Dr. Lastpost sticht zijn vierde „Wonderland" voor de kinderen Sergeant Smith maakt niet veel kans bij Spaanse Angelita VANAF HALF APRIL STAAN DE BOLLEN IN VOLLE BLOEI MAXIMUMTARIEF WEGVERVOER WORDT VIJF PROCENT HOGER WOENSDAG 6 MAART 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 EERST PUZZELREDACTEUR, DAARNA RADIOMAN Eindhoven zijn nieuwe residentie (Van onze speciale verslaggever) De heer J. J. L. van Zuylen (67) duidelijker gezegd: dr. Lastpost uit het Vara-programma ,,'t Hangt aan de muur en het tikt" en van de tele visieraadsels voor de kinderen, is een onverbeterlijk optimist. Drie jaar achtereen éénmaal in Den Haag en tweemaal in Amsterdam bouwde hy in de zomermaanden van '51 tot '53 het „Wonderland" voor de jeugd. Hy gaf er, wie van de asfaltjeugd in de vakantie niet naar buiten konden, een stuk vakantievreugde en activiteit mee, waarover nog wordt gesproken. Maar zelf hield de gryze organisator van het zo geslaagde experiment een financiële strop over, die hy moedig op zyn schouders heeft genomen. Zyn idealisme, en z'n geloof in vage beloften van anderen, waren nu eenmaal wel eens wat al te groot gebleken. De last heeft zyn veerkracht niet gebroken, integendeel. En nu hij de kans kreeg, om opnieuw zyn ideaal te verwezenlijken, heeft hij die met beide handen aangenomen. Deze zo mer zal hij te Eindhoven in de Phi lips Jubileumhal zijn vierde „Wonder land" bouwen. Een stichting vormt nu een stevige financiële basis om onbe zorgd te kunnen werken. van Zuylens idealisme, om er weer wat goeds van te maken voor de jeugd, is nog hetzelfde, zyn gedach ten houden zich al geruime tijd bezig met de vraag, wat de jeugd kan inte resseren. Ook nu is weer het begin sel, waarvan Van Zuylen uitgaat dat de jeugd in de zomervakantie dient te worden bezig gehouden, of liever nog: zich zelf moet kunnen bezig houden op een pedagogisch verantwoorde manier. Kinderen zullen In dit Wonderland kunnen bouwen met hout of met spe ciaal voor dit doel gebakken steen tjes, kunnen tekenen en kleuren en boetseren of aan een lange tafel met papier of plastiek kunnen werken en knoeien. Er komt voorts een leeszaal voor wie graag in een spannend boek duiken en een volière met vogels, die door de kinderen zelf verzorgd zullen mogen worden. Het „Verkeersspel", dat er door de Shell zal worden ge plaatst, zal de jongens met recht in „Wonderland" brengen, want terwyi ze achter een autostuur plaats ne men, waar rem en gaspedaal even eens onder hun bereik zyn, zullen ze een speelgoedauto over een grote verkeerstafel kunnen manoeuvreren, die gewillig zal luisteren, naar elke manipulatie van de jeugdige „be stuurder". Philips richt er een kamer in, waar uit los materiaal een com plete radio kan worden gebouwd, of eigen opnamen kunnen worden ver zorgd op een bandrecorder. In een donkere kamer zal voorts naar hartelust gewerkt kunnen wor den met lichtgevende verf, terwyl el ders gelegenheid zal zyn de fotogra fie te beoefenen met behulp van foto- fluxlampjes. Er zal ook een vliegtuig cockpit zijn, waar de jongens ook al weer met de radio zullen kunnen spe len. De P.T.T. komt er met het postspel „De weg naar 'n brief". Nog vele an dere dingen zyn er voorts in de maak, waarvoor de heer Van Zuylen reeds de steun heeft toegezegd gekregen van tal van grote lichamen en instanties, die hem vroeger ook al hielpen. Voor de organisatie van dit alles kan men nauwelijks een betere figuur denken dan deze geboren spelleider, die zojuist nog een competitie orga niseerde voor niet minder dan 2800 wederverkopers van Shell-Butagas, waarin de mensen werkelyk geïnte resseerd waren. Zichzelf noemt hjj lachend „een vrhbuiter", die voor blyvende za- kelyke verbintenissen eenvoudig geen tyd heeft". Over gebrek aan werk hoeft hij niet te klagen. Vo rig jaar verscheen de derde sterk uitgebreide druk van zyn radio- encyclopedie, die in 1939 voor