PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ISRAELI'S IN VOLLE TERUGTOCHT BILT Ben Goerion: geen vrede als de beloften niet worden nagekomen Voorbereidingen De Ruyter-herdenking Brazilianen namen strook van Gaza over 00K UIT SJARM EL SJEIK SPOEDIG TERUGTREKKING OLIELEIDINGEN IN SYRIË MOGEN WORDEN HERSTELD NEHR0E BIEDT KONINGIN ELIZABETH EXCUSES AAN 200e jaargang - no. 56 DagbUdultgav* ran d* firma Provincial* Zeeuw»* Courant. Directie: F. v. d. Veld* «n F. B. den Boer. Adjunct: W. d* P&gter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunet-hoofdr*d.: O. A. d* Kok. ABONNEMENTSPRIJS BI cant per week; 8.so p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Loss* nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 maart '57 ADVERTENTIEPRIJS cent per mm. Minim, p. advertent»* 4.—. Ina. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. I regel») a oent p. regel met een minimum van \j—, ..Brteven of adre* bureau v. d. blad" 35 cent meer. Giro no. 3H300 P.Z.C- Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 5860, teL 3355 4 lljn«n (b.g.g. 544 of 304); Middelburg. Markt 81, tel. 3841; Goea, Lang* Vorststr. 83. tel. 3478 (b.g.g. 2228; Oostburg. Nleuwetraat 43. tel. 20; Terneuien. Brodwerijstr. 2; Zterikzee: N. Bogcrdstraat tel. Het was al donker, gisteravond om 7 uur, in Gaza, toen Braziliaanse soldaten van het politfeleger van de Verenigde Naties de wacht overnamen van Israëlische soldaten. De laatsten maakten xlch onmiddellijk daar na klaar om met de anderen terug te keren naar Israël, nadat zl{ vier maanden lang dit Egyptische gebied, van waaruit de Egyptenaren vroeger terreurgroepen In Israël plachten te sturen bezet hadden gehouden. Het V.N.-leger nam In een ogenblik het hele bestuur van de Israeli's over. In Gaza zelf was door de Israëliërs een uitgaansverbod uitgevaardigd, nadat daar gister ochtend nog een Israëlische soldaat bij een incident was doodgeschoten. Israël houdt nu nog Sjarm el Sjeik aan de Golf van Akaba bezet. Binnen 24 uur zal ech ter ook dit gebied worden overgedragen, een deel van de uitrusting der Israeli's daar is al naar Israël onder weg. De uiteindelijke order tot de ontruiming van Gaza werd gistermiddag door de Israëlische premier Ben Goerion gegeven. Kort tevoren waren drie moties van wantrouwen in het parlement tegen zijn regering inge diend, verworpen. De motie van de Herut-partij kreeg 25 stemmen tegen 84, die van de communisten 6 tegen 104 en die van de rechtse Zionisten eveneens 25 tegen 84. Vermoeide premier verwierf vertrouwen. Het was een oververmoeide, ziek uitziende Ben Goerion, die in de loop van de middag in het parlement ver scheen. De zenuwslopende strgd voor de rechtvaardiging van zgn beleid was'toen reeds gewonnen. Hij hield nog een rede, waarin hy betoogde, dat Egypte geen recht heeft op de land- strook van Gaza, en dat Israël zich niet zal laten afschrikken door een Egyptische dictator, die beweert, dat de Golf van Akaba onder Egyptes territoriale wateren valt. „De pogingen om de vrede te be waren zullen vergeefs zgn, indien zelfs niet-officiële beloften niet worden na gekomen" (hier doelde Ben Goerion kennelijk op de besprekingen met de Amerikanen en de toezeggingen van Amerikaanse zijde). Ben Goerion achtte aan de grote mogendheden nu de taak de onrechtvaardigheden je gens Israël begaan recht te zetten en de beloften na te komen. De vroegere Israëlische premier Mosje Salem zal hedenavond op Schiphol arriveren, om een uitgesteld kort bezoek aan ons land te brengen. Een commentator van radio-Cairo heeft woensdagavond de Ver. Naties gewaarschuwd, dat „de Arabieren vastbesloten zijn hun rechten te ver dedigen." De Israëlische terugtrekking moet onvoorwaardelijk zijn, aldus de com mentator. De Golf van Akaba en de Straat van Tiran zijn Egyptische ter ritoriale wateren en het internatio nale recht erkent ae soevereiniteit van een land over zijn territoriale wateren. Wijziging van de V.N.