Drie Zeeuwse garnalenvissers op de Noordzee vermist Zeeuwse Almanak kaas MUZIEKSCHOOL-KAMERORKEST TRAD OP IN GOES PRISMA lady calendar S ifvin BUISMAN CITY-BAZAAR IN VLlSSlNGEN ZETTE KLOK TERUG OP Agenda 2 PROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT ViüofAU o ükAAitï ibo? „EBENHAEZER" KREEG MOTORPECH Onrust in Arnemuiden en IJmuiden bleek echter ongegrond (Van een speciale verslaggever) Een korte, In grote haast doorgegeven melding van de Duitse kustvaar der „Palma" aan Schevenlngen-Kadto heeft donderdagmiddag om tien voor één de onrust, die in I-Jmuiden en Arnemuiden bestond over het uitblijven van de IJmuidense kotter „IJmuiden 23"-„Ebenhaezer" weggenomen. De kleine slechts 17 meter lange kotter, die sinds enkele weken bemand werd, door de drie broers Van Belzen uit Arnemuiden, was door de „Palma" op on geveer twintig mijl west ten zuiden ran IJmuiden in een potdichte mist waargenomen. Het houten scheepje, dat maandagmiddag ter garnalenvis serij uitvoer en dinsdagmorgen niet zoals was afgesproken aan de IJmui dense afslag verscheen, lag al twee-en-een-halve dag voor anker wegens een defect aan de motor. Naar de wal had men geen bericht kunnen zenden, dat alles wel aan boord was, daar een radio-zender op dit schip ontbreekt. De reddingboot „Neeltje-Jacoba" en een vliegtuig van de opsporings- en reddingsdienst, die dinsdag naar de kotter zochten, hadden het schip in de mist niet kunnen vinden. Bij toe val was de „Palma" langs gevaren. De Duitser had de drie broers van eten en drinken voorzien. Ze waren er al twee dagen van verstoken ge weest. De rederij A. van de Ree te IJmuiden, die het scheepje in huur koop gaf aan Jo van Belzen, 27 jaar, zond na het bericht van de „Palma" onmiddellijk de kotter „IJmuiden 205" naar zee naar de opgegeven positie te varen en de „IJmuiden 23" op sleeptouw te nemen De „IJmuiden 249" ging mee om te assisteren, maar deze kotter kwam in de avond omstreeks zeven uur al weer binnen. Op twintig mijl west ten zui den IJmuiden was de „IJmuiden 23" niet aangetroffen. De „IJmuiden 205" zocht echter in de mist verder, daar de Duitse kapitein later had gemeld, dat het slechts een gegist bestek was. De „Palma" had schipper Van Bel zen aangeboden de „Ebenhaezer" op sleeptouw te nemen maar de drie broers hadden dit afgewezen. Zij dach ten het euvel aan de motor nog zelf wel te klaren. Aan boord van de „IJmuiden 23" bevonden zich met schipper Jo van Belzen, zijn broers Klaas, 23 jaar, en Jan, 16 jaar. Toen de heer Van de Ree woensdagmorgen omstreeks elf uur nog niets van de kotter had vernomen volgde een bespreking met een plaat selijk comité van de Koninklijke Noord en Zuid-Hollandse Redding maatschappij. Na kort overleg werd alle hulp toegezegd en kreeg schipper Cor Koper met zijn bemanning op dracht met de reddingboot „Neeltje- Jacoba" van IJmuiden uit naar zee te gaan om naar de „Ebenhaezer" te zoeken. Dit plaatselijk comité lichtte ook de opsporings- en reddingsdienst van de Koninklijke Marine op het vlieg veld Valkenburg bij Lelden in. Omstreeks kwart voor drie was het marinevliegtuig, dat onder bevel stond van de luitenant ter zee-vlieger tweede klas, oudste categorie, G. J. J. de Leeuw, boven IJmuiden. De gehele middag heeft het vliegtuig laag over het water van de Noordzee naar de kleine kotter gezocht, maar tegen zes sen moest de marconist aan Scheve- veningen-Radio melden, dat het te donker werd om verder te zoeken. De „Neeltje Jacoba" zocht nog eni ge t(jd verder maar kwam tegen ze ven uur ook bp de thuishaven terug om omstreeks nalf negen vast te ma ken aan de steiger evenals de schip pers van de „IJmuiden 