het eerst uitkwam, en dit najaar kwam er by Strengholt een ver- zamelboek van hem uit van aller hande spelen en spelletjes, die in de huiselyke kring gezellig kun nen worden beoefend. Voorts is hy de puzzelredacteur van verschil lende kranten. Tja, aan dat puzzelen heb ik mhn by naam dr. Lastpost te danken. Ik had er nog nooit iets aan gedaan, toen ik voor de oorlog als puzzel-re dacteur solliciteerde by een dagblad en werd aangenomen. Omdat ik het eigenlyk een beetje kinderachtig werk vond, koos ik me de schuilnaam dr. Lastpost. Ik wilde het de mensen im mers lastig maken met myn rubriek. Uit die bezigheid is tenslotte ook myn contact met de radio gegroeid. Eerst een college over puzzelen, later in andere rubrieken: „De groene ka lebas" van Gabri de Wagt, een kin derrubriek „Ruim baan", in '46 en '47, de zaterdagavondpuzzels, het af gelopen jaar Lastpostigheden, en dan tenslotte nu al verscheidene jaren „Het hangt aan de muur en het tikt". Hy heeft na zijn gymnasium-oplei ding in Kampen, vier jaar Nederland se letteren gestudeerdDe liefde tot het woord en schrift is hem dus als het ware met de paplepel ingego-' ten. Aan die verworvenheden paart hy intussen een grote belangstelling voor de mensen in zyn omgeving en een sterk verlangen om een prettige sfeer om zich heen te scheppen. En omdat gelukkig ook het kind in hem leeft, is hij de aangewezen man, om straks „Wonderland IV" in Eindho ven weer die toets te geven, die voor waarde is voor een slagen van dit kinderfestyn. We zijn er van over tuigd, dat velen in den lande hem dit toewensen. KAN DE STROOM VERWERKT WORDEN? Twee ondernemende Romeinen zijn de Atlantische Oceaan overgestoken in een ruim 7'/2 meter lang zeilschip. Zij kozen zee aan de Afrikaanse kust en kwamen SO maanden later in Zuid-Amerika aan wal. Op de foto ziet men de schipper Franco Rocchi (rechts) en zijn s reisgenoot Vincenzo Iaco Puc- ci, die nu op weg zyn naar l§ Miami en New-York, op hun schip, genaamd Maria. Meer genieten op rustige plekjes. (Van een speciale verslaggever) Het ls nooit precies te voorspellen wanneer de bollenvelden op het hoog tepunt van hun bloei zullen zyn. On der het nodige voorbehoud kan echter wel worden aangenomen, dat dit hoogtepunt In het komende bollensei- zoen ongeveer half april zal worden bereikt en dat de Nederlandse bollen- tuin tussen Haarlem en Leiden met Pasen 21 en 22 april nog in vol le bloei zal staan. Hoe gunstig dit ook lyken mag, in de bollenstreek vragen velen zich reeds met zorg af hoe men dan de stromen bezoekers zal moeten verwerken. In Noordwjjk zyn de ho tels nu al zo goed als volgeboekt. En de ervarig van vorige jaren leert, dat het verkeer op drukke bollenzonda- gen steeds chaotischer wordt. Wie werkelyk de bollenvelden ln volle glorie wil zien, zal er dus goed aan doen niet tot de Paasdagen te wachten en by voorkeur ook niet ty- dens een weekeinde te gaan. „In het weekend kun ie van de drukte geen bol meer zien waarschuwen de be woners van de streek. De laatste ja ren kwam er al steeds meer spreiding van het bezoek over de andere dagen van de week. Maar zelfs dan doen automobilisten er verstandig aan de wagen ergens te parkeren en te voet verder te gaan. De beste velden lig gen tussen Noord-Lisse en Noord- Hillegom, in een strook van 4 kilo meter lang en IV2 kilometer breed. Advies: wandelt U eens op een door- de-weekse-dag in Hillegom de Pas toorslaan of de Hyacintenlaan dan wel in Lisse de Zwartelaan of de Ach terweg op en slaat daar ergens een zijweg in, die U midden door de bol lenvelden voert. Daar kunt U. op een wandeling van ongeveer een uur, wer kelijk „de bollen" zien veel meer, veel beter en veel mooier dan langs de hoofdwegen, waar beslist niet ae meeste bollen staan. Ook bij Voor hout en Noordwijkerhout vindt men langs smalle weggetjes met weinig verkeer uitgestrekte velden, waar omstreeks Pasen