarby werd ook gesproken over de plaats, waar de Zeeuwse vlsseryschooi uiteindelijk gevestigd zal moeten wor den. De heer M. A. van Popering, wet houder van Vlissingen, bracht naar voren, dat momenteel eigenlijk nog niet beoordeeld kan worden, waar de ze school het meest op haar plaats is. In dit verband achtte hy het noodza kelijk, dat in Vlissingen het vlssery- onderwijs begonnen zal worden In een reeds bestaand gebouw. Ir. M. de Vink, driecteur van de Provinciale Planologische Dienst, wees er op, dat Coiynsplaat nog lang niet van de baan Is als nieuwe Zeeuwse vissersha ven, Hij was van mening, dat de plaats van vestiging van de vlsseryschooi in leder geval op Walcheren gezocht zal moeten worden. „En dan is Vlissingen de beste plaats", aldus spreker. De heer Jumelet uit Bruinisse stel de de vraag of er ook een cursus voor mosselvissers aan de school zal ko men. De heer Drost was vön mening, dat de regering ook deze cursus zeker zal steunen als er tenminste twaalf leerlingen voor* zijn. In dit verband drong burgemeester A. L. S. Locke- feer. voorzitter van de „Zevibel" er nog 'op aan dat niet alleen de garna lenvisserij, 'maar de gehele Zeeuwse visserij zal profiteren van het vakon derwijs. De heer drs. R. Cambier, se cretaris van de Zevibel, kon medede len. dat zich inmiddels reeds ongeveer 25 leerlingen hebben aangemeld voor de te stichten vlsserijschool. Verheu gend was uit de woorden van de bur gemeester van Arnemuiden te verne men, dat ook leerlingen uit deze plaats ongetwijfeld de school in Vlissingen zullen bezoeken. Uit de verdere discussies bleek, dat men ook een avondcursus noodzake lijk achtte voor de Zeeuwse visserij. Wellicht zal deze In verschillende plaatsen gegeven kunnen worden. De heer Verburg besloot met de opmer king, dat men op de duur wellicht kan komen tot een ontwikkelingsplan voor voor de visserij. ZEEUWSCH-VLAANDEREN AAN DE SPITS Prestaties nog vatbaar voor verbetering. Voor de L.J.G. Zeeland begint op toneel- en muziekgebied kennelijk de victorie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tweemaal klonk er zaterdagavond in „De Prins van Oranje" te Goes, aan het eind van het L.J.G.-toneel- en muziekconcours 1957, een harte lijk applaus voor de eerste prijswin naars en beide keren waren het Zccuws-VIaamse groepen, die deze spontane hulde in ontvangst mochten nemen. Het wisselvaantje voor de toneelafdeling ging ditmaal verdiend naar de groep uit West Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl het orkestje uit Hoek de wisselbeker voor de muziek afdeling van Groede overnam. Met de prijsuitreiking door de voorzitters van de resp. jury's, de heren H. G. Stam (muziek) en J. Le- maire (toneel) kwam na bijna vijf uur musiceren en acteren, het einde van een leerzame middag. Leerzaam, omdat naast het vele prettigs dat er te zien en te horen was, toch ook op dit concours weer duidelijk gebleken is, dat er nog wel een en ander voor verbetering vatbaar is. Zo blijkt het voor velen moeilijk te zijn een goed toneelstuk te kiezen, hoewel deze toch wel te vinden zijn, al is het dan niet altijd even gemakkelijk. Boven dien wordt er vaak nog te weinig ge acteerd. Niettemin valt er over het algemeen, in vergelijking met de eer ste concoursen, zeker een vooruit gang te constateren. Ook de orkestjes kunnen door een gedegen studie ongetwijfeld op nog hoger peil komen, al moet gezegd worden, dat Hoek zowel als de twee de prijswinnaar Groede, tot aardige prestaties kwam. Na het openingswoord van de L.J. G.