PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER CONTRA PLANNEN KABINET Meerderheidsmoties tegen hogere belasting en blokkering 50 miljoen Minister Algera bereid over veren te praten Voortgezet debat over bestedingsnota PROF. OUD BEET VAN ZICH AF PLAN VAN IKE GOEDGEKEURD „GESCHIL" BAARLE-HERT0G VOOR INTERNATIONALE HOF 200e jaargang - no. 57 Sagbl&duitg&v* van da firma Provincial#.Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdied.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 81 cent per wMk; 6.50 p. kw.; £r. p.p. 6.75 per kw. Losse nummert 16 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 maart 1957 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 6 regelt) 33 cent p. regel met een minimum van 1...Brieven of adrea bureau v. d. blad" 35 cent meer. Giro no. JS9J0O P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen. Walstr. 68—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228; Oostburg, Nleuwatraat 43, tel. 20; Teraeuren. Brouwerljstr. 2; Zlerlkr.ee: N. Bogerdstraat 24. tel. Té. (Van onze parlementaire redacteur) De middag was nog jong, donderdag in de Tweede Kamer, toen de knuppel al In het hoenderhok lag. De replieken over de regeringsnota betreffende de beper king van de bestedingen, die zes lange uren achter elkaar duurden, waren namelijk nauwelijks begonnen, of de heer Janssen van de K.V.P. diende een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat het bedrag van zestig miljoen gulden, dat de handhaving van het subsidie op melk per jaar zal kosten, niet gevonden behoort te worden door of de inkomstenbelasting voor inkomens boven f 8000.per jaar, of de omzetbelasting te ver hogen, maar door een verdergaande bezuiniging door de rijksoverheid. In de loop van de middag verklaarden zich de fracties van de A.R.P., de C.H.U., de V.V.D. en de S.G.P., tezamen met de K.V.P. 93 van de 150 Tweede-Kamerleden omvattende, zich vóór de motie. De regering zit dus in een lastig parket. De heer Roemers (p.v.d.a.) verweet de-heer Janssen, dat hij verzuimd had, aan te geven, op welke wijze de regering verder moet bezuinigen; hij vond de motie niet reëel. Er kwam deze middag nog een tweede knuppel tussen de kippen te recht. En wel in de vorm van een motie van de anti-revolutionaire heer Biewenga. Deze motie sprak uit, dat het blokkeren van de bedragen, ge moeid met de verhoging van de normen voor bedrijfsgebouwen in de kostprijsberekeningen voor garantieprijzen van de landbouwprodukten, niet behoort te geschieden. Opnieuw verklaarden behalve de A.R.P., ook de K.V.P., de C.H.U. de V.V.D. en de S.G.P. zich vóór. De minister van landbouw, dr. Mansholt, had zich bereid verklaard aan de bezwaren, die uit de kamer geopperd waren tegen de aan de blokkering verbonden voorwaarden tegemoet te komen door de vorming van een fonds, waaruit de verbetering van de bedrijfsgebouwen gesubsi dieerd kan worden. Erg aantrekkelijk is dit aanbod niet, want de landbouwers zijn er, zo komt ons voor nóg: verder mee van huis. Dat vond blijkbaar ook de heer Bie wenga, want hij verklaarde, dat de aan een dergelijk fonds klevende be zwaren zo mogelijk nóg groter zijn. Hij vreesde, dat als pas in 1959, zo als de minister zich voorstelt, de de blokkering wordt begonnen, minstens het tweevoudige bedrag nodig zal zijn. Hij meende dat de 50 miljoen door de bezuiniging moet worden gevonden. Ook nu was het weer een socialist, die de regering bijviel, namelijk dr. ir. Vondeling. Hij verzette zich tegen de motie. Hogere pachtprijs. Het is niet bij deze twee moties gebleven. Ook de heer Droesen van de K.V.P. had er nog een in petto. Hij verdedigde het pacht- prijsbeleid van de centrale grnd- kamer tegen de aanval die de heer Vondeling (p.v.d.a.) erop had ge richt en diende mede namens de A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D. een motie in, waarin geconstateerd wordt, dat de regering het