Veiling Kapelle besluit tot aanzienlijke uitbreiding N.V.V. wil vrije veren ook nu nog handhaven Zeeuwse Almanak van imn tot BURGEMEESTER KOLFF OPENDE NIEUW REPETITIELOKAAL KUNSTMATIG WINNEN VAN MOSSELZAAD? Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 MAART 1957 VEERTIGJARIG BESTAAN HERDACHT. Gebouwencomplex wordt over gehele breedte verlengd I»© veilingvereniging „Kapelle-Biezellnge en Omgeving" te Kapelle is door de forse groei van de laatste tien jaren en do snelle uitbreiding van de fruitcultuur ten aanzien van haar gebouwen momenteel geheel uit haar jas gegroeid. Vooral in het sorteer- en pakstation kampt men de laatste jaren met gebrek aan ruimte. Verder voldoet ook het schaftlokaal van het personeel niet meer aan redelijkse eisen, terwijl voorts de be hoefte zich doet gevoelen aan een cantine voor kopers. Daarom werd tijdens de zaterdagmiddag in hotel „De Zwaan" gehouden algemene ver gadering van deze vereniging, besloten, over te gaan tot uitbreiding van het sorteer- en pakstation alsmede tot de bouw en inrichting van een cantine voor kopers en personeel. De uitbreiding zal uit een aanvoer- rulme, sorteerruimte en afvoerrulmte bestaan en zal een óppervlakte beslaan van 1800 m2. De voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, deelde in zijn openingswoord mede dat met de omzet, die momenteel rumi 7,6 miljoen bedraagt, het afgelopen jaar wederom een record Is bereikt. Over het afgelopen Jaar was de voorzitter niet ontevreden. De afzet had tot december van het vorig jaar een redelijk verloop, waarna hij ech ter snel daalde. Vooral de laatste maanden ondervindt men veel con currentie van het Italiaanse fruit. Hopelijk zal hierin spoedig wat ver lichting komen. Ten aanzien van de gemeenschappelijke Europese markt, vroeg de heer Dekker zich af, welke invloed deze voor de afzet van het fruit zal hebben. „We zullen er goed aan doen de ontwikkeling op de voet te volgen en ons aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden", aldus spreker. Op 18 november bestond de ver eniging veertig jaar, maar het be stuur had gemeend hieraan geen festiviteiten te moeten verbinden. De eerste dertig jaar hebben spch doen kennen als jaren, waarin vele moei lijkheden overwonnen moesten wor den, terwijl de laatste tien jaren een forse groei te zien hebben gegeven. Hulde bracht de heer Dekker aan de initiatiefnemers, waarvan er momen teel nog vier in leven zijn. Veertig jaar geleden moest het bestaansrecht van ae veiling nog bewezen worden, doch ze heeft getoond haar plaats waard t© zijn! Medegedeeld werd nog dat de kos ten van de verlaagde rijweg, welke het afgelopen seizoen tot stand kwam, 40.000,hebben bedragen. Aangekocht zullen voorts worden 20.000 kersebakjes. Het bestuurs voorstel om één procent van de ge veilde bedragen over het boekj 19561957 bij te schrijven op ledenrekening, werd aangenomen met de restrictie, dat alleen die leden een bijschrijving zullen ontvangen, waarvan het geveilde bedrag 20, te boven gaat. Ook het bestuurs voorstel tot wijziging in de verkoop voorwaarden werd aangenomen. DE UITBREDING. Wat de uitbreidingsplannen be treft, herinnerde de voorzitter er aan ,dat in een vorige vergadering reeds plannen waren aangenomen om tot uitbrieding van het paksta tion te komen. Later bleek echter dat deze niet aan het gestelde doel zouden beantwoorden, zodat het be stuur besloot de plannen op te schor ten en met nieuwe te komen. Het nieuwe plan voorziet in het verlengen van het gehele vei lingcomplex over de gehele breed te aan de