In Bath wil men sterkere „vesting" tegen de zee bouwen VAN NELLE Zeeuwse Almanak van in tot „NEDERLAND EN ORANJE" TE KAMPERLAND VIERDE FEEST CANADESE DAMES GEVEN ENGELSE LES AAN HONGAREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Agenda a PROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 MAART 1957 ZWAKKE SCHAKEL VRAAGT VERBETERING Ook Zeeuwse verkeersbelangen op het spel IN HET DORPJE BATH, op het uiterste puntje van Zuid Beveland, wil men opnieuw een „vesting" bouwen. Nu eens niet om vyandeiyke troepen een halt toe te roepen, zoals een kleine tweehonderd jaar geleden, toen de bouw van een fort het ontstaan van dit dorpje tot gevolg had. Thans wil men er zich steviger gaan verschansen tegen de zee. Sinds de februariramp van 1953 voelen de bewoners van de Reigersbergsepolder, waarin de gehele gemeente Rllland-Bath ls gelegen, zich namelijk niet zo veilig meer. Nadat de ruim duizend hectare grote polder was overstroomd door breuken In het westelük gedeelte van de dyk, werd wel ongeveer een derde van de 4500 meter lange zeewering by het herstel verhoogd en verzwaard, doch een 1200 meter dijk bleef onaangeroerd liggenNiet omdat dit gedeelte zo stevig en solide is, want dat de coupure by het buitendyks gelegen café Blok ln de rampnacht niet ls bezweken, was meer geluk dan wijsheid. Toen de tegen over gelegen Volkerak- en Ossendrechtse polders inliepen, de eigen dyk aan de andere kant van de Reigersbergsepolder doorbrak, betekende dit de redding van de benarde situatie by de coupure.... terwijl de sluis aan de landzijde met 20 meter moet worden verlengd. Het buitenhuis „Ter Schelde" en café Blok kunnen buitendijks blijven staan, doch daar de coupure komt te vervallen, zal hiervoor een nieuwe op- en afrit langs de dijk aangelegd moeten wor den. Nog niet klaar. Toen dit plan onlangs door het polderbestuur aan de Ingelanden werd voorgelegd, was men una niem van de noodzaak van dit werk overtuigd. Men is daarmee echter niet klaar, zo oordeelde men. Want wanneer er 1000 meter dyk, van het zgn. paviljoen tot aan café Blok op gemiddeld 5.75 m+ Ds theorie dat de sterkte van de keten wordt bepaald door de zwakste schakel, gaat zeker ook hier op. En die 1200 meter zijn zwak! Vooral tus sen het voormalige douanegebouw en café Blok. Drie zwakke plaatsen zit ten daar in een stukje dijk van amper 200 meter. Het oude rijksgebouw, waarin de P.T.T.-kantoorhouder Wal raven nu nog van een verrukkelijk vergezicht op de Schelde kan genie ten, is er helemaal in de dijk ge bouwd, wat niet bepaald bevorderlijk is voor een stevige zeewering. Tijdens de ramp heeft het er dan ook flink gespookt, evenals by de coupure, die op 4.47 m-f- NAP ligt. Bovendien zit er in dit dijkgedeelte, dat een kruin hoogte van 5.75 m plus heeft de stormvloedhoogte was 5.60 m als derde zwakke plek nog een sluis, met een binnenloop van één op één. •pzichter J. Koppelan van de Rel- üoppela. r heeft thans plannen gersbergsepolder gemaakt om deze resterende 1200 me ter te verzwaren en te verhogen, aan sluitend op het na de ramp reeds ver beterde gedeelte. Eerst werd een plan ontworpen voor het stuk tussen het rijksgebouw en ca fé Blok. Het rijksgebouw zal by deze dykverzwaring moeten sneuvelen, is dinsdagmorgen mri J. J. Snoep, Mr. Snoep te Middelburg overleden. Te Middelburg plotseling overlede ln leven firmant van Snoen en Co., importeurs van koloniale waren, meel en azijnfabrikaten te Middelburg. De heer Snoep bereikte de leeftijd van 61 jaar. Mr. Snoep werd geboren in Mid delburg en volgde na zijn lagere schoolopleiding de lessen aan het stedelijke gymnasium te Middelburg. In 1928 slaagde mr. Snoep voor zijn