-vóorzitter, dc heer L. I. v. d. Lin de. kwam eerst Oost Zeeuwsch- Vlaanderen op de planken met een eenactertje van Godfried Bomans. dat echter niet helemaal „uit de verf" kwam. Schouwen-Duiveland deed het beter met „Kleptomanen", dat een vlotte vertolking genoot, waaraan dit groepje dan ook ziin tweede prijs te danken heeft. Het L.J.G.-orkestje uit Tholen bracht vervolgens Berceuse van Godard en het even bekende „Schenkt man sich Rosen in Tirol" ten gehore, waarvoor de jury, be staande uit mevr. J. Scherphuis Voogd en de heren mr. F. K. Adri- aanse. G. A. de Kok en H. G. Stam. échter niet meer dan 64 punten kon toekennen, zodat de derde pr|js niet kon worden uitgereikt. Do toneelgroep uit Walcheren be hoorde met „De oom uit Amerika" tot die deelnemers, die niet gelukkig waren geweest in de keuze van hun stuk. terwijl bovendien de vertolking te wensen overliet. Tweede deel Het tweede deel van deze middag bracht eerst het optreden van het or kestje uit Hoek, dat met de Mazurka van Delibes en de mars El Capitan van Sousa zich met 110 punten de eerste pr|js (medaille) en de wissel beker verwierf. De toneelgroep van Noord-Beveland was met ae éenacter „De edele redder" al even ongelukkig Tegen bus gereden. Op de Halsterseweg te Bergen op Zoom moest de autobus van de T.A. D. uit Tholen plotseling afremmen wat te laat werd opgemerkt door J. O. uit Bergen op Zoom die te kort achter de autobus reed. Hij botste van achter tegen de bus, die licht werd beschadigd. De auto liep ern stige schade op en moest later wor den weggesleept. Teveel? Of te weinig? Het hoofdartikel in uw blad van 7 dezer doet mil naar de pen grijpen. Het gaat om ae man van 65 jaar. die waarachtig nog durft te werken. Vanwaar toch die angst bij „men" voor cumulatie? Wie zijn die „men"? Ik gun de 65-jarige, de gesignaleerde voordelen van harte gaarne; zij sprui ten voort uit de vroegere arbeids overeenkomst, uit op de wet steunen de invaliditeitsrente en A.O.W.-uitke- ring en uit de arbeid van nu. Pensioen is uitgesteld salaris en de wettelijke rechten komen iedere Ne derlander toe. En daarmee uit. Wio daarenboven werkt, heeft nog eens recht op loon. Waar gaat het Tn Ne derland met onze persoonlijke vrij- hqjd toch naar toe als in het door U gesignaleerde cumulatiegeval de looncommissie uit de Stichting van de Arbeid aan het werk slaat om de vraag te bestuderen hoe men „het pijnlijke effect van deze bevoordeling der ouderen kan wegnemen". Het is al erg genoeg, dat de A.O.W. de ver kregen pensioenrechten heeft aange tast! Als in een tijd, waarin het bedrijfs leven om arbeidskrachten schreeuwt, de man op de leeftijd, waarop men rusten mag, bereid blijft zijn Krach ten aan het produktieproces te schen ken. dan past slechts een woord van hulde. Hoed af! Juist in een tijd, waarin bestedings beperking de aanschaf of uitbreiding van het machinepark noodzakelijker wijs in de weg moet staan, wint do factor arbeid nóg meer aan beteke nis. Ja, men moet zich afvragen waarom de regeringsnota en de de batten in de Tweede Kamer zich niet véél meer toespitsen op de vraag of wij niet tot de noodzakelijke produk- tieverhoging moeten komen eenvou dig door langer te werken. (Om nare misverstanden te voorkomen, lezer: zolang deze nodig is en vanzelfspre kend tegen betaling!). Dit betekent mede een intensiever gebruik van de bestaande produktiemiddelen en móet leiden tot welvaartsverhoging over de gehele linie. Ik geloof oprecht, in alle eenvoud en zonder kennisneming van ingewik kelde nota's, dat de weg van langer werken tevens de opmarsroute uit de huidige moeilijkheden naar groter welvaart is vóór ons gehele volk. Vlissingen J, L. Verhagen in haar