voorne men koestert meer rekening te houden met de eigenaarslasten in de landbouw en daartoe in de kostprijsberekening van land bouwprodukten van hogere pacht prijzen uit te gaan en wordt uitge- sproken, dat net voorbarig en on juist is in verband hiermee een standpunt van de grondrente te bepalen. Schoolmelk. De vierde motie kwam van de so cialist Roemers. Hij achtte de ver hoging van de melkprijs zeer tot na deel van de schoolmelkvoorziening en Deze foto toont de Amerikaanse president Eisenhower (midden) tij dens een bespreking te Washington met (links) de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, en (rechts) James P. Richards, die aan het hoofd zal staan van een Amerikaanse missie naar het Midden-Oosten. De missie zal besprekingen voeren naar aan leiding van plannen van Eisenhower ten aanzien van dit gebied. dus van de volksgezondheid. Het niet verhogen van de prijs van de schoolmelk zou anderhalf miljoen kosten. Hij achtte deze uitgave ver antwoord en vroeg de Kamer uff te spreken, dat de regering de school melkvoorziening bij verhoging van de melkprijs met anderhalf miljoen extra dient te subsidiëren. Deze motie vond niet zo grif steun als de andere. In elk geval bevestig de deze motie, dat het donderdag geen middag voor de regering was om te juichen. Voor het overige hebben somrhige afgevaardidgen nogmaals aangedron- op sterkere Dezuimging op het over heidsapparaat en op een gunstiger verdeling van de lasten, die de beper king van de bestedingen met zich meebrengt. Men maande de regering tot spoea aan bij het tot stand bren gen van de weduwen- en wezenvoor ziening en van een verbetering van de kinderbijslagregeling. Men nep de aandacht in voor de grote gezinnen en voor de bejaarden en men toonde zich nog lang niet gerust op wat ge beuren zal, als het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud stijgt boven de 114 en een half, de grens waartoe de vakbeweging geen looneisen zal stellen. De heer Hazenbosch, de jonge eco nomische deskundige van de antirevo lutionaire fractie laakte in een knap pe en slagvaardige speech de onge rechtvaardigde kritiek, die van so cialistische kant telkens weer wordt uitgeoefend op de „bezuinigings- politiek van Colijn". In de heer Ha zenbosch bezit de a.r.-fractie onge twijfeld een van haar beste en meest- belovende leden. Tenslotte verweerde de heer Oud van de v.v.d. zich donderdagmiddag In een welsprekende speech tegen de aanvallen, die tod achter de rege ringstafel op hem gericht waren. De ministers Drees en Suurhoff ver weet prof. Oud overgevoeligheid. Zij kunnen geen kritiek verdragen. De heer Drees meent zelfs, aldus de li berale afgevaardigde, dat mijn gezag en mijn standing zijn aangetast door de manier, waarop ik het kabinets beleid en de afzonderlijke ministers heb gekritiseerd. Hij ontkende, dat hij, zoals hem was tegengeworpen, steeds over zi^n eigen ministerschap spreekt en altijd in het verleden vertoeft. Juist de P. V.D.A. begint altijd over dat verle den. De overgevoeligheid van minister Het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden heeft donderdag de resolutie goedgekeurd, waarin verklaard wordt dat de Ver. Staten bereid zyn com munistische agressie in het Midden-Oosten zonodig met geweld te weer staan. De stemverhouding was 350 voor en 60 tegen. Het huis heeft snel gehandeld, nadat de senaat dinsdag met 72 tegen 19 stemmen een gewijzigde lezing had goedgekeurd van de reeds eerder door het huis aanvaarde verklaring waar om president Eisenhower twee maan den geleden had gevraagd. De resolutie machtigt president Eisenhower ook 200 miljoen dollar uit te geven voor militaire en economische hulp aan de landen van het Midden- Oosten. De leider van de democratische fractie In het huis, McCormack, verklaar de donderdag, dat de president nu zelf de resolutie inzake het Midden-Oos ten moet toepassen. „Hij draagt de