PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Melkprijsverhoging zal tot zes cent per liter beperkt blijven Nieuwe vorm van dijkverhoging op Tholen unicum in ons land BILT Inkomstenbelasting omhoog voor inkomens boven f 8000.— MR. BL0EMERS COMMISSARIS DER KONINGIN IN GELDERLAND NIEUW LUCHTVAARTGESPREK IN V. S.: MEER SUCCES? 200e jaargang - no. 55 DagbUdultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per weekt 6.90 p. kw.t fi\ p.p. 6.is per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 maart '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Min lm. p. advertentie 4.—. Inc. mededelinjen driemaal tarief. Kleine advertent.ea (max. I reed» 22 cent p. regel met een minimum van L—„Brieven of adre» bureau v. d. blad" cent meer. Giro no. 259200 P.Z.C.. Middelburg. Bureau»: Vllsslngen, Walstr. 6360, tel. 2358 4 lijnen (b.g.g. 644 of 204); Middelburg, Markt 61, tel. 3M1; Goes, Lange Vorststr. 62, teL 2475 (b.g.g. 2228; Oostburg, Nleuwstraat 4J, tel. 20; Terneuzen, Brou werljstr. 2; Zltrlkzee: N. Bogerdjtraat 21. teL 29. REGERING KOMT PARLEMENT TEGEMOET (Van onze parlementaire redacteur.) De parlementaire vertaling van het Nederlandse spreekwoord: „De soep wordt nooit zo heet gegeten als -ze wordt opgediend", moet sinds dinsdagmiddag luiden: „De melk wordt nooit zo dnur gedronken als ze wordt aangekondigd". De regering had in haar nota betreffende de bestedingsbeperking aangekondigd, dat het subsidie op melk zou worden afgeschaft en dat de prijs daardoor met tien cent per liter zou stijgen. Hierdoor was niet weinig verontrusting gewekt. De weerklank van de vele bezwaren kon men verleden week in de Tweede Kamer horen, toen de regeringsnota werd besproken. Die unanieme kritiek heeft het kabinet aan het na denken gebracht. De regering heeft dinsdagmiddag in de Kamer open lijk erkend, dat een verhoging van de melkprijs met tien cent per liter wel wat al te bar is. Minister Hofstra deelde mee, dat de regering be reid is de verhoging van de melkprijs tot zes cent per liter te beperken. Zij handhaaft het subsidie op de consumptiemelk van vier cent per liter Wel acht de regering zich verplicht de overblijvende zes cent verhoging te handhaven. Die zes cent zijn name lijk het gevolg van de nieuwe kost prijsberekening van de melk en van .Aan het werk In de zomervakantie van 1956 heb ben ongeveer 100.000 scholieren, onder wie vele jongens en meisjes van de middelbare scholen, enige we ken in Nederlandse bedrijven ge werkt. Vergeleken bij het totaal aan tal scholieren, dat zou mogen wer ken, vormen die 100.000 nog slechts een klein deel, maar het aantal is heel wat groter dan enkele jaren terug. Hier openbaart zich een soort „veramerikaansing" van het Neder landse schoolleven. Immers in de Verenigde Staten is men er al sedert lang aan gewoon, dat oudere scho lieren en studenten in de vakantie en ook wel buiten de schooluren? arbeid verrichten om daardoor enig inkomen te verwerven. In de vorige eeuw heeft men zelfs de werkindeling voor bepaalde Amerikaanse universi teiten duidelijk afgestemd op het verrichten van hulparbeid in de land bouw. De jongelui trokken in de zo mer huiswaarts om op het ouderliik boerenbedrijf gedeeltelijk de kosten van hun universitaire opleiding goed te maken. In Nederland zijn pas sedert kort de werkstudent en de werkscholier sterker op de voorgrond getreden. Ook in ons land bleek voor ae activi teiten van de jongemensen een grote publieke waardering te bestaan. Zij kregen medewerking van vele kanten en nu voltrekt zich dan in dit op zicht een veramerikaansing van het Nederlandse schoolleven. Deze week verscheen een confe rentieprogram van de stichting „Contact-centrum Bedrijfsle ven-Onderwijs", welk program is gewijd aan de bevordering van de vakantiearbeid voor jongens en meis jes. Men wil die arbeid vooral