doctoraal te Utrecht. Hierna was hij ondermeer secretaris van de Neder landse Handelmij in Rotterdam. In 1932 vestigde de heer Snoep zich weer in Middelburg. In het openbare- en verenigingsle ven van de Zeeuwse hoofdstad en ook in overig Zeeland nam mr. Snoep een vooraanstaande plaats in. Zo was hij bestuurslid-kassier van de Nuts- spaarbank te Middelburg, agent van de Her8telbank, plaatsvervangend agent van de Nederlandse Bank en rechter-plaatsvervanger bij de arron- dissements-rechtbank te Middelburg. Vele jaren was mr. Snoep bestuurs lid van de vereniging „Handelsbe lang" in de Zeeuwse hoofdstad, waar van hij gedurende enkele jaren vice- voorzitter geweest is. Gedurende de laatste tijd tot zijn overlijden was de heer Snoep ere-lid van deze vereni- begrafenis zal geschieden op vrijdagmiddag te kwart over twaalf op de algemene begraafplaats te Mid delburg. NAP biyft liggen. Is de polder nog ■jfl* beveiligd. niet volledig dat dit gedeelte by de ramp door Temeer om- afslag en ook als inundatie aanzienlijk 'B evolg van de aan stevig heid heeft ingeboet" De Ingelanden hebben daarom mot algemene stemmen besloten er by de hogere autoriteiten met klem op aan te dringen, dat het gehele resterende gedeelte zal worden verzwaard. Een en ander wil men gefinancierd zien, volgens de regeling voor de zwakke plaatsen. Daar de dijk tussen het zgn pavil joen en café Blok achter een schor- rengebied ligt, terwyi de windrichting meestal zo Ts, dat hier de golfoploop minder is, zou men er met een verho ging van 6.60 meter NAP willen volstaan, tegen 7 meter -f op het het gedeelte tussen café Blok ryksgebouw. De kruinbreedte van 1.50 meter zou men op 2.50 meter willen brengen, terwyi het buitenbeloop 1 op 3 en het binnenbeloop 1 op 2}£ zal moeten worden. De voor verzwaring en verhoging benodigde grond komt goedkoop be schikbaar, doordat er buiten de kom van Rilland een nieuwe polderleiding moet worden gegraven, in verband met de aanleg van een persleiding door de gemeente voor de afvoer van rioolwater. Bovendien is er op de schorren voldoende grond aanwezig, wat dus eveneens kostenbesparend werkt. Er behoeft dan geen zand ge spoten te worden. Met een betrekkeiyk geringe uit gaaf, kunnen op deze wyze grote ri sico's in de toekomst vermeden wor den. Risico's, niet alleen voor de pol der en zyn bewoners, maar voor ge heel Zeeland. Want door de Reigers bergsepolder lopen ook de spoorbaan en de ryksweg, die een groot deel van onze provincie met overig Nederland verbinden! Gehoopt wordt daarom, dat nog dit jaar met de uitvoering van deze werken een aanvang kan wor den gemaakt. Benoemingen bij Zeeuwse provinciale diensten Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 januari 1957 benoemd bij de provinciale griffie de heren J. van Meerendonk, hoofdcom mies-titulair tot hoofdcommies, C. W. Janse, adjunct-commies A tot com mies, P. Sanderse, adjunct-commies tot adjunct-commies A, P. Wisse, ad junct-commies tot adjunct-commies A, J. H. Romp, tot schrijver A, H. J. Neels tot schrijver A en L. D. de Vlie ger tot schrijver. Bij de provinciale waterstaat wer den benoemd de heren C. A. L. Kot- vis, bureel-ambtenaar 2e kl. tot bu reel-ambtenaar le kl., R. E Epker en J van de Pijl tot bureel-ambtenaar 2e kl. Kort na de oorlog werd al het puin uit het zo zwaar getroffen Oostburg naar het Grote Gat een kreek in de nabijheid getransporteerd. Dezer ZELDZAME PENNING, dagen speelden daar verscheidene jongeus en één van hen, Henk Hool- horst vond een bronzen penning, waaróp in de rand stond vermeld: „Koninkiyk bezoek Oostburg, 149 1907". Deze zeldzame penning, waar- in het wapen van Oostburg is gegra- I veerd, werd aan