verantwoordelijkheid" aldus McCormack. Suurhoff kon prof. Oud nog minder begrijpen. Hoe kan deze bewindsman zien beledigd gevoelen door de uit drukking „verkiezingsloonronde" In het voorjaar van 1956 prentte de re gering zich in, dat het economisch le ven wel een loonsverhoging kon ver dragen. Met dat rooskleurige gevoel §ing zij de verkiezingen in. Daarna leek echter, dat een loonsverhoging niet zo voor de hand gelegen had. Aan minister mejuffrouw Klompé verweet de heer Oud, dat zij niet di rect en ronduit heeft erkend, dat het fout van haar was een circulaire tot de gemeentebesturen te richten, waarin gevraagd wordt aan de be jaarden m bepaalde gevallen een ex traatje boven hun A.O.W.-pensioen te geven. Ook richlte hij zich nog al fel te gen minister Zijlstra, wiens politiek hij in alle opzichten niet kon delen. Hij vond, dat de anti revolutlonalre- prof. Zijlstra politiek in verkeerd ge zelschap was geraakt. Tenslotte \yees prof. Oud, wiens rede herhaaldelijk door gelach onder broken werd, op de eigenaardige po sitie van het kabinet. Er wordt een guerillaoorlog tegen gevoerd, vond filj. In mei: koningin en prins voor bezoek naar Zweden. Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelt mede: H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, hebben een uitnodiging aanvaard tot een officieel bezoek aan Z.M. de Koning en H.M. de Koningin van Zweden te Stock holm van dinsdag 21 mei tot vrijdag 24 mei a.s. H.M. en Z.K.H. zullen de reis naar Stockholm deels per vliegtuig, deels aan boord van hr. ms. „De zeven Pro vinciën" maken. De kruiser, verge zeld van de onderzeebootjagers hr. ms. „Friesland" en „Rotterdam", zal op 21 mei a.s. tussen 11.00 en 11.30 uur in de haven van Stockholm voor an ker gaan, waarop het officiële bezoek een aanvang neemt. Tigermoth stortte neer. Rotterdams echtpaar zwaar gewond Nabij het vliegveldje van Campen- hout onder de gemeente Bossche- hoofd is donderdagmiddag omstreeks vier uur een ernstig vliegongeluk ge beurd, waarbij het echtpaar Van der Hardt uit Rotterdam zwaar werd ge wond. Omstreeks vier uur startte net echtpaar voor een vlucht met een Tigermoth-toestel, de PH-NFS. Kort na de start wilde de heer Van der Hardt, die het toestel bestuurde, een bocht nemen, waarbij het toestel ech ter afgleed en op een braak liggend stuk land aan de weg Seppe-Ouden- bosch neerstortte. Het toestel kwam met een vleugel on de grond en deze brak af, waarna net vliegtuig om sloeg en geheel werd vernield. Me vrouw Van der Hardt, die voorin het vliegtuigje zat, geraakte bekneld en kreeg zware inwendige kneuzingen en een beenfractuur. Haar man wist nog uit de vernielde cockpit te krui pen, maar later bleek ook hij ernstige verwondingen te hebben bekomen. Beiden werden per ambulance-auto naar het Cliaritas-ziekenhuis te Roo sendaal vervoerd. Het echtpaar Van der Hardt had zich nog maar kort in deze omgeving gevestigd en was van plan hier re- clamevluchten met een sleepnet te gaan maken Op de jachtwerf van de heer M C. Dubbeld te Oostknollendam H (gem. Wormer) is gisteroch- tend brand uitgebroken in een grote loods. De brandweren H van diverse gemeenten konden tegen de vuurzee weinig uit- richten. Maar enkele boten s konden worden gered. Onge- veer tachtig pleziervaartuigen kano's, jachten, motor- s boten, en een draak gingen ia vlammen op. Gistermiddag te half vier was nog slechts een brandende puinhoop over. Men neemt aan, dat de brand uitbrak op een verdieping waar plastic boten worden gemaakt. De loods zou maar laag verzekerd zijn. lIllllllMllllllinillllllllllirnmillllllimilllliiiiiiiiïïrwnifrinniiiinwm Belangrijke besprekingen van minister Staf. In welingelichte kringen in Wash ington hecht men veel belang aan het bezoek dat de Nederlandse minister van defensie. Ir. C. Staf aan het einde van de maand aan Washington brengt. Men verwacht, dat minister Staf zijn Amerikaanse ambtgenoot Char les