Gaza geheel ontruimd; schepen tot 500 ton door Suezkanaal Nederlandse metaalindustrie wijst Euromarkt af KLANKBORD E. VERMEER: GELIJKHEID NOG LANG NIET BEREIKT JACHT OP 2 MEISJES, DIE POLITIE LOOS ALARMEERDEN M AANPASSING VLUCHTELINGEN VERLOOPT VOORSPOEDIG VRIJDAG 8 MAART 1957 PROVINCIAL B ZEEUWSS COURANT s DEMONSTRATIES TEGEN BEN GOERION Eisenhower: vaart door Golf van Akaba is vrij De Israëlische troepen hebben gisteren de strook van Gaza geheel verlaten. Dit is in Jeruzalem meegedeeld en door functionarissen van de V.N. bevestigd. De Verenigde Naties hebben ook het burgerlijk bestuur van Gaza overgenomen. Zo hebben ze o.a. de dossiers van de gevangenen over handigd gekregen. In Tel Aviv werden gisteren door duizenden mensen weer demonstraties tegen het besluit tot terugtrekking van de troepen gehouden. Men riep om het aftreden van premier Ben Goerion. Ook uit Sjarm el Sjeik is de evacuatie der Israëli's in volle gang. Men trekt hier weg op schepen, die allen naar de Israëlische haven Eilath zullen vervoeren. Aangenomen wordt, dat dit gebied morgen geheel ontruimd zal zijn! In Cairo is gisteren bekendge maakt, dat vanaf heden schepen van maximaal 500 ton weer door het Suezkanaal mogen varen. Dat kan echber alleen geschieden bij daglicht. Waarnemers zijn van oordeel dat Israël thans ook vrije doorvaart van haar schepen en voor haar havens bestemde sche pen door het kanaal zal verlan gen. Egyptische autoriteiten heb ben verklaard, dat Britse en Franse schepen ook door het ka naal zullen „mogen" varen, als de doorvaartgelden maar aan Egypte worden voldaan. President Eisenhower heeft giste ren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij de Golf van Aka ba als een internationaal, vrij vaar- De Valera zegevierde in Ierse stembusstrijd en wordt weer premier De Valera's Fianna Fail-partij heeft donderdag de Ierse algemene verkie zingen gewonnen. Met 77 zetels in de „Dail", het Ierse parlement, is De Valera verzekerd van een bruikbare meerderheid. Vier leden van de Sinn Fein-beweging hebben verklaard de „Dail" te zullen boycotten, waardoor het werkende ledental op 143 is ge komen. Van de andere partijen kreeg de Fine Gael 38 zetels, Labour 12, boe renpartij 3, Sinn Fein 4, onafhanke- lijken 9 en republikeinen 1. De thans 74-jarige Eamon de Va lera, die eens door Engeland tijdens de Ierse onafhankelijkheidsstrijd ge vangen is gezet, heeft bij de huidige verkiezingen betoogd, dat een rege ring van één partij beter was om tot een oplossing van de Ierse economi sche problemen te geraken dan een coalitieregering. (De trek naar Enge land is nog steeds te groot en het werkloosheidscijfer is 92.000 man.) De Valera is drie jaren in oppositie geweest in de aftredende coalitie regering van Costello (Fine Gael). Zijn overwinning betekent, dat hij opnieuw premier zal worden. Een functie die De Valera reeds twintig jaren van de laatste kwart eeuw ver vuld heeft. Tanker ontplofte: zestien doden. Bij Delaware aan de Amerikaanse oostkust is het Amerikaanse tank schip „Mission of San Francisco" donderdagmorgen na een aanvaring met het Liberiaanse vrachtschip „El- na II" ontploft. Er zouden zestien mannen bij dit ongeluk omgekomen zijn. In een ziekenhuis werden 45 op varenden van beide schepen opgeno men. AMBASSADEURSZOON. Een acht tienjarige dief die zichzelf in War schau uitgaf voor de zoon van de „Australische ambassadeur", ver bleef in de beste hotels van de stad zonder een cent te betalen, totdat iemand ontdekte dat er in Polen geen Australische ambassadeur is... WAT ZE ZEGGEN. Lady Astor: „De kern van de meeste kinderen is zo goed, dat zij door de opvoeding niet bedorven