„Paraatheid van het eerste uur" moet worden opgevoerd JIMMY als Marathonloper Dienstplicht met de microfoon MANSHOLT: POT VAN VIJFTIG MILJOEN VOOR SUBSIDIES Waar zijn onze schepen? VRIJDAG 8 MAART 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 HET GESTROOMLIJNDE LEGER (II, SLOT) Na de reorganisatie heeft ons land geen regimenten meer HET KLINKT zo onnozel: gooi het leger een beetje uit elkaar en het is beschermd tegen atoombommen. Geen metersdikke beton nen muren, geen anti-radio-activiteitsfeleding, in het geheel geen tech nische hulpmiddelen; alleen maar: spreiding. Nu, zo is het dan ook niet. In feite betekent spreiding helemaal geen bescherming in de zin van een pantsering. Spreiding echter beperkt het aantal slachtoffers tot en minimum en houdt daardoor het leger tot een maximum in tact. Spreiding kan ook een atoombomaanval ondoelmatig maken, om dat zulk een aanval alleen maar effect heeft als zij op een grote con centratie gericht is. (Als hier sprake is van atoombom, diene men daar tevens onder te verstaan de atoomraket en de granaat uit het zogenaamde atoomkanon). De Atlantische Raad (d.w.z. het co mité van ministers van buitenlandse zaken der NAVO-landen) heeft ln de cember 1953 aan het militaire comité dezer organisatie opdracht gegeven de consequenties van het gebruik van atoomwapenen te bestuderen. Een jaar later was het rapport over dit on derwerp gereed, waarna besloten werd de NAVO-strijdkrachten te reor ganiseren overeenkomstig de inhoud van dat rapport. De grondslagen voor de thans in volle gang zflnde reorga nisatie zfln derhalve pp ruim twee laar geleden gelegd. Twee elementen kwamen in genoemd rapport sterk naar voren: a. de noodzaak van een hogere mate van paraatheid, b. de noodzaak van spreiding. Vo steld zij, dat de noodzaak van gere mate van paraatheid niet geba seerd werd op een vermeende hogere mate van gevaar, maar op de veron derstelling van een wijziging in de tactiek der oorlogvoering. Tot dusver is het altijd nog zo geweest, dat een oorlog begint met schermutselingen en eindigt in een vernietigingsveld- slag. Maar als het ooit nog eens voor komt,' dat een groot volk een ander froot volk de oorlog verklaart zal e hardste klap in de eerste dai zo niet in de eerste uren val Daarom moet de paraatheid van het eerste uur zo hoog worden opgevoerd. De noodzaak •elding bert gt -7 komt in het begin moet men het ri sico met die ene klap elke moge lijkheid tot verdediging te verlie zen, uitsluiten. Hier na ligt het verband tussen het vormen van een tweede parate divisie en het spreiden van de beschikbare eenheden. Beide maatregelen moeten •amen gaan, omdat zjj bij elkaar aan sluiten. In de Noordatlantlsche Raad is er meermalen op aangedrongen, dat Ne derland parallel met de andere landen tot die maatregelen zou overgaan, maar minister Staf heeft zich steeds op het standpunt gesteld: eerst het le- gerplan, steunend op de Lisbon goals, afwerken, daarna „stroomlijnen Het klinkt nogal onlogisch, dat een minis ter erop staat een plan af te werken, waarvan hg weet, dat het verouderd is. En het maakt zelfs een dwaze in druk dat hg voor die afwerking een beter plan eenvoudig laat wachten. Hoe het zg, de heer Staf heeft het niet aangedurfd het anders te doen uit vrees voor een chaos, voor ontwrich ting, voor demoralisering zelfs! Was die vrees gemotiveerd? Misschien, maar