Zware straf voor automobilist die onder invloed chauffeerde LEZERS sch ZEEUWS UNICUM IN RITTHEM: EEN VROUWELIJKE ONTVANGER SPORT EN WEDSTRIJDEN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 MAART 1957 POLITIERECHTER: GEEN FLUWELEN HANDSCHOENEN Krantenpagina's bevatten dagelijks berichten over verkeersmisdadigers DAGELIJKS komt men In de kranten berichten tegen over verkeersonge vallen. „Oude man doodgereden", „Roekeloze autobestuurder reed twee voetgangers aan", „Automobilist sneed op ergerlijke wijze". In een groot aantal gevallen zijn deze ongelukken terug te brengen tot de drank. Hoe veel weggebruikers gaan er niet dagelijks onder invloed van sterke drank achter het stuur van auto, motor of bromfiets zitten met de reeds eerder geschetste gevolgen. En hoewel elk geval op zichzelf met een andere lamp bekeken moet worden, zal het voor de rechter niet mogelijk zijn om met flu welen handschoenen tussen deze verkeersmisdadigers te gaan zitten. On verbiddelijk krijgen z|J hun straf. In dergelijke bewoordingen karakteriseer de mr. P. van Empel, de politierechter te Middelburg, dinsdagmorgen tij dens de zitting deze onverantwoordelijke mensen. Drie weken gevangenisstraf eiste de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, tegen de handels bediende Z. C. van D. uit Kortgene, die op 16 januari van dit jaar zijn auto bestuurde onder Invloed van drank het promilage was 2,20. En ondanks alle factoren ten gunste van deze verdachte ging de politie rechter volledig met de eis van de officier mee. Drie weken gevange nisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Op die zaterdagavond was Van D. naar Vlissingen geweest. „Wellicht is er ln Kortgene tijdens de week einden ook niet het toppunt van ver tier te vinden", veronderstelde mr. Van Empel. Nadat de avond ln de Scheldestad „doorgebracht" was, aanvaardde Van D. ae terugtocht. Bij Abeele sneed hij een andere personen wagen op een dergelijke wijze, dat de bestuurder van deze wagen de ha ren ten berge rezen. Verdachte reed van links naar rechts over de weg, nam de bochten op onverantwoorde lijke wijze totdat deze dolle rit (hij reed met een snelheid van meer dan 100 km) op de Pottenmarkt te Mid delburg een einde kreeg. Verdachte reed daar tegen een autobus aan, een ongeluk, dat wonder boven won der nog goed afliep. De officier vond het een schan daal en eiste dan ook een zware straf. De raadsman van Van D., mr. P. C. Adriaanse, betoogde, dat de controlerende arts verklaard had, dat verdachte zeer licht on der Invloed was, hoewel het pro milage uitermate hoog was. Voorts merkte de raadsman op, dat Van D. goed bekend staat en tot nu toe nog een blanco straf register had. Mr. Adriaanse ver zocht dan ook een voorwaardelijke straf te geven of de straf aanmer kelijk te beperken. De politierech ter achtte echter geen verzach tende omstandigheden aanwezig. Ook de matroos ter koopvaardij, C. G. te Middelburg had het op de 3e februari j.l. onder invloed van drank in Vlissingen vrij bont gemaakt. Eerst had hij met zijn brommer op de Boulevard iemand aangereden, vervolgens was hij een café binnen gestapt, waar hij op de grond hac Iggen rollen. Bovendien had hij zich verzet tegen de politie, toen deze hem tot de orde kwam roepen. NOG VOORWAARDELIJK De officier vond het een zeer be denkelijk feit. Mr. Van der Dussen dacht reeds aan