Reorganisatie van het leger heeft ten doelafweer en spreiding J BOEKENPLANK RODENT SANOSTOL PLEIDOOI VOOR VERPLICHTE REGISTRATIE AFBETALING rara uit be ETHER Waar zijn onze schepen? Kilo's slanker BonKorets Zwitsaletten RAT en MUIS 10 PROVINCIALE EBBUWBB COURANT WOENSDAG 6 MAART 1987 HET GESTROOMLIJNDE LEGER (I) Rekening gehouden met effect van verschrikkelijke atoomwapens (Van een medewerker) De NAVO-Ianden en Nederland blijft daarin niet achter berei den zich nu al jarenlang voor op de verdediging tegen eventuele aanval len, waarbij gebruik gemaakt zou worden van atoomwapens. Dat is geen eenvoudige zaak; er zijn (gelukkig!) maar weinig mensen, die uit per- sonlijke ervaring over atoomwapens weten mee te praten. Zelfs maar weinig generaals. De best-ingelichten weten er alles van (nou ja, alles uit rapporten en voordrachten en berekeningen en schattingen en min of meer gegronde veronderstellingen. Maar zij kurmen er zich tenminste een voorstelling van maken; een voorstelling, die wel niet zo erg ver van de meer dan verschrikkelijke wer kelijkheid af sfaat, naar wij mogen aannemen. Ook al hopen wtf vurig, dat er nooit meer een oorlog zal uitbreken, en ook al zouden wij alles willen doen om het februlk van atoombommen te verhln- eren, wij moeten er altijd van uit gaan, dat het anders kan uitpakken. Er k&n weer oorlog komen al ziet het er helemaal niet naar uit op het ogenblik en er k&n van atoombom men gebruik worden gemaakt maar er zal heel wat moeten gebeuren alvorens iemand het bevel geeft de Het Nederlandse leger is tot dus ver niet ingericht op het ontmoeten van een vijand, die atoomwapens gebruikt, maar men is druk doende met een enorme reorganisatie, die o. m. zal leiden tot het op de been brengen van een tweede parate di visie. De reorganisatie zal tegen 1 februari 1959 gereed moeten zijn. Men noemt deze modernisering het „stroomlijnen" van het leger. op de grote vernietigingswerking van atoomwapens. De eerste atoombom in de geschiedenis der mensheid viel op 6 aug. 1945 op de Japanse stad Hiro- spima, die 345.000 inwoners telde, evenveel als Utrecht en Hilversum te zamen. Ongeveer duizend hectares be bouwde oppervlakte werd verwoest, waarbij volgens de Amerikaanse op gave 100.000 personen werden gedood; de Japanners beweren, dat er 200.000 slachtoffers zijn gevallen. Een zeer groot deel van de overlevenden werd blijvend verminkt. Alle inwoners wer den dakloos. Ziehier het resultaat van één aanval door middel van één vlieg tuig, dat slechts één bom aan boord Als men daarbij wil bedenken dat de uitwerking van een waterstofbom, zoals de Amerikanen en de Russen die thans vervaardigen, enige honderden malen krachtiger kan zijn dan die van de atoombom uit 1945 dan heeft men een paar nuchtere rekenkundige gege vens, die onontbeerlijk zjjn wil men zich een voorstelling kunnen maken van hetgeen er ln een volgende oorlog zou kunnen gebeuren. Meer heeft men, als het er op aan komt, niet nodig, af gezien van een goed voorstellingsver mogen. verschrikkelijkste aller wapenen ter hand te nemen en de Nederlandse regering heeft düs de plicht die maat regelen te nemen, die zg kan nemen om de gehele bevolking, land-, zee- en luchtmacht daarbq inbegrepen, zo goed mogelijk tegen de uiterste even tualiteit te beschermen. De bescherming van de ongewapen de bevolking heet B.B., maar daar zul len wij het nu verder niet over hebben. De bescherming van de strijdkrachten draagt een heel ander karakter. Zij is gebaseerd op twee dingen: afweer en spreiding. Afweer betekent het ge bruik van een bepaald soort wapens; een technische kwestie. Spreiding van de luchtmacht is ook vrij eenvoudig: veel vliegvelden hebben en permanent paraat zijn. Spreiding