E. Wilson mee zal delen dat de Nederlandse regering het moeilijk vindt om grotere bedragen voor de defensie aan de Kamer te vragen, nu Engeland haar bijdrage aan de Nato- strijdmacht gaat beperken. STAP VAN NEDERLAND EN BELGIË Mr. E. N. van Kleffens en M. Gregoire zullen pleiten. Gistermiddag hebben de Neder landse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns en de Bel gische ambassadeur F. X. J. M. G. baron van der Straeten Waillet op het ministerie van buitenlandse zaken een overeenkomst getekend op grond waarvan Nederland en België heslui ten het nu reeds enkele jaren be staande „grensgeschil" in de Belgi sche enclave Baarle-Hertog nabij het Nederlandse Baarle-Nassau, waarbij enige woonhuizen zijn betrokken, aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag voor te leggen. In 1953 kocht de Belgische vee koopman F. van der Eynde uit Weel de (België) negen woningen, die ge legen waren onder het gehucht Zon dereigen nabij Baarle-Nassau. Hij meende en had daar een bevesti ging van, afgegeven door het betrok ken departement te Brussel, dat de huizen in een Belgische enclave la gen. Hij stelde de bewoners van de huizen er van in kennis, dat ze op Belgisch gebied woonden en hij dien tengevolge gedwongen was de huur voortaan in francs te innen hetgeen NA BRIEF VAN GED. STATEN OVER LOSLATEN VRIJE VEREN Onderhandelingen over bootdiensten worden hervat MINISTER ALGERA wil op- nieuw met het provinciaal bestuur van Zeeland overleg plegen over de algehele situatie van de Wester- scheldeveren. Dit heeft de be windsman medegedeeld in een gis teren te Middelburg ontvangen brief aan Ged. Staten als antwoord op het uitvoerige schrijven, dat het college na de vorige Statenzitting over de veerdiensten aan de minis ter heeft gezonden. Zoals bekend werd tijdens deze zitting de be faamde „vrije veren-motie" van juli 1952 ingetrokken, teneinde het college vrijheid van handelen te ge ven bij eventuele besprekingen met minister Algera. De bewindsman blijkt dus bereid het gehele pro bleem van de veren opnieuw met het provinciaal bestuur te bespre- I ken, waarbij het niet alleen zal gaan om de tarieven, maar vooral ook om de nieuwe boot en de mede zeggenschap van de provincie. „Er is beweging in deze zaak ge komen en daarover zijn wij zeer verheugd", verklaarde gedeputeer de M. J. van Poelje donderdagmor gen tijdens de buitengewone Sta tenzitting, speciaal bijeengeroepen voor de polderconcentratie-voor stellen, doch tevens om de beraad slagingen voort te zetten over een ontwerp-motie Van Oorschot over de verenkwestie. Gedeputeerden verklaarden thans, dat zij na de intrekking op 29 ja nuari jongstleden van de motie uit 1952, waarbij destijds werd geprotes teerd tegen her-invoering van veer- tarieven, zich met een brief tot mi nister Algera hadden gericht, waarin zij wezen op de verontrusting van overheidsinstanties en van het Zeeuwse bedrijfsleven over de minis teriële weigering een tweede nieuwe boot te doen bouwen, terwijl voorts werd geconstateerd dat in de Zeeuw se samenleving onder de druk der omstandigheden de gedachte heeft postgevat, dat de strijd voor het recht der vrije veren moet worden gestaakt, indien deze strijd zou leiden tot een onvoorzienbare schade. En die schade zal zeker ontstaan als de bootdiensten in de toekomst niet meer kunnen voldoen aan de eisen van het steeds groeiende verkeer. De ze gedachte is ondermeer tot uiting gekomen in een brief van de Kamers van Koophandel aan de minister en ook bij de behandeling van de begro ting 1957 in de Provinciale Staten. Gedeputeerden hebben evenwel de minister er duidelijk op gewezen, dat hieruit niet mag worden geconclu deerd, dat Zeeland nu maar akkoord zou gaan met opheffing der vrije ve ren als een opzichzelf staande uiting, doch integendeel dat hier uitsluitend de wens leeft dat zonder uitstel tot die voorzieningen zal worden beslo ten, waardoor