het komt ons niettemin veront rustend voor, dat een leger jaren no dig heeft voor een reorganisatie. In vredestgd kan men zich zulk een ter- mgn veroorloven. Maar als de on weersbui van november 1956 nu eens niet voorbg was gedreven? Het element spreiding komt in het kort hierop neer, dat de bataljons in oorlogstijd verder uit elkaar gehou den zullen worden. Tot dusver ging men ervan uit, dat een divisie een operatieterrein nodig heeft van 10 bij 12 kilometer; voortaan zal een divisie 20 bij 30 kilometer bestrijken. Het is duidelijk dat men de onder linge afstanden tussen de bataljons veel groter kan houden binnen deze ruimere grenzen. Theoretisch zou men nog verder kunnen gaan en ook de compagnieën weer spreiden, maar dat wordt be zwaarlijk. Hoe meer men spreidt hoe zwaardere eisen er gesteld worden aan de bevelvoering en aan de ver binding. Bovendien kan men niet permanent verspreid opereren. Als er ergens een grote aanval wordt verwacht moet er ten behoeve van een doeltreffende verdediging. geconcentreerd worden, waarbij de mogelijk heid van spreiding terstond daarna voortdurend open gehou den moet worden. Dit stelt dan weer zwaardere eisen aan de bewegelijkheid van de onder scheidene bataljonsdat wil zeg gen, zij zullen tot de laatste man gemotoriseerd dienen te begrip voetvolk vervalt eveneens. Mar- zijn. fs het begrip paardevolk tijd, liet al lang uit de cheren zal alleen nog zin heb ben bij wijze van lichamelijke oefening en voor de parade, niet voor de oorlogvoering als zo danig. Bij alle tot dusver genoemde maatregelen is er alleen sprake ge weest van een zich inrichten op een aanval met atoomwapens van de zijde van de vijand. De vraag is ge wettigd of men als het ooit nodig mocht worden, het Nederlandse le ger de oorlog in mag zenden zonder aat het zelf over even krachtige wapens beschikt als de tegenstan der. In het grote geheel van de N.A.V.O. staat Nederland echter niet alleen De Koninklijke Marine in tnaart Hr. Ms. kruiser De Zeven Pro vinciën, met aan boord de comman dant van het oefensmaldeel 5, com mandeur L. Brouwer, bevindt zich voor oefeningen in de Caraïbische wateren, evenals Hr. Ms. fregat Van Speyk. De laatste bodem is met squadron 1 van de marine- luchtvaartdienst ter beschikking van de commandant der zeemacht ln de Nederlandse Antillen. Gedurende de eerste helft van maart houdt Hr. Ms. fregat Jaguar onderzeebootbestrijdingsoefeningen tezamen met Hr. Ms. onderzeeboot 0-27. Voorts doet Hr. Ms. Jaguar dienst als visserijpolitie-kruiser. Met het toezicht op de visserij in de Nederlandse territoriale wateren tussen Hoek van Holland en de Ne- derands-Belgische grens is belast Hr. Ms. patrouillevaartuig Hefring. Hr. Ms. onderzeeboot Walrus neemt deel aan oefeningen met de Britse vloot in de Middellandse Zee. Behoudens de gebruikelijke di plomatieke toestemming staat om streeks half maart een bezoek aan Malaga op het programma. Op 26 maart wordt Hr. Ms. Walrus te Rotterdam terugverwacht. Hr. Ms. onderzeeboot Zwaardvis vaart in Het Kanaal voor opleiding van personeel en zal in de eerste helft van maart enkele malen de Britse haven Torquay bezoeken. Het squadron mijnenvegers 127, bestaande uit Hr. Ms. Meppel, Sneek, Grljpskerk, Eist, Lisse, Wil- dervank, Steenwijk en Goes, oefent op de Noordzee, evenals het squa dron mijnenvegers 128, dat bestaat uit