Communisten in China imiteren hun Russische leermeesters JIMMY als Marathonloper ZO DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER Waar zijn onze schepen? DRAADLOOS OPROEPSYSTEEM IN ZUIDERZIEKENHUIS ZATERDAG 2 MAART 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 GERUSSIFICEERDE SOLDATEN Functionarissen doen ten opzichte van Sowjets bijzonder nederig „Lang leve president Mao Tsé-Toeng! Leve de vrede!" Deze kreten weer klonken vorig jaar overal in de stad Peking, toen 50.000 mannen er een defile hielden ter ere van de zesde verjaardag van de Chinees-communis tische revolutie. Alles aan hun kaki-gouden uniformen van de rijen medailles, die hun borst sierden tot de zwart leren laarzen toe was Russisch. Het was ge woonweg belachelijk om Chinese*gezichten onder die petten te ontdekken. Het ging hier namelijk om hoge officieren van het Chinese „vryheidsleger", die voor de eerste keer, zo trots mogelijk, hun nieuwe tenue lieten bewon deren. De soldaten, die te voet of in Russische vrachtauto's paradeerden, zagen er niet minder gerussificeerd uit. Zjj droegen overhemden naar Rus sisch model, aangehaald door een zwarte koppel. Maarschalk Peng Teh-Hoeai, de minister van defensie en de „held" van de Koreaanse oorlog, volgde het défilé in een Russische auto van het merk „Zis" en had geheel het aanzien van een Sowjet-generaal. Deze gedaanteverwisseling bij het rood-Chinese leger is slechts één van de talrijke verbazingwekkende veranderingen, die men kan opmerken in het huidige China. Er is geen sppor meer te bekennen van datgene, wat de Chinese communist nu juist „Chinees" maakt. Het is radicaal veranderd door een flagrante imitatie van de Russische manieren. Voor de 600 miljoen inwoners van China is Rusland de bron van alle weldaden geworden. De Sowjet-in- vloed dringt binnen in hun geest en beheerst het gehele uiterlijke leven. Op de oude rode muur van de verbo den stad Peking stond het volgende fekalkt: Neem de ervaring en de vor- eringen van de Sow jet-Unie ernstig ter harte en pas ze toe! Deze slagzin ziet men overal einde loos herhaald. Mantsjoerije, dat de Chinezen heb ben leren beschouwen als de „model provincie" van hun land, is een tref fend voorbeeld van de nieuwe Eura- zische wereld, die onder hoge Sowjet- leiding wordt'gevormd en die men de RussischChinese zou kunnen noe men. In Kharbine, dat langzamerhand een industriële stad wordt, staat bij voorbeeld een splinternieuwe fabriek, waar een lange reeks hypermoderne werkplaatsen te zien is, die alle zijn uitgerust met de laatste snufjes op het gebied van precisie-instrumenten. Vlak daarbij staat een vlasspinnerij, waarin ook elke machine de Russi sche merktekenen draagt. Het meest indrukwekkende voor beeld van een Russische constructie- fabriek is wel de bijna voltooide auto mobielfabriek no. 1 te Tsjang.Tsjoen. „Weldra zal hier de eerste automobiel, die helemaal in China is gemaakt, uit rijden", zo vertelde men aan Robert Guillain van het Franse blad „Le Monde". Maar de fabriek is helemaal opge bouwd door de Russen met Chinese uitvoerders en arbeiders. Meer naar het zuiden, in Ansjan staan pletterijen en een fabriek van stalen-buizen-uit-één-stuk en volauto matische kachels. Bij zijn bezoek aan dit industrie gebied merkte een Belgisch industri eel eens op: ,,Er zijn hier machines, beter dan wij ze in Europa hebben, en ik heb de indruk dat de Russen zelf veel minder van