PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT ISRAEL STELT DE ONTRUIMING UIT Beroep van Ike op Ben Goerion Militair bestuur in Oost-Indonesië Ambonezen in Westkapelle geven lijdelijk verzet op AUTO TE WATER GERAAKT: VIJF MENSEN VERDRONKEN DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 53 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers IS cent. Maandag 4 maart 1957 ADVERTENTIEPRU! Fine advertent max. regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—.Brieven of adres bureau v. d. blad" IS cent meer. Giro no. SM9M P.7.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen, Walstr. 5»—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304>; Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vorstrtr. 63, tel. 2476 (b.g.g. 2128; Ooetburg, Nieuwstraat 43, tel. 20. Terneuzen. Brouwerljatr. I; Zlertkaee: N. Bo^erdiiraat 24. tel. 36. AMERIKA'S STANDPUNT TE ONDUIDELIJK De terugtrekking van de Israëlische troepen uit de strook van Gaza en de landstreek langs de Golf van Akaba is in het afgelopen weekeinde uitgesteld. Za terdag en zondag vergaderde het Israëlische kabinet maar het kwam niet tot een oplossing voor deze kwes tie, welke de politieke hartstochten in Israël zodanig heeft opgelaaid, dat in verscheidene steden demon straties werden gehouden tegen de voorgenomen te rugtrekking. Vandaag zal het ministerie opnieuw ver gaderen. De moeilijkheden zijn een gevolg van de verklaring, welke de Amerikaanse gedelegeerde Ca bot Lodge vrijdag aflegde in de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties te New York. Deze verkla ring, welke direct werd afgelegd nadat mevrouw Myer Israels minister van buitenlandse zaken, de ontruiming van Egyptisch gebied had aangekondigd, stemt vol gens de Israëli's niet volledig overeen met Israëls mi nimum-eisen. Radio-lsraëi maakte duidelijk, dat in elk geval Is raëls bereidheid, zich terug te trekken, zal afhangen van verdere verduidelijking van het Amerikaanse standpunt, waarom door andere delegaties zal wor den verzocht. Gevraagd wordt de verzekering, dat de Egyptenaren niet zullen terugkeren in de landstrook van Gaza, van waaruit hun zelfmoordcommando's tel kens de Israëlische grens overschreden. Na de kabi netsvergadering van heden zal de Israëlische regering een verklaring afleggen in het parlement. Ver. Staten willen in Midden-Oosten „andere condities scheppen" President Eisenhower heeft in een brief aan de Israëlische premier David Ben Goerion gevraagd, of diens land „met de meeste spoed" zijn troepen uit Egyptisch gebied terugtrekt, Eisenhower herhaalde zyn belofte dat, zodra de terugtocht is uitgevoerd, de Verenigde Staten „condities zullen schep pen" in het gebied van Gaza en de Golf van Akaba, welke „evenwichtiger, rustiger en beter voor de algemene toestand" zyn dan die tot voor kort heersten. Volgens United Press nemen aanwijzingen toe, dat de Israëlische premier deze nieuwe Amerikaanse verzekeringen zal aanvaarden. Hoogge plaatste zegslieden te Jeruzalem hebben verklaard, dat de zeventigjarige premier „ten zeerste Ingenomen was" met Eisenhowers brief. Waarnemers menen, dat menings verschil binnen de Israëlische rege- rings-coalitie niet vreemd is aan het uitstellen van een beslissing. Van zeker twee partijen de Asjdoeth Haa- voda en de Mapam, is bekend, dat zij tegen de terugtrekking zzijn. Voorts leeft ook in een derde coalitiepartner, de Verenigde Religieuze partij, verzet hiertegen. Men vermoedt, dat premier Ben Goerion het nieuwe uitstel wil gebruiken voor aanvullend contact met de Verenigde Staten. De premier zou de coalitiepartijen gewaarschuwd hebben, dat een partij die in het par lement tegen de regering stemt, zich uit de coalitie moet terugtrekken. De Sjeroet- en de Algemene Zionisten- party, die in de oppositie zijn, hebben besloten, een motie van afkeuring in te dienen. De Israëlische militaire gouver neur in Gaza, kolonel Pelea, heeft aan de pers meegedeeld dat de te rugtrekking der Israëlische strijd krachten uit het gebied twee tot drie