achterzijde van de vei ling. Ook ligt het in de bedoeling, wanneer tot uitvoering kan wor den overgegaan, om hier een ver laagde rijweg aan te brengen. De cantines zullen verrijzen op de eerste verdieping aan de veiling langs de straat. De voorgevel zal dus opgetrokken moeten worden. Goedkeuring op de plannen is echter nog niet verkregen. Afge wacht zal moeten worden of de bestedingsbeperking hier een rol speelt. Het liaugt hier dan ook vanaf of met de uitvoering in de zomer of het najaar begonnen kau worden. Tot financiering van bovenge noemde plannen verleende de verga dering machtiging tot het aangaan van een geldlening van 99.000, bij de Coöp. Boerenleenbank te Ka pelle, af te lossen in tien jaar. Ver der zal het krediet in lopende reke ning verhoogd worden met 125.000 en later nog eens met 75.000, een en ander afhankelijk van het sta dium van uitvoering. Ten laatste zal dan nogmaals een lening van 99.000 bij genoemde bank worden aange gaan wederom af te lossen in tien jaar. De totale geldbehoefte zal voor de financiering van de plannen 398.000 bedragen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. J. van Liere en H. Zuidweg wegens periodieke aftreding herko zen. In de vacature van de heer A. J. de Visser te Kruiningen, die zich wegens vergevorderde leeftijd niet meer herkiesbaar stelde, wera geko zen, de heer B. Leijs te Kruiningen. De voorzitter bracht het scheidende bestuurslid, die deze functie 18 jaar heeft vervuld en die vele jaren vice- voorzltter was, dank voor alles wat hij in het belang van de vereniging gedaan heeft, waarna de heer Visser in bewogen bewoordingen dankte voor de vriendschap, medewerking en het vertrouwen in hem gesteld. Paasveetentoonstelling te Goes Dinsdag 2 april a.s. zal er weer een Paasveetentoonstelling en -markt op de Beestenmarkt te Goes worden gehouden, waar vetvee, handelsvee, varkens en schapen aangevoerd kun nen worden. Het vee van de handela ren en van de veehouders zal in af zonderlijke klassen worden gekeurd, terwijl bovendien een schelding ge maakt wordt tussen roodbont en zwartbont vee. Zierikzeese Nutsspaarbank passeert vier miljoen Voor het eerst in de bijna 140-jarige geschiedenis van de Nutsspaarbank te Zierikzee is de inleg het bedrag van 4 miljoen gulden gepasseerd. In het laatst van 1954 bedroeg de inleg 3 miljoen, zodat in een periode van ongeveer 2,5 jaar het vierde miljoen is bijeengespaard. De activering en de intensivering van het schoolsparen heeft hierbij ongetwijfeld een rol gespeeld, even als het bedrijfssparen. waarvoor in Zierikzeé veel belangstelling bestaat. In de maand februari werd bij de Nutsspaarbank ingelegd f 265.653,91 (febr. '56 f 220.227,91). Terugbetaald werd in hetzelfde tijdvak f 56.907,12 (febr. '56 f 122.172,54). Per 1 maart 1957 bedraagt het inleggerskapitaal f 4.161.474,73 (1 mrt. '56 f 3.710.528,17). Het aantal rekeninghouders ver meerderde in de maand februari 1957 met 35, terwijl döor vertrek en op name 13 rekeningen werden afge voerd. Typiste benoemd Mej. A. N. Hulshof is benoemd als typiste ter gemeentesecretarie van 's-Gravenpolaer. Zaterdagmiddag heeft burgemeester mr. B. Kolff in Vlissingen het nieuwe repetitielokaal van de harmoniekorp sen „Ons Genoegen" en Sint-Cae- cilia" officieel geopend. Nadat de burgemeester deze officiële daad had verricht, stelden de beide korpsen zich niet zonder trots op voor hun nieuwe „home". Daarna maakten zij onder grote belangstelling een tocht door de stad. (FOTO P.Z.C.J SCHOOLWANDELTOCHTEN. Tweehonderd scholieren startten zaterdagmiddag