dergelijke appa raten gebruiken, die zo modern zijn." Ook in andere delen van het grote China wordt men gewaar dat het ma teriaal, de techniek en de hulp uit de Sowjet-Unie in vrijwel iedere onder neming zijn binnengekomen. De Rus sen zorgen er echter wel voor, dat de technische gebondenheid van China niet te veel aan het licht treedt. Het schijnt dat zij zich het consigne heb ben opgelegd, zo min mogelijk hier van te laten zien. Marcherende monteurs Gedurende zijn verblijf in com munistisch China is Guillain maar één grote ploeg Russen te gengekomen, over wie hij dan dit schrijft: „Zij waren met z'n dertigen en marcheerden van de ene naar de andere plaats, in het gelid, zoals een compagnie infanterie-solda- ten. Achter elkaar traden ze de eetzaal van het hotel binnen, ge lijktijdig gingen ze zitten en ston den na de maaltijd weer op, als of een van hen daartoe het sein had gegeven. Ze hadden eeltige handen en moesten zoiets als speciale monteurs zyn." Op een avond kwam in een hotel in Kanton een man bij me aan tafel zitten. Het was een Tsjecho- Slowaak, die de leiding had van een reizende technische tentoon stelling. Hij vertelde dat zijn vrienden en hij goed werden be taald en behandeld door de Chi nezen. En om dit te verduidelij ken zei hij, dat de Chinese auto riteiten, dadelijk toen ze gehoord hadden dat hij naar zijn vrouw en kinderen verlangde, hem had den aangeboden deze op staats kosten uit Praag te laten over komen. Al laten de Russen zich dan maar zel den zien, toch is het duidelijk, dat de buitenlandse hotelgasten zelfs in de meest achteraf gelegen streken van China worden geacht Russisch te kennen. Want behalve de Chinese opschriften „restaurant" of „badka mer" verschijnen soortgelijke aandui dingen nu ook in die taal. Vandaag aan de dag loopt men de kans dat in een van de twee geval len een blanke voorbijganger in China een Rus is. Dit is dan ook een mooi middel om te weten te komen, hoe de Chinezen eigenlijk over de Russen denken. De houding van de bevolking tegen over hen verschilt al naar gelang de leeftijd. De volwassenen zullen U uit drukkingloos aankijken, alsof hun hoofd en hart zonder bewustzyn zijn. De kinderen daarentegen zullen om U heen stuwen en om het hardst schreeuwen: „Een grote broer uit Sowjet-Rusland!" Deze uitroepen heb ben ze van hun onderwijzers geleerd, zo zegt men. De Chinese lyceisten en studenten grijpen iedere gelegenheid aan om hun grenzeloze en keurig ge formuleerde bewondering voor Rus land te spuien. De jeugd wordt ge dresseerd om in de handen te klappen, zodra er een vreemdeling verschijnt, in de bijna altijd juiste overtuiging, dat men met een kameraad uit de Sowjet-wereld te doen heeft. De houding van de Chinese functio narissen ten opzichte van de Russen wordt gekenmerkt door een nederig heid, die hun helemaal niet past. Aan een officieel diner in Peking bracht een buitenlands bezoeker, die beleefd wilde zijn, een dronk uit op de „op merkelijke vorderingen van de Chi nese techniek". Een van de gastheren verbeterde de woorden van zijn gast: „Alles wat U hebt gezien, is de vrucht van de Sow- jet-techniek, zonder de hulp van de Russen zouden wy nog te veel achter zyn om datgene te verwezenlijken, wat er nu staat." 