PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET ZET BESTAAN OP HET SPEL Stichting verpleeg- en rusthuizen Midden-Zeeland in oprichting BILT Minister Hofstra: twee moties „onaanvaardbaar" Regering kan niet meer bezuinigen; opschudding in Kamer MELKPRIJSVERHOGING EN BLOKKERING STRIJDPUNTEN Engelse vrachtboot vastgelopen 3. KONINGIN VERWELKOMDE DE PRINS OP SCHIPHOL DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 58 DagbUdultgav* van d« firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS SI oent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 maart 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f In*, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (ma*. I regel*) H cent p. regel niet een minimum van 1.- „Brieven of ad re» bureau v. d. blad' cent meer. Giro no. 25*300 PX.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walatr. 60—60, tel. *355 4 lijnen (b.g.g. 649 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Voratatr. 63, tel. 1475 (b.g.g. 2228; Ooetburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerij»tr. 2; Elertkzee; N. Boacr.u-.:-»^ PREMIER DREES bestaan op het spél (Van onze parlementaire redacteur) EEN KABINETSCRISIS DREIGT. Dat is gisteren, tij dens de zevende middag van het debat in de Tweede Ka mer over de bestedingsnota gebleken. Er waren donder dag vier moties ingediend, waarvan die van de heren Bie- wenga (a.r.) en Janssen (k.v.p.) resp. vijftig en zestig miljoen gulden méér door de overheid wilden laten op brengen aan bezuinigingen, inplaats van door de consu ment. Het pikante van het debat van gisteren was, dat duidelijk was komen vast te staan, dat drie van de moties, waaronder genoemde twee op een ruime meerderheid zouden kunnen rekenen. De kaarten lagen duidelijk op tafel. Het antwoord van de regering heeft ook aan duidelijkheid niets te wensen overgelaten: minister Hofstra verzette zich tegen alle vier de moties. Die van de heren Biewenga en Janssen noemde hij onaanvaard baar. Aan de laatste verbond hij zelfs nadrukkelijk de portefeuille-kwes tie. Motie- Biewenga. Vrijdagmorgen omstreeks half zes is de Engelse vrachtboot „Th&rpe Grange" bij ,J)e schone waardin" onder Ritthcm in de dfyk vastgelo pen. Eerst des middags om tien mi- nuten over vtif slaagden vijf sleep boten en een bergingsvaartuig er in, het schip vlot te trekken, waarna op de rede tan Vlissmgcn het anker uitgeworpen werd voor een onderzoek. (Foto P.Z.C.) Voor verslag zie pag. Dat bracht opschudding in de' vergadering, waarin reeds de ge hele middag spanning had ge heerst. Alle veertien ministers za ten om de regeringstafel en het publiek, dat een fijne neus voor zulk soort dingen blijkt te hebben, bevolkte in dichte drommen de tri bunes. Talrijke leden van de K.V.P. ver lieten, nadat minister Hofstra met de portefeuille had „gerammeld", de zaal om zich te beraden. Er was nogal wat ontstemming, voor al omdat minister Hofstra de toe stand van 's lands financiën naar veler oordeel wel wat al te drama tisch had afgeschilderd. Fatale druppel. De bewindsman waarschuwde na melijk voor inflatoire tendenzen bij een vergaande overheidsbezuiniging. Hij wilde niet meer risico's nemen dan strikt noodzakelijk is en hij goo chelde met de druppel, die de emmer doet overlopen. Hij vestigde er de aandacht op, dat de kaspositie niet rooskleurig is en hij verzekerde, dat het program, zoals de regering zich dit voorstelt, zo snel en zo goed mo gelijk moet worden uitgevoerd. Hij onthulde zelfs een aantal cij fers, die moeten bewijzen, hoezeer de overheid al de bestedingen beperkt, helaas altijd ten koste van bepaalde bevolkingsgroepen. Minister Hofstra vond het een ui terst moeilijke taak om uit de over heidssfeer nog 110 miljoen te puren, die de moties-Biewenga en Janssen eisen. Wel was hij bereid de tijdelijk heid van de aangekondigde belasting verhogingen tot ongeveer twee jaar te beperken. Ten aanzien van de motie-BIewen- Sa zeide hij o.a., dat de regering het edrag