bij het chr. lyceum te Goes voor de eerste van de drie school wandel tochten, welke ook dit jaar weer worden georganiseerd. Het aantal had nog veel groter kunnen zyn, maar het bleek voor de leer krachten van verschillende scholen bezwaarlijk zich hiervoor vry te ma ken. Het merendeel van de jeugdige deelnemers(sters) was afkomstig van lagere scholen uit Goes, Wilhel- minadorp, Heinkenszand en Wemel- dinge. Van de middelbare scholieren WANKLANK-JE Dit voorjaar, dat officieel nog he lemaal geen voorjaar is, stapelt ver rassing op verrassing en de stralen de zondag, die de mensheid gisteren mocht beleven, is tot dusver ivel één van de grootste. Diezelfde mensheid heeft er dan ook met volle teugen van genoten en wie nog menen mocht, dat er in dit gemechaniseerde tijdperk niet meer gewandeld wordt heeft zich gisteren van het tegen deel kunnen overtuigen. Op de Vlis singse boulevards beu-ogen zich hon derden en nog eens honderden wan delaars; een gestage stroom van son- genicters. die elkaar zo nu en dan wat verbijsterd bezagen. Met een enigszins onderzoekende blik, zo van: ,JIé, es kijken hoe Jansen de winter doorgekomen is Maar 't was .allemaal bijzonder ple zierig, ondanks één klein wan klank je. Want dat was er ook. Er ontbrak namelijk iets essentieels om deze ééndaagse Rivièra-idylle de toets der volmaaktheid te geven. De mogelijkheid ontbrak om op een ter ras te zitten. Langs heel de boulevard waren slechts ticee kleine terrasjes in ge reedheid gebracht en die waren voortdurend overbezet. De overige terrassen toonden een trieste, win terse kaalheid en dat nu heeft tallo zen verdroten. Een volgend maal beter f waren alleen leerlingen van het chr. lyceum present. De eerste tocht van resp. 10 km voor leerlingen van de lagere scholen en 15 km voor de middelbare- en ulo scholieren, leidde onder stralend weer, in de richting van Kloetinge en Wilhelminadorp. De volgende tocht wordt op 23 maart gehouden. Op 6 april zal er 'n inhaaltocht zijn, terwyl de derde en laatste tocht op 13 april is vastge steld. AFSCHEID BIJ DE FJE.EJÜL In Groede is afscheid genomen van de heer J. J. Scheerens, die in deze gemeente niet minder dan 27 jaar als incasseerder en zelfs 30 jaar als agent van de P.Z.E.M. werkzaam is geweest. Namens de directie van de P.Z.E.M. bracht de hoofdboekhouder, de heer P. Hoefkens, de scheidende dank voor de vele aan het bedrijf be wezen diensten. Namens de afdeling „stroomverkoop" van het hoofdkan toor in Middelburg gewaagde hij van de prettige samenwerking, die er altijd heeft bestaan tussen deze afdeling en de agent in Groede. Ten slotte memoreerde de bedrijfsingeni- eur in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer R. Vis, de verdiensten van de heer Scheerens op technisch gebied. „U heeft uw werk gedurende vele jaren op uitstekende wijze verricht", aldus spreker. KLAAR VOOR OPNAME..... „Polygoon" zal dit jaar vooral 't bioscooppubliek in hot zuiden van ons land op het witte, doek laten zien hoe zjj zich tydens de carna valsdagen bevrjjd hebben van de dagelijkse zorgen. Een equipe van niet minder dan 20 mensen zal filmopnamen maken in een groot aantal plaatsen in het zuiden en met name ook in Sas van Gent en Bergen op Zoom. De Sassenaren mogen dus wel zorgen, dat ze „klaar zyn voor opname"...... DIAMANT. Vandaag (maandag) glinstert het diamant voor het echtpaar J. Dek kerDe Jonge in Kloetinge, dat zes tig jaar getrouwd is. Zowel man (83) als vrouw (82) genieten nog een goe de gezondheid, zodat er alle reden is om opgewekt feest te