48. Meneer Baretra kwam van een koude kermis thuis. Hij stond wel tegen Jimmy te tieren, maar deze keurde hem geen blik waardig en het was een der andere bestuursleden die de wedstrijdleider bij de anm nam en fluisterend tegen hem zei: „Man maak je toch niet langer belachelijk. Je jaagt de hele pers tegen je in het harnas. Kom, ga nu mee. We zouden helemaal vergeten, dat er ook nog andere deelnemers aan onze Marathon zijn". Meneer Barstra ging mok kend mee. Hij wierp Jimmy nog één woedende blik toe, maar deze moest daarna nog haast maken om het binnenkomen van de andere Marathonlopers te kunnen aanschouwen. De eerste, die na Jimmy bin nen kwam meer dan twintig minuten later! was de Engelsman Richard Runaway. Hij werd de officie le winnaar van deze Marathon en hij werd door het propvolle stadion ook enthousiast toegejuicht, maar het haaide toch niet bij de ovatie die Jimmy Brown had gekregen. Tweede, met ccn achterstand van twee minuten werd de Japanner Tanokka, derde de Duit ser Ludwig Langbein, vierde dc Argentijn Pctrooell. Daarna kwamen er nog enkele buitenlanders en als 8ste kwam binnen de Nederlandse kampioen Henk Hlj- gelaar. Richard Runaway werd uiteraard gehuldigd. Meneer Barstra h:ng hem een geweldige krans om de schouders en feUoiteerde hem met zijn zege De Brit bedankte hem heel hoffelijk, maar plotseling liep hij weg op zoek near Jimmy Brown, die op het midden terrein bezig was zijn trainingspak aan te trekken. Intrekking prijsstop voor kalkzandsteen Blijkens mededeling in de Neder landse Staatscourant heeft de minis ter van economische zaken de prys- stop kalkzandsteen 1956 met ingang van 1 februari 1957 ingetrokken. Deze maatregel is genomen nadat de kalkzandsteenindustrie zich heeft verbonden geen prijsverhogingen door te voeren zonder voorafgaand overleg met het ministerie van eco nomische zaken. Andijk 26 Houston n. Le Havre. Ampenan 27 New York. Alphard 28 Hamburg. Annenkerk 1 Durban. Alcor 28 Ria de Janeiro. Aagtekerk 27 Bangkok n. Hongkong. Albireo p. 28 Gibraltar n. Marseille. Almkerk 28 Las Palmas. Alphacca 27 400 m. n.o. Guadeloupe. Alpherat 28 Norfolk. Alamak 28 Rotterdam n. Hamburg. Amstelslot 27 Fremantle n. Bombay. Arendsdijk 6 New Orleans verw. Arkeldijk 27 Baltimore n. Savannah. Averdijk p. 28 Miami n. Le Havre. Axel-dijk 27 320 m. z.o. Cape Race. Ball 27 1050 m. o.n.o. Durban. Bennekom p. 28 Flo res n. Rio Haina. Blitar 26 Khor al Mufatta. Bloemfontein 27 360 m. n.n.w. Kaapstad. Bontekoe 28 Belawan. Bussum p. 28 Key West n. Rotterdam. Caltex „Nederland" p. 28 Malta n. Sidon. Caltex „The Hague" 27 470 m. w.z.w. Flores. Caltex „Permis" 28 Pernis. Charis 27 70 m. w. Aruba. Congokust 2 IJmuiden verw. Cottica 28 Paramaribo. Dalerdljk 28 v. Los Angeles na Balbao. Delfshaven 27 50 m. z. Madagascar. Dongedijk 28 Los Angeles. Esso „Den Haag" p. 28 Beira n. Kaapstad. Esso „Amsterdam" p, 27 Socotra. Esso „Nederland" 27 Purfleet n. St.-Klttg Friesland 27 120 m. n.o. Bermudas. Groote Beer l Rotterdam. Guineekust verm l A'dam n. Dakar. Harold 28 FTedertkstad n. Huil. Hera 2 Londen verw. Hoogkerk 28 Dakar n. Fremantle. Haulerwijk 27 720 m. w. Scillles. Hestia 27 Barbados. Jacananda 27 10 m. z w. Ouessant. Jagersfontein 28 Antwerpen. J. v. Oldenbamevelt 27 480 m. n.w. Walvistoaai. Kara 28 Lake Charles. Katelysia 27 600 m. w.z.w. Bermuda. Kertosono 26 480 m. o. St.