van het leger evenwel is een hoofdstuk op zichzelf; een taal hoofdstuk. Een leder, die wel eens met mensen omgaat, weet, dat ztf minder bewege lijk z\jn naarmate zij in grotere aantal len b\j elkaar gebracht worden. En le- !;ers zjjn tenslotte mensenmassa's, ogge mensenmassa's, gebonden aan kazernes, aan stafbureaus aan tele fooncentrales, aan munitieopslag plaatsen en aan nog het een en ander. Legers hebben aldoor en overal een j'y-suls-j'y-re8te-neiging, die onder 'n atoomdreiging funeste gevolgen kan hebben. Daarom zal in de toekomst elke officier en elke soldaat moeten wennen aan de gedachte, dat legers ln beweging dienen te zijn, niet af en toe, maar voortdurend. Hierover meer ln een volgend artikel. ~Dan en oooz Interessant werkje over landbouwvliegtuigen De landbouwvliegerij neemt in de luchtvaart een aparte plaats ln. Deze tak van luchtvaart heeft ln de Verenigde Staten reeds belangrijke vormen aangenomen; daar zijn op het ogenblik zo'n zevenduizend vliegtuigen, verdeeld over tweedui zend miniatuur maatschappijen werkzaam in de landbouw. In Ne derland staat de landbouwlucht- vaart weliswaar nog in de kinder schoenen, maar het is zeer goed mogelijk, dat zij ook hier steeds meer klandizie zal vinden. Op verschillende plaatsen in Zee land en hierbij denken wij in de eerste plaats aan Zeeuwsch-Vl&an- deren kan men tijdens de zo mermaanden landbouwvliegtuigen aan het werk zien, op geringe hoogte over de akkers vliegend en een wolk van insectenverdelgende middelen achterlatend. Hugo Hooftman heeft een boekje geschreven over landbouwvlieg tuigen, een interessant werkje, ver lucht met talrijke foto's uit zijn eigen luchtvaartarchief. Hij behan delt hierin o.m. het ontstaan van de landbouwluchtvaart en de land bouwvliegerij in Amerika, Neder land en andere landen, terwijl ach terin een aantal gegevens van be langrijke Amerikaanse, Nederland se, Engelse en Tsjechische land bouwvliegtuigen is opgenomen. Voorts wordt een hoofdstuk gewijd aan de helikopter, die zo'n bijzon dere plaats in de landbouwlucht vaart inneemt. „Landbouwvliegtuigen" werd uit gegeven door de N.V. Uitgeverij „De Kern" te Amsterdam. (Advertentie) Sfcjn&UeAHg«tzttêyrfemlel Atec Ook deze maand elke dag - Geef Uw kind méér weerstand het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A. B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers VOORKOMING OVERKREDITER1NG Beperking voorgesteld van colportagemogelijkheden De Centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties, de Nederlandse Consumentenbond, de Nederlandse Huishoud Raad en de Nederlandse Vereniging van Volkskredietwezen hebben aan de minister en aan de staatssecretaris van economische za ken en de minister van maatschap pelijk werk hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de door de commissie- Lichtenauer aangeboden schets voor een ontwerp van wet tot nadere rege ling van het afbetalingsbedrijf en het daaromtrent door de Sociaal- Economische Raad uitgebrachte ad vies. Anders dan de S.E.R. achten zij met de commissie-Lichtenauer vast legging van elke afbetalingsovereen komst in een akte gewenst. Een aan eigen middelen beschikbaar kapitaal van 20.000 achten zij ter beperking van de uitoefening van de financie ringsfunctie tot bonafide, voldoend kapitaalkrachtige, bankmatig be heerde bedrijven ten enenmale onvol doende. Hiervoor ls, menen zij, ten minste f 100.000 nodig. Zij willen dat aan elk der drie aan de ondernemer op te leggen verplich tingen ter voorkoming van overkre- ditering strafsanctie wordt verbon den, zowel aan de plicht tot het doen verstrekken van de nodige gegevens door de kandidaat-koper zelf, als aan die tot het inwinnen van inlich tingen