weken in beslag zal nemen. De Monegasken kunnen tevreden zijn; zij hebben nu hun prinsesje ge zien en dat niet in de armen van een verpleegster, maar in die van de trotse moeder, prinses Gracia Patri cia, die alle regels van het protocol doorkruiste en stralend met naar op 23 januari geboren dochtertje op het balkon van het paleis in Monaco ver scheen. De foto toont de vorstelijke moeder en dochter op het balkon De overdracht van het burgeriyk bestuur aan het leger der Ver. Na ties zou veel meer tijd vergen. Het militaire personeel zal het gebied niet verlaten voordat de laatste burgerlyke bestuursambtenaar is vertrokken. Peled ontkende dat de Israëli's militaire installaties in Gaza zou den hebben vernield. Dronken wildeman smeet met ketel kokende koffie. De politie in de hoofdstad heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 42-jarige Amsterdamse koopman P. H. aangehouden, die in een koffie huis in de Tweede Jacob van C'am- penstraat de buffetjuffrouw, de 43- jarige mej. H. D. H. en de eigenaar, de 48-jarige A. v. d. V. ernstige brandwonden heeft toegebracht. De buffetjuffrouw had geweigerd de man nog bier te tappen. Hij had al enige borrels op en staat in zijn omgeving bekend als een kwalijk drinker. De koopman, die voorlopig in het bureau Pieter Aertsstraat zal moeten blijven, gooide een koffieketel met 20 liter koffie over de buffet juffrouw heen. Daarop liep hij naar de keuken, en smeet ae eigenaar een San kokend water over het lichaam, iej. H. heeft brandwonden in de derde graad opgelopen. Radiotoespraak over burgerlijke pensioenen De invloed, die de onlangs tot stand gekomen wijzigingen in de burger lijke pensioenwetgeving zullen heb ben op de financiële positie van hen die een pensioen genieten ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, zal dinsdag voor de radio worden besproken. De voorzitter van de pensioenraad, de heer A. J. P. Koster, zal hierove'r enkele beschou wingen geven in een regeringsuitzen ding van 17.5018.00 uur over de zen der Hilversum II. Noodtoestand in Thailand De regering van Thailand (Siam) heeft zaterdag de noodtoestand voor het gehele land, afgekondigd. Het volk is via de radio gewaar schuwd, niet in de straten samen te scholen. Tanks en vrachtauto's met militairen rijden door de straten van de hoofdstad Bangkok. Aan de ambassades in Thailand is een door de Thailandse premier gete kend communiqué overhandigd waar in van een „opstand" wordt gewaagd. Volgens het communiqué is duidelijk bewezen, dat er op het ogenblik in Thailand een door het buitenland ge steunde groep bestaat, die onrust in het land wil zaaien en tenslotte de macht in handen wil nemen. De onderminister van defensie, veldmaarschalk Sarit Thanarat is tot opperbevelhebber van de strijdkrach ten en de politie genoemd. De Thai landse premigr heeft een beroep ge daan op de bevolking om kalm te blijven en "een aandacht te schenken aan bew^agen, dat de verkiezingen vervalst zijn. Ierse rebellen lieten een trein onbestuurd rijden Leden van het geheime Ierse repu blikeinse leger hebben zaterdagmor gen nabij Strabane in Noord-Ierla-nd een goederentrein aangehouden, de bemanning gedwongen uit te stappen om terug te lopen en de onbestuurde trein weg laten rijden. Deze kon op het laatste ogenblik op dood spoor worden geleid en werd bij de botsing tegen de betonnen buffers geheel ver nield. Prinsessen brachten bezoek aan Weense IJsrevue De prinsessen Beatrix en Irene hebben zaterdagavond vergezeld van freule R. Röell pn mejuffrouw Broers, een bezoek gebracht aan de Weense ijsrevue in de Haagse overdekte kunstijsbaan. 