-Paulsrock. KeUia 28 Rotterdam. Kenia p. 28 Minicoy. Kosicia 28 Beaumont n. Rotterdam. Korovina 27 Singapore n. Wellington. Kota Agoeng 27 300 m. w. Walvisbaai. Kota Baroe 1 Singapore. Kryptos 28 Bajo Grande. Kylix p. 27 Guadaloupe. Leto 27 420 m. w. Azoren. Louis Lantz 28 Monrovia n. Emden. Lombok 27 Kaapstad. Malea 1 Tarakan. Maasdam 2 New York verw. De zevende van de 21 Amerikaanse soldaten, die tijdens de Koreaanse oorlog in krijgsgevangenschap raak ten en -na de wapenstilstand de wens te kennen gaven in communistisch China te blijven, is thans op zijn be sluit teruggekomen en is via Hong kong naar de Verenigde Staten te ruggekeerd. De 23-jarige Samuel David Hawkins liet in China zijn 2Jf- jarige Wit-Russische vrouw Tanya achter, maar hg hoopt haar binnen kort ook naar de Verenigde Staten te kunnen laten komen. Op de foto ziet men Hawkins tussen de Ameri kaanse consul S. M. Backe en De Britse Rode Kruis-officier mevr. Joan Lamb op weg van de Chinese grens. PRIMEUR IN ROTTERDAM Voor ziekenhuizen, maar ook voor andere grote complexen is een draad loos personenoproep-systeem uitge bracht, dat bestaat uit een bedie ningslessenaar, een zender en anten ne en een willekeurig aantal zakont- vangers. Als deze laatste niet In ge bruik zijn, bevinden ze zich in een controlerek dat tevens dient om de miniatuuraccu's automatisch op te laden. Zodra een arts het ziekenhuis binnentreedt, neemt hy zyn eigen, ge nummerde ontvangapparaatje uit het rek. Op de bedieningslessenaar bij de portier of telefoniste gaat dan een witte lamp branden,- zodat op deze Maashaven 1 Las Palmas. Mariekerk p. 27 w. Maladiven. Mijdrecht p. 27 Gibraltar. Molenkerk 1 Loureneo Marques. Nw.-Amsterdam 27 Curacao n. Havana. Noord am 27 250 m. o. New York. Oldekerk p. 28 Gibraltar. Ondina 28 Dakar. Ootmarsum' 28 Hamburg. Oranje 1 Southampton. Oranjefontein 28 Port Elisabeth. Ouwerkerk 1 Melbourne n. Sydney. Peperkust 28 Dakar. Phrontis 27 180 m. z.o. East London. Pr. Willem V 28 v. Bergen n. Lissabon. Rijndam 28 v. New York n. Cobh. Rijnkerk 1 Marseille. Ruys 26 Singapore. Rotula 27 5 m. n. Curacao. Sclrie p 28 Dungenes. Schiedijk verm. 10 New York. Senegalkust 27 rede Grand Bassa. Scherpervdrecht 28 Napels. SUedrecht p. 27 Socotra. Statendam 28 Le Gualra n. Curacao. Stad Alkmaar 28 Freetown. Stad Schiedam 28 v. Savona n. Bona. Stad Lelden 28 Antwerpen. Stad Arnhem 28 Norfolk. Straat Torres 28 Bombay. Straat Madura 1 Colombo. Tara p. 28 Wight n. R. de Janeiro. Tabïan 27 Tamarukan n, Surabaya. Tabinta 28 Bahrein n. Vizagapatham. Theobaldius 27 610 m. o. Ascension. Tjitjalengka 25 Osaka n. Nagoya. Tjlnegara 27 200 m. z. Santos. Thelielomus 27 670 m. n.o. Azoren. Triton 28 Curacao. Tomoni 27 180 m. z.z.w. Flnlsterre. Vlist 27 380 m, w. Lands End. Vasum 27 720 m. n. St.-Helena. W. Alton Jones 28 Mena al Ahmadi n. Lands End. Waterman p. 27 Dakar. Woensdrecht 28 80 m. z.o. Albany. Willem Ruys p. 28 Mauritius. Willemstad l Trinidad. Wonosarl 27 Abadan n. Bahrein. Wonorato 27 800 m. n.o. eil. Guam. Zeeland 28 New Orleans n. Philadelphia. centrale post bekend is dat de betrok ken dokter aanwezig is. Moet een dokter opgeroepen worden, dan stelt men in de centrale post door middel van een drukknop de hoofdfrequent- zender in werking en wel op de fre quentie die correspondeert met de op geroepen ontvanger. Hierdoor worot een signaal uit gezonden, waar alleen de op geroepen ontvanger op reageert. De ze produceert dan een zacht, duideljjk waarneembaar zoemgeluld en de arts hoort dat hg gezocht wordt. Door het indrukken van een knop je op de ontvanger wordt het zoe mersignaal uitgeschakeld. Op de bedieningslessenaar zal een rood