van 50 miljoen, dat niet uit verdere bezuinigingen kan worden verkregen, ook niet door leningen kan en mag dekken. Het geld op de kapi taalmarkt is In de eerste plaats nodig voor de woningbouw. Bovendien moet men zich geen illusie's maken over het budget van 1958. HU deelde mee, dat we voor enkele grote uitgaven staan: men denke slechts aan de ge meenschappelijke markt, aan de uit voering van het Delta-plan en aan de verlangens van het onderwys. We mogen geen va-nanque politiek spelen, zo riep hij theatraal uit. De eigenaarslasten zal men, als het re geringsvoorstel gevolgd wordt, een jaar later ontvangen. Daarvoor wil men het gehele monetaire systeem in gevaar brengen. Die laatste dreiging was iuist vol doende overdreven om op de kamer weinig indruk te maken. Als de blok kering achterwege blijft, dan zal verdere verhogingen van de belastin gen noodzakelijk zijn, of dan zullen de eigenaarslasten dit jaar nog niet ingecalculeerd kunnen worden met de toezegging, dat dit het volgende jaar wel zal gebeuren zo liet de be windsman zijn „onaanvaardbaar" over de motie-Biewenga voorafgaan. Op de rivier de Delaware bij Neic- Castle in de Amerikaanse staat De laware, is de olietanker ,Mission San Francisco" van de Amerikaanse marine door een hevige explosie in twee stukken gebroken en brandend gezonken na een aanvaring met het Liberiaanse vrachtschip ,^!lna II". De bovenste foto toont de beide helften, waarvan het achterschip nog brandt, zinkend in de rivier. De on derste foto toont het aan land bren gen van een overlevende. Gewraakte moties Tijdens het bestedingsdebat in de Tweede Kamer zijn vier moties ingediend. De beide eerste er van (bij de indiening gesteund door een flinke meerderheid, t.w. zeker K.V.P.A.R., V.VD. en C.H.U.) zijn door de regering onaanvaard baar verklaard. De ministers maakten gisteren duidelijk, dat ze bij aanneming er van hun porte feuilles beschikbaar zullen stellen. We herinneren nog aan de inhoud der moties: 1 Motie-Biewenga (a.r.) spreekt zich uit tegen blokkering van de eigenaarslasten in de land bouw. Het gaat hier om een bedrag van f 50 miljoen. 2 Motie-Janssen (k.v.p.) wil de regering dwingen het bedrag van f 60 miljoen, dat minder ontvangen zal worden door de melkprijs met zes en niet met tien cent per liter te ver hogen, te zoeken niet in be lastingverhoging, maar in be perking van de overheidsuit gaven. Motie-Droesen (k.v.p.) spreekt uit, dat de Kamer zich het recht wil voorbehouden in de toekomst het probleem van de netto-pacht opnieuw aan de orde te stellen, óngeacht de beslissingen, die nu geno men zullen worden. Motie-Roemers (p.v.d.a.) geeft de regering in overweging door subsidiëring een zoda nige regeling te treffen, dat de prijs van de schoolmelk niet verhoogd behoeft te worden. Motie Janssen De motie-Janssen besprekend, be toogde de minister, dat de verla ging van de prijsstijging van de melk van tien tot zes cent niet in het bestedingsprogram, maar in het landbouwprogram thuis hoort. Het financieringstekort kan niet weggewerkt worden door vage aanwijzingen, zoals in de motie- Janssen gebeurt, zeide de minis ter. Men mag niet zo maar aanne men dat 60 miljoen gevonden kan worden door beperking van de overheidsuitgaven. (Vervolg op pag- 3) Ook machtsgrepen op Borneo en in Atjeh? In Djakarta maakte men zich vrijdag bezorgd, dat de acties tegen de centrale regering, welke zich in Midden-Sumatra en Oost-Indonesië hebben voorgedaan, spoedig zullen worden gevolgd door soortgelijke maatregelen in Borneo en Atjeh. Indien dit het geval mocht zijn, zou praktisch alleen nog maar Java onder het onbetwiste gezag staan van de in staat van ontbinding verkeren de regering van Ali Sastroamidjojo. De plaatselijk militair commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Dachjar, heeft het houden van voor aanstaande zondag georganiseerde massa-bijeenkomsten verboden. l Drees schreef aan Ike oyer luchtvaartgesprek. De correspondent van United Press, Edward, de