kunnen worden". Sam Goldwyn: „Waarom zouden de men sen uitgaan en voor hun geld slechte films bekijken, terwijl ze evengoed thuis kunnen blijven om gratis slechte televisie te zien?" SOUVENIRJAGER. In Pirmasens (Duitsland) verd een dief gearres teerd ,die in elke woning welke hij met een bezoek vereerde, bij de buit een familiefoto inpakte. Na zijn ar restatie legde hij uit: „Ik wilde een aandenken hebben aan mijn weldoe ners". water beschouwt, tenzij het Interna tionale Hof van Justitie in Den Haag anders zou beslissen. Hij voegde hieraan toe tegenover Israëlische soldaten met ge- =s vechtswagens tijdens de terug- toclit uit de veel-ornstreden streek van Gaza. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM koning Saoed van Saoedi-Arabië te hebben verklaard, dat het bestaan van Israël een historisch feit was en dat hij sinds 1948 altijd in gesprekken over het Midden-Oosten had gezegd, dat de Israëlische staat als een vol dongen feit moest worden aanvaard. De president, die uiting gaf aan zijn voldoening over het feit, dat de Amerikaanse senaat zijn voorstellen met betrekking tot het Midden-Oos ten met 72 tegen 9 stemmen had goedgekeurd, wilde geen persoonlijke mening over de ontwikkeling in het Midden-Oosten geven en met name niet wat betreft de posities van Is raël en Egypte. CONGRES PARTIJ VAN DE ARBEID Deense premier Erlander woont congres bij In Den Haag Is gisteren het twee jaarlijkse congres van de Partij van de Arbeid begonnen. Voorzitter Evert Vermeer constateerde in eén rede, dat er felle aanvallen worden gericht op het doorbraakkarakter van de partij en dat de vooruitstrevendheid in andere politieke partijen wordt te ruggedrongen. Hij achtte de werk gemeenschappen in de partij essen tiële elementen. Hij meende, dat de partij, dat men het karakter van volkspartij zon kunnen behouden. Wat betreft de bestedingsbeperking Veiligheidsraad vóór toelating van Ghana De Veiligheidsraad heeft zich don derdag eenstemmig uitgesproken vóór toelating van Ghana, dat deze week een onafhankelijk lid van het Britse gemenebest is géworden, als 81ste lid van de Verenigde Naties. Kamerlid Ten Hagen bij aanrijding ernstig gewond. (Van onze parlementaire redacteur). Donderdagmiddag is het Tweede Kamerlid mr. C. J. A M. ten Hagen, lid van de fractie van de P.v.d.A en wonende in Nijmegen, in de buurt van het Binnenhof aangereden. Ver moedelijk was hij komende uit de Tweede Kamer, op weg naar de grote zaal van de Dierentuin in Den Haag, waar het congres van de P.v.d.A. ge houden wordt. In ernstige toestand is mr. Ten Ha gen naar het ziekenhuis St. Joannes De Deo in het Westeinde in Den Haag febracht. Zijn partijgenoot, het Twee- e Kamerlid, dr. J. H. Lamberts, arts, die hem daar onmiddellijk heeft opge zocht heeft geconstateerd, zo verna men wij, dat de heer Ten Hagen er in derdaad ernstig aan toe is. was hij van oordeel, dat er zekere groepen zijn, die aan overbesteding niet toe zijn en dat daarom aan over dreven eisen van anderen niet moet worden tegemoet gekomen. Over de bezitsvorming merkte hij op, dat een hervorming van de bezitsverhoudin gen het doel om naar te streven moet zijn. Het gaat de P. v. d. A. daarbij om het bestaande én het nieuw te vormen vermogen. Medezeggenschap wordt daarbij belangrijker geacht dan aandelenbezit. De heer Vermeer constateerde, dat de zo nagestreefde gelijkheid van de mensen slechts tot resultaat had gehad, dat de inkomens verschillen hier en daar wat kleiner waren geworden; een gesprek tussen de maatschappelijke groepen is ech ter nog niet mogelijk gemaakt. In de arbeiderswereld ervaren wij, dat het lot proletariër miet verdwijnt, al ver hoogt men de lonen. De heer Vermeer deelde mede, dat de P. v. d. A. het van harte zou toe juichen indien op internationaal ni veau wegen zouden kunnen worden gevonden om de proeven met atoom bommen te staken. Na de toespraak van de voorzitter brachten buitenlandse afgevaardig den hun beste wensen over. Het wa ren o.m. Tage Erlander. de Zweedse premier, B. Braatoy, secretaris van de socialistische internationale, E. Elwelke (Duitsland), E, Joergensen (Denemarken). R. Ourth (Luxem burg) en S. Silverman (Engeland). 