Intocht van prins Nillis in Krabbekat BELASTINGKAMERS: INBREUK OP RECHTERLIJKE ORGANISATIE GOES NAM VOOR GEDEELTE REVANCHE OP ROOSENDAAL MOLENRESTAURATIE HEEFT VAAK GEEN VLOT VERLOOP JC iefde wilqejonderdl MAANDAG 4 MAART 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRESIDENT VAN AMSTERDAMS HOF: „Bedenkelijke Haagse bureaucratie" De president van het gerechtshof te Amsterdam, jhr. inr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, heeft vrijdag by de installatie van de nieuwe vice-presidenten en raadshe ren, die in verband met het inwer kingtreden van de wet op de admi nistratieve rechtspraak in belasting zaken aan het hof zijn toegevoegd, een zeer kritische rede uitgespro ken. Zijn kritiek gold deze nieuwe wet, die de belasting rechtspraak op draagt aan de gerechtshoven. De wetgever heeft volgens de president van het Amsterdams hof, schrome lijk misgegrepen door nodeloos en hoogst willekeurig inbreuk te ma ken op de grondbeginselen van de rechterlijke organisatie. „Ten eerste kent de nieuwe wet geen plaats toe aan het hoger be roep, terwijl toch in Nederland, zo wel als in geheel West-Europa, rechtspraak in twee instanties be antwoordt aan het rechtsgevoel der justitiabelen. De minister, aldus de president, heeft een zwakke poging gedaan om voor te geven, dat de be lastingrechtspraak door de hoven reeds een soort hoger beroep zou zijn. Dit is niet houdbaar, omdat nu eenmaal de beslissing van de inspec teur van belastingen op een be zwaarschrift tegen een door dezelfde inspecteur opgelegde aanslag geen rechtspraak is". „In de tweede plaats" zo ver volgde de president hebben in de gerechtshoven rechters zitting met een jarenlange ervaring. Zij zijn meestal gerekruteerd uit de recht banken. Uit wie moeten in de toe komst de leden van de belastingka mers worden gerekruteerd? Niet uit de rechtbanken, die kunstmatig zijn buitengesloten. „Het is geble ken, dat bij regering en volksverte genwoordiging geen begrip bestaat voor het ervaringselement in de rechtspraak". Ten derde hekelde mr. Van der Does de Willebois de figuur van de alleensprekende rechter, die vanaf heden zijn intrede heeft gedaan in de gerechtshoven, „Hij hoort in de structuur dezer colleges niet thuis", aldus de president. Mr. Van der Does de Willebois achtte het gewenst, dat bij een ver dere organisatie de driedelingstraf- civïele en belastingkamer zal worden doorgetrokken naar de rechtbanken. Tenslotte gewaagde de president van het Amsterdamse hof van een „steen des aanstoots, die velen bij de rechterlijke macht met zorg en ergernis vervult". Hij doelde hier mee op „de zich gestadig uitbrei dende bemoeizucht van het departe ment van justitie met de inwendige dienst der gerechten. De zeer be denkelijke Haagse bureaucratie, de organisatielust en ambtenarij, daar naast ook dat andere facet der bu reaucratie, het centrale machtsstre ven, gepaard aan wantrouwen tegen elke vorm van autonomie". Vrouwen Wereldgebedsdag op vrijdag 8 maart Vrijdag 8 maart, de eerste vrijdag in de Lijdensweken, wordt de jaar lijkse Vrouwen-Wereldgebedsdag ge houden. Het Nederlandse comité Vrouwen- Wereldgebedsdag, gevestigd in Drie bergen, heeft in ongeveer 300 plaat sen in Nederland comité's gevormd voor de deelneming aan de gebeds samenkomsten, die in kerken of za len zullen worden gehouden. Deze foto geeft een beeld van ee de intocht van prins Nïlles in |p het Krabbegat, zoals Bergen op Zoom, tijdens de carnavals- H dagen heet. De opname laat zien hoe de carnavalsprins juist de enorme sleutel van de p| stad heeft ontvangen uit han- H den van burgemeester ir. L. A. H. Peeters, die de prins na ee zijn aankomst in het stadhuis M een receptie aanbood. