Negentig jaren geleden kocht Amerika Alaska van de Russen ZEEUWS HOOGLERAAR IN LONDEN dient energiek Nederlandse zaak the first Virginia King Size cigarette of finest quality VRIJDAG 8 MAART 1957 PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT 9 „Sewards StommiteitV heeft haar geld dubbel en dwars opgebracht (Van onze correspondent) New York, maart Het was in het midden van de vorige eeuw, dat Rusland de jonge Verenigde Staten het aanbod deed, Alaska voor een zacht prijsje over te nemen. In Ameria echter was men niet zo geest driftig voor dit land. De onderhandelingen verliepen moeizaam en duurden vijftien jaar. Eindelijk, op 20 maart 1867, kwam de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Seward met zyn Russische collega een prijs van 7,2 miljoen dollar overeen. Verre van enthousiast te zijn over zo'n spotprijs, meenden de meeste Amerikanen dat Seward stapelgek was. Nog jaren daarna heette Alaska in de volksmond „Se wards Stommiteit". Dat doet men vandaag beslist niet meer. Want sedert die twintigste maart heeft Alaska de V.S. mineralen, vis en andere produkten geleverd tot een waarde van meer dan drieduizend miljoen dollar. „Sewards Stommiteit' heeft haar geld dubbel en dwars opgebracht. En de Russen kunnen het nog steeds niet 'goed ver kroppen. Alaska is groot. Dat zegt de naam al, die terug te voeren is op het Es kimowoord „Alakhskhak", dat be tekent: het wijde land. Het heeft een oppervlakte van meer dan an derhalf miljoen vierkante kilome ter. In dit wijde land leven niette min slechts 160.000 mensen. En veertig jaar geleden waren het er nog geen 60.000. Het eerste, wat men van Alaska ziet, wanneer men met de boot uit Californië of Ore gon aankomt, zijn dichte nevelslier ten en daarachter als men geluk heeft enorme bergen. Tussen gletsjers, die tot de langste tejr we reld behoren, en diepe fjorden, liggen de hoofdstad Juneau, de plaatsen Skagway en Seward en de grootste stad van Alaska: Ancho rage. Al moet men zich in dit land bij het woord stad niet al te veel voorstellen. De hoofdstad, die zestig jaar gele den tijdens een drinkgelag voor de grap naar de gouddelver Joe Juneau werd genoemd, heeft zesduizend In woners. Ook in deze kleine stadjes met hun grotendeels uit hout opge trokken gebouwen merkt men, dat dit een deel van Amerika is: in „Main Street" staan de modernste Buicks en Chevvy's, vrachtwagencolonnea daveren van de haven naar het vlieg veld en de restaurants en warenhui zen doen in kleurenpracht en neon verlichting nauwelijks onder voor dergelijke zaken in Chicago. Land. der meeste vliegtuigen Van Seward en Anchorage voert de enige spoorbaan van Alaska 750 kilo meter diep het land in naar Fair banks. De rit, die door dichte naald wouden voert en langs de hoogste top van Noord-Amerika, de 6000 m. ho ge Mount McKinley, is een der duur ste ter wereld en duurt twee dagen. Tot dusverre heeft slechts één ver voermiddel bewezen ideaal te zijn in dit land: het kleine, handige vlieg tuig. Toen dertig jaar geleden de eerste machines naar Alaska kwamen enkele ervan vliegen vandaag nog! barstte er een heftig protest los van dehondeneigenaren. Het tradi tionele verkeersmiddel van dit land was namelyk tot dat ogenblik de hon denslee geweest. Deze kon zich ech ter niet meer handhaven nadat de eerste flinke piloten geleerd hadden, hoe men de nevel en de stormen van het poolgebied trotseert en hoe men ook bij ijftig graden onder nul nog veilig in de sneeuw kan landen. Merk waardig genoeg was het niet zyn langzaamheid (60 km per dag) die de slee verdrong, maar de hoge bedrijfs kosten: tijdens de sledevaart van de ene stad in Alaska naar de andere, aten de honden namelijk het tienvou dige aan gedroogde vis op van wat een vliegbiljet kost. Vandaag heeft Alaska dan ook per inwoner meer vliegtuigen, dan welk land ter wereld ook. De kusten van Alaska vormen de woonplaats der Eskimo's. In de wouden en dalen van het zuidelijke bergland leven de indianen. Zij vor men tegenwoordig tezamen ongeveer een kwart der bevolking. De westerse beschaving heeft hun leven volkomen gewijzigd. De Eskimo's, die nooit in Iglo's, ijshutten wonen, maar wel in zogenaamde „barabaras", diep in de grond uitgegraven aarden hutten, - leefden duizenden jaren lang van de visvangst en van de jacht op walvis sen, zeehonden en kariboes. Het was een