bij derden en om van de ver kregen informaties een juist gebruik te maken. De adressanten voeren een krachtig pleidooi voor het openen van de mogelijkheid van verplich te registratie van afbetalings- en andere consumentenkredieten, welke registratie zij een onmis baar sluitstuk achten van een wettelijke regeling ter voorko ming van overkreditering. Qolpor- tage willen zij niet zonder meer doen verbieden, maar wel dat een afbetalingsovereenkomst wordt aangegaan of een daartoe strek kende aanvrage in ontvangst wordt genomen ten huize, ten kantore of op de werkplaats van de mogelijke koper. Demonstra ties ten huize van de consumen ten zouden aldus mogelijk blijven, menen zij, maar dezen zouden de gelegenheid krijgen zich daarna buiten tegenwoordigheid van de colporteur omtrent de wenselijk heid van aankoop op afbetaling te beraden. Het advies van de S.E.R. om 't vast stellen van maximum afbetalings vergoedingen facultatief te stellen, achten de adressanten een stap ach teruit, vergeleken bij de bestaande prijzenbeschikklng verkoop op afbe taling 1948. Zonder wettelijke maxi ma kan men er huns inziens zeker van zijn, dat er, speciaal onder de verkopers van niet-merkartikelen, 'n aantal zal zijn dat hogere opslagen dan de huidige in rekening gaat bren gen en dat zoveel mogenjK zal ver sluieren door verwerking in „con- tantprijzen" of door splitsing in ver scheidene, op verschillende tijdstip pen te betalen, kostenfactoren. Met betrekking tot merkartikelen menen de adressanten dat de voorge nomen wet een bepaling dient te be vatten, waarin ondernemersafspra ken metbetrekking tot de hoogte van de afbetalingsopslag bij voor- ia worden verklaard, baat on verbinden d tenzij vooraf goedgekeurd door de met de uitvoering der wet belaste minister. De in te stellen commissie van advies en bijstand zouden zij voor tenminste de helft samenge steld willen zien uit vertegenwoordi gers van de sociale en consumenten gezichtspunten en het algemeen be lang. DONDERDAG 7 MAART. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 10.30 VARA. 12.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening.AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. VARA: 10.30 Het tweejaarlijks congres van de Partij van de Arbeid. AVRO: 12.00 Orgel en piano. 12.25 ln 't spionnetje. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Dans- muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.16 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.20 De man im de schaduw, hoorspel. 14.45 Blaas- kwintet. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier. tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld. Het maandelijks overzicht van de werk zaamheden der Ver. Naties door mr. C. W. A. Schtirman. 18.00 Nws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Lichte muz. 18.65 Ge sproken brief uit Londen. 18.00 Voor de kinderen. 1905 Jazzmuz. 19.40 De Peper klip. 20.00 Nws. 20.05 Samson, oratorium. 22.15 Journ. 22.25 Araus. muz. 22.50 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. van New York. 23.16 Onze buiten!, corresponden ten melden. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 Uc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 14.20—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws.- en weer- ber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuln bouwmeded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Zang en plano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Metropole ork. en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte* muz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Altviool en piano 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 1 Beursber. 17.45 Zigeunerkwint. 