Sein voor Israëls terugtocht binnen 24 uur? Soekarno zal heel wat water in de wijn moeten doen KLANKBORD OFFENSIEF VAN TSJOU EN LAI TEGEN VER. STATEN WOENSDAG 6 MAART 1957 PROV INOIA.LB LBBUW8B O OU BANT 9 BEN GOERION VRAAGT HET VERTROUWEN Kwestie-Golf van Akaba mogelijk voor het Internationale Hof De grUze Israëlische premier Ben Goerlon heeft gisteravond in het parle ment een verklaring afgelegd om rtjn beleid te verdedigen. HU vroeg het vertrouwen voor het beleid van de regering, nadat hU order had gegeven voor de terugtrekking van de troepen uit Egypte. Men verwacht, dat het definitieve vertreksein zal worden gegeven binnen 24 uur nadat het ver trouwensvotum, dat hedenmiddag In stemming komt zal zUn verkregen. De kans, dat de regering Ben Goerlon zal vallen werd klein, hoewel niet uitge sloten geacht. Van verscheidene zUden werd Ben Goerlon gisteren in Jeru zalem weer ernstig gekritiseerd. Een menigte van 10.000 mensen demon streerde tegen het besluit tot terugtrekking. In het parlement werd Ben Goerlon herhaaldeltjk door de oppositie onder broken, zo zelfs, dat hg enkele malen op het punt leek te staan het spreek gestoelte te verlaten. Ben Goerlon betoogde, dat Israël geen veroverings- krijg heeft gevoerd, maar een strijd om zelfbehoud, die gerechtvaardigd was. De enorme hoeveelheden Rus sisch en Tsjechisch oorlogsmateriaal, die ttjdens de succesvolle veldtocht waren buitgemaakt bewezen „dat wg ln ons recht waren". Tot driemaal toe werd de Verkla ring die de premier in het parle ment over het regeringsbeleid zou afleggen uitgesteld. De Israëlische oud-premier Mosje Sharet, die een bezoek van enkele dagen aan ons land zou brengen heeft dit In ver band met de precaire politieke si tuatie uitgesteld. Goed-ingelichte kringen ln Wash ington hebben gisteren meegedeeld dat Israël Gaza opnieuw zal bezetten indien dit gebied onder Egyptisch be stuur komt. Op zijn persconferentie heeft de Amerikaanse minister Dul les gisteren kritiek geoefend op de Egyptische vertraglngs-tactiek met betrekking tot de opruiming van het Suezkanaal. Hij sprak de hoop uit, dat het kanaal thans binnen een dag of tien weer bevaarbaar zal kunnen ge maakt worden. Dulles wilde niets zeg gen over de bedoeling van de Ameri kanen met Gaza. Hij zei, dat de Ame rikaanse regering niet van plan is een schip door de Golf van Akaba te stu ren. Piloot maakte geslaagde noodlanding bij Harmeien Maandagavond om ongeveer half zes. heeft een „Tiger-Moth" lesvlieg- tuig een noodlanding gemaakt in een weiland onder de gemeente Harme ien. Het vliegtuig werd bestuurd door de 27-iarige T. S. uit Amster dam, die bij de landing een hoofd wond en een lichte hersenschudding opliep. Het toestel was voor een reclame- vlucht opgestegen van het vliegveld Beek bij Maastricht op weg naar Hollandse Rading. Maandagavond kwam er echter plotseling mist op zetten en de piloot had op dat ogen blik nog maar voor tien minuten vliegen benzine aan boord. Hij zette het toestel dicht bij de spoorlgn WoerdenUtrecht in een weiland aan de grond. Het kwam met de neus in een ondiepe sloot terecht, maar werd slechts licht beschadigd. Prins Bernhard vrijdag in Nederland terug Prins Bernhard wordt vriidagmor- fen van zijn verblijf In de Verenigde taten in ons land terugverwacht. De prins komt met het lijnvliegtuig van de K.L.M. op Schiphol aan. Aanslag op Nederlandse administrateur in Langkat Volgens met vertraging uit Medan in Djakarta ontvangen berichten, is de vorige week een aanslag gepleegd op de Nederlandse administrateur van een tabaksonderneming in Lang kat, Noord-Sumatra. Onbekend gebleven personen losten twintig geweerschoten op de kamer van de administrateur, zonder dat evenwel iemand getroffen werd. Ver volgens trokken de aanvallers zich terug. Daar geen poging werd ge daan om de administrateurswoning te plunderen, wordt verondersteld dat de bandieten het op het leven van de administrateur hadden ge munt. HU was van mening, dat de golf een internationale vrUe waterweg 1», ten- zU het Internationale hof van Justitie anders zou bepalen. In het Suezka naal werd gisteren nog de baggermo len Louis Përrier gelicht. Wel-Ingellchte bronnen nemen aan, dat dr. Ralph Bunche, onder-secreta- rls-generaal van de V.N., binnenkort benoemd zal worden tot burgerlük leider van de VJT.