vieren! GROTER EN BETER DAN VORIGE.... Belangrijke dag voor de Vlissingse muziekkorpsen Zaterdag 2 maart 1957 is voor de Vlissingse liarmonic-korpsen „Ons Genoegen" en „Sint-Caecilia" een be langrijke dag geworden! Burgemees ter mr. B. Kolff opende het nieuwe repetitielokaal voor beide verenigin gen aan de Samaritaanstraat. „Ons Genoegen" en „Sint-Caecilia" werden begin mei van het vorig jaar ernstig gedupeerd, toen een brand het oude repetitielokaal en de instru menten grotendeels verwoestte. De hele Vlissingse bevolking leefde mee en spontaan werden acties op stapel gezet. Het gevolg is geweest, dat enige tijd geleden de korpsen al weer nieuwe muziekinstrumenten kregen. Zaterdagmiddag kon dan ook het nieuwe repetitielokaal feestelijk wor den geopend. Beide korpsen stonden zaterdag middag omstreeks vier uur aangetre den in het nieuwe gebouwtje, terwijl bovendien vele genodigden, onder wie het voltallige college van B. en W., aanwezig waren. Voordat burgemees ter Kolff het repetitielokaal voor geopend verklaarde, memoreerde hij, dat de beide Vlissingse korpsen het na de bevrijding niet gemakkelijk hebben gehad. Een goede repetitie- gelegenheid was er lange tijd niet te vinden. Tenslotte kon een oplossing worden gevonden: een loods die oor spronkelijk bij het vismijnbedrijf in gebruik was, werd overgeplaatst. „Daar waren de korpsen vrij goed mee geholpen", aldus de heer Kolff. Door verschillende omstandigheden werd deze „repetitie-loods" niet di rect officieel geopend en toen men eindelijk besloot het bouwwerkje of ficieel in gebruik te nemen, kwam die noodlottige brand. Burgemeester Kolff had alle dank voor de burger zin, die i-n Vlissingen getoond werd bij de hulp-actie. Met name ook noemde mr. Kolff het aandeel in de actié van de Prov. Zeeuwse Courant. Veel lof had hij vooral voor de Zuid- Nederlandse Bouw- en Handelscom binatie, die hoewel de verzeke ringsgelden met voldoende waren voor de bouw van een nieuw lokaal er voor zorgde, dat er een nieuw gebouwtje kwam. „Ik verheug mij er over", zo zei de burgemeester tenslotte, „dat de samenwerking tussen de muziek korpsen zo goed is. De gezamen lijke mars. die de korpsen straks door de stad zullen maken, is daar het symbool van." Daarna ver klaarde burgemeester Kolff het gebouw voor geopend. De heer F. Naerebout, voorzitter van „Ons Genoegen", die namens bei de korpsen sprak, dankte voor de spontane medewerking, die van alle kanten ontvangen is. „Het was voor ons een grote teleurstelling, toen het oude lokaaltje afbrandde, maar nu is alles nog beter, want het nieuwe gebouw ;s groter en beter geschikt voor het doel", aldus spreker. Vergadering in Terneuzen nam motie aan. Tydens een zaterdagmiddag in het Jeugdgebouw te Terneuzen gehouden vergadering van kaderleden van het N.V.V. uit geheel Zeeuwsch-Vlaande ren, onder leiding van de districtsbestuurder^ de heer C. Hoek uit Goes werd met algemene stemmen een door de Bestuurdersbond Terneuzen ingediende motie aangenomen, waarin afkeuring tot uitdrukking wordt gebracht over het besluit van Provinciale Staten van Zeeland inzake de tarieven op de veerdiensten over de Westerschelde, Na opening van de drukbezochte bijeenkomst door de heer Hoek, werd op verzoek van de heer P. J. Huy- brecht de heer S. W. Henry in de ge legenheid gasteld, om de motie bij de vergadering in te leiden. De heer Henry schetste daarbij uitvoerig de voorgeschiedenis van het door de re gering genomen besluit, om aan Zeeuws-Vlaanderen vrije veren toe te kennen en hij verklaarde dat er recht op deze vrije