signaallampje branden zolang de oproep nog niet is beantwoord. Zo dra de arts de oproep hoort, meldt hg zich via de dichtstbijzijnde tele foon by de centrale post. die de medicus nadere inlichtingen aan gaande de oproep zal geven. Bij het naar huis gaan deponeert de dok ter zyn ontvanger op de vaste plaats in het opbergrek en de wit te lamp op de Dedieningslessenaar dooft, waardoor vruchteloze oproe pen worden voorkomen. Dit in Europa unieke oproepsysteem (een Philips-ldee) dat geheel draad loos Is en waarbij dus geen ringleidin gen of verdere bedrading noch een uitgestrekt en kostbaar kabelnet no dig zyn, zal dezer dagen in het Rot terdamse Zuider Ziekenhuis voor het eerst in gebruik worden genomen. Dit ziekenhuis heeft hiermede dan de Eu ropese primeur. Vier jaar voor Gerrit de Stotteraar De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 37-jarige chauffeur G. C. B. (als in. en uitbreker bekend onder de naam Gerrit de Stotteraar) veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek. In het af gelopen jaar had B. ongeveer tach tig inbraken gepleegd in Amster dam- Zuid en Oost, in Bussum, Bad hoevedorp en Halfweg. Veertien da gen geleden eiste de officier van ju stitie, mr. W. Tonckens, een ge vangenisstraf van acht jaar met af trek. Tegen de 23-jarige halfbroer van B., ae kok C. S., die zijn fami lielid bij enkele inbraken had ge holpen, eiste toen de officier ander half jaar gevangenisstraf. Hem ver oordeelde de rechtbank tot een ge vangenisstraf van één jaar met af trek, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Herald Tribune schryft dat Indonesië waarschijnlijk overgenomen zal worden door de communisten- indien Soekarno's voorstellen inzake regeringswijzigingen worden aangenomen. Het blad schrijft: „De staat van dienst geeft inderdaad de indruk dat politieke veranderingen noodzakelijk zyn wil Indonesië blijven leven. Zestien ka binetten zijn tot dusverre niet in staat ge weest een duidelyke mate van stabiliteit te geven aan deze naties van 3000 eilanden, welke zich over evenveel myl langs de equator uitstrekt. Politieke tweedracht is gekomen by de lasten van ondoeltreffende administratie, economische wanorde en een serie opstanden en separistische bewegin- van één eind van deze archipel naar de an dere. Bovendien heeft de herinnering aan een koloniaal verleden de Indonesiërs zo achter dochtig gemaakt jegens alle buitenlanders, dat buitenlandse investering ontmoedigd wordt, zo niet geheel verboden. Bij gevolg blijft Indonesië's ontzaglijke voorraad na tuurlijke rijkdom grotendeels onontwik keld". De Herald Tribune'zegt dat men kan sympathiseren met Soekarno's wens naar een sterke centrale regering en zijn mening dat een democratie in Westerse stijl niet het juiste systeem voor Indonesië is. Hier wordt aan toegevoegd: „Doch hij dient zich te rea liseren dat de opneming van communisten in een regering een veel groter gevaar voor Indonesische eenheid vertegenwoordigt dan enig ander gevaar dat het land thans be dreigtde recente geschiedenis toont maar al te duidelijk dat de aanwezigheid van communisten in de regering van een niet-communistische staat het voorspel is Van volledige communistische controle in die staat. En indien te zelfder tijd democrati sche oppositie wordt uitgeschakeld, dan wordt het communistische controle Ües te gemakkelyker gemaakt. Gelukkig zijn er sterke anti-communistische partyen in het Indonesische