-troepen in een bezettingsmacht voor Gaza is in strijd met de overeengekomen status voor het internationale politieleger. Deze troepen kunnen slechts met toe stemming van de Egyptische rege ring in Gaza blijven, zo verklaarde hij. De commentator voegde hieraan toe, dat elkè, zelfs gedeeltelijke, aan vaarding van de Israëlische eisen een schending van de V.N.-besluiten zal zijn, die de vrede in het Midden- Oosten in gevaar brengt. De Syrische regering heeft giste ren toestemming gegeven voor het repareren van de vitale olie-buislei- Teveel Men heeft zich ongerust gemaakt over de te hoog geworden lo nen van de Nederlandse werk nemers, die 65 jaar en ouder zijn. Die ongerustheid bestond uiteraard niet bij de betrokken werknemers zelve. Zij vonden het wel aangenaam, dat ze ook eens aan de goede kant van „de voorschriften" zaten en een paar meevallertjes konden incasse ren. En zo erg, dat ze allemaal opeens een auto kunnen aanschaffen of een weelderig leven kunnen leiden, wa ren die meevallertjes ook weer niet. Hoewelze zijn niet onbeduidend. Het is in ons goede landje moge lijk, dat iemand, die 65 jaar oud is en dus met pensioen be hoort te gaan, nog enkele jaren door werkt. Zo iemand kan in de geluk kige omstandigheid verkeren, dat hij de volgende inkomsten geniet a. een loon, volgens de C.A.O. of de loonvoorschnften, welke in zijn bedrijfstak of beroep gelden; b. een ouderdomspensioen, waar voor hij premie heeft betaald; c. de pensioenuitkering volgens de wet Algemene Ouderdoms Voor ziening; d. een uitkering krachtens de inva liditeitswet. Hij behoeft op grond van zijn leef tijd geen premie meer te betalen voor de Algemene Ouderdoms Voor ziening en de invaliditeitswet. Toch dat is in de meeste loonregelingen vastgelegd. Stelt men tegenover die gelukkige 65-jarige, een jongere werk kracht, die op - bijvoorbeeld 35- jarige leeftyd voor een ge zin heeft te zorgen, dan ziet het beeld er heel anders uit. Die moet het al leen doen met het loon volgens C.A. O. of de loonvoorschriften en die is niet vrijgesteld van de premie-be taling voor de A.O.V. Het verschil Is wel groot. Vandaar, dat de loon- commissie uit de Stichting van de Arbeid thans de vraag bestudeert hoe men het pijnlijke effect van de ze bevoordeling der ouderen kan wegnemen. De moeilijkheid bij deze studie zal ongetwijfeld zijn, dat de ouderen volledig recht hebben op de bovenbeschreven betalingen. Voor het eigen pensioen hebben ze de premies gestort en het A.O.V.-pen- sioen krijgen ze krachtens de wet. (Vervolg op pag. 3) Dit is mr. W. H. Bloemersdie met ingang van 1 april is benoemd tot commissaris der koningin in Gelderland. dingen, die tijdens de Engels-Franse invasie in Egypte werden opgeblazen door het Syrische leger. Dit is liet eerste gunstige teken, nadat de Arabieren niet officieel, maar wel in feite alles hadden ge daan om de olie-toevoer van de Per zische golf naar Europa te blokke ren. De Syriërs hadden aan de Iraq Petroleum Co., die het beheer voert over de bnisleidingen van Iraq naar de Libanon, de toestemming gewei gerd om de pomp-stations te repare ren, die na de Engels-Franse inter ventie waren opgeblazen, zolang Is- Het hoofdkantoor te Londen van de „Irau Petroleum Company" heeft medegedeeld dat de werkzaamheden in Syrië onverwijld zullen worden hervat. De „Iraq Petroleum Company" is het gezamenlijk eigendom van Brit se, Nederlandse, Franse en Ameri kaanse belangen. Het opschorten van de uitvoer van olie uit Noord-Irak via Syrische en Libanese Middellandse-zeehavens, als gevolg van het opblazen der drie pompstations in Syrië, in begin no vember 1956, heeft Irak sindsdien dagelijks een verlies van naar schat ting 2.120.000 gulden per dag gekost. In Cairo is een bevel van presi dent Nasser uitgevaardigd, waar door een einde wordt gemaakt aan de De noodtoestand en de bepalingen inzake de staat van beleg blijven ge handhaafd. Soldaat levensgevaarlijk gewond door stengun