KAPPIE CHR. EMIGRATIECENTRALE HAD IN 1956 EEN GOED JAAR WALCHEREN EERSTE STEENLEGGING VOOR R.-K. H.B.S. TE OOSTBURG VOLKSTUINDERS „KWEEKLUST" HEBBEN GEBREK AAN GROND ZEEUWSCH-VLAANDEREN Agenda en de geheime vlootmanoeuvr, MAANDAG 4 MAART 1957 PHUVINÜIALB ZkbU W 8h (J O U K A N 1 1 ZAKELIJK EN PRINCIPIEEL Jaarvergadering te Goes Do Zeeuwse afdeling van de Chr. Emigratie Centrale kan op 1956 als een goed jaar terugzien. Velen heb ben de weg naar deze organisatie ge vonden, die het emigratievraagstuk naast een zuiver zakeiyke aangele genheid ook als een principiële kwes tie willen beschouwen. Dit geluid liet de secretaris van de afdeling, de heer P. S. Marinussen uit Goes, in zijn overzicht over het afgelopen jaar, horen, dat hij zater dagmiddag op de jaarvergadering in ,.De Prins van Oranje" te Goes uit bracht. Uit dit jaarverslag bleek verder, dat in 1956 in Zeeland door de cen trale ongeveer 35 dossiers zijn be handeld, waarvan 8 in Middelburg en 19 op de administratie in Goes. De spreekuren aan het begin van de ze ven voorlichtingsvergaderingen in onze provincie waren druk bezet. Men is in Goes en Axel met een voor bereidende cursus begonnen. Het le dental is vrijwel constant gebleven en bedraagt thans 72. In het bestuur zijn enige mutaties gekomen. De plaats van drs. J. J. Knibbe werd in genomen door de heer M. van der Maas van Wissekerke, die nu na mens de C.B.T.B. zitting in het be stuur heeft. In de vacature, die door deze wijziging ontstond, werd voor zien door de benoeming van de heer P S. Dekker uit Zuidzande, namens de C.J.B.T.B. Door het vertrek van mejuffrouw T. Geelhoed kwam er een lege plaats bij de C.P.M.B.-ver- tegenwoordiging, die werd opgehe ven door het kiezen van mej. J. Jan sen uit Kleverskerke in deze functie. De heer P. I. Hamming moest zijn functie als vertegenwoordiger van de Chr. Middenstandsbond neerleg- fen en werd vervangen door de heer Olthoff jr. uit Middelburg. De voorzitter van de afdeling, bur gemeester A. de Kam van Vrouwen polder,' sprak in zijn openingswoord BIGGEKERKE Raad Biggekerke behandelt bouw zes woningen Vrqdagmiddag om vier uur komt de raad van Biggekerke in een open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer 'n voorstel om in principe te besluiten tot de bouw van zes woningwetwoningen en B. en W. te machtigen de nodige stappen te doen om in het exploitatie-tekort een bijdrage uit 's rijles kas te vra gen. Verder zal er een ambtenaar van de burgerlyke stand worden be noemd, die belast zal zijn met het voltrekken van huwelijken. Kandi daten zijn de heren J. Kodde en P. Schout. Ook is er een voorstel om gelden beschikbaar te stellen aan 't bestuur van de Christelijke Kleuter school voor de aanschaffing van een kachél. VOOR UITBREIDING NED. HERV. KERK. De Hervormde Bij be Ikring te Sint- Annaland schonk uit haar kas een flink bedrag ten behoeve van de uitbreiding van de Nederlands hervormde kerk. de hoop uit, dat de groeiende drang naar emigratie niet geheel te wyten mag zyn aan de politieke omstandig heden en de wolken, die zich aan ae economische hemel van Nederland vertonen. „Angst is een slechte raadgeefster en mag niet doorslag gevend voor het vertrek zijn", zo was zijn advies, waarbij hij erop aan drong, het probleem degefyk van al le kanten te bezien. De woorden van de voorzitter wer den in dit verband nog kracht bijge zet door de heer A. Warnaar uit Waddinxveen, de landelijk voorzitter van de C.E.C., die met een duidelijk betoog het bedryven van „Verant woorde Emigratie" uiteenzette en daarbij de principiële kant van deze zaak de boventoon liet voeren. Het programma voor de pauze werd besloten met het optreden van de „Poldermeisjes", die voor een aardig stukje muziek zorgden. Tij dens het tweede gedeelte van deze jaarvergadering kregen de bezoekers gelegenheid tot het stellen van vra- f en, waarna de vertoning van enkele ilms over de emigratielanden het laatste programmapunt van de mid dag vormde. Inspecteur Dienst I. en A. verlaat Terneuzen De heer I'. J. van Soest, inspecteur van 's ryks belastingen, werkzaam by de Inspectie der invoerrechten en ac cijnzen te Terneuzen, werd op zyn verzoek met Ingang van 1 mei a.s. in geiyke functie overgeplaatst naar Venlo. Tengevolge van aanrijding overleden De 75-jarige bromfietsberyder C. v. d. G. uit Rilland, die donderdagmid dag op het kruispunt Antwerpse straatwegrijksweg Zeeland werd aangereden door een personenauto, is vrijdagavond in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom aan de bekomen verwondingen overleden. Beschadigde „Tuisko" naar Antwerpen gesleept. ^.terdagmorgen vroeg hebben de sleepboten „Holland en „En Avant" en de vlet „Cobi M" uit Terneuzen het Duitse sleepschip „Tuisko". dat vrij dagmiddag na een aanvaring met het Deense m.s. „Katrine Maersk" op de slikken van Bath omhoog werd gezet, weer vlotgetrokken. Bij dagÏ9 het aan de achtersteven zwaar beschadigde sleepschip naar Antwerpen gesleept, waar het, nadat de lading tarwe zal zijn gelost, wordt gerepareerd. MIDDELBURG Groente- en fruithandelaren in vergadering bijeen De leden van de Chr. bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, afdeling Middel burg, kwamen in vergadering bij een. Voor de pauze werden de huis houdelijke zaken afgehandeld. Te vens werden de verschillende bonds- voorstellen behandeld en afgevaar digden benoemd voor de a.s. bonds dag. Na de pauze werden enkele films vertoond, waarvoor ook de grossiers en collegae-kleinhandelaren uit Walcheren uitgenodigd waren. In de voortreffelijke film „Pure gold" zag men de teelt, verpakking, sortering en verscheping van sinaas. appelen van boom via veiling, gros sier en winkelier tot de mond van de consument. De film „Fyffes", eveneens een kleurenfilm, gaf de teelt van bananen te zien. Hierbij bleek wel, dat er, heel wat aan te pas komt, alvorens de pisangs in ons land verorberd kunnen worden. Tevens kwam duidelijk het grote belang naar voren van een goede voorlichting over deze vruchten voor de handelaren. Het verhoogt 't vakmanschap en met nog meer inte resse en voorzichtigheid zullen zij deze vruchten behandelen en aan de man trachten te brengen. Schooljeugd genoot van marionettenvoorstelling Tijdens drie voorstellingen heeft het marionettentheater van Feyke Boschma vorige week in de Middel burgse Schouwburg een groot aantal schoolgaande hoofdstedelingen enke le aangename uurtjes bezorgd. Zo leefden zq intens mee met het Verhaal van „Het gelukskind", dat eens een koning zal worden. De echte DOOR DEKEN LIEVEGOED Een vleugel reeds onderdak gekomen In tegenwoordigheid van enkele genodigden legde pastoor-deken A. Lievegoed te Oostburg zaterdagmor gen de eerste steen voor de in de Nieuwstraat in aanbouw zijnde ka tholieke h.b.s. en m.m.s. Na gebed en inzegening metselde de deken een gedenksteen rechts van de ingang van het hoofdgebouw. Pastoor Lievegoed wees er in een korte toespraak op, dat hij het als een grote eer beschouwde officieel de eerste steen voor het nieuwe gebouw te kunnen leggen. Hij sprak de hoop uit, dat het gebouw aan zijn doel zal beantwoorden: liet opvoeden van de jeugd tot flinke mensen in dc tegen woordige maatschappij. Vervolgens maakte het gezelschap een rondwan deling door de -reeds gedeeltelijk klaargekomen achterste vleugel, waarin een gymnastieklokaal, een overblijflokaal en een kapel zijn on