het gemeentebestuur j overhandigd. DUIVENTIL. Van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Schouwen-Duiveland, waar in Zierik zee het hoofd van de openbare lagere school aan de Nieuwe Boogerdstraat. de heer G. H. Breetvelt. een duiventil heeft getimmerd. Werkmensen van de gemeente hebben maandagmorgen deze „woning" op het schoolplein ge plaatst en het is de bedoeling, dat zij binnenkort door ongeveer zestien dui ven bewoond zal worden. Als de leer lingen van de school een reisje maken, nemen zy enkele duiven mee. om deze dan op de plaats van bestemming los te laten. Men rekent er op, dat de die ren dan naar Zierkizee zullen terug vliegen, zodat men daar in korte tyd weet, of de reis gunstig verlopen is. AANDACHT... Zoonlief was voor het eerst, i»i heel de waardigheid van zfn vier jaren, mee ter kerke geweest. De predikant, die in Middelburg een spreekbeurt vervulde, kwam van buiten en het moet gezegd worden, dat hij de aan dacht van zijn talrijk gehoor uitste kend gevangen wist te houden. Ook de vierjarige was onder de indruk. Zó diep dat hij gedurende de gehele dienst voorbeeldig stil zat. Geen ge ringe prestatie voor een jeugdige woelwater en toen hij met zijn mama de kerk had verlaten, kreeg hy dan ook prompt een welgemeend compli ment. ,.Nou ben ik nog es trots op je", sprak mama. .Jij mag nog eens meer mee naar de kerk. Je hebt je keurig gedragen Zoonlief antwoordde met direct. Hij stapte wat dromerig voort, aan de hand van mama, die hem maar even betijen liet. .Hij is nóg onder de indruk van 's predikanten woorden peinsde ze tevreden, maar onmiddel lijk daarna vroeg Kareltje het woord. sprak hy behoedzaam, ,jMam, wat gek hé? Dominees'' ene oor was groter dan het andere!" En even later, vertrouwelijk: „Of heb jij dat niet gezien Mama had het niet gezien, maar ze begreep nu wel waarom Kareltje al die tijd zo keurig stil had geze ten.... HENGELPARADIJS. Clinge herbergt binnen haar gren zen eeu aantal enthousiaste henge laars. Deze mensen nu hebben in de „Zestigvoetkreek" een hoeveelheid van zo'n duizend kilo pootbra- sem uitgezet. Voor de hengelaars ligt dus over enige tüd in Clinge een para dijs. waar zij zich naar hartelust aan hun sport kunnen wyden. KAARTENDE VISSERS. De vissersvereniging van Overslag en Koewacht zochten hun wedstryd- terrein nu eens niet aan het water, doch aan de kaarttafels. Wist Over slag de laatste tüd de viswedstryden te winnen, by het kaarten was Koe wacht gelukkiger. gezlen de uitslag: 9—7. Wanneer de plannen van de Reigers bergsepolder tot verhoging en ver zwaring van het nog resterende dijk gedeelte bp Bath kunnen worden verwezenlijkt, zal het voormalige douanegebouw waarin nu nog een postkantoortje is gevestigd, gedoemd zijn te verdwijnen. (Foto P.Z.C.) Honden achtervolgden schapen. Dinsdagmiddag trof de heer W. A. van Nieuwenhuize, slager te Brou wershaven, een tweetal honden in zijn weide aan de Zuidweg onder Brydor- pe, die een felle jacht leverden op de daar grazende stamboekschapen. Bij nader onderzoek bleek, dat een der dieren reeds was doodgebeten, by een ander schaap was de strot byna door gebeten en een derde dier had een ka pot kaakbeen. De honden, welke later met politiehulp werden gevangen ble ken van een tweetal inwoners uit Brouwershaven te zijn. Teneinde de „daders" hun schuld te laten beken nen werd door de heer v. d. Acker, veearts te Zierkizee een injectie toe gediend, waardoor een spuging plaats vond. Toen was het overtuigend be- wys dadeiyk geleverd. Op verzoek van de eigenaren werden deze rovers door de heer Van Nieuwenhuize dood ge schoten. Dit gebeuren betekent voor de eigenaar der schapen een flinke