De 21-jarige dienstplichtige soldaat J. van B. is, toen hy dinsdag op wacht stond te Arnhem door nog onopgehel derde wyze in het hoofd getroffen door twee kogels van zgn stengun. Hg is aanvankelgk naar het diaconessen- huis te Arnhem overgebracht maar later naar het academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zgn toestand wordt kritiek geacht. Dodelijke ongelukken. Woensdag ls te Rotterdam de 81- jarige A. van Wingerden, die in een tehuis aan de Dorpsweg woont, aan gereden door een vrachtauto. Dé man was op slag dood. De chauffeur, de 34-jarlge L. W. uit Rotterdam, kreeg door het ge beurde een shock en moest in het Zui derziekenhuis worden opgenomen. Bg het oversteken van de Apel- doornseweg in Vaassen Is woensdag de 66-jarige bromfietser C. Steenber gen uit Apeldoorn door een personen auto aangereden en gedood. Zachte lentelucht §e (Van onze weerkundige medewerker.) M In de komende dagen zullen s zuidelijke tot zuidwestelijke H winden voor begin maart zeer zachte lucht blijven aanvoeren, waardoor de temperatuur over- dag in Zeeland 4 tot 6 graden p boven normaal zal liggen. De dichte mistbanken van dinsdag ff zijn gisteren in noordelijke richting uit ons land verdre- ven. De temperatuur steeg in onze omgeving tot 12 en in Zuid-Limburg tot 14 graden ff Celsius. In de loop van ae mid- dag begon het lient te regenen, toen een warmtefront waar- achter zich vochtige lucht he li vond ons land binnentrok. Een lage-drukgebied bij Ierland p zorgt er voor dat de winden zuidwestelijk blijven. De kans H op nachtvorst is in de eerstko- mende nachten verdwenen, s evenals die op mist. Voor be- M gin maart is dit bijzonder H gunstig weer vooral vergeleken ff met het vorig jaar toen er nog een halve meter vorst in de grond zat. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Werkgevers teleurgesteld over plan tot belasting verhoging. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het centraal sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van werkgeversvakvereni gingen en het Verbond van Protes tants-Christelijke werkgevers in Ne derland, hebben met grote teleurstel ling kennis genomen van het door de regering ingenomen standpunt om door verhoging van inkomsten- of omzetbelasting de middelen te ver werven voor ae handhaving van de subsidie op melk. Genoemde verbonden achten het in het kader van het beleid ter stabilisa tie van lonen en prijzen van het grootste belang, dat geen verdere las ten, noch op de ondernemingen, noch op de consumenten worden afgewen teld. 6 Zij zijn van mening, dat de rege ring evenals bij het ten aanzien van de bestedingsbeperking te voe ren beleid op zijn minst een even redig deel van de tegemoetkoming aan de landbouw zelf aient te finan cieren door verdergaande daadwer kelijke bezuiniging ou de overheids uitgaven. Het Pantheon de la guerre" is een enorm schilderij van ISO meter leng te en 15 meter breed, dat tijdens de Eerste Wereldoorlog door 128 Franse schilders werd vervaardigd en dat in 1927 voor tentoonstellingen naar de Verenigde Staten werd verscheept. Het doek, dat maar liefst 10 ton weegt, met de houten spindel mee, waarop het voor het vervoer is ge rold, heeft indertijd veel belangstel ling getrokken, maar lag toch ai vele jaren opgeslagen omdat men ken nelijk geen plaatsjekon vinden om het op te hangen. Nu echter heeft de huidige eigenaar het schil derij geschonken aan Kansas City, in welke Amerikaanse stad het hier aankomt op een ferme vrachtwagen. „ZEER SLECHTE SMAAK Koningin werd beledigd in Indisch blad. De Indische premier Nebroe, heeft koningin Elizabeth zijn verontschul digingen aangeboden voor bet „alle perken te buiten gaande" artikel, dat in de „Economie Review", een partij blad van de Indische congrespartij, werd gepnbiiceerd, en waarin de vorstin werd aangevallen i.v.m. een rede, die zij volgens de schrijver tij dens haar recente bezoek aan Portu gal had uitgesproken, Nehroe zegt, in