-strUdmacht in het Midden-Oosten, mogelUk met het oog op het bestuur van Gaza, Britse regering zet de waterstofbomproeven door. De Britse premier, Harold MacMll- lan, heeft dinsdag in het Lagerhuis een voorstel om de Britse proeven met een waterstofbom in de Stille Oceaan niet door te laten gaan. ver worpen. Het gevaar dat de proeven met zich mee brengen, wordt geacht „niet noemenswaard" te zijn. zodat Enge land zichzelf niet beroven mag van een wapen, dat het nodig acht voor zgn veiligheid, zo zei hij. Treinongeval in Birma door sabotage: 30 doden. Bij PJinmana, tussen Rangoon en Mandalay in Birma is maandag een trein ontspoord. Ten minste 30 men sen zijn om het leven gekomen en meer dan 40 zwaar gewond. Een voorlopig onderzoek heeft aan getoond, dat net ongeluk het gevolg is van sabotage, die wordt toegeschre ven aan communistische opstandelin gen. Doordat de rails was stukge maakt, ontspoorden vijftien passa giersrijtuigen en goederenwagons. In de afgelopen week hebben com munistische opstandelingen zes brug gen langs de spoorlijn Rangoon-Man- dalay vernield. „Ike wil Britten en Fransen hun macht ontrukken". De communistisch-Chinese minis ter-president, Tsjoe en Lal, heeft dinsdag gezegd, dat de Verenigde Staten van plan zijn bestuurbare projectielen op Formosa te statione ren om te pogen de spanning in dit gebied te doen toenemen. Tsjoe bracht verslag uit over de buitenlandse politiek op de eerste vergadering van de politieke raad gevende conferentie van het Chinese volk. De Verenigde Staten trachten For mosa tot een onderhorig gebied te maken, zoals Honoloeloe. aldus Tsjoe. Tsjoe zei, dat de bedoeling van de leer van Eisenhower voor het Mid den-Oosten is, de macht aan Enge land en Frankrijk te ontrukken. Het was „een nieuwe vorm van Ameri kaans kolonialisme". Op zijn Jongste reis door zeven Aziatische en vier Oost-Europese landen hadden een aantal landen hun bezorgdheid geuit over de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en China, aldus Tsjoe. Hoewel het Chinese volk vriendschap wilde en China een aantal pogingen in deze richting had gedaan, bleven de Ver- WAT ZE ZEGGEN. De Canadese journalist J. B. McGeachy: „Wij ne men het de Duitsers niet kwalijk, dat zij tengevolge van de oorlog wer den gedwongen, zich de nieuwste machines aan te schaffen. Men vra- ge zich alleen af, of na de volgende oorlog niet eens bij wijze van af wisseling de overwinnaars de nieuwe werktuigen kunnen krg- genDe Franse afgevaardigde uit de Elzas Camille Dahlet: „Men verwondert zich er bijna over, dat de Algerijnen nog niet op de gedachte zijn gekomen, de Marseillaise in het Arabisch te vertalen, om ze tot hun strijdlied te maken." IN DE BOOT. Op de stoomboot Oluf Sven, op weg van Montevideo naar de Zuidpool, werd een versteke ling ontdekt. Tot zijn schrik bemerk te de blinde passagier, dat hij „de verkeerde boot had genomen". In plaats van na twee weken in New- York aan te komen, zal hij een hele tijd in het Poolijs moeten zitten. Pas na Pasen zal hg in de bewoonde we- leid terugkomen.... te Montevideo. Nieuwe grootmeesteres op 1 mei naar Soestdijk Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelt mede: Aangezien de nieuwbenoemde rrootmeesteres eerst op 1 mei in 'unctie zal treden, zal de grootmees teres honoraire A. A. baronesse van Heeckeren van Molecaten geboren jonk vrouwe Groeninx van Zoelen, de functie van grootmeesteres tot die datum waarnemen. Kankerspecialist Graham aan kanker overleden De bekende Amerikaanse chirurg en kankerspecialist, dr. Graham, is maandag in St. Louis op 73-jarige leeftijd aan longkanker overleden. Hij is de eerste chirurg geweest die, om mensen met longkanker van de dood te redden, een long volkomen heeft weggenomen. Hoewel hij overtuigd was van de relatie tussen het roken van siga retten en longkanker, heeft hijzelf het roken, nooit kunnen laten. Benden communistische en andere links.geöriënteerde jongeren hebben in Djakarta Nederlandse eigendom men door middel van rode 'verf be klad met leuzen als „lang leve de nieuwe politiek van Boeng Karno" (broeder Soekarno) (links) en „lang leve de revolutie van 19Jt5", hetgeen men rechts op de spiegelruit van een Nederlandse winkel ziet staan. enigde Staten vasthouden aan,, hun politiek van vijandschap Jegens het Chinese volk." Zij verhinderden ook andere landen, vriendschappelijke betrekkingen met China aan te gaan en bleven het uitsluiten van deelne ming aan internationale aangelegen heden en de Verenigde Naties. Volgens Tsjoe lopen landen die de Verenigde Staten volgen de kans elk ogenblik aan hun lot overgelaten te worden. Zij zouden Amerikaanse overheersing niet ontlopen en wat zij van de Verenigde Staten kregen waren slechts overtollige militaire goederen. Hoe langer hoe meer lan den sloeg en de weg van vrede en neutraliteit in door hun militaire uitgaven tot een minimum te beper ken en hun middelen te gebruiken ter ontwikkeling van de nationale opbouw. Zij behoefden hun handels betrekkingen met de communistische landen niet te beperken. Actrice Caroline van Dommelen overleden. De toneelspeelster en schrgfster Caroline van Dommelen ls maandag op 82-jarige leeftijd te Amsterdam plotseling overleden. Zjj begon haar carrière bg het ko ninklijk toneel, en is verbonden ge weest aan gezelschappen van Willem Royaards en Cor van der Lugt Mel- sert en zij vertolkte rollen in „voer man Henschel", „Marguerite Gau- tier", „Blanchette", „Mevrouw War ren's bedrijf en „De vrouw in het spel". Caroline v. Dommelen maakte vele reizen naar Indië, Japan en voet reizen door Europa en Noord-Afrika, Tot haar 78ste jaar stond zij op de planken. De begrafenis is bepaald op vrijdag a.s. op de begraafplaats Zorg- vlied te Amsterdam. Dc tentoonstelling ,J\et ideale h uis", welke jaarlijks in Don- den wordt gehouden ia, zoals altijd, groots opgelet. De foto H geeft een beeld van een ..straatje'' in een van de ten- §e ioonstellingshallen. De huizen werden speciaal voor deze ge- legenheid gebouwd. De ten- s toonstelling blijft geopend tot jjf S0 maart. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi Veiligheidsmaatregelen op veerponten. Het is juist dat op sommige veer ponten een situatie bestaat, waar door een oprijdende auto, waarvan de remmen weigeren, onvermijdelijk te water moet geraken. Voor zover het de bij het rijk in exploitatie zijnde pon ten betreft, is de afsluiting van de ponten evenwel slechts in weinig ge vallen zodanig, dat een auto van met al te groot gewicht, waarvan de rem men weigeren te water zou geraken, aldus de minister van verkeer en wa terstaat in zijn antwoord op schrifte lijke vragen, gesteld door het Tweede Kamerlid, de neer Posthumus. Op de by het rijk in exploitatie zijn de ponten, zo vervolgt minister Alge- ra, zal, waar daar aanleiding voor is, tot verbetering van de afsluiting wor den overgegaan, waarbij echter om. om constructieve redenen, niet de eis gesteld kan