Hr. Ms. Hoogeveen, Staphornt. Veere, Rhenen en Sittard. In Kesteren: half miljoen eieren verbrand Een half miljoen eieren, drie auto's een groot aantal machine rieën en pakmateriaal zijn woens dagnacht verloren gegaan bij een brand in een eierpakhuis van G. M. van Verseveld te Kesteren. De schade wordt geschat op enige honderdduizenden guldens. De brandweer kon niet voorko men dat het pakhuis afbrandde. Men weet nog niet hoe de brand is ontstaan. De eigenaar was verze kerd. en Is de mogelijkheid van een over rompeling land-voor-land h la Hit- Ier dus uitgesloten. Daarom heeft Nederland geen dringende behoefte aan atoomwapens. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de Amerikanen ook buiten Duitsland ln het Europese NjLV.O.gebled zo genaamde atoomkanonnen zullen In stalleren. Die zullen dan echter door Amerikanen bediend moeten worden, want de Amerikaanse wet staat niet toe atoomwapens aan anderen over te dragen. Wij kunnen slechts vurig hopen, dat dat ook nimmer noodza kelijk zal worden. Ondertussen kunnen wij ons ge lukkig prijzen dat een krachtdadige re-organisatie ons leger sterker zal maken zonder dat dat meer geld, meer mensen en meer diensttijd vergt. Op dit punt verdient generaal Hasselmann alle hulde. S3. Jimmy's weigering om de uitnodiging voor Lau. sanne te accepteren maakte ln de gehele sportwereld een diepe Indruk. Iedereen sag ln hem een zekere win naar van Olympisch goud, de enige van alle deelne mers, waarvan dat gezegd kon worden. En nu de*e man verklaard had niet aan de Olympische Spelen mee te willen doen. werd dit overal diep betreurd. Er wa ren er wel, die van mening waren, dat Jimmy zich n:ets van het gepraat van meneer Barstra van Oroffe- lingen moest aantrekken en dat hij daar „boven" moest staan, maar de meesten stelden zich op het standpunt, dat Jimmy het grootste geiqk van de we reld had. „Barstra moet zijn woorden Intrekken", riepen zij en deze kreet werd door vele kranten over genomen. Jlmmy zelf liet de mensen maar praten. Hij bleef bij zijn besluit, hoewel het hem self speet. dat het so gelopen we*. HU had In I au sanne graag de kleuren van zijn land hoog gehouden en zelf ge loofde htj ook wel een kansje te hebben op een zeer mooi resultaat. Maar met .dat ai bleef htj bij zijn besluit. Beledigingen liet hL zich door niemand, ook niet door iemand roet een dubbele naam welgevallen. Intussen had Plet Potlood ook niet stil gezeten. HU was naar Den Haag gereisd, waar hij baron Van den Bosch Rtjekebeufl, die de president van de Neder lands Olympisch Comité was, had opgezocht. Dat was niet alleen een seer deftig, maar ook een heel sym pathiek mens, die lang en vol aandacht naar Plet Pot loods uiteenzetting had zitten luisteren. Toen Plet af scheid had genomen, had de N.O.C.-presldent beloofd eens met meneer Barstra te rullen gaan praten. LETTERLIJKE TEKST VAN ANTWOORD Ter vernieuwing en verbetering gebouwen Het antwoord ,dat minister Mans- holt op 5 maart in de Tweede Ka mer gaf op de vragen, gesteld over de blokkering van de eigeuaarslas- ten, luidde als volgt: „Ik kom nu tot het vraagstuk van de blokkering van de eigenaarslasten van 50 mil joen. Zoals de Kamer èn uit de nota èn uit hetgeen mijn ambtgenoot van financiën heeft gezegd wel duidelijk zal zijn geworden, is deze blokke ring noodzakelijk in verband met monetaire moeilijkheden. Indien het op