hard, maar gelukkig leven. Het kwam hun noch arm, noch rijk voor, want zij kenden geen ander. Toen ech ter de blanken in de Beringzee gingen jagen en de Eskimo's hun wapens Meisje liep tegen rijdende auto van minister Luns. Woensdagmiddag omstreeks 5 mi nuten over één is in de Alexander- straat in Den Haag het 11-jarige meisje E. N. A. van R. uit Wasse naar, toen zij voor een langzaam de halte naderende autobus overstak, tegen een juist de autobus passeren de personenauto gelopen. In de per sonenauto, die werd bestuurd door de 54-jarige M. M. uit Den Haag, bevond zich de minister van buiten landse zaken, mr, J. M. A. H. Luns. Het meisje kreeg een linkeronder- beenfractuur en een hersenschud ding, zij is naar het ziekenhuis „Bro- novo" vervoerd. overnamen, werd hun leven plotseling gemakkelijk en hun jachtbuit was in korte tfld gedecimeerd. Voor het eerst leden de Eskimo's onder armoede en verveling, want de blanken hadden vele dingen, die zij niet hadden. Om de Eskimo's beter te kunnen voeden, voerde de Amerikaanse regering in 1900 de eerste 1500 rendieren uit Siberië in, die zich inmiddels hebben ver meerderd tot meer dan een mil joen. Maar ook daaraan hebben de Eskimo's niet genoeg meer, want 5 hebben nu de radio en de bios coop leren kennen en kunnen zon der chocolade, koffie, suiker, meel en buitenboordmotoren niet meer leven. In hun voordeel pleit overi gens, dat z(j behalve van de uit Hawaï ingevoerde ananas in blik ook nog houden van hun eigen oude delicatessen: toendrabassen in levertraan en gedroogd wal visvlees. Sommige Eskimo's wer ken thans in de haven, anderen le ven van de verkoop van beensny- werk. Vruchtbaar land Alaska is een pioniersland, nog steeds een land van grote mogelijkheden, zo als eens het „Wilde Westen" van Amerika dit was. De ontsluiting is pas begonnen. De grootste opleving sedert de „goldrusn" beleefde het land in de laatste wereldoorlog, toen Amerika zich plotseling de strategi sche ligging en de enorme rijkdom van de bodem steenkool, goud, ko per, zink, platina, tin en aardolie worden er gevonden ging realise ren. In 1939 waren er in heel Alaska, op 65 kilometer van Siberië, precies 298 Amerikaanse soldaten. Sedertdien zijn zoveel technici, mijnarbeiders, soldaten, ambtenaren en boeren naar Alaska gekomen, dat de bevolking zich heeft verdubbeld. Statisch heeft deze bevolking echter een grote' schoonheidsfout: er zijn tweemaal zo veel mannen in Alaska als vrouwen. Deskundigen hebben uitgerekend, dat de landbouw van Alaska een» twintig miljoen mensen zal kunnen voeden. Geheel in tegenstelling tot de algemeen heersende mening is Alaska namelijk zeer vruchtbaar en dank z(j de lange, hete zomerdagen rijpen ha ver en rogge er tweemaal zo snel als in Europa. Zelfs in het noorden, op de toendra, groeien nog alle mogelijke soorten groenten en verschillende kool- en bloemkoolsoorten bereiken er een gewicht van tien tot vjjftien kilo. Autonachtexpres van Brussel naar Lyon De vorig jaar gestarte „auto- nachtextress" van Oostende naar München, bestemd voor het vervoer van auto's tezamen met hun bestuur ders, zal dit jaar worden uitgebreid met een wekelijkse verbinding tus sen Brussel en Lyon. Met ingang van 28 juni en tot 30 augustus zal iedere vrijdagavond uit Brussel een „auto- nachtexpress" vertrekken om de vol gende ochtend om 8 uur aan te ko men. Deze zelfde trein zal iedere za terdagavond in Lyon de terugreis aanvangen. Frankrijk wil sterke Atlantische vloot De Franse marine overweegt een Atlantische vloot te bouwen, die even sterk is als de huidige Middellandse- zee-vloot van 250.000 ton, zo heeft het Franse ministerie van marine woensdag in Parijs bekendgemaakt. De meeste oorlogsschepen die nu op Franse werven gebouwd worden, zui len gestationeerd worden in Brest, dat de basis van de Atlantische vloot zal worden. Men verwacht, dat tegen het eind van dit jaar reeds een afde ling escortevaartuigen en een duik boot in Brest zullen worden gesta tioneerd. De marine bestudeert voorts plan nen voor de bouw van een moeder schip voor hefschroefvliegtuigen, ter vervanging van de opleidingskruiser „Jeanne d Arc", die in 1928 ge bouwd is. ei adstohc k Door extra lengte een natuurlijk filter PROFESSOR RENIER NEEMT AFSCHEID (Van één onzer redacteuren) „OP HET HOOFD van iedere Engelsman ziet een alpino er uit als een