een verklaring, on der meer, dat zijn aandacht op het bewuste artikel was gevestigd en dat hij hevig geschokt was bij de lezing er van. „Ik heb een onderzoek ingesteld, waarbij mij is gebleken, dat het be wuste artikel bij afwezigheid van de hoofdredacteur van de „Economie Review" en buiten diens medeweten, is gepubliceerd. Ik betreur de openbaarmaking van dit artikel, dat alle perken te buiten gaat en getuigt van de zeer slechte smaak van de schrijver, ten zeerste. Ik ben er vooral over verstoord, dat de naam van de koningin in geding is gebracht en ik bied haar mijn ver ontschuldigingen hiervoor aan", aldus de Indische minister-president Neh roe. In het artikel, waarin in verband met koningin Elizabeths bezoek aan Portugal het Britse en Por tugese „imperialisme" werd ge hekeld, stond: „Het bezoek is van belang in zoverre al deze „bescha- vers" aan de vooravond staan van hun uiteindelijke verdwijning. De ze vogels van eenzelfde pluimage zijn vlak voor hun ondergang sa mengehokt, maar wat ze ook mo gen doen, hun einde is nabij. Dat is het oordeel van de geschie denis." Volgens de Britse „Daily Mail" za Selwyn Lloyd, de minister van bui tenlandse zaken, een krachtig protest indien bij de Indiase hoge com missaris, mevrouw Laksjmi Pandit. De Britse regeringsfunctionarissen wijzen er op, dat de aanval is ge baseerd op een redevoering in Por tugal, welke het blad abusievelijk Blik achter de schermen TIENTALLEN en nog eens tien tallen mensen werken op het ogen blik achter de schermen aan de voorbereidingen voor de De Ruy- terherdenking in Vlissingen. De taken zijn zorgvuldig verdeeld over een aantal comité's, die stuk voor stuk een bepaald onderdeel van de festiviteiten voor hun rekening hebben genomen. Voor een buiten staander lijkt het wel eens een tik keltje op een warwinkel, maar de heer J. A. van de Sande, ambte naar ter secretarie en sinds okto ber vorig jaar secretaris van het „werkcomité De Ruyterherden- king", weet er uitstekend de weg in Dat m et ook wel, want het werk comité h^eft de touwtjes in handen, treedt coördinerend en regelend op, voert de correspondentie en adminis tratie, legt contacten en houdt be sprekingen. „De opzet was om één maal per week, op maandagavond, te vergaderen. Over het algemeen is dat wel gelukt, soms gebeurde het om de veertien dagen, maar gek genoeg nooit op maandag. Dan was er altijd wel iemand verhinderd". Dat vertelt de heer Van de Sande, die nu al maanden druk in de weer is en die zo langzamerhand alleen nog maar „Ruyteriaans" kan denken en handelen. Op het ogenblik vraagt de komende plechtige herdenking in de St. Jacobskerk (vrijdag 22 maart) de meeste aandacht. Weliswaar is ook hier een aparte regelingscom missie voor in het leven geroepen, maar een groot deel van hel voorbe reidende werk komt toch voor reke ning van het werkcomité, dat intus sen versterkt is met een tijdelijke ambtenares. Het aantal telefoongesprekken, dat de heer Van de Sanae, een beweeg lijke, donkere, wat gedrongen man, dagelijks voert, is moeilijk met een gemiddelde aan te geven, maar de fijn staat nogal eens zoals dat heet „roodgloeiend". Voor de meest uiteenlopende zaken. „En of ik ook m'n schoonzuster op dezelfde kaart mee mag nemen naar de her denkingsdienst, in plaats van m'n vrouw". Hetgeen mocht Verrassend noemt de heer Van de Sande de belangstelling die, overal in den lande voor de De Ruyterher- denking bestaat. Dat komt "tot ui ting in brieven en telefoontjes, die ten gemeentehuize binnenkomen. Aanvragen van schoolkinderen om gegevens over De Ruyter, mensen die vragen om foto's van het standbeeld en aie precies willen weten wat er nu in Vlissingen allemaal gaat gebeu ren. „Men zou bijna wensen, aat de Vlissingers zélf ook zoveel interesse toonden, maar we zullen maar aan nemen, dat die alles al weten over hun beroemde stadgenoot". Dagelijks contact De organisatie van herdenking en feestelijkheden vraagt bgzonder veel werk. Een