een maand gevange nisstraf, maar het pleitte voor ver dachte, dat hij later weer alles Goed gemaakt heeft (in het café waren namelilk enige flessen en glazen ge sneuveld). Om deze reden kon mr. Van der Dussen zij het met veel moeite nog komen tot een eis van zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar alsmede een boete van 60 of 12 dagen. De poli tierechter veroordeelde de matroos tot vier weken voorwaardelijk en een boete van 60. Voorts werden nog een „gewone" aanrijding, enkele diefstallen en een mishandeling berecht. De kóópman in oude metalen, P. S., te Middelburg, had in Souburg een aanrijding ver oorzaakt. Met zijn auto had hij na melijk een fletser omver gereden. Verdachte kon zich echter van deze aanrijding niets meer herinneren, hoewel hij wel de nummerplaat van „Soms zeggen ze ont vanger, en dan weer ontvangster". Maar in beide gevallen weet mejuffrouw C. F. de Visser, in Ritthem, wie er bedoeld wordt. Me juffrouw De Visser is sinds maandag Zee- lands eerste vrouwe lijke gemeente-ontvan ger en zy volgt in de zen haar vader op, die zoals gemeld de vorige week afscheid nam als ontvanger in dit Wat cher se plaatsje. ,Jk vind 't helemaal niet gek, een vrouw achter dit bureau. Je ziet toch vrouwen in elk beroep. Waarom dan niet als gemeente-ontvanger f" Tja, waarom oolc niet. Mejuffrouw De Visser heeft ruime ervaring op het gebied van de gemeente-administratie en bovendien kan ze altijd nog de hulp van haar vader inroepen, die jarenlang de ge meentekas op uitne mende ivijze beheerd heeft. Trouwens, „bur gemeester heeft vader ook altijd geholpen en hij zal dat my ook wel doen." Achteloos merkt ze op, dat ze zichzelf salaris uitbetaalt. „Verder dan natuurlijk alle betalin gen en inkomsten, hon denbelasting, straat belasting en rijksbelas ting", vertelt ze. Mejuffrouw C. F. DE VISSER vrouwelijke ontvanger Elf jaar had ze op de gemeentesecretarie gewerkt als ambtena res. Geen wonder dan ook, dat burgemeester Daniêlse, haar capaci teiten welbewust, haar kandidaat stelde toen ontvanger J. de Visser afscheid nam. ,JSur- anneester vond het 'bijzonder prettig, dat ik mijn vader opvolg de. omdat ik bijna de enige was, die alles van het nieuwe door- schrijfsysteem af wist." Ritthems gemeente- cassiére heeft dan ook v\jf jaar handels avondschool gevólgd, terwijl ze ook in het bezit is van het prak tijkdiploma boekhou den. Ondanks haar jeugdige leeftijd (29) bekleedt mejuffrouw De Visser naast haar ontvangersfunctie ook tal van functies in het verenigingsleven. Verder ben ik be ëdigd plaatsvervang. ster van mijn vader als postkantoorhouder en tevens secretaresse- penningmeesteresse van het Burgélijk Armbestuur." Dol graag had ze indertijd 'willen studeren, maar haar moeder was daar niet zo erg mee inge nomen. Toen burge meester Daniëlse ir J91/G assistentie nodig had op het gemeente huis verklaarde ze zich als achttienjarig meis je bereid om ambtena res te worden. Sinds die dag heeft ze dus in het gemeentelijk be stuursapparaat een waarlyk pijlsnelle car rière gemaakt. Hoe het ook zy, de woning Lambrechtsenstraat 196 is de ontvangers- woning gebleven, maar uit dè voorwerpen oj het bureau blijkt wel dat hier nu een vrouw de scepter zwaait. Naast de gebruikelijke schryfattributen ligt hier namelijk een doosje bonbons zijn auto was kwijtgeraakt. Mr. Van der Dussen vond het maar een raad selachtig geval en eiste een boete van f 75, waarmee de politierechter ak koord ging. De Vlissingse opperman A. E. de K. had zich schuldig gemaakt aan mishandeling van 'n zekere C. B. K. De K. had met minder goede bedoe lingen de dame, die het hart van ver dachte veroverd had, benaderd. Er was een gesprek over ontstaan, dat eindigde met klappen. De eis was 40 of 8 dagen; de veroordeling luidde 30 of 6 dagen. Mevrouw A. J. B.