9 President Eisenhower heeft de film acteur James Stewart benoemd tot bri gade-generaal in de luchtmachreservc Stewart heeft in de tweede wereldoorlog bij de luchtmacht gediend en was vóór zijn promotie kolonel tn de „OM HET LAND TE BEWAREN VOOR EEN RAMP" Soekarno- aanhanger in Padang gegrepen De militaire commandant in Oost-Indonesië, luitenant-kolonel Ventje Soemoeal heeft zaterdag de staat van oorlog afgekondigd over Celebes en de Kleine Soenda- eilanden, met inbegrip van Bali en de Molukken. Hij heeft tegelijker tijd een militair bestuur in Oost- Indonesië ingesteld. Makassar, de hoofdstad van Ce lebes staat sinds zondagavond on der strenge militaire bewaking. De militaire commandant heeft gisteren de civiele gouverneur van Celebes tot militair gouverneur benoemd. Hetzelfde is gebeurd met de gouverneur van de drie andere Oost-Indonesische provincies. Naar Reuter uit Djakarta meldt, heeft radio-Makassar bekendge maakt, dat het nieuwe militaire be stuur van Oost-Indonesië van plan is, voortaan slechts dertig procent van de inkomsten van het gebied aan de centrale regering af te dragen. Soemoeal heeft in een proclamatie gezegd, dat het oostelijk deel van de archipel in de strijd van Indonesië om „West-Irian" (Ned. Nieuw-Gui- nea) een belangrijke rol speelt. De instelling van een militair bestuur was van dwingend belang „om het land te bewaren voor een grote ramp als gevolg van de grote meningsver schillen onder ons". De proclamatie ging niet dieper op 4e zaak in, maar het is een pu bliek geheim, dat men in de Oost- Indonesische archipel ontevreden is over de centrale regering. Er is her haaldelijk geklaagd over het „cen tralisme" van Djakarta, het falen van de centrale regering in de strijd tegen de corruptie en bij de uitvoe ring van haar opbouwplan. Waarnemers in Djakarta zijn van mening, dat ook de bezorgdheid over een mogelijke communistische deel neming aan de regering, zoals door Soekarno voorgesteld, van invloed kan zijn geweest in het overheersend islamitiscne gebied. In Djakarta is nog geen offi cieel commentaar op de stap van Soemoeal geleverd. President Soe karno heeft zondagavond op een massavergadering in Soerabaja verklaard, dat hij dinsdag de ver tegenwoordigers van de splinter partijen in het parlement zal raadplegen en dat hij spoedig daarna zijn definitieve besluit over zijn plan zal meedelen. opstandige Midden-Sumatra, wordt gemeld dat de voorzitter van het plaatselijke comité tot steun aan het plan van Soekarno door de politie is ondervraagd. Duizenden exemplaren van het dagblad „Penerangan" zijn in Pa dang in beslag genomen omdat het de oprichting meldde van een derge lijk comité. De voormalige vice-president Mo hammad Hatta heeft zaterdag ver klaard, dat het plan van president Soekarno tot mislukking is gedoemd, „als hij de communistische partij met de religieuze en nationale partijen in één kabinet wil verenigen". Echtpaar Bouman keerde terug uit Amerika. Na een rets van twee maanden door de Verenigde Staten is mevrouw Mieke Bouman, de verdedigster van Junschlager en Schmidt, gisteroch tend tegen half elf met haar echt genoot, mr. Bouman, per vliegtuig in cms land teruggekeerd. De balans van de reis, die door het Jungschlagercomitc is gefinancierd, vermeldt elf openbare lezingen, ne gen in besloten kring (zoals voor groepen leraren en studenten in Ame rikaanse universiteiten), dei tien pers conferenties voor bladen met een to tale oplage van enkele miljoenen, drie maal voor de radio en vier maal voor de televisie. In al haar redevoeringen ■vprak mevrouw Bouman, zoals be kend over de feiten van de processen, die in Indonesië tegen Jungschlager en Schmidt gevoerd zijn. „Die feiten zijn nimmer in twijfel getrokken", vertelde zij gisteren op Schiphol, „en men was unaniem ver ontwaardigd er over." Baby gestolen uit een kinderwagen in Halifax. In Halifax (Yorkshire. Engeland), is zaterdag een baby van twee weken gestolen uit een kinderwagen, die de ouders voor een warenhuis hadden laten staan toen zij inkopen deden. De politie is nu op zoek naar een „armoedig gekleed" echtpaar, dat bij de kinderwagen gezien is. Dit echt- ?