veren bestaat. Het lid van de Provinciale Staten, de heer J. L, Lukaait, die Levens districtsbe stuurder is, verdedigde vervolgens de zienswijze van de staten. De motie werd hierna ongewijzigd en met alge mene stemmen door de vergadering aangenomen. Kon. onderscheiding voor jubilaris in Terneuzen Onder grote belangstelling vierde de heer C. J. Kolijn, hoofd van de ad ministratie van Ribben's Verfhandel te Terneuzen het feit, dat hij 50 jaar geleden bij deze firma als jongste be diende in dienst trad. Tijdens een in „Grand Hotel Rot terdam" gehouden, zeer drukke re ceptie. die onder meer werd bezocht door het gemeentebestuur, werd de jubilaris toegesproken door burge meester mr. P. H. W. F. Tellegen. Spr. wees op de goede verstandhou ding tussen werknemer en werkge ver, waarvan dit jubileum getuigt. Mr. Teilegen reikte aan de heer Ko lijn de eremedaille in zilver verbon den aan de Orde van Oranje Nassau uit. Hierna werd het woord gevoerd door de heer H. Ribbens, die zich in waarderende bewoordingen tot de heer Kolijn richtte en hem daarbjj een enveloppe met inhoud aanbood. De neer Kolijn sprak hierna een dankwoord, waarbij hij de hoop uit sprak, nog lange tijd te kunnen me dewerken aan de groei en bloei van de zaak. Des avonds werd door de familie Ribbens in „Grand Hotel Rotterdam" een diner aangeboden, waaraan ook 't personeel der firma aanzat. Na mens. het personeel werd daarbij de heer Kolijn een geschenk aangeboden. Ook de heer Van Erck van „Sint- Caecilia" dankte een ieder die gehol pen heeft, hartelijk en sprak als zijn hoop uit, dat dit nieuwe lokaal de muziekbeoefening in Vlissingen nog zal stimuleren. Beide korpsen hebben daarna een mars door de stad gemaakt. Er wer den vele marsen gespeeld en ook de drumbands lieten zich afzonderlijk horen. In dc Waddenzee zal een groep Zeeuwse mosselkwe kers dit jaar gaan probe ren met behulp van vis netten en gevlochten slin gers stro op kunstmatige wijze mosselzaad te win nen. Wanneer dit mocht gelukken, zou hierdoor een welkome aanvulling kunnen worden verkregen van het op de natuurlijke banken gewonnen mossel zaad. terwijl men ook meer zekerheid zou krij gen voor een jaarlijks vol doende aanvoer van nieuw mosselzaad. Dr. F. Korrin- ga, de huidige directeur van het Rijksinstituut voor Visserijondcrzoek te IJmuiden, heeft een groot aandeel gehad in de eer ste experimenten, terwijl hij uiteraard ook nu bij deze uitgebreide proeven ten nauwste betrokken is, al worden de kosten door de praktijk zelf gedragen. Twee jaar geladen wer den reeds met succes proe ven in de Waddenzee on dernomen. Vorig jaar heeft dr. Korringa het ook in de Westerschelde ge probeerd, doch daar is het toen op niets uitgelopen. De wisselvalligheid bij de mosselzaadvisserij is aanleid mg geweest om deze zaak eens te 'gaan bestuderen Mede omdat er altijd veel mosselzaad op de strekdammen en aan zeeweringen wordt aangetroffen, kon men moeilijk aannemen, dat er het ene jaar minder mos selzaad zou zijn dan in het andere jaar. Mogelijk is het bij de mosselen precies /.o als bij de oesters, dat de larven een hard voor werp nodig hebben om zich vast te zetten. Zoals bekend zetten de oester kwekers dakpannen uit en zaaien mosselschelpen om het oesleroroed te hulp te komen. Deze gedachten- gang heeft er toe geleid, voor de mosselen hetzelfde te proberen. Bij de eerste proeven op beperkte schaal zijn daarvoor ha ringnetten op harde grond uitgezet en lange slingers gevlochten stro, zoals bij dijkwerken worden ge bruikt, op de bodem be vestigd, om het mossel