zien als een binnentreden in het Neder landse bedrijfsleven. Het stichtingsbestuur constateert, dat bij de leerlingen veelal financiële motieven vooropstaan. Talrijke be drijven bleken vorig jaar bereid de zich aanmeldende jongens en meisjes voor twee of drie weken een plaats te geven op kantoor of in de fabriek. De Stichting wil nu dat vakantie werk meer zinvol maken voor de toe komst van de jongens en meisjes. Daartoe worden drie regionale confe renties belegd. Het is de bedoeling, dat leerkrachten, ondernemers, en hogere bedrijfsfunctionarissen elkaar op deze conferenties ontmoeten, en dan over zulke onderwerpen spre ken als: „voor- en nadelen van het werken in de vakantie"; „voorwaar den voor de tewerkstelling in de va kantie" enz. Ook zullen een aantal bedrijven worden bezocht, waarbij in het bijzonder naar voren zal komen hoe nieuw personeel in deze bedrij ven wordt ingeleid. Op de achtergrond staat de ver wachting, dat de kennismaking van de scholieren met het bedrijfsleven, kan uitgroeien tot het vertrouwd raken met een omgeving, waarin men blijvend wil werken. Dit initiatief van de Stichting ver dient niet slechts algemene waardering, maar ook een wij de bekendheid. De doelstelling van de stichting om een beeld te geven van de eigenschappen en vaardighe den, die van de mens worden ge vraagd om met succes een werkkring te vervullen, wordt met deze confe renties stellig gediend. Het initiatief sluit bovendien aan bij een ontwikke ling, die uit de vrije samenleving zelve was opgekomen en die dus niets kunstmatigs had. Er leefde bij de jeugd een drang om vakantiewerk aan te vatten en zich daardoor geld en onafhankelijkheid te verschaffen. Het bevredigen van die drang mits in goede banen geleid kan karaktervormend werken en is zowel voor de jeugd als voor het bedrijfs leven profitabel. Verwacht mag wor den, dat in de toekomst het aantal vakantiewerkers onder de scholieren nog met tienduizenden zal toenemen en dat dit verschijnsel mede een symptoom zal zijn van de vernieu wing, die zich in het schoolleven vol- doorberekening van de kosten van tele maatregelen, die de regering in het belang van de landbouw nood zakelijk acht. De melk dus zes cent per liter duurder. Tenminste, als de Kamer de regering op een andere wijze tege moet komt. De handhaving van het subsidie kost de staat per jaar zestig miljoen gulden. De regering kan die zestig miljoen met geen mogelijkheid missen, zo zegt zij. Het bedrag moet dus ergens vandaan gehaald worden. Minister Hofstra kwam met een suggestie. De regering wil de in komstenbelasting van de inkomens boven de 8000 enigszins verhogen, totdat zij weer aan naar trekken is. Zij acht het billijk, dat de mensen s irik< opbrengen. Wenst de Kamer de verhoging van de inkomstenbelasting niet. dan kan zij nog een andere kant uit, want de regering is bereid ook genoegen te nemen met een geringe verhoging van de omzetbelasting. Wordt de belastingverhoging niet aangenomen, zo dreigde de minister, dan zal de melkprijs met de volle tien cent per liter moeten stijgen. Tijdelijk Kan men hier van een concessie van de regering spreken, de bewinds man kwam de Kamer ook nog op een andere wijze tegemoet. Teneinde tot een beperking van de investering te geraken, wil de rege ring de vennootschapsbelasting ver hogen en de investeringsaftrek op schorten. Consumptiebeperking denkt zij te bereiken door enkele maatre gelen op het gebied van de omzetbe lasting. Zij is bereid, zo verklaarde de minister, aan het gehele complex van belastingmaatregelen een tijde lijk karakter te verlenen, zulks in navolging van de tijdelijkheid van a.a. de verhoging van de benzinebelas ting. Allen dragen de beperkingen, zo betoogde de minister, ook de over heid, al vinden sommigen haar aan deel te gering. De heer Hofstra vroeg, wat dit laatste