PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dajan (Israël) en Burns (V.N.) akkoord over terugtrekking Mollet contra „Pan-Arabisme" Exprestreinen zullen nu ook in Kruiningen-Yerseke stoppen bILl TWEE MANNEN ONTSNAPTEN UIT CELLEN IN MAASTRICHT 200e jaargang - no. 54 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pag ter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 5 maart 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (me*, t regel») 2J cent p. regel met een minimum van L„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. G4ro no. JSMOO P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen <b.g.g. 646 of 304); Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goe», Lange Vorstatr. 63, teL 1475 (b.g.g. 2228; Oostburg, Nleuwstraat 43, tel. 20; Terncuien, Brouwerijitr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerditraat 24, OPDRACHT VAN BEN GOERION PERSOONLIJK Ver. Staten „verduidelijkten" hun bedoelingen met Gaza De bevelhebber van de internationale politiemacht van de V.N., generaal-majoor Burns, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij met de stafchef van het Israëlische leger, generaal-majoor Mosje Dajan, overeenstemming heeft bereikt over de methode en het tijd schema voor de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de kust strook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba. Het akkoord werd bereikt gedurende een onderhoud op het vlieg veld van Lydda, dat een uur en een kwartier duurde. Toen Dajans' uitnodiging voor de besprekingen te Cairo, waar het hoofdkwartier van het internationale leger is gevestigd, werd ontvan gen, was Burns per auto op weg van El Arisj naar de zone van het Suezkanaai. Een verkenningsvliegtuig van de V.N. werd uitge zonden om hem op te vangen. Dit toestel slaagde er in met Burns contact te krijgen, waarop deze naar El Arisj terugkeerde en zich vandaar per vliegtuig naar Lydda begaf. Premier Ben Goerion had generaal Dajan opdracht gegeven, de kwestie van de terugtrekking te regelen, zonder de goedkeuring van het kabi net af te wachten. Volgens een woordvoerder is de premier afgegaan op de „verduidelijkingen",, die de Amerikaanse regering ten aanzien van haar bedoelingen betreffende Gaza heeft gegeven. Deze verduide lijking had Ben Goerion tevreden ge steld. Na het onderhoud met generaal Dajan begaf generaal Burns zich naar zijn voormalig hoofdkwartier in het „niemandsland" van Jeruzalem. Vandaag keert hij terug naar het ge bied van Sinai. Protesten, Generaal Burns verklaarde tegen over de pers, dat generaal Dajan en hij gesproken hebben over „algeme ne kwesties met betrekking tot de (Israëlische) terugtocht uit het ge bied van Gaza en Sjarm el Sjeik". „Wij kwamen tot een overeen komst over deze kwestie. Ik kan ver der niets zeggen over liet tijdschema en de wijze van terugtrekking", zo voegde hij hieraan toe. Generaal Burns zal aan secretaris generaal Hammarskjöld verslag over zijn bespreking met generaal Dajan uitbrengen. Hij wilde niet zeggen, of Egyptische bestuursambtenaren in het spoor van de V.N.-troepen naar Gaza zullen terugkeren. Waarnemers geloven, dat de groot ste moeilijkheid het voorkomen van een bestuursvacuum in de dichtbe volkte kuststrook van Gaza is. In Jeruzalem hebben maandag Franse terreur-groep martelde Algerijnen. Twee en twintig Franse inwoners van Algerije zullen binnenkort voor de rechter worden geleid, beschuldigd van het vormen van een soort Klu- Klux-Klan-organisatie om op een ge welddadige wijze de Franse proble men in Algerije tot een oplossing te brengen. De groep zou in de kelder van een villa een martelkamer hebben inge richt, compleet met kettingen inge- nieuse duivelse apparaten, waar zij Islamieten, die zij verdachten van