gelukkige omstandigheid is in ieder geval, dat ook de secre tarissen van de subcomité's (voor openluchtspel, historische landing, tentoonstelling, onderwgs e.d.) over het algemeen secretarie-ambtenaren zgn, zodat de heer Van de Sande hier dagelgks contact mee kan on derhouden. Een minder gelukkige omstandigheid daarentegen is het feit, dat de Bond van Buurtvereni gingen in Vlissingen weinig actief meer werkzaam is. „Het is bijzonder mmiiiiiDiiiiiiiuiuiiniiiiiiuiiuiiaiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiinniiiiiiniii Langzaam maar zeker komt M Vlissingen in de sfeer van de m De Ruy ter-her denking en dat zal in de loop van de volgen de week nog geaccentueerd worden. Dan zal het carillon van de Jacobstoren namelijk ,Jluyteriaanse" liedjes doen horen en wel als volgt', op de héle uren een couplet van ,Jn ff een blauwgeruite kiel", op de halve uren „Wie gaat mee over zee", op de kwartieren i= voor" een fragment uit Een scheepje in de haven landt" en op de kwartieren „over" een fragment uit „De Ruyter" van Viotta. lastig om alle buurtverenigingen stuk voor stuk in te schakelen." Een punt dat voortdurend grote waakzaamheid vraagt is de finan ciering! „We moeten nauwkeurig de begroting (de raad voteerde 50.000) in de gaten houden, want de gemeente kan er niet nog meer geld in steken. Zo nodig zullen we (Vervolg op pag. aj aan koningin Elizabeth toeschreef. Zo stond in het artikel: „In een rede voering in Portugal zei de koningin, dat de wereld thans zorgwekkender dagen beleeft dan een halve eeuw ge leden, en dat het beschavingswi dat wij voortzetten, niet altijd dat begrip ontmoette, dat gezien de be reikte resultaten terecht verwacht had mogen worden." Deze woorden waren in werkelijk heid afkomstig van de Portugese pre sident Lopes tijdens een staatsieban ket in februari ter ere van de ko ningin. Egypte confiskeert lading van Nederlands schip De Egyptische commissie voor oor logsbuit heeft beslist dat de lading van het Nederlandse vrachtschip Vie- dala, bestemd voor Israël, is geconfis- keerd. Op 28 oktober werd de lading, be staande uit bevroren vlees, huiden en kleding in Suez gelost, omdat de Vie- dala op weg was naar Haifa. De gezagvoerder van het schip kreeg toestemming de reis onmiddel lijk voort te zetten. Dit was echter tot januari praktisch onmogelijk door de blokkade van het Suezkanaal. De geconfiskeerde lading zal ln het openbaar worden verkocht. Soekarno sprak leiders van Nahdatoel Oelama. De spanning in Djakarta is gisteren afgenomen. Alle tekenen wijzen er op, dat Soekarno zich inderdaad zal matigen, na de sterke kritiek die op het ontvouwen van zijn „concept" is gevolgd. De overgrote meerderheid van de Indonesiërs bleek fel gekant tegen de opneming van de communis ten in het kabinet. Soekarno sprak gisteren met enkele leiders van de Nahdatoel Oelama. de grootste islamitische partij in Indo nesië, die ook tegenstander van deel- nemmg aan het kabinet van de com munisten :s. Een woordvoerder ver klaarde. dat de partij haar standpunt niet had gewijzigd. Een blad in Dja karta heeft gisteren gemeld, dat Soe karno aan Hatta een regeringszetel zou hebben aangeboden. Uit Singa pore wordt gemeld, dat er in Indo nesië nog steeds een strenge pers- censuur wordt gehandhaafd. Ghana lid van V.N. Engeland zai heden officieel aan de V.N. voorstellen Ghana tot hd van de Verenigde Naties te benoemen. Dit werd in welingelichte kringen meegedeeld. De Veiligheidsraad komt om 5 uur bijeen om dit lidmaatschap van de jongste zelfstandige staat te overwegen. Ghana zou het 81ste lid van de V.N. worden. DE VERWACHT. WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking en slechts hier en daar een bui. Aanvankelijk nog plaatselijk mist of laaghangen de bewolking. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht weer. ZON EN MAAN 8 maart Zon op 7.13 onder 18.34 Maan op 9.58 onder 1J.5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1