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Mutatie in prot. chr. onderwijzersvereniging. Drs. J. W. Hulst, directeur van de Herv. Kweekschool te Amsterdam heeft aan het hoofdbestuur van de Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging bericht gezonden, dat hij na de alge mene vergadering, met Pinksteren a.s. te Enschede te houden, zich niet langer als voorzitter beschikbaar kan stellen. Het hoofdbestuur heeft besloten om nu de nieuw te kiezen voorzitter der vereniging tevens vrij gesteld te doen zijn van alle andere arbeid. Het heeft kandidaat gesteld in de vacature Hulst de heer D. H. Dutmer, thans penningmeester der vereniging, die deze kandidatuur aanvaard heeft. Ook zal een vierde vrijgestelde worden benoemd. Veel waardering voor bouwweerberichten. Op 30 maart de laatste uitzending van dit seizoen De telefonische weerberichten voor de bouwnijverheid zullen op 30 maart voor het laatst te beluisteren zyn. Het ligt in het voornemen, om deze vorm van weerberichtgeving, die al leen voor de winterperiode is be doeld, op 1 november e.k. te hervat ten. Uit de beschikbare gegevens kan worden geconcludeerd, dat deze telefonische weerberichten in de kringen van het bouwvak zeer ge waardeerd worden. Sinds op 3 de cember 1956 met de uitgifte ervan werd begonnen, zijn zij tot heden in totaal 41.300 maal beluisterd. Dat is over 70 werkdagen gerekend gemid deld 590 maal per dag. IJselmeer zal 120.000 hectare groot blijven Voor de Nederlandse vereniging voor landaanwinning, die gisteren in „Esplanade" te Utrecht vergaderde, heeft ir. C. H. de Jong, hoofd water loopkundige afdeling van de dienst der Zuiderzeewerken het woord gevoerd over de overblijvende meren in het Zuiderzeegebied, die voornamelijk die nen voor beheersen van het waterpeil en zoetwatervorming. Na inpoldering van alle daarvoor in aanmerking komende gronden achter de Afsluitdijk, vertelde hij, zal in de vroegere Zuiderzee in totaal ongeveer 140.000 ha water overblijven, verdeeld over een IJselmeer van 120.000 ha en 20.000 ha randmeren tussen de IJsel- meerpolders en de vroegere kustlijn. ifiiiiimiMiiiiiiiiiiniiniinnnnnnmiiiiiininDQiiininiiiiuiiiiuiiuiinui Plant groeit acht centimeter per dag H Een employé van Philips, de H heer J. Smulders, heeft een §f amaryllis gekweekt, die met j| een snelheid van acht centime- ter per etmaal omhoog schiet, m Binnen vier weken is ae plant, die op de tekenafdeling, waar de heer S. werkt, een plaats f| heeft gekregen, vanuit de bol gegroeid tot een stevig gewas van 95 centimeter hoog. En ze groeit no°- steeds door, maar p zichtbaar niet uit haar krach- ten, want sinds kort bloeien op de steel vier enorme scharla- kenrode bloemen, waarvan de kelken veel weg hebben van ouderwetse grammofoon- j| hoorns. Bovendien is een twee- de stengel een halve meter de §f lucht ingeschoten. Men ver- s wacht, dat de plant dit seizoen nog eenmaal zal opbloeien en dan afsterven. De bol gaat ge- durende de zomer in ae grond. In het najaar en de winter, zo wordt althans gehoopt, kan de plant de krachttoer herhalen. Juristen veroordeelden de Hongaarse „rechtsbedeling" De