dergebracht. Dit gedeelte is reeds geruime tijd onderdak. Verwacht wordt, dat het gebouw over ruim een jaar gereed zal zijn. Nadat de in aanbouw zijnde school was bezich tigd, ging men naar „De katholieke kring waar een verversing werd uangeboden. De steenlegging werd o.a. bijge woond door het voltallig bestuur, on der wie burgemeester J M. A. C. van Dongen van Aardenburg, burge meester P. F. van Hootegem van Sluis, rector Tb. de Kroon, directeur van het ziekenhuis in Oostburg, pas toor W. Froger van Schoondijke, dr. C. A. Spierenburg, directeur van de r.-k. h.b.s. te Schoondijke, burge meester mr. K. Hoekzema van Oost burg en een vertegenwoordiging van leraren en leerlingen van de r.-k. h.b.s. Schoondijke. koning van het land probeert dit ech ter te verhinderen, maar met behulp onder meer van de roverhoofdman komt de belofte van de goede fee toch uit. Het applaus aan het einde (en trou wens ook tussen de toneeltjes door) was daverend en het beste bewijs, hoezeer de jeugd het gebodene op prijs stelde. Deze voorstellingen gin gen uit van de Z.V.U. OOSTKAPELLE Vereniging „Vrederust" hield jaarvergadering De afdeling Oostkapelle van de vereniging „Vrederust" kwam in jaarvergadering byeen onder leiding van de tweede voorzitter, ds. O. Ri chard. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de vereniging 240 leden telt. De kas sloot met een batig saldo van 28. De penning meester, de heer P. de Kam, die reeds 25 jaar de financiën beheert ontving als biyk van waardering 'n boekenbon. De aftredende bestuurs leden dr. O. Richard en de heer M. Kwekkeboom werden herkozen. In de vacature van voorzitter, ontstaan door het vertrek van ds. Dercksen, werd gekozen ds. Th. Sj. de Groot. Door de heer A. Coppoolse werd ver slag uitgebracht over de jaarverga dering op „Vrederust" te Bergen op Zoom, waarna zuster A. Vooren te Middelburg sprak over de dienst Geestelijke Volksgezondheid. O.- EN W.-SOUBURG Zesjarig jongetje in Souburg aangereden In de Doornluststraat te Souburg gebeurde een verkeersongeval, waar bij het zesjarig zoontje van de fa milie De G. vry' ernstig aan één der beentjes werd gewond. Het kereltje, dat met een vriendje op het trottoir aan het spelen was, liep op een gegeven moment achter uit de straat op, juist toen een vrachtauto passeerde. Het kind kwam met een beentje onder het achter wiel, waarbij het een gebroken enkel opliep. Bovendien werden enkele spierbundels in het been ernstig be schadigd. Het slachtoffertje werd naar een ziekenhuis in Vlissingen overgebracht. De chauffeur van de auto treft geen schuld. MELISKERKE Ouderavond christelijke school De vereniging voor christelijk on derwijs op gereformeerde grondslag te Meliskerke hield een druk bezoch te ouderavond. De heer W. de Buck, voorzitter, sprak een openingswoord, waarin hij de overleden voorzitter, de heer A. J. Huijsman herdacht. De heer G. Beukelman, hoofd der school, wierp een terugblik in het afgelopen jaar en besprak de toekomstplannen van de school en de afdeling v.g.l.o. Vervolgens vertoonde hij een film over de bloemenweelde van Aals meer. Onderwijzer De Beer hield een korte inleiding over het onderwerp: „Het tekenen der kinderen" en me juffrouw De Koning sprak nog over „Kerk en school". Nadat de ouders het werk der kinderen hadden be zichtigd, sloot het hoofd der school de avond met dankgebed. Officiële pubhkaties VLISSINGEN. IN- EN HEBINENTEN TEGEN POKKEN B. en W. v»n Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat voor kinderen be neden de leeftijd van twee Jaar gelegen heid bestaat tot kosteloos Inenten tegen pokken en voor personen boven die leef tijd tot kosteloos berinenten op woens dag C maart a.s. des