lege druiveschil op de rand van een bord". Deze zin is van de in Engeland wonende journalist Daan van der Vat en wij moesten er aan denken, wachtend in de grote lial van het Londense Senate House óp professor Renier. Wy kenden deze voortreffelijke Nederlandse his toricus niet persoonlijk, alleen uit zijn geschriften, maar toen in dit zéér Engelse milieu een naar schat ting ruim zestigjarige heer met kwieke pas naderde, een alpino dragend met iets van Franse zwier, toen was twijfel uitgesloten: géén druiveschil op de rand van een bord. Het was professor Renier! Hij kwam in de Beveridge-Hall van het centrale universiteitsge bouw college geven over Lode wijk cle Veertiende en bijna tweehon derd studenten in de geschiedenis, afkomstig van alle kleinere hoge scholen, die bij de federatief geor ganiseerde Londense Universiteit zijn aangesloten, wachtten geamu seerd op de komst van de Neder landse hoogleraar, wiens gekruide doceertrant grote vermaardheid geniet. De alpino gaf dus de professor iets niet-Engels, juist dé.t vleugje dat op valt en dat de professor blijkbaar met enige zorg in stand houdt. Want on danks zijn grote genegenheid voor de Engelsen, wil hy hier toch de onaf hankelijke man van het continent blij ven, of om nog preciezer te zijn: de Nederlander! Dit is namelijk een be langrijk stuk werk van deze in Vlis- singen geboren wetenschapsman: Ne derlander-zijn. En hy doet dat op een zéér speciale manier, die wetenschap pelijk verantwoord is en tevens een prachtig staal vormt van goede Ne derlandse propaganda. Bijvoorbeeld die morgen het college over Lodewijk de Veertiende: zonder een zweem van opzettelijkheid analyseerde de profes sor in een voortreffelijk en goed voorgedragen Engels, zonder één aan tekening docerend even tussen de bedrijven door de politiek van de Ne derlandse stadhouder Willem m, daarbij deze Oranje vergelijkend met Churchill en zijn staatsmanschap ty perend als hoogstmodern, een politiek namelijk van „collective security", die zich richt tegen een agressor. „And don't forget my friends, Willem de Derde was een Neder lander!" hamerde de professor er by zyn Engels gehoor in. Boven dien hield hij z(fn jonge luisteraars actief door soms goedmoedige, vaak ook bytende spot op de Brit ten. Hy is dat wel verplicht als schryver van het het aan de over kant van de Noordzee zo beroem de boek „The English, are they human?", dat In 1931 voor het eerst verscheen en nog altyd met de regelmaat van een klok wordt herdrukt. Nederlander zijn Dat is ook de taak van de professor tijdens zijn drukbezochte seminarium, een serie lezingen voor belangstellenden in de afdeling „Lage Landen" van het cen trale universiteitsgebouw. In de bi bliotheek van deze afdeling spreekt de professor dan voor een select gehoor, waaronder zich verschillende collega hoogleraren bevinden, en onder zijn leiding worden hier vaak belangwek kende debatten gehouden. Verder tracht hij de belangstelling van zyn studenten op Nederland te richten met het gevolg, dat reeds menig gedegen proefschrift over een Nederlands on derwerp tot stand kwam onder zyn leiding. Dit jaar echter komt er een eind aan een groot dee! van deze beLang- ryke werkzaamheden, want professor Renier gaat met emeritaat: op 25 sep tember aanstaande wordt hy vyfen- zestig. Het naderend afscheid was voor ambassadeur Stikker reeds dezer dagen aanleiding om als voorzitter van het „Comittee for the promotion of Dutch studies" een sympathieke brief te schryven, waarin hy deze Ne derlandse wetenschapsman hartelyk dankt voor zijn uitmuntend werk ten dienste van de Nederlandse zaak, een brief waarin professor Renier wordt gekarakteriseerd als een „outstan ding personality", een markante, emi nente persoonlykheid. „Outstanding personality" Dat laatste klopt in elk geval! Wy hebben het aan den ïyve ondervonden, toen de professor ons meenam naar zijn huis in Twickenham (Middlesex). Met zijn charmante Engelse en Neder lands-sprekende vrouw Olive, master of arts van de Oxford-University en medewerkster aan de Winkler Prins, en met zyn oude vriend David Halett woont hy In het fraaie „Queen Anne House", op vier minuten wandelen van de Theems, waar eb en vloed nog merkbaar zyn („Als Zeeuw kan ik het water niet missen"). Hier heeft de professor ons een middag bezigge houden met een dergelyke hoeveelheid