Internationale Commissie van Juristen heeft de rechtsbedeling in Hongarije als een schending van de menselijke rechten veroordeeld. Dit geschiedde in een door de vooraan staande juristen uit twaalf landen, die in het Kurhaus te Scheveningen bijeen waren gekomen, eenstemmig aanvaarde resolutie. „De wetten en decreten van de autoriteiten in Hon garije, aldus de resolutie, schenden de menselijke rechten doordat zij niet voorzien in minimum-waarborgen voor een rechtvaardige rechtspraak in strafprocessen, zoals bij beschaaf de volken in acht worden genomen, in het bijzonder in geval van misdrij ven waar de doodstraf op staat. De Engelsman sir Hartley Shaw- cross, de voorzitter, verklaarde op een persconferentie na de besprekin gen der juristen, dat men het er ook over eens was, dat „de tussenkomst van de Sowjet-Unie in Hongarije een flagrante schending van het interna tionale recht betekent." PUNTENVERDELING IN BRABANT (1—1) Zeeuwen stonden bij rust met 10 voor In een wedstrijd, die wel zeer ge kenmerkt werd door een grote aetl- vitelt van de beide aanvalsïlnies, heb ben Roosendaal en Goes de punten gedeeld, hetgeen van Goes, dat vori ge week op eigen veld van dezelfde tegenstander verloor, een verdienste lijke prestatie genoemd knn.worden. Spel van hoge klasse Roosendaal was teehniseh wel Iets beter werd niet vertoond, muar beide ploegen streden voor wat ze waard waren, hetgeen de strijd een boeiend karak ter gaf. Doelman Zwartcpoortc heeft het zwaarder gehad dan zijn collega aan de overkant en hij deed vaak spec taculaire dingen. De aanvalskracht der gastheren was dan ook groter dan die der Goesenaren. Een ere saluut verdient het defensieblok van Goes, dat met stopper Schipper en Zwartepoorte als grote figuren het vaak te korte spel van Roosen daal ln bedwang wist te houden. Oostdljk en Wijs stonden op de zie kenlijst en zij werden vervangen door J. Sinke en J. Zweedljk, hetgeen Koningin ontving deputatie van Vrijmetselaars. Koningin Juliana heeft zaterdag morgen op het paleis Soestdijk een deputatie ontvangen van leden der Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden en ver tegenwoordigers der grootloges van Engeland, Ierland, Schotland, Zwe den, Denemarken, Noorwegen, Duits land, Oostenrijk, het district Colum bia (Washington), Massachusetts, Oregon, Pennsylvania, Zuid Carolina, en Zuid-Da kota. De grootmeester van het grootoos ten, der Nederlanden ir. C. M. R. Da vidson bood de koningin het gedenk boek „17561956" aan dat in opdracht van het hoofdbestuur van de Orde van Vrijmetselaren onder het groot oosten werd uitgegeven ter gelegen heid van het 200-jarig bestaan der orde op 26 december 1956. De konin gin ontving tevens de herinnerings penning die ter gelegenheid van dit jubileum werd geslagen. KLACHTEN IN JAARVERGADERING Niet iedere molenmaker vat werk ernstig op. De vereniging „De Hollandse Mo len" heeft zaterdag in Krasnapolsky te Amsterdam haar algemene leden vergadering gehouden. Hoewel de vereniging zich over vele goede re sultaten verheugt, zo wordt in het 32ste jaarverslag opgemerkt, „toch sehynt de zon lang niet altyd". Het gebeurt namelyk meer en meer, dat een restauratiegeval geen vlot ver loop heeft. Molënherstel van grote omvang is aan de orde van dag. Maar er is een beperkt aantal molenmakers dat de karweien kan uitvoeren. De sterkstygende begrotingen zijn steeds korter van kracht, zodat het geen