schadepost, daar het hier stamboek- dieren Detrof en deze elke dag het le ven aan een of meerdere lammeren zouden schenken. Nutsspaarbank Middelburg Het tegoed by de nutsspaarbank te Middelburg steeg in februari j.l. met f 70.175,25. Het tegoed aan het begin van de maand bedroeg f 14.163.894.42, terwyl dit aan einde f 12.234.069,67 bedroeg. In deze maand werd ingelegd voor een be drag aan f 639.699,60, terwyl in het zelfde tydvak terugbetaald werd f 569.521,25. Het aantal nieuwe reke ningen steeg in februari van 13.749 tot 13.775. Op het kantoor te Middelburg werd in februari ingelegd een bedrag van f 511.446.51, terwijl er f 485.716,16 werd terugbetaald. Het tegoed steeg dus van f 11.894.022,45 tot f 11.919. 752.80 met een totaal van f 25.730.35. Het aantal nieuwe rekeningen steeg in deze gemeenten van 11.922 tot 11.953. Op het bijkantoor Oostburg werd in februari ingelegd een bedrag van f 127.871,99, terwijl er terugbetaald werd een bedrag van f 83.808,19. Het tegoed steeg in die periode dus met f 41.063,80 van f 2.263.564,11 tot f 2.307.627,91. Het aantal rekeningen daalde met zes tot 1803. Tijdens de zitdag in Oostkapelle werd ingelegd een bedrag van f 8769,97. terwyl er terugbetaald werd f 260. Het aantal nieuwe reke ningen steeg met één. By het agent schap Kruiningen werd ingelegd een bedrag van f 381.10. Het tegoed steeg daardoor van f 6307,86 tot f 6688,96. Het aantal rekeningen steeg met één tot 19. Voor het schoolsparen werd een be drag ingelegd van f 3153,64 en terug betaald f 1218.01. Er werd in februari dus meer Ingelegd f 1935.63. zodat het tegoed steeg van f 63.205,86 tot f 65.141,49. In Middelburg werden 13 en in Oostburg werden 2 babyboekjes uitgegeven. De eerste bystorting in Middelburg bedroeg f 117.83. Er wa ren 1299 spaarbusies in omloop, waar van het gespaard bedrag f 6121,89 be droeg. „Middenstand en toerisme". De interdiocesane katholieke mid denstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam belegt twee kadermiddagen over het onderwerp „Middenstand en toerisme", op maan dag 11 maart 's middags te 14 uur in het Frans Halsmuseum te Haar lem, speciaal voor de bestuurders der Noordhollandse afdelingen, en op dinsdag 19 maart te 14.30 uur voor de Zuidhollandse en Zeeuwse afde lingen in de Dierentuin te 's-Graven- hage. Als spreker zullen optreden de heren C. Kuipers, hoofd van de af deling toerisme van het ministerie van economische zaken en de heer W. G. A. M. van Willige, directeur van de gewestelijke bond Zuid-Ken- nemerland van de V.V.V. en direc teur van Haarlem's Bloei en de heer mr. R. H. Woltjer, directeur van de provinciale V.V.V. in Zuid-Holland. A.R. KIESVERENIGING IN HET GOUD Gedeputeerde A. Schout over Drie-Eilandenplan. De antl-revolutlonalre kiesvereni ging „Nederland en Oranje" te Kam perland herdacht dinsdag haar 50- jarig bestaan niet een feestavond in zaal „Renata", waar niet alleen een terugblik op het verleden werd ge slagen, maar bovenal een oog op de toekomst van Noord-Beveland in zijn geheel en deze politieke afdeling in het bijzonder werd gericht. Dit kwam voor een belangrijk gedeelte tot uiting in de rede van het lid van G. S., de heer A. Schout, die eerst de geschiedenis van de kiesvereniging in herinnering bracht en het bestuur zijn gelukwensen overbracht namens het centraal comité van de anti-revo lutionaire partij. De taak die de kies vereniging in de toekomst te wachten staat, zag spreker echter nog veel zwaarder dan die uit de afgesloten periode, omdat door het Drie-Eilan denplan in eerste instantie en het Delta-plan in het verschiet een totale ommekeer op het eiland Noord-Beve land het gevolg zal zijn. Evenals dit op