onderwerpen, dat we van de ene ver bazing in de andere vielen. Japans porseleinf De professor is op de hoogte en komt met voorbeel den uit eigen bezit aanzetten om zijn betoog te onderstrepen. Dierenpsy- chólogiet Wacht-es-even, dan ia men aan een goed adres, want de profes sor weet alles over roodborstjes (ja wel, hy schreef er een opmerkelijk boekje over), over zyn honden en zijn kippen. Houdt U van tuinierent Ah, dat treft, de professor begint on middellijk aan een gedegen betoog over tuinieren in het algemeen en dat in Engeland in het bijzonder. Houdt U van wandelen f Kijk-es-aan, de professor ook! Doe uw jas aan en loop mee. In Twickenham wonen meer „outstanding personalities" en wanneer ge met de professor door de parken stapt, dan ontmoet ge de een nu de ander, teruggetrokken po litici, oud-ministers, kunstschilders, poëten, eveneens aan de wandel, en zij informeren hoffelyk naar de wel stand van de professor. En als deze gasten naar het station brengt, dan koopt hij geen perronkaartje, tcant dat vinden de spoorwegmensen in Ttoickenham niet nodig. Zij groeten hun professor beleefd en laten hem graag passeren. Toynbee Laat ook vooral ln een gesprek de naam Toynbee eens vallen. Wy deden het min of meer per ongeluk en het gevolg was een grondig college con brio over de theorieën van deze Engel se historicus, die professor Renier vlijmend „de Billy Graham van de hls- Ook gemeenschappelijke markt voor Zuid-Oost-Azië? Een woordvoerder van de commissie van het Japanse ministerie van han del en nijverheid, welke commissie zich bezighoudt met de bestudering van de mogelijke gevolgen van het plan voor de Europese gemeenschap- peiyke markt, heeft medegedeeld, dat men de oprichting overweegt van een soortgelijke markt voor Zuid-Oost- Azië. Volgens de woordvoerder ls de commissie ln beginsel niet gekant te gen de Europese gemeenscnappeiyke markt, doch verzet zy zich met kracht tegen iedere poging om discrimine rende invoerrechten vast te stellen voor de Japanse export naar Europa. Tenslotte deelde de woordvoerder nog mede, dat het verdrag inzake de ge- meenschappeiyke Europese markt be sproken zou kunnen worden door de landen, die deelnemen aan de eerst komende bijeenkomst van de algeme ne overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.), welke 23 april a.s. in Genève zal beginnen. torische wetenschap" noemde. Een uur lang duurde dit onderhoudende betoog, waarby de vitale hoogleraar rusteloos door zyn studeerkamer liep, hier en daar uit zyn boekenkasten werken grijpend, passages voorlezend, de markante gryze kop hoogopge- rlcht. Maar direct n Toynbee weet hy met hetzelfde genoegen en met even veel verve allerlei wetenswaardlghe- van zyn Vlissingse schoolmeester, of over zijn oorlogsontmoetingen met Sremier Pieter Sioerd Gerbrandy. 'een, eenzydigheid kan men deze pro fessor niet verwijten en zonder enige twyfel heeft ambassadeur Dirk Stik ker hem volkomen terecht een „out standing personality" genoemd. Om nog even een staaltje van de professorale energie te noemen: hy hielp geestdriftig een uitwisseling organiseren tussen zyn woonplaats en (Vervolg op pag. 13) Amerikaans oliemiljonair schoot Congo-olifant met pijl en boog Een 43-jarige oliemil jonair uit Texas, Willi am Negley, heeft een weddenschap van 10.000 dollar gewonnen door een olifant met 'n pijl en boog dood te schieten. William Negley wed de met zijn vriend Wil liam K. Carpenter tién tegen een-, dat hy een olifant met een pijl en hoog kon doden. Carpenter geloofde 't niet, maar dezer dagen kreeg hy een telegram uit de Belgische Con go, volgens icelk Neg ley niet een, maar twee olifanten op de voorgeschreven wijze had gedood. Carpenter moet nu 10.000 dollar aan het Wit te-museum te San Antonio, Texas, over maken. Had hy gewon nen, dan zon Negley slechts 1000 dollar hebben behoeven te schenken. Negley, voorzitter van de raad van bestuur voor de afdeling na tuurlijke historie van 't museum, ging naar de Belgische Congo om materialen voor een nieuw in te richten Afrikaanse afdeling in fe zamelen. Hij gebruikte een boog van ahorn en fi berglas, die vijftig kilo weegt en ruim zeven tig centimeter lange, van stalen punten voorziene pijlen. Reeds eerder heeft Negley olifanten met een ge weer gedood. BESTE TRANSACTIE ALLER TIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5