-de R. uit Vlis singen had zich schuldig gemaakt aan kruimeldiefstallen, van lippen stift en zemen tot geldbedragen toe. „We zullen het met U proberen met een voorwaardelijke veroordeling van 6 weken met een proeftijd van twee jaar alsmede onder toezichtstelling van de prot.-chr. reclasseringsvereni- glng", aldus luidde de eis van de of ficier. Mr. Van Empel ging met deze eis mee. De 73-jarige pensiongast M. de R. te Middelburg wilde zijn pension houdster wel eens een dienst bewij zen. In de vorm van kachelhoutjes. Hij nam een flinke balk mee bil de Oostkerk en maakte hier prachtig brandhout van. De eis van 20 of 4 dagen werd door de politierèchter ge reduceerd tot 15 of 3 dagen. W Verlicht Baby's KOU terwijl hij slaapt! A/ICKS V VapoRub Juniorvoetbaluitslagen. Groep A I; Middelburg A 1Zee land Sport A 1 13; Middelburg A 2 Meeuwen A 1 110; RCS A I Walcheren A 1 81; Vlissingen AI Serooskerke A 1 40. Groep A II: Goes A 2Wolfaartsdijk A 1 24; Patrijzen A 1Rillandia A 1 12. GroeJ» B I: Vlissingen B 1Arnemui- den B 1 11; Walcheren B 1Beve landers B 1 22; Middelburg B 1 Zeelandia B 113; RCS B 1Zeeland Sport B 1 2—3. Groep B II: RCS B 2 Domburg B 114Oostkapelle B 1 Middelburg B 2 45: Zeeland Sport B 2-^-Vlissingen B 2 04. Groep B III: Middelburg B 3—VCK B 2 0—4; Middelburg B 4—RCS B 3 3—0; Vlis singen B 3Zeelandia B 2 16. Groep B IV: Robur B l—Wolfaartsdijk B 1 3—1; Kapelle B 1—Kruiningen B 1 03. Groep B V: Goes B 2Rillandia B 1 0—3; Hansw. Boys B 1Yerseke B 1 30; Wemeldinge B 1Krabben- dijke B 1 31. Groep B VI: Lewed. Boys B 1Nieuwdorp B1 03. Groep B VII: IJzendijke B 1Aardenburg B 1 51. Groep B VIII: Brouwersha ven B 1Renesse B 1 05; Burgh B 1Dreischor B 1 12; Zlerikzee B 2 Zonnemaire B 113. Groep B IX: Zaamslag B 1—AZW B 1 0—2; Spul B 1Terneuzen B 1 05; Axel B 1 Tern. Boys B 1 00; Terneuzen B 2 Sluiskil B 1 2—2. Groep B X: Graauw B 1Clinge B 118. Gabe Woudstra onttroond als schaak-jeugdkampioen. J. Melse won schaaktitel van Zeeland in le klas. In hoofdklas nog geen beslissing In de strijd om het persoonlijke schaakkampioenschap van Zeeland hoofdklas is de beslissing nog niet gevallen. J. L. Woudstra kwam namelijk te gen A. J. Niemarkt niet verder dan remise en omdat Niemarkt boven dien van Jansen won, behield hij ook nog een kansje. De beide afge broken partijen van Woudstra, res pectievelijk tegen Elzerman en Jan sen, moeten dus de beslissing bren gen. Wint hij van Jansen, dan is hij kampioen, doch zelfs na een neder laag tegen Jansen heeft hij tegen Elzerman reeds aan remise genoeg om de titel te veroveren. De stand is nu: J. L. Woudstra 3% uit 4; A. J. Niemarkt 3% uit 6; ir. J. J. El zerman 3 uit 5; J. Jansen 0 uit 5. In de eerste klas meldde de ti telhouder zich wel. Het is de Vlis- singer J. Melse, die ook zijn beide laatste wedstrijden, tegen Flisse-' baalje en Van Belzen, in winst om zette en daardoor ongeslagen kam pioen werd. J. Li. Woudstra' werkte