vermoedelijk de prachtige dubbele tulpen in volle bloei zuilen staan. En dan is daar voor de achtste keer natuurlyk weer de „Keuken hof". Hoewel ook de organisatoren van deze befaamde bloementuin het eer niet in de hand hebben, is de opening op 4 april vastgesteld. Naar globale schatting zyn er ook nu weer een slordige 10 miljoen bollen en bol letjes uitgezet en men kan slechts hopen, dat daar begin april veel van in bloei zal staan. Om die kans zo groot mogelijk te maken is er extra aandacht aan vroeg-bloeiende bollen besteed. Er zijn tienduizenden crocus- sen in vele kleuren geplant, alsmede een groot aantal „gekoelde" narcis sen. Gekoelde bollen zijn een poging om de natuur voor de gek te houden: als het voor gewone narcissen nog te koud is, is het voor gekoelde narcis- senbollen al een behaaglijke tempera tuur. Gevolg: ze komen veertien da gen eerder uit dan normaal. Men hoopt nu vurig, dat dit om streeks 4 april het geval zal zijn. Eni ge garantie is er evenwel niet. Cro- cusjes byvoorbeeld werden al elk jaar geplant, maar tot dusver waren ze telkens weer al nagenoeg uitge bloeid op het moment, dat de „Keu kenhof" open ging. Ook dit jaar is de aanleg weer op vele punten ver anderd. Men hoopt nóg weer meer bezoekers te trekken dan verleden jaar, toen 522.000 personen de ter reinen betraden. Overal waar grote steden snel uitbreiden (en waar is dat niet het gevalt) ontstaan op be paalde momenten vreemde combinaties tussen het lande lijke leven en de stad. Rome maakt op deze regel geen uit zondering. Deze foto beeldt 'n dergelijke situatie treffend uit: B\j een eeuwenoude ruïne grazen schapen onder de hoe de van een zacht dommelende hond, terwijl niet eens zóver op de achtergrond een moder ne kerk en tn aanbouu.- zijnde gebouwen van Rome in het voorjaarsachtige zonlicht blinken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllil! Jaarlijks 400 dodelijke bedrijfsongevallen „Hoewel de Arbeidsinspectie reeds 60 jaar functioneert, gebeurden er jaarlijks nog 400 dodelijke bedrijfs ongevallen". Mr. P. H. Valentgoed, directeur-generaal van de arbeid, zei- de dit gisteren op de vergadering van de bestuursraad van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Neder land, waar hij sprak over: „Arbeids bescherming in moderne zin". Dit jaarlijks terugkerende constan te aantal ongevallen brengt ons. zei- de hij, tot de vraag of de veiligheid, de gezondheid en de hygiëne wel vol doende zijn gewaarborgd. Hij achtte het met betrekking hiertoe van groot belang, dat er een nauw contact be staat tussen de Arbeidsinspectie en de vakorganisaties. In dit contact zal het er om gaan, de arbeiders te beschermen tegen de gevaren, die hen dagelijks omringen. Spreker wil de dit contact uitgebreid zien tot sa menwerking met de Vereniging voor Veilig Verkeer en de Hulsnoudraad. Studenten bouwen woningen voor Vluchtelingen. De Nederlandse Studentenvereniging voor wereldrechtsorde, die de voorbe reidingen organiseert voor het stu dentenwerkkamp ten behoeve van de woningnood voor de vluchtelingen in Oostenrijk, deelt mede, dat het Admi raal de Ruyterfonds heeft toegezegd de kosten van dit kamp voor het over grote deel te zullen dekken. Er zullen honderd woningen afgebouwd wor den. I Met de drie enorme betonnen koepels, welke aan de rand M I van de Duitse stad Frankfort worden gebouwd als onderde- len van een nieuwe zuiverings- installatie voor rioolwater, heeft vindingrijk fotograaf I' zich een optisch grapje geper- I miteerdr v;aarvan het resul- taat qp deze foto te zien is. Minister Algera willigt j valfen niet heel? geprofiteerd van^Je verzoek N.O.B. Weg transport in De minister van verkeer en wa terstaat heeft een verzoek van de Nationale Organisatie voor het Be roeps goederenvervoer Wegtransport tot verhoging van de maximumtarie ven voor het goederenvervoer over de weg Ingewilligd. Deze tarieven, die zijn