het ogenblik zou worden uitbe taald, zou dit betekenen, dat er 'n belastingcompensatie zou moeten komen. Dat is duidelijk. Er zijn tegen de blokkering twee bezwaren geopperd; in de eerste plaats tegen de blokkering op zich zelf; tegen het niet-uitbetalen. Ik geloof, dat het wel duidelijk is, dat deze temporisering van de uitbeta ling het gaat niet om het recht zelf; men heeft recht op dit bedrag zal moeten worden aanvaard. Daartegen heb ik eigenlijk geen principiële bezwaren vernomen. Men heeft echter wel bezwaren tegen de voorwaarden, die bij de blokkering zijn gesteld. Daarom trent zegt de nota op blz. 5 „Nog nader zal worden bezien welke voorwaarden bij een eventuele deblokkering zullen worden ge steld. De mogelijkheid bestaat, deze blokkering dienstig te ma ken aan een meer doelgerichte verbetering van de bedrijfsgebou wen. Daarbij is het van bijzonde re betekenis, dat de gelden niet worden besteed voor vernieuwing en verbetering van de gebouwen der bedrijven, die op den duur niet levensvatbaar zijn". Ik meen, dat dit volledig te verde digen is. Wij kunnen immers vast stellen, dat uit de schatkist door de staat een bijdrage wordt gegeven. Waarom? Ter tegemoetkoming in de gebouwenlasten. Met welk doel? Opdat het gebouwenkapitaal in stand blijft en de gebouwen worden verbeterd en vernieuwd. Is het niet teveel gevraagd, dat de overheid zekere waarborgen wil hebben? Ik kan daar moeilijk datgene in zien, wat ik gelezen heb in verschillende perspublikaties, n.l. dat het een ingreep zou zijn in de eigendom als zodanig, dat het wezen van de eigendom wordt aangetast. Dat is het zeer zeker niet. Zolang de over heid het niet gegeven heeft is het niet een eigendom. De overheid komt met een bijdrage uit de schat kist. Moet ik constateren, dat men het hier ook zo ziet, dan geloof ik dat er een uitweg ls. Dan zal de uitweg misschien zijn ik zou gaarne willen horen hoe men hierover denkt bijvoor beeld het bedrag niet uit te ke ren, maar beschikbaar te hou den als bedrag, waar de over heid subsidie uit verleent bij de vernieuwing en verbetering van gebouwen. Als daarvoor In het parlement 'n Zekere aandrang aanwezig is, wil ik het gaarne overwegen. Dan hon den wij dit bedrag beschikbaar om de verbetering van de gebouwen te Mmi/.eren. Daar heb ib geen enkel principieel bezwaar tegen. Dat doen we bij de grond ai lang. Op de be groting komt een bedrag voor ver betering van grond voor. De eige naar, die zijn grond wil verbeteren, kan subsidie van het rijk krijgen. Als de eigenaar zijn gebouwen wil verbeteren, kunnen wij het bedrag hiervoor ook bestemmen. Ik geloof dat ik dan misschien tegemoet kom aan vermeende bezwaren, die bij 't parlement leven. KERKNIEUWS Ds. E. van Ruyfcnbarg z«v«ntig |aar. Ds. E. van Ruytenberg te Grollo, emeritus-predikant van de Neder lands Hervormde Kerk hoopt zon dag 10 maart a.s. de leeftijd van de sterken te bereiken. Ds. Van Ruytenberg werd op 10 maart 1887 te 's-Gravenhage gebo ren, bezocht het gymnasium in zijn geboortestad en studeerde vervol- fens aan de rijksuniversiteit te Lei en. Nadat kandidaat Van Ruyten berg in 1912 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen was toe- felaten tot de evangelleDediening ln e Nederlands Hervormde Kerk werd hij op 24 augustus van het daaropvolgend laar (1913) te Wes- terbork ln de classis Emmen