zich nog naar boven op de ranglijst, door zowel Flissebaalje als v. d. Hoek te kloppen. In Zonruiter moest hij echter zijn meerdere erkennen. De stand is hier: J. Melse 6% uit 7; De Wit 3 uit 5; Van Belzen 3 uit 6; L. J. Woudstra 3 uit 7; Zonruiter 2% uit 5; v. d. Hoek 2% uit 6; Flisse baalje 2% uit 6; Mast 1 uit 6. Lewed. Boys won protest en extra winst van één punt. De Protest Commissie van de K. N. V. B. afdeling Zeeland heeft het door de vereniging Lewedorpse Boys ingediende protest tegen de uitslag van de op 30 december 1956 gespeel de wedstrijd tegèn Schoondijke (3 3) toegewezen. Hierdoor wordt de uitslag gewyzigd in 43 in 't voor deel van de Boys (die thans de lei ding overnamenwaardoor hun kans op net kampioenschap nog is ver groot. Biljartkampioenschap van Zeeland en Noord-Brabant In het café van de heer Van de Vel de aan de Badhuisstraat te Vlissin gen, dat tevens het clublokaal is van de biljartvereniging A.B.V.. wordt vrijdag, zaterdag en zondag a.s. het kampioenschap tweede klas libre van net gewest Zeeland/Brabant ge speeld. Aan deze biljartwedstrijden zullen de volgende spelers deelnemen: A. Lips uit Zevenbergen: J. Verhey- den uit Waalwijk; P. van Gmneken uit Bergen op Zoom; J. v. d. Heuvel uit Oss, J. Vvestdorp uit 's Heeren- hoek; R. van Melis uit Helmond; F. Bijnen uit Valkanswaard en P. Boe uit Breda. De lengte der partijen is 150 caramboles. De wedstrijden be ginnen vrijdagavond om zeven uur. Jansen oit Waterlandkerkje nieuwe titelhouder. Gabe Woudstra uit Middelburg, die vier jaren achtereen het Zeeuwse jeugdschaakkampioenschap behaalde, Is er voor de laatste maal, dat hy aan de stryd om dit jeugdkampioenschap mocht deelnemen, niet in geslaagd zijn titel te prolongeren. Met nog twee partijen te spelen had hij de beslissing geheel ln eigen hand. Tegen Rudi Ruyg uit Vlissingen kwam hy echter door nonchalant spel niet verder dan remise. Daardoor werd de laatste party, tegen C. Jan sen uit Waterlandkerkje, tevens de beslissende, want de winnaar werd ti telhouder. Het werd een nederlaag voor Gabe. zodat Jansen Zeeuws jeugdkampioen werd. De eindstand is: 1. C. Jansen, Water landkerkje 3 uit 4; 2 Gabe Woudstra, Middelburg 2V6 uit 4; 3. Rudi Ruyg, 'Vlissingen Yz uit 4. Feijenoord-Chelsea voor vluchtelingenhulp. Als tegenstander in de wedstrijd welke op woensdag 15 mei a.s. in het Feijenoordstadion zal worden ge speeld ten bate van de internationale vluchtelingenhulp, zal de bekende En gelse eerste divisieclub Chelsea aan treden. De wedstrijd is georganiseerd in samenwerking van K.N.V.B., sta dion Feijenoord en de International lions club. Turner Klaas Boot werd „sportman van het jaar". Dinsdagavond is de uitslag bekend gemaakt van de door de AVRO ge houden enquête voor het aam wij zen van de „sportman of sportvrouw van het jaar". Klaas Boot, die acht maal achtereenvolgens tumkampioen van Nederland werd, behaalde de titel. De tweede plaats was voor de wiel renner Frans Mahn, die in 1956 te Kopenhagen wereldkampioen bij de amateurs werd. Anton Geesink, judo kampioen van Nederland, bezette de derde plaats. De bekende zwemster Ada den Haan was de eerste sport vrouw, zij bezette de vierde plaats. Bij de eerste tien was slechts één voetballer: dat was nog altijd Abe Lenstra, die de vijfde plaats verover de. Zwemster Cockie Gastelaars werd zesde, verspringer Henk Visser zevende, turnster Lenie Lens-Gerrit- sen achtste, bokser Peter Klijssen negende en veteraan-wielrenner Ger- rit Schulte tiende. Klaas Boot ont ving de Tom Schreurs-beker uit han den van de heer Boot, burgemeester van Hilversum. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Beursverloop weinig opwindend 4 mrt. 5 mrt. Nederland 1951 (3%) 93 Nederland 1948 (3%) 87 87 Nederland 1955 (3%) 87% 87% Nederland 1947 (3%) 3 89.', 89% Nederland 1937 s 86% 84% Dollarlening 1947 3 93% 94 Investeringscert. 3 92% 92% Nederland 1962-84 3 92 92% Nederland N.W.S. 2% 66% 66% Ned. Indlë 1937 3 92% Nat. Handelsbank 106 107 Ned. HandelmlJ. 167 166% Alg. Kunstzijde Unie 202% 201% Berghs' en Jurgens 264 Caivé-Delft 30? 303 Hoogovens n.r. 300 300 Ned. Kabelraörlek 270 265 Phillips 25i y8 252% Unilever 364% 364% Wilton-Feljenoord 217% Kon. Petroleum Mij. 168.10 168.35 Amsterdam Rubber 77% 79% Holland Amerika Lijn 164% 167% Kon. Paketvaart 160 159% Rotterdamse Lloyd 178% 178 Scheepvaart Unie 170% Stv. Mij. Nederland 203% 204 H.V.A. 92% 93% Deli MIJ. 93% 95% /VWVW\*WWV*\*VWV%\\* Mogelijkheden voor een vakopleiding vestigingswet De Kamer van Koophandel te Mid delburg heeft thans een uitstekend overzicht het licht doen zien van de mogelijkheden, die er in het gebied van de Kamer zijn voor de vakoplei ding vestigingswet. De opleidingsmo gelijkheden in ongeveer negentig branches zijn hier in een over zichtelijke staat bijeengebracht, waarin vermeld wordt de plaats, waar een mondelinge cursus wordt gehouden, of een schriftelijke oplei ding mogelijk is, dan wel een combi natie van een schriftelijke en monde linge cursus, voorts wanneer de op leiding begint en hoe lang zij duurt en tenslotte naam en adres van de in stelling, die de cursus verzorgt. Mondelinge opleidingen in Zeeland blijken er onder andere te zijn voor slagers, broodbakkers, kruideniers, kappers, rijwielherstellers, schilders, tabakshandelaars, banketbakkersr, elektrotechnisch installateurs, drogis ten, smeden, gasfitters, loodgieters, waterfitters, meubelmakers, meubel handelaars, stoffeerders, elektrotech nisch reparateurs, textielhandelaren en lamdbouwwerktuigenmonteurs. Nieuwe vorm van dijkverhoging. /Slot van pag. 1) ten op de dijk gehesen, waar deze terwijl ze nog iy de kettingen hingen door werkmensen op hun plaats werden gebracht. Toen de „moten" over de gehele lengte van de drjk een aaneengesloten geneel vormden (een afstand van 500 meter) werd met een scheepje schorgrond uit de Schelde aangevoerd, welke in de betonnen „goot" werd gebracht. Aan de zee kant van het geheel werd nog een steenglooiing gelegd. Muurtjes in discrediet Dit systeem wordt aanmerke lijk beter geacht dan dat van de muurtjes, die men hier en daar op de dyken kan aantreffen. De af zonderlijke delen van deze muur tjes zitten met beton aan elkaar vast. Wanneer in de dijk een ver zakking optreedt, blijven de muur tjes op him plaats en zodoende ontstaat er in het dijklichaam een holte, die des te verraderlijker is, omdat het aan de buitenkant niet zichtbaar is. By een hoge vloed slaan de golven de overgebleven grond rond de muurtjes weg en het hele „bouwwerk" zakt in elkaar. Deze bezwaren vallen echter weg bij de methode die in Poortvliet gevolgd is. Zoals gezegd worden de verschil lende delen verbonden door een as- faltprodukt, dat elastische eigen schappen