namiddags om vier uur In het gebouw van het Medisch Cen- trum, Julianalaan 4. Vlissingen, I maart 1957.» MIDDELBURG. OPROEPING VOOR EERSTE OEFENING. De burgemeester van Middelburg roept bij dezen op Cornells de Nooljer, registra tienummer 36.08.11-273 wonende te Mid delburg, Veerseslngel 148 om op maan dag l juli 1937 in werkelijke dienst te komen tot het volbrengen van de eerste oefening bij het Garde regiment Grena diers te Vught, Fredenk Hendrikkazerne. Middelburg, 1 maart 1937. VERGADERING IN MIDDELBURG Jaarvergadering K.A.B. De afdeling Vlissingen van de K.A. B. hield vorige week naar jaarverga dering in het Ariënsgebouw aan de Beursstraat, onder voorzitterschap van de heer P. Wanst. Na een openingswoord wees de heer Wanst er o.m. op. dat de afdeling Vlissin gen het ledental met 4% heeft ver hoogd. De K.A.B. in Nederland streeft naar een ledental van rond 400.000. Voorts nam de voorzitter nog de ouderdomswet onder de loep en sprak hij over de actie van het pro- paganda-comité. Nadat de secretaris zijn jaarverslag had uitgebracht ver kreeg de penningmeester het woord, die o.m. mededeelde, dat op de exploi tatierekening van het gebouw een ba tig saldo kon worden geboekt. Ook de rekening van de afdeling sloot met een batig saldo. De begroting voor '57 werd ongewijzigd goedgekeurd. Het feest van de arbeid, dat op 18 mei gevierd zal worden, zal verzorgd worden door „St. Paulus" uit Middel burg. Voorts werd medegedeeld, dat op 26 maart de oud- en ere-voorzitter de heer E. Andriessen wegens veer tigjarig lidmaatschap zal worden ge huldigd. On deze avond zal burge meester Th. J. Andriessen van Ove- zande een spreekbeurt vervullen. Op 28 maart zal de C. en O.-kring een feestavond geven in het Concertge bouw. De heren P. Loogman en M. de Jong werden in de kascommissie be noemd. By de bestuursverkiezing werden de heren J. Michielsen, P. Wanst en Th. Theune herkozen in hun functies. Tot voorzitter werd her kozen de heer P. Wanst. De gerechte lijke adviseur hield vervolgens een korte toespraak over meer eensge zindheid in de parochie. Hij speldde tevens het insigne op de borst van enige nieuwe leden, WESTKAPELLE Vergadering V.V.V. De V.V.V. Westkapelle vergaderde onder voorzitterschap van mr. M. Ty- deman in „Kasteel van Batavia". Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging steeds groei end is. Over 1956 was er een batig saldo van 36.Tot lid van de kas controlecommissie werden benoemd de heren J. Louwerse, A. Dominicus en W. Gabriëlse. Vervolgens hield de vdbrzltter een rede over het streek plan Walcheren en zyn betekenis voor net vreemdelingenverkeer te Westka pelle. Tenslotte beantwoordde spreker enkele vragen. Nog geen 200 vierkante meter per lid in gebruik Nog stced* hebben de Middelburg ss volkstuinder* te kampen met een groot tekort aan grond. Ook zater dagmiddag werd dit weer duidelijk toen dc leden van de vereniging tot exploitatie van volkstuinen voor land en tuinbouw „Kweeklust" te Middel burg onder leiding van de heer M. Kleinepier in dc Bogardzaal hun jaar vergadering bielden. Verschillende leden brachten voorts aan de orde, dat. wanneer er wel grond Is, er steeds van verjaagd worden, zoals byv. het geval was by de Rozen straat en een gedeelte by de Veerse- weg. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat er 356 leden zyn. die tezamen ruim "0.000 vierkante meter grond bewerken. Per lid komt dit dus op nog geen 200 meter, het geen algemeen aan de zeer krappe kant werd geacht. Er is geen grond meer los te krjj- 5 en. zo merkte de secretaris, de heer Antheunisse, op. B. en W. hebben echter begrip voor de moeiiykheden. Zij werken op alle mogelykc manle ren mee, maar aan grond kunnen ze ons ook niet helpen, aldus de secre taris. Wel kwam er een stuk aan de Veerseweg by, maar nieuwe leden konden daar niet mee geholpen wor den. Uit het verslag van de secretaris grondcommissie. de heer A. Everaars bleek, dat het seizoen als geheel voor de vereniging goed genoemd kon worden. Er waren geen klachten over de opbrengsten, die dan ook voor 't grootste deel goed waren. Wel werd de pacht aan twee leden opgezegd, daar deze heren de grond niet naar waarde wisten te schatten. De ver standhouding tussen de pachters en de grondcommissarissen was uitste kend. Regelmatig meldden zich nieu we leden, maar deze moesten op de wachtiyst biyven staan, wegens ge brek aan grond Wel had men deze kunnen helpen met de 1000 meter aan de Veerseweg, maar die grond werd beschikbaar gesteld aan de ge dupeerde leden. Toneelclub bestaat 10 jaar De toneelclub „Onder ons" te Oost kapelle zal op 9 maart aanstaande het tien-jarig bestaan herdenken met de opvoering van het biyspel in drie bedrijven, „Je hebt 'tof je hebt 't niet". In maart 1947 werd de ver eniging opgericht, nadat enkele der huidige leden een toneelopvoering hadden gegeven op een uitvoering van de muziekvereniging. In die tien jaar is de club een belangrijke plaats in gaan nemen in het culturele leven van Oostkapelle. De dames M. Provoost Louws, S. GeldofLouws en de heer A. J. de Broekert, die reeds tien jaar voorzitter en regis seur is, zijn de enige leden, die de op richting van de club hebben meege- maaktr Voorts merkte de beer EVer- aart, op. dat op tommlx» percelen afval wordt gedeponeerd. Evenals de voorzitter dit aan het begin aangestipt had. veronedratelde dc secretaris grondcommissie, dat de leden toch ml weten, dat dit niet toegestaan kan worden. Het is in Middelburg toeh al ongunstig voor de tuinders, en wanneer men dan de grond nog laat vervuilen, wordt het er zeker niet gunstiger op. Voorts werd er nog op gewe zen, dat er de laatste tyd vele grondpaaltji-H verdwenen. Ook de leden hebben hier schuld aan en de beer Everaars hoopte, dat een einde aan deze toestand zou ko men. Door zuinig beheer kon de pen ningmeester van „Kweeklust" mel ding maken van een voordelig saldo van ruim 800. Wat het financieel gedeelte betreft, staat men er dus ge zond voor. Vervolgens gaf de heer M. Wattel lid van de geschillencommissie en van de gemeenteraad, cen toelichting op de door verschillende leden bekri tiseerde aanzegging van gemeente wege om onmiddelïyk de grond aan de Rozenstraat te ontruimen, omdat deze grond bouwrijp gemaakt moet worden. Hoewel dit nu reeds meer dan drie weken geleden Is. wezen deze leden er op. dat er nog niets gebeurd Is. Voorts gaf de heer wattel een klein over zicht van de mogclykheden voor de volkstuinders om wellicht op een ge geven moment aan grond te Komen. Uit hoofde van zyn beroep gaf de heer Wattel tenslotte enkele techni sche tips over dc teelt van diverse ge wassen cn bestrijdingsmiddelen. Hy deelde nog mede, dat er thans een af doend middel in de handel is tegen wormstekigheid by wortelen en kool. Bondsconcours 1957 wordt in Terneuzen gehouden. Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen vergaderde Na uitvoerige discussie heeft de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen in de zaterdag middag ln hotel „De Eenhoorn" te Oostburg gehouden vergadering be sloten, het bondsconcours 1957 op He melvaartsdag in Terneuzen te hou den. Indertijd heeft de bond besloten twee jaar achtereen het concours in West Zeeuwsch-Vlaanderen te hou den en het derde jaar in het oostelijk deel. Een en ander op evenredige ba sis van het aantal aangesloten vereni gingen uit beide delen. Zowel van