in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris nog te Oostburg ln de clas- 8is Uzendljke; Pingjum en Zurch in de classis Franeker 19271931; Warfhuizen in de classis Wlnsum 1931—1933; Veendam 1933—1948 en tenslotte nog ruim drieëneenhalf jaar te Grollo en Schoonlo in de clas sis Assen, waar hem met Ingang van 1 mei 1952 'op 65-Jarlge leertijd eme ritaat werd verleend. Na zijn emeritaat heeft ds. Van Ruytenberg tot het vorige Jaar nog ongeveer vier Jaar te Grollo bijstand in het pastoraat verleend. Een jaar voor rijden onder invloed De recntbank te Haarlem heeft Sinteren de 29-Jarige kantoorbe- iende W. P. H. uit Aerdenhout wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en in trekking van het rijbewijs geduren de vijf Jaar. In de avond van 2 oktober om streeks half twaalf reed hij, nadat hh enkele cafe's had bezocht en sterke drank had gebruikt, op de wagenweg ln de richting Heemste de. Nabij de Schouwtjeslaan kwam zijn auto ln aanraking met fietsen de jongedames. Twee raakten ge wond en werden naar een zieken huis vervoerd. Verderop reed hij een scooter aan, de bestuurder, een on derwijzer, en de duo-passagiere vie len en moesten ook naar een zie kenhuis worden overgebracht. Hon- derde meter verder, aan de linker kant van de weg. kwam de auto te gen een tuinhekje tot stilstand. Veertien dagen geleden was tegen de kantoorbediende een gevangenis straf van twee Jaar geëist. AndUk 5 500 m. i. Cape Race. Alcor 5 Santoa n. Montevideo. Alphard 6 Bremen n. Antw. Axeldijk Antwerpen. Aagtekerk v. Hongkong n. Shanghai. AAlsdJJk 6 Belawan. Aarchjk 8 Baltimore. Adine 5 50 m. iw. Oueesant. Adrian 4 Be tra. Albireo verin. 7 Genua n. Las Palmas. Almkerk >30 m. w. Kaap las Palmaa. Alnetl p. Kaap Erto. Alphacca 3 New Yorlc. A'.pheret 5 New York. Alamak 4 SO m. w. v. Burling». Arendsdljk p. 6 Miami a. New Orleans. Arkeldljk 6 Houston. Atje Ray s. 5 150 m. n.t.o. Madeira. Ball I 600 m. n.w. Kaapstad. Beninkust 7 Takoradi. Blitar 6 Khorraroahar. Bloemfontein 8 420 m. z. Monrovia. Bussum 8 360 m. o.n.o. Bermuda. Voor Amerikaanse soldaten in het buitenland bestaan 146 zenders Als een Amerikaanse zanger, radioschryver of „grammofoonplaten- specialist" in het leger moet, heeft hy kans, om na een korte basisopleiding zyn verdere diensttijd met de microfoon inplaats van het machinepistool te kunnen vervullen. De Amerikaanse strijdkrachten houden er voor de ver zorging van de troepen 146 zenders op na in Europa, in het Verre Oosten en op de Philippijnen, in Alaska, op Groenland, in Noord-Afrika en Arabië. Als de gegadigde velzijdig genoeg is de staf van de zenders wordt zo klein mogelijk gehouden kan hy dus in de uniform zijn beroep verder uitoefenen. In de voornaamste studio van het American Forces Network voor Duitsland in Frankrijk houdt bijvoorbeeld Gary Grosby, de zoon van de be roemde Bing, al maanden zyn luisteraars bezig met opmerkingen over grammofoonplaten. Ik geloof, dat wij nu moeten opstaan de kleine is gaan slapen. Naar de Frankfurter Allgemeine i vaderland vol afwisseling, leven dig en optimistisch. Ongeveer een derde van de zendtyd wordt gevuld met bijdragen uit Amerikaanse stu dio's, de rest met programma's uit de Duitse bureaus in Frankfort, Münehen, Beriyn, Kalserslautern, Stuttgart en Bremerhaven. Zeitung schrijft, proberen de Ameri kaanse strydkrachten sedert het ein de van de oorlog, met