Pury, seint, dat de Neder landse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, gisteren aan president Eisen hower een brief van premier dr. Wil lem Drees overhandigde over de Ne derlands-Amerikaanse onderhande lingen inzake de burgerlijke lucht vaart, die op 19 maart in Washington zullen worden hervat. Van Roijen deelde aan de journa listen mede: „Ik denk, dat het feit, dat de premier een brief geschreven heeft aan de president over die onder handelingen net belang aantoont, dat mijn regering en land aan de komen de onderhandelingen hechten". Van Roijen verklaarde verder, dat hij geen vrijheid had om de inhoud van net schrijven mede te delen. Een hoog Amerikaans functionaris deelde eerder deze week aan United Press mede, dat men thans besefte, dat die besprekingen niet langer in een vacuum gevoerd konden worden, waarmee hij bedoelde, zuiver en al leen op het terrein van de technische burgerlijke luchtvaart, maar dat de f'Olitieke toestand, wat Nederland be- rof, ook in aanmerking moest wor den genomen. Tegen half tien gisterochtend trok de zware mist, welke boven de Amsterdamse luchthaven hing, snel op en nadat de K. L. M.-machine uit Mexico was binnengeloodst, kwam tegen tien uur ook de super-constella- tion „Wyvern" uit Neio-York op Schiphol aan. H. M. koningin Juliana was een half uur tevoren per auto op Schiphol gearriveerd, waar zij werd ont vangen door de K. L. M.-directeur ir. F. Besanqon en de directeur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert. Op Schiphol waren verder aanwe zig de secretaris van de prins, dr. F. A. de Graaff, die enkele weken geleden met Prins Bernhard naar Amerika was vertrokken, maar na het bezoek aan Mexico was terug gekeerd. Voorts bevonden zich er ter begroeting de adjudanten van de prins, reserve luitenant-kolonel C. C. Geertsema en luitenant ter zee eer ste klasse W. van Rosaum. Koningin Juliana verwelkomde prins Bernhard by het vliegtuig op hartelijke wijze. Koningin en prins onderhielden zich enkele minuten met elkaar, waarna de prins de au toriteiten en de leden van het gevolg Hevige aardbeving in Griekenland. honderden hulzen ingestort. Zeker één persoon is om het leven gekomen. Het Griekse koningspaar is aan boord van een torpedobootjager naar Volos, m het hart van het getroffen gebied, vertrokken. Volos is twee jaar feleden ook door een ernstige aard- eving geteisterd. In tien dorpen in het district Far- sala zijn meer dan 1300 huizen van één verdieping vernield. Dit is meer dan 60 procent van de gebouwen In die streek. De stad Farsala ligt 50 km ten zuiden van Larissa. WALCHERSE ORGANISATIE WORDT UITGE BOUWD Binnen afzienbare tijd verpleeghuis op de Bevelanden nodig Het ligt in de bedoeling om de thans reeds vele jaren werkzaam zijnde Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren" uit te bouwen tot een orga nisatie voor geheel midden-Zeeland, zodat ook op de Bevelanden de verple ging van chronisch zieken, invaliden en ouden van dagen ter hand kan wor den genomen. Men is van mening, dat reeds binnen afzienbare tyd een Zeeuws verpleeghuis op de Bevelanden gesticht zal moeten worden. Er is thans een rondschryven aan diverse instanties uitgegaan met verzoek om medewerking te willen verlenen aan de uitbouw van de huidige Stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren", uit welk schryven blykt, dat bin nenskamers het overleg reeds ver gevorderd ls en dat er goede grond Is om te verwachten, dat de plannen doorgang zullen vinden. In het voorjaar van 1956 werd er door de Vereniging van burgerlijke armbesturen op Zuid- en Noord-Be veland een commissie gevormd, die tot doel had te bestuderen hoe hier in de behoefte aan verpleeghuizen kon worden voorzien. Er werd contact op genomen met de Stichting Zeeland en met de inspecteur van de volksge zondheid. waarbij reeds onmiddellijk werd gedacht aan een samengaan met de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Walcheren, die al belangrijk werk op dit