bezit. Zou er in de dijk een geringe verzakking optreden, dan kan de moot, waaronder dit geschied, mee zakken. Tn dit verband spreekt ook het gewicht van de betonelemen ten een belangrijk woordje mee, want één part weegt zonder grond ongeveer een tonRuimten, die even tueel ontstaan in de praktijk hoogst onwaarschijnlijk, als gevolg van de aanwezigheid van de steenglooiing zullen dus worden opgevuld, zodat het water geen kans Krijgt zijn ver nielend werk uit te voeren. In november werd het werk opge leverd. De dijkgraaf Van het water schap Poortvliet, de heer F. C. W. A. Geuze, is, evenals de waterbouwkun dig ambtenaar, de heer A. Verburg, hoogst tevreden over de resultaten. Het bestuur van het waterschap heeft op een goedkope manier gehoor kun nen geven aan de wensen van provin ciale waterstaat en hiermee zijn weer 2100 hectare land beveiligd. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM, 5 maart. Londen 10.67%10.68%New York 3.82%— 3 32"«Montreal 400%—400%, Parija 1.0812%1.0822! 2Brussel 7.58%— 7.58V,: Frankfurt 80.79—90.84; Zu rich 86.921™36.97%Zürich (vr. francs) 89.17%—89.22%; Stockholm 73.55%73.60',2Kopenhagen 54.95% 56.00%; Oslo 53.36%—53.41%: Mi laan 60.60%—60.65',4: Wenen 14.65% 14.66V2: Japanse verr. dollar 3.79%—3.80%; Turkse verr. dollar 3.79 V*3.79%. VV\\\\VVWVVvW»\VWAW Bank van Ned. gem. 4% 96% 97 A Albert Heljn 110 116 Van Berkels Patent 113 113 Centrale Suiker 190 Kon. Mij. De Schelde N.B 217 - e.d. Intern. Nickel '102% 102% Anaconda 62% 64A Bethlehem Steel 175 174% General Motors 39% 40% Kennecoti 110 111% New York Central 30% 30% Republic Steel 51 51% Shell Oil Comp. 81 81% Tide Water 34% 36 U.S. Steel 60% 61 PREMIELEININGEN. Amsterdam 1951 98% 97 Breda 1954 89 91 Eindhoven 1954 89 90% Enschede 1954 90% »i% Den Haag 1952 T 97 Den Haag 1952 II 103 104% Rotterdam 1952 I 99% Rotterdam 1952 n 106 107 Utrecht 1952 99% 99% Amsterdam 1958 I 94% 94% Amsterdam 195G II 104% 104 Amsterdam 1933 (C. en A.) 104 b. Alkmaar 1956 94% 94 A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 1/3 4'3 5/J Intern. Industrie Scheepvaart Banken Irvdon. fondsen Algemeen 277.57 277.90 148.32 148.06 147.96 163.33 102.29 163.13 118.30 118.15 117.33 94.59 96.59 98.05 200.13 200.98 201.31 BEURSOVERZICHT. Het was gisteren heel stil op het Dam rak. Er zijn geen bepaalde factoren aan wezig die de markt gunstig kunnen be ïnvloeden. De gehele beurs neemt dan ook een afwachtende houding aan. dit geldt ook voor de arbitrage. Toch Is de ondertoon beslist goed te noemen want hoewel de affaire klein is handhaven de koersen zich ten aanzien van eergisteren terwijl hier en daar hogere prijzen uit de bus komen. Zo lagen bijv. de staatslenin gen ook gisteren weer vast in de markt vooral de staffellening was weer het lei dende papier in deze sector. De koers varieerde van 90 tot 903/» tegen eergiste ren slot 89%. De overige leningen tot V« pet. beter. Speciale eenwijzingen, voor deze vaste toon zijn er niet. Het enige is dat de vraag hier het aanbod verre overtreft. Van de internationale waarden lag Phi lips nog het vaste ln de markt. De mo gelijkheid voor dit papier begint vastere vormen aan te nemen dat binnen niet ai te lange tijd in Zwitserland de aandelen officieel zullen worden genoteerd. Dit kan een stimulans betekenen. Rond de 253 werden de aandelen verhandeld het geen ruim 1 procent hoger