parlement. Afgewacht moet worden hoe zij op de voorstellen van presi dent Soekarno reageren". PROOI VOOR COMMUNISTEN De „Washington Post" schreef dat als president Soekarno succes mocht hebben met het „kopen" van de politieke partijen, het resultaat zou kunnen zijn een nationale zuil, „die op maat is gemaakt en voor het grijpen ligt voor de communisten". De president behoort zich' feitelijk, zo hij dit al niet doet, ongerust te maken over de buitengewone geestdrift, waarmede de com munisten steun verlenen aan zijn plan voor een „geleide democratie, vrij van formele politieke oppositie, als een geneesmiddel voor de vele kwalen van zyn land". De oorspronkelijke „Verenigde staten van Indonesië" werden reeds overboord gegooid ten gunste van een nationale eenheidsstaat. Het wegwerken van dc parlementaire op positie op nationaal peil zou de laatste be veiliging tegen een volkomen autoritair be wind uit de weg ruimen, aldus de „Washing ton Post". „KOLONIALISME" De „Melbourne Herald" merkt naar aan leiding van de behandeling der kwestie nieuw-Guinea in de politieke commissie der Verenigde Naties op, dat Indonesië geen vaste grond onder de voeten heeft met zijn bewering voor de politieke commissie dat 't Nederlandse bestuur in westelijk Nieuw- Gtiinea is gebaseerd op de slechtste kanten van het „kolonialisme". Het Nederlandse bewind belooft zelfbeschikking voor de in boorlingen van dit gebied, wanneer zij daar toe in staat zijn. In de Indonesische eis om het gebied en zijn primitieve bewoners over te nemen, wordt geen enkele daarmee te vergeiyken belofte gedaan, aldus het blad. Met de aanvaarding van het beginsel van voogdijschap en het op zich nemen van de verplichting om voor de vooruitgang van de stammengemeenschappen, die aan hun zor gen zijn toevertrouwd, te werken, bieden de Nederlanders voordelen aan westelijk Nieuw-Guinea, die de Indonesiërs niet kun nen evenaren. Er bestaan reeds meer moeilijkheden in het omvangrijke eilandenryk van Indonesië dan de regering in Djakarta kaft verwerken. En zelfs indien het recht op uiteindelijke zelfbeschikking in westelijk Nieuw-Guinea terzijde zou kunnen worden geschoven, zou Indonesië geen waarborgen kunnen bieden om het gebied efficient en veilig te bestu ren. Indonesië mag zich niet stoten aan Au- lië's belang bij het onderhavige geschil. On ze zorg raakt een veilige*en ordelijke ont wikkeling van het gehele gebied van Nieuw- Guinea, en wij kunnen met meer ervaring over dit onderwerp spreken dan Djakarta, aldus de „Melbourne Herald". NAÏEF „Schandalig cynisch of gevaarlijk naief", noemde de „Daily Telegraph" Eisenhowers beroep op Israël om zyn troepen uit de strook van Gaza en het gebied om de Golf van Akaba terug te trekken en verder maar te vertrouwen „op de vastbeslotenheid van de vrienden van de gerechtigheid". Het blad zegt: „Of de president brengt Israël opzettelijk op een dwaalspoor door te beloven wat hg niet volbrengen kan en ook niet de bedoeling heeft om te volbrengen, ofwel misleidt zichzelf onbewust door te denken dat hij meer invloed op Cairo kan uit oefenen dan hij in feite kan. Want de waar heid is dat, als Ben Goerion morgen besluit zyn troepen uit Akaba en Gaza terug te trekken, er geen reden is aan te nemen dat de Verenigde Staten of de Verenigde Naties kunnen of zullen beletten, dat Egypte op treedt tegen de Israëlische scheepvaart in de Golf van Akaba en de strook van Gaza weer