's-Ochtends waren o.m. aanwezig de ministers Drees, Hofstra, Suurhoff. Mansholt en Samkalden en talrijke andere autoriteiten. Vandaag wordt ook de Engelse leider Gaitskell ver wacht. VONDEN HET UITRUKKEN ZO LEUK is er in geslaagd twee meisjes, de 24-jarige J. P. en de 29-jarige mej. M. B. te snappen, die in de afgelopen maanden de politie en brandweer verscheide ne malen hebben opge beld met mededelin gen, dat er brand was uitgebroken, of een ernstig ongeluk was gebeurd. Toen dezer dagen een agent van politie weer de stem aan de tele foon kreeg, die hem be kend voorkwam, slaag de hij er In zijn colle ga's duidelijk te ma ken, dat de mysterieu ze vrouw weer aan de telefoon was. De agen ten rukten met auto's en motoren uit naar al le telefooncellen, want men vermoedde dat het meisje zich daarin zou bevinden. De agenten keerden echter onver- richterzakc terug. Toen de eersten weer op het bureau aankwamen, merkten zij. dat de agent nog steeds met het meisje praatte. Plotseling bedachten zij, dat zij een cel bij de haven hadden ver geten. Het meisje vertelde de agent inmiddels, dat zij moest afbreken, omdat er werklieden van de reinigingsdienst in de buurt waren, die de te lefoon moesten schoon maken. Daarop heeft de agent het meisje bewogen nogmaals op te bellen, om het gesprek voort te zetten, bijvoorbeeld bij de telefooncel in het Kozakkenpark. Wat de agent hoopte, doch niet geloofde dat zou ge beuren, geschiedde wel: Het meisje belde even later weer op en toen waren de agenten ook gauw ter plaatse om tegen haar proces-ver baal op te maken van wegens het maken van loos alarm. De oorzaak van deze vreemdsoorti ge liefhebberij zou zijn dat de dames het zo leuk vonden om de po litie en de brandweer te zien uitrukken. Japanse arbeiders staken: meer loon geëist Meer dan 1GO.OOO Japanse arbei ders in de steenkolenmijnen zijn gis teren een staking van 48 uur begon nen nadat onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de mijnin dustrie, en vakbondsleiders waren mislukt. De mijnwerkers eisen een gega randeerd maandelijks minimumloon van 80 gulden en een onmiddellijke loonsverhoging van 20 gulden per maand. De leiding van de mijnindus trie wil niet verder gaan dan 5 gul den per maand en een premie van tien gulden. Volgens een woordvoeder van de vakbond zullen de mijnwerkers 11 maart een staking van 72 uur en op 17 maart een algemene staking be ginnen als de eisen niet worden inge willigd. De staking heeft een onmiddellijke weerslag ln geheel Japan. Arbeiders van 24 kolendepots der staatsspoor wegen zijn een reeks korte stakin gen begonnen. Elektriciteitsbedrij ven ln Tokio verminderden de stroomlevering waardoor de normale treinenloop verstoord werd. Voorts hebben organisaties van arbeiders, werkzaam ln de synthe tische chemische industrie, het ma ken van overuren verboden. De Japanse onderwijzersbond heeft een staking aangekondigd, die op 11 maart zal beginnen. Volgens een woordvoeder van het ministerie van arbeid zullen voor het einde van de week 1.250.000 arbei ders staken als werkgevers en vak bondsleiders niet tot overeenstem ming komen. Abdoelgani als bemiddelaar. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken-op-non-activiteit Roesland Abdoelgani heeft gisteren een bezoek gebracht in Djakarta aan dr. Mohammed Hatta, nadat hij maandag al met Soekarno gesproken had. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat de heer Abdoelgani (tegen wie rechtsvervolging is ingesteld we gens overtreding van de deviezen- bepalingen en die eeider van corrup tie verdacht werd) de rol van be middelaar is toegedacht om Soekarno en Hatta in de huidige noodsituatie voor Indonesië weer tot eikaar te brengen. Het hoofd van de Nederlandse di plomatieke mrssie in Djakarta, de heer Hagenaar, heeft gisteren tegen over een correspondent van het A.N. P. verklaard, dat er geen onmiddel lijke aanleiding is voor ongerustheid over het lot van de Nederlanders in Indonesië. Kinderzegelactie bracht 1.8 miljoen op. De postzegelactie „Door het kind voor het kind" 1956, de dertigste se dert 1924, heeft dank zij de medewer king van ruim een half miljoen schoolkinderen van ruim 17.000 scho len. een netto bedrag opgebracht van f 1.800.000,—. Dit is 400.000 gulden meer dan in 1955 en 800.000 gulden meer dan in 1953. Het bestuur van de stichting „Voor het kind" is uitermate voldaan over het resultaat van deze actie, die min of meer werd doorkruist door de hulpactie aan Hongarije en gevoerd werd in de hamsterperiode. Het Wereldgebeuren Isjii en Kisji Gisteren kwamen er berichten uit japan over grote stakingen, volgens een woordvoerder van i het ministerie van arbeid zullen voor het cinue van deze week 1.250.000 ai - beklers het werk neerleggen, als werkgevers en vakbondsleiders niet tot overeenstemming komen. De sta kingsacties van dit ogenblik missen hun invloed op de Japanse economie niet: elektrlcltcltabeéryven moesten de stroomlevering verminderen en de normale treinenloop geraakte in de war. Noboesockc Kisji. die zo pas eerste minister gewoiuen is als op volger van Isjibasji, begint zyn amotsperiode dus met grote moeilijk heden. Hij zal die echter op de koop toe nemen. Het plezier van het pre- micr-zyn weegt tegen die problemen ruimscnoots op. Om op de zetel van de eerste minister terecht te komen, heeft hjj immers een soortement po litiek duel moeten leveren met Mit- soejiro isjii, die evenals hy aan dc top staat van de liberaal-democra tische party, en die by Hatojama's aftreden in december 1956 net als hy zo n stille hoop had. de belangrijkste man in ae regering te worden. Dat toen Isjibasji werd benoemd, was een gevolg van de omstandigheid dat Kisji en Isjii elkaar dc eer niet gun den. Twee honden vochten om een been... Zoals bekend, heeft Isjibasji het premierscnap niet lang be kleed: van half december tot 'n puar uagen geleden. Zijn slechte ge zondheidstoestand noopte hem, zijn functie neer te leggen. Velen hadden van deze bekwame econoom ver wacht. dat hy zou bUdragen tot een maatschappelijke opbloei van liet land. hy heeft tot zyn sp^t niet kun nen bewyzen of die verwachtingen al of met gerechtvaardigd waren. Toen het premierschap zo spoedig weer vacant was, heeft men op een of an dere manier de knoop doorgehakt en werd een keus gemaakt tussen de concurrenten Isjii en Kisji. En die keus viel op Kisjii. Die wilde echter niet flauw zyn en benoemde zijn ri vaal tot minister zonder portefeuille. De portefeuille van buitenlandse za ken zal Kisji voorlopig in eigen per soon blijven beheren. lnder dan Isjibasji geniet Kisji de faam, een bijzonder groot BRIEVEN UIT HONGARIJE.. van economische zaken. Maar hij is op dat terrein >*ch geen onbekende; onder meer is hu in net ver leden mi nister van handel geweest. Voor de liberalen