worden, dat met grote snelheid doorrijdende zware auto's worden tegengehouden. Het toezicht op de veren in. het algemeen berust ingevolge de verenwet bij de provin cies. De minister zei zich tot de be sturen van deze lichamen gewend te hebben met het verzoek aandacht aan deze aangelegenheid te schenken. Willem Vogt ereburger van Hilversum Maandagmiddag is ten overstaan van de gemeenteraad van Hilversum van prof. mr. S. Gerbrandy, van de leiders der N.R.U., der Nozema, van alle omroepverenigingen en van de betrokkene zelf door burgemeester J. J. G. Boot mededeling gedaan dat het bestuur der gemeente Hilversum de naam van Willem Vogt ln het gulden boek der gemeente heeft ingeschre ven. Dit is geschied voor Vogts ver dienste voor de radiostad. De namen van dr. A. van der Horst en M. Schön- feld werden mede geboekstaafd. Regering komt het parlement tegemoet. (Slot vao oag l) gaven in. dan schaadt men altijd particuliere helangen. Hij deed een beroep op de lagere publiekrechtelijke lichamen, die de laatste jaren te veel met kort geld hebben gefinancierd, om op hun ka- ?itaalsuitgaven over de gehele linie 5 miljoen te bezuinigen. Afschaffing van de motorrijtuigen belasting en net ineororeren daarvan in de benzinebelasting wees hij af. omdat daardoor geen administratieve werkbesparing verkregen wordt. De vraag of niet enkele sectoren van het bedrijfsleven scheepvaart, research en machine-Industrie van de opschorting van de investerings aftrek buiten gesloten hadden beho ren te worden, beantwoordde hij ont kennend. Wel had het denkbeeld zijn sympathie, maar hij achtte de maat regel onuitvoerbaar. Bovendien, zo zeide hij, kent de scheepsbouw een sterk overspannen arbeidsmarkt. Minister Mansholt sprak over de landbouw. Het opvallende hierbij was, dat hij het niet had over de be perking van de bestedingen, maar over een zekere uitbreiding ervan, zij het dat dit uitbreiding op zich zelf weer aan een beperking onderhevig was. Het grondprincipe van het land bouwbeleid noemde hij, dat de boer en de landarbeider een redelijk deel van de welvaart dienen te krijgen. Minister Mansholt was nogal gebe ten op prof. Oud, de liberale fractie leider, die zich denigrerend over het kabinet en een aantal ministers had uitgelaten. „Prof. Oud begrijpt er niets van", zo zeide hij. „Of hij heeft de memorie van antwoord op de landbouwbegroting niet gelezen, of hij begrijpt niet wat ik wil". Trouwens ook van minister Zijl stra kreeg prof. Oud de wind van voren. Prof. Zijlstra had respect voor de grijze haren van prof. Oud. Daarom wilde hij niet op schampere toon tot hem spreken, als hij zelf gedaan had. Toch kon hij niet nala ten te zeggen: „Prof. Oud is een groot staatsman en een groot politi cus. Ik betreur, dat hij de vorige week noch als staatsman noch als politicus aan het woord geweest is, maar als de zeer amusante conferen cier in het politieke cabaret. Ik vraag me af, of dat wel in 's lands vergaderzaal thuis behoorde". TOENADERING TOT HATTA Jongeren in Soerabaja beletten hem over conceptie te spreken Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta van welingelichte politieke kringen vernam, zal president Soekarno genoopt zijn heel wat water in de wijn te doen, wat betreft zijn plannen om de communisten in zijn „alle-partijen-kabinet" op te nemen, als hij wil voorkomen, dat d< republiek naar een volkomen chaos afdrijft. Volgens genoemde kringen heeft de president een brief gezonden aan Hatta, waarin hij deze uitnodigt voor een ontmoeting ter bespreking van het „herstel van hun samenwerking". Dit wijst er naar hun mening op, dat het staatshoofd drastische veranderingen in zijn plannen overweegt. Soekarno zou zijn brief aan Hatta hebben geschreven, nadat hij een onderhoud had