keuze als Walcheren, terwijl daarentegen Zuid-Beveland met „In de val", iets aardigs bracht. Jammer dat dit laatste stuk door het spel niet volledig tot zijn recht kwam en zodoende slechts de derde prijs ver kreeg. Het orkestje uit Groede, dat vorig gar mot één punt voorsprong op oek, de wisselbeker won, moest nu met 101 pt. voor haar vertolking van de Mazurka van Delibes en het inter mezzo uit „Cavalleria Rustinana" met de tweede pr|js (medaille) genoe gen nemen. De beste tonelistische prestaties leverden aan het eind van de middag West Zeeuwsch-Vlaande ren met het qua inhoud wat goedko pe schetsje „Arme rijken." In de toneeljury hadden zitting mevr. A. ScheltensKoops en de he ren A. L. A. Borst. J. Lemaire (voor zitter) en mr. J. C. J. van Schagen. Nadat de juryvoorzitters de uitslag bekend hadden gemaakt, waarbij zrj de deenemers enkele welwillende kri tische opmerkingen niet bespaarden, sprak de heer Van de Linde een dank woord. Mutaties in centraal bestuur der Z.V.U. In het centraal bestuur van de stichting Zeeuwse Volksuniversiteit hebben zich enige mutaties voorge daan. Dit bestuur ziet er thans als volgt uit: voorzitter: mr. F. W. Adrlaanse, Lange Delft 76, Middelburg; vice- voorzltter: mevrouw H. A. de Vink- Olthof, Middelburgsestraat 76, Mid delburg; penningmeester: W. de Boer, Lange Noordstraat 38. Middelburg; leden: P. M. Bayens, Dam 68, Middel burg; F. J. Clowting, Hogeweg 113, Vlissingen: A. Hoolhorst, Callenfcls- straat 37, Oostburg; J. C. Vink, Markt 12, Axel; ir. W. Stuulen, Stijn Streu- velsstraat 15, Terneuzen; D. C. A. Lugt, Haven park 23, Zierikzee; W. J. J. M. Vroome, Leliestraat 104, Goes en A. J. Mijnsbergen, Stationsweg 19, Goes. Subsidie verleend voor restauratie. De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft subsidie verleend voor het restaureren van het perceel aan de Molenstraat 45 te Vlissingen. Dit perceel stond vermeld op de monumentenlijst. Het betreft hier een oud trapgeveltje, waarvan het instandhouden voor het nage slacht zeer zeker de moeite waard genoemd mag worden. KERKNIEUWS Ds. J. J. C. Karres 45 jaar predikant. Zondag herdacht ds. J. J. C. Karres emeritus-predikant der Nederlands Hervormde Kerk te Apeldoorn de dag waarop hij 45 jaar geleden het pre» dikambt aanvaardde. Ds. Karres werd op 3 juli 1887 te Bruinisse, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, werd in 1911 kandidaat in Zeeland en op 10 maart 1912 te Oudemirdum in het predikambt bevestigd. In 1916 ver trok hij naar Hazerswoude, in 1920 naar Oosthem en in '28 naar zijn laat ste gemeente Apeldoorn, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1953. NED. HERV. KERK Beroepen te Rinsumageest J. A Poelman, vicaris te Wassenaar. Aan genomen naar Tolbert B. W. Hase- loop te Dokkum. Bedankt voor Haamstede (toez.) H. Brons te Sleeuwijk. Benoemd tot geestelijk verzorger van de stichtingen te Rekken dr. B. Breek te Kattendnke. Beroepen te Drijber P. van Breugel, kand. te Amsterdam. Beroepen te Buitenpost J. M. Goed hart, kand. te Kampen. NED. HERV. KERK Benoemd tot geestelijk verzorger van de Probleemgezinnen in het Witte Dorp te Voorthuizen dr. W. Th. van der Windt te Hoenderloo. VANDAAG. Middelburg Electro: „Marcellno brood en wijn", (a.l.). 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „D-day, de zesde juin", (18 jx.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De vrolijke va gebond", (a 1.), 19 en 21 uur; Luxor: „Het geweten van het Westen", (14 jr.). 20 uur; Britannia: Marionetten theater Bert Brugman voor 't Nut, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2