radio-uitzen dingen het heimwee van de soldaten te verdrijven en hun kennis by te brengen over het land, waar zij ver- blyf houden. Dit „American Forces Network" begon zyn uitzendingen veertien jaar geleden op de Ameri kaanse onafhankeiykheidsdag, 4 juli 1943, in een Londense kelderstudio, volgde de troepen door Frankry'k en Duitsland en betrok tenslotte zyn centrale studio in het kasteel van de Frankfortse voorstad Höchst. Waar in het jaar 9 voor Chris tus het 22ste en 24ste Romeinse legioen bezettingsrechten uitoe fenden, veldmaarschalk Tilly in 1622 het leger van hertog Chris- tiaan van Brunswyk versloeg en in 1813 Napoleon en maarschalk Blücher elkaar ontmoetten, stel len Amerikaanse soldaten en bur- gerlyke specialisten thans pro gramma's van hillbillymuziek, baseballreportages en kookrecep ten uit het vaderland samen. Over 28 zenders met een sterkte van 250 tot 150.000 Watt worden de programma's van zes uur 's-mor- gens tot één uur 's-nachts uitge zonden, nu en dan zodanig, dat zy ook in andere Europese landen kunnen worden ontvangen. Wat betreft de stijl en de verdeling van de programma-onderdelen zijn de uitzendingen van het American For ces Network een getrouw spiegel beeld van die der radiostations in het Een uitbreiding van het pro gramma heeft onlangs een heftige discussie doen ontstaan onder de soldaten, die begrtjpelqk zeer veel belangstelling hebben voor licht amusement. Naar het voorbeeld van het veeleisende derde pro gramma van de Britse radio (B.B.C.) stelt een jonge soldaat in de studio te Frankfort wekelyks een uitzending „Gallery" samen. „Wy willen de mensen aan het na denken brengen zoals in een schilderyenmuseum (Gallery)!" Vier uren Dit programma is ongetwyfeltLiets bijzonders in een uitzending voor sol daten. Het duurt vier uur en heeft een der beste zendtijden van de week gek:-7»gen, zondagmiddag van één uur af. Eens werd byvoorbeeld een uur over George Bernard Shaw gespro- ken, daarop volgde een uur muziek van Strawinsky, toen een half uur discussie, overgenomen van een groep Amerikaanse zenders en een even lang gemengd programma uit Ame rika, met onderwerpen als „Elf voor stellingen van de maagd van Orleans in de literatuur" of „Het ontstaan van een wervelstorm" en tenslotte een programma van een uur, dat een algemeen cultuurhistorisch karakter draagt, byvoorbeeld een gefingeerd interview metde filosoof Rousseau of een „blik vooruit" op het leven in het jaar 1980. De reacties van de ge üniformeerd e luisteraars liggen tus sen complete verwensingen of het „bederven van de zondagmiddag" en by val, die is gemengd met verbazing over de moed van de kameraden van de radio. Elk kwartaal Is büna tweederde van de ongeveer 30.000 brieven, die met verzoeken en wensen voor pro gramma's by het American Forces Network binnenstromen, afkomstig van Duitse luisteraars. Negen-tiende van de brieven over de dagelijkse uit zendingen klassieke muziek in het American Forces Network zy'n ideeën van Duitse muzlekvrienden. Eens werd de achtste symfonie van Bruck ner als volledige weergave aangekon digd en uitgezonden; prompt kwamen vyf brieven van Duitsers binnen die verwytend er op wezen, dat acht maten hadden ontbroken en dat het 56 minuten durende werk derhalve geenszins volledig was geweest. Nieuw incident aan grens Jemen-Aden. In een communiqué van het be stuur van Aden wordt