gehad met premier Ali Sastroamidjojo en met de chef staf van de landmacht, generaal-ma- joor Nasoetion, die beiden de wens zouden hebben te kjennen gegeven, dat de „twee-eenhefti" Soekarno Hatta zal worden hersteld. Soekarno heeft dinsdagmorgen ver tegenwoordigers van de zogenaamde „splinterpartijen" ontvangen, om zich op de hoogte te stellen van hun in zichten over de door hem ontvouw de plannen tot vorming van een Na tionale Raad en een „alle-partijen- kabinet". Tegen deze plannen, d:e reeds door I de religieuze partijen uit het parle ment werden verworpen in verband met de voorgestelde deelneming der communisten aan een eventuele nieu we regering, rijst steeds meer verzet uit de gebieden buiten Java. Maan dag werden zij verworpen door een congres van de plaatselijke leiders in Midden-Sumatra, en dinsdag tijdens een bijeenkomst van politieke par tijen in de Minahassa. het over wegend christelijke noordelijke deel van Celebes. Alleen de communisten en de nationalisten van de Minahassa gaven van hun instemming blijk. Het parlementslid Mohammad Noor zeide dinsdag, dat „vrees voor com munistische overheersing" de achter grond vormt van de jongste gebeur tenissen in Oost-Indonesië. Intussen hebben enkele dagbladen in Djakarta, die achter de regering staan, aangedrongen op de onmiddel lijke afkondiging van de staat van oorlog en beleg in geheel Indonesië. Naar de correspondent van het A.N.P. van gewoonlijk welinge lichte kringen heeft vernomen, heeft een delegatie van jongeren van buiten Java president Soekar no belet over zijn conceptie te I spreken, toen hij zondag in Soera- 1 baia het nationale jeugdcongres toesprak. Volgens plan zou de pre sident een redevoering van een uur houden, doch hij sprak slechts j een kwartier en roerde zijn con ceptie niet aan. De delegaties hadden de presi dent meegedeeld, dat zij de zaal zouden verlaten, als hij over ..poli tiek" zou spreken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dulles, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten wel bezorgd zijn over de ontwikkeling van de toestand in Indonesië, maar dat de Amerikaan se regering geen zorg koestert over een overheersing van de communis ten in Indonesië. De Nederlandse „nationale unie op algemeen christelijke grondslag" heeft zich in een door haar voorzitter, ir. Van Lissa Nesse! ondertekend te legram, gewend tot de ministerraad. Het hoofdbestuur (aldus het tele gram) „heeft met grote bezorgdheid kennis genomen van de benarde si tuatie, waarin vele Nederlanders in Indonesië zijn komen te verkeren. Vooral de toestand van de laatste dagen is dusdanig verslechterd, da: vour velen het ergste moet worden gevreesd. Zij dringt er daarom met klem op aan, dat uw regering al.e1 mogelijke maatregelen zal nemen ter] bescherming van leven en goed der j Nederlandse staatsburgers aldaar en zo mogelijk ook een bespoediging van hun repatriëring." Het Wereldgebeuren Op wacht G eerst van zijn leven in Lyiwa. Zoals bekend, ontmoette hij «laar maandag, in zijn functie van staf- 1 «-hef van het laraëllacho leger, de bevelhebber van de Internationale politiemacht der Verenigde Naties, gene» aal-majoor Bums. Een uur en een kwartier bespraken de twee mannen de terugtrekking van d<- Is- I raëiische troepen uit de kuststrook i van Gaza en het gebied langs de i Golf van Akaba. „Wij kwamen tot een overeen- j komst over deze kwestie", zei Burns na afloop van het onderhoud. Maar I over het tijdschema en de wijze van j terugtrekking kon hij verder niets I mededelen. Zoals gezegd: Du jan was al eer der ln Lydda geweest. Dat was in de oorlog van 19481949 I tegen de Arabieren, die zich verzet- i ten tegen liet afkondigen van de joodse staat. Hij leidde toen een groen Jeeps, die, bewapend