betreft, te bedenken, dat grote delen van het rijksbudget geen eigen consumptie van de overheid zijn. of op bepaalde manieren zijn Krimpt men op deze uit- Vervolg op pag. 3) B\J kon inkijk besluit van 5 maart 1957 no. 2 is met ingang van 1 april 1957 benoemd tot commissaris van de koningin der provincie Gelderland mr. Hugo W. Bloemers. De nieuw benoemde commissaris werd 2 mei 1908 te Borculo geboren. Hij doorliep het gymnasium in Arn hem, studeerde aan de universiteit van Utrecht rechtswetenschappen en legde in 1932 het doctoraal-examen af. nadat hij circa anderhalf jaar ad vocaat en procureur te Amsterdam was geweest werd hij met ingang van 1 maart 1934 benoemd tot burge meester der gemeente Roden (provin cie Drenthe)Vervolgens werd hij met ingang van 15 maart 1941 na het ontslag van mr. Bothenius Lohman «IIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Enterse brandweer zegt de dienst op. H De brandweer te Enter (gem. M Wierden) heeft een brief ge- p schreven aan het college van B. en W. te Wierden, waarin H wordt meegedeeld, dat de dienst per 15 maart wordt op- gezegd, in verband met de on- s bevredigende regeling, die door het gemeentebestuur tussen de g brandweren van Wierden en Enter is getroffen, ff Het standpunt van B. en W. is, dat wanneer met het betere materiaal van de Wierdense j= brandweer in Enter moet wor- den geblust, niet de Enterse, maar de Wierdense comman- dant het bevel dient te voeren. =f In Enter voelt men deze rëge- ling als een degradatie. Men acht zich daar zeer wel in §f staat om bij blussing in eigen dorp de leiding te be- houden. benoemd tot burgemeester van de ge meente Assen. In deze functie werd hij reeds op 30 juni 1942 door de Duit se bezetters ontslagen. Op 20 juni 1946 werd hfj benoemd tot burgemeester der gemeente De venter. welke functie hij thans nog vervult. De heer Bloemers, die niet is aangesloten bij een politieke partij, belijdt de hervormde godsdienst. Verhoging haventarieven in Antwerpen In de zitting van maandagavond heeft de gemeenteraad van Antwer pen de voorgestelde verhoging voor zeeschepen der tarieven voor het ge bruik van de stedelijke droogdokken en van de drijvende kranen goedge keurd. De maatregel zal ongeveer 62 miljoen meer inkomsten tot gevolg hebben en het tekort der havenbegro ting met ongeveer een derde vermin deren. Amerikaanse verontrusting over Europese verdediging. Een speciale commissie van presi dent Eisenhower voor dc buitenlandse hulp heeft dinsdag tegenover Eisen hower van haar verontrusting ge waagd inzake de voorgenomen be knotting van de Westcuropcse verdc- digingsgelden. Na een studie van vijf maanden over de Amerikaanse programma's voor militaire en economische hulp aan het buitenland, bracht de com missie in een verslag naar voren dat het uitgangspunt by net verlenen van Amerikaanse militaire bystand voor elk land de verplichting moet zfln een eerlijk aandeel in de kosten van de gemeenschappeiyke verdediging op zich te nemen. Dc commissie is er niet van overtuigd dat dit overal ook in derdaad gebeurt. Indien de bondgeno ten geen groter plichtsbesef tonen, zou de Inspanning van Amerika voor de verdediging wel eens kunnen eindi gen als In een „dure en ondoelmatige militaire coalitie", aldus de commis sie, die voorts aanbeveelt dat dc V.S. doorgaan met hun programma zolang de huidige kritieke spanning in de wereld blijft bestaan. Eervol ontslag aan mejuffrouw dr. De Waal Bij koninklijk besluit is aan mej. dr. A. de Waal op haar verzoek met in gang van 16 maart 1957 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als staatssecretaris van onderwijs, kun sten én wetenschappen met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door haar aan de koningin en het koninkryk bewezen. H In Rusland zyn op 3 maart H verkiezingen gehouden voor de §1 „plaatselijke Sowjetsin de Russische republieken Boel- ganin brengt in Moskou zyn rr II stem uit. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Ghana met ingang van heden onafhankelijk. Dr. Kwame Nkroemah, premier van de nieuwe onafhankelijke staat Ghana (Goudkust), heeft dinsdag avond een verklaring afgelegd over zijn te volgen binnen- en buitenlandse politiek, waarbij hii beloofde de be trekkingen met het gemenebest te zuilen handhaven en neutraliteit voor zijn buitenlandse politiek afwees. 'De investering van buitenlands ver mogen in Ghana zal worden aange moedigd, maar Ghana's buitenlandse politiek zal niet worden geleid door het zoeken van hulp bg andere lan den, aldus Nkroemah die voorts ont hulde dat h(j van woensdag af tevens de portefeuilles van buitenlandse za ken en verdediging zal beheren. Dit zei de 47-jarige premier op de slotzitting der wetgevende vergade ring van de Goudkust, en enkele ogen blikken voor deze te middernacht het eerste parlement van Ghana zou wor den. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft over de radio een gelukwens ge richt tot regering en volk van Ghana, de nieuwe staat in West-Afrika, die heden onafhankelijkheid krijgt bin nen het Britse gemenebest. Deze ge lukwens is door de trancritptiedienst van de wereldomroep op een plaat op genomen en naar Ghana gestuurd, waar zij via de radio daar wordt uit gezonden. OP 18 MAART IN WASHINGTON Kans dat Dulles zelf zich met de zaak zal bemoeien In kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Is de mening uitgesproken dat de op 18 maart in Washington te hervat ten Nederlands-Amerikaanse onder handelingen over de door de KX.M. verzochte luchtvaartconcessies, een betere kans van slagen hebben om dat bij deze onderhandelingen, In te genstelling tot bij de vorige, hoogst waarschijnlijk meer aandacht zal worden besteed aan de politieke as pecten van de kwestie. „Wij kunnen de onderhandelingen op het gebied van de burgerlucht vaart niet langer in een luchtledig voeren waarbij wij de politieke as pecten geheel negeren", zo heeft een functionaris van het „state depart ment" dezer dagen tegenover United Press verklaard. Politiek in 't spel Het besteden van grotere aan dacht- aan de politieke aspecten van deze kwestie betekent dat de Vere nigde Staten de puur technische zijde van de onderhandelingen het feit dat Nederland, als klein land, de Amerikanen weinig in tegenpresta tie kan bieden van minder belang zijn gaan achten dan de politieke, OPLOSSING VOOR MOEILIJK PROBLEEM Betonnen constructie op dijkkruin hechte bescherming tegen het water Het waterschap Poortvliet paste bij de verhoging van zijn dylc een ge heel nieuw systeem toe. De betonnen constructie, die over een lengte van 500 meter op de lcruin van de dijk werd aangebracht, wordt slechts on derbroken door het icoonhuis van de waterbouwkundig ambtenaar. (Fotc P.Z.C.) OP VERSCHILLENDE PLAATSEN IN ZEELAND wordt op het ogenblik gewerkt aan de verzwaring en de verhoging van de dyken. Onder leiding Aan de waterbouwkundigen komt een nieuwe solide waterkering tot stand, die het achterliggende land moet beschermen tegen de woedende aanvallen van de zee. Ook op het eiland Tholen werden de werkzaamheden aan de dijken ter hand genomen, waarby de waterkering van het waterschap Poortvliet speciaal de aandacht vraagt. Verzwaring van deze dijk was niet noodzakelijk: alleen een verhoging van ongeveer vijftig centimeter werd wenselijk geacht. En dit is gebeurd op een wijze, die uniek genoemd kan worden in de historie der Nederlandse waterbouw. zende dijken, die op sommige plaat sen waren doorgebroken, gebracht op 6.50 meter. De gemiddelde hoogte van de „waker" van het waterschap Poortvliet bedroeg gemiddeld 6 meter en daarom adviseerde dc provincie deze dyk een vyftigtal centimeters te verhogen. Daar het onmogelijk