bezet om haar te gebruiken als mili taire basis". ANDERE BEDOELINGEN De „Frankfurter Allgemeine" schreef over de politiek van Moskou in het Midden- Oosten: „De Arabische regeringen eisen een onvoorwaardelijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit het gebied van Sinaï en Gaza. Daarmee wensen zij ongetwijfeld het herstel te bereiken van de vroegere si tuatie die hen in staat stelde elke oplossing van het conflict over Palestina af te wijzen die niet in overeenstemming was met de Be sluiten van de V.N. uit 1947, 1948 en 1949. Desondanks heeft de houding van de Russi sche afgevaardigde, Koesnetzow, die in de Vergadering van de V.N. het plan om aan het internationale politieleger de controle van de Egyptisch-Israëlische grensgebieden over te dragen van de hand wees, in Arabi sche politieke kringen grote verbazing ge wekt. Men vraagt zich daar af of de bedoe lingen van Rusland in dit verband eigenlijk nog wel overeenstemming vertonen met die van de Arabieren. De houding van de laat- sten heeft nog positieve kanten maar die van de Russen niet. Anderzijds wijst men er in deze kringen nadrukkelijk op, dat het voorstel van de Canadees Pearson en ook de door de V.N. genomen besluiten klaarblykelijk ten doel hebben om niet alleen de status quo te her stellen maar ook om de mogelijkheid van nieuwe grensincidenten uit te schakelen. Aangezien daarmee weer recht wordt ver schaft aan de bepalingen van de wapenstil stand zou men zelfs van een zekere erken ning van de Arabische argumenten kunnen spreken. Het staat natuurlijk anders, meent men. met de pogingen van de V.N. om de partijen te doen afzien van hun rechten als oorlogvoerende staten. Het sterke Arabi sche verzet op dit punt is gerechtvaardigd maar betekent, in tegenstelling met de hou ding van de Sowjet-Unie, toch geen weige ring tot elke prijs. De Arabische staten wen sen immers evenzeer als de Westelijke machten een oplossing van het conflict om Palestina en hebben slechts een afwijkende opinie over de middelen daartoe. Met Rus land is men het soms wel eens over de mid delen ter oplossing van het conflict maar helemaal niet over het doel, aldus meerge noemde Arabische politici. Zeer belangwekkend is in dit verband een onlangs in de „Prawda" verschenen artikel waarin te lezen stond dat Israël zich zijn nationale rechten en zijn erkenning door de Arabische staten slechts kon verzekeren door de historische weg van het anti-impe- rialisme in te slaan, zoals de andere volken van het Midden-Oosten reeds gedaan had den. In het artikel werd niet gezegd, dat de Westelijke invloed Sn dit gebied door een Russische vervangen moest worden maar het was wel duidelijk, dat aan het einde van deze anti-imperialistische weg de ..Bolsche- wisierung" van het gehele Midden-Oosten zou staan, in het kader waarvan het beëin digen van het Palestijnse conflict vanzelf sprekend zou zijn. Invloedrijke Arabische kringen hebben klaarblijkelijk hun vermogen tot een kri tisch oordeel over de Russische plannen be waard ondanks de zeer „progressistlsche" propaganda uit Cairo en Damascus en zy wensen hun ideeën thans ook aan bredere lagen van de bevolking hekend te maken. Men stelt in het openbaar de vraag: „Wat willen de Arabieren na het herstel van de status quo in het gebied van Sinaï en Gaza? ..Een groot aantal Arabieren weet dat biyk- baar nog niet precies".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9