en de democraten is hy de man. die het weten kan en die het in derdaad meestal weet. Tot die kennis draagt in niet geringe mate bij het escnlkt over goede rela- adel en de industriële. I)e aanpassing van de ruim 1800 in ons land opgenomen Hongaarse vluchtelingen aan de Nederlandse maatschappij verloopt voorspoedig. Het nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk en de Nederlandse federatie van vluchtelingenhulp, heb ben alle reden tot tevredenheid. Op een te Amsterdam gehouden pers conferentie is medegedeeld, dat nog slechts 102 vluchtelingen zonder werk in hun woonoorden verblijven. Alle anderen hebben, alleenstaand of in gezinsverband, woon- en werk gelegenheid gevonden. De alleen staande vluchtelingen (1815) zijn verreweg ïn de meerderheid. Ruim 200 van hen hebben hun vrouwen en kinderen in Hongarije moeten ach terlaten. Zij worden geplaagd door helmwee, schuldgevoelens en angst. Sommigen krijgen brieven uit hun vaderland, waarin familieleden schrij ven, dat zij sinds het vertrek van de vluchtelingen met ernstige moeilijk heden te kampen hebben gehad. Het is niet eenvoudig om vast te stellen in hoeverre deze mededelingen onder dwang worden gedaan, aldus de Ne derlandse federatie. Het komt voor, dat vluchtelingen, door zorgwekken de brieven daartoe gedreven, willen repatriëren. Een enkele wordt vlak voor zijn vertrek vanuit Hongarije opgebeld door verwanten, die hem ;en toch vooral te blijven waar hij irgelijke voorvallen, aldus werd op de persconferentie meegedeeld, veroorzaken een begrijpelijke onrust onder de Hongaren. In de afgelopen maanden zijn er 92 naar hun vaderland teruggekeerd. Niet altijd zijn het familieomstandig heden die hen daartoe nopen. Vooral jeugdige arbeiders zijn teleurgesteld over de loonsituatie hier te lande. In Hongarije krijgt met n.l. loon naar prestatie en is men onbekend met liet jeugdloon-systeem. feit, dat hij beschl ties met de adel Men verwacht, dat hij volgende week zal worden benoemd tor voor zitter van de liberaal-democratische partij. Terecht kan hij dan zeggen, dat hy de machtigste man van het land is. Maar vóór die tijd wordt hij reeds geconfronteerd met een andere macht, die bestaat uit de arbeidende bevolking. De Japanse arbeiders hebben tot nu toe gewerkt tegen by»- ter lage lonen. Doordat de levens standaard laag werd gehouden, wa- S ren de Japanse industrieën in staat, i hun artikelen op dc wereldmarkt bij- I zonder goedkoop aan te bieden. De 1 Japanse concurrentie is dan ook j steeds beschouwd als een gevaar voor de westerse economie. Maar het schijnt, dat in die toestand nu lang- I zamerhand verandering komt. De eisen, die b.v. de mijnwerkers nu stellen, zoals een onmiddellijke loons verhoging van twintig gulden per rnaand, zijn niet mis. Op een of andere manier zal Kisji straks misschien moeten ingrij pen en men kan zich moeilijk voorstellen dat hij in staat zal zijn. zich te verzetten tegen het streven van de mannen en vrouwen die meer willen verdienen. Die weten langza merhand teveel van de westerse we reld om zich met smoesjes te laten afschepen. Daar komt bij. dat in mei aanstaande algemene verkiezingen zullen worden gehouden voor het Lagerhuis. En bij die verkiezingen zal het voor Kisji nodig zijn, in de gunst te staan bij degenen, die men wel sa menvat als „de grote massa"... BEDREIGING VOOR GROOTSTE NATIONALE INDUSTRIE. i tieke verslechtering van de exportpo sitie van de Nederlandse metaalindus- i Export wordt niet groter, maar situatie zal verslechteren De vereniging van metaal-industrieën, die met ruim 700 aangesloten be- dryven met een totaal van ca. 150.000 werknemers de grootste werkgevers