226" en ae „IJmuiden 249", eveneens schepen van de heer Van de Ree, die dinsdag middag al opdracht hadden gekregen uit te zien naar de „Ebenhaezer". De „Neeltje-Jacoba", die donder dagmorgen om half zeven weer naar zee zou vertrekken om naar de „Eben haezer" te zoeken moest binnenblij ven, omdat het op de gehele Noordzee potdicht was van de mist. Het had weinig zin het zoeken voort te zetten daar het zicht slechts tien tallen meters bedroeg. De weerberich ten waren eveneens slecht. Inmiddels was in de nacht van donderdag op vrijdag het scheepje nog niet binnen gekomen. Film over oorlogsgraven Namens de Oorlogsgraven-stichting zal een half uur durende kleurenfilm worden vertoond, die een indruk geeft van de Nederlandse oorlogs graven in binnen- en buitenland. Daaronder zijn enkele erevelden in Indonesië. De filmavonden worden gegeven in Middelburg (11 maart), Terneuzen (12 maart), Zierikzee (13 maart) en Goes (14 maart). Tevens zullen op de filmavonden in de pau ze 20 maquettes van de Nederland se erevelden in Indonesië kunnen worden bezichtigd. Voor het eerst sinds enige jaren is er In Goes weer in het openbaar muziek femaakt door een eigen orkest: gis- eravond trad in de „Prins van Oran je" het muziekschool-kamerorkest op, daarmee herinneringen oproepend aan voor- en naoorlogse jaren, toen de zo welbekende „Symphonie" hier voor concerten zorgde. Er is dus nu een nieuw groepje opgericht, sinds enige maanden aan het werk in het verband van de Zeeuwse Muziek school, afdeling Goes, en de cello-le raar van deze instelling Frangois Oli vier heeft er de leiding van. In een kort openingswoord van de directeur der school, Henk Stam uit Middelburg, noemde deze enkele om standigheden. die met name van be lang zijn bij de beoordeling van dit nieuwe ensemble, namelijk: men heeft hier te doen met niet-vakmensen, het is dus géén Concertgebouworkest, maar bovendien is men nog maar kor te tijd bezig. Maar juist wanneer men deze beide factoren in aanmerking neemt, dan dient men toch bewónde ring te hebben voor de wijze, waarop dit Kamerorkest voor het eerst In het: openbaar optrad. Men speelde werken -/v- NIEUW! Datum aanwijzing: 'n moderne vinding thans OT 50 g ook in dameshorloges. JSSSL^ ^aS VAN FENDEL 134 Zoals bekend zijn bergers van Van der Tak's Bergingsbedrijf uit Rotter dam er vorige week woensdag na ve- vergeefse pogingen in geslaagd 'p van n< het voorschip het Duitse sleep- schip „Fendel 134", dat vorig najaar in de Westerschelde bij het Konijnen- schor ter hoogte van Walsoorden zonk, br} Hansweert aan land te brengen. De Rotterdamse bergers stellen thans pogingen in het werk ook het tweede gedeelte van het schip te lichten. Hierbij worden andermaal grote moeilijkheden ondervonden. Ook nu vormt de stroom weer de voornaamste vijand! BLIJ WEERZIEN De luchthaven Schiphol is al vele malen getuige geweest van een hart roerend afscheid. Aan de andere kant kan men er van tijd tot tijd ook een blij weerzien meemaken, hetgeen woensdag het geval was. toen het GEMOEDSBEZWAREN... Dat meiske in Terneuzen moest voor een dan bij kennissen gepar keerd worden, want haar ouwelui moesten op reis. Marietje vond het best. Ze zou uitbesteed worden bij twee ongehuwde dames, kennissen van de familie, die altijd bijzonder veel plezier beleefden aan het huis vesten van tijdelijke dakloze kinde st Waren vriendelijke damesdol op de jeugd en altijd bereid dat on omwonden te laten merken door het verstrekken van lekkernijen en speel goederen. Dat wist het vijfjarige Marietje. Daarom ook had ze er geen enkel bezwaar tegen om bij die dames uit logeren te gaan, maar aan de andere