vastgesteld met de tariefsbe schikking binnenlands goederenver voer vrachtauto's, worden nu zoda nig verhoogd, dat de bestaande toe slag van drieëndertig en een derde procent wordt gebracht op veertig procent, hetgeen praktisch wil zeg gen. dat de thans geldende maxi mum wegvervoerstarïeven met vijf procent worden verhoogd. Deze verhoging is, aldus de N.O. B. wegtransport, noodzakelijk, daar het beroepsgoederenvervoer over de Britse Middellandse Zee- vloot op de tweede plaats Volgens het Britse blad „News Chro nicle" heeft de bevelhebber van de Amerikaanse zesde vloot, vice-admi- raal Charles R. Brown, tegen de cor respondent van het blad. die zich aan boord bevindt van de „Salem" het vlaggeschip van de vloot gezegd, dat de zesae vloot de sterkste mobiele macht in de Middellandse Zee vormt en dat de Britse marine z.i. in geval van oorlog belast zal worden met de bescherming van de verbindingslijnen en de achterhoede van de Amerikaan se vloot. Vice- admiraal Brown zou gezegd hebben dat Amerika door mid del van zijn vloot de offensieve taak der geallieerden in het Middellandse- zeegebied van de Britten heeft over genomen. „welvaartsstijging" van de laatste laren, en daarbij de verhoging van de benzineprijs nog komt. Het bestuur van de N.O.B. weg transport was zich, mede gezien het prijsstabilisatiebeleid van de minis ter van economische zaken, bewust van de economische gevolgen van 'n stijging van de vrachtprijzen, doch anderzfjd ijds meende dit bestuur, dat het Nederlandse volk in zijn geheel het grootste belang heeft bi] een goed functionerend wegvervoersapparaat. Dit apparaat kan uitsluitend aan de bestaande vraag naar doelmatig en snel vervoer over de weg voldoen, in dien de transportbedrijven gezond en rendabel zijn en blijven en niet aan de rand van de afgrond worden gebracht. IN SPANJE ZEGEVIERT SCOOTER OVER CADILLAC Diplomatie en liefde liggen op verschillende vlakken (Van onze correspondent te Madrid) I11 alle straten van Madrid en Sevilla, van Barcelona en Saragossa staan de Buïcks en Cadillacs, de roadsters en „customlines" der Amerikanen, die naar Spanje ':wanien voor het aanleggen van de militaire steunpunten. Maar sergeant Smith en sergeant Brown zitten alleen in de American Bars. die in Madrid als paddestoelen uit de grond zijn gekomen. Weliswaar wer pen de senoritas de rijdende slagschepen niet hun Amerikaanse nummerpla ten jaloe.se blikken toe, maar zy wandelen beslist niet hand in hand met sergeant Smith door de zoele voorjaarsdagen en als hy haar in het voorbij gaan aanmoedigend toelacht, is zy ineens ongenaakbaar en hoedt zij zich ervoor, ook maar het flauwste glimlachtje te tonen. Want de auto en dollar zijn een droom, die er heel anders uitziet dan de werkelijkheid. En de Spaan se vrouw zal nooit droom en werkelijkheid met elkander verwarren. Z(j wil tenslotte trouwen en achter de Pyreneeën staat het met de huwelykskansen slecht, als een meisje eenmaal „over <Te tong" is gegaan. Wat de sergeants betreft moet het dus by dromen blyven. Dat is minder gevaarlijk. En jaagt niet de Spaanse „novio", de uitverkorene, op de vlucht. Bovendien, de Spaanse autoriteiten en de Amerikaanse militairen zyn sa men om de tafel gaan zitten om het probleem van de mogelyke gemengde huwelijken samen onder de loep te nemen en normen uit te stippelen, die de huwelijksvoltrekking tussen Ange lita en haar U.S.A.