Terneuzen als van Hoofdplaat was nu een verzoek binnen gekomen om het concours in die plaatsen te organise ren. Twee jaar achtereen Is het cou- cours nu al in West Zeeuwsch-Vlaan deren gehouden, zodat het verzoek van Terneuzen gemotiveerd was. Bq monde van haar voorzitter de heer P. Ocké te Hoek, deelde het bestuur mede, dat niet van het reglement zou worden afgeweken. Het bondscon cours wordt dus nu in Terneuzen ge houden. In verband met de aanvraag van Hoofdplaat besloot de bond het thans geldende reglement in de toekomst niet meer toe te passen. Het concours zal met ingang van 1958 toegewezen worden aan de vereniging die er de meeste rechten op kan doen gelden, zoals b.v. by jubilea. Tijdens deze ver gadering gaf zich een nieuw lid, na- melyk de muziekvereniging te Sint Kruis, op. Voorts besloot de vergade ring dit jaar muziek-examens te hou den. Er zal daarvoor een keus worden ge daan uit de plaatsen Terneuzen en Oostburg. In de plaats van de heer 't Gilde, secretaris, werd in het be stuur gekozen de heer P. Rookus te Breskens. In de plaats van de heer v. d. Hooft te IJzendyke werd benoemd de heer I. de Bliek te Schoondqke. De heer J. F. Filius te Terneuzen werd met het secretariaat belast en de heer Rookus zal de financiële aange legenheden behartigen. Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: A. J. DekkerDe Jonge, d.; I. F. SlabbekoornDhenis, d.: M. Visser- De Witte, z.; H. AarnoudseBergsma, d.; J. Zegers—Wolfert, d. Ondertrouwd: R. E. M. de Rijk. 25 J. en M. L. Cammaart, 24 J. Getrouwd: A. M. Witte. 22 j en A H de Jonge, 20 J. Overleden: A. Leijs, 82 j„ geh. gew met E. Oppeneer; F. M. van Doeselaar, 50 J.. e. v. M. Riem ens; j. Vermeulen, 84 J., geh. gew. met F. Andries: L. Wlllem- sen, 79 j., geh. gew. met M. M. de Wilde; J. C. Eienbaas, 83 j., geh. gew. met H. E. van Veen. VANDAAG. Terneuzen Luxor: „De man die teveel wist", (14 jr.), 20 uur. Oostburg Ledeltheater: „Ja, Ja. die Liebe in Tirol", (LL), 20 uur. 35. Een ieder, die deze "ver halen geregeld volgt zal zich al enige tijd hebben afgevraagd, wat er toch met Kappie en de Kraak is gebeurd: Immers, de arme Maat zit maar in de moei lijkheden bij de marine en zijn meigezellen zijn ner gens te bekennen. Welnu. Kappie liep zich al dagenlang suf te prakkl- zeren over dit geval. Een bezoek aan het Hoofdkwar tier van de Marine, afde ling Personeelszaken, had geen resultaat gehad. Dui zendschoon. Tjeerd. zo werd hem verteld, had zich gemeld als vrijwilliger en was op een der onderdelen van de vloot geplaatst. Welk schip? Dat was ge heim! Zo treffen wij dan deze morgen de kleine, heetge bakerde gezagvoerder aan in de bekende zeemansge legenheid van Lange Wok- ke, waar hij zijn ergernis trachtte te vergeten bij een glas-met-een-rletje. „Ik weet het niet meer", zuchtte hij moedeloos. „Dit is mij één groot raadsel...." „Hij zal zich toch met begon Wokke som ber. met een begrijpende blik op kappie. „Ga weg, man", weerde Kappie af. „Die klont? Nee.. hij schijnt wel degelijk bij de marine te zitten!" „Noulk weet het niet", aarzelde Lange Wok ke. „Een echt opgeruimd karakter had hij eigen lijk niet. En trouwens, je leest tegenwoordig de raarste dingen". Zo sprekend vouwde hij het och tendblad open en begon te zoeken naar het strip verhaal. „Hela: :.ep de waard eensklaps uit. „KUk nou eens: D:e kop hier! Dat is die vent. die hier die morgen met Jou stuurman zat te praten, kapi- Architect G. N. Sturm te Middelburg overleden. Te Middelburg in onverwacht overle den dc architect G. M. Sturm Hij wa% Juist 80 jaur geworden. De heer Sturm werd in Middelburg geboren en groeide in deze stad op. Na het onderwijs aan dc rijksleer school en