is. Kon. Olie, wat teleurgesteld op het koersverloop van dit fonds in New York, was vrijwel onveranderd op 163.20. Unilever prijs houdend op 365 terwijl AKU l procent moest prijsgeven. De Indonesische fondsen hadden niet die belangstelling zoais verwacht werd. Verenigde Deli 94 na 92, Amsterdam Rub ber 79% na 78%. Van de scheepvaartwaarden lagen Hol- land-Amerika Lijn het meest vast in de markt. Het fonds herstelde zich volko men van het eergisteren geleden ver lies en noteerde als hoogste prijs 1G8 (164). De stockdividenden werden geadvi seerd op 33.50. Overige schreepvaart- waarden ruim 1 punt hoger. Op het on veranderde dividend van de aandelen Parkhotel weró een koers geadviseerd van 65 bieden (onv.). Domus de Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen onveranderd op 122 niettegen staande het verhoogde dividend van 5 tot 5% pet. Slavenburg's Bank 116 (117) op dividendverlaging van 8 op 7 procent. Prolongatie 3% procent. Advertentie) Krimpen van pijn door reumatiek, spit, i9chias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0,95, 2,40 en Biljartspel op Schouwen-Duiveland Met groot genoegen eens eon arti kel gelezen over het mooie biljartspel in uw blad van zaterdag 23 februari icis7 hooft hot-relt k in f o in uw Diaci van zaveruag zo ïeunmi 1957. Het heeft betrekking op het ar tikel „Biljartspel vereist een ragfijne techniek en sterke cencentratie". In het artikel zijn vele mooie facetten en mogelijkheden van het biljartspel naar voren gebracht en eveneens is belicht de zijde van de moeilijkheden i.v.m. verre afstanden cn moeilijke reisgelegenheid in de provincie Zee land. Naar aanleiding van de verenigin gen aangesloten bij de K.N.B.B. wil ik toch niet nalaten even een opmerking te moeten maken. Wanneer men uit het district Schouwen vermeldt, dat er in Zierikzee één Vereniging is aan gesloten bij de K.N.B.B. terwijl er nog drie verenigingen aangesloten zijn uit het district Schouwen is het mijns inziens op zijn plaats, dat ook deze verenigingen genoemd worden. Genoemde drie verenigingen zijn DOR te Ouwerkerk, De De Drie Scha pen" te Dreischor en OKK te Nteu- werkerk. Dit betekent des te meer wanneer men weet dat genoemde ver enigingen momenteelt in een bloeien- .ieriode leven wat het léTl betreft. Dit met enkele feiten verduidelijkt: leden van DOS behaal den de persoonlijke kampioenstitels van liet distinct Schouwen senioren '56-'57 in de 5e en 4e klasse libre; een lid van de Drie Schapen in de 3e klasse libre. Hierbij nog toegevoegd, dat de heer G. Vijverberg (DOS), kampioen 1ste klas libre seizoen 55- '56 werd en over enkele weken weer zeer sterk favoriet is voor deze titel. Met dank voor de plaatsing De secretaris biljartvereniging „O. K.K." te Nieuwerkerk. Vuurbestendig? Gelukkig hebben uw lezers er in 't algemeen niet over te klagen dat de P.Z.C. de in 1954 vastgestelde en te genwoordig vrijwel eenparig gevolgde -Woordenlijst der Ned. Taal niet volgt. Het verwonderde me des te meer toen ik in uw heden verschenen num mer las als opschrift bij de op de voor pagina geplaatste afbeelding: „De l pakken op deze foto wegen slechts vijf kilo en zijn gemaakt uit twee la gen glasfiber, waartussen nog een an dere hitte- cn vuurbestendige laag zit" Tegen dit verkeerd gebruik van het goede oude Nederlandse bestendig, zou Ik ook in dit geval nog eens wil len