met mi trailleurs. de Ncgebwoestijn zui verden cn bovendien enkele steden, waaronder Lydda veroverden. De rol van de veldheer die zegevierend zijn intocht doet, ligt Dajan beter dan da taak die hem nu werd opgedragen. Hij moest immers praten over de terugtocht Van een leger, dat in het najaar van 1956 onder zijn opper bevel wederom de NegebwoesUjn was binnengerukt en dat wederom een bewijs van kwaliteit had gele verd door de Egyptenaren zonder veel moeite te verslaan. Praten over de aftocht van een zegevierend legerinderdaad een onprettige aangelegenheid. Maar het is een aftocht waarbij men ervan uitgaat, dat de toestand die vóór de militaire actie bestond, niet mag terugkeren. De scheepvaart door de Golf van Akaba moet vrij zijn. En het gebied van Gaza mag niet meer worden gebruikt als basis voor Egyptische overvallers die des nachts op Israëlisch gebied binnen dringen om er hun bloedig werk te doen. Als er Iemand kan meespreken over het gevaar van zulke Ara bische overvallen, dan is het Mosje Dalan wel. Hij behoort tot de joden die in Palestina geboren zijn. Zijn wieg stond in een kib boets, een boerennederzetting, te Da- gania, ten zuiden van het Meer van Galilea. Toen hij zes jaar oud was, verhuisde de familie Dajan om sa men met andere pioniers een nieuwe nederzetting te stichten In het toen nog moerassige Nahalal. En het was daar. dat hij voor het eerst op wacht stond om te voorkomen dat Arabie ren de ontginners zouden besluipen. Hij was toen twaalf jaar oud Op veertienjarige leeftijd kreeg hij zijn militaire opleiding in de joodse strijdmacht Haganah. En toen hij achttien jaar was. moest hij vuur gevechten leveren met Arabieren Door de Engelsen werd hij in de ja ren voor de tweede wereldoorlog zo goed opgeleid tot commando-com mandant. dat zij er zelf later van schrokken. Zij werden bang, dat de Israëlische commando's zich op ze ker ogenblik tegen hun eigen troe pen zouden keren. Engeland regeer de Palestina toen immers onder mandaat van de Volkenbond. Die vrees had tengevolge, dat de Haga nah buiten de wet werd gesteld en dat Dajan in de gevangenis werd opgesloten. Maar ln 1941, toen de Engelsen de handen vol hadden aan de moeilijkheden met de Vichy- Fransen en later met de Arabieren in Syrië, werd Dajan losgelaten. Hij kon de Engelsen goede diensten be wijzenMen wist, dat hij vloei end Arabisch sprak en dat hij zelfs als hij dat tenminste wil. in staat is om „Arabisch te denken". Vandaal dat men hem vroeg, deel uit te ma ken van een groep van vijftig als Arabieren vermomde mannen, die erop uit werden gestuurd om in Sy rië te spioneren. Dajan voldeed naar behoren aan die plicht; hij was ook onder degenen die de Britten ver- I volgens de weg wezen naar Syrië Later, bij een gevecht in Libanon, verloor hij het linkeroog, doordat de verrekijker, waarmee hij bezig was, door een kogel werd geraakt. Het spioneren en het verzamelen van inlichtingen in de vermom ming van Arabier kan Mosje Dajan nu niet meer beoefenen. Met het zwarte doekje op zijn gezicht is hij tè gemakkelijk te herkennen Maar Mosje Dajan, die Inmiddels 42 jaar is. heeft als opperbevelhebbel van de Israëlische strijdkrachten ook wel wat anders te doen. Hij zal in deze weken moeten voortgaan met wat hij als jongen reeds leerde: op zijn hoede zijn. En hij zal. in de onderhandelingen met generaal Burns van dc Verenigde Naties, kunnen wijzen op mogelijke Arabische moeilijkheden die men licht over liet hoofd zou zien. Zowel Israël als de Verenigde Naties kun nen dus ervan profiteren, dat Dajan de kunst verstaat, zich geheel te verplaatsen in de gedachtenwcreld van zijn Arabische vijanden. GENERAAL MOSJE DAJAN reed* als jongen op nacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5