zaad een „houvast" te ge ven. De resultaten zijn toen bevredigend geweest, zodat er alle reden is om de experimenten voort te zetten. „Maar het Is helemaal niet gezegd, dat het elk jaar zal gelukken", zo merkte dr. Korringa ons waarschuwend op. „Er zit ten goede kansen in, maar ik durf nog geen hoera te roepen"Het zal ook nooit zó worden, dat de mosselzaadvisserij hier door vervangen zal wor den. Men moet het zien als een aanvulling van de visserij op de banken, wat intussen voor een verdere uitbreiding van dc mossel- cultuur van groot belang kan zijn. In de motie, die ter kennis zal wor den gebracht van het bestuur van het N.V.V. en van Provinciale Staten van Zeeland, wordt scherpe afkeuring uit gesproken over het besluit van Pro vinciale Staten van 29 januari 1957, waarbij zij hun motie van 30 juli 1952 introkken en waarin zy destijds pro testeerden tegen de plannen der rege ring om wederom tarieven te heffen op de Westerscheldeveren. Het N.V.V. Zeeuws-Vlaanderen meent dat niet aannemelijk is gemaakt, dat de om standigheden thans dusdanig zijn veranderd dat deze intrekking ge rechtvaardigd zou zhn. De staten wordt verzocht de motie van 30 juli 1952 te handhaven, de voorgestelde motie Van Oorschot af te wijzen en al het mogelijke te doen om de vrije ve ren over de Westerschelde in de toe komst te handhaven, respectievelijk tot de le klasse uit te breiden. Kynologenclub „Zeeland" thans opgericht. Bevordering fokkerij van raszuivere honden Zaterdagmiddag werd in de zaal Montaan te Middelburg de oprich tingsvergadering gehouden van de kynologenclub „Zeeland". Door de commissie van voorbereiding werden van verschillende zijden adhesie-be- tuigingen ontvangen. Duidelijk bleek, dat een kynologenclub reden van be staan heeft. Staande de vergadering bleken zich 17 personen als lid te hebben aangemeld, onder wie ver schillende bekende hondenfokkers en -liefhebbers. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: T. Baak, Waarde, voorzit ter; A. Blok, Middelburg, secretaris; H. G. Griep, Hansweert, penning meester; mej. M. Best, Middelburg; C. Joziasse, Middelburg. Tot leden van de kascommissie werden be noemd: mevr. Kerkhove en de heren Van Ginkel en H. Joziasse. In deze vergadering werden te vens de statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld, terwijl werd besloten aan de raad van beheer op kynologisch gebied in Nederland een voorlopige erkenning aan te vragen. Het doel der vereniging zoals in de statuten vastgelegd is: fokkers en liefhebbers van rashonden nader tot elkander te brengen en de liefhebberij voor de fokkerij van raszuivere hon den in Zeeland te bevorderen. Besloten werd voorts periodiek een eenvoudig clubblaadje uit te geven om het onderling contact tussen de leden te bevorderen. De belangstel ling voor werkelijk raszuivere hon den blijkt in Zeeland niet bijzonder groot te zijn, en men hoopt, dat de nieuwe vereniging er toe zal bijdra gen deze belangstelling te bevorde ren en groter te maken. Hoewel van een tentoonstelling voorlopig wel niets kan komen, hoopt men toch binnen afzienbare tijd een clubmatch te kunnen organiseren. VANDAAG. Middelburg Electro: „Don CMnillo contra Peppone", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Les nuits de Montmartre", (18 Jr.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De koning en ik, (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Het laatste vuurgevecht", (14 Jr.), 20 uur. Goes Grand: „De zoon van d& wre ker", (14 Jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2