-sergeant mocht de droom toch eens ernst worden eenzelfde geldigheid te geven als aan de overkant van de oceaan. Niette min zijn tot dusverre huwelyken tus sen Amerikanen en Spaansen zelden gesloten en ongetwijfeld zal dat ook verder zo blyven. Het huwelijk is een ernstige zaak en in Spanje bestaat liefde op het eerste gezicht uitsluitend op de film. Amor op de scooter Niettemin voltrekt zich in dit land vandaag een verandering, die nog maar een paar jaar geleden vrij wel onvoorstelbaar geweest zou zijn. De scooter brengt een sterke re revolutie teweeg in het leven der Angelita en grypt er dieper in, dan welke gebeurtenis in het verleden. De officiële statistieken wijzen uit, dat in het afgelopen jaar reeds 80.000 scooters in Spaanse fabrieken werden ge bouwd, zy zwijgen echter over het getal, dat daarboven nog werd in- fevoerd. In ieder geval is Spanje ard op weg, het-land-van-de- scouter te worden, al is het dan eigenlijk ook met zyn grote af standen en zijn wisselvallig kli maat wel precies het ongeschikste land voor dit vervoermiddel! Maar de scooter is financieel bereik baar, want hy komt op ongeveer 20.000 peseta's (ca. 1800 gulden), ter- wyi de kleinste auto niet te koop is onder de 150,000 peseta's (of wel ruim dertienduizend gulden). Daar om is de scooter voor de Spanjaard de enige oplossing, als het gaat om motoriseren. Overal schieten de scoo ter-clubs als paddestoelen uit de grond en de senorita's suizen, als amazone zittend op de duo van haar „novio", haar uitverkorene, door stad en land. De ijzige wind kan van de bergen waaien, de zomerzon kan de velden verdorren zy wordt geschud op de duo belanceert handig met haar mooie benen en het enige verbazingwek-1 Amerika bouwt schepen met atoom-motoren De Amerikaanse marine heeft maandag bekendgemaakt, dat zy contracten heeft gesloten voor de bouw van atoom-motoren voor zes schepen, waaronder een vliegdek- schip. Visser-Neerlandiaprijs voor twee toondichters Gisteren heeft het algemeen Ne derlands verbond te Den Haag twee Visser-Neerlandiapryzen uitgereikt en wel aan de heren Alexander Voor molen te Den Haag en Jan Masseus te Rotterdam. Zy ontvingen elk een bedrag van 1000 als waardering voor hun scheppende arbeid op com positorisch gebied. De heer Voormolen ontving deze prijs in het bijzonder voor zyn or kestwerk „Eline", lamento e nottur- no naar Louis Couperus' Eline Vere, de heer Masseus in het bijzonder voor zyn Gezelle-cyclus voor so praan, alt, piano (vierhandig) en slagwerk. kekkende is eigenlyk. dat het groot ste deel van deze uitstapjes zonder ongelukken afloopt. Hoe avontuurlijk en gevaarlijk die duoritten op de scooter dan ook mo gen zyn, voor Angelita zyn zij toch veiliger en betrouwbaarder dan de meest Luxueuze rit in de Cadillac van sergeant Smith. Want wie en welke wet dwingt de segeant uit zo n ritje, zelfs als het uitsluitend daarby blijft, de consequenties te trekken? „De „novio" daarentegen weet, dat de duo zoiets, is als een gegeven woord, een huweiyksbelofte. waaraan men zich niet zonder meer kan onttrekken [>aanse zeden. aarom zegeviert de scooter over de Cadillac. Misschien zou ser geant Smith het ook eens met de scooter kunnen proberenmaar dat zal hem vermoedelyk wel te on gemakkelijk zijn. Hem blijft dus niets anders over, dan zyn heil te zoeken in „Edelweiss" in „Gambrinus". in „Alt Heidelberg" of wanneer hy met hertogen en markiezen de maaltijd wil delen in „Horcher" en zich daar te troosten met een Wiener Schnitzel en Duits exportbier ofCoca-Cola. De Spaanse wynhoeren echter, die al jaren lane niet meer weten, waar ze blyven moeten met hun druiven sap, maken zich zorgen over deze on voorziene gevolgen van de Ameri kaans-Spaanse alliantie. Cola was tot dusverre aan Ebro en Manzanares een onbekende drank, die nu ineens in de mode is gekomen. En de „politos" de „haantjes", zoals men de jongelui van zogenaamde „goeden huize" hier pleegt te noemen, vinden het chic, zich de Amerikaanse stijl aan te me ten en als apéritif inplaats van een froede sherry een glas cola te bestel en. Dan blijft ook Angelita niets an ders over, deze nieuwe mode te vol gen en aan haar cola te nippen. Ook. wanneer zij zich veel Uever verwarmd had aan sherry of vermouth. Want zelfs in de eeuw van scooter en duo- zit biyft ln dit land de man de toon aangeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7