uitzondering meer is, dat, als met het werk begonnen kan worden, de begroting moet worden herzien of aanvullende subsidies aan het rijk, provincies of gemeenten moeten wor den aangevraagd. „Niet iedere mo lenmaker", aldus het verslag, „de goede zeker niet te na gesproken, neemt zijn werk ernstig genoeg, zo dat er bij inspectie nog al eens onre gelmatigheden worden ontdekt, die herziening behoeven. Met leedwezen moet het bestuur dan ook constateren dat het buitenbedrijfstellen van mo lens, waarvoor dan als museumstuk aanspraak op zijn hulp wordt gedaan, meer voorkomt dan „De Hollandsche Molen" ooit als richtsnoer voor haar streven en arbeid heeft aangenomen. De vereniging waardeert het dat de rijksdienst voor monumentenzorg fi nanciële steun blyft verlenen, even zeer als het op prijsstelt dat rijk, pro vincies en gemeenten op de bres blij ven staan. Het is een uitzondering geworden als een gemeente zich aan medewerking tot behoud van haar molens onttrekt. Ook de ANT.W.B. heeft zijn subsidie per molen ver hoogd. Blijkens het jaarverslag is er in Zeeland een groeiend aantal mo lens, dat in behandeling moest worden genomen. In Middelburg is de molen „De Koning" gerestau reerd. Van nog acht Korenmolens wordt de mogelijkheid van herstel onder het oog gezien. eerstgenoemde minder goed en de laatste heel aardig afging. Er Is in Roosendaal veel gescho ten. dikwijls goed (vooral aan de zijde der thuisclub) en soms er barmelijk slecht, waaraan over het algemeen alle spelers zich schuldig maakten. Belde verdedl- Singen verkeerden in puike condi- e, netgeen overduidelijk blijkt uit het feit, dat er reeds 43 minuten verstreken waren, alvorens er één gepasseerd werd. Dat was dan de Roosendaalsc defensie. Zweediik plaatste vanaf het middenveld de bal hoog In de doel- mond. De hoog opspringende Moens reikte dit keer iet» verder dan doelman De Jong en het vol gende ogenblik trilde het net (0 1). Met deze stand ging do rust in. Hierna eenzelfde spelbeeld, waar bij zo mogelijk nog verbetcner werd gestreden dan voor de thee. Een te genslag kreeg Roosendaal te Incas seren, toen in de 20e minuut hun gevaarlijke midvoor Brocrcn gebles seerd raakte en vervangen moest worden. Dit was voor de gastheren echter geen reden om bij ae pakken neer te gaan zitten en toen ln de 23e minuut Jan Luijk een moment aarzel de, was dit voor linksbuiten Van Pul voldoende om met een harde schui ver in de uiterste benedenhoek de ba lans weer in evenwicht te brengen, waarmee tevens de eindstand was bereikt. Zeeuwse clubs in het a.s. weekeinde. Voor de K-N.V.B.-competi- ties, waaraan Zeeuwse clubs deelnemen, zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: I le klas C: MOC '17—Klm- brla; SC Emma-VSV '34; TS C—Alliance; MauritsWH 1 '16 2e klas B: GoesRAC; Tax- andriaHulst; InternosBS 1 C: MiddelburgRood Wit W.; M AxelRoosendaal; Uno Ani- moWVO. 3e klas C: ZierikzeeHeus- den; Virtus—WSC; Hero—RW B; veerse BoysVES '35; R 1 KC—De Schutters; RKDVC— Dongen. 1 3e klas D: METO—RKFC; ee OdioTerneuzen; RCSZee- landia; Zeeland SportCorn Boys; SteenBiervliet; Hon- tenisseGrenswachters. 4 e klas G: DHV—Noord- hoek; SteenbergenRSV; Nw. BorgvlietDEVO; Halsteren NSV; Kaaise Boys— SC Gastel. 