de ambachtschool te heb ben genoten ging zijn belangstelling uit naar de bouwvakken, waarvoor hij een speciale cursus volgde Het was juist in die dagen, dat zich alom in den lande een groeiende belangstelling voor de uit vroeger eeuwen nagelaten monumenten be gon te ontwikkelen en voor dit werk met name had de heer Sturm grote belangstelling. Zo begon hij steeds meer belang te stellen in de restaura tie van de Abdijgebouwen, waaraan toen al sinds vele jaren onder leiding van de bekende architect J. Frede- riks gew rekt werd. Na de voltooiing van zijn opleiding werd de heer Sturm bij de reconstructie van de grotendeels verdwenen Kloostergang als tekenaar tewerk gesteld. Intussen was zijn geboortestad hem toch te klein geworden. Hij wilde ook elders zlln kennis verrijken en nieuwe ervaringen opdoen. Zo vond hij werk als opzichter achtereenvol gens bij vele en verschillende bouw werken, zoals de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis te Utrecht en bij de aanleg van ver schillende tramwegen, tot hem na enige jaren het verzoek bereikte van de architect van Reewlik om voor hem de leiding op zich te nemen van verschillende met rijkssteun onder nomen restauratiewerken. Allereerst te Maastricht, waar de in ernstige staat van verval verkerende v.m. Dominicanenkerk moest worden her steld, by welk werk de jonge Sturm van zyn in Middelburg opgedane er varingen en kennis van de Gothlsche bouwstijlen nu volop kon partij trek ken. Dan volgde een niet minder in teressante restauratie, maar van een geheel ander karakter; die van het Westfries' museum te Hoorn en vele andere daarna. De heer Sturm deed zich kennen als een bekwaam gebouwen-restau rateur, vol toewijding voor zijn taak, welke hij met veel initiatief en met eigen inzichten ln de problemen van lie. restaureren vervulde. Ook na de stichting van de rijks- v...veiidienst in 1922, bleef hij on der leiding van Van Reewijk de be langen van de rijksmonumenten be- Jiai.igen en bij vele kastelen, zoals Slot Loevestein, het Muiderslot. de ruïnes van Teillngcn en Brederode, werd door hem een begin gemaakt met de uitvoering van grondige res tauraties volgens de inmiddels steeds meer opgang makende nieuwe be ginselen ou restauratiegebied. Eenmaal gepensioneerd als bouw- kur.d ...aar 1ste klasse bil gehc onst, bra., voor hem al spo. t n tijdperk van nieuwe ac- Kel was de bekende dr. Jan Kalf, die in de eerste oorlogsjaren in zijn func.'j van inspecteur van de kunst- I bescherming in Nederland, hem uit nodigde te adviseren in kunstbe- I scherminguzaken cn om de verschil- iende aangebrachte of nog te maken I installaties te helpen controleren. Ook in deze nieuwe functie bewees 0 de heer Sturm wat hij waard was I Met zijn practische kijk heeft hij menig nuttig advies ln het belang van ons oude cultuurbezit uitge bracht. Met de bevrijding eindigde deze taak. nadat hij kort tevoren huis en Inboedel was kwijt geraakt. Onder vrij moeilijke omstandigheden vestigde hij zich in Zeeland, waar zo veel belangrijke monumenten door de oorlogshandelingen beschadigd waren of anderszins op restauratie wachtten. Dr. Kalf schakelde hem ln bij verschillende herstelwerkzaamhe den. zoals van het vrijwel vernielde raadhuis van Sluis. Dan volgde een lange reeks van restauratics van kerktorens en kerken. Wij noemen: 's Heer Hendrikskinderen, 's Heer Arendskerke, Abtskerke en Ovezan- de, terwijl hij andere ln samenwer king met jongere collega's onder nam tot de dood hem plotseling uit dit leven wegnam temidden van zijn werk. Velen zullen deze en aantrekkellj) oorspronkelijke tauratlewereld nog lang blijven0 ge denken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3