rebellenleiders te zijn, „in verhoor" namen. Volgens de politie stierf een Isla miet na „onder deze omstandigheden twee dagen lang te zijn verhoord". enige honderden studenten geprotes teerd tegen het terugtrekken van de Israëlische troepen uit het gebied van Gaza en de Golf van Akaba. Sombere voorspelling. Door zijn opperbevelhebber Dajan opdracht te geven de terugtrekking van de troepen uit geheel Egypte te regelen, heeft Ben Goerion, geheel op eigen verantwoording de knoop door gehakt en duidelijk gemaakt, dat het Israël met de terugtrekking ernst is. Waarnemers zijn van oordeel, dat Ben Goerion eigenmachtig deze stap heeft gedaan, omdat hij met zijn ka binet niet tot overeenstemming kon komen en omdat hij de verantwoor delijkheid voor het besluit niet op zijn ministers wilde laten drukken. Menachem Begin, de leider van de rechtse oppositie in Israël heeft gisteren sombere voorspellingen ge- besluit ten val zou komen, en dat ge neraal Dajan, die zelf niet zou willen terugtrekken zijn mandaat ter be schikking zou stellen. Overigens deed hij een dringend beroep op de Ame rikanen toch niet zulk een geweldige pressie op Israel uit te oefenen. De correspondent van de Britse Daily Mail in Cairo heeft gisteren bericht, vernomen te hebben, dat de Egyptische regering aan generaal Wheeler, die voor de V.N. de oprui mingswerkzaamheden in het Suez kanaai leidt, dat aan het bergen van de laatste voorname obstakels, de gezonken schepen Edgar Bonnet en Aboeklr mag worden begonnen, wan neer de Israeli's op de terugtocht zijn. Nederlandse bergers zijn 50 km bezuiden Suez begonnen met de ber ging van de baggermolen Louis Per- rier. BEWAKERS WERDEN NEERGESLAGEN Politie arresteerde hen weer na twee uur Zaterdagavond omstreeks 11 uur Z(jn, naar thans bekend wordt, twee arrestanten in het Huis van Bewa ring te Maastricht er in geslaagd, te ontsnappen nadat zy twee bewakers hadden neergeslagen. De Maastricht se politie arresteerde de beide man nen echter reeds een uur later in een woning van een kennis van een hun ner in de buurt van het Huis van Be waring, waar zy een toevlucht had den gezocht. Omstreeks 11 uur werd er uit een van de cellen in het Huis van Bewa ring gebeld naar de bewaker. Toen deze verscheen, werd hij neergeslagen en van zyn sleutels beroofd. Twee van de mannen die in deze cel zaten hebben daarna nog twee andere cel len geopend en een tweede bewaker die op het gerucht naar boven kwam eveneens neergeslagen. Een poging om de directeur van het Huis van Bewaring telefonisch te waarschuwen, ondernomen door een medegevangene die door de beide mannen was bevrgd, mislukte. De twee ontsnapten wisten uit het hoofdgebouw te komen en maakten zich uit de voeten via het aangren zende terrein van het ziekenhuis in de richting van het westelijk deel der stad. Dank zij haar bekendheid met Deze foto toont de kleine personen wagendie zondagmiddag in Den Bosch i?i het riviertje de Dommel reed en waarin vijf personen de dood vonden. De opname werd gemaakt toen de wagen juist op de oever was getrokken. de antecedenten der mannen, slaagde de politie er snel in hen te grijpen. De twee bewakers zijn niet ernstig gewond, zij konden na medische be handeling naar huis gaan. De arrestanten, de 19-jarige mijn werkers J. B. uit Schaesberg en H. G. B. uit Maastricht, zaten wegens een betrekkelijk onbelangrijk delict in voorarrest. Nederlandse Egyptoloog deed vondsten nabij-Gizeh De Nederlandse egyptoloog A. Klaassens, verbonden aan het Rijks museum van Oudheden te Leiden, heeft te Abou Rowas, ongeveer tien kilometer ten noorden van de grote pyramiden van Gizeh, een honderdtal graven gevonden. Hij vermoedt dat sommige daarvan uit de eerste dy nastie dateren. De meeste graven wa ren door plunderaars geschonden. Tot