>aar zou met het kind de stad veria- en hebben. De baby. een meisje, dat Jane Hardcatle heet. moet om de twee uur door de moeder gevoed worden. De wanhopige ouders hebben de gehele nacht, geholpen door vrienden, de stad afgezocht. Zondagmiddag is te 's-Hertogenbosch een auto van de Westwal af in de Dommel te water geraakt. Dit onge val heeft vijf doden geëist. Om kwart over elf zondagavond hebben twee kraanwagens de auto op de kant ge bracht. Ér bleken zich vier mannen en een vrouw in te bevinden. Naar de politie ons voorlopig en onder voorbehoud kon mededelen, waren het een echtpaar uit Eindho ven, waarvan de man 53 en de vrouw 52 jaar was, voorts hun beide zoons NA ONTVANGST BRIEF VAN SIWALETTA Zij ondertekenden aanvraag formulier voor ondersteuning Het ziet er naar uit, dat de Ambonezen in het kamp Westkapelle hun ly- delyk verzet zullen opgeven. Vorige week hebben ij de eerste stap daar toe gedaan en de aanvraag-formulier en ondertekend, waarmee zij bij de dienst Anibonezenzorg ondersteuning moeten aanvragen. Dit houdt echter nog niet in, dat de maatregelen van justitie, die thans voor de kampbe woners gelden internering enz. word »- ingetrokken. Hiertoe zal de minister moeten besluiten en diens beslissing zal vanzelfsprekend afhangen van de houding, die de Ambonezen in de toekomst zullen aannemen. Zij zijn tot ondertekening van de formulieren overgegaan nadat hun aanvoer der Siwaletta rit het „Oranjehotel" in Scheveningen een brief aan zijn volgelingen had geschreven, waarin hy hen opdroeg steun aan te vragen en waarin hij voorts mededeelde zelf ook het bewuste papier te hebben getekend. De kampautoriteiten vermoedden i binnenskamers druk geconfereerd en reeds enkele dagen, dat er iets stond de algemene indruk was. dat men zo te gebeuren in het kamp. want het langzamerhand genoeg van het ver was er opvallend rustig. Wel werd er 1 zet kreeg. Toen dan ook het geschrift van Siwaletta binnen kwam. aarzel den de bewoners niet en vrijwel het gehele kamp ca. 200 Ambonezen trok naar de kampbeheerder om er het formulier tc vragen, dat zij bij de dienst Ambonezenzorg moeten in dienen om ondersteuning te krijgen. Men mag deze daad zonder twijfel zien als een eerste toege ven aan de gerechtvaardigde wen sen van de Nederlandse autori teiten. De laatsten hopen nu. dat het niet by deze ene stap zal blij ven en dat ook verder de houding van de kampbewoners zo zal zyn, dat alle beperkende maatregelen, die thans nog voor het kamp gel den kunnen verdwynen. De Ambonezen zullen dan hun kin deren naar school moeten sturen, er voor moeten zorgen dat de terreinen van het kamp in goede staat worden gehouden, kortom voldoen aan de normale verplichtingen, die zij in de Nederlandse samenleving hebben te vervullen. Niet alleen in Westkapelle Is er sprake van een dergelijke ommekeer, doch ook in het kamp Beenderribben hebben de Ambonezen de bewuste formulieren ondertekend na het ont vangen van de brief van Siwaletta. van resp. pim. 30 en 20 jaar en een 27-jarige iongeman uit Alkmaar. Na men konden nog niet worden gege ven. Terstond nadat het ongeluk ge beurd was, sprong een automobilist de heer van H. uit 's-Hertogenbosch. gekleed te water. Hij trachtte twin tig minuten lang de auto bereiken, doch door de vrij sterke stroming en de troebelheid van het water lukte hem dit niet. De Bossche brandweer en politie riepen, na urenlang ver geefs te hebben gedregd en gepoogd de wagen te bergen, de hulp van de te 's-Hertogenbosch gelegen genie troepen in Ook deze konden met hun materieel de auto niet bergen. La ter hebben zoals reeds gemeld twee kraanwagens de auto op de kant gebracht. Prins Bernhard heeft gelui dsgrens doorbroken Prins Bernhard heeft vrijdag in de Amerikaanse staat Californië bij Los Angeles de geluidsgrens doorbroken met een oefentoestei van het type Convair f-102a. De prins werd als lid opgenomen in de vereniging „Sneller dan het geluid", waarvan in hoofd zaak testpiloten lid zijn. Binnendrijvende wolking. In het zuidoosten van het land: droog en overwegend zonnig weer met weinig verandering in tempera tuur. Elders; uit zee binnendrijvende bewolking en bijna overal droog weer. Vooral in het noorden van hei land lagere middagtemperaturen. ZON EN MAAN 5 maart Zon op 7.20 onder 18.28 Maan op 8.19 onder 23.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1