waarschuwen, omdat het nu een maal de betekenis van bestand tegen, niet heeft. Voor „vuurbestendig" heeft onze taal al sedert vele jaren en nog vol gens de bovengenoemde W.N.T vuurvast. In overeenstemming daar mee zou men ook kunnen spreken en schrijven van hittevast. Heeft men hiertegen bezwaar omdat dit woord nog niet algemeen gangbaar is en nog niet opgenomen is in de W.N.T.dan kan men m i. schrijven van „nog een andere laag zit, die bestand Is tegen hitte en vuur". De zin is dan zeker niet langer én goed te begrijpen. En daar gaat het toch voornamelijk om. Kapelle P. Glas Jzn. Ook een manier Bijna een jaar geleden vond het toenmalige bestuur van de K.N.V.B. Afdeling Zeeland aanleiding om een aantal scheidsrechters voor de door hen bewezen diensten de Bondsspeld uit te reiken. Dit besluit werd in Zeeuwse scheidsrechterskringen met instemming begroet. Men zag hierin ren uiteindelijke erkenning voor het belangrijke werk dat door de -chcidsrechters in Zeeland wordt verricht. Op de maandelijkse scheidsrech ts-bijeenkomsten zouden de jubi larissen worden gehuldigd. Deze huldigingen vonden plaats in april van het vorige jaar en wel te Axel, Goes en Middelburg, alwaar de toen malige voorzitter de heer A. Iman- se op de hem eigen wijze het edel metaal uitreikte. Dat een dergelijke bijeenkomst voor de betrokken scheidsrechter een hoogtepunt vormt in zijn langdurige scheidsrechters- loopbaan, behoeft zeker geen be toog. Vijfentwintig jaren op de Zeeuwse velden en met de Zeeuwse reisverbindingen de fluit hanteren is voor insiders een hele prestatie. Door (dboeve) familieomstandig heden was de nestor van het te de coreren gezelschap verhinderd; hein werd evenwel medegedeeld dat op een het bestuur passend tijdstip als nog tot uitreiking zou worden over gegaan. Door diverse omstandighe den bleef dit evenwel uit, tot dat J.l. zaterdag het grote moment was aangebroken. Geheel onwetend trok de thans 67-jarige referee naar een juniorenwed8trijd, terwijl hij bezig was zich in ambtsgewaad te steken trad een collega binnen in vol ornaat, (korte broek, scheidsrechters jas en bemodderde schoenen) die uit de jas van zijn colbert het edelmetaal haal de en het namens het huidige bonds- bestuur aanbood. Verbaasd en verslagen nam de scheidsrechter, die sedert 1921 als zodanig de voetbalsport dient, zijn beloning ln ontvangst. Dat hij, nu alles bezonken is. maar matig met de wijze van uitreiken te spieken is kunnen wij ons levendig indenken. De waardering, welke het nieuwe bestuur van de Afdeling Zeeland voor de scheidsrechter heeft is blijk baar nog niet erg grooot. We hopen maar dat dit spoedig zal verande- -cn. want ook in de toekomst zal men nog steeds scheidsrechters no dig heben. /hssingen. „Fluitertje". Bus en trein Met grote voldoening heb ik in de P.Z.C. gelezen, dat we met in gang van de nieuwe dienstregeling vanuit Walcheren vlot kunnen rei zen naar Amsterdam. Maar kan er tegelijkertijd niets iets gedaan wor den aan een betere busverbinding richting Domburg en Koudekerke? Dit geldt met name des morgens als men met de trein mee moet en des avonds als men uit Holland terug komt. Tien minuten na het vertrek van de trein is er geen bus. Vele lezers zullen met my hopen, dat we deze zomer op een vlotte busverbinding kunnen rekenen. Koudekerke. N. N.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8