18.00 Ka- mermuz. 16.30 Friese uitz, 18.45 Gram. Nee, we spreken nief over jou, maar over vissen. AmnenJkerk 2 Durban n. Las Palmas. Alphard 4 Bremen. Aloor 2 Sanitos. Aagtekerk 3 Hongkong. Aalsdljk 3 500 m. o.z.o. Ceylon. Alblreo 4 Marseille n. Genua. Almkerk 3 65 m. n.t.w. Dakar. Alnatl 4 Santos n. Las Palmas. Alphacca 3 New York. Alpherat 3 New York. Ameland 2 Kaapstad n. Abadan. Amstelstad 3 500 m. n.w. Kaap De Goede Hoop. Amstedslot 2 750 m. n.w. Fremantle. Arendsdijk 2 700 m. o.z.o. Bermuda. Arkeldijk 2 Savannah n. New Orleans. Atje Ray S. J Lissabhon n. Hampton Roads. Ball p. 4 Kaap De Goede Hoop. Blltair 3 Abadan. Ben&nkust 4 Lagos. Bussum 2 550 m. w.z.w. Bermuda. Cailtex „The Hague" p. 3 Bermuda eil. Caltex „Pernis" 340 m. w. Ouessamt. Caltex „Nederland" 4 Sidon n. R'dam. Oharris p. 2 Str. Yucatan m. Houston. Cistula 3 Oslo. Congokust 2 Amsterdam. Delft 4 Londen. Daler dijk p. 2 Kaap St.-Lucas n. Balboa. Dongedijk 4 Las Angeles n. Cristobal. Esso „Den Haag" 4 Kaapstad. Esso „Rotterdam" 4 v. Antw n. P. la Cruz. Eemland 3 Recife. Frans van Seumeren 4 Pernls. Friesland 3 750 m. w.z.w. Fayal. Gadila 4 Townsville n. BaJikpapan. Gaasterkerk 2 Rotterdam. Ga roet 3 Bremerhaven n. Baltimore. Gfootekerk 3 Colombo. Gulneeleust p. 4 Fin ls terra n. Dakar. Hera 4 Amsterdam. Hestia 6 Paramaribo. Hauierwijk 4 Amsterdam. Helena 5 v. R'dam n. A'dam. Heemskerk 4 Bangkok. Hoogkerk 3 450 m. z.w. Abidjan. Houtman 3 Tsientsin n. Hongkopg. Ivoorkust 3 Monrovia n. Abidjan. Jagersfontein 5 Amsterdam. Japara KRL p. 3 Kaap De Goede Hoop. Joseph Frering p. 2 Las Palmas n. Umutden. J. v. Oldenbaraevelt 3 Kaapstad n. Freemantle. Kabylia 3 Freeport verw. Kalydon 3 Punta Cardon n. R'dam. Kara 2 Lake Charles n. Pauillac. Kosicla 3 240 m. o. Miami. Kellla 5 Gothenburg. Kenia 5 Mena al Ahmadi. Kermia 3 720 m. n.o. F. Noronha. Kieldrecht p, 7 Kaap De Goede Hoop. Kinderdijk 6 Rotterdam. Korenia 5 B. Aires verw. Korovina p. 3 Flores. Kota Agoeng 2 400 m. n.n.o. St.-Helena, Kryptos p. 3 Bajo Grande n. Perth Amiboy. Kyllx 3 760 m. z.w. Fayal. Leersum 3 Savannah n. Le Havre. Leuvekerk p. 4 Gibraltar n. Genua. Lekhaven 3 110 m. o.z.o. Oabo Santa Maria. Lekkerkerk 3 Dar es Salaam n. L. Lalmas. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gr. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Orgel- eonc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverden- king. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20 —24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 20.00 Journ. en weerbr. 20.16 Te- levisler. 20.25 Spieken verboden, wedstr. 21.00 Muziek voor U. 21.25—22,00 Docu mentair programma. Lemsterkerk 2 p. Guardaful. Leopoldskerk 2 Kopenhagen. Loenerkerk 4 Karachi n. Mombasa. Leto 2 640 m. n.o. Bermuda. Louis Lantz 3 35 m. z.w. Dakar. Malea 3 Tarakan n. Surabaja. Maasdam 4 New York n. Bermuda». Maashaven 3 325 m. n.n.w. Dakar. Maaslloyd 4 Bremen n. R'dam. Macoma 4 v. Rangoon n. Chlttagong. Maclba 2 Hamburg. Mijdrecht 4 Triest. Molenkerk 3 160 m. w. Belra. Murena 3 70 m. z.o. Formosa. Nestor 3 10 m. z.w. Dover. Nw.-Amsterdam 8 New York Noordam 3 540 m. n.n.w. Azoren. Oldekerk 5 Rotterdam. Ondina 3 Dakar n. Curasao. Ootmarsum 4 Antwerpen. Oranje p. 4 Finisterre. Oranjefontein 5 East London. Ouwerkerk 2 Sydney. Peperkust 3 Freetown n. Lagoa. Phroratis 3 270 m. z.o. Kaap St.-Mery. Pr. Alexander 3 St.-John. Pr. Willem V p. 4 Casquets. Reynlersz. 3 Surabaja. Ridderkerk 2 410 m. n.o. St.