4e klas H: Sluiskil—Oost- |e burg; Hansweertse Boys Koewacht; Breskens'a-Heer Arendskerke; ClingeLuctor; AardenburgYerseke. Res. 2e klas C: Vlissingen 1 IH—Axel II; Middelburg III j= —Breskens II; Zeeland Sport j= IIGoes II; Corn Boys II Vlissingen n. FEUILLETON I 60 „Je behoeft je geen zorgen te ma ken, Oliver" .antwoordde ze kalm. „Ik heb nu alle reden om gelukkig te zijn". Dit was de waarheid, zei ze haastig bij zichzelf, want het bezit van Bunny zou iedere vrouw geluk kig hebben gemaakt. „Dat doet me plezier", verklaar de hij met een eigenaardige glim lach van een vreemde, vond ze. „Als ik iets kan doen, om je het leven nog wat te vergemakkelen..." „Dank je", viel ze hem vlug in de rede. „In dat geval zou ik het je wel zeggen". „Juist". Na dit korte wederwoord trad an dermaal stilzwijgend in, terwijl Eri ca bedacht, hoe ellendig het was, om met deze man, die ze zo wanho pig had liefgehad, nu te praten als of het strikt zakelijke aangelegenhe den betrof. Klaarblijkelijk voelde ook hij de gedwongen sfeer, want uit het ven door MARY BURCHELL lucht: „Het regent niet meer; 't was heel vriendelijk van je, me binnen te laten, maar ik geloof, dat ik nu eens wegga". Aan zijn kort afgebeten manier van spreken bemerkte Erica hoezeer hij overstuur was, maar er viel niets ster ziende zei hij, merkbaar opge- meer te zeggen. Ze stond dus even eens op en keek hem aan, zonder dat een van beiden een afscheidswoord sprak. Alle twee schenen er zich van bewust, dat dit dan een afscheid voor goed zou zijn. Toen echter werd de stilte plotse ling verbroken niet door een van hen tweeën, maar door een opeen volgende reeks ongeduldige kreetjes uit Bunny's slaapkamer. Erica stond als versteend, maar Oliver riep eensklaps heftig: „Wat is dat?" En daarop, terwijl een donke re blos zijn totnutoe bleke wangen kleurde: „Wie doet dat?" Erica antwoordde niet. maar liep zwijgend naar het aangrenzende ver trekje. De kleine jongen lag mopperend en zonder veel resultaat naar de stijlen van zijn bedje te grijpen, maar hield er bij Erica's komst mee op, alsof hij haar aandacht van het feit, dat hij op dit uur behoorde te slapen, wilde af leiden. Zijn moeder boog zich over hem heen. Hij had het dek grotendeels weggetrapt, terwijl zijn krullen in de verdrukking waren geraakt door het schuiven over zijn hoofdkussen. Zeer tot zijn ge.noegen en verbazing tilde Erica hem op. Met het kind in de armen ontmoette ze Oliver, die haar was gevolgd en nu op de drem pel stond. Een ogenblik staarden hij en Bunny elkaar met dezelfde grote donkere ogen aan. Toen vroeg hij bijna fluisterend: „Wie is dat ventje, Erica?" „Dat is Bunny", kwam het met enige moeite over haar bijna droge lippen. „Herken je je eigen zoon niet?" TWAALFDE HOOFDSTUK. Oliver, aangestaard door Erica en Bunny, kwam langzaam de kamer binnen. „Geef hem mij eens, alsje blieft", zei hij tenslotte met hese stem. Erica maakte zacht Bunny's vin gertjes van haar hals los en reikte nem Oliver toe, die hem wegens zijn verminkte hand nogal onbeholpen, maar heel zorgzaam aanpakte. Daar op ging hij zitten en draaide Bunny zover om, dat hij de jongen in 't ge zicht kon zien. „Ben jij... ben jij werkelijk mijn kleine vent?" vroeg hij, terwijl zijn meest beminnelijke maar o zo zeld zame glimlach een ogenblik om zijn mondhoeken speelde. Bunny had wel schik in die glim lach, maar werd plotseling verlegen onder zijn vaders onafgebroken blik en keek vragend Erica aan. Toen zij hem toelachte, lachte hij eveneens. Alles was nu blijkbaar in orde! Hij zag rond naar nog meer pret tige afwisseling van het dagelijks ge beuren en