nu toe heeft de heer Klaassens er in hoofdzaak beenderen en aardewerk in gevonden. Hg hoopt op belangrijker vondsten als de nog ongeschonden graven geopend zijn. De heer Klaas sens is in het begin van dit jaar naar Egypte vertrokken, in gezelschap van de fotograaf Van Veen, die eveneens aan het Leidse museum verbonden is. Bruno Walter komt ook in Europa afscheid nemen. De Amerikaanse dirigent dr. Bruno Walter, die in het begin van vorige week met een Beethovenconcert in de Metropolitan Opera officieel afscheid nam van het concertleven, zal in het voorjaar naar Europa komen voor en kele afscheidsconcerten. Zondagochtend heeft een for- If matie van acht Sikorsky S-58 ij helikopters de helikopterlijn van de Sabena tussen Brussel en Parijs geopend en de af- stand in iets meer dan twee uur afgelegd. De reis werd bij mooi weer en op een hoogte van 300 meter gemaakt. Van- m af maandag zal tweemaal daags op dit traject ioorden gevlogen en van llf april af M vijfmaal. De foto geeft een beeld van het vertrek voor de openingsvlucht uit Brussel. iiuuiniuiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiuiiiiii luiiiiiiiiinmttiiinniiaiuuu Gekidnapte baby in Engeland terecht. Jane Harcastle. de baby van twee weken die zaterdag uit een kinderwa gen voor een warenhuis te Halifax (Yorkshire) was weggenomen, is ongedeerd teruggevonden. Het blykt, dat het kind was meege nomen door een echtpaar, dat de hoop om zelf een kind te hebben had opge- Seven, Deze mensen, de dertigjarige ohn Harris en zyn 23-jarige vrouw Doreen, waren er zaterdagmiddag op uitgetrokken om „een dochtertje te zoeken". Bij de ingang van een warenhuis vonden zy Jane Harcastle, die daar in een kinderwagen was achtergelaten door de ouders die inkopen deden. Het echtpaar nam de baby mee naar huis, waar het er uitstekend voor zorgde. Zondagavond kwamen twee agenten die op grond van talrijke ondervragin gen het spoor hadden gevonden het Kind terughalen. Het echtpaar Is in hechtenis genomen. Sterftekansen opnieuw lager geworden. De sterftekansen zijn opnieuw lager geworden en de gemiddelde ver wachte levensduur is toegenomen, zo blijkt uit dezer dagen door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde nieuwe sterftetafels. In aansluiting op de in 1954 gepu bliceerde tafels op grond van de sterfte in de jaren 19501952 zijn thans door het CBS overeenkomstige tafels voor de periode 19531955 be rekend en daarnaast nog tafels over de vijfjarige periode 19511955. Volgens de sterftetafels 1953 1955 bedraagt deze thans voor een pasgeboren jongens en meisjes nog pasgeboren meisje 73,9 jaar, tegen resp. 70,6 en 72,9 jaar volgens de tafels 1950—1952. Volgens het bijge voegde historisch overzicht bedroeg rond 50 jaren terug, op grond van de sterfte in de periode 19001909, de gemiddelde levensverwachting van pasgeboren jongensen meisjes nog slechts 51,0 en 53,4 jaar. Jongen stak vriendje met mes in zijde In de rust van de in de derde klas oost van het zaterdagvoetbal te Kampen gespeelde voetbalwedstrijd Go Ahead—S.V. V.N. kregen twee jongens ruzie over het gooien met steentjes. Een van de twee wond zich zo op, dat hij een mes trok en de 12- jarige Berry de Haas in de zijde stak, De jongen is naar het stadszieken huis te Kampen overgebracht, waar operatief is ingegrepen. Zijn toestand is thans bevredigend. Moordaanslag op joodse leider te Tel Aviv. Dr. Israël Kastner, tildens de oor log leider van de Joodse gemeen schap in Hongarije, is gisteren t« Tel Aviv bij een aanslag op zijn le ven ernstig gewond. Zijn aanvallers vuurden driemaal hem toen hij het gebouw verliet op I Jüj 1— van het in het Hongaars verschijnen de blad waaraan hij Is verbonden. Van de zijde van het ziekenhuis waarin dr. Kastner is opgenomen, is verklaard, dat