terrein heeft verricht. De Waleherse Stichting bleek bereid om in het belang van de goede zaak een gedeelte van haar autonomie prijs te geven en om dusdanige voorwaarden te schep- Iien, dat haar werk op een breder •asis kon worden voortgezet. Van zelfsprekend werd dit gebaar op hoge prijs gesteld en van officiële zijde is grote waardering getoond voor deze gang van zaken. Er zijn een aantal overwegingen, die een samengaan in een zo groot mogelijk verband aanbevelenswaar dig maken. In de eerste plaats moet men in een verpleeghuis er naar stre ven een zo homogeen mogelijke groep eatiënten te vormen, hetgeen bete ent dat men voor verschillende ca tegorieën langdurige zieken aparte verpleeghuizen moet stichten. Voorts moet het aantal langdurige zieken, dat verpleging behoeft op ongeveer 2 promille per 1000 zielen waaron der *4 promille voor psychisch ge stoorden worden gescnat, terwijl een nieuw te bouwen verpleeghuis een minimumcapaciteit van 120 tot 150 bedden moet hebben. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat men bij deze nieuwe samenwerking kan uitgaan van een bevolking van tenminste 150.000 tot 200.000 zielen. In de derde plaats is het nodig dat de reeds bestaande en de nog te stich ten verpleeghuizen centraal worden beheerd, vooral ook om de samen werking op medisch, verpleegtech- nisch en bedrilfs-economisch terrein zo goed mogelijk te doen verlopen. Nadat er dus voorlopig overleg was geweest, werd een commissie gevormd uit het bestuur van de Waleherse Stichting en de Vereni ging van armbesturen. Deze com missie kwam tot dezelfde conclu sie als die van het voorlopig over- (Vervolg op pag. 14) begroette die zich eveneens op het platform bevonden. Vervolgens stapten koningin Julia na en pnns Bernhard in de hofauto, welke ln snel tempo Schiphol verliet. KORTE PREDIKATIE TROUW MOET BLIJKEX. ,Zij begonnen bedroefd te worden en één voor één tot Hem te zeggen: Ik toch niett" Markus HH9). Als Jezus tot zjjn discipelen heeft gezegd, dat één van hen hem zal verraden, valt er over allen een ge voel van beklemming. Het woord verraad breekt de gèujjde stemming aan stukken. Zo ergens, dan is dat woord in deze zaal toch wel mis plaatst. Ze zien elkaar ontsteld en niet-begrijpend aan. Maar de eerste reactie is die van het zelfverweer: ,Jk toch nietf" Ze zijn overtuigd van hun liefde en verering voor de Meester. Hij kan op hen rekenen. Dat spreekt immers vanzelft Heeft ooit een van de twaalf Hem de rug toegekeerd f Maar er klinkt in deze herhaalde uitroep toch ook onzekerheid. Jezus verraden, dat is toch onmogelijk f.... Maar daar staat tegenover, dat Hjj nooit ondoordachte dingen zegt*... Zou er toch een afvallige onder hen zjjnf Zij zijn met de zaak verlegen. En die verwarring zal nog groter wor den, als het verraad heeft plaatsge had. Dan gaat hei van kwaad tot erger. Dan staat Petrus naast Ju das. En alle anderen vluchten.*... Zijn wj; wel zo zeker van onze zaak f Kan Jezus op ons rekenen f Verraad is een groot woord. En een afschuwelijk woord. De klank alleen al wekt in ons weerzin. Wie is ver achtelijker dan de verrader f Maar de uitroep van de discipelen maakt ons voorzichtig in ons oor deel over anderen. Wie is altijd trouw aan Jezus1 roepstem f Wie er kent Hem als Heerf Wie waagt het zichzelf tegenover Jezus te verdedi gen f Trouw moet blijken. Waar is die trouw f Die trouw komt niet van onze kant. Maar wij hebben een Heiland. In de Igdensweken spreekt het Kruis ons van die trouw, in tegenstelling tot onze ontrouv Want Hij big ft getrouw. Hij kan zichzelf niet verloochenen. Is het dan met ons zo ergt Zijn try ontrouw f Ik toch nietf Heer, ontferm U over ons Ovezande. R. Das. Enkele opklaringen, maar ook hier en daar wat regen. In de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Zacht weer. ZON EN MAAN 10 maart Zon op 7.09 onder 18.37 Maan op 11.48 onder 3.12 11 maart Zon op 7.06 onder 18.39 Maan op 12.58 onder 4.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1