kant kampte ze toch ook met lichte gemoedsbezwaren. Dat bleek duidelijk, toen ze afgele verd werd. Want nog voor er een welkomstwoord was gewisseldriep Marietje al by de deur: Jullie hoeft met niks te geven, hoor"! Een beetje ontgoocheld hebben de dametjes haar opgenomen... TOT tzZijfPC echtpaar H. Kort-van Luyk per „KLM-vogel" arriveerde. Deze echte lieden, waarvan de vrouw afkomstig is uit Sint-Annaland, emigreerden zes jaar geleden naar Grand Rapids in de Ver. Staten, en zij zetten nu voor het eerst weer voet op vader landse bodem. Het geduld van de wachtende familieleden werd nog al op de proef gesteld, want het vlieg tuig, dat 's morgens om tien uur moest arriveren, had tengevolge van de mist enkele uren vertraging, zodat het pas 's middags op de landings baan kon afstevenen. Het weerzien was er des te hartelijker door! IJVER Reeds gedurende enige tijd komen dinsdagsavonds een aantal vrouwe lijke leden van de Nederlands her vormde gemeente te Hoedekenskerke bijeen. Niet om er over koetjes en kalfjes te praten! Integendeel. Er wordt onder leiding van mevrouw Hulsbergen hard ge(hand)werkt. Het komend najaar wil men namelijk een bazaar organiseren, waarvan de baten bestemd zijn voor het .verwar mingsfonds". Want in de Ned. her vormde kerk bestaat grote behoefte aan een verwarmingsinstallatie. De dames zijn nu reeds bezig met het vervaardigen van voorwerpen, die te zijner tijd aan de man gebracht kun nen worden. van C. Ph. Em. Bach, Marcello en Vi- vaidi en men voerde deze muziek uit zonder veei pretenties, doch muzikaal en zeker ook als een eenheid. Meer mag men op dit moment eigenlijk nog met verlangen en daarom dienen ai- ienei wensen nog tot later te worden opgeschort. Men kan verwachten, dat Frangois Olivier deze geestdriftig spelende groep in de toeKomut nog veel verder zal brengen. Er waren gisteravond twee so listen: mevrouw J. scherphuis- Voogd, ceilo en Cees van de Berg, nobo. Mevrouw scherphuis, een onvermoeibaar lid van het cu ratorium der scnool, speelde met begeleiding van het orkest Vival di's cello-concert in E. Zij deed dit zeer bekwaam en muzikaal, daar bij echter af en toe suggererend dat Vivaldi géén Italiaans musicus was, doch atkomstig uit noordelij ker landen. Hier en daar was haar spel namelijk wat hoekig, terwijl deze muziek van Vivaldi toch zeer soepel en spiritueel kan klinken. Het orkest was hier helaas als be geleidingsinstrument beslist niet op zijn best. Aan 't slot kreeg me vrouw Scherphuis een bijzonder hartelijk en zeer verdiend applaus van de vele aanwezigen voor haar prestatie, terwijl haar bloemen werden aangeboden. Cees van de Berg, leraar aan de school, speelde Marcello's hobo-con cert in C uiterst geïnspireerd en met een fraaie toon. Het orkest was hier beter op dreef, waarbij een woord van waardering zeker verdiend is voor mej. Tamminga, die het klave cimbel in bruikleen van de ge meente Oostburg bespeelde en die met mevrouw Scherphuis een uitste kend continuo vormde. Voorts trad deze avond nog op de balletklasse van de Muziekschool over geheel Zeeland genomen zijn er thans 600 balletleerlingen onder de bekwame en energieke leiding van mevrouw G. Soesman-Huffenreuter. Opvallend waren o a. een Pas de Trois en een Pas de deux, die bijzonder suc ces oogstten. De avond werd besloten door het kamerorkest met een nata da camera" van Vivaldi. „So- Ambonezen uit winkelen De In het woonoord te Westkapeile verblijvende Ambonezen, die vorige week hun lijdelijk verzet opgaven, werden donderdag in de gelegenheid gesteld om van half twee tot half vijf 's middags het kamp te verlaten. Dit experiment is uitstekend