een van de kogels hem in de borst getroffen heeft. Dc ande re misten hun doel. Volgens een ooggetuige zijn er twee aanvallers geweest, die met een jeep er vandoor gingen. De politie zegt vier verdachten te hebben aangehou den. Dr. Kastner werd een omstreden figuur In Israël als gevolg van de vervolging wegens smaad tegen een zekere Malkiel Greenwald. die dr. Kastner beschuldigde van samenwer king met de Nazfs in Hongarije en medewerking bil de uitroeiing van de Hongaarse Joodse gemeenschap. Greenwald werd vrijgesproken door de rechtbank van Jeruzalem. De pre sident van de rechtbank verklaarde, dat Kastner zijn ziel aan de duivel verkocht had. De procureur-generaal heeft tegen de uitspraak beroep aan getekend bij het hooggerechtshof, waarvan het arrest thans wordt af gewacht. Ter glegenheid van het feit. dat een eeuw geleden de eerste Ceylonese post zegel werd uitgegeven, zal Ceylon een serie van vier herdenklngezegels uitge- piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiii Binnen vijf jaar een raket naar de maan? Het hoofd van de dienst voor wetenschappelijk speurwerk van de Amerikaanse lucht macht. brigade-generaal Gre gory, heeft zaterdag te Wash ington verklaard, dat de Ame rikaanse luchtmacht misschien binnen vijf jaar een raket rond om de maan zal zenden. Gregory bevestigde zaterdag een artikel in een tijdschrift over raketten, volgens hetwelk hy gezegd zou hebben, dat er verschillende plannen voor een raket naar de maan bestaan en dat het noodzakeiyk is deze plannen uit te voeren om de Russen voor te blyven. lllllllllll!llllllli(!ll!lll!llllllllli!ll!lilllllinilllllinil!lllllllinnillll!l[Bllil ER BESTAAT GEEN FRANS-DUITSE RIVALITEIT MEER Steunpunten van Sowjets in Cairo en Damascus De Franse eerste minister, Guy Mollet, heeft maandag op een ge meenschappelijke vergadering van het Canadese Lagerhuis en de Senaat in Ottawa verklaard, dat alle vrije landen verplicht zijn zich te verzetten tegen de ondermijnende actie van het „pan-Arabisme", dat een werktuig voor communistische infiltratie in het Midden-Oosten is. Mollet, die na besprekingen met president Eisenhower in Washington een bezoek aan Canada brengt, zei, dat Cairo en Damascus, de bronnen van het pan-Arabisme, de sterkste bruggehoofden van de Sowjet-Unie I in het Midden-Oosten zijn gewor- I den. Wat de economische eenwording van Europa betreft, zei Mollet, dat die eenwording meer handel met Noord-Amerika tot gevolg zou heb ben en dat zij een garantie voor het Atlantisch pact zou zijn. Het verzekeren van de Europese eenwording is een van de hoofddoe len van de Franse politiek, aldus Mollet. „Ik heb me ingespannen om die eenwording te vestigen op een vaste Frans-Duitse entente en ik heb wat dit aangaat op alle punten een zelfde vastbeslotenheid aangetroffen bij bondskanselier Adenauer en de Duitse regering. Er bestaat geen Frans-Duitse rivaliteit meer, maar eerder een vertrouwelijke samenwer king die nog nauwere banden moge lijk maakt', zo voegde hij hieraan toe. Over het Midden-Oosten zei Mol let voorts, dat door de aanwezigheid van de VJN.-troepen een terugkeer naar de toestand van voor de Isra ëlische aanval verhinderd kan wor den. Deze omstandigheid moet men benutten om een algemene vredesre geling te treffen. N.S. BESLUITEN: Voor Arnemuiden nog geen betere regeling getroffen Naar wy vernemen hebben de Nederlandse Spoorwegen toegezegd alle expres-treinen, die met Ingang van de nieuwe zomerdienstregellng (2 juni a.s.) tussen Vlissingen en Rotterdam zullen ryden, ook te laten stoppen in Kruiningen-Yerseke. Zoals bekend lag het aanvankelyk in de bedoeling, dat deze snelle verbindingen dit station niet zouden aandoen. Vooral van Zeeuws-Vlaamse zyde echter met name de vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel ln Terneuzen, de heer H. A. A. baron Collot d'Escury heeft zich daarvoor beyverd werd met grote nadruk verzocht om deze treinen ook in Kruiningen te laten stoppen. De Nederlandse Spoorwegen heb ben daarop de hele dienstregeling nog eens grondig bestudeerd en een moge lijkheid gevonden om aan dit Zeeuws- Vlaamse verlangen tegemoet te ko men. Alle treinen (vijf heen en vijf te rug) van de Zeeiand-expres zullen dus ook verbinding via de provinciale veerdienst op Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren geven. De Z.V.T.M. zal er voor zorgen dat een aantal aansluitingen wordt gegeven met haar busdiensten. De N.S. hebben echter voorbe houd gemaakt, dat zy dit stoppen in Kruiningen beschouwen als een proefneming. Zy willen zich niet bij voorbaat binden in de toekomst deze regeling voort te zetten. Voor lopig wil men het een jaar dus tot en met de winterdlenstregeling aanzien om pas dan een defini tieve beslissing te nemen. De Spoorwegen hebben zich voorts beraden over de mogelijkheid meer „gewone" treinen in Arnemuiden te laten stoppen. In de nieuwe dienstre geling zijn er negen in totaal gepro jecteerd. Het is echter niet mogeiyk gebleken om thans meer treinen in Arnemuiden te laten stoppen. Dit komt omdat door allerlei werkzaam heden in Rotterdam, Delft enz. enige tijd per rit verloren wordt, zodat de dienstregeling bijzonder „scherp" is gesteld. Wanneer nu in Arnemuiden zou worden gestopt, dan zou de daar voor benodigde tijd moeten worden afgenomen van de weinige minuten, die de trein in Vlissingen stil staat. Maar deze minuten zijn weer drin gend nodig in verband met het „ke ren". Zodat althans tijdens de zomer dienstregeling voor Arnemuiden geen betere regeling kan worden getroffen. De Spoorwegen hopen reeds met de winterdlenstregeling de situatie voor Arnemuiden enigszins te verbeteren. Op een persconferentie verklaarde de Franse premier, dat de Israëliërs zich, voor zover hij wist. verzetten tegen een herstel van de toestand zo als die voor hun optreden was. Hij was het daarmee eens. Hij had uit de verklaringen van president Eisen hower niet opgemaakt, dat Israel zich zonder garanties uit Egvpte moet terugtrekken. Overigens meende Mollet. dat de Ver. Naties, zoals zij nu zijn. niet geschikt zijn om een wereldvrede op te leggen. Volgens hem was de vol kerenorganisatie wel nuttig als fo rum voor besprekingen. Alasser-Hitler. De Franse premier heeft zondag avond in een televisie-uitzending te Quebec in Canada verklaard, dat de Suez-crisis Europa heeft geleerd dat het alternatieven voor olie als bron van energie tot ontwikkeling moet brengen. Europa heeft van deze crisis ook geleerd dat zijn bevoorra- dingshronnen gevarieerd moeten zijn. aldus Mollet. Hij zei voorts: „Men heeft ons geleerd dat één man de olie-voor ziening van geheel Europa in een minuut kan stopzetten. Dat is juist voor wat de defensie be treft. maar nog juister met be trekking tot de economie van Eu ropa. Met alleen maar een schip (tot zinken gebracht in de mon ding van het Suez-kanaal) kan men in één minuut' de olievoor ziening van Europa stopzetten. Wij moeten zeker een oplossing van het vraagstuk van het Suez- kanaal zoeken. Mollet verklaarde verder dat Frank rijk met Groot-Brittannië het vorig jaar november in Egypte tussenbeide gekomen is om een München in het Midden-Oosten te voorkomen. Volgens hem ziet Frankrijk in president Nasser van Egypte een man, die zich vormt naar het voor beeld van Adolf Hitier. DE VERDACHT... VRIJ KOUD. Droog weer met overdrijvende wol kenvelden, en van het noorden nit brekende bewolking. Matige wind tussen noord en oost. ZON EN MAAN 6 maart Zon op 7.18 onder 18.30 Maan op 8.45 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1