organisatie in de metaalindustrie is, heeft zich vandaag in een adres aan de raad van ministers in negatieve zin uitgesproken over het verdrag voor de Europese gemeenschappelijke markt. De vereniging geeft in dit adres als conclusie van een uitvoerige studie van het verdrag te kennen dat de gemeenschappelijke markt de Nederland se metaalindustrie geen additionele afzetmogelijkheden van noemenswaar dige betekenis zal bieden, zelfs niet indien ons kostenpeil relatief geen ver hoging zou ondergaan. De vereniging baseert deze conclusie op de ontwikkeling van de export van metaalprodukten en van de spreiding van deze export. Een drie jaar oude grote Deense dog, die te bewonderen ioas op een ten toonstelling in Battersea bij Londen, heeft van'zijn bezorgde „vrouwtje", een eigen paraplu boven zijn dure rug gekregen en stapt daarmee trots in de regen rond De waarde van onze export van metaalprodukten naar de landen bui ten de gemeenschappelijke markt be draagt ca. tweederde van de totale ex port, tegenover de ca. eenderde naar de landen van de gemeenschappelyke markt. Hoewel het verdrag formeel in de verruiming van het handelsverkeer landse metaalindustrie hiervan vruchten zal kunnen plukken. Ener zijds bestaat in da zoveel sterker dan ons lanci geïndustrialiseerde landen der gemeenschappelyke markt een duidelijke voorkeur voor het nationa le produkt, terwijl anderzijds ook als gevolg van de binding aan licentie overeenkomsten slechts beperkte ruimte voor nieuwe afzetmogelykhe- den zal kunnen worden geschapen De vereniging geeft voorts in het adres te kennen, dat zy als consequen tie van de relatieve vermindering van de Nederlandse import uit derde lan den als gevolg van de autarkische in slag van hst verdrag een handelspoli- Deze maand nog Nu moet worden aangenomen, dal i het verdrag niet tot verruiming van de export van metaalprodukten naar I de deelnemende landen zal leiden, spreekt de vereniging in het bijzonder haar verontrusting uit over de om- j standigheid, dat het gecombineerde i effect van alle bepalingen en achter- i gronden van het verdrag liet indus- j triële kostenpeil in Nederland zal doen verhogen in een periode, waarin het geleidelijk verdwijnen van de in- 1 voorrechten ook op de binnenlandse markt reeds bijzonder, taken stelt. De handhaving van de Nederlandse metaalindustrie als grootste nationa le industrie zal niet ningelUk znn, in dien in de toekomst het Nederlandse kostenniveau niet relatief laag blijft. Gevreesd wordt, dat de in ons land zo gevoelige kostenbalans zal worden i verstoord en dat de toekomstige werkgelegenheid in gevaar zal wor den gebracht. De delegatieleiders van de zes landen, die deelnemen aan de be raadslagingen over een gemeen schappelijke markt en een Europe se atoomenergiegemeenschap, zijn gisteren te Brussel bijeengekomen om de laatste hand te leggen aan het verdrag inzake de instelling van 'n gemeenschappelyke markt. Het laatste punt, dat nog moet worden geregeld, alvorens het ontwerpverdrag voor een. laatste NOBOESOEKE KISJI ...economische problemen.. lezing aan de regeringen kan wor den voorgelegd, is de vraag, of de Belgische Kongo moet worden op genomen in de associatie tussen de voorgestelde gemeenschappelijke markt van Frankrijk West-Duits- land, Italië en de Beneluxlanden en de overzeese gebiedsdelen dezer landen. De Franse minister van buitenland se zaken. Christian Pineau. heeft don derdag de commissie van buitenland se zaken uit de nationale vergadering medegedeeld, dat de verdragen van Euratom en Euromarkt „tegen het einde van deze maand" getekend zul len zijn»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3