-Helena. Rijndam 3 240 m. z. Kaap Race. Rljnkerk 3 Genua. Roepat 3 Djibouti n. Mombasa. Rotula 3 260 m. n. Paramaribo. Rubicon 3 140 m. w. Llvorno. Saroena 2 100 m. z.o. Billiton. Soherpendrecht 3 140 m. z.w. Sardinië. Senegalku&t 4 v. Dakar n. Duinkerken. Sldedrecht 3 Abadan. Statendam 3 Cristobal. Stad Alkmaar 4 v. Freetown n. La» Palmas. Stad Lelden S Rotterdam. Sumatra p. 4 Gibraltar n. Napels. Sunetta 3 340 m. z.o.. Biildton. Tara p. 4 Madeira n. R. de Janeiro. Tabinita 3 400 m. w. Bombay. Theobalddius 3 340 m. n.w. Freetown. Telacmon 2 140 m. n.o. Porto Rico. Tjiluwah 3 Surabaja. Tegelberg 4 Kaapstad n. R. de Janeiro. Tomori 2 Las Palmas n. Kaapstad. Utrecht 6 te Hollandda verw. Vasum 3 300 m. w.z.w. Walvisbaai. W. Alton Jones 2 45 m. n.n.o. Maaira eil. Waterman 2 320 m. w. Casablanca. Wieldreeht p. 4 Ouessant. Weltevreden 5 v. Rotterdam te Antw. Willem Ruys 4 v. Kaapstad n. Las Palmas. Willem Barendsz. 4 Bayonne. Wieldreeht p. 3 Finisterre. Willemstad 2 La Gualra. Woensdrecht 7 Balikpapan verw. Wonorato 5 Manilla. IJssel 3 Trinidad. Zeeland 4 Philadelphia. Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter - een ander mens! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES FEUILLETON door MARY -BURCHELL Helaas, dat alles was onmogelijk. Ze moest hem zo onaandoenlijk moge lijk tegemoet treden en Idiote dingen zeggen over waardering voor het feit, dat ze de zoon. die zijzelf ter wereld had gebracht, van hem mocht behou den. Geen van tweeën scheen meer woor den te kunnen vinden, tot Oliver, zon der zelfs nog eens naar de slapende Eunny om te zien, zich naar de deur begaf en zei: „Nu ga ik maar". Ze volgde hem in de hall. Ditmaal kon er geen sprake zijn van elkaar vaarwel kussen, want er was reeds een lange afstand tussen de vreselijke dag, dat ze hem verlaten had en het heden. „Je hoort nog wel van mevan mijn advocaat, bedoel ik", klonk het aarzelend, waarop Erica, even haar droge lippen met de tong bevochti gend, zo kalm als mogelijk was ten antwoord gaf. „Ja. dat begrijp ik". Opnieuw heerste er stilzwijgen, tot ze eindelijk, niet langer tegen de span ning bestand, de vraag stelde: „Dat is dan alles, nietwaar?" „Ja, behalve wat Bunny aangaat", hernam hij vlug, om haaf vooral geen vrees aan te jagen. „Ik zóu graag een of andere schikking over geld voor hem treffen". „Dat zal niet nodig zijn", verklaar de ze uiterst koel. En, zoals ze in haar hart zelf besefte, nogal belachelijk ook, want het was nauwelijks verant woord, geld voor Bunny te weigeren. Ze vond evenwel, met diep gekwetste trots, dat als hij hen beiden voor een vrouw als Dreda in de steek liet, zij heus wel op eigen benen zouden staan. „Ben je daar héél sterk van over tuigd?" vroeg hij somber. „Ja, heel sterk. Noch Bunny noch ik heeft iet9 van je nodig". Het speet haar, dat ze zich zo moest uit drukken, maar er zat niets anders op. Dit alles moest op een gegeven ogen blik toch worden gezegd. „Goed dan". Oliver maakte geen verdere tegen werpingen, nam hoed en handschoe nen en schudde haar de hand alsof hg een vreemde was. Ze deed de deur voor hem open en keek een ogenblik toe terwgl hij blijkbaar moeite had met het tuinhekje. Daarna ging hij dat hekje door en de straat op. Even later verdween hij om de hoek. En dat was het einde. Erica sloot de deur en begaf zich weer naar de eetkamer. Ofschoon het buiten nog warm en onweersachtig was, huiverde ze tegen wil en dank. In later dagen blikte ze somtijds te rug op deze avond, die h.i. wellicht het dieptepunt van haar wanhoop had betekend. Nooit wist ze meer, hoe lang ze had feschreid, maar na oneindig schrjnen- e ogenblikken kwam ze tot het be sef, dat ze in de voor haar karakteris tieke houding als ze verdriet had op het haarkleed lag; de armen achter over op de zitting van een stoel en het hoofd op^de armen. Haar oogleden voelden stijf en zwaar aan, alsof ze al le tranen ter wereld had gestort. Een blik op de klok overtuigde haar, dat