gezegd, dat ruim 200 Jemenitische soldaten en stamleden woensdag het protectoraat Aden zijn binnengetrokken en een stelling bij Sanaah, 95 km ten noord westen van de stad Aden hebben aan gevallen. De bezetting van het fort bood weerstand aan de aanval, totdat er versterking kwam, die de Jemenieten terugdreef. Aan de zijde van de strijdkrachten van het protectoraat zijn geen doden of gewonden. Texas City. Oslt«x „Psrnls" p. Flores. Calamares 8 Alm lr an te n. Santa Mart*. Cistuls v. Oslo n. R dam. Cottlca 8 «30 m. o.n.o. Paramaribo. Delft 4 Amsterdam. Delfshaven 4 380 m. n.o. Mauritius. Drents Singapore verw. Easo „Den Haag" 8 Kaapstad n. Antw. Fedala p. 8 Kaap BougaronL Trans van Seumeren 5 Hamburg n. Rot- Met het Amerikaanse vliegdeksehip „Tripolis" zijn in Bremerharven 43 Ame rikaanse Jachtbommenwerpers met straalaandrijving van het type F 84 Thun- derstreak aangekomen. Het is de eerste grote leverantie van Amerikaanse toe stellen voor de Westduitse luchtmacht. Gadüa p. 8 Thursday. Gaasterkerk verm. 7 R'dam n A'dam. Garoet 5 SO m. w.t.z. Lands End. Grootekerk verm. 13 Colombo n. Madras. Groote Beer 6 Rotterdam n. New York. Gulneekust p. 5 Lissabon. Harold p. 5 Lindesness. Hersilla 5 180 m. n.o. Ha iter as. Hulst p. 6 Kaap Slllelro. Ivoorkust 6 Takoradi. Jaoaranda 2 Oporto. Joseph Frerlng p. 6 Kaap Flnlsterre n. IJmulden. J. v. Oldenbarnevelt 5 270 m. o.z.o. East London. Kabylla 5 Texas n. Curacao. Kal inga 5 60 m. n.w. Puerto Rico. Kalydon 5 >74 m. n.n.o. Guadeloupe. Kara 5 380 m. z.w. Bermuda. Katelysia 8 Bajo Grande n. Perth Am boy. Kenia 6 Mena al Ahmadl n. Freetown. Kermla 5 310 m. n. Recife. Koslcia 5 220 m. z.o. Bermuda Korovina 4 140 m. w.t.z. Straat Torres. Kota Agoeng 5 250 m. z. Monrovia. Kota Ba roe 7 Belawan. KyHx 5 75 m. z. Fayal. Leuvekerk 7 Genua. Leersum 6 240 m. z.o. Hatteras. Loenerkerk 14 Mombasa verw. Leto 6 Philadelphia. Liseekerk 8 v. Londen n. Las Palm as. Louia Lantz p. 5 Kaap B'.anc. Lombok 6 Port Elisabeth. Marlekerk 7 Durban. Malea 8 Surabaja. Maashaven 5 270 m. z. Kaap Verdlsche eil. Markab N. p. 5 Brunsbuttel n. Ierland. Merwede 5 Freetown n. Las Palm as. Molenkerk 5 800 m. z.w. Seychellen. Nestor 5 330 m. w.z.w. Ouessant. Noordam 7 Rotterdam. Oldekerk verm. 6 Rotterdam n. A'dam. Ondlna 5 880 m. w. Dakar. Oranje p. 5 Kaap Blanco. Oranjefontein 5 East London. Orestes 5 San José de Guatemala. Parkhaven 5 Hamburg. Peperkust p. 5 Kaap Pslmas. Phrontls p. 5 Mauritius Prlna Alexander 3 St.-John. Rempa.ng p. 6 Gibraltar n. Las Palm as. Roepat 8 Mombasa verw. Rotula 5 43S m. n. Belem. Rubicon 4 Llvorno. Schle 5 200 m n.w. Flnlsterre. Senegalkust 5 280 m. n. Dakar. Schledljk 6 Philadelphia. Sibajak 5 435 m. z. Madagascar. Schelpwljk 8 Mirl n. Singapore. SigU 4 Sydney. Spoorhaven p. 4 Kaap VlUano Slledrecht 6 210 m w. Little Quoin, Sunetta 5 Singapore. Stad Alkmaar p. 6 Dakar n. Las Pa!ma*. Statendam 6 Port au Prince. Straat Soenda 18 Belawan verw. Sumatra 7 Napels. Tabian 8 Semarang verw. Tara 5 220 m. w. Las Palmaa. Theobaldlus 6 Las Palmas. Telamon 5 1030 m. n.o. San Juan. TJlnegara 3 Buenos Aires. Tjipenas 4 Kobe n. Hongkong. Tomorf p. 8 Dakar. Van Noord 3 Singapore Vasum 5 Kaapstad n. Mena al Ahmadl. Vlist 5 Hamburg n. Norfolk. W. Alton Jones 5 275 m. o. Mogadiscio. Willem Ruys 6 350 m. z. WalvabaaL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13