Walcheren het ge val is geweest in een tijdperk van 40 jaar, voorspelde de heer Schout ook Noord-Beveland, maar dan op veel korter termijn, een algehele aanpas sing aan de rest van ae proviigie en daarmee een verlies van het streek- cachet. „Tussen Walcheren en uw ei land in ontstaat een groot reesgatie- Voor Zeeuws nieuws zie ook y de pagina's 5, 8 en 11 gebied", aldus spreker, die in de dag jesmensen uit de zogenaamde rand stad Holland niet veel heil voor Noord-Beveland zag. Men enkele woorden besteedde de heer Schout ook aandacht aan het proefobject voor de mossel- en oestercultuur in de Zandkreek. Met nadruk wees de heer Schout verder op de zogenaam de „Zeeuwse visie", die aan de Wes- ter-Schelde een industriegebied be oogt en daarmee de Zeeuwen in Zee land wil houden. „Dan zijn er natuur lijk scholen nodig", zo betoogde spre ker. „En ook twee uitgebreide tech nische scholen*'. Voor wat Noord-Be veland betreft zijn er volgens de heer Schout grote mogelijkheden voor secundaire industrieën. Boven dien voorzag spreker een grote toe vloed van Belgische toeristen naar dit nieuwe recreatiegebied en in dit verband koppelde hij er de waar schuwing aan vast om bijvoorbeeld met de huisvesting van deze vakan tiegangers aan de eigen behoeften vooral niet tekort te doen. Daarom had de heer Schout veel lof voor de manier waarop de Neder lands Hervormde Kerk reeds nu dit soort sociale vraagstukken aanpakt. „Ook de a.r. kiesvereniging kan tot de oplossing van al deze problemen haar steentje bijdragen", zo besloot de heer Schout zijn rede, die door het bijzonder talrijke gehoor met grote aandacht werd gevolgd. J. van Halst en de vertegenwoordiger van de Centrale te Goes, de heer M. van der Maas uit Wissekerke, die later op de avond hun gelukwensen overbrachten, werden bijzonder in het welkom betrokken. Aan deze avond verleende het koor „Soli Deo Gloria" onder leiding van de heer M. de Mol medewerking; de heer P. J. de Putter bespeelde net orgel. Na een tweetal declamatoren, te weten de heren P. J. Geelhoed en C. J. Cle ment, kwam ook de A.R.J.O.S. nog op de planken. Samenzang van ver schillende vaderlandse liecferen com pleteerde tenslotte deze stijlvolle bij eenkomst. Kleurenfilm over de Oorlogsgravenstichting. Te? gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Oorlogsgraven-stich ting heeft de raad van bestuur van deze stichting opdracht gegeven tot het vervaardigen van een kleuren film, die een beeld geeft van het werk dat door de stichting in de af gelopen tien jaar werd verricht. Deze film, die inmiddels is gereed gekomen, zal in alle grotere steden van de provincies worden vertoond. In Zeeland zullen de volgende voorstel lingen worden gegeven: maandag 11 maart in „Het Schuttershof" te Mid delburg; dinsdag 12 maart in „Grand Hotel Rotterdam" te Terneuzen; woensdag 13 maart in de „Graan- beurs van het Huis van Nassau" te Zierikzee en donderdag 14 maart in de grote zaal van hotel „De Koren beurs" te Goes. Aanvang van alle voorstellingen om 8 uur. Overdracht geschenk voor „Zonneveld" op 20 maart De overdracht van het geschenk I van „Sport Steunt Zonneveld", In zijn openingswoord gaf voorzit- 1 staande uit een aantal gymnastiek- ter I. Tange een terugblik in de ge- I toestellen voor de patiëntjes, zal schiedenis van de Kamperlandse a.r. 0p woensdag 20 maart a.s. in het kiesvereniging, die in de 50 jaar van zcehospltium te Oostkapelle om on- haar bestaan slechts twee voorzitters heeft gehad. Van de stichter, de heer J. Koumou was een brief en tele gram binnengekomen. Burgemeester De Canadese mrs. Quar- rington is sinds drie we ken in Nederland en werkt ln het kamp Zeike polder bij