is om op de betrekkelgk smalle kruin nog een dijkje te bouwen en het hoogst onrendabel zou zijn om vanaf de voet Er is in Poortvliet gebruik ge maakt van betonelementen, die een lengte hebben van 1.80 meter; (Ie breedte bedraagt buitenwerks 1 meter en de hoogte varieert van 80 tot 80 centimeter. In dwars- aanzicht geven deze elementen een U-vorm te zien. De twee op staande wanden zyn door een tweetal schotten verbonden. De betonnen „moten" werden onge veer 15 centimeter in de kruin van de dijk geplaatst, waarbij zij aan elkaar „geplakt" werden met be hulp van een asfaltprodukt. Er ontstond zodoende als het ware een sleuf van beton over de gehele lengte van de dyk, die met grond werd opgevuld. Deze nieuwe methode van dijkverho ging was het resultaat van overleg tussen de provinciale waterstaat en het bestuur van het waterschap Poortvliet. Rijkswaterstaat had na de ramp de hoogte van de aangren- andere oplossing gezocht. In de zomer van 1955 bracht pro vinciale waterstaat toen bovenom schreven idee naar voren en dit ob ject werd in maart 1956 door Ged. Staten goedgekeurd. Een Goese aan nemer vervaardigde de betonelemen ten waarop deze inmiddels octrooi heeft aangevraagd. Een Thoolse fir ma begon in juni van het vorige jaar met de uitvoering van het werk. Met een dragline werden de elemen- (Vervolg op pag. 8) dan de goede betrekkingen met Ne derland dus. Nederland vraagt van de Ver enigde Staten: ten eerste: doortrekking van de Atlantische route van de K.L. M., van Montreal naar Callfornië; ten tweede: doortrekking daar vandaan naar Texas, met de mo gelijkheid van een lijn op Mexi co; ten derde: een rechtstreekse verbinding van New York naar Curasao. In Amerikaanse regerings- en luchtvaartkringen toonde men zich enigszins verbaasd over het feit dat Nederland blijft vasthou den aan zijn verzoek voor een concessie van Montreal naar Ca- lifomlë. In kringen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt de verwachting uitge sproken dat Foster Dulles zelf zich met de onderhandelingen zal be moeien. Nederland heeft duidelijk gemaakt dat de K.L.M. een deel van zijn economische vooruitgang verte genwoordigt, dat de economie van het land groot belang heeft bij het welvaren van deze maatschappij, en dientengevolge vreest de Ameri kaanse regering een verslechtering van de Amerikaans-Nederlandse betrekkingen wanneer deze onder handelingen mochten mislukken. In de Amerikaanse beoordeling spreekt voor Nederland het feit mee dat het zijn Navo-troepen niet ver mindert, dat het een deel geworden is van Euratom en Euromarkt en dat het de Amerikaanse defensiepolitiek in Europa steeds gesteund heeft. Vliegtuig stortte op huizen: 17 doden. Dinsdagmorgen is by het vliegveld Abingdon In Zuid-Engeland een Be verley een van de grootste trans portvliegtuigen van de Royal Air Force by het landen verongelukt. Volgens de jongste gegevens van het Britse ministerie 'van luchtvaart hebben hierby zeventien personen het teven verloren: vijftien inzittende be manningsleden en passagiers (de ove rige drie werden uit het toestel geslin gerd en ernstig gewonden twee bur gers van het huis. dat by het neerstor ten werd vernield. Een derde burger werd gewond. Het toestel, dat van Malta terug keerde. raakte by het landen met een vleugel een boomtop, vernielde in zijn val een huis en beschadigde andere, en vloog tenslotte In brand. Door de hitte kon men de inzittenden niet meer tijdig bereiken. DE VERWACHT... ZUIDOOSTELIJKE WIND. Overdrijvende wolken en overwe gend droog weer. In de zuidelijke provincies aanvankelijk nog hier en daar mist. Dezelfde middagtemp?ra- tnren ais gisteren of iets hojjïre. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. ZON EN MAAN 7 maart Zon op 7.15 onder 18.32 Maan op 9.18 onder 0.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1