verlopen. Een kleine veertig van hen begaven zich, vergezeld van hun kinderen, naar het dorp om er inkopen te doen of „zo maar" te wandelen. Zij lach ten en waren blijkbaar erg met hun vrijheid Ingenomen. Enkele hadden vergunning gevraagd wat langer weg te mogen blijven, hetgeen toe gestaan werd. Zij waren alle op de voorgeschreven tijd binnen. Vandaag vrijdag mogen de Ambonezen, die daarvoor toestem ming hebben gevraagd, van 8 tot 18 uur buiten het kamp. De vijf in de „Kruisberg* 'te Doetinchem geïnter neerde Ambonezen zullen zoals het er op het ogenblik voorstaat waarschijnlijk reeds maandag naar Westkapeile terugkeren. Veertigjarig dienst- jubileum in Hulst Op vrgdag 15 maart a.s. herdenkt neer J. F. van Heuckelora, het feit, dat hjj veertig jaar geleden als correspondent in dienst trad van het bankierskantoor Ls. van Waes- berghe-Jansens te Hulst. Wijnhandel Assurantiën- en Administratiekan toor. Reeds op één oktober 1920 promo veerde de heer van Heuckelom tot chef-procuratiehouder, waarna hij in 1934 algemeen procuratiehouder werd van Ls van Waesberghe-Jans sens. rantiën- en Administratiekantoor. De heer van Heuckelom, die oud- stryder is van de oorlog 1914-1918 werd op 3 januari 1893 te Antwerpen fB) geboren en kwam in 1914 naar Hulst. In het verenigingsleven nam de jubilaris steeds een vooraanstaande laats in. Zo is hg o.a. reeds meer an 35 jaar penningmeester van de Vereniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer; oprichter en bestuurslid van de afdeling Hulst van de handels-, kantoor- en winkelbe- diendenbond „St. Franciscus van As- sisi" (van welke organisatie hg dra ger is van de zilveren speld); meer dan 28 jaar consul van de A.N.W.B.; consul van de K.N.W.U.; ere-lid en mede-oprichter van de v.v. „Hulst"; secretaris van de r.-k. Voetbalbond Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan hij na de fusie met de Zeeuwse Voetbal bond gedurende meer dan 20 jaar onder-voorzitter is geweest. Voorts lid van Verdienste van de K.N.V.B., afdeling Zeeland; oprichter en eerste voorzitter van de plaatselijke E.H.B.O.; voorzitter en mede-oprich ter van de afdeling Hulst Katholie ke Maatschappelijke Gezinszorj voorzitter van de af( ifdeling Zeeuwscn- Vlaanderen van de Nederlandse Vere- ?ing van Suikerzieken enz., enz. Ongetwijfeld zal het de jubilaris op 15 maart a.s. niet aan belangstelling ontbreken. België verwacht akkoord over sluis van Terneuzen De Belgische minister van openba re werken, Vanaudenhove, heeft een toelichting gegeven op het financieel beleid van zrjn departement. In ver band met de sluis van Terneuzen deel de de minister mede, dat „het ak koord van de Nederlandse regering voor dit jaar verwacht mag worden In januari werden de aanbestedingen toegewezen voor drie belangrijke bouwwerken: de bouw van een sluis op het kanaal Brussel-Charlerolde bouw van een vijfde havendok te Antwerpen en de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen. Advertentie U staat er van te kijken hoe smaak an geur van koffie verbeteren door dat kleine beetje BUISMAN. Bovendien bespaart U op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. Hongaarse huwelijken in Zeikenpolder. Zeven huwelijken zullen over enige tijd gesloten worden onder de Hon garen, die verblijf houden in het woonoord Zeikenpolder te Zierikzee. Van de 7 huwelijken zal er waar schijnlijk een te Oosterland worden voltrokken, de overigen te Zierikzee. Het huwelijk van de Hongaren te Zierikzee zal kerkelijk worden in gezegend. De leeftijd van de trouw lustigen ligt tussen 17 en 47 jaar. Het grootste deel van de aanstaande echtparen is beneden de 23 jaar. De heer