Zierikzee onder de Hongaren, die binnen kort naar Canada vertrek ken. Zij tracht hen Engels te leren, een moeilijk en zeer vermoeiend werk. want door het ontbreken van een gemeenschappe lijke taal ls het vrijwel on mogelijk direct contact met de vluchtelingen te krijgen. „Gelukkig neb ik hier iemand aangetroffen, die reeds wat Engels spreekt en die nu zo'n beetje als tolk fungeert. Dat vergemakkelijkt het werk in elk geval vertel de ons mrs. Quarrington ln een gesprek over haar werk. Zij geeft de lessen door middel van beeld- onderwijs en de resultaten zijn over het algemeen niet slecht. Vooral de ioodse groep in het kamp heeft een sterk ontwikkeld taalgevoel, is leergierig en besteedt een groot deel van de dag aan studie. Er woracn lessen gege ven van ongeveer ander half uur. waarvan een deel wordt gewijd aan de uit spraak en een deel aan de grammatica. Zoveel moge lijk wordt er naar ge streefd de mensen hun moedertaal niet te laten gebruiken tijdens dit on derwijs. Door middel van allerlei voorbeelden wordt duideliik gemaakt, wat er bedoeld wordt en wat de Engelse benaming is. De Hongaarse vertaling wordt niet gegeven! „Zij moeten in staat zijn zich enigszins'in het Engels uit te drukken" zegt mrs. Quarrington, „bij ons in Canada verstaat men al evenmin Hongaars als hier in Nederlancr'. Waar de vluchtelingen in Canada heen zullen gaan is me vrouw Quarrington niet bekend. De mensen wor den voorlopig onderge bracht in een groot mili tair kamp en vandaar zo spoedig mogelijk particu lier ondergebracht. Onder de nieuwe groep vluchtelingen, die vorige week pas is aangekomen, is ook weer iemand aan wezig. die Engels spreekt, namelijk de echtgenote van een journalist uit Boedapest. „Het lesgeven hier is moeilijk, vermoei end, maar dankbaar werk" vindt mrs. Quarrington. „maar soms rol je van de ene schrik in de andere. Een paar dagen geleden bijvoorbeeld stond een aantal Hongaren rustig bij elkaar te praten, maar gedoe, werd er wild gegesticuleerd en werden in een rad-Hongaars aller lei razende dingen gezegd, zodat ik hevig geschrok ken kwam aanlopen. Toen maakten ze me duidelijk, dat er alleen maar een ho- terham in het gras was gevallen Twee collega's van mrs. Quarrington werken even eens op Schouwen, name lijk miss Irene Ridout uit Montreal en mrs. P. Pul len uit Ottawa, die de woonoorden Oosterland en Burgh-Haamstede verzor gen. De drie dames zijn nog nooit eerder in Euro pa geweest. „Jammer, dat we zo weinig tijd hebben om iets meer van uw land te zien". In elk geval zijn de dames verrukt van Zie rikzee. Trouwens, wie is dat niet n acht uur geschieden. Verkeersslachtoffer zal in Zweden worden begraven Het slachtoffer van het verkeers ongeval, dat zich vorige week op de Krekerakdam voordeed, de 28-jarige Zweedse mevrouw M. Engholm-Is- raelsson, zal in haar geboorteplaats Karlshoga in Zweden worden begra ven. De toestand van haar dochtertje haar man en zyn vriend, die eveneens by dit ongeluk betrokken waren, en in het burgergasthuis te Bergen op Zoom werden opgenomen, gaat iets vooruit, doch het is de politie nog niet toegestaan hen te verhoren. VANDAAG. Middelburg Electro: ..Blake helpt een handje", (is jr.). 19 en 21.15 uur; res taurant „Wöhler": dr. J. M. Lode- wijks voor „Barbus Conchonlus", 20 uur; Gouden Poortc buurtver. „Veer- seweg", 20 uur. Concertzaal: ouder avond Huishoudschool, 20 uur. Vllsslngen Alhambra: „Vlaskop Smi ley", (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Tus sen hemel en aarde", (a.l20 uur. Goes Grand: ..Wereld zonder einde", (14 jr.), 20 uur; Schuttershof: feest avond vrouwenbond N.V.V., 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2