een in de toekomst dreigende chaos op de veerdiensten wordt voorkomen. Indien de prijs daarvoor de opheffing van de vrije veren zou zijn, dan zal dit offer bo ven een erger kwaad noodgedwongen verkozen moeten worden, aldus het college. Natuurlijk zal in het gesprek met de minister met de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen in bijzondere mate rekening moeten worden gehou den, terwijl ook de regeling der be voegdheden tussen rijk en provincie aan de orde moet worden gesteld. Daarbij zal het wel niet anders kun nen, dat de provincie in de toekomst een groter aandeel in de tekorten voor haar rekening zal nemen In elk geval deden Ged. Staten nu de toezegging, dat te zijner tijd zowel tarieven, alsook de deelneming van de provincie in de exploitatie-tekor ten eerst voordat dus een beslis sing zalw orden genomen - aan het oordeel van Provinciale Staten zullen worden onderworpen. DEBATTEN. De woordvoerder der p.v.d.a.-frac- tie, de heer L. P. van Oorschot, die tijdens de vorige zitting met een ont werp-motie voor de dag was geko men, verklaarde dat hij er thans geen behoefte aan had deze motie nog in te dienen. Immers, er Is inmiddels datgene bereikt, wat de Staten wens ten: Gedeputeerden hebben de handen vrij om met de minister aan de con ferentietafel te gaan zitten. Wat al het andere betreft verklaar de de heer Van Oorschot tevreden te (Vervolg op pag. 10) Inhield, dat de huurprijs plotseling Hteee van fr 216 tot fr 806 per maan<f. Er deed zich nog een andere comnli- catie voor door ders, raadslid was. een andere compli- at een van de huur- van Baarle-Nassau Een ambt, dat door deze plotse linge „emigratie" naar België een abrupt einde dreigde te nemen. Zondereigen zou, indien Van den Eynde zijn zin kreeg, dan name lijk onder de Belgische gemeente Baarle-Hertog gaan ressorteren. De heer Van den Eynde beriep zich op de In 1843 opgestelde con ventie van Maastricht waarbij de grenzen tussen Nederland en Bel gië werden vastgelegd. In deze conventie zou bepaald zijn dat de percelen 91 en 92. de bewuste ne- fen woningen, behoren tot het elgische grondgebied Baarle- Hertog. De bewoners van de be treffende woningen beriepen zich echter op hun Nederlanderschap en voerden aan dat zij tot nu toe trouw hun belastingen hadden be taald aan de Nederlandse staat en hun huishuur geregeld aan de Ne derlandse Spoorwegen hadden vol daan, aan wie de nui2^n tot dan toe hadden behoord. Geen enkel gezin kon zich boven dien de hoge Belgische huishuur ver oorloven. Het gevolg was dan ook dat de huurders weigerden de huis huur aan de nieuwe eigenaar te vol doen en deze de zaak aan het „Vre degerecht" van het nabij gelegen Hoogstraten voorlegde. Het vredegerecht besloot uiteinde lijk geen uitspraak in deze zaak te doen en het geschil verder op diplo matiek niveau te laten behandelen. Daar ook dit echter geen oplossing opleverde, hebben beide partijen thans besloten het Internationale Ge rechtshof te verzoeken een uitspraak te doen. Aangezien het hier evenwel gaat om een eventuele afstand van grondgebied zal de overeenkomst waarbij besloten wordt de zaak aan het Internationale Gerechtshof voor te leggen, allereerst door de onder scheidene parlementen van Nederland en België moeten worden goedge keurd. Deze mondelinge proces-proce dure voor het Internationale Ge rechtshof, zal worden voorafgegaan door een schriftelijke. Voor Neder land zou de oud-minister van buiten landse zaken. mr. E. N. Kleffens. voor België de oud-minister van justitie, M. Gregoire als pleitbezorger optre den. DE BILI VERWACHT... ZACHT WEER. Aanvankelijk hier en daar mist en enkele verspreide opklaringen, ove rigens zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Overwegend matig zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 9 maart Zon op 7.11 onder 18.35 Maan op 10.48 onder 2.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1