en mevrouw Bekei, vader en moeder van de enige baby in het woonoord Zeikenpolder te Zierikzee, zijn vandaag verrast door een blijk van medeleven van de Zierikzeese be-1 volking in de vorm van een kinder dejeuner. Mevrouw Bekei stelde het gebaar ten zeerste op prijs. De joodse Hongaarse gemeenschap vertrekt zoals bekend maandag met de boot naar Canada. Het ligt in de bedoeling dat men maandagmorgen omstreeks 9 uur per bus zal vertrek ken. De vluchtelingen zijn zeer ver heugd naar hun nieuwe vaderland te kunnen gaan. Voor de nog blijvende Hongaren is het jammer, dat de heer Steckler gaat vertrekken. De heer Steckler hielp tot nu toe de Cana dese onderwijzeres, mrs. Quarrington met het geven van Engelse lessen. Gekleed in origineel negentiende eeuws meisjeskostuum open de Geeke Kwast, het dochtertje van de her vormde predikant ds. J. Kwast, donderdag avond de grote „City bazaar" in de voorma lige Willem 111 kazer ne in Vlissingen door het doorknippen van een lint, dat de toe gang tot de bazaar ruimte afsloot. De voorzitter van het ba zaarcomité, van wijk I der hervormde ge meente in Vlissingen, de heer C. Plasse over handigde haar als be wijs van erkentelijk heid een lepel en vork. Vanaf dit ogenblik konden de Vlissingers dus genieten van een groots opgezette ba zaar, om de wykkas te versterken, die voor deze gelegenheid op getrokken was in de negentiende eeuwse styl. Charmante jon gedames in kleder dracht brengen goede ren aan de man en niet minder charmante jon gedames nemen de gelden in ontvangst, die de bezoekers be talen voor balgooien, prijsschieten, en derge lijke gebruikelijke ba zaar-festiviteiten. In „De soete inval" kan men zijn dorst les sen, waarbij dan weer dames voor de bedie ning zorgen, het hoofd bedekt met een in drukwekkende kap en gekleed in het kleurige 'gewaad, dat de Neder, lander omstreeks 1800 placht te dragen. Grappige namen heeft het bazaarcomité ver zonnen voor de ver schillende stands. Zo wordt er gesjoeld ,Jn de schuivende schuif", geschoten bij ,j)e Schutter", met pijltjes gegooid in „De Vo gelaaren met ballen geworpen in „De dolle bal". Al deze stands zijn dan weer opgezet in de vorm van oud- hollandse huisjes met trapgeveltjes. De entree is in de zelfde geest aange bracht: men loopt door een indrukwekkende poort met kantelen en.staat voor een paar twintigste eeuw- se lachspiegels. Al met al is een smaakvol en aantrekkelijk stadje" ontstaan in een ruim te, die weliswaar be perkt is gebleven, maar die hedenavond en morgenavond uit gebreid zal z\jn met een grote zaal, waar in dan „het rad van avontuur" zal draaien. Omgeven door daznes en heren in oud-hol- landse kostuums, be proeft ook Jannie Schroevers de edele schietsport. (Foto P.Z.C.) I Advertentie) Mooi Delfts blauw? Toerist blijft lauw Souvenir Vertrekt geen spier. Alles al gezien, alles al geproefd? Kom, kom de meest critische ogen gaan glinsteren als er kos telijke kaas-nit-eigen-land ter tafel komt. Alle fijn proevers kom6n aan hun trek enzo voordelig I Daarom gauw naar Uw leveranciereerst even proeven en dan trots naar huis! sjl* Slim idee: KAAS? Hoezeelt DoOTtiéér met KUNST „Julia" Vlissingen, „Britannia". „Nieuw Nederlands Toneel gezelschap". MET EEN BIJNA MINUTEN LANG applaus heeft een dankbaar en talrijk publiek gisteravond in „Bri tannia" te Vlissingen voornamelijk Rie Gilhuys hulde gebracht voor haar vertolking van de hoofdrol in het blij spel „Julia" van Somerset. Maugham en Guy Bolton, in een bewerking van Marc-Gilbert Sauvajon. In een voor stelling van het „Nieuw Nederlands Toneelgezelschap", onder auspiciën van de Z.V.U., in samenwerking met het