Carol nu elk ogenblik kon thuiskomen. In geen geval moest ze haar, Erica, hier zo vinden. Boven dien zou Carol wellicht Chester mee brengen en die mocht zeker niet het drama dat zich zo juist had afge speeld, vernemen. Erica werkte zich overeind en be gon met spoed alle sporen van tranen weg te wassen. Toen Carol even na elven alleen binnentrad, zag haar vriendin er weer heel kalm uit en wist zij zelfs een heel natuurlijke glimlach te produceren. Blijkbaar van een zware last onthe ven, vroeg Carol, zonder verdere in- Advertentie Bestrijd UW PIJNEN met: leiding: „Wat is er gebeurd, Erica? Is alles in orde?" „O, ja, volkomen in orde", verze kerde Erica, ofschoon ze zelf deze kwalificatie van de jongste gebeurte nissen nogal eigenaardig vond. „Nu", hernam Carol, terwijl ze haar hoed afzette en een stoel nam. „Ik ben nog nooit zo verbaasd geweest als toen ik de deur opendeed en hem daar naast je zag staan. Hoe kwam hij er zo, ln vredesnaam Eerlijk gezegd, wist ik niet of ik je door mijn vertrek in de steek ging laten dan wel buiten gewoon veel tact aan de dag legde! Maar per slot van rekening dacht ik, dat je toch liever onder vier ogen met hem zou blijven". „O. ja, je had volkomen gelijk", verzekerde Erica. Ze vond het ellen dig, nog weer over 't gebeurde te moe ten spreken, maar natuurlijk wilde Carol op de hoogte worden gebracht. „Ik denk", ging ze voort, „dat hg toe vallig in de Duurt moest zijn en ik liep hem tegen 't lijf. Hijhij wandelde toen met me op en scheen graag te wïlen Weten waar ik nu woonde. Op dat ogenblik begon het zo hevig te re genen, dat ik hem wel moest vragen, of hij niet wilde binnenkomen". „Nu, ik had hem dadelijk laten schieten", mompelde Carol, maar Eri ca sloeg er geen acht op, zodat haar vriendin even later op scherpe toon vroeg: „Ben je erin geslaagd, Bunny voor hem verborgen te houden?" „Neen". „Neen, zeg je? Hoe kwam dat dan?" Erica antwoordde niet dadelijk. Ze scheen opnieuw het ogenblik te bele ven, dat Bunny haar met zoveel klem had geroepen en Oliver's gezicht plot seling van uitdrukking was veran derd. „Bunny riep", zei ze tenslotte. „En natuurlijk wilde Oliver toen weten, wie hij was". „En je hebt het hem verteld „Ja, 'wat kon ik anders doen?" „O b.v. dat het een kind van de buren was of zo", riep Carol ongedul dig. Advertentie uitgeroeid met „Neen. Carol; zoiets had Ik nooit tegen Oliver kunnen zeggen. Ik liet hem met mij in Bunny's kamer komen ennu ja, de rest sprak vanzelf. „Enbeviel de jongen hem?" vroeg Carol, die haar nieuwsgierig heid niet kon onderdrukken. Erica beet zich op de lippen en knik te; ze dacht eraan, hoe Oliver zijn zoontje had opgetild en telkens weer gekust. „En wat deed Bunny?" Eigenlijk stelde Carol veel meer belang in Bun ny's gedragingen dan in die van Oli ver. „HgErica aarzelde en ging toen heel langzaam voort: „Hij raak te heel zachtjes Oliver's verminkte hand aan, precies alsof hij wist „O!" riep Carol enigszins onsteld. „En zei Oliver iets daarover?" „Ja", antwoordde Erica stroef. „HM zei, dat Bunny op mij leek. Maar houd nu op, Carol; vraag alsjeblieft niets meer!" „Neem me niet kwalijk, kindlief; dat zal ik ook niet", verzekerde de da delijk berouwvolle Carol. „Vertel me alleen nog, of hg iets gezegd heeft over aanspraken op Bunny of zo". „Ja, hij gaf te kennen, dat Bunny helemaal van mij was en lk me op dat punt nooit meer zorgen behoefde te maken Maar vertel me nu eens Iets over je' zelf, Carol lief", liet Erica er, nog wat moeilijk glimlachend op vol gen. „Vond Chester het erg prettig, dat ie hem was komen afhalen?" heel prettig. Ik moest vooral jou eii ook Bunny de groeten doen". (Wordt vervold)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 12