legde toen voorzichtig en nadenkend zijn kleine toegeknepen handje op Oliver's rechterhand... die met de handschoen. Zijn vader slaakte een gesmoorde kreet en bedekte daarop Bunny's ge zichtje met kussen. „Je lijkt net je moeder!" riep hij uit op zo ontroerde toon, dat Erica er zich over verbaasde. Bunny echter bleek méér dan verbaasd. Hij was aan zulke heftige uitingen niet ge wend en keurde ze helemaal niet goed, zodat zijn mondhoeken beden kelijk omlaag trokken. „Neen, neen, neen", riep Oliver, die halflachend opstond, en hem naar het venster droeg. „Je moet niet huilen, niet bang voor me zijn, zoals je moe der. In dat opzicht moet je niet op haar lijken". „Maar, Oliver!" protesteerde Erica. Deels verontwaardigd, deels geamu seerd. Waarop hij. haar over Bunr.y's hoofd toelachend: vroeg: ,Js het soms niet waar?" ,Jk geloof van wèl. Maar heb jij niet altyd gewild, dat het zo moest zijn"" Oliver ging op die vraag niet ln, ite Bunny bovenop net hoofd en zei: „Zijn haar Is precies dat van jou". Erica had wel willen vragen: „Waarom kus je het dan? Vina je het haar van Dreda niet veel mooier?" Maar natuurlijk was ze niet zo kinderachtig. Dus zei ze slechts: „En zijn ogen zijn precies die van jou". „Heus? Laat me eens zien". Oliver bracht een vinger onder Bunny's ron de kin en tilde net kleine gezichtje op. T- lachte -- --- e hij verge- „Ja, je hebt gelijk" noegd en Bunny lachte mee. „Hoe oud is hij, Erica?" „Negen maanden; hij is op 30 sep tember geboren", antwoordde Erica, die niet wist of ze zich moest verheu gen dan wel bezorgd zijn over Oli ver's plezier in het kind. Vreemd, dat nu de grote hoofdzaak, het feit van Bunny's bestaan, aan 't licht was ge komen, elke bijzonderheid moest wor den meegedeeld. „Negen maanden", herhaalde Oli ver. „O, Erica, waarom heb je het mij niet laten weten? Dacht je, dat ik er geen belang in stelde?" „Ik was bang", bracht Erica er hakkelend uit. „Bang? Waarvoor?" „Dat jij hem zou willen hebben". O. zo plompverloren klonk het ellen dig. maar wat kon ze anders zeggen? Feiten moeten soms onder woorden worden gebracht. „O!" riep Oliver met plotseling versomberde blik, terwijl hij zenuw achtig over Bunny's haar streek. „Ja", ging Erica voort. „Chester zei, dat we misschien verplicht wa ren, het je mee te delen, maar „Lamm!" viel Oliver haar driftg in de rede. „Bedoel je soms, dat Lamm alles vanvan mijn zoon afwist. terwijl ik „Het spijt me, Oliver. Ja, 't lijkt vreemd „Inderdaad", viel hij haar kortaf in de rede, maar liet er toen, waar schijnlijk gedachtig aan haar woor den over ae vrees, die ze voor hem koesterde, vriendelijker op volgen; „Welnu, wat zei Lamm precies?" „Hijhij dacht, dat het moge lijk onze plicht was, je op de hoogte te brengen, maar ik was bang, dat je mij Bunny niet zou laten houden en dandan zou ik, geloof Ik, gestor ven zijn". „Neen", verzekerde Oliver, haar verwonderd aanziende. „Ik zou ie je baby niet hebben afgenomen. Erica. Heb je heus verondersteld, dat ik zo'n beest was". „Neen, o neen!" riep ze verdrietig, „maar „Maar wét?" vroeg hij zacht. „Och er is immers een tijd ge weest. dat niets ter wereld ie van een eenmaal opgevatte mening kon afbrengen. Ik wist ook niet, welke ar gumenten ik zou kunnen aanvoeren, behalve dat ik Bunnv liefhad. En hefde van mij heeft 'in jouw ogen nooit veel betekend, nietwaar?" (Wordt vervold)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7