departement Vlissingen van 't Nut. Die hulde was verdiend. Rie Gilhuys zette met name in de eerste twee be drijven een fascinerende figuur op de planken, waarbij zij de door de au teurs geschapen mogelijkheden tot in de finesses wist te benutten. Dat was bewonderenswaardig knap spel; een intens doorleefde creatie, met grote souplesse en ragfijne nuancering ge speeld. Dat zelfs een Rie Gilhuys in het laatste bedrijf niet ontkwam aan een zekere vervlakking kan dan ook uitsluitend geweten worden aan het feit, dat de schrijvers „Julia" een weliswaar toneelmatig, maar psycho logisch absoluut onaanvaardbaar slot hebben g immers van een „to neelechtpaar", dat zich na een be paald aantal jaren huwelijksleven alleen nog maar verbonden weet in hun werk, is aannemelijk geschreven tot en met het tweede bedrijf. De nogal geforceerde verzoening en „her ontdekking" van wederzijdse gene genheid in het laatste bedrijf heeft bedenkelijk veel weg van een drie- stuivers-romantiek, die men toch ze ker van een Maugham niet zou ver wachten. Maar dat zijn dan misschien concessies geweest aan de „toneel matigheid"; concessies evenwel, die net iets te ver werden doorgevoerd. Temeer teleurstellend na de flitsende ontwikkeling, de geestige en boeiende opzet van de eerste twee bedrijven. „Het Nieuw Nederlands Toneel gezelschap" heeft in de gisteravond gegeven voorstelling niettemin voor een voortreffelijke vertolking ge zorgd. Zij het dan, dat zelfs een Rie Gilhuys, een John Goba-J en een Ferd. Sterneberg de feilen van het laatste bedrijf niet helemaal konden wegspe len. Terwijl zij toch stuk voor stuk uitstekend spel te zien gaven. John Gobau wist zijn Michel Gosselin vol komen overtuigend gestalte televen; voortdurend was hij de toneelman-in- hart-en-nieren, privé nog acterend en daarmee zichzelf een rad voor de ogen draaiend. De adellijke huisvriend kreeg van Ferd. Sterneberg juist die ietwat ver veelde en toch sympathieke distinctie mee, die nodig was en verder zorgde Frits van Dijk voor een zorgvuldig „afgewerkte" aan het toneel ver knochte huisknecht. Ellen de Thouars daarentegen overtuigde niet hele maal als de welgestelde, wereldse en verliefde weduwe, maar deze figuur kreeg van de auteurs dan ook nogal vage contouren. Bob Verstraete was een aannemelijke jongeman en ook de overige bijrollen werden goed ver tolkt. Zo ls het een voorstelling gewor den, die ontegenzeggelijk bijzonder veel te genieten heeft gegeven en waarin dan met name Rie Gilhuys excelleerde, maar die toch ook enkele (hierboven gesignaleerde) zwakke kanten had, welke Frits van Dijk met een iets strakkere regie misschien nog had kunnen verzachten. Vanavond gaat „Julia" in Zierik zee en volgende weck vrijdag in Ter neuzen, v, B. VANDAAG. Middelburg Electie „Marcelino brood en wijn", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „D-day, de zesde Juni", (18 Jr.), 20 uur. Provinciale Bibliotheek: expositie over Rome, 10—12.30 en 13.3018 uur. Wöhleilezing voor „Eiland Walche ren", 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: „De vrolijke vagebond", (a.l.), 19 en 21 uur: Luxor: „Het geweten van het Westen", (14 Jr.), 20 uur. Jeugdherberg: tweede visserijbijeen komst Zeeuwse Volkshogeschool, 17 uur: Jeugdherberg Oranjestraat: „Ci ty Bazaar": Concertgebouw: feest avond chr. u.l.o.-school, 19.30 uur. Goes Grand: „Gevechtsklaar", (14 Jr.), 20 uur. Schuttershof: Uitvoering schoolver. chr. lyceum „Astra": „Pygmalion", 19.30 uur; „De Prins van Oranje": propaganda-avond „Volksonderwijs", 19.30 uur; Vrij evangelische kerk: vrouwen wereldgebedsdag, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2